Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: MALA KUĆA - rehabilitacija slijepe i slabovidne djece

  1. #1
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno MALA KUĆA - rehabilitacija slijepe i slabovidne djece

    Opis projekta

    Mala kuća jedina je institucija u Hrvatskoj gdje se provodi rehabilitacija slijepe i slabovidne djece s drugim teškim višestrukim poteškoćama (motoričkim, intelektualnim, verbalnim, autističnim). Mi također jedini provodimo programe rane intervencije u obitelji, a to je rad s malim bebama koje imaju oštećenje vida, od njihova rođenja do 3 godine, u njihovu domu.

    Do sada, zbog nepostojanja odgovarajućih programa za tu skupinu djece (a upravo je ona u porastu u odnosu na djecu s ostalim poteškoćama), i preopterećenosti postojećih institucija, ta djeca su najčešće bila ostavljena na brigu svojim roditeljima s nedovoljno ili uopće bez ikakve stručne pomoći.

    Mala kuća primjenjuje nove metode rrehabilitacije razvijene upravo za slijepu i slabovidnu djecu s drugim višestrukim oštećenjima zadnjih 20 godina u svijetu i uz uporan rad stručnjaka iz različitih disciplina (defektolog, fizioterapeut, logoped, glazbeni terapeut, radni terapeut...) za vrijeme svakodnevnog programa rehabilitacije moguće je napraviti mnogo u napretku djece i razvoju njihovih potencijala.

    Trenutno Mala kuća provodi svoje programe u neprimjerenom, premalom i iznajmljenom prostoru gdje se rad s djecom provodi u dvije smjene kako bi ih mogli primiti što više. Prepoznavši njihov problem Grad Zagreb dodijelio im je u najam prostor na uglu Baštijanove i Selske – bivšu tvorničku halu Končar dizala koju treba kompletno opremiti i urediti. Akcija prikupljanja sredstava za adaptaciju i unutrašnje uređenje novog prostora odvijat će se u nekoliko faza putem dobrotvornih akcija. Kako bi senzibilizirali javnost za probleme djece i neophodnost što žurnijeg uređenja adekvatnog prostora za njihovu skrb, u prvoj fazi projekta organizirat ćemo niz medijskih kampanja i manje akcije sakupljanja donacija.

    Kada bi Mala kuća prešla u veći i adekvatniji prostor i ova djeca bi ostvarila svoje osnovno pravo da kao i druga djeca pohađaju svakodnevne programe prilagođene svojim potrebama i mogućnostima, te se tako i oni i njihovi roditelji ravnopravno uključe u život društva kojeg su i samo dio.

    Humanitarna akcija za pomoć pri uređenju prostora počela je 11.02. 2004.

    Donacije možete ostvariti pozivom na broj 060 854-854 (3,66 kn/poziv PDV uključen)

    Ukoliko Vam nije teško molim proslijedite dalje poruku, akcija je počela i svi skupa (osobito roditelji te djece) se nadamo da će uspješno i što prije završiti, a ukoliko želite nešto više pročitati o Maloj kući, adresa je www.malakuca.org
    Hvala svima!!!

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    da...
    još jedna "institucija" namijenjena slijepima.
    Nemojte me krivo shvatiti, ali stvarno nemam nikakvih loših primisli. Želim samo istaknuti da se u zadnjih godinu dana pojavilo nekoliko "institucija" baš za slijepe, slabovidne... a svaka tjera na svoju stranu. Znate li priču o ****-u i Hopp-u? Znate li za bilo koju udrugu koja STVARNO radi sa slijepom djecom?
    S jedne strane postoji Hrvatski savez slijepih sa svojim programima, Nazorova, škola Vinko Bek, a s druge strane nekakve opskurne udruge, koje već ionako tanku bevandu čine još tanjom.

    Par okrutnih činjenica:
    - u Hrvatskoj ima oko 4500 slijepih ili cca 1 promil stanovništva;
    - većina slijepih to postane u starijoj dobi radi šećera, ozljeda i sl;
    - značajan udio slijepe djece ima i još poneki problem;
    - na rehabilitacijskom fakultetu (bivša defektologija) ne uči se metodika rada sa slijepom djecom. Zašto? Zato što ju u Hrvatskoj nitko nije niti napisao.

    Slijepe djece ima neusporedivo manje od nezaposlenih defektologa. Više je osnovnih škola nego slijepe djece. "Tuđa pomoć i njega" je naknada koja slijepom djetetu dostaje za mjesečno sljedovanje slatkiša.

    Treba li još?

  3. #3
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Doista mi je žao što je situacija kakva je.
    Poznam jednu majku slijepe djevojčice. Ona živi u gradu gdje nema vrtića, ni škole za slijepu i slabovidnu djecu. Doista joj je teško, vjerojatno će s njom morati putovati svaki dan do Zagreba kad dođe vrijeme za školu.
    Moja je namjera bila upozoriti i na tu djecu i pomoći koliko pomoći možemo.
    Naravno da uvijek postoji i druga strana priče, ali iskreno se nadam da akcija (kao i sve humanitarne) neće biti zloupotrebljena nego da će pomoći upravo onima kojima je namijenjena.

  4. #4
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    - na rehabilitacijskom fakultetu (bivša defektologija) ne uči se metodika rada sa slijepom djecom. Zašto? Zato što ju u Hrvatskoj nitko nije niti napisao.

    Mene samo zanima Davore od kud je tebi informacija da se na Edukacijskom fakultetu ne sluša kolegij metodike rada sa slijepim i slabovidnim osobama. Ja sam tijekom studiranja na istom tom fakultetu položila sljedeće kolegije koji se tiču sljepoće: OŠTEĆENJE VIDA-2 SEMESTRA, PROGRAMI I METODE RADA S OSOBAMA OŠTEĆENA VIDA-2 SEMESTRA, PERIPATOLOGIJA-2 SEMESTRA + PRAKTIKUM IZ BRAILLEOVOG PISMA. To je za dodiplomski studij na odsjeku rehabilitacije istog fakulteta više nego dovoljno jer spomenuti smjer uključuje i motoričke poremećaje i mentalnu retardaciju. Tko hoće u radu se može specijalizirati. Možda su se nazivi kolegija od kad sam ja diplomirala promijenili, jer sam ja od generacije defektologa, ali sigurno nisu ukinuti. Morala sam ovo reći jer čisto da se ne šire dezinfomacije. Zašto nije napisana metodika iz ovog područja... ni to nije potpuna istina, ali to je već predmet nekih drugih rasprava.

  5. #5
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    p. s. zaboravila sam još jedan kolegij koji se zove Procjena osoba s oštećenjima vida.
    Znam da je glupo što se na ovaj način prepucavam, ali mislim da sam to dužna prema svojoj struci i svoj onoj djeci i osobama s posebnim potrebama i njihovim roditeljima koje nužno trebaju našu pomoć.

  6. #6
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Namjera mi je bila upozoriti što više ljudi o ovome problemu. Ne bi htjela da ovaj topic bude mjesto prepucavanja.
    Molila bi one koji su spremni pomoći da pomognu. Ja nemam nikakvog doticaja s organizacijom akcije i slijepim i slabovidnim osobama osim što poznam jednu slijepu djevojčicu. Želim im pomoći koliko mogu, a ne ih samo sažaljevati.

  7. #7
    svjetlana

    Početno Mala kuća

    Mala kuća djeluje u sklopu centra Vinko Bek. Ja poznajem jednu od voditeljica, a za Božić sam u suradnji s Ekoigrackama organizirala radionicu s drvenim igračkama i izravno se susrela sa svima. Što se tiće Male kuće, zaista nema nikakve zloupotrebe. One se brinu i o nedonoščadi te odlaze u kućne posjete gdje rade vježbe. Kod njih ne dolaze samo slijepa djeca nego i djeca s teškim retardacijama koja zaista nemaju gdje naći ono što im pružaju u Maloj kući. Mala kuća je posebna, te cure se zaista trude i rade, a djeci s teškoćama koja nemaju nigdje drugdje svoje mjesto, neophodna. Pisala sam malo nepovezano jer se žurimo u vrtić.
    Bok

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ispričavam se prisutnima što sam ovako planuo. Naravno da bi bilo bolje da sam se detaljnije informirao i gruntao zaključke za sebe. Namjera mi stvarno nije bila loša i svjestan sam kamo vodi put popločan dobrim namjerama.
    (...smajlić koji se posipa pepelom...)
    Jasno mi je da ne mogu sam ništa protiv ni tuđe ni vlastite struke, ali ponavljam da nema izvora o metodici za slijepe u Hrvatskoj. Tražio sam jer mi treba, a ne namjeravam slušati cijeli semestar samo zbog metodike. Dočepao sam se jedino nekakve beogradske skripte u kojoj je metodika pristojno razrađena. Dakle, ako netko ima boljih materijala - samo naprijed, unaprijed sam zahvalan.

  9. #9
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Davore, želim ti puno uspjeha.

  10. #10
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno Mala kuća

    Moj Denis je u programu Male kuće od njegovih 6 mj. starosti, tj. već 3,5 godine i mi smo veoma zadovoljni jer je to jedino mjesto u Hrv. gdje rade s djecom s višestrukim oštećenjima. Jeste da smo mi puno više zadovoljni sa Slovenijom, ali oni su napredniji od nas jedno 10 godina ...
    Denis u Maloj kući dobiva fizio terapiju, muzikoterapiju, logopedski tretman, defektološki i radnu terapiju. Da, i vidne stimulacije.
    Program se odvija 2x tjedno po 4 sata.
    Davore, a koji problemi muče tvog sina?

  11. #11

    Početno MALA KUĆA JE SUPER

    Mala kuća je odlična ustanova, da ih bogda da ih ima više da se djeca i njihovi roditelji ne maltretiraju. I te krasne tete koje tamo rade uvijek su spremne pomoći.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •