Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Povišeni kolesterol - ideje za prehranu

  1. #1
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno Povišeni kolesterol - ideje za prehranu

    Nisam našla neki namjenski topic o tome, pa otvaram novi.

    MM ima povišeni kolesterol (ne puno, ali dugo vremena) pa mora pripaziti na prehranu.

    Dobili smo tablicu namirnica koje su dopuštene i koje su zabranjene.

    Ono što me zanima su tuđa iskustva - što i kako...

    Hvala!

  2. #2
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Iako nemam ni 50 kg, desetak godina sam vukla povišen kolesterol (možda i dulje, ali ranije ga nisam vadila). Mogu samo reći da mi nije pomogla nikakva dijetalna prehrana (inače nisam jela masno, ali jesam slatko, što je možda za kolesterol i gore), uvijek je bio jednako povišen (jedan dr. mi je rekao, to vam je kao da imate dugi nos, stvar gena). Istodobno, MM koji je živio na špeku i odojku imao je uredne vrijednosti kolesterola. Ove godine na sistematskom sam se iznenadila kad sam dobila uredne nalaze ukupnog i LDL kolesterola (to je onaj loši, ako se ne varam), najprije sam pomislila da može bit zbog redovite konzumacije crnog vina (deci dnevno, dokazan je pozitivan utjecaj na masnoće), no pitam se može li biti i zbog injekcija heparina koje sam uzimala tih dana, a koje razrjeđuju krv.

    Uglavnom, baš me zanima ako se TM bude pridržavao prehrane temeljene isključivo na dopuštenim namirnicama, hoće li mu se sniziti kolesterol.

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Čini se da bi kao glavni uzrok povišenog kolesterola mogao biti šećer. Meni ta teorija ima puno više smisla od ičeg drugog. Ljudi su prije jeli puno masnije (al su se i kretali), ali nisu koristili toliko šećera u prehrani kao mi danas. Danas svaka druga osoba ima povišen kolesterol.

    Evo ako te više zanima o toj teoriji pa pogledaj http://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM#]

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Secer, hm, nisam sigurna da bi to mogao biti razlog povisenog kolesterola kod mene. Ja ne volim bas slatko, gazirana pica gotovo ne pijem, najradje pijem obicnu vodu, ne konzumiram nikakve grickalice, slatkise iz ducana, dovoljan mi je jedan komadic nekog kolaca, ne svaki dan, isto vazi i za cokoladu, od koje najcesce jedem onu crnu, pijem kavu bez secera, isto tako i cajeve... Secer zapravo najmanje od svega koristim u kuhinji... Kao i vikki imama 50-ak kg, ne jedem puno, masno nikako i imam povisen kolesterol.

    Voljela bih ga nekako sniziti, ali za sada jos nisam pronasla nacina za to. Trenutno pijem kapsule articoke, za koju sam negdje procitala da pomaze i bas me zanima hoce li biti kakvog efekta.

    Zbog svega navedenog ova tema mi je zanimljiva i nadam se da ce se javiti netko s iskustvom uspjesnog snizavanja kolesterola.
    Posljednje uređivanje od Aurora* : 19.07.2010. at 16:01

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    I ja mislim (onak zdravoseljački) da je to vezana trgovina: šećer+masnoća+nekretanje. MM je znao pojesti po 3-4 čokolade tjedno (ne baš svaki dan, ali češće nego svaki drugi) što ni djeci ni meni nije padalo na pamet. Da samo to izbaci, već bi bilo bolje.

    U prehrambenim preporukama koje je mm dobio zaista je srezana i količina šećera, potpuno su zabranjeni suhomesnati i slični konzervirani proizvodi, industrijski masni sirevi itd. i slatkiši (on je čokoladoljubac, ja nikad nisam bila baš ovisnik).

    Btw. ja imam 10 kg viška i uredne razine i šećera i masnoća i svega, a on je prosječne težine, nije debeo, a opet... mastan.

    I ja idem na rekreaciju, djeca treniraju, on se najmanje kreće od nas četvoro.

    No, pokrenut ćemo se mi... Nikome od nas neće naškoditi adaptacija prehrane (iako djeca i ja ne ludujemo za salamama i mesnim doručcima - to je baš boljka mm-a). Bit će više ribe (mljac) i manje svinjetine (koga briga??), više mahunarki i manje pive, he he he....

    Snaći ćemo se. Volim hummus i paštetu od graha, volim tamni integralni kruh (i kukuruzni) i neće mi teško pasti adaptacija jelovnika.

    Eh, sad, kako brzo će stići rezultati, dojavit ćemo...

  6. #6
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Neki dan sam slučajno pročitala da je zobeno mlijeko najjeftinije sredstvo za snižavanje kolesterola. Topljiva beta-glukan vlakna iz zobenog mlijeka, kao dio prehrane s malo zasićenih masnoća i kolesterola, glavna su, i vrlo efikasna, supstancija odgovorna za snižavanje razina LDL-kolesterola u krvi. E sad, jel to reklama trgovina zdravom hranom, ne znam zbilja.

    I ja mislim da je šećer krivac za dosta "boljki" modernog doba... nismo niti svjesni u čemu ga sve jedemo.

  7. #7
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Fruktoza i glukoza skladište se u jetri u obliku glikogena, a kada se ta skladišta napune, njihov se višak pretvara u trigliceride, tj. masnoću. Na taj način velike količine slatkoga mogu utjecati na povećanje masnoće, ali mislim da se to odnosi ponajprije na trigliceride, a ne na LDL-kolesterol. Kako to u medicini često biva, svaki je slučaj za sebe, pa je teško reći što u pojedine osobe izaziva porast kolesterola. Od prirodnih preparata dobri su za sniženje k. češnjak i đumbir (oba začina rado stavljam u salate, ali ih moji ne vole), badem, riba, maslinovo ulje, jabučni ocat, artičoka kao što reče Aurora (inače super za čišćenje jetre). Ima toga vjerojatno još.

  8. #8
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Uz žličicu-dvije jabučnog octa u čaši vode, čula sam za još jednu varijantu protiv povišenog kolesterola: u jogurt se umiješa velika žlica kokosovog brašna i to se ujutro pojede prije doručka. Ne znam koliko je učinkovito, ali na više mjesta sam pročitala da je kokosovo brašno odlično sredstvo protiv loših masnoća u krvi.

    Svakako prijeđite na maslinovo ulje, ako ga ne koristite. Mi gotovo uvijek koristimo maslinovo ulje, suncokretovo stavljam u kolače ili kad nešto pržimo u dubokom ulju (što je vrlo rijetko).

    I ja sam čula da je zob blagotvorno sredstvo u borbi protiv lošeg kolesterola. Ne bih se složila da je zobeno mlijeko najjeftinije sredstvo, ali bi vam svakako bilo izvrsno da uvrstite zob i zobene pahuljice u prehranu (primjerice, kuhana zob kao prilog uz neko nemasno meso, s puno povrća začinjeno s malo maslinovog ulja).

  9. #9
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    moja svekrva redovito pije čaj od koprive (sama si bere i suši) i onaj pripravak od limuna i češnjaka (božemesačuvaj )
    kaže da joj baš to pomaže

    muž je na statexu
    nakon 2 godine drž-ne daj i zaista rigoroznog pridržavanja dijete koju mu je liječnik prepisao, nije postigao ništa osim što je skinuo kile (kojih nije imao puno viška, do 5 možda, a skinuo je 10)

    nakon što je počeo s dijetom, pa prvo vađenje krvi, izgledalo je da će uspjeti samo s korigiranom prehranom, vrijednosti su se dosta spustile
    međutim, nakon jedno 9 mjeseci su podivljale opet bez obzira ne dijetu i liječnica na vuk vrhovcu mu je predložila tablete
    odoljevao je jedno godinu i pol uz češnjak, jabučni ocat & co, a onda otišao po njih
    danas je na dijeti i pije tablete, ima već 3 godine, mislim...

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zobena kaša nam je sastavni dio prehrane. I proso i ječmena kaša. I ne kuham zob na mlijeku niti je zalijevam, kuham zob na vodi jer stariji sin relativno loše podnosi nefermentirane mliječne proizvode od rođenja.

    U zobenu kašu (kuhanu na vodi) stavljam cvebe, cimet i žlicu meda. Kad mi se jako ne žuri, stavim naribanu jabuku.
    Isto, volimo mi i sojino mlijeko više nego kravlje. Ne koristimo ga stalno, nego onak - kad naletim uzmem litru, pa se stariji napaja. Isto vrijedi i za sojine pudinge, ali malo toga je mm jeo s nama. Sve što mm treba napraviti je pridružiti se našoj strani stola!

    Od lijekova je dobio Omacor, pa bumo vidli.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.07.2010. at 18:55

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    a dobio je terapiju za snižavanje kolesterola?
    mislila sam da pokušavate prvo bez...

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    a dobio je terapiju za snižavanje kolesterola?
    mislila sam da pokušavate prvo bez...
    Da, bilo mu je jako loše, završio na hitnoj prije neka 2 tjedna (bla, bla) i dobio je terapiju do kontrole u rujnu. Dobio je tri vrste tableta (nije sve za masnoću, dobije i hormone štitnjače) + upute o prehrani.

    Čaj od koprive pijem ja već dugo (ublažava mi oticanje nogu koje je posljedica nadomjesne hormonske, ali to je offt.) i sad se i mm pridružio. Ma sve je to "od zuba" ali način života treba ipak prilagoditi dobi i potrebama.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Zna li netko sto bi trebalo poduzeti (piti/jesti/uciniti) kad su trigliceridi o.k., los kolesterol o.k. ali tzv. dobar kolesterol dosta nizak. To sve kod izrazito mrsave osobe koja fakat zazire od masne, slane i ine nezdrave hrane. Hvala svima koji mi mogu reci nesto na ovu temu, posebno nasim forumskim lijecnicama.

  14. #14
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Magdalena prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li netko sto bi trebalo poduzeti (piti/jesti/uciniti) kad su trigliceridi o.k., los kolesterol o.k. ali tzv. dobar kolesterol dosta nizak. To sve kod izrazito mrsave osobe koja fakat zazire od masne, slane i ine nezdrave hrane. Hvala svima koji mi mogu reci nesto na ovu temu, posebno nasim forumskim lijecnicama.
    Maslinovo ulje, plava riba, sjemenke, orašasti plodovi - ukratko, sve bogato omega 3 i 6 masnim kiselinama.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    n.grace, puno hvala! Ima li kakvog efekta dodatno uzimati ove kiseline u obliku pripravaka, ili je ipak najbolje dobiti ih iskljucivo iz namirnica tj. kroz prehranu?

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Magdalena prvotno napisa Vidi poruku
    n.grace, puno hvala! Ima li kakvog efekta dodatno uzimati ove kiseline u obliku pripravaka, ili je ipak najbolje dobiti ih iskljucivo iz namirnica tj. kroz prehranu?
    Uvijek je bolje iz hrane, međutim nama su se pokazale i kapsule Omege iz DM - a (mislim da je ulje lososa bilo u pitanju) kao odlične. Jedino što ih sad teško nalazim, ne znam da li ih više ne proizvode ili što?

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek je bolje iz hrane, međutim nama su se pokazale i kapsule Omege iz DM - a (mislim da je ulje lososa bilo u pitanju) kao odlične. Jedino što ih sad teško nalazim, ne znam da li ih više ne proizvode ili što?
    Da, ne viđam ih više. Moja mama je to uzimala. Sad je prešla na neke na bazi lanenog ulja i jako je zadovoljna. Ne znam točno kakve su te... provjerit ću.

  18. #18
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Magdalena prvotno napisa Vidi poruku
    n.grace, puno hvala! Ima li kakvog efekta dodatno uzimati ove kiseline u obliku pripravaka, ili je ipak najbolje dobiti ih iskljucivo iz namirnica tj. kroz prehranu?
    Kroz prehranu je svakako najbolje, jer je iskoristivost puno veća, ali mislim da se slobodno može uzimati i pripravak - na isti način kako se uzimaju svi dodaci prehrani.

  19. #19
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    I moja mama ima oko 50 kg i imala je povišen kolest. i snizila ga je dijetalnom prehranom, samo što ona nikad nije ni jela slatko. Uglavnom, lešo meso, povrće kuhano i u biti je smanjila porcije koje ni do tad nisu bile velike. Suhomesnato ne jede također osim par fetica domaćeg pršuta godišnje - ali doslovno tako. Rezultat je i kilaža ispod 50 kg ali to baš i nije za pohvalu

  20. #20
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    meni su te dm-ove od ribljeg ulja znale izazvati mucninu, a i nekako sam cijelo vrijeme (da prostite) podrigivala na ribu od njih. ove lanene su mi zakon. meni je zericu ukupni kolesterol veci.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja sam cula (od nekih ljecnika) da su se je granica "dobrog" i "loseg" kolesterola pomaknula prema dolje, pa da shodno tome, puno vise ljudi kao ima povisen kol. koji zapravo nije povisen.
    da li je to istina, ne znam.
    moj sogor je uspio sniziti kolesterol pijenjem zajedno kapsula omega3 kiselina istovremeno sa vitaminom c (1000mg).

  22. #22
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Čula sam isto što i seni, da ima neka fora u ref. vrijednostima čija je gornja granica niža nego što bi trebala biti. Možda ima nečeg i u tome (od nas deset žena na sistematskom taj dan njih osam je imalo povišen kolesterol ili trigliceride).

  23. #23
    Vjeverica77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    153

    Početno

    Cure, moja mama je godinama patila od povišenog holesterola i triglicerida (LDL povišen 3x više od gornje granice). Kroz to vrijeme je koristila sve: od tableta koje su joj doktori propisivali i preporučivali do onih svih "recepata" koji su pomagali nečijoj punici, svekru, rodici... Sve dok joj neko nije rekao da kiseli karanfiliće u vodu i svakodnevno pije kroz 2 mjeseca. Vjerujte da nisam mogla vjerovati nalazima kad sam vidjela vrijednosti: sve 5! I kad je nedavno otišla svojoj dr.internistici-žena nije mogla da se načudi i smanjila joj je količinu tableta koje je pila (hipertenzija i arterioskleroza) sa 7 na 2.
    To vjerovatno ovisi i kako čiji organizam nešto prihvata. Njoj je to pomoglo i jako sam zahvalna osobi koja joj je reka za te karanfiliće

  24. #24
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    kao dobra kura moze se u proljece jesti srijemus tj. divlji luk (kako ga tko zove).
    sve ono sto sam ja o njemu nasla je da je odlican bas za to, ima ga od negdje 3 pa do 5 mjeseca...
    moze se jesti sirov, pa onda samo poparen sa vrucim kuhanim krumpirima, malo octa, ulja i fete i tak...

    jedino kod branja treba biti oprezan da ga se ne zamjeni sa mrazovcem ili djurdjicom koji su otrovni!!
    u principu jedino srijemus ima miris po cesnjaku. ima ga puno po samoborskom gorju...

  25. #25
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam isto što i seni, da ima neka fora u ref. vrijednostima čija je gornja granica niža nego što bi trebala biti. Možda ima nečeg i u tome (od nas deset žena na sistematskom taj dan njih osam je imalo povišen kolesterol ili trigliceride).
    bio je negdje clanak neke doktorice, Lidija se zove, prezimena se ne mogu sjetiti, da je to snizavanje referentnih vrijednosti ustvari 'urota' farmaceutskih tvrtki jer kada su granice nize postavljene, sira je masa ljudi koji imaju povisene vrijednosti pa moraju koristiti njihove tablete....mislim da je govorila o osteoporozi i kolesterolu...
    e sad, nisam lijecnik niti strucna u medicinskom smislu da kazem da li je ta teza tocna ili ne, ali logicki ima smisla...

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    kao dobra kura moze se u proljece jesti srijemus tj. divlji luk (kako ga tko zove).
    sve ono sto sam ja o njemu nasla je da je odlican bas za to, ima ga od negdje 3 pa do 5 mjeseca...
    moze se jesti sirov, pa onda samo poparen sa vrucim kuhanim krumpirima, malo octa, ulja i fete i tak...

    jedino kod branja treba biti oprezan da ga se ne zamjeni sa mrazovcem ili djurdjicom koji su otrovni!!
    u principu jedino srijemus ima miris po cesnjaku. ima ga puno po samoborskom gorju...
    Medvjeđi luk? Je li to isto? Raste kod moje garaže....

  27. #27
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    je, to je to.. srijemus ili medvjedji luk, ima vjerojano jos naziva, ja ga znam pod ovim.
    ja sam ga se ovo proljece najela, bas mi je pasao...
    samo jos jednom, oprez kod branja!

  28. #28
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Ima dobra knjiga koja nosi naziv - Laz o kolesterolu, ima je za posudit u knjiznicama, u stilu kako su te granice smanjene i zasto je vazno da imamo tu kolicinu kolesterola koja ipak sluzi necemu... Napisao ju je neki dr.mr...

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Apotekarica nam je preporučila CRVENU RIŽU kao sredstvo za regulaciju razine kolesterola u krvi. Bumo vidli nakon kontrole, hoće li ostati terapija kakva je sad ili ćemo isprobati ovo...

  30. #30
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    bio je negdje clanak neke doktorice, Lidija se zove, prezimena se ne mogu sjetiti, da je to snizavanje referentnih vrijednosti ustvari 'urota' farmaceutskih tvrtki jer kada su granice nize postavljene, sira je masa ljudi koji imaju povisene vrijednosti pa moraju koristiti njihove tablete....mislim da je govorila o osteoporozi i kolesterolu...
    e sad, nisam lijecnik niti strucna u medicinskom smislu da kazem da li je ta teza tocna ili ne, ali logicki ima smisla...
    I još ću, uz ovo što je napisala zhang, dodati vrijednosti normalnog krvnog tlaka - negdje sam čula da su sada pomaknute na 115/75 - pretpostavljam, iz posve istog razloga. I slažem se, ima smisla.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Nakon 3 mjeseca pijenja kapsula articoke+omega 3 kapsule i neposredno nakon 2 tjedna terapije s heparinom (vikki je pomislila da joj je heparin mozda smanjio kolesterol) mogu reci da mi je kolesterol, ukupni i LDL, jednako povisen kao i prije. Trigliceridi su mi ovaj put cak i visi nego ikada (3, a gornja granica im je 1.7).

    Doktorica me pitala jedem li mozda grozdje i grozdjice. Da, sada kada je sezona grozdja jedem ga gotovo svakodnevno. Isto tako i grozdjice, iako ih jedem u malim kolicinama, uvijek ih imam na dohvat ruke. Rekla je neka to pokusam izbjegavati u narednih 6 mjeseci pa cemo onda vidjeti. Po njoj grozdjani secer moze uzrokovati povisene trigliceride.

    Mislim da cu sada probati jos s jabucnim octom i kokosovim brasnom u jogurtu.

  32. #32
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    dobro a koje su to onda stare i prave vrijednosti kolesterola. ja stalno imam povisen.

  33. #33
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Čula sam jednu dosta zanimljivu teoriju, da je problem u današnje vrijeme što ljudi ne unose dovoljno kolesterola s hranom. Da ako ga ne unose hranom, tada ga tijelo kreće proizvoditi samo (što nije dobro).

  34. #34
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Već par godina za redom mi je povišen i svaki puta kad pitam doktora šta da radim kaže - ništa.
    U smislu premladi ste za tablete, pazite na prehranu i bok.
    Prelijena sam pa to zaboravim čim izađem iz ordinacije, al nije mi jasno, zašto i kako?

  35. #35
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kreni jesti hranu s kolesterolom pa vidi kakav će onda biti

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Peterlin, slučajno mi je zapelo za oko da TM uzima i terapiju za štitnjaču : ja sam nakon 5 g. u hiper i nakon terapije ra jodom upala u hipotireozu, uglavnom, kolesterol ti je pratitelj bolesti štitnjače i možeš dubiti na trepavicama on se neće puno promijeniti ( endokrinolog mi je objašnjavao neke procese ali sam zaboravila); probala sam 1 g. sa strogom dijetom ( a inače sam prosječne građe, ne jedemo ni svinjetinu ni puno masno ), nakon toga sa jabučnim octom i još koječime i ništa mi nije uspjelo; ev. se spusti za 0,1-0,2
    - i još nešto jako važno : do prije par godina dopuštena vrijednost kolesterola je bila 8, onda su je spustili na 6 ; da li zaista zbog velikog utjecaja na zdravlje ili farmaceutske industrije , tko zna ?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam jednu dosta zanimljivu teoriju, da je problem u današnje vrijeme što ljudi ne unose dovoljno kolesterola s hranom. Da ako ga ne unose hranom, tada ga tijelo kreće proizvoditi samo (što nije dobro).
    Ovo je točno. Kolesterol je građom srodan hormonima, i organizam ga sam također stvara. Vrlo česta je situacija da čovjek ide na dijetu bez kolesterola, i nakon 3 mjeseca ima iste ili čak i više vrijednosti kolesterola, jer organizam nadoknađuje manjak iz hrane. U velikoj većini slučajeva koje sam pratila, dijeta kod povišenog kol. je bila beskorisna. Za razliku od triglicerida, koji se pravilnom ishranom mogu jako lijepo smanjiti.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa Vidi poruku
    - i još nešto jako važno : do prije par godina dopuštena vrijednost kolesterola je bila 8, onda su je spustili na 6 ; da li zaista zbog velikog utjecaja na zdravlje ili farmaceutske industrije , tko zna ?
    Tako se stalno smanjuju ref. vr. i za tlak i za šećer, pa je velikoj većini ljudi barem jedno od toga povišeno .

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je točno. Kolesterol je građom srodan hormonima, i organizam ga sam također stvara. Vrlo česta je situacija da čovjek ide na dijetu bez kolesterola, i nakon 3 mjeseca ima iste ili čak i više vrijednosti kolesterola, jer organizam nadoknađuje manjak iz hrane. U velikoj većini slučajeva koje sam pratila, dijeta kod povišenog kol. je bila beskorisna. Za razliku od triglicerida, koji se pravilnom ishranom mogu jako lijepo smanjiti.
    Vidiš vidiš.. stvarno zanimljivo

  40. #40
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Peterlin, ne znam je li ti ovo jos interesantno.
    uglavnom, u samoboru je krenuo medvedji luk. ja sam ga danas nabrala, mislim da cemo u iducem periodu uzivati u njemu.
    ako krenes u berbu, za svaki slucaj na netu pogledaj kako izgledaju mrazovac i djurdjica koji su otrovni.

  41. #41
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Viška kolesterola se lako riješiti prilikom čišćenja jetre, a ovo čišćenje se provodi u sklopu antiparazitnog programa. MM i ja smo napravili prije tjedan dana čišćenje jetre u sklopu ovog programa i mogu ti reći da smo oduševljeni s rezultatima, tako da toplo preporučujem

  42. #42
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da ovdje podijelim oduševljenje tabletama s ekstraktom crvene riže (ima više proizvođača, ja sam kupila najjeftiniji Normolip http://www.pharmatheka-consult.hr/pr..._proizvoda=118 ) . Kako sam na nadomjesnoj terapiji, već godinama mi je ukupni kolesterol 7, eventualno nakon neke dijete padne na 6.8
    Nakon 3 tjedna Normolipa - 5.1
    Kako nisam od branja medvjeđeg luka i kuhanja koprive, a godine Omege 3 ili 3 i 6 nisu dale rezultate, ovo mi je pravo otkriće.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 10.02.2017. at 21:19

  43. #43
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ajde da i ja svoje sa hartikolom od pharmasa, sa 9 na 6 pao kolesterol naon 10 mj bez ikakve dijete i bilo ceg drugog .

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    čokolada, i sad to moraš stalno piti ili radiš stanke?

  45. #45
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nemam pojma, napeavit cu sad pauzu pa kontrolirati lipide za par mjeseci.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •