Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Negovor kod skoro 2 godišnjaka (sumnjam na tekučinu u ušima)

  1. #1
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno Negovor kod skoro 2 godišnjaka (sumnjam na tekučinu u ušima)

    Dakle, moj sin ima 21 mj i još ništa ne prića! Ponekad ponavlja 'MAMA' kad me nema i kad vidi crtić Bumbu na TV kaže 'MMM-BA'. Kad nekome nešto daje, kaže 'A'. Par puta u životu je rekao nešto slićno 'TATA'. I to je to što se tiće njegovog govora. Uglavnom, nema niti jedne riječi što govori dana uz dan.

    Nakon prvog rođendan, imao je 2 infekcije oba uha i nakon mjesec i pol dana lječenje prošlo je i nije se vratilo. Zbog toga i zbog negovora, pedica je ipak htjela provjeriti sluh. Poslala nas audiologu prije pola godine koja je sa neke jednostavno testove utvrdila da može čuti (što ja već znam jer može identificirati skoro sve što mu kažeš i izvrši skoro sve što ga zamoliš kao 'baci ovo', 'donesi ono', itd.).... Audiolog je htjela napravit timpanometriju da provjeri tekučinu u uho ali nije mogla jer nije bio miran.

    Ako može čuti, možda ne čuje čisto zbog tekučine u uho... stvarno me ovo smeta jer sumnjam na to, pogotovo kad sam večeras čitala neke simptome što ukazuju na problem sa sluhom, i od tih 8 simptoma, moj sin ima 5 njih.

    Šta da napravim? Kako mogu provjeriti jeli ima tekučine u ušima? Ako ga opet vodim audiologu, sumnjam da će biti miran za taj test... pa mi je palo napamet da pitam audiologa da dođe kod mene kod kuće da napravi taj test dok spava (naravno, platila bi joj kolko traži). Jeli itko imao ovakav ili sličan problem? Savjete molim......

  2. #2
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Da dodam, bili smo 2 puta kod logopeda (na moju ruku) i rekla je da nema nikakve znakove retardacije niti autizam ni slično... i da ako je sluh u redu, onda je to jednostavno dječak koji će kasno progovorit.. ali pitanje je da li je stvarno sluh u redu????

  3. #3
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Odvedi ga ponovno na pregled otorinolaringologu , ako postoji opravdana sumnja na slabiji sluh ,može se učiniti A-ASSR (Šalata,Suvag )

  4. #4
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Draga riba,

    nadam se da je tvoj dječak samo jedan od one djece koja progovore kasnije. Imaš sličnu temu negdje ovdje pa potraži. Moj muž je progovorio tek s tri godine, a kako je izrazito verbalan tip osobe, to sada zvuči skoro nevjerojatno. Prijateljičin sin ima 25mjeseci i govori tek par osnovnih riječi.

    Je li tvoj klinac dvojezičan? Ako jest, i to može biti razlog jer dvojezična djeca znaju progovoriti nešto kasnije.

    U svakom slučaju, nadam se da je jedan od navedenih razloga i da je s njegovim sluhom sve u redu.

  5. #5
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    I ja se isto nadam!!!Znam da ima tema o kasno progovaranje, ali ja sam htjela informaciju baš oko tekučinu u ušima i nikako ne mogu naći.. Oni oko mene ne vjeruju da ima tekučinu pošto može izvršiti sve što mu se kaže (ali kako onda to da ima pola simptoma što djeca sa problemom sa sluhom imaju?). Za dvojezićnost, jedno vrijeme sam pakticirala engleski s njim pošto mi to prirodno dođe.. ali to je samo trajalo mjesec dana jer ga nisam htjela još više zbuniti.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    mi smo bili na provjeri sluha.kod audiologa kod kojeg si i ti bila mi smo uspjeli provjeriti samo osnovni ,vanjski sluh(čini mi se da živimo u istom gradu).
    također nismo uspjeli obaviti timpanometriju,i audiologinja nas je poslala dr Žulj u Split,u staro rodilište
    tamo dijete bude uspavano klizmom(dakle,lagana sedacija)i obavili smo kompletan sluh,koji je ispao uredan

    nego,nešto sam te drugo htjela upitati,pošto je moja djevojčica gotovo vršnjak tvog djeteta(sad je napunila 22 mjeseca)

    koji je vama specijalist tako rano isključio autizam?bili ste kod neuropedijatra?
    komunicira li tvoje dijete s tobom neverbalnim gestama?pokazuje li prstom,klimne li glavom potvrdno?dobivaš li od njega ikakvu povratnu informaciju?

    mi smo u obradi jer nam je postavljena dijagnoza autističnog spektra in obs,s tim da sam ja jako rano prepoznala simptome i krenuli smo s vježbama s 19 mjeseci,tako da sad baraćemo s nekih desetak riječi
    Posljednje uređivanje od ronin : 04.07.2010. at 14:12

  7. #7
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ronin, 10-ak rijeći? bolji ste od nas!

    a za autizam, i ja sam se priprala pošto je negovor jedan veliki znak... ali pošto on nema nikakve druge znakove, isključili smo to (u biti, logoped je isključila to). bio je kod logopeda 2 puta - sa 18 mj i opet sa 20 mj, i pitala sam ju vezano za autizam, ali nakon što ga je promatrala i komunicirala s njim, rekla nam je da bi se već vidjeli znakovi i da to nije to. on pokaziva s prstima, komunicira non-verbalno (kad mu kažeš da nešto napravi, on to napravi; ako ga pitaš di je nešto i on ne zna, onda digne ramena i pokaziva ruke kao 'ni ja znam di je to', često pokaziva nešto sa prstom ako nešto želi ili ako ga mi pitamo gdje je nešto), ne slaže igraćke u red, voli se maziti, često traži da sestra ili ja ili tata sudjeljujemo s njim u igri, gleda nas u očima....

    naša pedica za taj negovor je samo rekla da čekamo do 2 god i ako ne progovori onda će ići na vježbice kod logopeda..i to je to... ali ipak nikad napravljena ta timpanometrija.
    Posljednje uređivanje od riba26 : 04.07.2010. at 15:31

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ali vi ste bolji od nas u neverbalnoj komunikaciji
    znači,moja malena kad vidi keks kaže kes
    ali ne čini ono što joj kažem i ne daje nikakvu povratnu informaciju,ne pokazuje prstom ni rukom i ne izražava želju za nečim nikako osim frustriranim plačem

    smijem li pitati gdje ste išli kod logopeda?

  9. #9
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    Ronin - mi smo u Sibenik i ja sam nasla logopeda sto radi za gradske vrtice. Zove se Silvana i stvarno je preljubazna... ne kosta te nista otici do nje i vidjeti i njenu procjenu. Njen broj je ovdje (pokraj Defektolog/Logoped): http://www.sibenik.hr/vodic/obrazova...ski_vrtici.asp

    A od onoga sta si napisala gore, oni su ipak isti sto se tice frustrirani plac / deranje kad nesto zeli (jer, naravno, ne govori pa to je jedino nacin kako moze pokazivat sta zeli.. uz pokazivanje prstom).

  10. #10
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    P.S. I da nadodam, nebi vjerovala koje sitnice gledaju u toj komunikaciji... kao kako dize igracke, kako sa prstima, sa pogledom, jeli gleda mamu dok se igra, itd... puno male stvari... stvarno savjetujem da je nazoves!

  11. #11
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    nadam se da ce tvoj djecak uskoro progovoriti i da je sa sluhom sve u redu :hug:
    moj je progovorio tek iza drugog rodjendana, mm me vec bio poceo gnjavit da s njim nije nesto u redu, da ga vodim logopedu :/
    nadam se da je i voj samo jedan od onih sta kasnije progovore

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    puno hvala na linku.
    pošto smo u istom gradu,možda i odem do nje.

    jedino što je sad već ljetno radno vrijeme,godišnji odmori,pa ne znam da li da pričekam rujan

    dosad sam obavila:UZV mozga,EEG,neuropedijatra,psihologa,provjeru sluha i evocirane slušne potencijale,te logopeda na ERF-u u Zagrebu,s tim da je u Kabinet za rano otkrivanje autizma uključuju na jesen

    vježbam s njom po ABLC metodi(Greenspan,tako mi je preporučeno u Zagrebu),s tim da sam Floor time radila od njenog 19 mjeseca i postigli smo ogroman napredak odonda,a pojedine riječi naglašavala sam i pomoću baby signs

    ma s obzirom na komunikaciju koju vi sad već imate evidentno imate manji problem od našeg...sretna si što ti dijete daje tako lijepe povratne informacije.ja bih bila sretnija da ne govori ni jednu riječ,ali da me razumije.
    nadam se da će vam sa sluhom biti sve u redu.
    ako se odlučiš na pretragu u Splitu,naručuje se dosta unaprijed

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Draga riba,

    evo kako to izgleda iz perspektive majke sad 10+ godišnjaka koji je krenuo u jaslice sa 2,5 godine. Sva sreća, jer vrtićka odgajateljica je prva prokužila da ovaj možda ne čuje kako treba. Govorio je tada desetak riječi, ako i toliko.

    Moj sin stvarno nije čuo. Zbog mandula i suženja zvukovoda. Na Merkuru (ORL) smo nekoliko godina bili inventar jer je zbog suženja zvukovoda i nakon operacije mandula trebalo ispirati uši svaka 3 mjeseca. Jako sam se bojala kako će to ići, ali iskusni otorinac odmah mi je rekao da će se stvar popraviti kako bude rasla glavica. Obavili smo i sve drugo što treba da se djetetu odčepe uha (propuhivanje, čok... ni ne sjećam se više). I mi smo obavili sve ostale pretrage. Bitno je ne samo da dijete čuje, nego i da razumije govor. Komunikacija mora biti dvosmjerna. AKo je to ispunjeno, već si na konju. Srećom, s razumijevanjem nije bilo problema.

    ALI loš sluh ostavio je kod mog sina posljedice na govor, pa smo još godinama išli logopedima u Suvag. Do škole se sve sredilo. Dijete ne samo da čuje, nego je završilo prvu godinu glazbene škole. To se sve rješava. Nekom treba manje (često je dovoljna operacija mandula), netko se malo nahoda, neko dijete mora ići u specijalizirani vrtić (moj sin nije morao) ali na kraju se većina tih stvari se riješi...

    Danas kad gledam stare snimke (nema ih puno) zazebe me oko srca kad čujem kako je moj stariji loše govorio i kad je napokon progovorio (glavni terapeut bio mu je godinu dana mlađi brat, he he) ALI to je danas uspješan 10-godišnjak, pun samopouzdanja, odlikaš i zadovoljan sam sa sobom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •