Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: savjet molim

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno savjet molim

    Evo ovako:

    Beba je rođena sa 3100 . U bolnici je još izgubila nešto sitno kilaže.
    Sada ima 5 dana.
    Pitanje glasi : Da li bebu treba buditi da jede ili može spavati koliko hoće ?
    Ja mislim da joj ipak ne bih dozvolila da spava npr. 5 -6 sati nego bi je budila nakon 4 sata.
    Osobno sa svojim podmlatkom nisam imala takvih nedoumica jer su se budili često , pa molim savjet za novopečene roditelje .

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Mislim da ju treba buditi svakako.

    (Tako je i od moje sestra beba mogla spavati i po osam sati po noći u komadu, doc je rekla da ju mora buditi jer dok su još tako mali treba im davati hranu tako da im se, doslovno, proširi želudac. Poneka djeca su općenito ljenija po pitanju hrane pa im treba davati bez da oni sami traže, barem nekoliko prvih mjeseci.)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    145

    Početno

    Preporuča se djecu težine manje od 3000 g buditi za hranjenje barem svaka 3 sata, dok malo ne prikupe kilažu. Djeca niže porođajne težine često ne traže spontano jesti, a moraju imati 8-10 podoja u tijeku dana.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Dijete niže porođajne težine, u što spada i tvoje, treba buditi cca svaka 4 sata da ne dođe do hipoglikemije. Mi smo to poštivali, ali smo postigli da se i dan-danas budi 5-6 puta tijekom noći.

  5. #5
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Dok se ne jave profići, evo vam mog iskustva iz prve ruke...
    Leo je rođena sa ravno 3000g, otpuštena iz bolnice sa 2800g...znači bila je malo sitnija od prosjeka...

    I na moje zaprepaštenje, to je dijete prvu noć doma prospavala 5 sati u komadu! Ja ostala paf, i mislim si ajde slučajno....
    Druga noć - 4 i pol sata...opet puno!

    A i po danu je znala bogovski odvaliti po par sati spavanca....

    I nazovem ja lijepo SOS telefon, sjećam se da je baš Mirela bila dežurna...i ona mi veli kako je preporuka da bebe ispod 3000g treba buditi i još mi izrecitira sve trikove za to kojih se mogla sjetiti :D :D :D

    Ali ništa od toga nije pomoglo....moja cura od prvog dana kad spava, spava ko klada i bogisus je ne bi probudio 8)

    I na prvoj kontroli sa točno mjesec dana je imala 3600g...dakle dobila je 600g, odnosno 800 ako se računa od minusa...a to je sasvim solidan dobitak :D

    Doc je bio zadovoljan, nije spominjao nikakvu nadohranu već je i on preporučio da je ipak još neko vrijeme budim svaka 3 sata...

    E, lako njima reć...ova moja šašavica neće se budit i neće...neće papati ni u snu...pući usne i gotovo

    I baš kad sam više ostala bezidejna kaj da radim, Leo se počela sama buditi sve češće i sve je ok :D
    Dapače sad je tak smiješni debeli pajcek da si nitko ne bi mislio kakva je manekenka bila prvih mjesec dana


    Uh...al sam oduljila....ali samo zato da umirim tvoje frendove...daklem, nek probaju buditi bebu jer i LLL tako preporučuje, a oni su autoritet po tom pitanju :wink:

    Ali ako se bebolina neće i neće buditi i jesti, nema mjesta panici, jer (ovo je samo moje osobno mišljenje), bebi je san jednako potreban kao i klopa, pa ako njen mali organizam u početku pretpostavlja san papanju valjda ima razloga zakaj to radi 8)

    Bit će sve dobro, bez brige
    :wink: :D


    ps. hvala Mirela, na strpljivosti, jer sam te u par navrata dugo maltretirala na SOS telefonu :D :D :D

  6. #6
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Hahahha...dok ja napišem post...profići se već javili

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Tin je roden sa 2750g pa su i meni u bolnici savjetovali da ga budim ako prespava vise od tri sata. Rekli su mi da su djeca nize porodajne tezine opcenito vise pospana i lako prespavaju pet do sest sati u komadu. Mi smo ga budili prva dva tjedna a onda smo prestali jer je dobro napredovao u kilazi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Viškovo - Rijeka
    Postovi
    639

    Početno

    Laura od prvog dana spava cijelu noć (od 23 - 7, 8.30). meni su isto govorili da ju trebam buditi po noći, što sam i napravila dva puta (još u rodilištu), a onda mi je netko rekao, da kada beba osjeti da je gladna, da ću i ja to sigurno znati. Tako smo ju pustili da spava, nije se budila, a lijepo dobivala na težini. Ali zato je po danu tražila češće jesti - imala sam osjećaj kao da nadoknađuje ono sto nije jela po noći.
    sada ju stavljamo spavati oko 23 (po danu odspava par puta po 15-tak minuta nakon klope, na mojim rukama), probudi se između 5 i 6, i spava do 8,9. (tako je zadnjih petnaestak dana).
    Doduše, Laura se rodila puno teža, ali..

  9. #9
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Re: savjet molim

    Beba bi trebala spontano traziti jesti barem 6 puta tijekom 24 h. U prvom tjednu bi trebalo dojiti najmanje 8 puta tijekom 24h.

  10. #10
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    evo jednostavnog odgovora, onako jasnog- mala beba lako pređe granicu gladi ako čvrsto spava jer joj padne razina šećera u krvi pa još dublje zaspi, a ustvari bi, da ima snage, probudila se i papala, tako da je dobro barem je jednom u 4 sata nahraniti, barem do prve kontrole kada će dr. reći kako dalje. (ovo nije iz vlastitog iskustva, nego su nam to na predavanju u Petrovoj tako rekli pedijatri)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    51

    Početno

    moja beba ne spada u kategoriju malih beba.
    rodjen sa 3900 danas sa dva mjeseca i tri dana ima 5900. to je jedna vrlo zilava i energicna beba koja vec sad moze drzati glavicu.

    Na zalost uz dojenje moram ga i dohranjivati.

    ne znam moze li se porediti ali: kad se rodio spavao je po pet sati i jedan sat jeo. zvali smo ga antibiotik jer se "uzimao" na svakih sest sati.

    mlijeko mi je sporo i nikako dolazilo pa su mi rekli da ga budim i hranim svaka tri sata. Za tih sest dana koliko sam ga budila svaka tri sata malisa je poceo gubiti na tezini, bio stalno nervozan i krenuli su grcevi. Ne znam imaju li oni neke veze sa tim budjenima ali pojavili su se bas u to vrijeme a onda smo dobili sor pa su grcevi nastavili. Moja beba koja je vec nakon cetiri dana pocela ispustati glasove i smjeskati se sa tom praksom budjenja postala je kenjkava, slaba i nervozna.

    moj malcki ne spada u bebe koje mogu pojesti nesto hrane pa spavati - nema kod njega dojiti dok ne ispusti siku pa otspavati. On mora jesti dok se ne najede i to je znacilo nakon sto isprazni siku prvo ga staviti na drugu siku pa kad i nju isprazni stvoriti dodanu hranua.

    sada, sa dva mjeseca jede pet obroka tokom dana. posljednji je u 23:30 - 24:00 i nakon toga spava do 7:00 ujutro. tako je vec 15 dana. Zna se veoma cesto desti da ta cetiri sata izmedju obroka uoce ne spava nego se igra i prica. To je vise stalna praksa nego izuzetak.

    Kod njega ne postoji hranjenje ili previjanje u snu. Kad ga se postavi na siku, ako je spavao nastavi da spava a ako mu je doslo "njegovo" vrijeme hranjenja sisa koliko ima. Ne pomaze nikakvo stipanje, skakljanje, zatvaranje nosica, tapsanje po guzi da bi se probudio i krenuo jesti ako spava. Isto tako nece prestati traziti hranu ako se nije najeo do kraja. Sacekat ce minut - dva koliko treba da promjenim siku, bolje se namjestim ili odem po unaprijed pripremljenu dohranu a ako je nisam, ne daj Boze, pripremila unaprijed urla dok ne poplavi.

    Takvo dijete.

  12. #12
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga Dalmatinko, svakako bih ti preporučila da ga budiš iz više razloga. Prvi je naravno poticanje proizvodnje mlijeka a time i sigurnost da ti dijete dovoljno dobiva na težini. Druga stvar ako dijete spava bez hranjenja više od 4 sata može pasti u hipoglikemijsku komu, a da roditelj to i ne primijeti.
    Osobno sam jako pogriješila što nisam budila Mateja koji je imao žuticu i puno spavao ( meni je to tada odgovaralo, ali danas ne bih tako postupila jer sam i zbog toga prvi mjesec dana muku mučila s količinom mlijeka ).
    No, ako se i odlučuš pustiti ga da spava, tijekom njegova dugoga sna OBAVEZNO se izdajaj da se ne remeti proizvodnja mlijeka. To mlijeko možeš sačuvati ukoliko malenome bude trebao neki extra obrok ( npr. kad budete prolazili skok u rastu ).
    Puno sreće tebi i malenome mišiću i da što prije prošećete rivom!
    ( Kad si rodila? 21. ili 22.? )

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    meni je receno u rodilistu da dok se ne sredi sve sa dojenjem,ajmo rec prve 2-3 sedmice ne smi biti prevelik razmak izmedju 2 dojenja jer bebe od umora znaju umjesto traziti papat spavati.ja sam prvih par sedmica zapisivala kad mu dajem tako da je razmak izmedju i bio otprilike 4 sata.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    ejjjjj
    bolje malo pročitajte
    nisam ja rodilanego moja nevista

  15. #15
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Jooojjj
    Stvarno sam ćorava!!!! Ali nema veze, pozdravi nevistu i poželi joj sve najbolje od nas!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •