Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 188

Tema: Ulje crnog kima

  1. #51
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    ja sam naručila od g.Bačlije ulje od konoplje i crnog kima, na bočicama stoji neki certifikat eko hrv. proizvod., ako nisu proizvođači onda gadno muljaju, to više nije samo reklamirajne.
    KS, šta ti misliš o ulju crnog kima i ovome što Ibrahim priča?

  2. #52
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam naručila od g.Bačlije ulje od konoplje i crnog kima, na bočicama stoji neki certifikat eko hrv. proizvod., ako nisu proizvođači onda gadno muljaju, to više nije samo reklamirajne.
    KS, šta ti misliš o ulju crnog kima i ovome što Ibrahim priča?
    I konoplju i kim kupuje od tvrtke Suncokret (http://www.suncokret.rs/), koji pak dio ulja iz svoje ponude proizvode sami, a dio nabavljaju od drugih europskih proizvođača (npr earthoils, od kojih pak kupuju i npr pranarom, oshadhi i drugi). Btw, ulje konoplje je zabranjeno prodavati u RH . Jest da je to totalno nebulozno, ali tako je. Svojevremeno je Biovega popušila, cijeli uvoz ulja konoplje im je uništen.

    Što se tiče ovoga o čemu Ibrahim priča, mogu se osvrnuti samo na dio o velikom udjelu nezasićenih masnih kiselina. Pa i nema ih tako puno, bar ne onih nestabilnih, a najosjetljivije, gamalinolinske, ima tek oko 0,1-1%, stoga je ulje prilično stabilno. Tko baš želi, može dodati cca 0,1 - 0,5% d-alfa-tokoferola (prirodnog vitamina e).
    Posljednje uređivanje od kobila_suzy : 22.04.2011. at 17:11

  3. #53
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Hvala!

  4. #54
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Btw, što se eko markica tiče, to baš i nije problem dobiti. Prvi korak je registrirati se kao proizvođač ulja (to može svatko), onda uvezeš ulje kao SIROVINU, i tu sirovinu prijaviš kao sirovinu za proizvodnju svoga ulja. Priložiš da je sirovina iz eko uzgoja (certifikat proizvođača), i kod nas dobiješ eko markicu za hrvatsko eko ulje proizvedeno na hrvatskom eko imanju. To što si ulje samo pretočio iz veće u manju bočicu, nikoga nije briga
    Posljednje uređivanje od kobila_suzy : 22.04.2011. at 18:33

  5. #55
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Bože sačuvaj, ova zemlja je idealna za familiju Trotter.

  6. #56
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Kobila_suzy, imaš pp !

  7. #57
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    O, Bože dragi!

    edit: Ovo se odnosi na pretakanje iz veće u manju bočicu, i eko certifikata...
    Posljednje uređivanje od Teica : 22.04.2011. at 20:34

  8. #58
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Imam sasvim jasan dojam da se u postupku pretakanja količina misteriozno poveća. Naime što - ulocirao sam bočicu domaćeg kalindžija (neću imenovati firmu) kojeg imam na zalihi već godinama (nažalost) i užeglo se. Hajd, što se usmrdilo, nitko mi nije kriv što ga nisam iskoristio na vrijeme, ali ...
    Ulocirao sam i bočicu egipatskog habet el baraka (حبة البركة) dakle 100,00% oriđiđi turbo spešl... ulje crnog kima. Elem, ni nalik. Ovo egipatsko miriši, ima okus (OK, grdi, ali baš takav treba biti), ima boju... U istom trenutku ovo "domaće" miriši ali onako kao iz susjedne prostorije, okus je sasvim neutralan, a boja je poput suncokretovog.

    Zaključujem da se domaći kalinji dobije parfimiranjem suncokretovog ulja s vrlo malo zaistač ulja od crnog kima. Kupce hipnotiziraju s nekakvim certifikatom i sve 5.

  9. #59
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Imam sasvim jasan dojam da se u postupku pretakanja količina misteriozno poveća. Naime što - ulocirao sam bočicu domaćeg kalindžija (neću imenovati firmu) kojeg imam na zalihi već godinama (nažalost) i užeglo se. Hajd, što se usmrdilo, nitko mi nije kriv što ga nisam iskoristio na vrijeme, ali ...
    Ulocirao sam i bočicu egipatskog habet el baraka (حبة البركة) dakle 100,00% oriđiđi turbo spešl... ulje crnog kima. Elem, ni nalik. Ovo egipatsko miriši, ima okus (OK, grdi, ali baš takav treba biti), ima boju... U istom trenutku ovo "domaće" miriši ali onako kao iz susjedne prostorije, okus je sasvim neutralan, a boja je poput suncokretovog.

    Zaključujem da se domaći kalinji dobije parfimiranjem suncokretovog ulja s vrlo malo zaistač ulja od crnog kima. Kupce hipnotiziraju s nekakvim certifikatom i sve 5.
    Možda je ovo egipatsko koje imaš eterično a ne biljno ulje.

  10. #60
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne, nije eterično, zamišljeno je za konzumaciju.
    Na pakiranju je istaknuta adresa: http://www.el-captain.com/
    Tamo je prvo na listi, ali kad se stisne link za informacije otvori se neka stranica s nešto drukčijim pakiranjem i gro informacija o proizvodu. Kupljeno je na nekakvoj tržnici u Kairu. Iskreno, kad sam kupovao kalinji očekivao sam dobiti pravu stvar, ali sad kad imam mogućnost usporedbe jednostavno znam da je ovo kupljeno kod nas zapakirano u plastične bočice s kapaljkom i blagoslovljeno s nekakvim jestivim uljem.

  11. #61
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Na engleskom veli:
    Black Seed oil (also known as Egyptian Black Cumin) is cold-pressed from the Black Seed herb, which contains about 28-35% oil. The oil is more concentrated than the seed itself, though the seed meal also contains fiber, protein, and carbohydrates. Research shows that Black Seed Oil contains more than 100 components, some of which are still unidentified, that work together synergistically. It is a rich source of polyunsaturated fatty acids (also known as "essential fatty acids") which are the building blocks of cells and help the body produce Prostaglandin E1. Black Seed contains the following Essential Fatty Acids: Myristic Acid (0.5%), Palmitic Acid (13.7%), Palmitoleic Acid (0.1%), Stearic Acid (2.6%), Oleic Acid (23.7%), Linoleic Acid [Omega-6] (57.9%), Linolenic Acid [Omega-3] (0.2%), Arachidic Acid (1.3%) - and the following nutrient components Protein, Thiamin, Riboflavin, Pyridoxine, Niacin, Folacin, Calcium, Iron, Copper, Zinc, Phosphorus. Black Seed Oil is an excellent healer, and its areas of application range from external skin care (psoriasis, eczema, dry skin, joints & scalp massage) and to internal use as a treatment for various complaints (asthma, arthritis, immune system).

  12. #62
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj sade_74 prvotno napisa Vidi poruku
    ima.kod dodataka prehrani postoji mogućnost da se izluče mokraćom jer ih organizam ne može odjednom iskoristiti, pa je bolje uzimati ih uz obroke više puta dnevno.
    Hvala ti. Neka dane to svoje veliko dijete vidim tako malo da mi se čini kako nemam kad ugurati 3 puta...

    A malo OT, ali vidim da je tu ekipa - MM ima velikih problema s prhuti, doktorica kaže da je to seboreja kojoj je okidač stres i da tu nema pomoći. Malo sam googlala i našla ulje boražine. Bi li mu to moglo pomoći i na koji način da uzima? I gdje ga ima u Rijeci?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Čepin
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa Vidi poruku
    I konoplju i kim kupuje od tvrtke Suncokret (http://www.suncokret.rs/), koji pak dio ulja iz svoje ponude proizvode sami, a dio nabavljaju od drugih europskih proizvođača (npr earthoils, od kojih pak kupuju i npr pranarom, oshadhi i drugi). Btw, ulje konoplje je zabranjeno prodavati u RH . Jest da je to totalno nebulozno, ali tako je. Svojevremeno je Biovega popušila, cijeli uvoz ulja konoplje im je uništen.

    Što se tiče ovoga o čemu Ibrahim priča, mogu se osvrnuti samo na dio o velikom udjelu nezasićenih masnih kiselina. Pa i nema ih tako puno, bar ne onih nestabilnih, a najosjetljivije, gamalinolinske, ima tek oko 0,1-1%, stoga je ulje prilično stabilno. Tko baš želi, može dodati cca 0,1 - 0,5% d-alfa-tokoferola (prirodnog vitamina e).
    jos jedan ispravak netočnog navoda ulje konoplje NIJE zabranjeno u Hrvatskoj ali ne smije biti cannabis indica tj mora imati manje od 0.02% thc-a u sebi bas smodanas ja i supruga pitali na gradskoj trznici jer tamo imaju i ulje konoplje i sjemenki grozđa i crnog kima te su danas imali u sklopu zelenog četvrtka i predstavljanje ulja cameline sative

  14. #64

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Čepin
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ga pila lani kod slucaja atopijskog dermatitisa (barem je tako dermatolog zakljucio a sumnjala sam joj u dijagnozu) u kombinaciji sa nekom zelenom glinom koju sam mazala na oboljela mjesta na licu...nazalost,nisam primjetila nikakvo poboljsanje,vratila se kortikosteroidu i onda konacno nakon 4mj muke nestale fleke sa lica....

    Aromaterapeut mi je rekao da crni kim ne djeluje konkretno na moj 'atopijski dermatitis' nego opcenito na imunitet tako da ima smisla da ga alergicari konzumiraju...
    Pretpostavljam da treba bit uporan te piti dulje vrijeme i prije sezona alergija da bi se postigao rezultat.
    Za atopijski dermatitis vam valja ulje cameline sative

    evo i citata:
    Ulje sjetvenog podlanka pripada grupi ulja bogatih α‐linolenskom kiselinom, zajedno s uljem lana, jezgre oraha i konoplje. Osim što se može koristiti i oralnim putem u iste najmenu kao i laneno ulje, ovo ulje ugodnog mirisa daleko je stabilnije od ulja lana, pa se koristi za njegu suhe i upaljene kože, te kod atopijskog dermatitisa.

    credits: http://sanela.info/blog/2010/bazna-u...#ixzz1KqqrHxCg

  15. #65

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Ibrahime možete me kontaktirati na pm, imam velikih problema s peludnom hunjavicom pa imam par pitanja u vezu ulja crnog kima

  16. #66
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Uzimajte 3 puta dnevno jednu supenu kasiku corokotovog ulja, po mogucnosti prije obroka. Najdalje u roku od dva mjeseca biste trebali osjetiti znatno poboljsanje. Nakon toga mozete smanjiti dozu na jednu kasiku dnevno. I sam sam bio alergican na pollen (+ alergijska astma) i na psenicu. Od kada koristim corokotovo ulje jedem bez smetnje proizvode sa psenicom, a u proljece osjetim minimalnu reakciju na polen.

    Nadam se da ce vam ova informacija biti od koristi


    Citiraj seceruuu prvotno napisa Vidi poruku
    Ibrahime možete me kontaktirati na pm, imam velikih problema s peludnom hunjavicom pa imam par pitanja u vezu ulja crnog kima

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Dr. med. Peter Schleicher iz Minhena je napravio studiju u kojoj je 600 pacijenata koji boluju od neurodermitisa i alergije na polen liječio sa čorokotovim uljem. 70% (420 pacijenata) je izliječeno (Prisma, Nov. 1997).

  19. #69
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno

    ako mi nije promaklo ovdje na temi, je li netko kupovao ulje crnog kima u Bio&Bio, iskustva?

    ujedno, osim tog 'svemogućeg' crnog kima, je li netko koristio ulje smeđeg lana ili sjemenke u suzbijanju alergija. ja kupila neki dan u bio&bio.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Posto postoje teorije da nebalansiran unos masnih kiselina (prije svega nedovoljan unos omega-3 kiselina) moze negativno uticat na imunitet, a samim time i pojavu alergija ne bi me iznenadilo da i ulje lana ima pozitivan efekat u pogledu alergija.

    Citiraj Rozi prvotno napisa Vidi poruku
    ako mi nije promaklo ovdje na temi, je li netko kupovao ulje crnog kima u Bio&Bio, iskustva?

    ujedno, osim tog 'svemogućeg' crnog kima, je li netko koristio ulje smeđeg lana ili sjemenke u suzbijanju alergija. ja kupila neki dan u bio&bio.

  21. #71
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Evo ja baš jučer uzela aromarino ulje crnog kima...pa sad imam pitanje..piše 25 kapi dnevno..Da li vi to srknete odjednom ili po par puta na dan po par kapi?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    25 kapi nije velika kolicina i mozete je slobodno ujutro kad ustanete popiti i zaliti sa casom vode. Medjutim mislim da je 25 kapi dovoljna kolicina za covjeka bez zdravstvenih problema koji hoce da odrzava dobar imunitet. U protivnom bih Vam preporucio 3x25 kapi dnevno u vremenskom periodu od nekih 2 mjeseca.

    Ako se radi o djeci onda im mozete dati 3x10 kapi dnevno po mogucnosti prije obroka. I u ovom slucaju dozu treba smanjiti nakon sto se primjeti ucinak, sto obicno biva u roku od 2 mjeseca.

    Citiraj petarpan prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja baš jučer uzela aromarino ulje crnog kima...pa sad imam pitanje..piše 25 kapi dnevno..Da li vi to srknete odjednom ili po par puta na dan po par kapi?

  23. #73
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Hvala. Uzela sam sebi radi neurodermitisa

  24. #74

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Imam nekoliko pitanja.

    Što mislite o ulju crnog kima od Kemiga? Oni ga uzimaju od nekog njemačkog proizvođača (zaboravila sam ime) i prepakiravaju pa ispadne dosta jeftinije. isto je organsko i hladno prešano.
    moj muž ga pije u sklopu dvogodišnje aromaterapije s povremenim uzimanjem S.I.P.F.-a artičoke u svrhu terapije alergije na ambroziju.

    Počela sam ga davati i djetetu od 4 god i 9 mj koje ima atopijski dermatitis, ali sam jako zbunjena.
    Jedni mi kažu 1x dnevno onoliko kapi koliko ima godina,
    drugi kažu 2x3 ml dnevno,
    treći kažu 3x15 kapi dnevno.

    Što da mislim i radim?

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Nazalost jos uvijek ne postoje adekvatne naucne studije koje dokazuju koje od komponenti iz corokotovog ulja imaju pozitivan uticaj na alergije kod ljudi. Sve recepture se baziraju na iskustvima pojedinaca. S obzirom da se ulja corokota zavisno od podneblja na kojem uspijeva sjeme (Etiopija, Egipat, Sirija, Indija, Pakistan ...) mogu razlikovati u biohemijskom sastavu za ocekivati je da ni svaka od ovih vrsta ulja nema isti efekat po pitanju odredjene bolesti. Iz tog razloga je nemoguce standardizirati djelotvornu kolicinu tj. koncentraciju, biolosku raspolozivost itd..
    Ali s obzirom da ovo ulje nema poznatih sporednih dejstava, nego obiluje raznim korisnim supstancama, prije bih vam preporucio da djeca uzimaju 3 male kasike dnevno, a odrasli 3 velike (supene) kasike dnevno, nego manje kolicine za koje nije sigurno da se nalaze u okviru djelotvorne koncentracije. Nakon sto osjetite efekte mozete poceti lagano reducirati dozu.


    Citiraj branka1 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam nekoliko pitanja.

    Što mislite o ulju crnog kima od Kemiga? Oni ga uzimaju od nekog njemačkog proizvođača (zaboravila sam ime) i prepakiravaju pa ispadne dosta jeftinije. isto je organsko i hladno prešano.
    moj muž ga pije u sklopu dvogodišnje aromaterapije s povremenim uzimanjem S.I.P.F.-a artičoke u svrhu terapije alergije na ambroziju.

    Počela sam ga davati i djetetu od 4 god i 9 mj koje ima atopijski dermatitis, ali sam jako zbunjena.
    Jedni mi kažu 1x dnevno onoliko kapi koliko ima godina,
    drugi kažu 2x3 ml dnevno,
    treći kažu 3x15 kapi dnevno.

    Što da mislim i radim?

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Kod svakog proizvodjaca ili dostavljaca je bitno da obratite paznju na starost ulja (koliko dugo je bilo skladisteno prije nego je doslo vama u ruke), pod kojim uslovima je bilo skladisteno, da li je presipano cesce iz posude u posudu, da li je proslo zdravstveno higijensku kontrolu i kontrolu originalnosti sjemena, da li ima uzegao ukus (ovo je ukaz na procese oksidacije) itd.

    Citiraj branka1 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam nekoliko pitanja.

    Što mislite o ulju crnog kima od Kemiga? Oni ga uzimaju od nekog njemačkog proizvođača (zaboravila sam ime) i prepakiravaju pa ispadne dosta jeftinije. isto je organsko i hladno prešano.
    moj muž ga pije u sklopu dvogodišnje aromaterapije s povremenim uzimanjem S.I.P.F.-a artičoke u svrhu terapije alergije na ambroziju.

    Počela sam ga davati i djetetu od 4 god i 9 mj koje ima atopijski dermatitis, ali sam jako zbunjena.
    Jedni mi kažu 1x dnevno onoliko kapi koliko ima godina,
    drugi kažu 2x3 ml dnevno,
    treći kažu 3x15 kapi dnevno.

    Što da mislim i radim?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Neki aromaterapeuti kažu da se biljna i eterična ulja djeci daju prema kilaži. Ako dijete ima otpilike 20kg, neka biljna ulja može uzimati 1,5ml (cca 30 kapi) tri puta na dan. Obzirom da crni kim sadrži i eterična ulja, njega se daje manje od ostalih biljnih ulja - recimo pola te količine.

  28. #78
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa Vidi poruku
    Što mislite o ulju crnog kima od Kemiga? Oni ga uzimaju od nekog njemačkog proizvođača (zaboravila sam ime) i prepakiravaju pa ispadne dosta jeftinije. isto je organsko i hladno prešano.
    Proizvođač je Henry Lamotte GmbH iz Njemačke, a kaže da je zemlja porijekla Egipat. Blažeg je okusa i boje od ulja koje sam dobio direkt iz Egipta, ali je cijena super.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Jel misliš da je time i manje kvalitetno? Kako si ti svoje iz Egipta nabavio? I KOLIKO da joj onda dajem??????????

  30. #80
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne znam što točno ovo ulje čini kvalitetnijim ili manje kvalitetnim, osim da je ono što sam dobio iz Egipta došlo s preporukom da je to prava stvar koliko god prava uopće može biti. Samo zato ga koristim kao etalon za usporedbu. Vjerojatno nema prevelike razlike, jer je i dalje osjetno aromatičnije od domaćeg bućkuriša kojeg sam kupio prije par godina.

    Računaj da ti u mililitar ide cca. 20 kapi. Ja doziram sa "špricom" koja je došla s tinkturom ehinaceje i označena je u kapima. Skoro sve bočice dolaze s kapalicom koja je primjerenija doziranju na žlice pa se treba snalaziti. Još jedna orijentacijska metoda je korištenje klasične kapaljke sa staklenim tijelom i gumenim vrhom - jedan "srk" je cca. 1ml.

    U principu nećeš bitno fulat ako dadeš više, ali obzirom na cijenu i okus... Ako vidiš da ne djeluje - pojačaj.
    Posljednje uređivanje od Davor : 15.05.2011. at 19:05

  31. #81

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Koliko znam etericna ulja u sjemenu Nigella sativa-e su zavisno od podneblja na kojem se uzgaja sjeme zastupljena sa nekih 0,5-1,5% (ulje sa jacim mirisom i intenzivnijim ukusom po pravilu ima vecu koncentraciju etericnih ulja) i nisu stetna cak ni pri lagano povisenim dozama u kracim vremenskim periodima. Medju ovim etericnom uljima se nalaze i Timokinon i Nigellon, cije ime je izvedeno iz Nigella sativa-e. Timokinonu i Nigellonu je moderna nauka posvetila mnogo vise paznje nego ostalim supstancama zastupljenim u corokotovom ulju. Upravo ove dvije substance imaju pozitivan efekat na normaliziranje imuniteta (alergije) i na Astmu (prije svega na alergijsku astmu).

    Mislim da je Vas prijedlog po pitanju doziranja optimalan i vrlo ekonomican.

  32. #82
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    OK, a zanima me kakva su iskustva s mazanjem na problematična mjesta na koži. Čini se da djeluje...

  33. #83
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    dvore za tebe ili malca?, mene zanima isto pitanje ali za jako male kikače od 9-12 mjesec

  34. #84
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Ono što mene buni je to da je ulje crnog kima dostupno na našem tržištu unazad cca 1-2 godine, uredno deklarirano kao Dijetetski proizvod ili Dodatak prehrani, a u Pravilniku o dodacima prehrani iz 2008. Nigella sativa uopće nije na popisu dozvoljenih biljnih vrsta. Tek prema novom Pravilniku koji je izašao prije par tjedana, ista je uvrštena na listu. E sad, kad se može prodavati nešto što je praktički nedozvoljeno i uredno za to dobiti i imati Rješenje Ministarstva zdravstva, onda nije nimalo začuđujuće da se kod nas ne kontrolira patvorenje i prodaje tko što hoće.

  35. #85
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    emira, to možeš gledati na dva načina:
    1. loše je kada ti netko može bilo što uvaliti, djelovalo to ili ne, imalo štetnih posljedica ili ne,
    2. još lošije je kada ti netko odozgor mora svaki proizvod "blagosloviti" i taj svoj "blagoslov" naplatiti pa se cijena "blagoslova" pretoči na cijenu proizvoda, djelovalo to ili ne, imalo štetnih posljedica ili ne.

    Slobodno se zaprepasti da je djelotvornost od službenih institucija "blagoslovljenih" preparata relativan pojam. Bili oni kemijski ili biljni, svejedno.

    @jelena.O, to pitam za treću i četvrtu osobu, obje odrasle i obje s ekcemima. Oralna primjena izgleda djeluje, iako je sasvim moguće da je poboljšanje došlo radi više sunca, koje isto tako dobro djeluje kod ekcema.
    Malcu pomaže kod kašlja koji je vjerojatno uzrokovan nekakvom alergijom.

  36. #86
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Slobodno se zaprepasti da je djelotvornost od službenih institucija "blagoslovljenih" preparata relativan pojam. Bili oni kemijski ili biljni, svejedno
    uopće se nisam zaprepastila :D , na sreću s godinama u srodnoj struci sam postala "operirana" od toga... Stvar je u tome da mi je još uvijek enigma kako se može legalno prodavati nešto što je u biti "nelegalno", i to još nešto tako osjetljivo. Vidim samo dva objašnjenja:
    1. da ti isti koji su sročili taj Pravilnik isti ne znaju ili neće tumačiti
    2. da prodavači "krivotvore" rješenja koja im dopuštaju plasmam na tržište dotičnog proizvoda

    A u djelotvornost ulja crnog kima uopće ne sumnjam jer ga i mi koristimo već dugo, ali smo ga nabavljali u susjednoj nam Republici gdje je on legalan :D

  37. #87

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj Ibrahim prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je Vas prijedlog po pitanju doziranja optimalan i vrlo ekonomican.
    KOji to točno prijedlog? Bilo ih je više

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Mislio sam na Davorov prijedlog po pitanju doziranja:

    " ... cca. 1ml. U principu nećeš bitno fulat ako dadeš više, ali obzirom na cijenu i okus... Ako vidiš da ne djeluje - pojačaj."

    S druge strane imate opciju koja, s obzirom da je ovo ulje relativno skupo, moze biti neekonomicna, a to je da od samog starta dajete djetetu 3 male kasike dnevno (odraslima 3 velike kasike dnevno) po mogucnosti prije umjerenog jela. Nakon sto se zdravstveno stanje popravi, sto obicno biva u roku od 2 mjeseca, mozete poceti smanjivati dozu.

    Citiraj branka1 prvotno napisa Vidi poruku
    KOji to točno prijedlog? Bilo ih je više

  39. #89

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Cuo sam i citao da djeluje ako se maze na problematicna mjesta na kozi.
    Evo i jedna receptura dr. med. Scleicher-a i dr. dr. med. Saleh-a za neurodermitis koji u knjizi "Prirodno lijecenje crnim kimom" govore o uspjesnosti terapije crnim kimom protiv neurodermitisa:

    - 3 velike kasike ulja crnog kima zagrijati u manjoj tavi.
    - dodati 3 kasike sitno mljevenog sjemena crnog kima i proprziti uz stalno mjesanje
    - smjesu ohladiti i ulje profiltrirati
    - hladno ulje (iz frizidera) 3x dnevno nanositi na problematicna mjesta na kozi
    - 3 puta dnevno piti hladno cijedjeno ulje crnog kima
    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    OK, a zanima me kakva su iskustva s mazanjem na problematična mjesta na koži. Čini se da djeluje...

  40. #90
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Hvala

  41. #91

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Nema na cemu.

  42. #92
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bačlija je na Markovom sajmu u Zagrebu. Ima svega i sve je po 70kn. Ima čak i sjeme crnog kima (za ukrasiti štand).

  43. #93
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    ulje i. bačlije je od jednog vlasnika, njegovog kooperanta, OPGa u Vraneševcima kod Slatine, dakle nije iz uvoza nego domaće, definitivno.

    samo za usporedbu što se tiče intenziteta arome, ne znam jel tko od vas gledao neki dan na TVu, bilo je promoviranje maslinovog ulja u Hrvatskoj, i bla, bla, bla, uglavnom usporedili su okus i miris našeg maslinovog (nisu naime naveli istarsko ili dalmatinsko) sa talijanskim i zaključak je da su talijanska puno nježnijeg blažeg intenziteta od naših ulja.
    dakle, ovisno o podneblju, varira intenzitet okusa i mirisa jednako tako i ovog ulja o kojem mi pričamo.

  44. #94
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    OT: Kod maslinovog ulja osim podneblja i sorte na okus ima utjecaj i maslinova muha. Recimo, portugalska ulja su odreda "aromatizirana" maslinovom muhom i to je samo njima (i nekim od naših maslinara) fino. Tu vrstu "arome" je odlično izbjegavati.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    59

    Početno

    Jeste samo sto se masline uzgajaju u Hrvatskoj, a crni kim, koliko znam, na prostoru Balkana niko ne sije. Cak i da imamo neko nase Balkansko sjeme crnog kima vrlo je moguce da ne bi bilo zadovoljavajuceg kvaliteta zbog klimatskih uslova. Naime u Evropi se prije nekoliko stotina godina uzgajalo sjeme crnog kima (Nigella sativa-e), ali nije uspjelo dugo ostati u upotrebi dok njegova tradicija u Egiptu i Siriji seze i do nekoliko hiljada godina unazad. Razlog ovome je vjerovatno njegova efikasnost u pogledu ljekovitosti kao i to sto je spomenut u islamskim religijskim spisima "U crnom sjemenu ima lijeka za svaku bolest osim za smrt".

    Ulje crnog kima koje ima blag okus potice uglavnom iz Sirije ili Turske (rijetko iz Pakistana i Indije ovisno od oblasti) dok je ulje intenzivnijeg okusa obicno cijedjeno iz etiopijskog ili indijskog sjemena. Vecina proizvodjaca poteze za etiopijskim sjemenom zato sto je najjeftinije. Cak se i u Egiptu nekada etiopijsko sjeme prodaje pod nazivom "egipatsko".

    Duga tradicija uzgoja sirijskog i egipatskog sjemena ne povlaci za sobom da je i sjeme s ovog podneblja najbolje u pogledu ljekovitosti, jer do sada nije uradjena nijedna studija koja uporedjuje efektivnost sjemena iz navedenih zemalja.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Meni farmaceut u ljekarni rekla da se ulje može mazati po tijelu , konkretno kod nas je problematično područje dišnjih puteva, pa da ga mažem po prsima i leđima , a da je dobro mazati i po stopalima.Ja sam kupila ulje za oralnu upotrebu , a kaže ona da je ono i za tijelo. Što vi mislite o tome ?

  47. #97
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bačlija nam je na Markovom sajmu rekao otprilike istu stvar, ali uz napomenu da suši kožu i da je dobro koristiti neko drugo ulje povrh crnog kima. On nudi ulje od podlanka i pokazalo se odlično.
    Vjerojatno ne treba mazati ništa ekstra nego samo crni kim, osim ako suha koža nije problem.

  48. #98
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Cappy, nisi ti na topiu bronhitičari?

    Moja ima astmu i cijelu je sezonu pila ulje (kapsulirano).

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Cappy, nisi ti na topiu bronhitičari?

    Moja ima astmu i cijelu je sezonu pila ulje (kapsulirano).
    Počela sam ja D. davati ulje da pije , ali si mislim jel bi bilo dobro još uz to mazati ga i na kožu.

  50. #100
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja nisam. Uostalom, svo moje ulje je u kapsulama koje nisam otvarala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •