Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 213

Tema: vaginalni porod bebe na zadak

  1. #101
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Na guzu beba ne moze izaci, to je jedan od najopasnijih polozaja
    ja sam tako rođena prije 35 godina
    prvo guza pa noge i trup zajedno
    i sve je prošlo ok
    Posljednje uređivanje od mona : 26.12.2012. at 18:49

  2. #102
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma naravno. Tako se rodilo i moje drugo dijete. Nema tu nikakvog bauka.

  3. #103
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Je li situacija u kojoj idu prvo noge pa trup pa glava manje ili više nezgodna od ove kad je guza prva?

  4. #104
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vise je nezgodan zadak na noge, ali samo teoretski, i to samo u situaciji ako noge krenu van prije nego je cerviks u potpunosti nestao. U tom slucaju beba moze zaglaviti na pol puta, ali to je uistinu opasno samo u slucaju neasistiranog poroda.
    Guza kao vodeci dio tijela je potpun zadak i najbolji slucaj.

  5. #105
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Na guzu beba ne moze izaci, to je jedan od najopasnijih polozaja
    ???

    bit će onda da smo marta i ja sanjale da smo rodile.

    besmisleno je potjerati ženu na carski samo zato što je beba u položaju zatkom, i to drugorotku. u većini slučajeva potreban je samo iskusan porodničar za lagan i nekompliciran porod.

  6. #106
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    potreban je samo iskusan porodničar
    Ovo je zapravo najveći problem kod poroda zatkom.
    Posljednje uređivanje od Anvi : 27.12.2012. at 18:35

  7. #107
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je zapravo najveći problem kod poroda zatkom.
    taj i to što se svi boje zatka. i, nažalost, jako je teško naći porodničara koji ima puno iskustva, jer ga nema kada i kako steći s obzirom da se veliki postotak zadaka riješi carskim rezom
    Kod zatka je isto jako važno biti u vertikalnom položaju, da omogućiš dijetetu što veći izlazni put, da izađe što lakše vani.

    Moje drugo dijete se okrenulo na zadak par dana prije poroda (ili u samom porodu, ne znam bila je na glavu do 5 dana prije poroda, a onda, kad je krenula vani, krenula je na noge ). Mogu samo reć da je meni taj porod bio puno lakši do prvog, dijete je izlazilo polako, bez da sam morala tiskati, i malo po malo pronašlo svoju put. Rodila sam je u položaju na koljenima, koji mi se nekako sam nametnuo (a kasnije sam čitala da je to najbolji položaj za porod zatka).
    Ali moram reć da sam uz sebe SREČOM imala osobu s iskustvom zatka, pa je to veliki i najveći plus.

  8. #108
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je zapravo najveći problem kod poroda zatkom.
    da

  9. #109
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Evo što kaže dr. Michel Odent o zatku i carskom rezu (bio je na 300tinjak vaginalnih poroda zatkom)
    Položaj zatkom (engl. breech presentation) predstavlja najtipičniji primjer kako jedna objavljena studija, gotovo preko noći, može utjecati na praksu rađanja diljem svijeta. Bez da imalo pojednostavljujemo, možemo tvrditi da je prekretnica u povijesti porođaja na zadak bila u listopadu 2000. godine. Toga je dana britanski časopis Lancet, jedan od najprestižnijih medicinskih časopisa na svijetu, objavio rezultate opsežnog istraživanja koji je obuhvatio 121 bolnicu u 26 država svijeta. Ovo je istraživanje imalo veliku znanstvenu vrijednost zato što je bilo napravljeno po načelu slučajnog odabira ispitivačke skupine, što znači da su istraživači ždri****m podijelili populaciju trudnica u dvije grupe (engl. randomised control trial). Na taj način mogli su uspoređivati ishode poroda planiranog carskog reza i ishode planiranog vaginalnog poroda na zadak. Istraživali su samo potpuni položaj zatkom i nepotpuni položaj zatkom. Nepotpuni položaj zatkom (engl. frank breech) znači da je guza predležeća čest, kukovi su savinuti, a nožice ispružene u koljenima. Potpuni položaj zatkom (engl. complete breech) znači da su i kukovi i nožice savinuti, ali nožice nisu ispod bebine guze. Položaj nogama (engl. footling presentation), u kojemu se jedna ili obje noge nalaze ispod guze, bili su isključeni iz ovog istraživanja.
    Evo kako su autori ovog istraživanja saželi svoje zaključke: «Za dijete koje se rađa u terminu i u položaju je zatka, planirani carski rez je bolji nego planirani vaginalni porod, a ozbiljne komplikacije kod majke slične su u obje skupine.»
    Kao rezultat ovog istraživanja teško je danas naći porodničara koji će prihvatiti odgovornost za porod bebe na zadak vaginalnim putem. Rutinski pristup je taj da se pokuša preokrenuti dijete 3 ili 4 tjedna prije termina. Ako to ne uspije, predlaže se planirani carski rez.
    Uzmemo li u obzir rasprostranjenu zabludu vezanu uz fiziologiju rađanja, moramo prihvatiti činjenicu da, ako je dijete u položaju zatkom, danas je uglavnom bolje roditi carskim rezom nego pokušati vaginalnim putem u prisutnosti neiskusnog i prestrašenog medicinskog osoblja. To će tako vjerojatno još dugo ostati sve dok se temeljne potrebe rodilja, osobito potreba za privatnošću, ponovo ne pronađu i počnu uvažavati. Postoje žene koje prihvaćaju carski rez, ali intuitivno ili racionalno osjećaju da bi bilo povoljnije za bebu da se sačeka početak trudova. Ovaj stav dijele i mnogi pedijatri koji ističu da su rizici od tegoba dišnih putova manji nakon carskog reza učinjenog nakon početka spontanih trudova. Moramo imati na umu da je navodna prednost bolničkog rađanja mogućnost izvođenja operacije u bilo koje vrijeme dana ili noći. Obično se tvrdi da je hitan carski rez povezan s više komplikacija kod majke nego dogovoreni carski rez. Ali carski rez nakon što porod već započne (eng. in-labour caesarean) treba se jasno razlučiti od hitnog carskog reza (engl. emergency caesarean).
    Danas moramo također misliti na žene koje, unatoč svim protivljenjima, žele izbjeći carski rez i pokušati roditi vaginalnim putem. Mislim da je korisno proslijediti neka jednostavna pravila koja sam postupno usvojio prisustvujući tristotinjak porođaja na zadak vaginalnim putem (uključujući i dva poroda na zadak koja su se dogodila kod kuće):
    · Najbolje moguće okruženje za porod jest ono koje isključuje prisutnost bilo koje druge osobe, osim iskusne, majčinski brižne, tihe i samozatajne babice koja se ne boji poroda na zadak.
    · Prvo porođajno doba je ispit, proba. Ako je taj dio poroda bez zapreka, moguć je lagan i brz vaginalni porod. Ako je prva faza duga i teška, treba izabrati carski rez bez odgode, prije točke na kojoj više nema povratka.
    · Budući je prvo porođajno doba proba, važno je da se umjetno ne olakšava, bilo lijekovima, bilo uranjanjem u vodu.
    · Nakon točke bez povratka, privatnost ostaje ključna stvar. Prioritet je učiniti porod jednostavnim i brzim koliko god je to moguće. Čak je i slušanje otkucaja bebinog srca beskorisno i kontraproduktivno ometanje. Osnovni cilj trebao bi biti stvaranje uvjeta za snažan refleks istiskivanja fetusa.
    · Nešto više odvažnosti dopušteno je kod potpunog položaja na zadak (engl. frank breech) nego kod ostalih oblika položaja na zadak.
    Strategije usvojene za porod na zadak imaju značajne učinke na ukupni postotak carskog reza, jer položaj na zadak predstavlja oko 3% svih poroda.
    http://www.roda.hr/article/read/dr-m...-rez-drugi-dio

  10. #110
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Voljela bih napisati par riječi da objasnim neke navode u citatu.

    tihe i samozatajne babice koja se ne boji poroda na zadak.
    Kad buduća mama koju očekuje porod na zadak pročita ovo, upita se: čega bi se to babica morala bojati?

    Nakon točke bez povratka,
    Pa onda o točci bez povratka. Zna li rodilja što je to, kakav povratak?

    Osnovni cilj trebao bi biti stvaranje uvjeta za snažan refleks istiskivanja fetusa.
    I onda ovo.

    Sad par jednostavnih riječi. Porod na zadak je moguć vaginalno. No, treba vidjeti da li su mama i beba u dobroj kondiciji. Treba znati mjere porođajnog kanala, naročito otvor mamine zdjelice i promjer bebine glavice. I mama mora imati veliku motivaciju za vaginalni porod, naročito prvorotka. Mora biti svjesna da će porod trajati duže, a da će na kraju trebati puno snage da bebu istisne unutar tri do najviše pet minuta od trenutka kad izađu kukovi. Naravno da će babica i liječnici pomoći. No, mama mora znati da će sama odraditi najveći dio posla. Mora biti sigurna da to može i da ju ništa neće omesti.

    Ovo o tome da se babica ne smije bojati je zato jer ona mora okretati bebičino tijelo, dok je još glavica u mami, onom putanjom da se najlakše rodi. Mora majušne nožice, pa ručice izvući kraj bebinog tijela. I, da bi se glavica lako rodila, mora joj pomoći, pazeći na to majušno biće. Mogu ja još detaljnije sam postupak, ali valjda je dovoljno.

    Još o točci bez povratka. To je onaj čas kad je tijelo vani, bebina glavica u koštanom dijelu porodnog kanala i, prekasno je za carski rez.

    Mislim da je kod poroda na zadak najvažnije da mama i babica savršeno surađuju, disati kad treba, tiskati kad treba. Ako mama može to u trudovima, ne treba uopće razmišljati i treba ići na vaginalni porod. No, ako sumnja da će se pogubiti, da neće imati snage...treba ipak razgovarati unaprijed sa liječnikom, pitati što i kako, i ozbiljno uzeti u obzir carski rez.
    U riječkom rodilištu porod na zadak nije problem i uglavnom se ide na vaginalni, ako je sve ostalo OK.

    Ah, da uvjeti za snažan refleks istiskivanja. On dolazi na samom kraju, treba svom snagom istisnuti glavicu, nakon što je već mami svega dosta. Mora se uzeti u obzir da će možda nekoga uloviti panika, da će netko zavikati, a mamu ne smije ništa ometati. Vjerujem da se u rodilištima misli na to i da stvore uvjete da je mami idealno. Ako to nisu u mogućnosti, malo im znači svo znanje.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 27.12.2012. at 23:09

  11. #111
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    beti, ti si rodila na zadak?

  12. #112
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja sam rodila svoje prvo dijete na zadak. 2 i pol sata nakon prvog truda. s dripom i ctg-om, bez kretanja do pred kraj. teško da su to idealni uvjeti po bilo čijim kriterijima. i taj mi je porod subjektivno puno lakši i ljepši od drugog, u kojem je beba bila okrenuta na glavicu i provela sam jedva 1h u rađaoni. u izgonu sam imala potpunu kontrolu i fokus i dijete je izašlo u 2 truda. potpuno zdravo i bez ikakvih komplikacija. najgora je od svega bila epiziotomija od puuno šavova. liječnik me na porodu vidio prvi put. primarijus iz nadslužbe je bio prisutan, nije radio ništa osim smetanja meni i prigovaranja doktoru. pedijatrica i pedijatrijske sestre su preuzele bebu umjesto primalje, ali je sve bilo ok.

    ne razumijem čemu služi nepotrebno zaplašivanje trudnica.

  13. #113
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ti si imala potpunu kontrolu i fokus. TO je bitno. Ne ponašaju se sve trudnice u porodu jednako. One koje ne žele znati kako je, i ne čitaju. Nekome baš znanje daje hrabrost.
    Zar misliš da moj ili neki drugi postovi pleše trudnice?
    Ne, nemam osobni doživljaj poroda na zadak.

  14. #114
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Beti fakat mjere porođajnog kanala, fokus u porodu... biraš sve stvari koje se ne mogu mjeriti sa ikakvom preciznošću. Ali to je čar tvojih postova :/

    Ina May Gaskin je puno pričala o zadku kad je bila tu prošle godine, treba puno iskustva sa time da bi se zdr djelatnici osjećali ok kad ga vide. Oko 3% djece su u terminu u stavu zadkom, a kod nas (i u mnogim zemljama koje imaju resurse za to) se u ogromnoj večini rađaju CR-om tako da mlađi zdr djelatnici nemaju baš prilike ih vidjeti uopće. Ima par mjesta u HR gdje porod na zadak nije odmah indikacija za CR, jedno od tih mjesta je KBC Rijeka, ali moraju ti se posložiti zvijezde da su pravi ljudi u smjeni kad porod krene.

    Strah od zadka je zapravo počeo nakon tzv Hannah studije (ili TBT, Term Breech Trial) koja je izašla 2002. godine i nakon koje odmah skoro sva djeca u stavom zadak u razvijenom svijetu su se počeli rađati skoro pa isključivo CR-om. Studija je diskreditirana zbog metodologije u nekoliko navrata (i dvije godine nakon objave su rezultati potpuno promjenjeni) ali nažalost posljedice na sustav ostaju. Ina May je dala zanimljivu usporedbu da ne bismo dopustili da, zbog mogućnost korištenja autopilota sve nove pilote učimo isključivo i samo autopilot, niti bismo dopustili da se zbog mogućnost korištenja AutoCAD-a dopustimo da inženjeri građevine više ne uče izračunati statiku zgrade, ali fakat dopuštamo da porodništvo izgubi ono što toj struci najviše treba, a to je znanje kako hendlati situacije koje su manje učestale poput porod zadkom.

    Postoje u svijetu i pokreti da se zadak opet počinje smatrati varijacijom normale a ne znak za uzbunu, poput ove godišnje konferencije.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 28.12.2012. at 09:39

  15. #115
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    PREMODA: Antidote to the Term Breech Trial?Sophie Alexander (Belgium) The PREMODA trial in France and Belgium mirrored the Term Breech Trial in its definitions of morbidity and mortality, yet the PREMODA outcomes were vastly better and support a policy of maintenance of breech birth skills. Dr. Alexander, leader of the Belgian center, will explain the differences and discuss the current state of breech birth in Europe.
    Evo poveznicu na PREMODA studiju.

  16. #116
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    beti, nijedna trudnica ne bi trebala doći na porod unezvjerena i u strahu da "neće moći", a za početak ih ne bi trebalo u trudnoći plašiti nego informirati i osnaživati. to se odnosi na sve, od svekrva do ginekologa.

  17. #117
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zadak JESTE varijacija normale i dijete ce se roditi vaginalno bez problema.
    Procjena velicine zdjelice nije nikakva znanstvena nego vrlo subjektivna metoda jer se ne moze procijeniti koliko ce se zdjelica u porodu zapravo rasiriti. Oni ju mogu mjeriti, sto je takodjer subjektivno i podlozno prevelikom mogucem odstupanju za moj inzenjerski nos, samo u periodu prije poroda sto je u potpunosti promaseno. To je ko kad procjenis volumen koji ce ti kruh doseci u pecnici bez da znas koliko je kvasca unutra, ima li secera i jesu li ga dobro izmijesili. Jednostavno ima previse nepoznanica.
    Moje osobno iskustvo je da sam rodila dijete (na zadak) s opsegom glave 39.5 cm, a nosim hlace s djecjeg odjela, znam i 14 obuc... Meni je taj porod bio fizicki lak, ali su me umaltretirali propisno s glupostima.

  18. #118
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    beti, nijedna trudnica ne bi trebala doći na porod unezvjerena i u strahu da "neće moći", a za početak ih ne bi trebalo u trudnoći plašiti nego informirati i osnaživati. to se odnosi na sve, od svekrva do ginekologa.
    X

    Svo moje informiranje o porodu vezano je uz knjige, ovaj forum i nekolicinu prijateljica.
    Svekrva ima stav da svi u svemu pretjeruju i ako su mogle tolike žene prije nas, zašto i mi (današnje mlade žene) ne bismo mogle.
    Većina kolegica i prijateljica smatra da medicina napreduje s razlogom te da mi, koje planiramo odbiti sva ta čudesa (naravno, ako sve bude išlo kako treba), samo nešto glumatamo i izvodimo bijesne gliste.
    Ginekolog me nijedan nije nimalo informirao o bilo čemu vezanom za porođaj. Vidjet ćemo kad krenem na preglede u bolnicu hoću li tamo dobiti nekakvu informaciju...

  19. #119

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    što ustvari znači ovo "točka bez povratka" u širem smislu, mislim da nisam baš razumijela?
    kolika je vjerojatnost da će se zbog nestručnog vođenja ovakvog poroda dogoditi komplikacije, npr. što u slučaju da se beba zaglavi unutra, koliko često ovakvo nešto završava smrću bebe?

    p.s. potpis na mishekicu - ne brini meni svi sole pamet i stekla sam reputaciju razmažene žene jer im nije jasno što to fali u vođenju poroda, i zbog čega ne želim rađati ovako kako sve ostale žene rađaju. čak su mi rekli da će me vjerojatno izbaciti iz bolnice, jer ću 100 % nekom doktoru dići živac, trebam biti poslušna jer oni ne vole da im se proturiječi, (izjava moje mame). hvala bogu jedino na tome da su mi iskustva o porodima šira od knjiga i foruma.
    Posljednje uređivanje od Ayan : 28.12.2012. at 12:22

  20. #120
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    koliko često ovakvo nešto završava smrću bebe?
    Znaš ča, dovoljno je da samo jednom završi smrću bebe! Samo jednom! Jer to ti promijeni čitav budući život. Čitav. I cijeloj obitelji. Cijeloj.

    I da, nemojte me pitati imam li osobni doživljaj smrti djeteta u porodu.

  21. #121
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Ovako
    Beba mi je bila na zadak cilu trudnocu; na guzu. Vodenjak puknuo i 36+3 trudovi u roku sat dva. Odmah na sv duh. Moja anamneza 2 spontana, prvorodka, 36 god. Razmisljali su se samo kratko da li bi me porodili na zadak, ali kad su sve zbrojili, doktor je rekao da necemo riskirati i bio je hitan carski.
    Samo da napomenem da nisam bila neinformirana, znala sam u svakom trenu sto mi rade.
    Nekada nije moguce sve isplanirati i roditi vaginalno.

  22. #122
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ardnas prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako
    Beba mi je bila na zadak cilu trudnocu; na guzu. Vodenjak puknuo i 36+3 trudovi u roku sat dva. Odmah na sv duh. Moja anamneza 2 spontana, prvorodka, 36 god. Razmisljali su se samo kratko da li bi me porodili na zadak, ali kad su sve zbrojili, doktor je rekao da necemo riskirati i bio je hitan carski.
    Samo da napomenem da nisam bila neinformirana, znala sam u svakom trenu sto mi rade.
    Nekada nije moguce sve isplanirati i roditi vaginalno.
    Niti jedan porodjaj se ne moze isplanirati i sasvim je u redu sto su kod tebe puhali na hladno. To nitko ne dovodi u pitanje. Ali nije u redu plašiti žene zatkom ko djecu babarogom.

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    kolika je vjerojatnost da će se zbog nestručnog vođenja ovakvog poroda dogoditi komplikacije, npr. što u slučaju da se beba zaglavi unutra, koliko često ovakvo nešto završava smrću bebe?
    U slucaju asistiranog poroda, mislim da je šansa za ovaj scenario nikakva.

    Točka bez povratka bi bila onaj trenutak u porodu nakon kojega se vise ne moze pormijeniti nacin porodjaja. Rekla bih da svaki porodjaj ima točku bez povratka, ali kod rijetkih poroda ta tocka nije dobra točka, nego trenutak u kojem krece sranje koje se vise vjerojatno ne može nikako sanirati. Vrlo rijetka pojava.
    Posljednje uređivanje od marta : 28.12.2012. at 16:04

  23. #123
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Beti, ono što ti nažalost nikako da shvatiš je da tvoje iskustvo, koje je bilo tužno i loše i zbog kojeg ti i tvoji danas i svaki dan osjećaš posljedice (nažalost), ne može i ne smije biti temelj svakog savjeta kojeg daješ, niti smije biti temelj javnozdravstvene politike odnosno smjernice skrbi.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    marta i my.ivy hvala na savjetima i što ste bar ukratko podijelile svoje iskustvo sa mnom. sutra opet idem na pregled (ravno su 37 tj.) pa ću malo detaljnije ispitati doktora o svim prednostima i manama. prvi put sam rađala 12 sati, svo vrijeme uz drip što baš i nije bila neka sreća, ali ne osjećam baš neki strašan strah od ovog poroda. više je to strah-neznanje nego strah da će se nešto strašno dogoditi. ali da, niti u jednom trenu se nisam sjetila pitati doktora ima li on osobno iskustva s porodom na zadak što bi mi sigurno olakšalo (ili otežalo) trenutnu situaciju. u svakom slučaju, trenutno sam u stavu da kakav god porod bio - carski ili prirodni ne mislim raditi osobnu dramu već upravo ono što savjetujete maksimalno se koncentrirati i pustiti tijelu i prirodi da obave što moraju

  25. #125
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj anamix prvotno napisa Vidi poruku
    ali da, niti u jednom trenu se nisam sjetila pitati doktora ima li on osobno iskustva s porodom na zadak što bi mi sigurno olakšalo (ili otežalo) trenutnu situaciju. u svakom slučaju, trenutno sam u stavu da kakav god porod bio - carski ili prirodni ne mislim raditi osobnu dramu već upravo ono što savjetujete maksimalno se koncentrirati i pustiti tijelu i prirodi da obave što moraju
    Ima li baš taj doktor iskustva ili ne s porodom na zadak je manje bitno, osim ako ti neće baš on biti na porodu.
    Važno je saznati kakva je praksa u rodilištu. Pitaj ih koliko su imali u protekloj godini poroda na zadak, koliko ih je od toga dovršeno CR, što uobičajeno rade kod poroda na zadak (hoće li ti dati da se krećeš, možeš li roditi uspravno...). Ako će ti on biti na porodu, pitaj ga za njegovu osobnu statistiku: koliko je porodio zadaka, na koji način, je li bilo kakvih poteškoća...
    Čak i ako ti ovakva pitanja izgledaju besmislena (jer znamo, jelte, kakva su nam rodilišta i da ne možemo bogznakaj očekivati), dobro je da pitaš, da se informiraš i tražiš odgovore, jer će onda i porodničari s vremenom mijenjati svoj stav i odnos prema rodiljama, i što nam je svakako cilj - prema porodu zatkom.

  26. #126
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Anamix, možda da pitaš ako ima u tom rodilištu liječnika/cu koji/a ima iskustva sa zadkom, da li bi ta osoba bila voljna/željna doći u rodilište kad tebi krene porod ako nije u smjeni? Mnogima nije bed, jer zadak prilika da budu na porodu gdje njihova iskustva i znanje fakat mogu napredovati.

  27. #127
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Danci ovo je malo SF za naše bolnice
    Dr koji nije u smjeni NE SMIJE biti na porodu, a ne daj Bože nešto se zakomplicira može biti kazneno gonjen... tako da otpada ovo što si napisala
    Posljednje uređivanje od ardnas : 02.01.2013. at 09:58

  28. #128
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ardnas, u nasim bolnicama je svasta SF, ali to da doktor van smjene bude u bolnici je miljama daleko od toga da je nesto cudnovato i zakonom kaznjivo.

  29. #129
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Mislim da bi ovako nešto bila iznimka, koja bi se trebala dogovoriti interno na više nivoa ali vjerujem da bi se našlo sluha za tako nešto, jer će i druge kolege nešto naučiti.

  30. #130
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ardnas, jel ti možda govoriš o onim slučajevima gdje je u smjeni (i odgovoran za trudnicu) bio i liječnik koji nije bio zaposlenik bolnice? to je sad zabranjeno.

  31. #131
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na mom porodu se nacrtalo njih preko nekoliko tamo. Sasvim sigurno nisu svi bili u smjeni u rodilistvu.

  32. #132
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    ardnas, jel ti možda govoriš o onim slučajevima gdje je u smjeni (i odgovoran za trudnicu) bio i liječnik koji nije bio zaposlenik bolnice? to je sad zabranjeno.
    pogotovo to

    ali dr koji nije u smjeni ne smije biti u bolnici...pogotovo na porodu

  33. #133
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Moj je malac do gotovo samog kraja bio smjesten na zadak.
    Raspitivala sam se i pripremala za vaginalni porod (uzasavam se i pomisli o carskom zbog nekih svojih brija o anesteziji) i na kraju zakljucila da u pulskom i rijeckom rodilistu, bez garancije (ja nisam imala) da mi na porodu bude prisutan porodnicar s iskustvom poroda na zadak i bez sanse da izbjegnem lezeci polozaj, drip i epiziotomiju (tada, 2008. to su bili njihovi uvjeti da probamo vaginalno), idem na carski.
    Znala sam da su ivy i marta imale pozitivna iskustva, ali ja se nisam osjecala sigurnom i to mi je prevagnulo.

    Medjutim, neka od tehnika kojima sam ga pokusala okrenuti je uspjela i on je u 40. tjednu na UZV bio okrenut glavom dolje.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    busybee bi li i meni otkrila neke od tih tehnika? našla sam ponešto vježbica na netu, ali se ne čine baš učinkovite. ja konkretno planiram rađati u vinogradskoj i njihova je praksa da višerotke (meni je ovo druga trudnoća) rađaju prirodno ukoliko je dijete manje od 3800 g. 50 posto zadačkih poroda završava ipak na carskom. doktor koji mene vodi kaže da ima iskustva kao i većina liječnika, a njihova je praksa da liječnik bez ili s malo iskustva zove druge kolege ili ako je to neizvedivo ide na carski. u načelu je praksa da se zadak gleda kao normalna trudnoća. e sad, naravno da i ja brinem o mogućim komplikacijama i da prije svega želim da mi se dijete okrene ili da bude manje pa da sve prođe sa što manje poteškoća. a opet imam dana kad bi najrađe platila carski i bok iako sam svjesna da to baš i nije zafrkancija, a i nisam tip koji će juriti na carski bez muke. novi pregled mi je u pon pa ću vas izvještavati

  35. #135
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Anamix, da je ijedan moj razgovor s ginekolozima u rodilistu bio intoniran ovako kako ti pises, vjerujem da mi ne bi bilo ni neugodno, a kamoli da bih se osjecala nesigurnom. Nasi su svi razgovori kretali otprilike: zadak-obavezno carski (bezuvjetno) pa na moje inzistiranje se otvarala opcija vaginalnog, ali uz uvjete za koje sam citala da ipak smanjuju uspjeh i povecavaju rizik (iskljucivo lezanje na ledjima, drip i obavezna epiziotomija) i naravno, procjenjivali su ga kao krupnu bebu (jer je prva cura bila 3960g), a on je bio jako dug, ali i jako mrsav. Toliko o preciznosti mjerenja.

    Ja sam dosta lezala sa zdjelicom u zraku, cesto mi je moja prvorodjena svijetlila (iz zezancije) medju noge dok sam bila zdjelicom u zraku i pjevala mu "hej ti tamo, okreni se ovamo" (ok, ovo nije priznata tehnika), imala sam isprintanu sliku bebe spremne na porod, okrenute glavom dolje i cesto sam si to vizualizirala da je tako i kod nas i "razgovarala" s djetetom da je ok da se rodi kakvim god iskustvom je njemu potrebno, ali da ce nam i jednom i drugom biti lakse ako se okrene i porod bude uobicajen i s najmanje preduvjeta da se komplicira, kako je bilo ljeto, cesto sam ronila, tj. zaranjala u vodu okomito (to sam citala da su neke zene i u bazenima radile sa svrhom okretanja djeteta).. ostala mi je jos bila homeopatska Pulsatilla koja okrece dijete, ali me nakon svih ovih tehnika bilo strah popiti je da ga ne okrene natrag na zadak, ako se okrenuo glavom pa sam je ostavila za nakon UZV pregleda koji je pokazao da se stvarno okrenuo.

  36. #136
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam dosta lezala sa zdjelicom u zraku, cesto mi je moja prvorodjena svijetlila (iz zezancije) medju noge dok sam bila zdjelicom u zraku i pjevala mu "hej ti tamo, okreni se ovamo" (ok, ovo nije priznata tehnika)
    Zakon!

    Ima ovo na portalu...

    Meni je na zadnjem pregledu beba bila okrenuta glavom prema dolje pa sad ne znam ako bih (za svaki slučaj) nastavila raditi ovu drugu vježbu (lice dolje, kukovi u zrak), bi li to moglo uzrokovati preokretanje pa da na kraju završi na zatku zbog toga.

  37. #137
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Ako smijem ovdje uskočiti s jednim pitanjem (iz čiste znatiželje): Mame koje ste iskusile okretanje bebe u visokom stupnju trudnoće, jeste li osjetile/prepoznale baš taj trenutak kad se beba okrenula?

  38. #138
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa Vidi poruku
    ...jeste li osjetile/prepoznale baš taj trenutak kad se beba okrenula?
    Neke su pisale da su osjetile. Ja nisam. Samo sam u jednom trenutku počela osjećati da mi uporno zabija nogu u jetru i da mi se trbuh vizualno spustio pa sam zaključila - beba je okrenuta glavom prema dolje i nema druge. I bi tako.

  39. #139
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa Vidi poruku
    Ako smijem ovdje uskočiti s jednim pitanjem (iz čiste znatiželje): Mame koje ste iskusile okretanje bebe u visokom stupnju trudnoće, jeste li osjetile/prepoznale baš taj trenutak kad se beba okrenula?
    David se okrenuo u 39. tj. I točno sam osjetila okret u noći s pon/uto jer to nije bilo uobičajeno njegovo mrdanje i migoljenje.

  40. #140
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam tako rođena prije 35 godina
    prvo guza pa noge i trup zajedno
    i sve je prošlo ok
    Pa meni je doktor rekao da su stav guzom (tzv. poprečni položaj) i stav ramenom praktički nemogući za vaginalni porod.

  41. #141
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, ono što ti nažalost nikako da shvatiš je da tvoje iskustvo, koje je bilo tužno i loše i zbog kojeg ti i tvoji danas i svaki dan osjećaš posljedice (nažalost), ne može i ne smije biti temelj svakog savjeta kojeg daješ, niti smije biti temelj javnozdravstvene politike odnosno smjernice skrbi.

    Isto vrijedi i za nečije pozitivno i dobro iskustvo: kako je netko imao nesreću, tako je netko drugi imao sreću...Ni jedno ni drugo nisu temelj za davanje savjeta.

  42. #142
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Deaedi, stav guzom i poprecno polozaj nisu isto. Guza na zadak je najbolji polozaj zatkom a poprecni polozaj je onaj u kojem dijte ledjima lezi na cerviksu i za taj polozaj je indiciran CR.

  43. #143
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moj se okrenuo uz pomoc akupunkture, tocnije moxa stapica, da bi se kasnije opet vratio, pa sam odustala od drugih pokusaja.

  44. #144
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam tako rođena prije 35 godina
    prvo guza pa noge i trup zajedno
    i sve je prošlo ok
    Uh, kako to misliš, izašla si kao preklopljena? Jel to fizički moguće, i za bebu i za mamu?

  45. #145
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    šališ se?

  46. #146
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    šališ se?
    ne, zašto, ozbiljno pitam?

  47. #147
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja nisam osjetila okretanje.

  48. #148
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    pa zadak je tako da dijete izađe guzom, nogice ispod sklopljene.

  49. #149
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nevjerojatno, ali upravo sam na fejsu naletjela na predivan video poroda zatkom u kojem se vidi kako porodnicar pomaze djetetu kod izlaska glave upravo onako kako je Ina May Gaskin opisivala. Naime, ponekad glavica ostane u ravnom ili malo podignutom polozaju pa zaglavi i onda je potrebno rukom njezno potegnuti bradu djeteta prema prsima kako bi glavica skliznula van.
    Prekrasno! http://www.youtube.com/watch?v=iqw5tApIbHI
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 02.01.2013. at 17:30

  50. #150
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    ne, zašto, ozbiljno pitam?
    oprosti, mislila sam da svaka trudnica s bebom na zadak poznaje varijante. zadak s nožicama ispruženm uz glavu je tzv. frank breech, najpovoljnija varijanta zatka jer guza ide prva i efikasno otvara porođajni kanal, a i mali je rizik od prolapsa pupkovine ako vodenjak pukne rano. što se tiče poroda, odlično.

    manje je ugodno kad beba u trbuhu počne veselo skakutati po maminom mjehuru i gurati je nožicama pod rebra.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •