Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Ne cijepljenje u skoli

  1. #1
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno Ne cijepljenje u skoli

    Taman kad pomislim da sam sve odluke u vezi cijepljenja rjesila, dobijem udarac natrag u glavu.

    Razmisljam sto i kako cemo dalje s cijepljenjem u skoli.

    Skola je obavezna, pa nas u teoriji nitko ne moze na to natjerati. No trebam iskustva vas koji selektivno cijepite ili ne cijepite. Kako ste to rijesili u skoli?

    Skolska doktorica nam je dala da potpisemo kako cemo se dalje cjepiti kod nase pedice jer sam pitala da bi mi i dalje selektivno cjepili.
    Bila je vidno nezadovoljna i cini mi se kako to nije sve sto nas jos ceka od skolske medicine, sve si mislim kako cemo opet nesto negdje...nemam pojma, opet ce me zaskocit...

    Kako ste vi to rijesili? Svako iskustvo je dobro doslo

    anchie76 editirala tipfeler i promijenila naziv teme - da ovo bude tema o ne cijepljenju u skoli

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa gdje ste ljudi?

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Potpisala sam karton doktorici skolske medicine i to je nadam se bilo to. Ako problema bude rjesavat cemo ih u hodu. Zapravo nisam bas shvatila sto Niku muci.

  4. #4
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Dobro pitanje Marta...

    Zanima me kako to ide nakon prvog razreda, na sistematskim pregledima.
    Jel moramo svaki puta iznova raspravljati se ili ne?

    Što sad taj potpis znaci? Jel to to ili?

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prvo sam dobila papiric doma na kojem je pisala obavijest o cijepljenju, a koju sam trebala potpisati. Napisala sam da odbijam cijepiti dijete te sam otisla u skolu, kad je bila skolska medicina i potpisala na karton. Valjda je to to. Kazem ti, sve ostalo cemo rjesavati u hodu.

  6. #6
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    A kako ste izbjegli cijepljenje kod upisa? Isto ste potpisali neku izjavu?

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da.

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kod upisa smo izbjegli tj. odgodili jer sam rekla da ne zelim cijepiti s MPR, nego s priorixom kod doktorice. No sve si mislim da nece nista od toga biti nego da cemo sve odbiti.

    Jel ima smisla da se ja (kad me uhvati inspiracija i hrabrost ) najavim doktorici skolske medicine i njoj tamo potpisem sto treba i kazem da necu cijepiti? Strah me da je necu uloviti u skoli kad bude bilo cijepljenje :/

  9. #9
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Ako djeca u skoli dobe obavijest da ce biti cijepljenje neces ga fulat.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    ovaj vikend mi je moj sestas usput spomenuo da su se prije 9 dana cijepili u skoli, kaze protiv hepatitisa B... tvrdi da nisu prethodno dobili obavijest za roditelje, moguce da mi nije donio ali svakako nisam nista vidjela ni potpisala. navodno su ih samo pitali je li tko bio u zadnje vrijeme bolestan, ako nije, cijepili su ih.
    najskakljiviji period godine zbog astme mu je upravo ovo razdoblje cvjetanja drijenka i sigurno bi cijepljenje odgodili. moguce da se slucajno poklopilo vrijeme cijepljenja i naglog pocetka kaslja tocno noc nakon cijepljenja, ali od tada je na ventolinu.
    znate li jesu li skola ili dr skolske medicine obavezni dostaviti obavijest na potpis ili ne? do sad smo je uvijek dobivali.

  11. #11
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa
    Ako djeca u skoli dobe obavijest da ce biti cijepljenje neces ga fulat.
    Ali i ako dobijem obavijest, pa nije mi bas zgodno u radno vrijeme ici u skolu i vijati doktoricu tamo (u konacnici neznam ni gdje tocno jer pretpostavljam da nece samo moje dijete htjeti cjepiti )

    Slutim ja da cu ja to obaviti pocetkom sk. godine, potpisat sta god i da ta prica zavrsi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj enci prvotno napisa
    ovaj vikend mi je moj sestas usput spomenuo da su se prije 9 dana cijepili u skoli, kaze protiv hepatitisa B... tvrdi da nisu prethodno dobili obavijest za roditelje, moguce da mi nije donio ali svakako nisam nista vidjela ni potpisala. navodno su ih samo pitali je li tko bio u zadnje vrijeme bolestan, ako nije, cijepili su ih.
    najskakljiviji period godine zbog astme mu je upravo ovo razdoblje cvjetanja drijenka i sigurno bi cijepljenje odgodili. moguce da se slucajno poklopilo vrijeme cijepljenja i naglog pocetka kaslja tocno noc nakon cijepljenja, ali od tada je na ventolinu.
    znate li jesu li skola ili dr skolske medicine obavezni dostaviti obavijest na potpis ili ne? do sad smo je uvijek dobivali.
    enci, protiv hepatitisa b učenici u 6. razredu dobivaju cjepivo u 3 navrata: 2 puta s razmakom od mjesec dana i treći puta pet mjeseci nakon druge doze. školska liječnica šalje obavijest roditeljima samo prije 1. doze cjepljenja. podrazumijeva se da su roditelji suglasni s primanjem 2 i 3 doze, ako su već dali suglasnost za 1.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    noa, hvala na pojasnjenju. znaci li to da cjepivo nije ucinkovito u slucaju odgode docjepljivanja za mjesec dana? sad je vec kasno, ali me zanima.

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj enci prvotno napisa
    noa, hvala na pojasnjenju. znaci li to da cjepivo nije ucinkovito u slucaju odgode docjepljivanja za mjesec dana? sad je vec kasno, ali me zanima.
    Mjesec dana odgode, ja vjerujem da to ne bi trebalo djelovati na ucinkovitost. Al ja sam laik, i fakat govorim napamet. Govorim na osnovu nasih nekih kasnih docjepljivanja na koja smo kasnili puno vise od mjesec dana, pa nije bilo problema.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj enci prvotno napisa
    noa, hvala na pojasnjenju. znaci li to da cjepivo nije ucinkovito u slucaju odgode docjepljivanja za mjesec dana? sad je vec kasno, ali me zanima.
    Mjesec dana odgode, ja vjerujem da to ne bi trebalo djelovati na ucinkovitost. Al ja sam laik, i fakat govorim napamet. Govorim na osnovu nasih nekih kasnih docjepljivanja na koja smo kasnili puno vise od mjesec dana, pa nije bilo problema.
    ja sam ti također laik po tom pitanju (šk psihologica sam ne dr); mogu pitati kod naše školske liječnice, ali koliko sam upućena u " proceduru"mislim da cjepivo ne gubi na efikasnosti ako se prolongira termin cjepljenja jedino je važno da cjepljenje ne bude ranije. uglavnom naša dr nastoji cjepiti i sve one koji su zakasnili, zaboravili ili imali privremene zdravstvene kontraindikacije.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    docjepljivanje protiv hepatitisa b djelotvorno je uvijek - nema veze koliko je vremena prošlo, nikad se cijepljenje ne mora početi ispočetka (jedino dijete nema potpunu zaštitu). Znam jer sam pitala za nas,

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    243

    Početno

    tnx na odgovorima

  18. #18
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Marta sto je doktorica napisala u karton? Ono tipa nesto "roditelj nece cijepiti dijete" a ti potpisala?

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kopiram s druge teme:

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Dakle.... unazad (tek ) godinu dana proučavam ne/cijepljenje i čitam raznu literaturu. Imam kćer 12g koja je uredno cjepljenja svim i svačim i imam dečkića 2 god koji je do god. dana isto cijepljen svim i svačim.
    E ja sam dakle tek sad odlučila reći NE CIJEPLJENJU samo što eto još nisam ni imala prilike suprotstaviti se.
    Jučer mi kćer dođe sa ceduljicom iz škole da će se obavezno cijepiti protiv HEP B i to po 3 puta (ali ne odjednom nego valjda dolaze po 3 x u školu). I što da ja sad radim, razmišljala sam da ne dođe u školu - ali 3 x?
    Mislim čist jedno pitanje - što učitelji kažu na to, ja sam gotovo sigurna da ćemo u školi biti prvi takav slučaj - kak to sad ide?
    Kakva su vaša iskustava kao necijepiše i kao učitelji (ak ste se susreli s time)?[/b]

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Marta sto je doktorica napisala u karton? Ono tipa nesto "roditelj nece cijepiti dijete" a ti potpisala?
    I jos nesto, koji je zakon koji ide nama u prilog - zakon o pacijentima? taj dopusta da odbijes stosta, ne?

  21. #21
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    po svem pročitanom najbolje mi je da razrednici kažem da sam protiv cijepljenja i da ću potpisati i takvu izjavu.
    Vauuu - moje prvo suprotstavljanje cijepljenju.
    Školska medicina - kaj ja znam gdje je doktorica šk. medicine?
    hm.....

  22. #22
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    po svem pročitanom najbolje mi je da razrednici kažem da sam protiv cijepljenja i da ću potpisati i takvu izjavu.
    Vauuu - moje prvo suprotstavljanje cijepljenju.
    Školska medicina - kaj ja znam gdje je doktorica šk. medicine?
    hm.....
    Ja mislim da razrednica nema bas puno s cijepljenjem, sk. medicina to provodi i s njima se moras dogovoriti.

    Doktorica sk medicine je ona kod koje ste isli na pregled za upis u skolu, a ako neznas, nazovi skolu i pitaj tko je dr sk med i nek ti daju broj.

  23. #23
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    je je, sjetila sam se i ja toga - zvala sam ih i rekla i onda se dogovorili da mogu doću kod njih potpisati izjavu i to je to.
    Malo je negodovala ali bila je ljubazna, nadam se da kad dođem da neće biti problema.
    Sad još napišem neku kratku izjavu jer oni nemaju nikakvu šprancu.

  24. #24
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Marta sto je doktorica napisala u karton? Ono tipa nesto "roditelj nece cijepiti dijete" a ti potpisala?
    I jos nesto, koji je zakon koji ide nama u prilog - zakon o pacijentima? taj dopusta da odbijes stosta, ne?
    Davor je pisao o zakonima koju temu gore pa kopiram:

    Samo ukratko, imamo Zakon o pravima pacijenata ("Narodne novine", broj 169/04) koji je na našoj strani jer roditelj u ime svojeg djeteta može odbiti svaku medicinsku intervenciju. Zakon o zastiti prava pacijenata u čl. 1. jasno definira koga se smatra pacijentom (svaka osoba, bolesna ili zdrava, koja zatraži ili kojoj se pruža određena mjera ili usluga u cilju očuvanja i unaprjeđenja zdravlja, sprječavanja bolesti, liječenja ili zdravstvene njege i rehabilitacije), a u čl. 8. daje pacijentu pravo da pravodobno bude informiran o "mogucim prednostima i rizicima obavljanja ili neobavljanja preporucenih pregleda i zahvata", kao i "pravu na odlučivanje o preporučenim pregledima ili zahvatima".

    S druge strane imamo i Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti koji u čl. 77. propisuje kaznu od 2000kn roditelju koji ne cijepi dijete (bez ikakvog dodatnog pojašnjenja), za koji mislim da bi trebalo poslati prijedlog ocjene ustavnosti obzirom da ne poštuje Zakon o pravima pacijenata, u kojemu čl. 4. regulira načelo humanosti kao:
    – osiguravanjem poštivanja pacijenta kao ljudskog bića,
    – osiguravanjem prava na fizički i mentalni integritet pacijenta,
    – zaštitom osobnosti pacijenta uključujući poštivanje njegove privatnosti, svjetonazora te moralnih i vjerskih uvjerenja.

    Nisam pravnik, pa za neko ozbiljno pravno tumačenje slobodno kontaktiraj pravnika, ali kako stvari stoje, zakon je ipak na našoj strani.
    Dakle, cjepiva koja moralno ne možeš probaviti, recimo ona bazirana na abortiranom fetalnom tkivu (većina cjepiva, nažalost), ispada da možeš odbiti na temelju moralnih ograda.

    Ako te liječnik ne informira sasvim detaljno o cjepivu i svim njegovim konotacijama - imaš sasvim dovoljno materijala za tužbu.

    S druge strane, nekakav nabrušeni liječnik te može prijaviti centru za socijalnu skrb koji će ti se eventualno napiti krvi radi "zanemarivanja djeteta".

    Mislim da stvarno treba dati Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti na ocjenu ustavnosti, jer striktnim provođenjem onemogućuje konzumaciju prava zajamčena Zakonom o pravima pacijenata.

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa
    podrazumijeva se da su roditelji suglasni s primanjem 2 i 3 doze, ako su već dali suglasnost za 1.
    NE Suglasnost se daje za svaki medicinski zahvat. U konkretnom slučaju postojao je sasvim dobar razlog za odgodu cijepljenja, a obavijest nije poslana. Mislim da je ovo vrlo jednostavan slučaj za dječjeg pravobranitelja. Nečija komocija NIKAD nije ispred prava pacijenta.

    Uzgred, molim da se religiozni stavovi ne prakticiraju na ovako ozbiljnim pitanjima, primjerice:
    Citiraj no@ prvotno napisa
    mislim da cjepivo ne gubi na efikasnosti ako se prolongira termin cjepljenja
    Citiraj Mima prvotno napisa
    docjepljivanje protiv hepatitisa b djelotvorno je uvijek - nema veze koliko je vremena prošlo
    Obje izjave su na nekoliko načina netočne i predstavljaju neutemeljeno uvjerenje. Konkretno, Energix B je povezan s 1,74 puta većom vjerojatnošću za multiplu sklerozu, a veza je potvrđena u Le Monde od 24.9.2008. Ako netko ima pretplatu neka škicne http://www.lemonde.fr/cgi-bin/ACHATS...jet_id=1052629

    SVI stariji izvori koji tvrde da veza multiple skleroze i Hep B ne postoji su NETOČNI.

  26. #26
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I ustav stiti pojedinca da odbije cjepivo

  27. #27

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Upsic, malo ssam profulala, ali mozda nija tako lose ni ovdje okaciti link iako nije u direktnoj vezi s topicom.

  29. #29
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    3.razred o.š. dobili poziv na cijepljenje i skrining pregled(točno tako piše). U vrijeme nastave. Niti piše o kojem cjepivu se radi ni ništa i nek dostavimo medicinsku dokumentaciju...

  30. #30
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Skrining je pregled vida i visina i tezina.
    A ne sjecam se da je bilo cijepljenje u 3.r.

  31. #31
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    3.razred o.š. dobili poziv na cijepljenje i skrining pregled(točno tako piše). U vrijeme nastave. Niti piše o kojem cjepivu se radi ni ništa i nek dostavimo medicinsku dokumentaciju...
    Prema ovome nema ništa u 3. razredu: https://www.zzjzdnz.hr/kampanje/zast...asu-djecu/1102

  32. #32
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Mozda nama jer jedno cjepivo fali...

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Je dobio samo on ili svi?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •