Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Đemovi, marmelade, pekmezi sa sladom i agar agarom

  1. #1
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno Đemovi, marmelade, pekmezi sa sladom i agar agarom

    Nisam u pretražniku pronašla sličnu temu (samo jednu od prije 2 g za marmeladu bez bijelog šećera) pa molim moderatoricu da me uputi na istu ukoliko ipak postoji.

    Zanima me ima li tko recepte (linkove) za marmelade/đemove/pekmeze bez šećera ili s npr. rižinim sladom, te s agar agarom (dakle bez želatine).

    Na stranim stranicama ima brdo, ali ih većina koristi neke sastojke koje trenutno ne mogu nabaviti.

    Također sam na gore spomenuoj temi pročitala da je Davor negdje pisao o ubacivanju jabuke zbog pektina, zna li itko koja je to tema bila?

    hvala!

  2. #2
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    imam ja negdje recept od J. B. Pejić za marmeladu s agar agarom i sladom. pronaći ću, pa ti sutra postati. napravila sam je od malina, ali bila mi je premalo slatka i malo brašnasta od agar agara.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    mi ponekad napravimo mesanu marmeladu u koju ne stavljamo secer vec u sezoni grozdja, slatko belo grozdje.
    takodje mozes i sa mlevenim suvim grozdjem.

    marmelada je imala slatke jabuke, kruske, sljive, grozdje, bundevu, dunju. sta nam se nadje, od voca u jesen.

    moja drugarica pravi pekmez od sljiva tako sto ga pravi sa sve kospicama. one puste pektin i budu neki prirodni konzervans, naravno bez secera.
    e sada, malo je smaranje loviti kospice, ali bude lep, pogotovo za kolace, punjenje kiflica

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ja sam radila ovaj vikend od borvnica i posebno od malina...one ne trebaju pektin jer ga kao i ribizl imaju same dosta. rradila sam sa sirupom od agave i kao i svake godine ispalo je super. Ako zatrebaš omjere tu smo...

  5. #5
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    PLs, stellita, hajde mi pošalji omjere.

    frost, pls pošalješ mi omjere za to s grožđem.

    thnx

  6. #6
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    ja nažalost ne mogu naći moj recept, (nekad će isplivati, kad pospremim), ali srećom su se javile i druge iskusne domaćice. sjećam se da je trebao ići sirup od agave, a ja sam uzela ječmeni slad, jer sam taj imala, pa kažem nije bilo dosta slatko, a agar agar nikad ne doziram dobro Stellita, i mene zanimaju omjeri!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ovako..na 1 kg voća ja stavim 0.4-0.5 L sirupa..ponekada čak i manje ako se radi o voću koje samo po sebi ima dosta šećera. (onda ako stavim manje sirupa onda dulje kuham). Ne stavljam ni limunske kiseline ni pektine ni ništa sličnoga...nakon kuhanja odmah prebacujem u spremne teglice za pekmez.
    Radila sam i sa Steviom ali tu treba biti jako oprezan. Stavlja se jako mala količina...od 1/4 pa sve umanjeno do 1/16 količine bijelog šećera kojeg bi inače stavljali kada pravite džemove i slično.
    Uz gore navedene omjere agave meni je uvijek ispadne super džem , a ovaj put sam radila od šumskih borovnica te od malina. One same sebe dosta zgusnu.
    eto curke...

  8. #8
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Puno ti hvala za omjere.

    Još da te malo izgnjavim. Naime, ja prvi put radim tako nešto. Možeš li mi reći detaljan postupak - da operem voće i stavim u lonac to sam savladala, ali trebam pomoć za dalje pogotovo s vremenom kuhanja i sl.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    pa kuhaš otprilike 20 minuta maline, borovnice 30 minuta. Kad je gotovo odmah ulijevaš u staklenke koje si prethodno oprala i sterilizirala..možeš ih sterilizirati u pećnici ili iskuhati u vrućoj, ključaloj vodi te ostaviti da se ocijede na čistoj krpi. to bi zapravo bilo to..)

  10. #10
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    ne dulje?! ja sam to kuhala ca. sat vremena, doduše sa šećerom, ali 1/3 šećera naspram voća. i skidala sam onu pjenu što se stvara. zna li btw netko što je ta pjena i zašto je skidati?

  11. #11
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Kuhala sam đem od malina danas. I pp se sa Stellitom (puno hvala na savjetima!) u isto vrijeme.

    uglavnom, zadovoljna sam. ispale su mi tri teglice.

    okus mi je jako jako fin, ali ja i inače volim taj agavin sirup koji zaista daje neki specifičan štih. stavila sam 0.4L, malo mi je presladak, ali malo.

    sterilizirala sam staklenke u pećnici, poklopce sredila alkoholom i to je to.samo se sada nadam da ga neće napasti plijesan.

    što se troška tiče (ako nekog zanima), tih cca 1190 g gotov đema me koštalo oko 60kn.

    ovih dana planiram napraviti i đem od borovnica, a kasnije od šljiva (samo bez zaslađivača jer sam čula da su same šljive dovoljne).

    imam još par pitanja za iskusne:

    ako bi radila đem tipa mix šumskog voća, stavljam li svo voće istovremeno kuhati?

    je li tko radio đem s rižinim sladom?

  12. #12
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    jesi napravila s borovnicama? ja sam kupila i sirup i borovnice. a kombinirala bi ih s kupinama... valjda to može, ne? zanima me opet samo vrijeme kuhanja, jer sam ja sa šećerom kuhala dok se ne zgušnjava lijepo, pa skoro sat vremena. kako znaš da je gotovo? jednostavno kuhaš 30min i gasiš? a što je s pjenom? skidati? hvala unaprijed na odgovorima!

  13. #13
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    ako pitaš mene, a čini mi se da da, nisam radila s borovnicama jer sam švorc, čekam naknadu

    radila sam od marelica također s agavinim sirupom. e to je najfiniji đem od marelica koji sam jela! nisam mogla vjerovati da je ispao tako ukusno (to mi je drugi đem u životu koji sam kuhala) i da okus agavinog sirupa tako fino nadupuni okus marelica.

    radila sam po jednom receptu koji sam našla na netu.

    1kg marelica prelila sam s 0.45L agavinog sirupa i 6 žlica limunovog soka. ostavila sam preko noći i ujutro kuhala 20ak minuta.

    pročitala sam i tip kako znati kada je đem gotov. u hladnjak staviš tanjurić i nakon cca 15-20ak minuta ga izvadiš i staviš malo đema. vratiš u hladnjak, pričekaš par minuta da se ohladi pa vidiš kakve je teksture. ako je još rijedak, kuhaš još malo pa opet napraviš taj postupak.
    ja sam to radila i bez vraćanja u frižider i hladnog tanjurića kod prvog đema kojeg sam kuhala s malinama.

    Iz ovog što je stellita pisala, a iz evo mog malog iskustva tih 20ak minuta je dosta.

  14. #14
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    da, enchantress, tebe sam pitala! hvala na brzom odgovoru! super za marelice, obožavam taj pekmez, ali sam dosad pravila sa šećerom. možda se od agavinom sirupa dobro zgušnjava... vidjet ću. sa šećerom sam baš marelice kuhala tako sat vremena (skuhala se uz to i ja!) dok nije više curio s tanjurića.

  15. #15
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    uz ovaj recept je stajala info da zbog malo pektina u marelicama se i dodaje taj limunov sok tako da će se lijepo zgusnuti. bar se meni je. inače ja baš radim da je malo tekuć, ne kao pekmez ili marmelada, npr. onaj od maline mi je kao i alnaturin namaz od maline.

  16. #16
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    ja sam oko podneva zalila marelice, pa ću ih večeras skuhati. nego, enchantress, jesi li skidala pjenu? nadam se da ćeš još vidjeti post prije mog kuhanja večeras, jer ne znam da je skidam ili ne...

  17. #17
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Danas sam se sjetila da ti nisam ništa napisala za tu crnu pjenu. I vidiš...

    Ja sam pročitala isto da treba skidati. Ne znam zašto. Onda sam malo skidala pa sam skužila da mi puno tekućine ipak ode s tim skidanjem pa sam odustala jer stellita to nije spomenula. A sigurno bi da je to bitno - mislim, napomenula sam da sam totalni početnik!

    U receptu za taj đem od marelica piše da se pjena skida, a kasnije se 'pretvori' u odličan sirup od marelice.
    Posljednje uređivanje od the enchantress : 17.07.2010. at 23:07

  18. #18
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    hvala na odgovoru! sad idem praviti. pa nemam pojma... meni je prijateljica rekla da skidam, a vidim i ja da tu dosta količine ode... vidjet ću. drži fige da dobro ispadne!

  19. #19
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    držim! nadam se da će biti gotovo za 20 min

  20. #20
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    samo šljive. sa mrvom soli s kojom se postiže to da šljive jače puste svoj šećer. oko dva sata kuhanja

  21. #21
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Treba skinuti pjenu. U pjeni ostaje puno zraka, pa ako ne skidaš i taj zrak ostane u tegli - podložnije je kvarenju.
    Ja nisam skidala jednom s džema od višanja, nije se pokvarilo jer smo brzo pojeli, ali je džem s tom pjenom u tegli izgledao očajno.

  22. #22
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa Vidi poruku
    držim! nadam se da će biti gotovo za 20 min
    hvala enchantress!
    dakle, ja sam ga ipak kuhala ca. 35 min, napravila test sa tanjurićem u hladnjaku i ništa se nije događalo, tako da bi za 20min bilo isto. vidim da je jako rijedak, ne smeta me to nešto, ali mislim da bi uz duže kuhanje bio gušći. dobila sam 4 srednje teglice. čini mi se malo presladak, ali nisam još sigurna.
    pjenu sam skidala, više iz gušta baš me opušta to kuhanje pekmeza, samo da nije tak vruće
    hvala anchi na informaciji za pjenu!!! primjetila sam da je puno manje pjene bilo sada s agavinim sirupom za razliku od šećera, pa kontam možda ima veze sa složenim i jednostavnim šećerima...?
    pravim sutra opet od borovnica i kupina.

  23. #23
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    zalila sam upravo borovnice i kupine da ih naveöer skuham, ali nemam dovoljno agavinog sirupa. mogu li kombinirati sa šećerom? zna li netko? ili javorovim sirupom? toga imam još malo.

  24. #24
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    nisam imala pristup netu dva tjedna pa me eto sada samo da javim da sam još radila od marelica s kardamomom i od kupina. Prvi sam dan radila samo s kupinama i agavinim sirupom, a onda sam se drugi dan odlučila napraviti malo ekonomičniju varijantu s agar agarom da dobijem više đema (svi me pitaju kako u ovo doba recesije ja nakuhavam đemove s agavinim sirupom).

    Evo recept:

    http://www.drugfreehelp.com/recipies/jam.htm

    Danas se spremam na šljive, ali mi je srce potonulo kada sam na drugoj temi o đemu od šljiva vidjela da se ovaj bez šećera kuha do besvjesti.
    Sada malo surfam da vidim i odlučim što ću i kako jer nemam vremena toliko dugo nakuhavati u jednogodišnjakinju.

  25. #25
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    aaa, enchantress, pitala sam se gdje si na ovoj temi! ja sam u svoj od kupina dodala javorov sirup, to je dalo neki poseban "šmek". kuhala sam ga malo duže, da je gušći i dobila 3 male teglice. na ja. a od marelica mi je onaj omjera pola/pola bio presladak, pa sam prekuhala s još marelica, ali opet duže, nekih sat vremena, skoro dok se nije vidjelo dno, što kaže moja baka. imala sam 4 teglice, a uz dodaak voća, ali dulje kuhanje dobila sam 3!
    kupine sam zamrzla, čekam da imam više vremena za kuhanje. probat ću recept s agar-agarom, zvuči sjajno, thanks!
    zna li netko je li ta marmelada s agavinim sirupom jednako trajna kao i sa šećerom?

  26. #26
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    manal, mislim da nije duze trajna. secer bestijama uzima vodu koja im je potrebna za zivot - agavin sirup nema tu funkciju. na onoj temi o dzemu o sljivama sam stavila recept za sirovu marmeladu, bez kuhanja satima. nisam jos probala, ali hocu. s tim da cu pola smjese zamrznuti a pola ostaviti da stoji. zanima me koliko moze stajat, a bilo bi mi zao da mi propadne sve.

  27. #27
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Ovo da agavin sirup ne uzima vodu voću sam skužila kada sam radila đem od marelica. Cijela fora je da se marelice posipaju sa šećerom i ostave tako preko noći kako bi šećer iz njih izvukao vodu. Meni se činilo da se količina tekućine malo povećala kada sam ostavila u agavinom sirupu, a možda su me i oči prevarile od velike želje da se to dogodi.

    Do sada sam dosta toga nakuhala.Ovo da neće izdržati dugo me malo deprimira obzirom na to koliko ga do sada već imam i obzirom na trošak.
    U svakom slučaju kada se moji krenu kvariti, ja se javim a optimistično se nadam da će izdržati do kraja zime.

    Je li to preoptimistično?


    Ivana B-G, vidjela sam taj recept tamo, to je ono što zovu freezer jam? Samo ne kužim kako ga spremim u freezer, u staklenkama? I jel' se to smrzne i odmrzava ili ...? Iako je ovo moje prvo iskustvo spravljanja đema izgleda da sam tradicionalista jer ga ja želim samo u smočnici na polici
    Posljednje uređivanje od the enchantress : 06.08.2010. at 23:44

  28. #28
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    joj, pa i ja sam se nadala da će potrajati. Zasad imam samo 5 teglica, al samo ja to i jedem... I kupila sam već i agavin sirup i borovnice za još... Baš mi je užitak praviti to sama i još jesti zdravije, ako je moguće. Iako inače kad pravim sa šećerom stavim 1:3 (voće:šećer), bila sam tako happy zbog ove ideje s agavom jer je zdravije...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    joj, dajte napišite neki RECEPT ZA POČETNIKE, omjere, vrijeme kuhanja...
    namjeravam upotrijebiti šljive. zanimaju me ovi recepti s agar agarom i agavinim sirupom.
    ne bih stavljala limunsku kiselinu, je to ok?

  30. #30
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Maya, evo ja sam jutros skuhala šljive. Ovako sam ja radila: 1,700kg šljiva, ca. 350g agavinom sirupa. To je to. Kuhala sam bome bar sat vremena. Doobila sam 3,5 dosta male teglice.
    Čuj, sad ja ne znam jel to nešto za pohvaliti se, ali meni je fin. Ako ga kuham kraće, previše je tečan. Prvo sam navečer stavila samo 250g agavinog sirupa na tu količinu, ali nisam mogla puniti jer su mi teglice bile u podrumu. Onda sam ga ujutro prekuhala s još sirupa jer je bio prekiseo. Sad je fin.

    Upravo kuham sa šećerom, na 2,200kg šljiva stavila sam ca. 450g šećera. Ukusan je. Kuha se isto već dugo.

    Ako si baš početnik: Skidaj pjenu koja nastaje (kasnije je više ne bude, to samo prvih 20ak min), i zagrij teglice prije punjenja da ne puknu. Ja ih stavim u rernu na 100 stupnjeva.
    Sretno!

  31. #31
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    cure, a jel vi to voće prije usitnite npr. štapnim mikserom? ja naime ne, ali ako se kuha samo 20min, to su još veliki komadi. Nakon mojih sat vremena se sve fino raspadne. Je li marmelada nakon sat vremena kuhanja manje zdrava nego ova kraće kuhana? probably da ili?

  32. #32
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    ja ne usitnjavam jer baš volim komade voća u đemu, mislim, zato to i ja đem, zar ne? ali čuj, ja sam radila s kupinama, malinama i marelicama i one se sve dosta dobri raspadnu u tih 20-30 minuta.

    od šljiva sam za sada odustala, čekam novu turu domaćih nešpricanih. od ovog što sam imala sam napravila nekoliko prefinih šljivopita mmmmmmmmmmmmmmmmmm

    samo da vam još spomenem da mi je onaj đem koji sam radila s agar agarom za klasu lošiji od samo voće+agava. istina je da ispadne više đema, ali nije tako fin. nedostaje mu onaj neki štih i malo je više jellyčast, ako me razumijete što mislim pod time.


    (ovih dana napuštam kuhanje đemova i bacam se na domaći pomi sos)

  33. #33
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    enchantress, daj negdje recept finih šljivopita! ja baš razmišljam šta ću s preostalim šljivama na drvetu, osim knedlica... što je pomi sos?

    meni je prošle godine s agar agarom ispao jellyčast pekmez od malina, i nekako gorkast. ali ja ga nisam dobro rastopila u vodi prije, pa sam mislila da je zato.

  34. #34
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    pomi sos, umak od rajčica

    šljivopita, ima apricotin recept ovdje samo što ja radim drugačije prhko tijesto jer radim bez jaja

  35. #35
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    aha! pomi sos. a ja ne znam zašto pomislila na krumpir... hvala na linku, i ja ću probati!!!

    za marmelade i onu pjenu što sam spominjala, obzirom da sam sad sa šljivama pravila jednu turu s agavinim sirupom, a drugu sa šećerom, definitivno se sa šećerom puno više pjeni. sad mene silno zanima objašnjenje... da je davor još na forumu, on bi garant znao

    htjela sam dodadti cimeta u jedan dio, al sam nažalost zaboravila. no tko voli, mislim da je to dobra ideja.

  36. #36
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Joj, što vam zavidim na višku šljiva...

    Obožavam raditi džem od šljiva, a najbolja varijanta je peći ga u pećnici.
    Ima jedan stari topic o džemovima, tamo piše koliko dugo i na kojoj temperaturi i to je najbolji i najednostavniji džem od šljiva i bez dodatka bilo kakvog šećera ili sirupa.

  37. #37
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    eh, sad više nemam šljiva. jučer su otišle zadnje u pitu. ajd anchi ako nađeš taj link, pa za sljedeću godinu da znam. Hvala na savjetu!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •