Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: nešto slano, sitno, za tulum - tražim

  1. #1
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno nešto slano, sitno, za tulum - tražim

    u nedelju sunči slavi rođendan.

    htjela bi napravit neke slane pogačice, gricke ili nešto slično.

    može neka ideja?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    SLANCI



    250 g oštrog brašna

    1/4 praška za pecivo (1 mala žličica)
    1 mala žlica soli
    1 jaje
    200-250 g posnog sira (ili najjeftinijeg)
    200 g maslaca ili 250 g margarina

    Još malo brašna za posipanje daske ili zdjele...

    Umijesiti glatko tijesto i ostaviti da odstoji (barem jedan sat, a može i preko noći, pa čak i 2-3 dana na hladnom, samo mora biti zamotano u foliju).
    Razvaljati na 3-4 mm debljine (može i deblje, ali tada ih bude manje i dulje se peku), izrezati (nožem, kotačićem ili kalupima), poslagati u pleh, premazati žumanjkom i peći na cca 200 stupnjeva dok ne porumene (to je oko 15 min, ovisi o muhama pećnice).
    Varijacije na temu - posipati parmezanom, kimom, origanom, paprom, muškatnim oraščićem (po nahođenju, NE SVE na iste slance). Dobri su i drugi dan, ako slučajno ostane, što se događa rijetko...

    I još nešto - ne pamtim da sam radila ovu količinu osim prvi put - uvijek dvostruku!

  3. #3
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    znas napravit tijesto za pizzu?

    razvaljas tijesto na uski pravokutnik, recimo da nije siri od 18-20cm. onda polovicu toga premazes namazom po volji, zelji i apetitu preklopis i dobijes duuugacki pravokutnik sirine 9-10cm i to rezes na "rezance" sirine 1cm, mozes onim rezacem za pizzu, mozes i onim valovitom. odrezane rezance pazljivo uhvatis za krajeve i zavrtis dva-tri puta i napravis "spiralice" koje peces u pecnici... temperatura i vrijeme otprilike kao za pizzu...

    a punjenje?

    mi volimo: polususene pomidore iz maslinovog ulja smiksati ili vrlo nasitno narezati, dodati sitnog cesnjaka, origana, parmezana... mmmmmmmljac...

    moze i pomidor za pizzu, kako ga volite - dodat sitno sjeckanu sunku i/ili samo sira (kojeg god)...

    moze bilo sto sto vam odgovara, moze i samo, prazno tijesto premazano maslinovim uljem i ubacit neke sjemenke (lan, suncokret...)

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Dobre su i one Jannockine pogačice s jogurtom.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Recept od Peterlin je zakon, ja ih režem čašom, pa su ko forneti.
    Posljednje uređivanje od dani1 : 14.06.2010. at 12:49

  6. #6
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ja imam slican recept:
    Ista kolicina sira, brasna i margarina, 2 zutanjka, pola praska za pecivo i 2 zlicice soli.
    Zamjesi se tjesto, ostavi pola sata na hladno i onda valjati na prst debelo. Ja, tj. klinci, izrezuju sa onim kalupicima za kekse. Premazati sa razmucenim zumanjcem i posuti sjemenkama. Peci 5-tak minuta dok ne porumene.
    Ja uglavnom radim od 300 gr sira i ostalog i bude ih bas dosta.

  7. #7
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Možeš poslužiti i krekere sa raznim namazima (sirnim, humusom i sličnim), lijepo ukrasiti narezanim povrćem - fino je i efektno izgleda.

  8. #8
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Naravno, ne samo krekere - i mali sendviči na narezanim pecivima s namazima i koječim su ti isto dobar izbor. Uz to hladne salate s tjesteninom, sir i vrhnje s raznobojnim paprikama...

  9. #9
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    punjeni talijani i francuzi sa svježim sirom i začinima ili svježi sir i šunka ili svježi sir, pa unutra zelena i crvena sitno sjeckana paprika

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Mini pizze, različita punjenja..osnovni recept je: 400g glatkog brašna, 200 ml mlake vode+40 ml maslinovog ulja+1 žlica šećera+ 1 žlica ulja+21g kvasca-u to umiješati glatko brašno. Prekriti prozirnom folijom i ostaviti 20 min u frižideru.
    Razvaljaš, uzmeđ malo veće šalice/čaše (ja sam imala od pive), namažeš rub s maslinovim uljem, a gore stavljaš što želiš...izvrsne su!
    Ovo ti je omjer za nekih 4-5 ljudi koji nisu jako jako gladni, ja sam radila duplo i jelo je nas 9-10 gladnih.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 14.06.2010. at 17:32

  11. #11
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    da ili mini pzze još jednostavnije: razvaljas tijesto u veliku "plahtu" namažeš ga paradajzom i posipaš sunku i sir, zarolaš ko štrudlu i režeš ko kobasicu na prst debljine. položiš ih na njih staviš još malo paradajza i naribanog sira. zgleda ti ko onaj puž od maka ili oraha iz pekare.
    ili kanapeići http://public.fotki.com/Suzizana/tor.../dsc03112.html

  12. #12
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    hvala puno,

    mislim da ću napravit ove pogačice sa sirom i rolanu pizzu (nju sam i tako mislila, ali mi rolice nebi nikad pale na pamet).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Suzizana, ti radiš čuda Wow, svaka čast, jaaaako jaaaaako lijepo

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    334

    Početno

    meni su ovi od petrlin otkriće s tim da sam ja još pojednostavila tako da nisu mi stajali ni malo i nisam valjala tijesto nego sam s rukama trgala i dlanovima oblikovala..napravila sam 60 komada u čas posla, premazala samo jajetom i pekla 15 minuta, ubili smo se svi skupa od toga!!!




    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    SLANCI



    250 g oštrog brašna

    1/4 praška za pecivo (1 mala žličica)
    1 mala žlica soli
    1 jaje
    200-250 g posnog sira (ili najjeftinijeg)
    200 g maslaca ili 250 g margarina

    Još malo brašna za posipanje daske ili zdjele...

    Umijesiti glatko tijesto i ostaviti da odstoji (barem jedan sat, a može i preko noći, pa čak i 2-3 dana na hladnom, samo mora biti zamotano u foliju).
    Razvaljati na 3-4 mm debljine (može i deblje, ali tada ih bude manje i dulje se peku), izrezati (nožem, kotačićem ili kalupima), poslagati u pleh, premazati žumanjkom i peći na cca 200 stupnjeva dok ne porumene (to je oko 15 min, ovisi o muhama pećnice).
    Varijacije na temu - posipati parmezanom, kimom, origanom, paprom, muškatnim oraščićem (po nahođenju, NE SVE na iste slance). Dobri su i drugi dan, ako slučajno ostane, što se događa rijetko...

    I još nešto - ne pamtim da sam radila ovu količinu osim prvi put - uvijek dvostruku!

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj marka99 prvotno napisa Vidi poruku
    meni su ovi od petrlin otkriće s tim da sam ja još pojednostavila tako da nisu mi stajali ni malo i nisam valjala tijesto nego sam s rukama trgala i dlanovima oblikovala..napravila sam 60 komada u čas posla, premazala samo jajetom i pekla 15 minuta, ubili smo se svi skupa od toga!!!
    Super!

    Ima i studentska varijanta - kad nemaš valjak pri ruci...

    Tijesto se oblikuje u kobasicu promjera nekih 3-4 cm, po želji, pa se reže na ploškice. Ista stvar!

  16. #16
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Suzizana, ti radiš čuda Wow, svaka čast, jaaaako jaaaaako lijepo
    Nisu baš čuda, al svejedno hvala!

  17. #17
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Mini pizze, različita punjenja..osnovni recept je: 400g glatkog brašna, 200 ml mlake vode+40 ml maslinovog ulja+1 žlica šećera+ 1 žlica ulja+21g kvasca-u to umiješati glatko brašno. Prekriti prozirnom folijom i ostaviti 20 min u frižideru.
    Razvaljaš, uzmeđ malo veće šalice/čaše (ja sam imala od pive), namažeš rub s maslinovim uljem, a gore stavljaš što želiš...izvrsne su!
    Ovo ti je omjer za nekih 4-5 ljudi koji nisu jako jako gladni, ja sam radila duplo i jelo je nas 9-10 gladnih.
    piše kvasac, ide svježi ili onaj u vrečici?
    jer sa svježim mi niš ne ispada
    Posljednje uređivanje od tina55 : 15.06.2010. at 14:07

  18. #18
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    ja radim i s jednim i s drugim, kojeg doma imam. i jednog i drugog dižem u toplom mlijeku sa malo šećera i brašna.

  19. #19
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Suzizana prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu baš čuda, al svejedno hvala!
    jako lijepo

  20. #20
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Peterlin, može li ove tvoje neka zamjena za sir, npr. jogurt ili vrhnja, radila bih, a nemam sira ili da bolje pričekam pa da radim kad odem u nabavu po sir?

  21. #21
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Suzizana prvotno napisa Vidi poruku
    ja radim i s jednim i s drugim, kojeg doma imam. i jednog i drugog dižem u toplom mlijeku sa malo šećera i brašna.
    ja ovaj iz vrečice obično samo dodam u tijesto

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, može li ove tvoje neka zamjena za sir, npr. jogurt ili vrhnja, radila bih, a nemam sira ili da bolje pričekam pa da radim kad odem u nabavu po sir?
    Nisam probala, ali sam stara kuharica pa znam za neke trikove i opasnosti...

    Možeš probati s kiselim vrhnjem, punomasnim.... Jogurt - ne znam baš... bit će prevodeno. Ako ga staviš, moraš povećati udio putra jer će inače biti žilavo. I malo povećaj količinu praška za pecivo.

  23. #23
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    hvala na savjetu, iskusna kuharice
    probat ću onda s kiselim vrhnjem od 20% m.m.
    s jogurtom mi je onda preriskantno za mene, neiskusnu kuharicu
    Posljednje uređivanje od tina55 : 15.06.2010. at 14:43

  24. #24
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    isprobala pogačice od peterlin.

    okus mi je super - ali nekako su mi masne - zamišljala sam da su više prhke, a i samo tijesto mi je nekako bilo premekano (nema šanse da bi to razvaljala - vadila sam ga na žličicu i oblikovala pobrašnjenim prstima)

    to tako mora biti ili ja negdje griješim?

  25. #25
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

  26. #26
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    ja radim OBAVEZNO slijedeće (nestane u roku odmah):

    kupim lisnato tijesto (2 pakiranja), razvaljam dosta tanko (jer se lisnato napuhne), narežem na četverokute 16 kom 8*8 cm
    u sredinu stavim naribani sir (neki koji se lijepo rastapa) i šunku na komadiće, zarolam kao fornete i pečem dok ne porumene
    moguće staviti i mini hrenovkice (prethodno skuhati)

    ponekad radim slatku verziju pa stavim žličicu marmelade ili nuttele

    kao što sam već napisala nestane u roku odmah!!

    dva pakiranja radim za cca nekih 10-tak ljudi, ali uvijek usfali!
    Posljednje uređivanje od Boxica : 16.06.2010. at 10:05

  27. #27
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    ovo jaje iz recepta - ide u tijesto ili je samo za premazivanje?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    U tijesto. Ostaviš pol žumanjka za premazivanje ili uzmeš novo jaje.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    piše kvasac, ide svježi ili onaj u vrečici?
    jer sa svježim mi niš ne ispada
    Oprosti, tek sam sad vidjela. Obično onaj koji imam doma, svejedno. Onaj suhi je 21g, kocka (svježi kvasac) je 42 g pa stavim pola...

  30. #30
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mislim da je onaj "u prahu" od digo 7g, šta ne?
    a da li taj iz vrečice staviš da se digne posebno ili ga samo staviš u brašno?

  31. #31
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    radila sam ove od Peterlin, ali ipak sa sirom, bojala sam se riskirat, to je ipak za iskusne kuharice
    sad se tijesto hladi pa ću ih razvaljat i speć kad uhvatim vremena, baš je super što mogu tako odstajat malo pa ih radiš u etapama, baš praktično za mame s malim bebama

  32. #32
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    hvala curke,

    rolane pizze i slanci bili su super, svi oduševljeni.

    pokupila sam i jagoda tortu i hole kocke sa foruma.

    slance sam smanjila margarin na pola i stavila samo žumanjak - ali i ostavila cijeli dan da stoji što mislim da je vrlo bitno (samo ja nemam živaca nikad nešto čekat).

    budem probala još jednom sa 1:1:1 omjerom i cijelim danom stajanja - mislim da bi bili još lisnatiji (prvi put su mi stajali samo sat vremena pa se masnoća jednostavno cijedila sa njih)

  33. #33
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Drago mi je da ste svi zadovoljni!

  34. #34
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    potvrđujem da su slanci odlični
    još ih je malo ostalo pa grickam

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je onaj "u prahu" od digo 7g, šta ne?
    a da li taj iz vrečice staviš da se digne posebno ili ga samo staviš u brašno?
    Kasno palim, sorry. Meni je onaj od Dr.Oetkersa 21g. Samo ga stavim u vodu, onako kako pise u receptu i onda sve to skupa stavim u glatko brasno.

  36. #36
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    i ja potvrđujem da su slanci great thing!

    inače i ja ove mini pizze s lisnatim radim ( i to onim razvaljnaim iz liedla, da nemoram ni valjati)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •