Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: individualizirani pristup

  1. #1
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno individualizirani pristup

    Zanima me da li djeca koja rade po tom programu imaju pravo direktnog upisa u srednju školu.,i to u bilo koju ili su ograničeni.Trebam vaše iskustvo ako ga netko ima.
    Naime imam dijete koje ima govorne poteškoće.Muca,ima disleksiju i disgrafiju.Sad upisuje srednju školu.
    Dosta škola ima ograničenja pri upisu.Naime ako ima poteškoća sa govorom nemože se upisati.Poslala sam dopis i ministarstvu pa čekam odgovor jer me dosta stvari zbunjuje.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Čuj, miješam se gdje mi nije mjesto, jer JOŠ nemam iskustvo upisa u srednju školu (moj stariji ima individualizaciju - nerazvijena motorika i govorne poteškoće koje su gotovo iščezle, ali tek je završio treći razred).

    Individualizirani pristup NIJE program. Odnosi se samo na METODE poučavanja i ispitivanja. Dijete nije ni na koji način intelektualno ograničeno, samo su mu "izlazne jedinice" takve da mu ne odgovara svaki način čitanja, učenja i ispitivanja. Budući da je dijete trebalo savladati CJELOKUPNI nastavni program, ne vidim razloga zašto bi postojalo ograničenje pri upisu u pojedine škole (za razliku od prilagođenog, gdje je opseg gradiva primjeren pojedincu i smanjen na njemu primjerenu razinu). To rješenje o posebnom obliku školovanja čak se i ne vidi u svjedodžbi.

    Budući da ću se jednog dana vjerojatno naći u sličnoj situaciji, razmišljam o tome da svoje dijete odvedem na testiranje ako bude trebalo (iako se moj dječak već sada i sam usmjerava prema tehnici i točno zna što želi, pa možda neće trebati). Usluge profesionalne orijentacije nekad su se mogle dobiti u okviru Zavoda za zapošljavanje, ali sigurna sam da ih danas obavljaju i privatnici. Najvažnije je da se dijete polako usmjerava u školu koja će ga odvesti u struku koja će ga dugoročno zanimati. Vjerujem da to uključuje i savladavanje gradiva - lakše ide ako to voliš. To vrijedi za svu djecu, ne samo za one koja imaju individualizaciju. Volja rješava mnogo zapreka.

    S druge strane, takvo mišljenje o odgovarajućoj srednjoj školi moglo bi djetetu olakšati upis. Sretno!

  3. #3
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    vidi se nA svjedožbi, i klasa i ur broj rješenja.

    ograničenja nema, to je redovni program s individualizacijom postupaka i metoda poučavanja.
    mišljenje profesionalne orijentacije olakšava upis a vi kao roditelji ga čak ne morate priložiti, dijete se upisuje po svim kriterijima koji su propisani kao i ostalim učenicima.
    naravno da ćete voditi računa o djeteovim sposobnostima.
    sretno!!!

  4. #4
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    da, nažalost, vidi se na svjedodžbi jer ju printaju na obrazac 1B i to je novost od ožujka 2010.
    profesionalan orijentacija ako je dobro napravljena je super stvar jer si onda siguran da nisu dijete upisao u školu koja mu ne odgovara

  5. #5
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    obavili smo upis prema preporuci i rješenju profesiona. orije.
    malo me bunilo jer kažu da se djeca koja imaju takvo riješenje mogu direktno upisati u srednju školu
    to direktno je širok pojam i ne ovisi o izboru djeteta i njegovoj želji nego o preporuci stručne osobe.
    naime dijete dobije prijedlog par vrsta zanimanja i može birati tri koja mu se sviđaju od ponuđenog
    u jedno zanimanje od ponuđenog imaju pravo upisa.ali nama su isto zbrajali bodove i rekli ako nebude mjesta
    upast će u neko slično zanimanje.bez veze,nadam se da neće biti problema

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    mogu li samo pitati: je li mucanje tu sporedna ili glavna stvar , odnosno je li ipak disleksija i disgrafija bila razlog individualizacije?

  7. #7
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    sve troje zajedno

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj r_i_t_a prvotno napisa Vidi poruku
    obavili smo upis prema preporuci i rješenju profesiona. orije.
    malo me bunilo jer kažu da se djeca koja imaju takvo riješenje mogu direktno upisati u srednju školu
    to direktno je širok pojam i ne ovisi o izboru djeteta i njegovoj želji nego o preporuci stručne osobe.
    naime dijete dobije prijedlog par vrsta zanimanja i može birati tri koja mu se sviđaju od ponuđenog
    u jedno zanimanje od ponuđenog imaju pravo upisa.ali nama su isto zbrajali bodove i rekli ako nebude mjesta
    upast će u neko slično zanimanje.bez veze,nadam se da neće biti problema
    Sretno!

    Mene bi zanimalo kako je izgledalo testiranje. Razgovor, pismeno, jedno i drugo?

    Da li dijete (+roditelj) tamo može reći što želi, pa da oni provjere da li bi to bilo ok, ili se odabir radi neovisno o tome?

  9. #9
    r_i_t_a avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    303

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sretno!

    Mene bi zanimalo kako je izgledalo testiranje. Razgovor, pismeno, jedno i drugo?

    Da li dijete (+roditelj) tamo može reći što želi, pa da oni provjere da li bi to bilo ok, ili se odabir radi neovisno o tome?
    ovako.najprije se obavi neko testiranje odgovaranje na pitanja,motorika i te stvari.
    onda se razgovara sa djetetom bez roditelja,šta ga zanima i kakve su ocjene.
    onda dolaze roditelji i stručnjak im kaže šta on misli da je najbolje za dijete.
    moja je htjela web dizajn,prošla je sa 4 i falilo joj je 3 boda za bodovni prag.stručnjak kaže da to nije za nju i daje
    prijedlog za 3 trogodišnje škole,pa mi kako hoćemo

    iskreno rečeno malo mi je muka od tih stručnjaka,koji se ipak kako priznaju nebi našli u mojoj koži.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Hvala puno!

    To i nas čeka za koju godinu...

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Stranice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje su nedostupne pa ne mogu pogledati, a možda tu netko zna. Znanicu zanima postoji li neki određeni popis srednjih škola koje dijete s individualiziranim pristupom u OŠ može upisati ili se izbor suzi isključivo nakon testiranja (profesionalne orijentacije) na zavodu?
    Ukoliko dijete odabere neku od ponuđenih srednjih škola, ima li zaista pravo direktnog upisa bez obzira na bodove?

    Preciznije: može li se, ako postoji, taj popis negdje na internetu naći?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 30.04.2013. at 09:14

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Možda bi bilo najpraktičnije da se tvoja znanica javi u djetetovu OŠ - razredniku ili osobi zaduženoj za upise u SŠ.

    U praksi izravan upis se ne odnosi na učenike sa individualiziranim pristupom (jer se obrazuju prema redovnom planu i programu) već na djecu sa većim teškoćama koja OŠ završavaju prema prilagođenom programu. Učenici sa individualiziranim pristupom također mogu ostvariti neke olakšice, ali zapravo ne izravan upis (što i kako najbolje pitati u OŠ) .

    Popis škola je zapravo individualan za svakog učenika na prilagođenom programu - ovisi o teškoćama i posebnim potrebama djeteta s jedne str te afinitetima s druge.

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Hvala na odgovoru! Ma meni je zvonilo da sam čula da "individualizirani" imaju direktan upis, ali samo u škole u koje ih usmjeri HZZ i njihovo profesionalno testiranje pa sam joj tako i rekla. Dakle, samo imaju olakšice u vidu nekih dodatnih bodova ili kako?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 30.04.2013. at 22:27

  14. #14
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Nema dodatnih bodova,,,,
    samo direktan upis u zanimanja koja su predložena na profesionalnoj orijentaciji...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Sorry, tek sada se javljam. Paid ima pravo nema dodatnih bodova za individualizirani pristup.

    Također ne postoji distinkcija između školovanja po individualiziranom pristupu ili prilagođenom programu. U brošuri za upise: https://www.upisi.hr/docs/Publikacija-IdemoUSrednju.pdf str 15 koristi se termin kandidati s tekoćama u razvoju.

    Na temelju mišljenja službe za profesionalnu orijentaciju HZZ-a učenici s individualiziranim pristupom mogu ostvariti izravan upis u (preporučenu) SŠ. U praksi vidim da se služba za profesionalnu orijantciju jako oslanja na mišljenje/preporuku šk liječnika tj moguću liječničku dokumentaciju.

    Mišljenja će navodno HZZ izdavati tek u lipnju tako da je zasada neizvjesno hoće li individualizirani pristup po defaultu u praksi značiti i preporuku za izravan upis.

  16. #16
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    Jedini problem je sto strucnjaci na HZZ ne znaju testirati djecu s pp. A oni bi trebali preporucavati daljnje skolovanje.

  17. #17
    dand avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    2

    Početno

    bili na prof.orjent.i razočarali se skroz ...............preporučili mu da ide za CNC operatera.........a nesmije bit u prašini ,buci ,vlazi ,hladnoći ,dodiru s kemikalijama ,vibracijama,dizati teške predmete .dugotrajno stajanje....
    Pa dal onda ima sve to smisla ?!?!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj dand prvotno napisa Vidi poruku
    bili na prof.orjent.i razočarali se skroz ...............preporučili mu da ide za CNC operatera.........a nesmije bit u prašini ,buci ,vlazi ,hladnoći ,dodiru s kemikalijama ,vibracijama,dizati teške predmete .dugotrajno stajanje....
    Pa dal onda ima sve to smisla ?!?!
    Obično na profesionalnoj orjentaciji ponude 3 zanimanja odnosno usmjerenja....? Što kaže školski liječnik koji također daje mišljenje odnosno preporuku - na kontraindikacije?

  19. #19
    dand avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    2

    Početno

    lijep pozdrav,
    neznam zašto mi nije prošo zadnji post (nit je bio nekulturan ni vulgaran)......samo sam objavila naša iskustva sa radom na prof.orjentaciji...............

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •