Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: moze li se povecati kolicina mlijeka? upomoc

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno moze li se povecati kolicina mlijeka? upomoc

    Do tri mjeseca Petra je odlicno papala i ja sam imala jako puno mlijeka. Na kontroli od tri mjeseca imala je 6050g i doktor je bio jako zadovoljan i nikad nije spominjao mogucu dohranu. No od tada (prosle srijede) sve je krenulo naopacke. Imam osjecaj da mlijeka nema dovoljno i da je ona stalno gladna. Jede maksimalno 5-6minuta, onda odbija sisati i mislima da nema vise mlijeka. Jeli moguce da je mlijeka nestalo tako brzo? POslije bude nezadovoljna... slini, gura rukice u usta (istina to je radila i kad sam imala puno mlijeka).
    Prije bih dok bi je dojila osjetila da mlijeko cak curi s druge strane - a sad niste, ne moram vise nositi niti one uloske za grudnjak.
    Preko week enda je toliko plakala da je MM otisao kupiti jedno adaptirano mlijeko (uzeo je NAN1) i napravili smo joj 1 bocicu koju je ona cijelu popila. Sad ne znam jesam li tu pogrijesila, ali isto smo napravili i u nedjelju - 1 bucicu na dan dodatno. Jucer joj nisam htjela dodati mlijeko...
    I sto da radim? Jeli moguce da mlijeka vise nema dosta (provala sam se izdojiti i ne ide nista). Imam elektricnu vagu za bebe - izvagala sam je prije i poslije podoja jutros - dobila je 100g - cini mi se jako jako malo.
    Moze li se mlijeko nekako vratiti? Ili sam osudena na adaptirano?
    help..... ne zelim joj davati ***

  2. #2
    †marival avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    685

    Početno

    ni slučajno adaptirano ... pričekaj da ti se jave mame sa edukacije ili odmah nazovi 088-22-77-22

  3. #3
    †marival avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    685

    Početno

    žurim pa griješim - 0800-22-77-22

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG-Dubrava
    Postovi
    243

    Početno

    Petra, nemoj joj davati flašicu!

    Ja sam tako počela pa sam se skoro zeznula jer nam se kasnije bilo teško vratiti sisanju.
    Da ti ja sad tu puno ne prtljam, javiti će se sigurno cure koje znaju, ali možda se radi o skoku u razvoju, taman bi to sada bilo (3 mjeseca).

    Mlijeka sigurno imaš dovoljno, samo joj nudi cicu koliko često hoće i nemoj se opterećivati dužinom podoja.

    Sara je od početka imala brzinske, nikad nisu trajali duže od 6-7 minuta i dojili smo 11 mjeseci.A što se tiče toga da gura rukice u usta - ne mora to biti znak gladi, i sama kažeš da je to radila i kad je bilo dovoljno mlijeka.

    Ja jastučiće nikad nisam nosila, jer mi let-down nikad nije bio prejak, malo bi krenulo na drugu i opet ništa, što ne znači da se Sara nije najela.

    To što se ne možeš izdojiti isto nema veze sa količinom mlijeka nego prije možda sa tehnikom izdajanja.

    Evo, tako ja mislim, ako sam negdje fulala, nek' me cure isprave.

  5. #5
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    draga petra, samo polako

    ako je prva tri mjeseca sve funkcioniralo ok, ne vidim razloga da tako ne bude i ubuduce.

    ono sto vam se najvjerojatnije dogadja je - skok u razvoju. u te periode (kojih bude nekoliko u prvih sest mjeseci) beba ce pojacano traziti dojiti ne bi li stimulirala povecanu produkciju mlijeka. cinjenica jest da ce (dok mlijeka ne bude dovoljno) cesce traziti dojiti, vise mozda i plakati, no u roku od 48-76 sati situacija bi se trebala normalizirati... na tebi je da joj dojiti dajes kad god trazi, da i sama pijes dovoljno tekucine, pokusas se opustiti i pustiti njoj da sama "natjera" tvoj organizam da proizvede onoliko mlijeka koliko je njoj dovoljno.

    ako su tebi grudi mekane i na taj nacin osjecas kao da nemas dovoljno mlijeka u njima (vise se ne prepune kao ranije) to znaci da je kod vas doslo do regulacije ponude i potraznje za sto obicno i treba 2-3 mjeseca. prepune dojke ces od sada osjecati samo u slucaju da dijete pojacano (cesce i dulje) doji nekoliko dana uzastopno (minimalno 2)

    to sto ne mozes nista izdojiti ne govori nista o produkciji mlijeka, beba ce puno efikasnije izvuci iz cice mlijeko od bilo koje tehnike izdajanja. s druge strane cica nikad nije potpuno prazna (uvijek ce u njoj biti bar nekoliko kapi mlijeka) iz jednostavnog razloga sto je produkcija mlijeka konstantan posao i mlijeko se prakticki proizvodi non-stop..

    ako slini, gura rukice u usta - mozda joj idu zubi? sto isto moze potrajati dugo vremena...

    ja ovako na brzinu cu ti jos jednom preporuciti - dojiti, dojiti i samo dojiti, biti strpljiv, opustati se na sve moguce nacine...

    sretno, i javi se kako vam je

    i jos nesto - slobodno zovi 0800 22 77 22 :D

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kao sto Litala rece, "samo polako" :wink:

    Iz vasa prva tri mjeseca je vise nego ocigledno da vam dojenje ide izvrsno, i dobra vijest: niste osudjeni na umjetno mlijeko :D

    Vaganje prije i poslije podoja se ne preporuca, jer je to dosta neprecizna metoda koja moze uzrokovati nepotreban stres kod majke i dati netocne informacije.

    Par pitanja:
    Da li beba ima 5-6 mokrih pelena dnevno?
    Da li osjecas refleks otpustanja mlijeka? Odnosno kad beba pocne sporije sisati i glasnije gutati?
    Predlazem da se pokusas sto vise opustati, da stres ne bi ometao refleks otpustanja mlijeka, i sto vise dojiti.

    Ovo je period kada je vec doslo do uspostave potraznje i ponude mlijeka, tako da dojke djeluju kako da su "prazne", i kad jos dodje do skoka u razvoju, mnoge mame pomisle da im je pocelo nestajati mlijeko. Na svu srecu, istina je puno bolja :D

    Najbitnije je da u ovom periodu ponudis dojku svako malo, jer kada je skok u razvoju, dijete stalnim sisanjem potice dodatnu proizvodnju mlijeka.

    Najbolje bi bilo da ne dajes umjetno mlijeko, jer na taj nacin dijete preskoci obrok na dojci te ne potakne dodatnu proizvodnju mlijeka, ne stvori se vise mlijeka kako bi trebalo, i eto zacaranog kruga

    Skok u razvoju je vrlo naporan, ali sva sreca ne traje predugo. Savjetujem ti da joj nudis dojku kad god zatrazi, i na taj nacin ce se u relativno kratkom roku povecati kolicina mlijeka i stvari postaviti na svoje :D

    Sretno i javljaj kako ide! :D

  7. #7

    Početno

    Petra, stvarno nemaš razloga za brigu, i ja imam zadnjih mjesec dana dojam da nema puno mlijeka u sisi, par puta sam se izdajala jer smo mislili ići van, zadnji put sam u pola sata pumpanja izvukla 40ml mlijeka... :shock:

    Ali on je u mjesec dana dobio malo manje od 1kg, dobro napreduje, i mlijeka je očito dovoljno... 8)

    To što imaš osjećaj 'praznine' je vjerojatno do toga da se uspostavila ponuda i potražnja pa proizvodiš taman onoliko mlijeka koliko bebi treba, umjesto da ti navire konstantno i da su ti 'teške'...

    I baci tu vagu van, najgore što možeš je vagat bebu svako malo, to automatski tebe stavlja pod pritisak i može stvorit probleme, a nije precizno - da beba dobije 100g sa svakim podojem imala bi gorostasa, nema šanse da se sve to izbaci kakanjem i u peleni... :wink: :wink:

    Samo ustraj i sve će doć na svoje :D :D

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    hvala vam puno na odgovorima.
    Stvarno se nadam da ce sve biti u redu, i da ce sve opet krenuti kako treba. Istina da me vaga izluduje i pojma nemam zasto sam je kupila - samo mi uvodni dodatni stres a mislila sam da ce mi potvrditi da je sve u redu.
    Mozda se stvarno radi o skoku u razvoju, o uspostavi ponude i potraznje - ali cudno mi je sto ona pocne papati i cujem je da guta, a nakon par minuta 3-4 ispusta bradavicu i buni se, zatim opet pokusa, malo povuce, pa opet sve u krug, dok ne pocne plakati. Zatim joj dam s druge strane, bude zadovoljna i vuce, vuce, vuce - i nakon par minuta opet isti problem.
    Prije bih joj samo davala s jedne strane i uvijek je bilo dovoljno, zato me sad uhvatila panika.

    Petra ima bar 5 mokrih pelena dnevno i svaki dan se pokaki, i nikad nije imala zelenu stolicu (negdje sam citala da to moze znaciti da je gladna, ali da i ne mora)
    Osjecam da pocne glasnije gutati, ali to traje samo po 3-4 minute i onda vise kao da nema mlijeka jer se ona pocne buniti, pa joj moram ponuditi s druge strane da se malo umiri.
    Dajem joj papati cim zatrazi, ali bojim se da nema dovoljno
    Nadam se da nisam sve ukvarila s te dvije flasice adaptiranog koje sam joj dala u subotu i nedjelju...

    Mislite stvarno da ce se sve vratiti na svoje?
    Ako je uspostavljena ponuda-potraznja, onda mi se cini da je krivo uspostavljena - jer njoj ocito treba vise.
    Pijem stalno - danas sam popila 2,5l vode ne bi li se sto popravilo, ali ne vidim da je ista bolje... i stalno taj osjecaj praznine

    Puno vam hvala, stvarno se nadam da ce sve profunkcionirati... muz me gnjavi s tim adaptiranim i veli da je malena gladna i da je mucim s dojenjem, da ocito nema dovoljno mlijeka, da ne smijem biti tvrdoglava - nadam se da je u krivu i da ce se za par dana sve vratiti na svoje

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    i jos nesto - prije je dosta bljuckala, a sad vise uopce ne bljucka :?

  10. #10
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    pridruzujem se curama, zvuci mi bas kao skok u razvoju. Dosta mama kaze da im je ovaj skok s tri mjeseca najdramaticniji. Lijepo je sto je najcesce ujedno i zadnji jer obicno s onim skokom sa 6 mjeseci pocinjemo dohranu
    Vjerujem da ti je tesko, osobito sto tata nije podrska, mozes li mu mozda pokazati neke tekstove na portalu ili slicno, recimo ovaj
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=111&Show=260

    Probaj si dati dva tri dana i zaista se pripremiti na to da te ceka samo dojenje i dojenje i nastoj se sto vise opustiti i posvetiti bebici. Tada bi se situacija trebala popraviti. Kad isprazni jednu dojku (probaj i pritiskati dojku dok papa, sve dok hoce ostati na njoj), daj joj drugu, a kad joj je to dosta, probaj opet u krug, dokle god ide.
    Inace sve sto si nabrojala s petrom ukazuje da je sve ok, a ni kratki podoji ni zvakanje rukica nije nista alarmantno.
    Drzite se

  11. #11
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Petra, draga, ne brini.
    Za početak, nemoj se opterećivati i gristi zbog te dvije bočice adaptiranog. Nije to neka katastrofalna pogreška koja će ti upropastiti dojenje. Petra je dosad super napredovala na tvom mlijeku, nema razloga da tako ne bude i dalje.

    A sad da te malo ugnjavim s pitanjima:
    Dosad, koliko sam skužila, nisi davala adaptirano. Da li joj možda daješ malo čaja ili vode? Da li ima dudicu i ako ima koliko je često duda (npr. dosta često ili samo za uspavljivanje). Koliko (otprilike) Petra često doji? Da li dojite po noći il prespava cijelu noć?

    Bebice u tom periodu znaju imati "skok u razvoju" kao što su ti cure već rekle. To jednostavno znači da će tražiti dojiti češće i da češće mogu izgledati nezadovoljne. Mekane dojke ne znače da nemaš mlijeka. meni su prvih mjesec dana često bile tvrde ko kamen, a nakon tri mjeseca su se gotovo vratile na staru veličinu, rijetko kad su nakon tog perioda djelovale prepunjeno.

    Bitno je, što već znaš , da pratiš njezino stanje-mokre i pokakane pelene, boju i napetost kože koje bi ti bile prvi znak da možda ne dobija dovoljno mlijeka. Vagu ne gledaj, samo ćeš se izluditi. Vaganje češće od jednom tjedno nema pretjeranog smisla, jer nije dovoljno precizno i može te nepotrebno baciti u očaj.

    A količinu mlijeka ćeš povećati ko što su ti cure već rekle-stavljaj je što češće na prsa, daj joj da doji kad god to želi. Ne zaboravi na noćne podoje, oni su ti jako važni za produkciju mlijeka. Svakako joj nemoj dodavati tekućinu-tvoje mlijeko je dovoljne, a čajevi samo napune trbuščić, a ne daju potrebne kalorije. Kad ima želju za sisanjem, najbolje da je proba zadovoljiti na tvojim grudima, bez da dodaješ dudicu, barem u ovom periodu dok pokušavaš nabildati proizvodnju mlijeka.
    Kad doji pa ispusti bradavicu, probaj je staviti da podrigne, pa da proba nastaviti dojiti s iste strane, ako baš odbija, ponudi joj drugu. Ne brini, nakon nekoliko dana bi se situacija trebala normalizirati.
    Za bljuckanje se ne brini-to ne znači da ona sad manje pojede, nego da se uskladio način njezinog sisanja s tvojim refleksom otpuštanja, i da ti cura postaje zrelija i veća.
    Osim toga, njezina uznemirenost nakon dojenja ne mora značiti da je još gladna-možda je muči trbuščić, možda mora podrignuti, možda kreću zubići, a možda jednostavno osjeća napetost pa se i ona malo ljuti. Bebe inače znaju biti nervoznije popodne i predvečer.
    Zato je pokušaj dojiti što je moguće u mirnijoj atmosferi, malo zamrači prostoriju, utišaj TV, probaj se opustiti i vidjet ćeš da će biti dobro.

    A jasno je da se i tata brine za princezu-puno nas je bar ponekad strahovalo da nam je beba gladna-moj Daniel je bio takav, znao je dojiti par minuta, pa se odvoji, pa počne vrištati, pa ponovo doji, pa nakon pola sata traži ponovo. Ja sam onda već imala dojeći staž s potpuno drugačijom bebom, i prije svake kontrole sam imala tremu da li je dobio dovoljno, i da li će sve biti u redu.

    Ali ne brinite da se beba s dojenjem muči-dojenje je njoj najbolja i najzdravija hrana, dojenjem ona dobiva i tvoj dodir i miris i kucanje tvog srca. Mlijeka će sigurno biti dovoljno i Petra će čestim dojenjem proizvesti onoliko koliko joj treba, pa će i tati biti lakše, a dotad nek vas ovih dana obje mazi i pazi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Hvala vam na podrsci
    odgovori:
    prije ove dvije flasice nisam joj nikad davala adaptirano, nikad nije trebalo, a imala sam i previse mljieka - zato sad i jesam u soku
    ne dajem joj ni caj ni vodu
    Petra doji otprilike svako 3 sata, po noci isto ima jednao hranjenje oko 4. Sada me hvata panika cim pocne plakati.
    Pokusam je staviti na prsa sto cesce, ona malo vuce ali cini mi se da nista ne ide, jer placuci pusti bradavicu odmah. okusam je zabaviti drugim stvarima, igram se s njom kako mogu, nosimo se, smijemo se.... ali onda opet panika - malo odspava i dode vrijeme za papanje i katastrofa
    Kad prode malo dulje vremena - oko 3 sata - valjda se napuni malo mlijeka, pa pocne papati 3-4min s jedna strane, 2 minute s druge i gotovo.
    Dajem joj dudicu, vec dosta dugo - tako da je sad tesko odviknuti je

    Nadam se da ce sve biti dobro.... ali tesko mi je gledat ju i imati osjecaj da je gladna

    Jeli stvarno mlijeko ne moze nestati u tako kratkom roku?

  13. #13
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Petra, nemoj toliko brinuti, vidim da si pod stresom a to i beba može osjetiti, pa je sve još teže. Ne može ti mlijeko nikako tako brzo nestati, shvati ovo kao prolaznu krizu i imaj povjerenja u sebe. Ako beba ima "propisan" broj mokrih i pokakanih pelena, nemaš što brinuti :wink: . Nadam se da će ti muž dati veću podršku.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    Cure su ti vec puno toga rekle, no samo da znas da nisi sama ... mi smo takoder u fazi "skoka"

    pocelo je prije par dana ... a nadam se da je najgore proslo. Isto je stalno pocela traziti, svako malo bi cendrala, isprazni me u roku keks i osjecam kako vuce na prazno, po noci se pocela buditi svakih 1.5- 2 sata... no pregurali smo nekako tih par dana tako da sam ju samo stalno stvaljala na ciku i pustila neka duda pa makar na prazno (satima - dok ona duda ja pogledam film :D ili sl.) ... ipak je na kraju zaspala od umora ako vec ne od prepunjenog trbuiscica.

    Danas tj. nocas se mogu pohvaliti da je opet corila po starom nekih 5-6 sati u komadu, a i po danu mi se sada cini ok.

    Isto ti savjetujem da hitis vagu van ... samo ti je pressing koji ti ne treba.

    S oko tri mjeseca beba sve vec pocinje stavljati u usta jer tako upoznaje svijet - a najfinije su rucice i prstici i time si jos dodatno stvarau godu ...tako da to nije znak gladi !!!

    pusa i drs se

  15. #15
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa
    Jeli stvarno mlijeko ne moze nestati u tako kratkom roku?
    Ne moze nestati, moze doci do ometanja refleksa otpustanja mlijeka zbog stresa, zato je vrlo bitno da se ti opustis sto je vise moguce. Stres i nervoza pred samo dojenje ti mogu utjecati na otpustanje mlijeka, tako da ti najtoplije savjetujem da se pokusas opustiti koliko god je to moguce. Mlijeka imas, to je sigurno - vase impresivne mjere prva tri mjeseca sve pokazuju :D

    Mlijeko nije nikud nestalo, to mozda sad tako djeluje jer bebica trazi cesce jesti i zajedno s percepcijom da su grudi mekane i prazne, to sve moze izgledati kao da mlijeko nestaje... ali vjeruj nam da to samo tako izgleda, i da nije tako u stvarnosti...

    Beba diktira koliko ce se mlijeka proizvesti, i beba jedino moze povecati proizvodnju (kolicinu mlijeka) samo ako pocne vise sisati - odnosno traziti vise nego se trenutno proizvodi i na taj nacin poslati signal maminom tijelu da treba povecati proizvodnju. Obicno treba par dana da se mamino tijelo prilagodi i pocne proizvoditi povecane kolicine mlijeka i onda sve bude ok. Bitno je da samo izdrzite ovih par dana pred vama i onda ce biti sve po starom :D

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    hvala vam na svim savjetima... pokusavam sve primijeniti ali bas se ne poboljsava.
    Zvala sam pedijatra jer je Petra umjesto da je dobila na tezini od prosle srijede (kad je bio pregled) izgubila 30g.
    Rekao mi je da si kupim spray SYNTOCINON za nos, a ako nikako ne ide da moram uvesti svaki drugi obrok adaptirano - i rekao je ne *** nego neki (kršitelj koda), tako da mi je muz sad otisao u ljekarnu kupiti taj (kršitelj koda), iako se jos uvijek nadam da se bude rijesilo nesto s tim sprayom - jeli netko od vas nesto cuo o tome?

  17. #17
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    sintocinon je sintetski oksitocin, dakle, sinteticki hormon oksitocin koji izaziva stezanje mlijecnih zljezda i izaziva refleks otpustanja mlijeka - to je ono kad nakon sto beba brze sise, mlijeko se istisne kroz kanalice i beba pocne sporije i dulje gutati, a neke mame osjete taj refleks kao peckanje ili cak bol u grudima.
    sprej nazalost nece pomoci u povecanju kolicine mlijeka, za to je odgovoran hormon prolaktin. Medjutim, ako si pod stresom pa se mlijeko ne otpusta mozda ti privremeno pomogne sintocinon.
    ne znam je li ti ped rekao adaptirano svaki drugi obrok nakon dojenja ili kako?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    je, rekao je adaptirano svaki drugi obrok nakon dojenja

  19. #19
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Nemoj biti tuzna, probaj sa sprejem kako je doc rekao, nemas sta izgubiti.
    Najvaznije je tvoje uvjerenje da radis najbolje sto mozes za Petru, i da se smiris. Tvoja tuga i nervoza utjece na nju najvise. Jest da je fraza, ali itekako istinita - ona te treba smirenu i samopouzdanu. I veselu
    Ako zelis nazovi SOS da popricamo.

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Potpisujem Maju .

  21. #21
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga Petra, evo cure su ti zbilja sve iscrpno rekle, ja ti samo želim potvrditi da mlijeko ne nestaje odjednom, ali da stres i nerviranje mogu itekako utjecati na njegovo otpuštanje. I također, mekane grudi nisu znak da mlijeka nema dovoljno: dapače - kad se smekšaju, to je znak da se regulirala ponuda i potražnja mlijeka.
    No, bilo kako bilo, najvažniji je tvoj osjećaj da znaš da činiš najbolje za svoje dijete. Nemoj si nabijati nikakvu krivnju, za to nema razloga.
    Ja vjerujem da ćeš ti, uz želju i upornost koju imaš, još uspješno dojiti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Ja kasnim sa svojim postom pa ću ti, budući da si dobila jaaako dobre savjete, samo dati svoju podršku i potpisati cure :D
    Ovo je prvi skok u razvoju, a sigurno nije posljednji, a budući da je sa bebicom sve ok opusti se jer zaista nemaš razloga za brigu :D

  23. #23
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa
    Mozda se stvarno radi o skoku u razvoju, o uspostavi ponude i potraznje - ali cudno mi je sto ona pocne papati i cujem je da guta, a nakon par minuta 3-4 ispusta bradavicu i buni se, zatim opet pokusa, malo povuce, pa opet sve u krug, dok ne pocne plakati. Zatim joj dam s druge strane, bude zadovoljna i vuce, vuce, vuce - i nakon par minuta opet isti problem.
    Petra - ako si procitala moje postove na ovu temu, onda znas da sam ja imala, tj. imam identican problem. Ponasa se isto tako - nakon nekog vremena dize glavu, vrti se, pocne se buniti...
    Kod nas ponekad funkcionira da ju u tim trenucima "nemira" podignem da se podrigne - nakon toga obicno "napravi mjesta" za jos. Druga stvar koju sam primjetila je da se pocne vrtiti bas kad nadodje masnije mlijeko, pa je valjda lijena i htjela bi ono "novo", vodenastije, oko kojega se manje muci (tj. koje joj, kad joj das drugu dojku, u biti uz vrlo malo napora samo curi). Ako joj tada pomognem kompresijom, obicno ustraje.

    Ni ja ne izdojim puno - evo nocas sam uspjela samo 50 ml, kojeg je popodne kad je bila u toj fazi pojacane gladi, popila u roku od minute, ali i to je nesto. Bolje i izdojeno (ako mozes izbjeci bocicu, bolja bi bila zlicica) nego formula!

    Meni takodjer pomaze i da se redovito popodne odmorim - nakon toga imam vise mlijeka.

    muz me gnjavi s tim adaptiranim i veli da je malena gladna i da je mucim s dojenjem, da ocito nema dovoljno mlijeka, da ne smijem biti tvrdoglava (
    Sorry, ali grrrrr za muzeve komentare Moja mama je isto takva.
    Reci mu da prije nego sto pocne s takvim komentarima (koje mogu dati samo ljudi koji ne poznaju principe dojenja) procita malo literaturu na tu temu, pa ce odmah promijeniti misljenje.

    I utjeha za kraj - uz iste probleme, Erin je dobila 720 grama u mjesec dana i pedijatrica nije ni spomenula ni dohranu ni kasice! A sto se rucica tice - Erin ih stavlja u usta uvijek, cak i nakon normalnog podoja (nama su problematicni upravo ti popodnevni podoji, jutarnji i vecernji su normalni).

    Druge cure su ti dale super savjete, a ovo je samo skromno iskustvo nekoga sa identicnom situacijom - nadam se da ce pomoci.

  24. #24
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    prvo da komentiram slicicu, petra je preslatka!!!
    (ma joj, svako tolko me pokolebate u odluci da je tri komada sasvim dosta , pogotovo kad dodjem na rodin sastanak :D)


    prema tvojim postovima mi se cini da ona jako voli kad mlijeko jako curi i nestrpljiva je kad ne curi.

    ja se cesto znam pohvaliti da imam tri skroz razlicite cure, s razlicitim afinitetima prema jelu, mazenju, pa i meni. i petra potvrdjuje pravilo:
    svaka beba je posebna, neke vole satima visiti na cici, nekima smeta kad jako krene mlijeko, a nekima bas pase.
    sve to skupa ne znaci da je problem u mami. a mi mame uvijek prvo okrivimo sebe i svoje mlijeko
    budi sigurna u sebe i dojenje. imas sve sto petra treba, ali jos je mala i jos cete se dugo prilagodjavati jedna drugoj, uz to da ce ona maltene svaki dan izvoditi neke nove fore. ovo sto ona sad radi mi izgleda kao lagani oblik strajka dojenja: "ja hocu da to mlijeko CURI inace necu sisati". vec su ti cure napisale da se nakon 2-3 mjeseca uspostavi ponuda i potraznja, dojke omeksaju i nikad vise nisu tako tvrde kao ispocetka. pogotovo za vrijeme skoka u razvoju, tj. kad petra ima pojacane potrebe.

    kad znas sto ona voli, probaj joj to ponuditi, probaj tim sprejem ili masiranjem, opustanjem, toplim oblozima prije podoja potaknuti refleks otpustanja mlijeka, da mlijeko prije krene kad ju stavis na prsa. to mislim za ove podoje kad joj cesce das dojku, kad je dojka praznija, jer je istina da kad je dojka praznija, refleks otpustanja sporije proradi.
    a vazno je za povecanje kolicine da petra cesto efikasno sisa, tako da joj samo nastavis cesto nuditi dojku. ponudi joj i kad je u polusnu, kad se secete po sobi, u stolici u kojoj se mozes ljuljati. kontakt koza.koza je jako opustajuci i poticajan i za bebu i za otpustanje mliejka.
    kad je dojka puna, vjerojatno ti nece trebati taj sprej, dodatno i zbog toga sto si tada opustena jer je petra zadovoljna, pa refleks otpustanja mlijeka funkcionira bez problema.

    ako ti se da citati, pogledaj i ovaj tekst: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=110&Show=996

    zelim vam sve najbolje

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj renata prvotno napisa
    prema tvojim postovima mi se cini da ona jako voli kad mlijeko jako curi i nestrpljiva je kad ne curi.

    ovo sto ona sad radi mi izgleda kao lagani oblik strajka dojenja: "ja hocu da to mlijeko CURI inace necu sisati".
    E pa cini mi se da je bas to!
    U svakom slucaju pokusavam biti ustrajna unatoc komentarima MM, koji joj je naravno sinoc, po preporuci doktora, napravio bocicu (kršitelj koda)a...
    Ja jos vjerujem da ce se popraviti.
    Kako prije ovoga nisam imala problema s dojenjem, nisam bas citala oe postove u vezi dojenja... ali sada sam malo procackala po njima i vidim da stvarno nisam jedina koja se susrela sa slicnim problemom
    Nadam se da ce se i kod mene popraviti kao kod drugih
    U svakom slucaju hvala vam - podrska puno znaci, pogotovo kad mi je muz zaljeplen za kutiju adaptiranog

  26. #26
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Je li muž odlučio pročitati koji tekst s Rodinih stranica?
    Zna li on da može postati uzrok i djetetovog štrajka jer ako si ti nervozna, bebica to osjeća i štrajk može biti posljedica?
    Draga Petra, najvažnije je ti vratiš povjerenje u svoje tijelo. Sjeti se kako je ono najbolje znalo što je tvome djetetu bilo potrebno dok je bilo u tebi, sjeti se ( i podsjeti tatu ako treba ) da je 3 mjeseca ipak proizvodilo mlijeko za tvoje dijete, po kojoj bi to logici onda sad trebalo zaštekati?
    Zamisli kako bi bilo u svijetu životinja kad bi mame sisavaca tek tako, preko noći gubile mlijeko?
    Draga Petra, znaj da su odgovori u tebi i tvom majčinskom instinktu. I neka se tata ne ljuti, ali taj instinkt, a ne adaptirano mlijeko, je sada tebi i tvojoj bebi najpotrebniji.

  27. #27
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Stvarno, i meni se tu čini ključno da u ovakvim trenucima imaš dobru podršku. Probaj nagovorit muža da (možda zajedno ?) pročita/te tekstove o dojenju s portala, a za ono osnovno može poslužiti čak ono što piše u knjižici "Moja prva godina" koju si dobila u rodilištu.
    Samo hrabro, možeš ti to :wink: .

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    drage moje cure,
    zahvaljujuci vasim savjetima sve se vratilo na staro - petra super papa, imam dovoljno mlijeka i nema potrebe za adaptiranim...
    hvala na svemu - sad uzivamo i ona i ja

  29. #29
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    super petra, jako mi je drago da je krenulo kako treba

  30. #30
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Prekrasno Petra! Svaka cast na upornosti! :D

  31. #31
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    BRAVO PETRA!!!

    Držim fige da tako bude od sada pa sve do kraja vašeg dojenačkog staža!

  32. #32
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Bravo! :D

  33. #33
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno


    sretno i dalje, bas mi je drago da je sve proslo, i da je sad super!

  34. #34
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ne mogu ti reci kako mi je drago :D pusa petri

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •