Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: nadareno/napredno dijete

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno nadareno/napredno dijete

    vidjela sam na forumu "dobne skupine 3-6" ovakvu temu pa bih htjela isto otvoriti i za bembace 1-3. mislim da to ne spada u temu hvalisanja, a opet ponekad bih htjela s nekim podijeliti iskustva. ima li mama cija su djeca naprednija i da li vas to ponekad brine?
    nedavno sam pronasla neke zgodne linkove na tu temu pa kaze da su nadarena djeca zapravo djeca sa posebnim potrebama...
    imate li kakve dobre linkove, literaturu ili svoja iskustva za podijelit?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    nemam takva iskustva sa svojom djecom, pa samim tim niti informacije, ali me zanima na koji nacin se tako maloj djeci utvrdjuje nadarenost. da li na osnovi svakodnevnih zapazanja sposobnosti djeteta i usporedjivanja s prosjecnim sposobnostima za tu dob, ili postoje neka strucna testiranja prilagodjena njihovom uzrastu?

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    upravo sam i ja to htjela pitati??

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    moj marko je prosječan,da prosječniji ne može biti u usporedbi sa mnom

    (imam filmić)

    sa 20 mjeseci sam

    išla samostalno na wc

    imala riječnik od 70 tak riječi

    crtala (imam još te crteže doma pa ću ih poslikati)

    zbrajala do 5


    itd

    mama je snimilasčitav moj repertoar

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    zbrajala do 5
    :shock:
    ma jel' ono: dva plus tri jednako pet?

    A. ima 21 mj. i ovako broji 4 kugle na lusteru: jedan, jedan, jedan, jedan, jedan, jedan.....

  6. #6
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa

    A. ima 21 mj. i ovako broji 4 kugle na lusteru: jedan, jedan, jedan, jedan, jedan, jedan.....


    A Mejra ovako: jedan, tri, seven, five, six, six :D

    Salu u stranu. Imam frendicu, ima sina 35 dana mladjeg od Mejre i stvarno malo prica. Dosad sam ga cula da je rekao: Mama, tata, bah bah (bye bye). Znaci djetetu je 24 mjeseca. Kad njega pogledam M. mi se cini naprednom jer odavno prica u slozenim recenicama. Ali sva su djeca razlicita...

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Nećak ima 26 mjeseci i malo priča ali što se tiče razumijevanja stvarno je jako napredan,čak i tete u vrtiću uz njegovu pomoć neke stvari obješnjavaju drugoj djeci tj.one kažu šta da on napravi pa on drugima pokazuje.Ne priča ali je (ne znam kako da se pravilno izrazim) tjelesno napredan kao i neka djeca starija od njega i jednu ili dvije godine.Malo tko može trčati s njim ili slično.Kad je imao 14 mjeseci imao je svoju malu lopatu za snijeg(ne onu dječju za plažu već mu dida napravio pravu samo manju) i trpao snijeg u velike tačke bez problema.Dora ima skoro 14 ali nema šanse da to napravi.Ona priča puno bolje nego kad je on imao 14 mjeseci.Svako je dijete vudreno za nešto.

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja sam po savjet išla dječjem psihologu (prof. antonija urli ).

    ona ju je testirala (prvi puta s 2 godine), a zatim je tražila da dolazimo jednom godišnje. dolazili smo nekoliko godina - i ona mi je davala izvanredne savjete. kikica je već tada bila puno "ispred" svoje dobi - i meni je to jako pomoglo.

    pročitala sam na jednom topiku da je sad u mirovini, ali da se ipak može do nje (dječji svijet čini mi se).

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Posebno nadarena djeca su koja veoma rano posjeduju jedno od inteligencija: logicku, kreativnu ili emocionalnu.
    Ako vecina djece u periodu od 1,5 godinu znaju 10 rijeci, a vase govori 40-50, znaci da je posebno nadareno.
    To je ono cega se sjacam sa faxa (davno je to bilo)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    maria i ja kad gabriela(i svoje starije klince u toj dobi) uspoređujem sa sobom kad sam bila mala,čini mi se da niš nezna

    ja sam hodala sa 7,5 mj.(to sam ipak bila malo naprednija)
    da ne bi mislili da se moja mama zabunila,imam slike i umirem od smijeha da sam uopće mogla hodati tako kratka,a imala 11kg.

    na kazeti imam snimljenu pjesmicu koju sam pjevala sa 18mj.
    pelene sam također rano skinula

    a možda sam ja ipak bila nadareno dijete


    al broji i moj sinek:djendan,dva,tletli,saaad!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    wildflower i lutonjica, sto se tice utvrdjivanja nadarenosti kod tako malog djeteta, mislim da je to kao sto je snorki rekla "Posebno nadarena djeca su koja veoma rano posjeduju jedno od inteligencija: logicku, kreativnu ili emocionalnu. Ako vecina djece u periodu od 1,5 godinu znaju 10 rijeci, a vase govori 40-50, znaci da je posebno nadareno". ako nekoga zanima imam neke linkove za utvrdjivanje nadarenosti i sl.

    moja m. je isto narocito napredna u govoru. sa godinu dana imala je rijecnik od 20-ak rijeci, sa 14 mj. 70-ak rijeci, a nakon toga je pocela slagat recenice, sada sa 16 sam prestala brojati i rijeci i recenice koje izgovara...

    onda sam malo vise pocela o tome citati pa sam usporedjujuci s tablicama za razvoj djeteta prema dobi, skuzila jos jako puno stvari koje ona radi mjesecima ranije nego sto tamo pise. recimo slaze toranj od 6 kocki i to vec dugo, sa 15 mj. je znala nabrojati sve djelove tijela, ma ima jako puno toga, da ne nabrajam...

    sorciere, mozes li nam napisati nesto vise o svojim iskustvima. kako to da ste se odlucili ici psihologu?

  12. #12
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    ako nekoga zanima imam neke linkove za utvrdjivanje nadarenosti i sl.
    Evo, mene zanima pa bih ti bila zahvalna na linkovima.

    sorciere, mozes li nam napisati nesto vise o svojim iskustvima. kako to da ste se odlucili ici psihologu?
    I ovo me zanima!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo ovaj je dobar, jako puno informacija:
    http://www.hoagiesgifted.org/

    ovdje ima o ranim znakovima nadarenosti:
    http://www.gt-cybersource.org/Record...=2_0&rid=11487

    ovo su rezultati nekog istrazivanja pa ima isto puno o karakteristikama nadarene djece i kako to prepoznati:
    http://www.gifteddevelopment.com/What_is_Gifted/pg.htm

    vec kao bebe nadarena djeca su drugacija. vele da su uglavnom zivahnija, znatizeljnija i zainteresiranija nego sto je uobicajeno, imaju dugacku koncentraciju, ranije progovore i prohodaju, imaju "visak" energije itd.

    evo jos jedan tekstic o tome:

    Developmental Differences in Highly Gifted Children

    Research on intellectually gifted children, and particularly the highly gifted, reveals that even in early childhood they display significant differences from the developmental patterns observable in age-peers of average ability. The precocious development of speech, movement and reading are powerful indicators of possible giftedness. Of course, not every child who speaks, walks or reads early is even moderately gifted (Jackson, 1992), but when these skills appear at extremely early ages, and particularly when they appear in tandem, they are generally linked to unusually advanced intellectual development.

  14. #14
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    isa je u nekim stavrima dosta napredan,npr.

    zna dvije kratke priče da ispriča,
    zna 12 pjesmica bez zapinjanja i tepanja,
    zna da broji na njemačkom i bosanskom do 10
    zna imena svih priatelja rođaka i njihove djece
    brzo pamti nazive(kad listamo enciklopediju dječiju) i kasnije ih upotrebljava
    zna crvenu,žutu,zelenu i plavu boju, a narandžastu zovemalocrvenamalo žuta


    napisala sam na drugom topicu da također sastavlja jako duge rečenice.
    Jučer je meni rekao:mama ja te nikad neću slušat i radiću sve što hoću.Ja mu kažem:mama će plakati, a on će ti pa plakaće pa će prestat. :shock:

    Ili recimo strašno pazi, ako se udario aneko kaže :vidi kako si se porezaon odmah kaže nisam ja sam se udario.

    Ili recimo, dobili smo novi TV sa naravno, novim daljinskim i ja sjedim kraj njega i tražim tipku da upalim.On gleda u mene pa će nako ko frajer:jel se ti mama to igraš reko :ne nego hoću da upalim, a on će ti meni: aha pa pritisni onda nulu. :shock:

    Ma ima on toga brdo jedno, ali isto tako

    neće na tutu da se pojedeš.I to kaže, mama ja ću sad kakati u pelenice a neću na tutu Ali ja se ne ljutim šta ću.
    mislim da će nositi pelene do škole.
    Ja sam ga pitala što neće na tutu, aon kaže :mama skinulapelenice isa se upikio i bile hladnenogice.neće vise hladne da ima nogice
    A zaista ja nisam stigla na vrijeme i on se upiškio u pantolice.

    Ili recimo, sve jede prstima, zna kasikom ali nema sanse da je uzme u ruku.I ljevak je.

    Naravno, gdje god dođemo ljudi se nekako previše išćuđavaju.Mislim ja sam ponosna na njega,ali nekad je stvarno previše.recimo kad kod nekog idemo na ručak i on kaže:mmm sto je ovo ukusno.svi padnu po stolu.Ali isto tako zna reći:nista nije ukusno isa ce biti jos gladan.

    ili recimo imatel vi u kući kafe (ako nam se dugo nakon dolaska ne ponudi)

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    hmmm... da se prisjetim

    kao beba (cca 8 mjeseci) bila je jako napredna, i sjećam se da su mi doktori rekli da se ponaša kao mjesec dana starije dijete. oko godinu dana je već imala veliki fond riječi, a i ono što nije rekla znala je pokazati.

    sa cca 1,5 godina - pričala je strašno puno. čak je i tetu čuvalicu tužila: teta sanja jutija, teta sanja vikaja, dejan cita novine, tina maki se ... teta čuvalica je bila školovana odgajateljica, pa je s njom radila "eksperimente" da vidi koliko zna (hehehe).

    inače - kikica se znala po SAT I POL zabavljati slaganjem šarenih krpica. ja sam imala brdo nekakvih uzoraka. s tim se nije mogla povrijediti - a bilo je šareno. a sat i pol u toj dobi raditi jedno te isto...

    znala je sva slova, 5 osnovnih boja, nekoliko geometrijskih likova, brojila do 5 (sa 20 mjeseci do 10), itd.. našla sam neke testove u knjižurinama - pa je ispalo da velik dio stvari radi na nivou 2,5 - pa čak i 3 godine.

    onda sam se počela raspitivati kod drugih mama - i moram reći da sam doživjela i vrlo neugodne reakcije (tipa "šta se prese*avaš"). pa sam počela sumnjati u sebe - i odlučila potražiti savjet dječjeg psihologa. da vidim da li JA nešto krivo radim - ili imam znatiželjno dijete .

    teta psihologica antonija me jako sumnjičavo gledala, i poslije mi je priznala da nije bila sigurna da li sam ja luda (ambiciozna) mama koja forsa dijete - ili je dijete jednostavno takvo.

    počela je pratiti njen razvoj, i bila je oduševljena. svake godine smo imali "testiranje". meni je obično uvalila neku knjigu za čitanje (da ih ne ometam), a njih dvije su razgovarale. znala mi je reći da je njoj kikica prava relaksacija nakon teških slučajeva koji joj dolaze (bilo je navodno i djece s pokušajima suicida ).

    mogla sam joj reći sve što me mučilo - i uvijek mi je pomogla da riješim probleme. čak je bila tako dobra da sam ju mogla i nazvati kad sam negdje "zapela" - i nisam bila sigurna da li sam dobro postupila...

    postoji još nešto što će pomoći psihologu... ja sam donijela slike, jer sam ju slikala u njenim "aktivnostima". pisala sam koliko je stara na tim slikama - i psihologica se strašno začudila - jer to nije bilo tipično za tu dob. meni je to bilo normalno - i ja to recimo ne bih ni spomenula. a njoj je bila korisna informacija.

    inače - mi smo ti koji djeci formiramo mišljenje: ovo je TEŠKO, ovo je KOMPLICIRANO, itd... mi smo stariji, mi "znamo", a oni trebaju učiti od nas.

    i oni se vrlo često neće upustiti u nešto što bi (smatrajući to jednostavnim) bez problema naučili...

    svaki roditelj želi svom djetetu najbolje. ali svaki roditelj ne zna UVIJEK najbolje. zašto ne iskoristiti pomoć i savjet nekog tko zna više - ili u krajnjoj liniji - gleda stvari na drugi način?

    i još nešto: pišite što vaše dijete radi! nema znanstvenu vrijednost - ali je PREKRASNA uspomena

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj white_musk prvotno napisa
    ili recimo imatel vi u kući kafe (ako nam se dugo nakon dolaska ne ponudi)

    PLAČEM od smijeha!!!

    a za sve ostalo: isa je stvarno posebno dijete![/b]

  17. #17
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: nadareno/napredno dijete

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    nedavno sam pronasla neke zgodne linkove na tu temu pa kaze da su nadarena djeca zapravo djeca sa posebnim potrebama...
    Zanimljivo, u Beču sam vidjela neki državni ili gradski ured za djecu s posebnim potrebama i ispred njega kutijicu s prospektima i lecima koji objašnjavaju baš to - da se radi o ispod i iznad prosjeka nadarenoj ili razvijenoj djeci.

    Na žalost, ne znam puno o toj temi, osim onih osnovnih stvari koje smo učili na faksu pod predmetima tipa pedagogija, didaktika, psihologija i sl., a to je fakat malo.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Meni se čini da je poprilično nezahvalno pričati o takvim stvarima, jer: Ako ćemo mjeriti djetetovu nadarenost po tome priča li 10 riječi više ili manje, onda će večina djece od godinu i po biti prosječna, jel tak? Naime, moja Rina koja je prolazila kojekakve psiho testove jer je po svim pravilima trebala biti maltene retardirana sa godinu i 5 mjeseci priča rečenice, nisam nikad brojala koliko riječi zna, ali vjerujte mi zna ih puno, imenuje također dijelove tijela i pokazuje ih, imenuje životinje i oponaša njihovo glasanje, zna imena voćaka (jabuka, banana, mandarina,...), moje prijateljice zove imenom, mog muža zove i tata i Miro,... kad ju netko pita gdje je tata ona odgovori da ili nuna ili je papa ili radi... Zna kako se zove i kad ju netko pita odgovara. Kad gledamo slike točno odgovara ko je ko. Kad u dućanu kažu doviđenja, ona odgovori s doviđenja, kad netko dolazi kaže bok, kad joj netko nešto daje obavezno kaže hvala,...Što ja hoću reći: hoću reći da na psiho testovima za svoju dob ona zaostaje po mjesec dana, jel se vama čini da ona stvarno zaostaje? U jaslicama priča najviše od sve djece ih grupe a među najmlađima je, svu djecu iz grupe također zove imenom. Inače, ona motorički zaostaje jako puno i tek je nedavno prohodala. Ja da sam se povodila za nekim okvirima i testovima prosječnosti i neprosječnosti danas bi vjerojatno bila poluluda od brige jer bi mislila da s mojim djetetom nešto nije u redu. Nikad ju nisam uspoređivala s drugom djecom i ako nešto sada ne može ili ne zna, znat će za par mjeseci. Prepustila sam njen razvoj da ide svojim tokom i vjerujem da će sve bit u redu.

  19. #19
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Inače, ovdje (u Beču) djeca prolaze standardnu evaluaciju prilikom upisa u vrtić i dvije tete kojima je Fiona pala u ruke su mi rekle da je po većini pitanja natprosječno nadarena, a govor je jedino po čemu je prosječna - ali s druge strane, ona je dvojezično dijete, a kod takve se djece govor i fond riječi razvijaju nešto polakše nego kod jednojezične, tako da je Fionina prosječnost po pitanju govora i više nego zadovoljavajuća. :ponosni smajlić:

    Također su me nekoliko puta molile da ponovim njezin datum rođenja, jer nisu vjerovale da nije starija :iznenađeno-začuđeni smajlić: , a nakon tjedan dana boravka u vrtiću na programu prilagodbe njezina teta je imala samo pohvale za nju i rekla da većina djece prilikom odlaska u stariju grupu (znači, s navršene tri godine) nije toliko samostalna kao ona sad, s navršenih 18 mjeseci. :smajlić para nosom nebo:

    Na neku detaljniju evaluaciju nismo išli.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    onda sam se počela raspitivati kod drugih mama - i moram reći da sam doživjela i vrlo neugodne reakcije (tipa "šta se prese*avaš")
    joj ovo mi je jako poznato. upravo zato sam otovrila ovu temu nadajuci se da cu naici na mame koje razumiju o cemu se prica jer nemam s kime o tome pricati, odnosno izbjegavam o tome pricati iz poznatih razloga...

    ni ja nisam neka "ambiciozna" mama, ali mislim da je uvijek bolje informirati se, nego ignorirati ako ti se dijete cini drugacije od drugih. ne radi se tu o usporedjivanju...ali recimo dodjemo u goste i m. napravi ili kaze nesto i svi padnu pod stol od cudjenja, i onda ja velim "ma to je slucajno" jer mi je neugodno biti u centru paznje. onda pak citam na tim nekim linkovima da se nikako ne smije potcjenjivati djetetova postignuca (kao niti preuvelicavati) i tako, ima puno toga. jednostavno ako ti se stalno netko cudi da si drugaciji (a m. je zasita bila drugacija od kad se rodila) onda ne mozes, a da se ne pocnes raspitivati o tome.

    samba, ne mjeri se djetetova nadarenost "po tome priča li 10 riječi više ili manje", vec kao sto sam i prije napisala ako radi stvari ekstremno rano i to u vise podrucja.
    m. je inace bila neurorizicna beba sa dystonim sindromom i losim prognozama zbog hipoksije, ali je vec s nekih 5 mjeseci pocela jako brzo napredovati, a kasnije i biti puno ispred vrsnjaka, ali u svim podrucjima. mozda inace svega ovoga ne bih ni bila svjesna ali sam vec odavno morala m. usporedivati sa tablicama razvoja i drugom djecom, bas zbog tih pocetnih problema.

    kao sto sam vec rekla, nisam htjela da ovo bude tema gdje cemo hvalisat svoje bebace nego da razmjenjujemo informacije o poteskocama nadarene djece i njihovih roditelja.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    tridesetri i moja rina ima distoni i neurorizična je, zato mi je baš bilo neobično što ona tako dobro napreduje, jer su svudje tu motoriku poistovječivali s mentalnim razvojem, zapravo veliku su pažnju posvečivali i psihičkom razvoju, što je meni govorilo da se boje da ne zaostaje i mentalno. Ali baš suprotno, u nekim je stvarima po nekim normama napredna :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj samba prvotno napisa
    Ali baš suprotno, u nekim je stvarima po nekim normama napredna :D
    pa po ovome sto si nabrojala jest napredna i to prilicno...
    meni neke stvari s tim distonim i krvarenjima mozga i sl. bas nikad nisu sjele. tj. nisam bas sve shvatila. m. je imala te neke gadne dijagnoze, a na kraju su nam rekli da je eto u njenom slucaju sve to bilo "puhanje na hladno" ali kao da je moglo puno gore zavrsiti. valjda smo imali srece? premda, ja sam jos uvijek istraumatizirana...ako m. radi nesto jako napredno onda ja umjesto da npr. budem ponosna, ja si mislim "joj kako to da ona sad to zna, sto ako nesto nije u redu, sto ako je npr. autisticna ili hiperaktivna..." ma dobro mozda malo karikiram, ali zeznuto je to kad ti jednom ubace taj crv sumnje, pa stalno nesto moras kopati...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    I ja slično reagiram, jer Rina ima znakove hiperativnosti od rođenja( po meni laiku). Naime, od kad se rodila je vrlo živo i zahtjevno dijete, isto su mi govorili da kod neurorizične djece je to gotovo normalno jer su hipersenzibilni. Tako i ja kod nje tražim dlaku u jajetu. Npr. ja sam uvjerena da je ona hiperaktivac... (a ne mora biti da je!!!), zatim me isto strah da nema neke znakove autizma (ne voli se baš maziti kad se nama hoće nego kad se njoj prohtje, dosta je samostalna i ima jako izraženu osobnost, te je jako jako svojevoljna, to dijete ne odustaje od onog što želi). U biti je ona jedno najnormalnije dijete, a opet je jako jako različita od druge djece.

  24. #24
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    što se hiperaktivnosti tiče, ne znam da li je hiperaktivan, ali znam da miruje jedino kad spava

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Mene zanima što činite kada shvatite/kada vam testiranja pokažu da imate nadareno dijete (mislim na malu djecu)?

    Potičete li još više? Uvodite nove vježbe, izazove i sl.

    Općenito ne razumijem da li smatrate da su takva djeca zahtjevnija, ili im je potreban poseban program u vrtiću ...

    I ja sam bila kod gđe Urli, točno prije godinu dana (I. je tada imala 18 mjeseci). Prošla sam s njom testove - htjela sam ih kopirati pa ako netko ima može li mi se javiti (testovi o fizičkom i psihičkom razvoju: npr. koliko slaže kockica; penje li se samostalno uza stepenice i sl.). U nekim stvarima je bila naprednija, nigdje nije zaostajala.


    Sada I. ima 2,5 god. Broji do 20 i slaže puzzle od 25 elemenata. Upotrebljava točne padeže od početka govora.
    Knjigu je sa 7 mjeseci znala okrenuti na pravu stranu (obično djeca ne kuže što je gore, što dolje). I ja znam zašto je u tome napredna - za brojanje: imamo 20 stepenica do našeg kata i svaki put kada idemo gore ili dolje, brojimo. Knjige su oduvijek uz nju jer je to moja "profesionalna deformacija" tako da je dijete htjelo-ne-htjelo naučilo listati knjige i padeže Puzzle isto tako: krenuli smo s onim drvenim sa 10 mjeseci sada smo došli do 25 dijelova...
    Ili zna puno pjesama - kako ne bi kada se god vozi u autu se vrti njezin cd s dječjim pjesmama - sada smo ga namjerno "zagubili" ili bolje rečeno stavili na hlađenje jer je naporno slušati 30 pjesama cijelu godinu ...

    Sve ima svoje objašnjenje. Neka djeca bolje crtaju i sviraju - kod moje nema šanse da ispliva neki umjetnički gen nekog davnoga pretka je smo uglavnom svi dometa gange/ojkalice i raznoraznih uglazbljenih deseteraca, a crtanje ako se baš mora i to je sve apstraktna umjetnost - potpuno smo neshvaćeni u ovome svijetu...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa nista zapravo posebno ne radim, osim sto se pokusavam sto vise informirati kao roditelj.
    ne poticem nista narocito, a sto se tice izazova, takva ih djeca jako trebaju pa ih uvijek iznova moras nalaziti. da su zahtijevnija, jesu, mislim da se svi u tome slazu.
    mislim da im nije potreban poseban program u vrticu, eventualno razumijevanje teta u vrticu, ako im je dosadno da omoguce neke dodatne aktivnosti. onda npr. ta djeca cesto manje spavaju, pa da ih se ne tjera da spavaju, nego da se osiguraju "tihe aktivnosti" i sl.
    m. je napredna uglavnom u svim podrucjima, s tim da je motoricki nesto naprednija, ali sto se tice jezika i razumijevanja je turbo...samo za ilustraciju, sa 17 mjeseci ima rijecnik od 150-ak rijeci.
    ja se jos nisam s nikim strucnim konzultirala, u biti niti ne namjeravam osim ako mi se ne pokaze neka izricita potreba za time. za sada su mi dovoljni internet izvori i da ovako tu i tamo s nekim izmjenim iskustva.
    recite mi vrijeska i sociere, kako ste se i zasto odlucile za posjet gdi. urli? jeste li imale nekih problema, ili cisto iz znatizelje?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    recite mi vrijeska i sociere, kako ste se i zasto odlucile za posjet gdi. urli? jeste li imale nekih problema, ili cisto iz znatizelje?
    surađivala sam s njom na jednom projektu pa sam iskoristila priliku i porazgovarala o svome djetetu

    da nisam tada vjerojatno ne bih otišla samoinicijativno

    iako bi mi sada dobro došla jedna "terapijica" zbog njezine trenutne destruktivnosti

  28. #28
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    htjela sam ih kopirati pa ako netko ima može li mi se javiti (testovi o fizičkom i psihičkom razvoju: npr. koliko slaže kockica; penje li se samostalno uza stepenice i sl.)
    samo mala opaska - kopiranje testova strogo je zabranjeno. i smiju ih koristiti samo osobe stručne na tom području. nijedan psihološki test se ne dila masovno naokolo svima koji su zainteresirani.

    kako ste se i zasto odlucile za posjet gdi. urli? jeste li imale nekih problema, ili cisto iz znatizelje?
    ne znam za vrijeskine i sorcine razloge, ali nadarena djeca su djeca s posebnim potrebama. zato im nije na odmet da posjećuju psihologa (koji će možda imati veću ulogu u pomaganju roditeljima da se uspješno nose sa svojim nadarenim djetetom, nego u samom razvoju djeteta). isto tako, baš kao i u školi, poželjan je poseban i prilagođen program u vrtiću. koliko ja znam, u zagrebu postoji barem jedan vrtić za nadarenu djecu, trebalo bi se raspitati.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    koliko ja znam, u zagrebu postoji barem jedan vrtić za nadarenu djecu, trebalo bi se raspitati.
    vidis, to nisam znala. jedino znam za centar "bistric" koji ima igraonicu za nadarenu djecu, ali za vrtic nikad nisam cula.

  30. #30
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ako bistrića vodi cvetković-lay, onda je to to.

    bila sam uvjerena da je to vrtić

    * * *
    evo, sad sam bila na njihovim stranicama - da, u pravu si.

    ali vidim da imaju savjetovalište za roditelje, a da odeš tamo?

  31. #31
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    locirala sam "tetu" antoniju (urli). ponedjeljkom i srijedom radi poslije podne u dječjem svijetu, i može se dogovoriti termin. ali to je privatno, i plaća se.

    ako netko želi - mogu dati broj na pp

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •