Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 109

Tema: Dojenje i ostajanje u drugom stanju

  1. #51

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja ostala trudna kad je broj dva imao 4 mjeseca. Imala nešto kao menstruacija prije toga, ali bila kod ginekologa i on mi rekao da to zapravo i nije menga nego još neko čišćenje. Uglavnom, dojila cijelu trudnoću i usprkos svim tim pričama o kontrakcijama koje sam i sama osjećala na kraju sam u 42 tjednu trudnoće otvorena 5 prstiju išla na inducirani porod. Vjerujem da je to sve individualno. I kontrakcije sam ja imala od samog početka a počela se otvarat u 7 mjesecu. I kako mi nije imao tko puno pomoći ja sam svog malca budući još nije hodao i nosila, živimo na trećem katu. Na kraju, prenijela. Meni je gin rekao da su kontrakcije dio trudnoće, normalni dio svake trudnoće i da iako dojenje pojačava kontrakcije da kao organizam sam štiti dijete u meni. U smislu da ako moj organizam neće moć neće ni biti mlijeka. Inače, moj ginekolog je izuzetno prodojeći i jaako otvoren. I on nije bio za indukciju nego su me tijekom vikenda na kontroli plodne vode u rodilištu pitali da zašto on meni nije dao uputnicu za porod. I tako sam ja na svoju ruku otišla na indukciju, na prijedlog gin u rodilištu iako je plodna bila u redu, samo jer živim sat i po vožnje od rodilišta pa me malo bilo strah da li ću stići 5 prsiju otvorena do rodilišta ako me ulove trudovi. Moj mi je gin kasnije rekao, da i da sam rodila doma to po njemu ne bi bio problem. Kao to sve prirodno, a ja iskusna rodilja, a on bi bio kod mene. Tako da je on stvarno otvoren... Sve u svemu, ja se ne bih previše brinula.. Pa i bebe se u tako ranoj trudnoći i ne osjećaju prečesto, bar ja nisam ni jedno od svoje troje. Pozdrav i drž se

  2. #52
    mala nada avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Umag
    Postovi
    224

    Početno

    RozaGroza čestitam.

    Imeni je gin rekao da dojenje ne ometa žačeće.

  3. #53
    Mingola avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    231

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ostala trudna za vrijeme dojenja.
    i ja, ali prvu m. sam dobila nakon 9,5 mj., dojila sam 17 mj., trudna ostala nakon 13 mj. dojenja i dakle dojila do 4 mj. sljedece trudnoce

  4. #54
    mala nada avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Umag
    Postovi
    224

    Početno

    I stvarno ne smeta.Trudna sam oko 3 mj.i pol i još dojim malecku.

  5. #55
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ali nije moguce ostat trudna dok dojim a jos nisam dobila mengu jel tako? Ili postoje i takvi slucajevi? Ja, naime, ni ne zelim ostat trudna, pazimo se maximalno al sam postala blago paranoicna jer i inace vrlo lako zatrudnim. Dode mi da se cuvam apstinencijom

  6. #56
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Koksy, naravno da je moguće, pa nakon prve menstruacije dolazi prva ovulacija, tak da možeš npr. biti trudna i prije prve menge...

  7. #57
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Ali nije moguce ostat trudna dok dojim a jos nisam dobila mengu jel tako? Ili postoje i takvi slucajevi? Ja, naime, ni ne zelim ostat trudna, pazimo se maximalno al sam postala blago paranoicna jer i inace vrlo lako zatrudnim. Dode mi da se cuvam apstinencijom
    Sve je moguće. Ovulacija je ionako cca 2 tjedna prije menstruacije.
    Najbolje apstinencija.

  8. #58
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Koksy, naravno da je moguće, pa nakon prve menstruacije dolazi prva ovulacija, tak da možeš npr. biti trudna i prije prve menge...
    pretpostavljam da si mislila "PRIJE prve menstruacije dolazi prva ovulacija"

    8 godina sam na forumu i ovo je valjda činjenica koju sam najviše puta ponovila...:

    DA; možete ostati trudne bez obzira što nemate prvu menstruaciju jer nikad ne znate kad će vam se desiti prva ovulacija

  9. #59
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Kvragu! Ostalo mi je u sjecanju da sam negdje procitala da moze al sam se nadala da sam pobrkala nesto...Jadan MM...
    (sta bi mu ja, probljedio je kad sam spomenula vazektomiju, sad nek suti i trpi )

  10. #60

    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    zagreb,virovitica
    Postovi
    74

    Početno

    definitivno da ne ometa, ja dojim vec treci mjesec a menstruacije od nikud, bas je cool tako samo sto se moramo paziti jer se naravno nikad ne zna ovulacija

  11. #61
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    pretpostavljam da si mislila "PRIJE prve menstruacije dolazi prva ovulacija"

    8 godina sam na forumu i ovo je valjda činjenica koju sam najviše puta ponovila...:

    DA; možete ostati trudne bez obzira što nemate prvu menstruaciju jer nikad ne znate kad će vam se desiti prva ovulacija
    Je, upravo to sam mislila reći samo sam u krive vode zašla s pisanjem - hvala za ispravku!

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    83

    Početno

    Pozdrav!
    Podižem malo ovu temu,pa ako je koja u sličnoj situaciji,svi savjeti su dobrodošli.
    Evo...naša lutka će uskoro navršiti sedam mjeseci i mi sve više razmišljamo o još jednoj bebici,naravno,dojim,menstruacije nema,pa sad...zna li koja postoji li što za poticanje menstruacije,a da ne škodi kod dojenja,možda kakav čaj,il nešto?Mi smo,naime,ovu bebu dugo čekali,imam policistične jajnike,pa je valjda tu bio problem,tak da je i menstruacija bila skoro nikakva.Porazgovarat ću i sa doktorom,al evo,možda i tu dobijem kakav savjet...hvala unaprijed

  13. #63
    macaklinka? avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Krasno, Velebit
    Postovi
    84

    Početno

    Iako teme o dojenju u trudnoći nisu baš živahne u zadnje vrijeme, nadam se da će mi se neko javiti..

    Trudna sam 13 tjedana i dojim curicu od 20 mjeseci. Ne bih željela prestati, jer mislim da je još rano

    Ipak, malo me brine što zadnjih par noći, kad ona sisa kroz duži vremenski period osjetim nelagodu u maternici, onako pritisak koji je možda na granici boli. Nešto slično osjećaju prilikom dojenja koji sam imala nakon poroda, ali slabijeg intenziteta. Ne znam je li to normalno i ok, ili bih trebala razmisliti o prestanku dojenja :šmrc:? Je li to samo zamor mišića nakon dugotrajnih kontrakcija tokom dojenja ili mi je maternica veća pa je više osjećam..

    Je li neka od vas imala slično iskustvo? Kako je sve prošlo?

  14. #64
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vjerojatno je samo rijec o rastu maternice.

    Postoje li ikakvi razlozi za strah od prijevremenog poroda? Dojenje u trudnoci je jedino kontraindicirano kad postoji mogucnost prijevremenog poroda i preporuca se u paketu sa zabranom orgazma.

  15. #65
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Zna li tko medicinsko objašnjenje zašto bi bilo teže zatrudniti za vrijeme dojenja?
    Nadam se da nije svejedno doji li se non stop ili samo nekoliko podoja dnevno. Premda smo trenutno puno bliži onom non stop.
    Hvala vam!

  16. #66
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Jer prolaktin blokira ovulaciju. Ali ne kod svih. Bez obzira na broj i učestalost podoja. Svatko je priča za sebe.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  17. #67
    Kloto avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    229

    Početno

    Ja sam uz intenzivno dojenje ostala trudna nakon prvog nezaštićenog odnosa. Mislim da je sve individualno.

  18. #68
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam 5 od 6 puta koliko sam bila trudna (4 bebe i 2 pobacaja) zatrudnela intenzivno dojeci. Ali bez obzira mislim da ne samo sto dojenje odlaze prvu ovulaciju, cak i kad je ovulacija tu, dojenje utice na smanjenje estrogena i na taj nacin moze otezati zacece. Zene imaju razlicite nivoe estrogena i mnogo je faktora u igri, ali sigurno je da se i ovo moze desiti zbog dojenja (izmedju ostalog, znam i tako sto sam osetila na svojoj (sluzo)kozi.)

  19. #69
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Hvala vam svima!
    Da pojasnim, mislila sam na zatrudnjivanje nakon sto se menstruacija vec pojavila, dakle, kada je neka visa razina estrogena vec ostvarena.

  20. #70
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    I dalje isti odgovori vrijede. Povećan prolaktin ometa ovulaciju a niska razina estrogena ne može dovoljno zadebljati endometrij za implantaciju.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  21. #71
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Puno hvala!

  22. #72
    mifija avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    70

    Početno

    Meni je, recimo, menstruacija došla tek jedno dva mjeseca nakon što smo definitivno prekinule dojenje. Znači, sve skupa skoro dvije godine od poroda.

  23. #73
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Mifija, vau !!! Meni je evo 7.5 mj. od poroda i još nisam dobila iako mislim da su jajnici proradili (osjetim polagano probadanje). Sa dvoje starije djece dobila sam kad smo uveli dohranu (sa 6 mj.) iako smo i dalje dojili do 2.5 g.

  24. #74
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ja sam prvo dijete dojila 26 mj, a ostala sam trudna odmah isti mjesec kad sam prestala dojiti. S drugim djetetom sam počela polako smanjivati dojenje dva mjeseca prije drugog rođendana i ostala trudna kad se dojenje svelo na jedno u 24 sata. Oba puta u otprilike 20 mjeseci nezaštićenih odnosa nije se dogodilo ništa...
    Dakle, kod mene dojenje definitivno jeste blokiralo začeće
    Posljednje uređivanje od alef : 20.05.2016. at 06:52

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Postovi
    5

    Početno

    Ovo i mene zanima ...curka, 16 mj doji između 6 i 10 puta tijekom dana i noći...kolike su šansr za drugu bebu? Jel postoje kakvi testovi koje bih mogla napraviti da znam dolazi li do ovulacije? Menga mi je redovita od njenih šest mjeseci

  26. #76
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Cloudy odi na ultrazvučni pregled kod ginekolog. Zbilja je individualno, meni dojenje niš nije značilo i bila sam spremna za novu t 6 tj. nakon poroda. Ginička je ultrazvukom utvrdila endometrij spreman za implantaciju i ovulaciju i godinu dana nakon poroda odmah sam planirano ostala t...i dojila na zahtjev kroz cijelu trudnoću( imala sam stanku u dojenju od 8 sati kad sam išla na carski...tako da imam 3,5 godine neprekinutoga staža dojenja koje mi nije utjecalo na plodnost i trudnoću).

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ako ti je redovita valjda onda ovuliraš redovito. Mislim, znamo svi zbog čega dolazi do menge.

  28. #78
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    u svakom slulčaju dojenje nije kontraidikacija ovuklacijama, ponekad pomogne da izbjegneš koju menstruaciju više

  29. #79

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, ja imam pitanje...naime dojim jos uvijek dijete od 9 mj, ugl.samo nocno dojenje. Imam redovne mjesecnice s nesto duzim ciklusima. Nedavno sam imala odnos predzadnji dan mjesecnice i sad, 11 dana iza, upravo dok mi je vrijeme za ovulaciju, primjetila sam roskasto na wc papiru i par kapi po vesu. Temp.mi je malo visa i imam zimicu. Da li bi to moglo biti implantacijsko ili samo nornalna pojava kod zena koje doje? Hvala

  30. #80
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Dakle, prije godinu dana sam čitala ovaj tekst https://najdoktor.com/dojenje-i-kontracepcija/a379
    Imalo mi je smisla i nisam se opterećivala. Tako smo dobili nenadano drugo dijete.

    Kaže u tekstu:

    Kada je dojenje kontracepcija?

    Dojenje može biti djelotvorna kontracepcija tijekom prvih 6 mjeseci babinja, ali samo uz zadovoljenje osnovnih uvjeta: dijete se hrani isključivo majčinim mlijekom (dodatne hrane ne smije biti više od 10%) i dojenje se provodi tijekom čitavih 24 sata: dakle noću svakih 6 sati i danju svaka 4 sata, i to u pravilnim razmacima. Tzv. „potpuno dojenje“ tijekom 6 mjeseci babinja jednako je djelotvorno kao i uzimanje peroralne kontracepcije – oko 98%.
    Ispunjavala sam sve uvjete. Mala je sisala dan i noć.

    Jučer sam slučajno naišla na isti tekst i odlučila se javiti, a žena mi je napisala sljedeće:
    Prema svim poznatim saznanjima jest, i bilo je JEDINA kontracepcija generacijama prije otkrića drugih kontraceptiva i jedini način kako su stvarani razmaci izmedju djece.....Ali jest kontracepcija samo dok dijete jede samo mlijeko, A kada više ne jede samo mlijeko,čim se,dakle, dodaje obrok neke druge hrane,čak i sokovi, količina i ritam sekrecije prolaktina koji "koči" ovulaciju opada i ovulacije se vraćaju. I to tamo jasno piše, samo treba čitati pažljivo....Osim toga, SVE ima iznimke i ništa nije 100%. Nikada!VP, S. Škrablin
    te na moje inzistiranje da ispravi tekst, ona odgovara sljedeće:
    Ne mogu ispraviti nešto što je znanstvena tvrdnja, u stručnoj literaturi prisutna stoljećima...I nikada opovrgnuta.... Tekst na stranici koji je napisan star je par godina...Ali, Vašu sam primjedbu i odgovor stavila na svoju web stranicu kao upozorenje koje će sigurno koristiti. Hvala Vam. Srdačan pozdrav!


    Došla sam kao idiot prije godinu dana kod svoje ginekologinje i sestra mi je lijepo rekla da dojenje nije kontracepcija. To izgleda svi znaju.

    Što je onda ona zabrijala!??!

  31. #81
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    A ne znam šta bih rekla, ja sam bila na pregledu 6-7 tjedana nakon poroda, i tad mi je ginekologica rekla da očekujem menstruaciju za dva tjedna i da mi je krenula ovulacija.
    Dakle mogla sam tad već ostat trudna, unutar prvih 6 mjeseci mogla sam triput zatrudnit (redovit mi je ciklus bio dalje)
    a dojila sam isključivo, dan-noć i sve to

  32. #82
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Tako sam neopisivo ljuta. Nema šanse da u svojoj karijeri nije shvatila do sada da to što tvrdi nije točno. Tko zna koliko je žena zaje*ala. "Mama, rodili ste? Sada dojite? Super, to vam je kontracepcija."

  33. #83
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Svakako smanjuje mogućnost začeća, ali nitko stručan neće tvrditi da se to može zvati pouzdanom kontracepcijom :/

  34. #84
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Svaku menstruaciju sam dobila 7-8 tjedana nakon poroda
    I ovulirala ko urica
    Uz iskljucivo dojenje non-stop
    Kontracepcija maj eeees

  35. #85
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    joj Ginger

    zuta, pa nije da ne surfas i da ti informacije nisu dostupne, ja svaku provjeravam na vise mjesta. bar tu na forumu je napisano mali miliun puta da dojenje nije kontracepcija. i da mozes ostati trudan bez ikakvih problema. imamo niz forumasica koje su ostale tako blagoslovljene.

  36. #86
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Zuta,jesi joj rekla svoj osobni primjer, da joj teorija ne valja?

    Al da,i nas su u srednjoj ucili da zena ne moze ostati trudna dok doji.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Zuta, pa pise 98 posto. Ja sam ostala trudna kad je sin imao 4 mjeseca i nisam imala pravu menstruaciju, sin je bio iskljucivo dojena beba bez dude. Kasnije mi je dok objasnio da po teoriji cim je razmal izmedu dva podoja veci od 4 sata, estrogen moze nadjacat prolaktin. Dakle, uspavas bebu u 9, pa podojis u 2, pa u 5, pa u 7. Mislis da je to dovoljan broj podoja kroz noc da onemoguci zacece, ali raspored podoja nije dobar.

  38. #88
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako smanjuje mogućnost začeća, ali nitko stručan neće tvrditi da se to može zvati pouzdanom kontracepcijom :/
    Osim što tvrdi da kod isključivog dojenja ispod šest mjeseci ima učinkovitost 98%, još kaže i ovo:
    Medjutim, u žena koje nastavljaju potpuno dojiti na jednak način i tijekom daljih 6 mjeseci, kontracepcijski učinak dojenja i dalje je vrlo visok: oko 94%.
    To su potpune gluposti.

    A ne vjerujem da je ona nestručna.
    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta,jesi joj rekla svoj osobni primjer, da joj teorija ne valja?
    Napisala sam da su djeca 15 mj razlike, što je ona shvatila da sam drugo začela sa godinu i pol. Onda sam je ispravila, a na svojoj stranici je svejedno objavila odgovor onako kako ga je shvatila prvi put, netočno.
    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta, pa pise 98 posto. Ja sam ostala trudna kad je sin imao 4 mjeseca i nisam imala pravu menstruaciju, sin je bio iskljucivo dojena beba bez dude. Kasnije mi je dok objasnio da po teoriji cim je razmal izmedu dva podoja veci od 4 sata, estrogen moze nadjacat prolaktin.
    Učinkovitije od pilula i kondoma?
    https://www.optionsforsexualhealth.o.../effectiveness

    Vidi ovo što je ona napisala:
    i dojenje se provodi tijekom čitavih 24 sata: dakle noću svakih 6 sati i danju svaka 4 sata, i to u pravilnim razmacima.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.07.2017. at 15:15

  39. #89
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Pa dobro, znamo da ginekolozi ne znaju neke osnove o uspostavi dojenja i o održavanju proizvodnje mlijeka. Već je drugdje rečeno da gin ne uče o tome na faksu. Mene ne cudi da je i ovdje rupa u znanju. Ja se nikad ne bi pouzdala u nikakve metode kontracepcije kao 100%. Jedino apstinencija. Sve drugo ima šansu za začeće nakon odnosa. Pa makar 1: milijun. Netko će biti ok svaki put, a netko ce biti taj 1.

  40. #90
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Pa dobro, znamo da ginekolozi ne znaju neke osnove o uspostavi dojenja i o održavanju proizvodnje mlijeka. Već je drugdje rečeno da gin ne uče o tome na faksu. Mene ne cudi da je i ovdje rupa u znanju. Ja se nikad ne bi pouzdala u nikakve metode kontracepcije kao 100%. Jedino apstinencija. Sve drugo ima šansu za začeće nakon odnosa. Pa makar 1: milijun. Netko će biti ok svaki put, a netko ce biti taj 1.
    Kako možeš napisati ovakvu tvrdnju?! Potpuno je netočna.
    Naravno da to budući liječnici uče na faksu i da znaju o dojenju, više od "nekih osnova".

  41. #91
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, prije godinu dana sam čitala ovaj tekst https://najdoktor.com/dojenje-i-kontracepcija/a379
    Imalo mi je smisla i nisam se opterećivala. Tako smo dobili nenadano drugo dijete.

    Što je onda ona zabrijala!??!
    U članku lijepo piše, citiram: Dojenje može biti djelotvorna kontracepcija tijekom prvih 6 mjeseci babinja.
    Može. Ali, ne mora.

    Dalje piše: ...kontracepcijski učinak dojenja i dalje je vrlo visok: oko 94%. Trudnoća je, medjutim, uvijek moguća. ..

    Tako da, liječnica je posve u pravu. Treba čitati sa razumijevanjem.

    Kod mene je dojenje posve učinkovita kontracepcija, dokazano sa troje djece, cijelo razdoblje dojenja. Menstruacija je dolazila tek 28 dana nakon zadnjeg dojenja, a dojila sam ih oko godinu dana, najmlađu i u prvoj polovici druge godine.
    Statistika je teška stvar, uvijek će netko biti u onom malom postotku koji je suprotan očekivanom. Uvijek.

  42. #92
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Beti, imam buduceg lijecnika u bliskoj obitelji, sad je peta godina studija, u Hrvatskoj.

    Ne uce o dojenju gotovo nista. Prosjecna osoba koja odslusa Rodinu malu skolu dojenja, procita tekstove na Rodinom portalu i procita recimo the Womanly Art of Breastfeeding koji je izdao LLL, naucit ce o dojenju preko nekoliko puta vise od lijecnika koji se educira iz obaveznih udzbenika i kolegija na studiju medicine u Republici Hrvatskoj (a i u svijetu, u vecini slucajeva).

  43. #93
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zuta, na stranu sa statistikom i onima koji imaju (ili nemaju) srece, ali napisano na tom portalu, ili gdje vec, je samo po sebi netocno vec u prvom kvotanom odlomku.

    Jedina kakva-takva kontracepcija, u smislu da se smanjuje sansa za zacece, vrijedi prije uvodjenja dohrane, kad dijete sisa 100%, nema dudu, ne pije vodu, caj, itd, i kad nema pauza u dojenju vecih od 3-4 sata, pogotovo nocu. Naravno, i tad ce zene ostati trudne, samo mozda nesto teze nego one koje ne doje, one koje daju dohranu, ili cija djeca spavaju "cijelu noc" (sto za bebu do 6 mjeseci znaci oko 6 sati bez budjenja).

    Za tocne informacije o dojenju, provjeri uvijek Rodin portal, La Leche League (trenutno je najbolje gledati LLL UK jer je glavna stranica LLL International pod revizijom i puno toga se mijenja iz dana u dan), Kellymom.com, Nancy Mohrbacher, Jack Newman i jos poneki izvor.

    Nasumicne online doktore, roditeljske portale i slicno, ostavila bih na miru zauvijek. To je najcesce kao da trazis istinitu i tocnu informaciju u nekom zutom tisku, gdje, da stvar bude jos gora, kvazi novinari pokusavaju prevesti clanke iz stranih izvora, a bez da uopce tecno govore jezik koji pokusavaju citati.

  44. #94
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Beti, ako ima neki student medicine da me opovrgne, rado cu priznati da sam u krivu. Nisam studirala medicinu, ne znam iz prve ruke, ali znam da dojenje ide nekako najbliže ginekologiji, al oni nemaju kolegij koji to pokriva. Ponovno, ako sam u krivu, priznat ću. Cim uzmognem bas cu pitati par liječnica koje znam. Jedna je pedijatar, ali znati ce što ginekolozi uce, radi na faxu.
    Da se vratim, dojenje je kod velike vecine zena zeznula upravo medicina, tj osobe iz zdravstva koje su davale pogresne savjete. Meni isto. Ginekolog je rekao samo vi dojite, to je dobro. I kraj. Nista više. Primalje u rodilištu pokazali jednom i kraj. Kasnije kad je mala plakala cijele noci u rodilištu jer nije mlijeko jos doslo, samo su ustvrdile da je djete gladno. I nikakve vise pomoći. Patronazna mi govori samo vi dojite i iza podoja dajte bocu. I isla mi vagat bebu prije i iza podoja. Imala samo 20 g plus i da to nije dosta, da dam dohranu. A to sto je sisala pola sata prije toga nije tila uopce uzet u obzir. Dakle, od medicineske struke nula bodova. Da nije bilo rodinog portala i foruma i moje mame ja ne bi dojila.
    Pa neka mi netko govori da treba slusati slusati doktore kad je dojenje u pitanju. A da ponovim, bez obzira na sve ovo, treba utuviti u glave curama jos u osnovnoj skoli da je moguca posljedica odnosa trudnoća, bez obzira na kontracepciju. Jer mozete lako biti onaj 1 naprema milijum.

  45. #95
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    @Kaae, ma ova doktorica radi u Petrovoj i to dosta dugo. Meni sad ta informacija ne vrijedi jer sam naučila, ali taj tekst stoji i ljudi ga čitaju, i to dva identična teksta ima objavljena.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.07.2017. at 23:32

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    @Kaae, ma ova doktorica radi u Petrovoj i to dosta dugo. Meni sad ta informacija ne vrijedi jer sam naučila, ali taj tekst stoji i ljudi ga čitaju, i to dva identična teksta ima objavljena.
    Tako ti je to kad ljudi skupljaju informacije s interneta. Ima različitih bedastoća.

    A te stvari uče se iz biologije u osnovnoj školi i u srednjoj (baš sam pratila - moj mlađi sin je u strukovnoj školi, ima biologiju samo jednu školsku godinu, ali netko se potrudio da životno važne stvari budu spomenute). Propitala sam ga i bome bolje zna nego stariji (gimnazijalac).

    Trebalo bi to još pojačati, ne u okviru zdravstvenog odgoja (iako ne škodi da se i ondje spomene) nego baš u okviru nastave biologije da bude obvezno ZA SVE i da nitko ne izađe iz osnovne škole bez tih spoznaja. Razumijem da je 15-godišnjacima to još nebitno, pa stoga treba voditi računa i o gradivu srednje škole, ali osnovna škola je obvezna za razliku od srednje i u osmom razredu se uči ljudsko tijelo, pa molim lijepo.... treba to klincima utuviti.

  47. #97
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja ipak mislim da bi je trebalo natjerati da skine takav tekst s neta. Nije u redu dezinformirati ljude po tako bitnom pitanju i prebacivati na prosječne Hrvate odgovornost da se dodatno informiraju. Podsjeća me na onaj film gdje svećenik buši kondome da poveća natalitet
    Zna li netko za statistike koliko često ovulacija počinje prije uvođenja dohrane?

  48. #98
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    pomikaki, na mom skromnom uzorku od 4 komada djece statistika je neumoljiva - u 100% slucajeva

    i slazem se s tobom - tekst treba ukloniti

  49. #99
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    pomikaki, na mom skromnom uzorku od 4 komada djece statistika je neumoljiva - u 100% slucajeva

    naravno, tebe i žutu se uvijek može proglasiti iznimkama, one iz 2% uzorka, ali ja vjerujem da je statistika puno drugačija
    kod mene nije bio tako, prvu menstruaciju sam dobila oba puta nakon više od 13mj, a mislim da su mi nakon prve trudnoće još dugo ciklusi bili anovulativni - jer sam imala dosta problema s idućim začećem, i to je dosta trajalo, i čak sam nakon više godina dojenje baš zbog toga prekinula
    Ali ovako pojedinačna iskustva nisu mjerodavna, uvijek možeš biti proglašen izuzetkom.

  50. #100
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Peterlin, uci se u 8.osnovne kroz nekoliko lekcija. Spolni sustav i planiranje obitelji. I u 3.gimnazije. Za srednje strukovne ne znam. I to je sad stvar nastavnika. Ja im ne dam disat dok to ne usvoje, pogotovo gimnazijalcima. I uvijek pitam decke zenski spolni sustav i obratno. I nitko se nece izvuc kod mene bez da ovo svlada. Dok kolegica kod ostalih razreda samo to uredno preskoči.
    Jer vecina roditelja o tome ne prica s djecom. Pogotovo u ruralnim sredinama i manjim mjestima. Pa bar da cuju u školi neke osnove.
    A moram pohvalit moje gimnazijalce da ih to zanima, ne s onog zafrkantskog stajališta nego zaozbiljno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •