Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 55 od 55

Tema: posporođajna depresija, upomoć!

  1. #51
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Imala sam dosta težak porod, jako sam puno iskrvarila pa sam morala i transfuziju primiti. Sve sam to izdržala. Taman kada smo se doma spremali, pedijatar je rekao da bebiva ima žuticu i da će morati u inkubator, što me malo potreslo. Zapravo, najviše me pogodilo kada su mi je donijeli na dojenje. Bila je skroz zamotana (rukice joj čak nisu bile slobodne) a po očima je imala polijepljene flastere. Taj me prizor šokirao. ...Tu noć nisam oka sklopila, ali ne zbog bebe, već zbog mog psihičkog stanja. Osjećala sam neki neopisivi strah, tjeskobu, bila sam nervozna, i shvatila sam da su svi osjećaji nestali. Svi oni osjećaji koje sam imala prema svome djetetu-ishlapili su. ŠOK.

    draga amandica, upravo citam knjigu u kojoj se ova problematika pominje, stvarno je sjajna i htjela bih da ti je preporucim. vidim da i na rodinim stranicama ima nesto o ovoj knjizi, a nije ni cudo jer je ovdje u njemackoj dozivjela vec nebrojeno mnogo izdanja u zadnjih dvadesetak godina, stvarno je nevjerovatno kako je zivotno i neposredno napisana. dosta se fokusira na dojenje, ali i na bukvalno sve aspektime vezane za rodjenje djeteta, kako dobre tako i one mracne.

    http://www.roda.hr/vijesti.php?ID=2336

    mozda ti je vec bolje, nadam se, ipak je tvoj prvi post pisan davno?

  2. #52
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    ukratko, odvajanje bebe od majke, a narocito u kombinaciji sa teskim porodjajem, je cesto fatalno i dovodi do izostajanja hormona koji se javljaju u normalnim situacijama. tacnije receno, kroz milione godina ljudske evolucije, jedina situacija u kojoj se takvo nesto moglo desiti, da beba ne bude uz majku poslije rodjenja, bila je smrt novorodjenceta.
    sto je naravno grozno, ali dovodi do stvaranja sasvim nove hormonske slike u tijelu majke - tuga, tj. odsustvo osjecaja, prekidanje toka mlijeka za kojim vise nema smisla i potrebe itd. dakle, organizam samo reaguje na informaciju koju je dobio - bebe nema.
    moderni programi koji su uvedeni posljednjih decenija - inkubatori, vaganje, tretmani, dohrane i sveukupna medikalizacija procesa rodjenja su prekratki da bi se nas limbicki mozak stvaran milionima godina na bilo koji nacin na njih reagovao. i zato dolazi do kurzschlussa, tj. dzaba majka u svom neokortexu 'zna' da je beba u drugoj sobi od nje, kada ce njene sinapse i zlijezde da odreaguju sasvim drugacije. a da li ce se ona od toga soka oporaviti kada beba 'uskrsne', i koliko ce joj za to trebati, druga je prica.

    znaci, kada nasa vrla civilizacija odvoji djecu od majki pri rodjenju, mamin mozak startuje hormonalne procese stare eonima, koji ce vjerovatno uspjeti da se poniste kada se beba mami na kraju ipak vrati i kada se oni jedni na druge naviknu, ali sve ovo moze da traje dugo i u toku procesa se javlja postporodjajna depresija, sto je samo jedna od manifestacija od svih mixed messages koje je mama primila...

  3. #53
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    jos jedna stvar, palo mi je na pamet da ne znam da li je knjiga koju ja citam ta koja je u HR prevedena, koje je izdanje etc.
    u svakom slucaju, ima zadnjih godina dobre literature ali i naucnih radova na ovu temu, progugli pod postpartum depression, mechanismus, limbic brain...

    sto me je ispocetka malo zacudilo (ali me vise ne cudi), za olaksavanje simptoma postpartum depresije se izmedju ostalog preporucuje brigtht light therapy (primjena lampi sa jakim svjetlom, ja bih rekla provodjenje vremena u prirodi, zraku i suncu), kao i paleolithic diet, dakle ishrana bazirana na svemu sto su nasi preci - hunters and gatherers jeli stotinama hiljada godina prije nas u prirodi, a izbacivanje svih modernih i preradjenih produkata na neko vrijeme. dakle - regionalno povrce, voce, bobice raznorazne, meso naravno, med pomalo kad je frka za slatkise, a osloboditi se secera, preradjenih zitarica i njihovih proizvoda.
    osim toga, najvazniji je mir i vrijeme koje mama moze da provodi sa svojim novim djetetom i nadoknadi, tj. ostvari bonding.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav cure. Nova sam pa neznam dal cete vidjet moj upit…
    Dali je ijedna od vas poslije prvog poroda i potporodjajne rodila opet?? Hvala lijepa

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav cure.. vidjela sam ovu temu pa imam par pitanja. Drugarica je bila u velikoj posporođajnoj depresiji (u jednom momentu je htjela djete udaviti jastuko - bilo je strašno), ja sam sedmi mjesec i kako mi se bliži porođaj sve više razmišlja o ovome. Kako ste se oslobodile straha od tog perioda nakon poroda?

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •