Stranica 20 od 22 PrviPrvi ... 101819202122 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 951 do 1,000 od 1062

Tema: Odvikavanje - mogu li jednostavno skinuti pelenu?

  1. #951
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Recit jel ikome trajalo odvikavanje dulje od mjesec i pil dana? Krenuli smo oko 25. 7. I nema nekog napretka oko pipanja i kakanja i tuti ili zahodu. A 3.9.bi trebali u jaslice i trebala bi do tada svladat sve. Brinem se da nećemo uspjet, a mislim da je veaćanje pelena najgore rješenje.

  2. #952
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Recit jel ikome trajalo odvikavanje dulje od mjesec i pil dana? Krenuli smo oko 25. 7. I nema nekog napretka oko pipanja i kakanja i tuti ili zahodu. A 3.9.bi trebali u jaslice i trebala bi do tada svladat sve. Brinem se da nećemo uspjet, a mislim da je veaćanje pelena najgore rješenje.
    Koliko je to, dva tjedna?
    Pa imate još cijeli osmi mjesec za to.
    Moj prvi je to savladao za tri dana, samo je on bio full spreman, a ja nisam kužila.
    Srednji je bio oko godinu i pol star.
    Bili smo na moru oko 2-3 tjedna, i bio je gol ili u kupaćima.
    Gledao bracu i pokušavao sam.
    Nije savladao skroz, i ja sam mu vratila pelenu.
    Nakon cca 10 dana pelene, počeo je sam tražiti, i tako je skinuo pelenu.
    S malenom ću pokušati sljedeći tjedan.
    Ona mi je uredno javljala, al više neće.
    Zna da se ukakala i šuti. Kao da ju je sram.



    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  3. #953
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Moj stariji je bio spreman pa kad se rodio braco, imali smo regresije u svim poljima.
    Od hrane, pelene itd.
    Prošlo nakon nekog vremena

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  4. #954
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Recit jel ikome trajalo odvikavanje dulje od mjesec i pil dana? Krenuli smo oko 25. 7. I nema nekog napretka oko pipanja i kakanja i tuti ili zahodu. A 3.9.bi trebali u jaslice i trebala bi do tada svladat sve. Brinem se da nećemo uspjet, a mislim da je veaćanje pelena najgore rješenje.

    mislim da ti vraćanje pelena nije smak svijeta i da možeš slobodno otpustit tu brigu
    ako sam dobro zapamtila, dijete nema ni dvije godine
    ako nije spremna, to je ok
    ako nema pomaka u desetak dana, to još ne znači da nije spremna, normalno je da još zapišava, dakle to je isto ok
    al poželjno bi bilo ako vi odrasli možete biti toliko "spremni na odvikavanje" da jednostavno jedno vrijeme pokušavate, i ako upali super, ako ne upali isto super
    da ne napravite ogroman stres oko toga, pogotovo ako uskoro prvi put kreće u jaslice i čeka je već dovoljan stres s tom promjenom

  5. #955

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Recit jel ikome trajalo odvikavanje dulje od mjesec i pil dana? Krenuli smo oko 25. 7. I nema nekog napretka oko pipanja i kakanja i tuti ili zahodu. A 3.9.bi trebali u jaslice i trebala bi do tada svladat sve. Brinem se da nećemo uspjet, a mislim da je veaćanje pelena najgore rješenje.
    Na drugoj temi si napisala da ste kod sveki trenutno, i da imaš oko sebe još 5 "pametnih" glava.
    Ja iskreno nikad ne bih odabrala takav momenat i atmosferu da skidam detetu pelenu.
    Zapravo, dala bi medalju svakom detetu koje u tim uslovima uspe da brzo i bez greške uspostavi kontrolu nad svojim potrebama.
    A moj najtopliji savet tebi i tvom mužu bi bio da čovek pokuša da nauči gde su detetu gaće u ormanu i kako se briše prljav pod, jer
    1. trebaće mu puno to ubuduće
    2. to je i njegovo dete
    3. on je odrasle osoba.

  6. #956
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Na moru smo, na otoku, muž je otamo. Dakle, ljetujemo cijelo ljeto tu. Skupe se i drugi članovi obitelji, moje i muževe po 10ak dana. Besplatno na moru.... Često je ljeto izbor za skidanje pelena zbog praktičnosti. I stvarno jest. Lako se pere i imam prat samo gaćice. Ali mi smo tu u sebe u kući, koja je i drugima isto kuća. Ne mogu se izolirati. Mala ima kontrolu mjehura, nego radi kontru. Namjerno neće u tutu ni zahod. Pa sam odlučila 2,3 dana ju ne stavljat nego neka piša di oće. Ako ptestanem inzistirat na tuti, možda ju prihvati.
    A muž se već pomirio s njenim zapišavanjem.

  7. #957
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    O, pa super ako ima kontrolu mjehura, to je već velika stvar
    Iskoristi svaki vanjski prostor koji možeš, nekad im je fora piškit na zemlju, na mrave..

    a kako je s kakanjem, je li za to ipak traži tutu?

  8. #958
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ne, samo jednom dosad. Ako uhvatimo, super. Inače u gaćice, kao da su pelene. Danas je bila suha ujutro, dakle od 9 do 6 nije piškila. Nije htjela na tutu. Trpila je još 1 sat nakon buđenja i popiškila se u dvorištu. Kad sam okrenila glavu i nisam ju pratila. Onda mi je prekipilo, spremila sam tutu, rekla svima da ju prekinu stavljati i pitati. Nek piša di oće. Reverse psihology.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 07.08.2018. at 19:56

  9. #959

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Zasto bi to morali rijesiti do polaska u jaslice? Jaslicari jos nose pelene.

  10. #960
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ne moramo, želimo. U 3.mjesecu, ako sve bude uredu stiže nova beba, a mi smo na platnenim pelenema. Tako da ne mogu (ne želim) kupovat još pelena jer starija nije izašla iz njih. A i prat svaki dan 2 mašine samo pelena.
    Cilj ju je odviknut, ali ako ne ide, šta ćemo sad. Mene živcira što ima kontrolu mjehura, i previše koji put. Trpi namjerno da ne mora na tutu. Onda za 2 sata pusti u dvorištu.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 08.08.2018. at 11:27

  11. #961
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    vera, kad kažeš pusti u dvorištu, misliš li da se ode s namjerom negdje popiškiti, ili to obavi usput dok se igra?
    ako je otpor, možda najbolje da je pustiš par dana da piški gdje hoće, pa da onda ostaviš tutu isto negdje u dvorištu da joj je opcija da i nju koristi dok vi kao ne gledate

    moja je imala otpor prema tuti ali i općenito prema piškenju bez pelene, trpila je jadna i šizila par dana
    imali smo slikovnicu Moja tuta koju smo pročitali 500 puta tih dana
    a u jednom trenutku sam joj radila i igrokaze, s lutkicama kojima se piški i onda se popiške u tutu i kažu "ah sad mi je lakše"
    ustvari, nije bila lutkica nego čašica, pa bih iz čašice prolila vodu da baš prikažem to pražnjenje i puštanje

    bila je doduše godinu starija od tvoje, bila je po mojoj procjeni spremna ali je prvo malo neurotično reagirala na tu promjenu, i trebalo joj je malo da prevlada taj strah

  12. #962
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Puno gore od trpljenja mokraće je zadržavanje stolice jer mogu nastati problemi s crijevom. Mi smo odustali od bilo kakvih pritisaka. Bitno je da ona krene kada se bude osjećala spremna.

  13. #963
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ode do istog mjesta u dvorištu i tamo se popiša. A stolicu ne zadržava, kaki u gaće, ako ne ulovimo slučajno. Ona je skidanje pelena prihvatila bez problema, ne fale joj. Ona čini u gaće ko u pelenu. Mi hoćemo tutu ili zahod, ona neće u inat. Točno vidim da je tako.

  14. #964
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Ode do istog mjesta u dvorištu i tamo se popiša. A stolicu ne zadržava, kaki u gaće, ako ne ulovimo slučajno. Ona je skidanje pelena prihvatila bez problema, ne fale joj. Ona čini u gaće ko u pelenu. Mi hoćemo tutu ili zahod, ona neće u inat. Točno vidim da je tako.
    Ako u dva tjedna nije shvatila kako se morkri bez pelene, tada vam ne preostaje nista drugo nego ju vratiti.
    Nezgoda je povremeni mokrenje u gace, stalno mokrenje u gace je znak otpora ili nedostatke zrelosti. Uz napomenu da je moja kcer piskila prvih nekoliko dana iskljucivo na travu. Dala je znak da treba piskiti i mi smo ju drzali iznad trave, kasnije je presla i na wc ( i to veliki). I jos je mjesec dana trazila pelenu za kakanje, i mi smo joj ju stavljali bez ikakvih pregovora oko toga.
    Posljednje uređivanje od sirius : 08.08.2018. at 13:13

  15. #965
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    A jel uopće ima kahlicu
    Naše prvo ljetovanje s kahlicom je bilo malo prije druge godine,uzeli bi ruksak s vodom i okačili kahlicu na njega,prohodali tak cijeli Šibenik tih deset dana. Ok moj je tad već skinuo pelene ali nije išo na veliki wc
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.08.2018. at 08:21

  16. #966
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Na kraju 1 tjedna jaslica smo u stadiju da u jaslice mora još neko vrijeme u peleni bit, a kući bez. Nije dobra situacija, ali ne može drugačije. Ona ne pita, samo ako ju mi pilamo svakih sat s tom tutom onda uspijemo bit suhi. Tamo ih je 15 od kojih samo jedna curica pita na zahod i moja koja se upiša i usere tetama u najgoroj gužvi. Ona slabo govori i ne traži na zahod. Tako da mora u pelenu dok me počne jasno pitat na zahod. Nije opcija da stoji još kući dok sve ne svlada, a nije ni da zapišava po jaslicama jer ju tete ne stignu svako malo molit da ide na zahod kao mi doma. Eto toliko.....
    Posljednje uređivanje od VeraM : 07.09.2018. at 16:29

  17. #967
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Vera, stvarno nije neobicno da tako malo dijete jos nije spremno za skinit pelenu. Vidis da ih jos 13 u grupi nije spremno. Nemoj se oko toga nervirat. Bit ce!

  18. #968
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Moja curka je skinula pelenu, prvih tjedan se zapišavala, drugi tjedan je počela tražiti da ide na WC.
    Tutu je odbijala od početka, hoće samo na WC.
    Pelenu ima za spavanje, nekad je duha, nekad nije.
    Znači, kod nas je odvikavanje trajalo cca 10 dana.


    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  19. #969
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Vera, bit će. Znam da bi ti bilo otpimalno da sad to riješiš zbog pelena, al morat ćete se strpiti.

    Evo da sebe citiram od 19.3.:
    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, tako i nama. Niti je dobro godišnje doba, niti imam godišnji. Prošlo ljeto je očito bilo prerano. Bio je dva tjedna gol i nije pomoglo, sam se iščuđavao svojim produktima probave i dijelio s nama oduševljenje oko kakanja u tutu, al otprilike kao da je meteor pao u tutu
    Mi smo ovaj vikend isprobali, nije se popiškio noću dvije noći zaredom. Malo s kakanjem još štekamo, u subotu se u wc pokakao, jučer je nešto petljao, al nije nikako htio na wc i na kraju se u gaće pokakao. Srećom lijepo formirano
    Ovo "malo štekanje s kakanjem" je trajalo valjda dva mjeseca, možda i koji tjedan više, slabo ja to pamtim (dobro mi dođe da se na rodi podsjetim što je ono bilo i što sam tada mislila ). Znači cijelo vrijeme i danju i noću gaće, pišanje bez greške, al kao za vraga kakao je dvaput dnevno pa kad se i prije jaslica pokaka doma, često je i u jaslicama razveselio tete. Utješilo me što mi je prijateljica rekla da je njezin još 5 mjeseci kakao u gaće pa sam se pripremila na maraton. Svatko je slučaj za sebe.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 10.09.2018. at 16:09

  20. #970
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Kako ste odlučili probati noć bez pelene? Moj nije nikad do sad imao suhu noćnu pelenu. Dapače, ujutro pelena ima kilu ako ne i više. Kad ga pipam preko noći uvijek je popišana.
    S obzirom da ima 23kg dolazim do točke da ću morati kupovati pelene za odrasle, ove najveće su mu na knap
    Po danu nema problema iako se zna popiškiti na dnevnom spavanju, al kakanje je shvatio u par dana, pišanje u možda 10ak. Za noć smo pustili pelenu jer je on inače dijete koje ne spava dobro. Budi se ponekad i više od 10x u noći i ako se razbudi treba nam par sati da bi ponovo zaspao. Strah me uvesti buđenje za ić na tutu jer ću se morati odreći sna kompletno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  21. #971
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Prvo smo skinuli dnevnu, nakon par dana sam primijetila da mu je nocna suha, skinuli i nismo imali nikakvih problema. Prije spavanja ide piskiti, al popije i malo vode. To je dio rituala s kojim se odgadja spavanje

  22. #972
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Naš dečak u javnosti nema šanse da se upiški, redovno zove. Ali zato kod kuće ili kod bake mu ne pada na pamet da o tome razmišlja. Valjda zna da ćemo oprati, obrisati i srediti za njim, pa ga baš briga. Ako ga pitam da ide na nošu počne bežati po kući i smejati se. Igrao bi se. Kakio nije nikada na nošu. Stalno u gaće. Niti hoće da priča, niti ide na wc/nošu. Samo se smeje i smišlja zezanciju.

  23. #973
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Pelene vraćene stalno. Jučer je dovukla svoju fotelju, sjela na nju kod tate i ispišala se. Namjerno. I ceri ne nakon toga. Tuta je bila na 15 cm od nje. Dosta mi je mene same, još ovo njezino pišanje... Pokušat ćemo opet za božićne praznike, bit čemo doma 3 tjedna.

  24. #974
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Eryngium, a jel pije po noći kad je pelena toliko puna?

  25. #975
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj cikla prvotno napisa Vidi poruku
    Naš dečak u javnosti nema šanse da se upiški, redovno zove. Ali zato kod kuće ili kod bake mu ne pada na pamet da o tome razmišlja. Valjda zna da ćemo oprati, obrisati i srediti za njim, pa ga baš briga. Ako ga pitam da ide na nošu počne bežati po kući i smejati se. Igrao bi se. Kakio nije nikada na nošu. Stalno u gaće. Niti hoće da priča, niti ide na wc/nošu. Samo se smeje i smišlja zezanciju.
    slatkis

  26. #976
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Pelene vraćene stalno. Jučer je dovukla svoju fotelju, sjela na nju kod tate i ispišala se. Namjerno. I ceri ne nakon toga. Tuta je bila na 15 cm od nje. Dosta mi je mene same, još ovo njezino pišanje... Pokušat ćemo opet za božićne praznike, bit čemo doma 3 tjedna.
    VeraM, tu mjeseci stvarno imaju veliku ulogu, pa i tjedni. Mi smo krenuli s 2,5 i mislila sam nekad da me zafrkava s kakanjem, jer smo uspjeli par puta, al sve je sjelo na svoje za nekoliko tjedana. Neka djeca i sama kažu da žele. I moj sad rado kaka u tutu, umjesto u wc. Ja bih naravno rađe da je na wc-u. Mislila sam prije da mu je dosadno na wcu pa sam mu čitala dok je na wc-u, al nije to nikud vodilo.

  27. #977
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Eryngium, a jel pije po noći kad je pelena toliko puna?
    Ne pije po noći niš. Ali popije 2.5 dcl mlijeka cca sat vremena prije spavanja (to pokušavam izbaciti ali mi ne ide). I obično pije vodu dok se kupa ili tušira, po sistemu što zagrabi rukama, igračkama i sl (to ni ne pomišljam pokušati izbaciti).

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  28. #978
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Eryngium, s iskustvom sa samo jednim djetetom mi je tesko reci, ali kod nas nije bilo bitno da li je pio ili nije prije spavanja. Jedino sto mi se ranije probudi ako mu se piski.

  29. #979
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Tj. obavezno prije spavanja na wc, al to sigurno i sama radis.

  30. #980
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Da, da. Uvijek je ritual isti. Obavezno tuta i popiški se. Al mu je svejedno pelena krcata.
    A niš, dok ne bude barem jednom suha, ne skidam ju. Idem googlat pelene za odrasle.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  31. #981

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja sam sinu skinula noćnu pelenu dok još nije bila suva ujutru. Imao je 2,5 godine i već 6 meseci je bio bez dnevne pelene. Dizala sam ga prvo dva puta po noći, prvo oko sat-dva nakon što bi zaspao, pa negde oko 3 ujutro, i mahom se posle budio suv. Nakon par nedelja sam ga budila samo jednom noću, oko 3, i tako negde do 3. rođendana, nakon toga je mirno prespavao po celu noć suv.
    Kad pročitam da se tvoj budi često noću, čini mi se da bi baš i vredelo dići ga jednom-dvaput na wc. Čini mi se da nemaš šta da izgubiš, ionako ne spavaš dobro, a možda bi dete mirnije spavalo bez pelene i nakon piškenja. Ne moraš ti njega razbuditi potpuno, dovoljno je da bude u nekom polusnu, tek toliko budan da te razume da treba da piški.
    Bar ja bih tako pokušala nekoliko noći, možda se prijatno iznenadiš- a uvek se možeš vratiti na staro.

  32. #982
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Je, al je razlika da li spavam isprekidano ili ne spavam uopće.
    Noćas oko 3h sam se ustala i eto njega da ide sa mnom, budan ko ni zaspao nije. Samo sam se vratila nazad u krevet i uspjela ga uspavati češkanjem.
    Veliki mu je problem zaspivanje i samo spavanje. Ako se ustanemo radi bilo čega, narednih par sati on nije sposoban ponovo zaspati. Tako da me neopisivo strah dovesti ga u situaciju da ima razlog biti izvan kreveta. Još uvijek mi se čini noćna pelena kao manje od dva zla.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  33. #983

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Saosećam, i moja starija je bila takva. Ni dan danas ne spava baš jako čvrsto i mirno. Iako je recimo kod nje noćna pelena ostajala suva već negde oko 2. rođendana, i skidanje pelene smo dosta brzo i odjednom rešili. Ako se već tako lako i često budi noću, pretpostavljam da mu i noću nudiš da piški bez pelene? Ako se čak i tako budi sa mokrom pelenom, onda stvarno moguće da nije još spreman. To stvarno ti možeš najbolje sama da proceniš.

  34. #984
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Evo danas na dnevnom spavanju, nakon 40 minuta se popiškio, i to ful. Dok sam ugurala ručnik ispod njega razbudio se skroz, gotovo spavanje. Ustao se i reda radi ga ponudim na tutu, popiškio količinski ko da je pol dana trpio. A išao je piškiti prije spavanja. Nikako mi to nije jasno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  35. #985
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Izgleda je odlučio da više ne kaki u gaće. Danas je trčao na nošu i vikao kaka-kaka, ali kada bi seo nije mogao. A onda je u sred igre skinuo gaće i iskakio se na parket.

  36. #986
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cikla prvotno napisa Vidi poruku
    Izgleda je odlučio da više ne kaki u gaće. Danas je trčao na nošu i vikao kaka-kaka, ali kada bi seo nije mogao. A onda je u sred igre skinuo gaće i iskakio se na parket.


    Moj stariji je u toj (zapravo, i mlađoj) dobi morao stalno imati noćnu posudu u vidnom polju. Ako ju je vidio, onda bi i stigao. AKo ne - katastrofa je bila sigurna.

    Mi smo imali taktiku stavljanja djece na kahlicu(nošu) nakon doručka. Ako bi se u 10 minuta učinili - ok, ako ne - idemo dalje. Ali brzo se uspostavio ritam i brzo su počeli tražiti i sami. To je bilo puno lakše nego odvikavanje od pišanja u gaće.

  37. #987
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Evo danas na dnevnom spavanju, nakon 40 minuta se popiškio, i to ful. Dok sam ugurala ručnik ispod njega razbudio se skroz, gotovo spavanje. Ustao se i reda radi ga ponudim na tutu, popiškio količinski ko da je pol dana trpio. A išao je piškiti prije spavanja. Nikako mi to nije jasno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Da se javim sa iskustvom dvoje djece da pomognem Eryngium Odgovor na gornji citat: jednostavno nije spreman. Što raditi? Pustiti da stvari idu svojim tokom.
    Mi smo se vodili onom- kada bude spremno, noćna pelena (ili dok spava danju)će biti suha. Kod starijeg djeteta koje je vrlo brzo i dosta rano skinulo dnevnu pelenu, noćna je bila mokra još 6 mjeseci. I jednostavno smo oblačili noću pelenu. Bez ukidanja večernje vode ili uvođenja noćnog dizanja (nepotrebno). To je ujedno i period koje iščitavam iz posta da je trebalo Pulinkinom, znači po meni nije „naučilo“ nakon 6 mjeseci, nego sazrjelo. Drugo moje dijete je skinulo dnevnu pelenu nešto kasnije od prvog, ali već nakon trećeg dana je i noćna bila suha. Sada kada su oni već tinejdžeri tvrdim: sve se to zaboravi, prođe, preraste, dođe na svoje. Savjet: ne uskraćujte si san, ne sekirajte se, uživajte, nema pomoći od previše teoretiziranja, priroda zna što radi, strpljena, čekati da sazriju, i samo sve dođe na mjesto bez stresa. A što je 6 mjeseci u maxi pelenama spram daljnjeg života.
    Posljednje uređivanje od alga : 24.09.2018. at 22:59

  38. #988
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Znači u kratko: noćna suha pelena se ne može ili ne treba trenirati. Skine se kada par dana za redom bude suha. That` s it.

  39. #989

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa Vidi poruku
    Da se javim sa iskustvom dvoje djece da pomognem Eryngium Odgovor na gornji citat: jednostavno nije spreman. Što raditi? Pustiti da stvari idu svojim tokom.
    Mi smo se vodili onom- kada bude spremno, noćna pelena (ili dok spava danju)će biti suha. Kod starijeg djeteta koje je vrlo brzo i dosta rano skinulo dnevnu pelenu, noćna je bila mokra još 6 mjeseci. I jednostavno smo oblačili noću pelenu. Bez ukidanja večernje vode ili uvođenja noćnog dizanja (nepotrebno). To je ujedno i period koje iščitavam iz posta da je trebalo Pulinkinom, znači po meni nije „naučilo“ nakon 6 mjeseci, nego sazrjelo. Drugo moje dijete je skinulo dnevnu pelenu nešto kasnije od prvog, ali već nakon trećeg dana je i noćna bila suha. Sada kada su oni već tinejdžeri tvrdim: sve se to zaboravi, prođe, preraste, dođe na svoje. Savjet: ne uskraćujte si san, ne sekirajte se, uživajte, nema pomoći od previše teoretiziranja, priroda zna što radi, strpljena, čekati da sazriju, i samo sve dođe na mjesto bez stresa. A što je 6 mjeseci u maxi pelenama spram daljnjeg života.
    Ne sećam se više da li sam dete budila punih 6 meseci ili ne, nije ni važno, meni i mom detetu je bilo prilično važno i da se rešimo pelene i da bude noću suv iz zdravstvenih razloga, jer je to bio savet više nefrologa, rešiti se pelena što je pre moguće. Ako je i gubio par minuta noću na čvrstini i neprekinutosti sna, zdravstveni benefit je bio puno veći u našem slučaju. S obzirom da je on mirno i čvrsto spavao po 12 sati noću, savet nefrologa je bio upravo da ga dižemo noću bar jednom na wc, jer je previše da prespava 12 sati bez piškenja.

    Eryngium je pitala kako i kada se ko rešio noćne pelene, ja sam joj ponudila rešenje koje mi se učinilo zgodno jer sam ga i sama isprobala, ali naknadno sam shvatila da joj moje rešenje uopšte ne odgovara, i to je ok, nismo svi isti. Ona je zapravo htela da pita ima li ikakve šanse da dete prespava celu noć suvo odmah nakon skidanja noćne pelene, iako mu je noćna pelena i dalje mokra, a ja njen post nisam tako razumela, moja greška.
    Da li je moje dete naučilo ili sazrelo, meni terminologija uopšte nije važna, stvarno se može bilo šta zaključiti, osim onoga što ja iščitavam iz tvog posta, a to je da ti misliš da sam ja svoje dete forsirala iz pitaj boga kog razloga. Eto, nisam, a mom detetu je puno značilo 6 meseci života kraće bez pelena.
    Kako god, meni se kod 23kg najmanji problem čini traženje odgovarajuće pelene, da budem potpuno iskrena mene bi ta težina za dete mlađe od pretpostavljam, 5 godina, pomalo zabrinjavala osim naravno ako nije do genetike, u tom slučaju mašala, moje dete ima 25 kg sad u prvom osnovne, a najviši je u razredu .

  40. #990
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    osim onoga što ja iščitavam iz tvog posta, a to je da ti misliš da sam ja svoje dete forsirala iz pitaj boga kog razloga.

    .
    Ma neeeee, sorry, nikakva namjera mi nije da se petljam u tuđe razloge, samo sam navela primjer, bez veze, nisam ni trebala. Namjera mi je samo bila kad sam vidjela da se Eryngium lomi u odluci ustajati ili ne a najrađe ne bi da se dijete ne razbudi, da joj kažem- nije potrebno, stvari dođu na mjesto. Kad su mi djeca bila ta dobi, i imala sto nedoumica oko puuuuno stvari, jer bez prethodnog iskustva ne znaš što će ispasti kada doneseš odluku u bilo kojem smjeru, a čini ti se odluka od životne važnosti, trebala sam samo viđenje iskusnijih mama koje bi mi rekle da li brijem ili ne, a dobila masu nepotrebnih filozofiranja. Oko spavanja, jela, itd. Sada iz ove perspektive kada su djeca odrasla izgleda sve to peace of cake. Ali tada to nisam znala, pa sam samo probala prenijeti.

  41. #991
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    btw pulinka, tvoje savjete i postove uvijek rado čitam ( a pogotovo na temi škola, no i inače), uz Peterlin, mudro zborite.
    Posljednje uređivanje od alga : 25.09.2018. at 07:33

  42. #992
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Hvala vam na savjetima. Objema.
    Noćna pelena ostaje. Dok god ne bude bar koji put suha ne mislim pokušati bez nje. Nemam srca maltretirati ni sebe ni njega dodatnim noćnim buđenjima. Da je do zdravlja, bih, bez obzira na loše spavanje, ali nije nam o glavu pa si mogu dozvoliti malo komocije.
    Inače, on je ko od stijene odvaljen. Rodio se velik za prematurusa i ostao velik. Brojka 23kg za dijete od niti tri godine zaista zvuči :shock: (pogotovo jer sam ja imala 19.5kg kad sam krenula u prvi osnovne) i zabrinula bih se da je pretio, trom, salast i sl., ali nije, velik je, mišićav, čvrst i sav nabijen. I njegov tata je u prvom osnovne imao 34kg i izgledao kao da treba ići u, recimo, 5 razred. No to je za neku drugu temu.
    Glavni izazov mi je bio naći dovoljno veliku pelenu.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  43. #993
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa Vidi poruku
    Znači u kratko: noćna suha pelena se ne može ili ne treba trenirati. Skine se kada par dana za redom bude suha. That` s it.
    Može i ne mora biti. Moja je 10 dana bila suhe noćne pelene ujutro. To je bilo u 6 mjesecu. Evo je opet u pelenam cili dan, noćna 5 dana mokra, pa 5 dana suha.... Uglavnom, ima svakakve djece. Moja očito nije nikako spremna.

  44. #994

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Alga, ma sve ok, ja se sasvim slažem sa tobom za sve što si napisala, da se noćna pelena najlakše skine detetu koje je fiziološki spremno da prespava noć suvo, i da ne treba forsirati ni sebe ni dete samo zato što se čovek pogubi pod tuđim savetima ili očekivanjima.
    Ali eto, sticajem okolnosti probala sam i uspela da skinem noćnu pelenu detetu koje po svim znacima nije bilo još spremno, i dalje je sve funkcionisalo prilično dobro, (iako realno uz moje noćno buđenje), tako da sam podelila svoje iskustvo, neka stoji ako nekome još zatreba. Samo mi je bilo žao ako sam zvučala kao neko ko bi cimao dete bez potrebe.
    Eryngium, pa to, zvuči baš onako, puno kg, za dete koje skida noćnu pelenu , tim pre što ni moj nije bio neki sićko, naprotiv, ali pretpostavila sam da je ipak do genetike, jer znam još takve dece, stvarno su natprosečno veliki a mišićavi i jaki, neka su . Neka ga u peleni ako nikako nije suv a tako se lako razbuđuje, alga je u pravu, pelena se najlakše skida kad je dete sposobno celu noć da ostane suvo, a hodati ceo dan nenaspavan je pravo mučenje...

  45. #995

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Što znači biti spreman?
    Nekim roditeljima to znači biti sposoban ne griješiti.
    Nekim drugim roditeljima to znači biti sposoban ponekad uspješno obaviti nuždu u kahlicu.
    Prije skidanja pelene roditelj treba znati koji su mu kapaciteti da mirno čisti pogreške( živimo različite živote) i što za njega znači biti spreman. Ako želite da dijete ne griješi vrlo je vjerojatno da će pelenu duže nositi.
    Nekad, kad nije bilo zgodnih pelena većina djece je pelenu skinula oko druge godine. Danas je to u prosjeku kasnije.
    Nekad kao i danas neka djeca ne mogu kontrolirati noćno mokrenje do 5-6 godine, i to nema veze s reakcijom roditelja.
    Moja je kćer u četvrtoj godini ponovno počela piškiti po noći iako je noćnu pelenu uspješno skinula sa dvije godine. To je bila reakcija na doživljeni stres. Trajalo je pola godine. Čini se da je i stres okidač za nekontrolu

  46. #996

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Što znači biti spreman?
    Nekim roditeljima to znači biti sposoban ne griješiti.
    Nekim drugim roditeljima to znači biti sposoban ponekad uspješno obaviti nuždu u kahlicu.
    Prije skidanja pelene roditelj treba znati koji su mu kapaciteti da mirno čisti pogreške( živimo različite živote) i što za njega znači biti spreman. Ako želite da dijete ne griješi vrlo je vjerojatno da će pelenu duže nositi.
    Nekad, kad nije bilo zgodnih pelena većina djece je pelenu skinula oko druge godine. Danas je to u prosjeku kasnije.
    Nekad kao i danas neka djeca ne mogu kontrolirati noćno mokrenje do 5-6 godine, i to nema veze s reakcijom roditelja.
    Moja je kćer u četvrtoj godini ponovno počela piškiti po noći iako je noćnu pelenu uspješno skinula sa dvije godine. To je bila reakcija na doživljeni stres. Trajalo je pola godine. Čini se da je i stres okidač za nekontrolu

  47. #997
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Kod nas naglo skok. Sam ode do noše, skine se i piški. Kada mu se kaki najavi i ode do noše, ali ne obavi ništa. I tako nekoliko puta, pa mu na kraju pobegne u gaće. Nekada uspem da ga ubedim da ostane na noši dok ne obavi posao, ali uglavnom se digne i pobegne. Danas je seo i kakio bez ikakvog natezanja. I govor je sve razvijeniji.

  48. #998
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Moja će uskoro imat dvije i pol godine. Prošlo ljeto smo probali skinut pelenu i nabavili knjigicu “ Moja tuta”. Sve je ona pokopčala, znala prepoznat da joj se piški ili kaka, ali je odbijala i tražila pelenu pa smo odustali i dali joj vremena. Mislila sam opet probat kad zatopli. Eh, sad je u fazi ljubomore na seku iskoristila tutu kao metodu privlačenja pažnje Stalno bi sjedila na tuti, svako malo traži pa makar par kapi popiškila. Pohvalim svaki put i sva si je važna. Jedan dan je tražila gaćice ali pobjegne joj, zaboravi i popiški se, a meni se iskreno ne da presvlačit i prati kauč/krevet/tepih i mislim da ću joj propitkivanjem samo potencirat njenu inatljivost, pa baš neće htjet kako ja očekujem. Tako da je u peleni ali većinom traži i piški u tutu. Danas je dva puta bila pelena popiškana. Od toga jednom dok je bila vani. Kakati neće nego u pelenu. Planiram tako dok ne bude skroz suha pelena i dok ne pristane kakati u tutu/wc ili dok ne krene inzistirati na gaćicama.
    Jel ima smisla to što radimo ili ću odvikavanje još više zakomplicirat i njoj i sebi?

  49. #999
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Cipelica je gore u postu lijepo objasnila što znači biti spreman, nije svakome isto.

    Po meni kad shvatite da ste spremni i vi i vaše dijete, treba biti samo dosljedan.
    Skinuti pelenu i ne vraćati jer je nama tako jednostavnije ( jer nam se ne da čistiti sto puta, presvlačiti i slično.)

    Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

  50. #1000
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da, samo je problem kad mora u jaslice, nije svladala do kraja ljeta i tetama radi nered jer ne pita. To se nama dogodilo. Nije bila spremna i to je to. Morali smo vratiti pelene, slijedila je totalna regresija, nije htjela ni čut za tutu. Sad je malo bolje, stavljamo je na tutu i zahod, koji put učini koji put ne. Ali neće da pita nikako. Čak i kad se pokaka neće da kaže da je treba promjeniti. Stoji govanjce u peleni dok ne sklužimo, a ona se nesmetano igra. Pošizit tako.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 02.04.2019. at 12:43

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •