Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Kako ga naučiti da se obrani/zaštiti?

  1. #1
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno Kako ga naučiti da se obrani/zaštiti?

    Miha ima 3 godine, oduvijek je takav da neće drugome uzet ništa iz ruke, neće lupiti..
    Ali isto tako ako netko njemu nešto uzme ne reagira, ako ga netko lupi povuče se ili samo stoji (neće čak doći ni meni reći)..

    Koliko god mi je drago da ne otima i ne tuče druge toliko mi ga je žao kad se nezna obraniti..

    Što napraviti?
    Pustiti da sam nađe način ili....?

    Išao je u vrtić godinu dana (sad je doma jer sam ja na porodiljnom) al ni tamo nije bilo promjena.

  2. #2
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    mislim da treba prvenstveno raditi na obrzovanju onih drugih o tome kakvo je ponasanje prihvatljivo. po meni nije nikad prhvatljivo rec djetetu da se obrani tako da im vrati istom mjerom, ali kod tako male djece potrebni su odrasli da moderiraju odnose.

  3. #3
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    moj ima skoro 6 godina i isti je takav
    ne znam što da ti kažem
    par puta kad bi došao doma sa vidiljivim posljedicama nečijeg ugriza/udarca... nakon silnog objašnjavanja čak sam mu rekla da vrati, pa me on pitao "a što da mu vratim?"
    kod nas nema nade, takav je i gotovo, mogu se samo nadati da ga neće previše maltretirati

  4. #4
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Ni ja neznam što da napravim...isto sam mu jednaput rekla neka vrati kad ga netko lupi a on na to pita "a zašto?"

    majoslava slažem se da je na odraslima da moderiraju ponašanje djece al to je jako rijetko i dosad nitko od drugih roditelja nije reagirao (iako su vidjeli)..

    Prošle godine na Bundeku klinac od nekih 4-5 godina bez ikakvog razloga dođe do Mihe i 2 puta ga lupi u trbuh...kad sam ja dreknula da što to radi, mama koja je stajala kraj njega samo je rekla svom klincu "ajde idemo" i otišli su...
    Ja ako vidim reagiram i upozorim dijete al neznam koliko to vrijedi kad roditelj to dopusti..

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    moj ima skoro 6 godina i isti je takav
    ne znam što da ti kažem
    par puta kad bi došao doma sa vidiljivim posljedicama nečijeg ugriza/udarca... nakon silnog objašnjavanja čak sam mu rekla da vrati, pa me on pitao "a što da mu vratim?"
    kod nas nema nade, takav je i gotovo, mogu se samo nadati da ga neće previše maltretirati
    Slično je i kod nas ( D. će uskoro 5 god , a oduvijek je takav ), naprosto nije tip za fizičke obračune.Kad ga netko pita zašto tom i tom nije vratio , on pak kaže :" nisam se sjetio" . Ja ga stalno učim kako treba glasno reći nešto tipa : nemoj me tuči i tako dati do znanja da mu to smeta , ali on niti to ne radi. Mislim da će se takva djeca kao naša teško promjeniti , a čim postanu starija mene to sve više plaši jer će u sve više situacija biti bez stalne blizine odrasle osobe tako da se pitam kako će to biti. Isto me brine kad nakon nečijeg udarca on ostane potpuno miran i kaže:" ne boli me jako ", kao da hoće reći:" ma u redu je ", ja mu tada ponavljam kako nije u redu da ga netko tuče i da to ne smije dozvoliti jer da nitko nikoga ne bi smio tuči.

  6. #6
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    U svijetu u kakvom živimo važno je da kako odrastaju da se znaju obraniti. Na žalost, edukacija drugih nije moguća jer da ih je netko educirao, tj. adekvatno educirao, ne bi se tako ponašali. Mojoj djeci uvijek kažem da ne smiju prvi početi, ali da se braniti moraju. Savjetujem ga da kaže teti (jer je tako sitan da se ne može sam obraniti), a kćeri sam govorila da se mora obraniti na bilo koji način. Možda nije po nekim mjerilima, ali je sigurno po životnim. Nažalost.

  7. #7
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Citiraj ljerka prvotno napisa Vidi poruku
    U svijetu u kakvom živimo važno je da kako odrastaju da se znaju obraniti. Na žalost, edukacija drugih nije moguća jer da ih je netko educirao, tj. adekvatno educirao, ne bi se tako ponašali. Mojoj djeci uvijek kažem da ne smiju prvi početi, ali da se braniti moraju. Savjetujem ga da kaže teti (jer je tako sitan da se ne može sam obraniti), a kćeri sam govorila da se mora obraniti na bilo koji način. Možda nije po nekim mjerilima, ali je sigurno po životnim. Nažalost.
    Slažem se, obrana je nužna i prirodna. Nisam nužno za nasilje, ali ak ćemo ih sad učiti da ne uzvraćaju, čitav će život primati uvrede/udarce, a neće vraćati jer su pristojni.

    Neki dan u parku moja mala (5,5 god.) na penjalici, dolazi jedna mala - valjda godinu dana starija, i veli joj 'makni se ili ću te udariti'. Mama te djevojčice je tamo sjedila i nije se ni trznula na to . A moja mala se pobrala i došla k meni na klupicu plakati. Rekla sam joj da ak ju itko udari u vrtiću nek se obrati teti, a ak je sa mnom ili nekim drugim odraslim (ili kasnije kad bude sama), nek se obrani i izbori (s napomenom da se to odnosi na veće od nje, nikako manje). Naravno, treba i procjeniti da li je bolje maknuti se ak je baš neki nasilnik u pitanju.

  8. #8
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Da, zaboravila sam reći da uvijek preferiram da se stvari prvo pokušaju riješiti riječima .

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj majoslava prvotno napisa Vidi poruku
    po meni nije nikad prhvatljivo rec djetetu da se obrani tako da im vrati istom mjerom
    U potpunosti se slažem. Roditelji koji uče djecu da vrate istom mjerom susrest će se s velikim problemom kad im djeca uđu u pubertet, kad se taj ego koji su izgradili sukobi s tuđim egom i sve se rješava šakama koje znaju biti i ubojite. Uvijek sam ih učila ako netko "nagazi" na njih da se pokušaju sprijateljiti. Tako učim i najmlađeg i ima efekta. Dolazio je iz vrtića izgreban od izvjesne male Ene a sad kaže da mu je Ena prijateljica. Izgreban više nije. Ta mala srdašca je lako preobratiti na dobro.

  10. #10
    Nice avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    i mi smo naišli na taj problem :/ sada mi se čini da sam ga 3 godine odgajala za potpuno nerealnu situaciju i on je u šoku.. pogotovo u vrtiću....preodgoj je teška stvar..ne vidim načina kako ga sada promijeniti...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •