Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Pomoć - fini recepti od leće i za kolačiće koji se stave na štapić kao lizaljke

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Pomoć - fini recepti od leće i za kolačiće koji se stave na štapić kao lizaljke

    Drage,
    imam crvene leće i smeđe i znam skuhati samo leću kao grah, s kobasama, pa je to kao fino, a sve ostalo je ajde - tako,tako. A rado bih neki njam recept od svake vrste leće, pa unaprijed hvala!

    I još nešto - vidjela sam fora ideju - kolačiće se napravi kao loptice, ispeče, natakne na štapić, umoči u glazuru ovog ili onog tipa, gore još mogu bombončići za usta ili oči, ili bademi... ili... kako god se sjetite. Famozna fora - izgleda kao lizalica, a u stvari je kolač! Ali ne bih neki otrov od šećera i to, nego neko dobro tijesto koje se tako radi - da se oblikuje (ne da je tekuće, kao biskvit) po mogućnosti sa suhim voćem, integralnim šećerom... i tako.

    Jel ima koja forumašica ideju?

    Hvala unaprijed!

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovo za kolače/slatkiše mi je prvi glas... Malo ćemo istražiti i pričekati ima li tko pojma.

    A leća - osim klasike (variva) nama je doma klasika salata od leće u svim mogućim kombinacijama: kontinentalna (sa šunkom ili kockicama špeka), dalmatinska (sa slanim srdelama), u kombinaciji s rižom, tjesteninom itd... Kombinacijama nema kraja, pogotovo za ljeto. Skuhaš leću, ocijediš, staviš u frižider u tupperware zdjelu i kombiniraš po potrebi.

    Ja obožavam u salatu staviti uz leću kockice sira (ili zamjene za sir, onaj "Mediteran" iz Konzuma), kockice kisele jabuke i kapare. Moj muž je donedavno u to trpao majonezu, a sad ima embargo zbog masnoća. Iz istog razloga ja više u te salate ne trpam kuhana jaja, iako paše. Kad smo već kod toga, kuhano meso iz juhe napraviti na salatu + leća sve u istoj zdjeli - to je odličan i kompletan obrok. Unutra pašu i klice (iz konzerve, rijetko kad su mi dostupne svježe, a lijena sam raditi klijališta). I kuhana mlada kuruza.

    U neke varijante salata stavljam bučino ulje, u neke maslinovo, u neke balsamico.... kak mi puhne. Nema tu recepta.

    Sitna crvena leća (dahl) u mojoj kući se do sad koristila samo za dvije stvari - juhu i začin za rižu. Nije mi pogodna za salate jer se redovito raspadne pri kuhanju. Juha - dahl samo skuhaš u slanoj vodi dok se ne raspadne, čak se ne treba ni miksati iako se može... volim dodati sojino vrhnje i kosani zeleni peršin. Riža je još jednostavnija - samo dodam 2 žlice crvene leće u rižu i kuham u slanoj vodi dok riža nije kuhana. Budući da je leća brzo gotova, nju se može dodati i kasnije, ali ja sam lijena pa sve ubacujem odmah. Ovo se poslije može baciti na ulje (+luk) iako ne pamtim kad sam to zadnji put napravila. Moj sin neljubitelj riže zavolio ju je upravo uz tu leću.

    Eto, toliko od mene. Sad čekam recept za kolač...

  3. #3
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mi ne radimo kolacice na stapicima al radimo super lizalice od banana i jogurta.

    Prepolovis bananu, nataknes polovice na stapice, umocis/uvaljas ih u jogurt (obicno vocni), stavis na tanjur pa u frizer/zamrzivac na par sati. Za lizat prste su, posebno vrucim danima.

    Imam i dobar recept za lecu (nama vrlo cesti rucak), s curryjem i sl, al to moram prepisat iz kuharice koja mi nije sad pri ruci.

  4. #4
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo za kolače/slatkiše mi je prvi glas... Malo ćemo istražiti i pričekati ima li tko pojma.

    A leća - osim klasike (variva) nama je doma klasika salata od leće u svim mogućim kombinacijama: kontinentalna (sa šunkom ili kockicama špeka), dalmatinska (sa slanim srdelama), u kombinaciji s rižom, tjesteninom itd... Kombinacijama nema kraja, pogotovo za ljeto. Skuhaš leću, ocijediš, staviš u frižider u tupperware zdjelu i kombiniraš po potrebi.

    Ja obožavam u salatu staviti uz leću kockice sira (ili zamjene za sir, onaj "Mediteran" iz Konzuma), kockice kisele jabuke i kapare. Moj muž je donedavno u to trpao majonezu, a sad ima embargo zbog masnoća. Iz istog razloga ja više u te salate ne trpam kuhana jaja, iako paše. Kad smo već kod toga, kuhano meso iz juhe napraviti na salatu + leća sve u istoj zdjeli - to je odličan i kompletan obrok. Unutra pašu i klice (iz konzerve, rijetko kad su mi dostupne svježe, a lijena sam raditi klijališta). I kuhana mlada kuruza.

    U neke varijante salata stavljam bučino ulje, u neke maslinovo, u neke balsamico.... kak mi puhne. Nema tu recepta.

    Sitna crvena leća (dahl) u mojoj kući se do sad koristila samo za dvije stvari - juhu i začin za rižu. Nije mi pogodna za salate jer se redovito raspadne pri kuhanju. Juha - dahl samo skuhaš u slanoj vodi dok se ne raspadne, čak se ne treba ni miksati iako se može... volim dodati sojino vrhnje i kosani zeleni peršin. Riža je još jednostavnija - samo dodam 2 žlice crvene leće u rižu i kuham u slanoj vodi dok riža nije kuhana. Budući da je leća brzo gotova, nju se može dodati i kasnije, ali ja sam lijena pa sve ubacujem odmah. Ovo se poslije može baciti na ulje (+luk) iako ne pamtim kad sam to zadnji put napravila. Moj sin neljubitelj riže zavolio ju je upravo uz tu leću.

    Eto, toliko od mene. Sad čekam recept za kolač...
    Draga Peterlin,
    ja bih tebe nabavila za doma, živa enciklopedija. Nemaš pojma koliko iz tvojih postova i iskustava ja sebi crpim. Nismo se nikad upoznale, al ja te držim za jednu od važnih osoba u mom domaćinskom životu
    Eto, ni ovaj put nisi omanula.
    Nisam sigurna kako će ispasti, ali skuhat ću tu zdjelu leće, pa ubacivati kako si napisala. Valjda nabodem.

    Onoj dahl juhi se veselim jer se meni ta crvena leća sviđa po ukusu, ali nisam znala što bih s njom.

    Mislim, kuham ja nešto, ali nisu to oni klasici da se ljudi oblizuju i mole još, nego kao - klopa tek toliko, a zdrava je.

    Kolačići na štapiću... http://www.instructables.com/id/Cake-Pops/
    al ja tražim neki zdravi recept. Da bude lijepo, al da unutra bude i hranjivo.

  5. #5
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa Vidi poruku
    Mi ne radimo kolacice na stapicima al radimo super lizalice od banana i jogurta.

    Prepolovis bananu, nataknes polovice na stapice, umocis/uvaljas ih u jogurt (obicno vocni), stavis na tanjur pa u frizer/zamrzivac na par sati. Za lizat prste su, posebno vrucim danima.

    Imam i dobar recept za lecu (nama vrlo cesti rucak), s curryjem i sl, al to moram prepisat iz kuharice koja mi nije sad pri ruci.
    Ovo s bananama ću probati! Zvuči divno, a lagano i zdravo.
    http://www.instructables.com/id/Cake-Pops/
    Leća s curryjem mi mami sline od kad si je spomenula. Zvuči kao nešto za nas - njam! strpljivo čekam!!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •