Stranica 4 od 9 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 416

Tema: Carski rez - razna iskustva molim

  1. #151
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Ajme, gluuuupi iPhone i njegov "autofill"!!!
    varam=zadak
    Indonezija=indikacija

    Nadam se da sad ima smisla

  2. #152
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Neli
    sad je jasnije

    Arya imaš vremena da se beba okrene, jesi li probala sa vježbama?
    Ne znam od kuda si i koliko si spremna potezati do bolnice, ali ja bih na tvom mjestu, ako nikako, onda telefonski, provjerila po svima u Zg-u kakva su im iskustva
    Varaždin ti isto nije za odbaciti.

    Ja sam se spremala za vaginalni porod zadka (s tim da sam bila drugorotka, a prvi bebač je bio 4 kg) s dr. Jukićem u Varaždinu,
    njega sam nema, ali mogla bi možda sr. Eriku kontaktirati pa vidjet što ti predlaže.
    Uglavnom, ako nisi nekih malih proporcija i ako bebica ne bude prevelika vjerujem da ti budu izašli u susret, gdje god.

    Da, moja curka je ipak ostala na zadak i prenjela sam ju 13 dana, prešla je 4 kg tako da su mi svi dogovori i nadanja otpali,
    ali i na to mi je sr. Erika rekla da da je bila druga ekipa, rodila bi vaginalno (u salu sam došla 8 cm otvorena nakon niti 2 sata trudova).

    Kako god, nije niti CR neki veliki bauk, priznajem da sam se i sama užasno užasno bojala, na kraju me boljelo manje i kraće nego epiziotomija.
    Sretno

  3. #153
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Dan prije mog poroda sam ostala na patologjij trudnoće. Tamo je bila jedna cura naručena za CR jer je beba bila okrenuta na zadak, dakle pred sam porod. Dan prije CR-a beba se okrenula glavom dole.
    A pnda su je ostavili ipak u bolnici da vide hoće li ostati tako i čekati vaginalni ili će se opet okrenuti na zadak.
    Ne znam nažalost što je bilo dalje, ali bila je varijanta da ide na indukciju..Taj dio mi i nije baš bio jasan.

  4. #154
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kovrčava prvotno napisa Vidi poruku
    Neće sestre niša , njima su to ionako samo brojke, rade ko po traci, kupanje, prematanje, slijedeći................, tako da kako god da se postaviš one ne mogu biti lošije ili bolje prema bebama, jer ih ionako ne dadiljaju.
    ja se s ovime uopće ne bih složila.
    i prije 8 godina u Petrovoj i prije tri godine na SD... sve bebe u sobi (bez obzira na spol) su svaki put dolazile sa drugačijom frizurom, po hodnicima se čulo tepanje, čak i pjevušenje ako su djeca plakala...

    ne bih ja baš tako paušalo tvrdila da su to žene kojima nije stalo i kojima su naša djeca samo brojevi. na SD-u je jedna sestra (Mara), znala i imena djeci.
    moja jedina zamjerka je dohranjivanje, sve ostalo... odlično.

  5. #155
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja se s ovime uopće ne bih složila.
    i prije 8 godina u Petrovoj i prije tri godine na SD... sve bebe u sobi (bez obzira na spol) su svaki put dolazile sa drugačijom frizurom, po hodnicima se čulo tepanje, čak i pjevušenje ako su djeca plakala...

    ne bih ja baš tako paušalo tvrdila da su to žene kojima nije stalo i kojima su naša djeca samo brojevi. na SD-u je jedna sestra (Mara), znala i imena djeci.
    moja jedina zamjerka je dohranjivanje, sve ostalo... odlično.

    Nisam mislila u punom smislu da im nije stalo, ali da se vežu s njima, ili da im prirastu srcu čisto sumnjam, ipak mislim da je to prvenstveno njihov posao (neke ga vole više neke manje), ali ja se zbog toga ne bih ustručavala tražiti da mi odnesu bebu, jer umirem od bolova, glavobolje, iscrpljenosti, i sl. (da bi mi zbog toga manje bebu voljele, ako im kažem da ju ''moraju'' odnesti, i da će joj ne znam što zbog toga napraviti !?). Mi smo tamo samo par dana, a osoblje nam treba pomoći, izaći ususret u pojedinim trenucima, biti tu zbog nas.......

  6. #156
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj kovrčava prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam mislila u punom smislu da im nije stalo, ali da se vežu s njima, ili da im prirastu srcu čisto sumnjam, ipak mislim da je to prvenstveno njihov posao (neke ga vole više neke manje), ali ja se zbog toga ne bih ustručavala tražiti da mi odnesu bebu, jer umirem od bolova, glavobolje, iscrpljenosti, i sl. (da bi mi zbog toga manje bebu voljele, ako im kažem da ju ''moraju'' odnesti, i da će joj ne znam što zbog toga napraviti !?). Mi smo tamo samo par dana, a osoblje nam treba pomoći, izaći ususret u pojedinim trenucima, biti tu zbog nas.......
    Ja moram priznati da su se u vinogradskoj sestre vezale za moju Janu, čak su je predamnom ljubile kad su mi je donosile, znale su je točno po prezimenu, govorile kako su si one prijateljice i kako je predivna i preslatka samo da je zahebana - to je ostala i do danas . Što se toga tiče nemam nikakvih zamjerki čak dapače.
    Malo OT jedan dan dovezu bebe u onim kolicima i stoje pred vratima i ja vičem eno moje a sestra viče nije to vaša a ja govorim ma je moja ona na vrhu a ona opet nije to vaša a ja joj kažem pa joooj valjda znam svoje dijete prepoznati a kaže ona ama vaša je u drugim kolicima i bila je . Eto sestra je znala i koja je moja i kako izgleda bolje od mene . Dobro bila su kolica udaljena neki 7m od mene tako da se mogu opravdati.

  7. #157
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Neli i kahna, hvala vam na odgovorima!!
    Neli, skuzila sam da mora da je iphone u pitanju jer znam da on voli raditi takve stvari :D
    Poslala sam mail dr. Habeku (hvala, googlu ) i već mi je odgovorio. I doista, kaže da čak ni kod prvorotke to ne mora biti indikacija za carski rez ako se procjeni da je vaginalni porod moguć.

    Pod pretpostavkom da beba neće biti prevelika i da ne bi postojala disproporcija između njezine glavice i moje zdjelice, ono što mene zabrinjava je sljedeće: što ako se mora izabrati između vaginalnog induciranog poroda i "in labour" carskog reza? naime, mislim da je za bebu bolje da porod počne...

    a ako je samo dr Habek na SD spreman poroditi vaginalno zadak, onda pretpostavljam da bi to značilo indukciju jer kako drugačije potrefiti njegovu smjenu?

    budem pitala i sr. Eriku što kaže za Varaždin... dobro je imati što više informacija. hvala ti.

    kahna, pokušavam s vježbama i s moksibustijom... ali sam počela tek prošli tjedan jer se prije nisam zabrinula zato što su mi svi govorili da ima vremena da se beba okrene do 37. tjedna i da se ne moram brinuti...

  8. #158

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Evo i mog iskustva. Rodila sam 2 puta oba na carski. Prvi put na SD (prije 5 god kad još nije bilo rooming in), iscurila plodna voda, trudova nema, otvorena ništa, indikacija za carski uski kukovi. Rodila u spinalnoj anesteziji i nakon toga 24 sata na intenzivnoj. Moram reći da me nije boljelo ništa, a što sam očekivala nakon što popusti anestezija. Najveća nelagoda je bila skidanje flastera i vađenje katetera (koji moram napomenuti su mi dali prije spinalne). Najnormalnije sam vozila auto za 10 dana, jedino mi se osjet više nije vratio,kao da je neko strano tijelo od pupka do reza, valjda zbog prerezanih mišića.
    Drugi put opet carski zbog mogućnosti repture maternice. Isto spinalna ovaj put u Vinogradskoj. Pošto je bila užasna gužva nisam ni stigla do intenzivne nego do predrađaone (gdje su dvije žene ležale poslije poroda i tamo su im donosili bebe i od tamo su bile puštene kući, a da nisu ni išle na odjel babinjača) i onda poslije na odjel. Bez bolova kao i prvi put i bio je brz oporavak. Znači više manje sam dobro prošla, ali počeli su problemi sa vratnom kralježnicom. Imam trnce po tijelu zbog slabe cirkulacije.

  9. #159
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno

    Moja sestra je nedavno rodila.
    Beba se vrtila do zadnjeg dana, u punom terminu. Čekali su trenutak da se okrene iz zatka-poprečno na glavu. Čudo se dogodilo (sestra je držala je mobitel s donje strane trbuha i puštala Amy Winehouse ne bi li bebu namamila na okret i upalilo je - beba se okrenula ). Kad su to doc. skužili momentalno su ju 'imobilizirali' (da se ne bi opet vratio) namazali gelom i bacili se na indukciju, jer je bilo sad ili nikad! Porod joj je bio jako težak (2. po redu i kaže puno gori od 1.).
    Na kraju balade dobila je epiduralnu i kaže da ju je to spasilo, jer da je gel nešto UŽASNO.
    Ispalo je da se beba okretala do zadnjeg trenutka jer je imala abnormalno puno vode i mjesta za plivanje. Kad je izletio van, vodeni val je zalio je cjelokupno osoblje i zid iza njih .

  10. #160
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Dr. Habek će ti na "povijesti bolesti" napisati da želiš vaginalni porod i da nema kontraindikacije za to ako tako utvrdi. Prema tome bilo tko kome dođeš u smjenu s trudovima će to vidjeti. Samo je pitanje da li je svatko to u stanju izvesti...

    U svakom slučaju, ni CR stvarno nije toliki bauk. Dojenje sam uspostavila normalno, ni dva sata od operacije dobila bebicu (kontakt koža na kožu) i nismo se više razdvajali osim u periodu jutarnjeg kupanja. A oporavak... ma ako i bude grbavo, to se prvo zaboravi.

  11. #161
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Neli, mene sada u vezi carskog reza najviše muči to što bebu navodno dobiješ samo da je poljubiš i onda je odnesu... a ja bih jako htjela kontakt koža na kožu da beba bude kolonizirana mojim bakterijama kad već gubi u tom slučaju kolonizaciju bakterijama u vaginalnom kanalu. ili bar da ima kontakt koža na koža s tatom. (to je spominjala dr. pavičić-bošnjak kao alternativu.)

    što je sa CR i pupkovinom - jel se može pustiti da otpulsira ili je odmah klamaju i režu?

  12. #162
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    naravno da ne bih bebu htjela u kontaktu koža na kožu samo zbog gore navedenog
    nekako me rastužuje to da je odmah odvedu i da je daleko od mame... a bebe rođene vaginalno budu mami na prsima čak i do sat vremena...

  13. #163
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da ne bih bebu htjela u kontaktu koža na kožu samo zbog gore navedenog
    nekako me rastužuje to da je odmah odvedu i da je daleko od mame... a bebe rođene vaginalno budu mami na prsima čak i do sat vremena...
    Evo draga ja sam rodila hitnim carskim u Vinogradskoj a bila sam u trudovima 8 satu i bila mi je jedna predivna primalja s kojom sam razgovarala o svemu i ona je zamolila ( ja nisam jer sam se od straha ukočila) da mi se da beba na podoj dok me šivaju i bili su jako susretljivi i stavili su mi je međutim kako sam jako puno iskrvarila i tlak mi je bio jako nizak meni su se jako tresle ruke i cijela sam se tresla tako da to nije uspjelo ali su oni dali sve od sebe. Na kraju sam zamolila da je uzmu.
    Ti svakako napomeni da želiš dojiti bebu pa možda budu susretljivi. Trebali bi biti pogotovo ako je sve uredu.
    Kad su me doveli na intenzivnu donjeli su mi bebu i navečer opet isto kao i curama koje su rodile vaginalno (vinogradska nema rooming in).

  14. #164
    katjenka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    230

    Početno

    Evo friško! Prije 7 dana u Vinogradskoj drugi carski(prvi put u Austriji). Došla s planom poroda, predivna babica Blaženka Sumpor i cijelo osoblje! Operacija je boljela kao na živo i to ne mogu shvatiti jer je prvi put bila apsolutno bezbolna! Babica mi je držala dijete na cici sat vremena i nije se dala smesti od osoblja koji nisu dali duže od 10 minuta. Mali je odmah uhvatio cicku. Uzela sam apartman koji je 100 eura po danu tako da sam imala rooming in za bebicu gotovo od jutra do mraka. Zbog toga mi je i mlijeko brže došlo, zbog toga sam bila mirnija. Inače tamo nemaju roominga i bebe dovoze svakih oko tri sata ali kada sam čula to plakanje i zapomaganje beba koje su bile bez stalnog kontakta majki srce mi je pucalo! Zamjerka jedina pedijatrima koji nemaju sluha za djecu tamo i skoro pa silom ih odnose, prigovaraju majkama zbog mlijeka(doživjela), jako su svisoka i ponašaju se da znaju bolje od mame. Meni je jedna htjela silom oteti dijete jer kao moraju biti na promatranju od ponoći do pet ujutro ali sam se zaprijetila svim i svačim ako ga dirne. Prijetili su mi se i nadohranom bez obzira na mlijeko i to me je taj dan baš obeshrabrilo! Ali nisam se dala, borila sam se za malog kao lavica! Nakon bolne operacije odmah su me, na moj zahtjev smjestili u sobu, muž i dijete cijelo vrijeme sa mnom. Drugi dan sam dobivala injekcije syntocinona za stezanje maternice koje su me ubijale pa sam ih odbila i doktori su me podržali. Naime kako je malac vukao mlijeko tako sam osjećala i kontrakcije tako da ne razumijem zašto potreba za tolikim kljukanjem injekcija. U Austriji nisam primila nijednu i sve je bilo ok. Predzadnji dan sam si sama skinula zavoj i počela mazati kantarionovim uljem kao i nakon prvog CR i bilo mi je puno lakše. Inače kao i nakon prvog carskog, odmah drugi dan dok sam šetala stavila sam si blagi steznik i olakšala si bolove za 50 posto. Predlažem vam da se borite za sebe i svoje bebice svugdje u uvijek kada osjetite da nešto nije kako treba. Nitko vam neće pomoći osim vas samih jer se radi po režimu od prije 50tak godina. Opet svaka čast divnim sestrama koje su mi bile podrška i utjeha! E da, otišla sam dan prije doma na moj zahtjev jer sam se osjećala ok i mislim da bolnica nije prava okolina za majku i bebu! Dršte se i ne dajte na se!!!

  15. #165
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Katjenka primalja Blaženka se izborila i da meni donesu bebu i joj se jer je žena tamo borac i meni je bila kao mama na porodu i bori se za prirodni porod, donjela je lopte u rađaonu ( sestre su skupljale boce da bi mogle kupiti lopte) i zato je ginekolozi baš i ne vole ali žena je prava lavica. Da ih je bar više takvih.

  16. #166
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    katjenka, kako misliš da te bolilo kao na živo?!!!

  17. #167
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno

    I mene zanima!! Kao na živo?

    Doduše poznajem jednu rodilju koja je rekla da je teško podnijela anesteziju i da je SVE osjećala (i čula), a nije se mogla pomaknuti.

    Ja sam imala CR, i osjetila sam samo pred kraj - šivanje stomaka kao da probijaju/natežu kožu nekakvom kukom. Nije boljelo, glasove/razgovor sam čula (ne pamtim sadržaj) i isto tako nisam mogla dati do znanja da 'osjećam' i 'da sam tu, prisutna'. Nije bilo baš ugodno.

  18. #168
    katjenka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    230

    Početno

    Taj dan bila je još jedna žena koja je rodila nekoliko sati prije mene carskim i to joj je također bio drugi porod pa mi se požalila da je osjetila sve isto kao i ja! Kao da su štedjeli na anesteziji, nevjerojatno! Tu gdju i mene je toliko boljelo da smo ih tražili podeblje doze pejnkilersa da dodjemo k sebi! Za vrijeme operacije sam izbezumljeno pitala da mi povećaju dozu a oni meni da sam već dobila slonovsku!!! Znam što je bezbolni carski a bogme znam sad što je BOLNI. Mitovski, mislim da je to bila za nas luda sreća imati Blaženku u našoj smjeni. Ako kome mogu zahvaliti do neba to je ta žena. Borac za bebu i za mamu. Čak me je potjerala da odem po svoju bebu u sobu za novorođenčad i da budem uz nju dok je presvlače da mu slučajno ne daju AD. Nisam znala da to smijem. Žena carica. NJu bih za one nagrade ljudi hrabrost.

  19. #169
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    što je sa CR i pupkovinom - jel se može pustiti da otpulsira ili je odmah klamaju i režu?
    jel zna tko? jer ako odmah režu, onda bih darovala matične stanice; ali ako se može tražiti da otpulsira, onda bih to tražila...

  20. #170
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    katjenka, ne znam što da kažem. užas.
    znači baš si osjetila kako te režu i sve??
    Posljednje uređivanje od Arya : 12.02.2011. at 17:07

  21. #171
    katjenka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    230

    Početno

    Preživiš ali ako bih išla opet vjeruj mi opet Austrija.

  22. #172

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Arya prvotno napisa
    što je sa CR i pupkovinom - jel se može pustiti da otpulsira ili je odmah klamaju i režu?
    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    jel zna tko? jer ako odmah režu, onda bih darovala matične stanice; ali ako se može tražiti da otpulsira, onda bih to tražila...
    ja imam dogovoren carski na sv.duhu i doktor kod kojeg jesam mi je rekao da ukoliko nema jačeg krvarenja (meni je to drugi carski pa očekuje da će tako biti) da je izvedivo i jedno i drugo. tj., treba samo malo dobre volje za pogoditi zlatnu sredinu - pola krvi iz pupkovine u bebu, pola za uzimanje matičnih stanica

  23. #173
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    katjenka, kako misliš da te bolilo kao na živo?!!!
    Anestezija nije uhvatila, odnosno anesteziolog nije dobro obavio davanje anestezije. Kod spinalne anestezije nije bas jednostavno "pogoditi" pravo mjesto, zato je jako bitno imati dobrog anesteziologa. Kod prvog carskog mi je bio dr. Žalac i sve je bio OK; ali drugi put anestezilogica me pikala 6 puta u kicmu - i kada je doktor zarezao, ona me upitala da li me boli. Ja sam se prestrasila od same pomisli da bi me uopce moglo boljeti, pa sam dobila tahikardiju od straha.

  24. #174
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Prvi porod- mjesec dana prije ležala sam na PT na SD-u. Trudnoću je pratio dr. Habek. Cijelo vrijeme beba je bila okrenuta na nožicama dolje, što je navodno gori položaj od stava guzom. Dogovor sa dr. Habekom je bio pokušaj vaginalnog poroda. Imala sam puno povjerenje u njega jer je bio jako samouvjeren, sve mi je lijepo objasnio... No, jedini uvijet je bio da trudnoća bude terminska. Nažalost, u 34. tj pukao je vodenjak, dr. Habek me pregledao, bila sam 7 cm otvorena i nije bilo nikakvog premišljanja niti opcija osim hitnog carskog. Beba je bila premala i prekrhka za bilo kakve pokušaje vaginalnog poroda. Od tog pregleda do trenutka kad je beba bila vani prošlo je niti 20 min. Sve se odvijalo kao u američkim ER scenama, dvadeset ljudi oko mene, svaki radi svoje. Spinalna anestezija nije došla u obzir zbog hitnosti i nemogućnosti sjedanja i poginjanja koje je potrebno za davanje spinalne anestezije. Anesteziolog mi je bio dr. Žalac, i uz dr. Habeka kao operatera bolju ekipu nisam mogla dobiti. Zahvat nisam osjetila, zadnje čega se sjećam je stavljanje maske i prvo nakon operacije kako me voze na krevetu u sobu. U intenzivnoj nije bilo mjesta pa su me stavili u normalnu sobu na odjelu babinjača. Prikopčali su mi pokretni uređaj za očitavanje ekg-a, pulsa i tlaka. Dr. Žalac me u idućih 12 h obilazio svakih pola h. Prvih 24 sata sam bila na infuziji, nakon 36 sati su me prvi put digli na noge i to mi je bio najgori trenutak- imala sam osjećaj kao da će mi cijela utroba ispast van a toliko mi se vrtilo u glavi i zujalo u ušima da sam se prepala. 48 h nakon carskog bila sam pokretna i išla sam pješke od odjela babinjača na odjel neonatologije dojiti bebu. Bila sam prisiljena sjediti i na onim drvenim školskim stolicama. Bolilo me ko vrag, al nisam imala izbora. Oporavak je trajao nekih mjesec dana. Što se tiče samog reza, on je gotovo neprimjetan i dr. Habek je to odlično obavio. Sve u svemu carski mi nije ostao u nimalo lijepom sjećanju.
    Drugi porod, beba u normalnom položaju. Od početka sam inzistirala da bih htjela vaginalno roditi ovaj put i u tome sam imala punu podršku svog doktora. Na svakoj povijesti bolesti crvenim slovima je napisao "Želi VBAC!! " i potrctao. Kad sam došla u predrađaonu, beba je procijenjena na preko 4 kg i dvojica doktora su me na lijep način pokušavala odgovoriti od pokušaja VBAC. Nisam se dala pokolebati i dogovorila sam se s njima da pokušamo ali ako procjene da bilo kakva opasnost prijeti bebi ili meni idemo na SC. Vaginalni porod je uspio. Beba je bila 4050. Zaradila sam epiziotomiju i nalijeganje na trbuh. Epiziotomija me dugo i jako boljela, sa kreveta sam se dizala skoro kao i poslije carskog. Bolilo me sve, imala sam muskulfiber, bolila su me rebra od nalijeganja na trbuh... Sve u svemu nisam bila od onih sretnica koje 2 sata nakon vaginalnog poroda sjede po turski i soje bebu Ali opet drugačiji je osjećaj. Svjestan si svega, nema onih "izbrisanih" trenutaka kao nakon carskog. Sve u svemu, imala sam priliku iskusiti čari carskog reza i čari teškog vaginalnog poroda, ali da sutra moram poboviti opet bi izabrala ovaj drugu

  25. #175
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    osvrnula bi se na temu prvorotka i zadak-obvezan carski.
    totalna glupost, sa mnom je bila cura koja je rodila normalno svoje dijete na zadak.porod je trajao neka 4 sata, bolilo je ko ludo a li nisu joj ni predlagali carski.beba 3 kg.
    kod mene nisu ni pokušavali, 15 dana prije termina puknuo vodenjak, beba 4300,zadak.to je po njima nemoguće za vaginalni.već od 6 mjeseca su mi rekli da je beba izuzetno napredna u svim mjerama i da će se teško okrenuti zbog položaja maternice, nekako se guzom uglavio u zdjelicu.tako je i bilo, ogromna beba koja se nikako nije pomakla iz tog svog položaja.
    Sad iščekujemo šta će biti s drugim, nitko se ne usudi još ništa komentirati,trudnoća uredna, sve opcije otvorene...
    e da radi se o Dubrovačkom rodilištu

  26. #176
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pitanje za iskusne koje su radjale u Vinogradskoj - da li su vam automatski planirali cr ako je prvi porod bio cr neovisno o vremenu proteklom izmedju dva poroda? Ja iskreno ne bih VBAC nego opet cr, bila je neki dan neka vijest iz crne kronike koja me ucvrstila u tom uvjerenju...

    Drugo pitanje - ako vam je zakazan planirani cr u kojem je to tjednu? Ja bih nekako da nije u 38. nego bar u 39. ili u 40. tjednu, malo me je strah toga sto zakazu termin cim se napuni 38. tjedan a mislim da je za bebu puno znaci tih dva tjedna vise... Ionako uvijek stignu napraviti cr ako trudovi krenu ranije...

  27. #177
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    da li vas je rez od prvog carskog bolio u drugoj trudnoći? ja sam se jako brzo oporavila od prvog carskog, ali me je zadnjih dana rez počeo boliti, u nekim nepravilnim razmacima... znate li što o ovome?

  28. #178
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje za iskusne koje su radjale u Vinogradskoj - da li su vam automatski planirali cr ako je prvi porod bio cr neovisno o vremenu proteklom izmedju dva poroda? Ja iskreno ne bih VBAC nego opet cr, bila je neki dan neka vijest iz crne kronike koja me ucvrstila u tom uvjerenju...

    Drugo pitanje - ako vam je zakazan planirani cr u kojem je to tjednu? Ja bih nekako da nije u 38. nego bar u 39. ili u 40. tjednu, malo me je strah toga sto zakazu termin cim se napuni 38. tjedan a mislim da je za bebu puno znaci tih dva tjedna vise... Ionako uvijek stignu napraviti cr ako trudovi krenu ranije...
    Mislim da ovo nije pravilo, vec se predlaze VBAC ako nema indikacija za CR.
    Ako se dogovori CR zbog indikacija uvijek mozes traziti da cekaju da porod pocne, odnosno da beba da neki znak ... naravno opet ako to ne ugrozava ni tebe ni bebu.

  29. #179
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    da li vas je rez od prvog carskog bolio u drugoj trudnoći? ja sam se jako brzo oporavila od prvog carskog, ali me je zadnjih dana rez počeo boliti, u nekim nepravilnim razmacima... znate li što o ovome?
    nije me bolio, tj. bolilo me nisko dolje u području reza tek kad su me već prali jaki trudovi i to me prepalo jer sam se bojala rupture, pitala doktora i sestru i oni rekli da je to ok

  30. #180
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja se s ovime uopće ne bih složila.
    i prije 8 godina u Petrovoj i prije tri godine na SD... sve bebe u sobi (bez obzira na spol) su svaki put dolazile sa drugačijom frizurom, po hodnicima se čulo tepanje, čak i pjevušenje ako su djeca plakala...

    ne bih ja baš tako paušalo tvrdila da su to žene kojima nije stalo i kojima su naša djeca samo brojevi. na SD-u je jedna sestra (Mara), znala i imena djeci.
    moja jedina zamjerka je dohranjivanje, sve ostalo... odlično.
    U Petrovoj imam slično iskustvo. Prema mamama nisu uvijek bile najraspoloženije, ali bebače su mazile, pazile, tepale im i nakon prvog dana više nisu ni pitale tko je čiji, samo su nam ih dodavale. Jedna je mome dala i nadimak.

  31. #181

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Leni, mene je rez od prvog carskog bolio dosta i bila mi je druga trudnoća jako umarajuća. U sedmom mj trudnoće rekla je dr da se rez razvukao na 2 mm i da je moguća ruptura pa sam morala na održavanje i kasnije na drugi carski.

  32. #182
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,527

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje za iskusne koje su radjale u Vinogradskoj - da li su vam automatski planirali cr ako je prvi porod bio cr neovisno o vremenu proteklom izmedju dva poroda? Ja iskreno ne bih VBAC nego opet cr, bila je neki dan neka vijest iz crne kronike koja me ucvrstila u tom uvjerenju...

    Drugo pitanje - ako vam je zakazan planirani cr u kojem je to tjednu? Ja bih nekako da nije u 38. nego bar u 39. ili u 40. tjednu, malo me je strah toga sto zakazu termin cim se napuni 38. tjedan a mislim da je za bebu puno znaci tih dva tjedna vise... Ionako uvijek stignu napraviti cr ako trudovi krenu ranije...
    i mene ovo isto zanima samo na SD. Jel netko zna? meni bi razmak bio 2 god, voljela bih čak sa svojim trudovima doći na carski,al vidim da se to ne prakticira, prošli put je bio hitni carski, nakon 22 sata trudova i pokušaja vaginalnog poroda, uska zdjelica, nisam se otvarala i još 100 čuda. Iskreno ovaj put bi najradije direktno na carski, svaka čas tosima koji imaju hrabrosti za VBAC. Isto znam za svakojaka iskustva, pa ne bih isprobavala. No thanx.

  33. #183
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    Drugo pitanje - ako vam je zakazan planirani cr u kojem je to tjednu? Ja bih nekako da nije u 38. nego bar u 39. ili u 40. tjednu, malo me je strah toga sto zakazu termin cim se napuni 38. tjedan a mislim da je za bebu puno znaci tih dva tjedna vise... Ionako uvijek stignu napraviti cr ako trudovi krenu ranije...
    Za SD - ako je planirani (elektivni), a ne hitni carski, ako dobro kužim, na SD-u ide s 38+3 dana tipa, to ti je, znači, 39. tjedan.

  34. #184
    Leni avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    381

    Početno

    hvala na iskustvima.... ja sam sad u 26 tj, i počeo me je boliti rez zadnjih tjedan dana... neku noć sam poludila koliko je bolilo... i to samo na jednoj strani...
    rez se je rastegnuo, onako vizualno...

  35. #185
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    da li vas je rez od prvog carskog bolio u drugoj trudnoći? ja sam se jako brzo oporavila od prvog carskog, ali me je zadnjih dana rez počeo boliti, u nekim nepravilnim razmacima... znate li što o ovome?
    Ne, ni u trudnoci, ni kad su poceli trudovi.

  36. #186
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Za SD - ako je planirani (elektivni), a ne hitni carski, ako dobro kužim, na SD-u ide s 38+3 dana tipa, to ti je, znači, 39. tjedan.
    Da, čekaju da se uđe u 39tj. Ja sam prvi put išla na carski sa 38+5, drugi put sam imala dogovoren isto sa 38+5, ali bebac se pozurio, pukao mi vodenjak i poceli trudovi sa tocno 38tj. Tako da je bolje ne cekati zadnji cas, jer ako beba pozuri, mozes zavrsiti na VBAC-u. Ja sam imala srece, neke doktorice su predlagale da probam vaginalno, ali ja nisam bila za to.

  37. #187
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,527

    Početno

    Daedi, uh thanx na informacijama i ja bih sto kasnije carski al bome ne bih da se bebi pozuri pa da isprobavam VBAC...s obzirom da se ja otvaram brzinom kornjace odnsono skoro nikako (jer se moj mesnati sportski grlic ne da), nekako sumnjam da bi ovaj put bilo drugacije,ali bolje previse ne riskirati...

    daj mi reci kako su reagirale kad si rekla da nisi za pokusaj vaginalnog? jesu samo rekle ok idemo na cr ili je bilo forsiranja za vag.? to me bas zanima.

    i imaju li neki razmak izmedju poroda koji je njima kriterij da se ne ide na VBAC? koliki je tebi bio razmak izmedju poroda?

  38. #188
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,527

    Početno

    i fakat carski u 39 tj mi je skroz ok.

    ina33, hvala na odgovoru.

  39. #189
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Daedi, uh thanx na informacijama i ja bih sto kasnije carski al bome ne bih da se bebi pozuri pa da isprobavam VBAC...s obzirom da se ja otvaram brzinom kornjace odnsono skoro nikako (jer se moj mesnati sportski grlic ne da), nekako sumnjam da bi ovaj put bilo drugacije,ali bolje previse ne riskirati...

    daj mi reci kako su reagirale kad si rekla da nisi za pokusaj vaginalnog? jesu samo rekle ok idemo na cr ili je bilo forsiranja za vag.? to me bas zanima.

    i imaju li neki razmak izmedju poroda koji je njima kriterij da se ne ide na VBAC? koliki je tebi bio razmak izmedju poroda?
    Razmak između poroda je bio 5 i pol godina.

    Ovako, imala sam srecu da je u smjeni bio i moj doktor kod kojeg sam pratila trudnoću, tako da nije bilo previse nagovaranja.
    Dva puta su došle dvije doktorice do mene, pitale zašto carski, da li bi pokušala VBAC, ali kada sam rekla da ne želim riskirati, odmah su se složile. Osim toga, pukao mi je vodenjak a imala sam sve jace i cesce trudove, ali se uopce nisam otvorila, pa ko zna kako bi vaginalni i napredovao.

  40. #190

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Za SD - ako je planirani (elektivni), a ne hitni carski, ako dobro kužim, na SD-u ide s 38+3 dana tipa, to ti je, znači, 39. tjedan.
    očito ovisi od doktora do doktora. meni je rečeno da je nova praksa čekati puni 39 tj. (do sada se išlo s navršenih 38tj.) kada nema prirodnih mehanizama koji pokreću porod.

    mene planiraju primiti u bolnicu s 38+6tj. pa polako pripremati i poroditi s cca 39+2 ili +3.

    ukoliko se dogodi čudo i bilo što krene ranije - još bolje, ali i dalje ostaje carski...

  41. #191
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj miha prvotno napisa Vidi poruku
    očito ovisi od doktora do doktora. meni je rečeno da je nova praksa čekati puni 39 tj. (do sada se išlo s navršenih 38tj.) kada nema prirodnih mehanizama koji pokreću porod.

    mene planiraju primiti u bolnicu s 38+6tj. pa polako pripremati i poroditi s cca 39+2 ili +3.

    ukoliko se dogodi čudo i bilo što krene ranije - još bolje, ali i dalje ostaje carski...
    Vidiš, nisam to znala, to je za SD da se više ne radi elektivni u 39.-tome (38 plus formula), nego se ulazi u 40-ti (39 plus) za elektivni? Uh, ovako, načelno, ja bih bila edgy, jer sam htjela izbjeći početak trudova i završavanje na hitnom CR-u. Doduše, kod mene se točno znalo sve i datumi i da će dijete bit donešeno (IVF, i to transfer petodnevnog embrija, tu nema sumnje kad se dogodila implantacija i kad je počela trudnoća) i točno je bilo kako je i doktor rekao - tj. procjena prije i procjena poslije poroda su identične, tj. za procjenu datuma carskog su meni uzimali u obzir kad je bio embrio transfer, plus je li bio embrio transfer 3. dana starosti embrija ili 5. dana starosti embrija, fakat su bili maheri i to mi je super ostalo u sjećanju po savjesnosti .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2011. at 18:51

  42. #192
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na iskustvima.... ja sam sad u 26 tj, i počeo me je boliti rez zadnjih tjedan dana... neku noć sam poludila koliko je bolilo... i to samo na jednoj strani...
    rez se je rastegnuo, onako vizualno...
    Mene je počeo boliti, oko 30. tjedna, sad sam 32.
    Pitala sam ginekologa, on kaže da je sve ok, i da je to normalno. No mene isto strah...

  43. #193

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Leni prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na iskustvima.... ja sam sad u 26 tj, i počeo me je boliti rez zadnjih tjedan dana... neku noć sam poludila koliko je bolilo... i to samo na jednoj strani...
    rez se je rastegnuo, onako vizualno...
    počeo te boliti izvana ili unutra (tj. rez na samoj maternici)?

    moj je u 24tj. bio stanjen na 2 i po mm i upozorena sam na mogućnost rupture (koja u samoj trudnoći iznosi manjeod 1%,kako sam se kasnije informirala)

    vanjski rez nema veze sničim

  44. #194

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    ovako, načelno, ja bih bila edgy, jer sam htjela izbjeći početak trudova i završavanje na hitnom CR-u.
    u tom slučaju pretpostavljam da bi hospitalizirali ranije pa promatrali.
    donešenost djeteta tj. procjena veličine ili slično nema veze s tim (po tom kriteriju bi me mogli već sad poroditi)
    kod mene su 100% sigurni da ni do punog termina neće doći do nikakvih promjena pa nema nikakve 'opasnosti' od hitnog carskog.
    do punog 39tj. se po novom čeka jer kod elektivnog carskog dijete ostaje zakinuto za prirodne poticaje poroda (djelovanje hormona i sl. prisutnog u samom porodu)

    (op.a. moj prvi porod je završio elektivnim carskim u 42.tjednu bez ikakve naznake mogućnosti pokretanja prirodnog poroda.)
    Posljednje uređivanje od miha : 16.02.2011. at 19:29

  45. #195
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    miha, a zar ne ostaje beba zakinuta za prirodne poticaje poroda bez obzira kada se vrši elektivan carski rez? mislim, kakve veze ima jel to u 39. ili 40. tjednu onda? (ti kažeš da kod tebe nije bilo naznaka za pokretanje prirodnog poroda pa pretpostavljam da je to druga priča i moje se pitanje ne odnosi na tvoj slučaj.)

    ja sam prvorotka i nemam pojma kako bi išlo moje otvaranje itd., ali koliko sam čitala o svemu tome, htjela bih - ako budem morala na carski (kod mene je zadak u pitanju) - izbjeći hladni carski rez baš zbog toga da beba ne bude zakinuta jer takve bebe znaju imati veću vjerojatnost da će razviti probleme s disanjem, astmom itd...
    Posljednje uređivanje od Arya : 17.02.2011. at 00:20

  46. #196
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    a spominju se i teškoće u povezivanju između majke i bebe (Odent)...

    uglavnom, nekako si mislim, ako će morati biti carski, da bar bude in labour carski

  47. #197
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Arya - vjerujem da brineš, i ja sam kad sam bila trudna brinula o svemu tome, no eto moje iskustvo a i iskustvo većine mojih poznatih koje su rodile na cr je da je s bebom bilo sve ok, da smo se sve super i brzo oporavile, povezale s bebama i dojile (ok, bilo je problema s dojenjem -ali njih bude i bez cr). Zapamti, kolikogod je važno i prvi kontakt, i prvi podoj, i bakterije i povezanost... sve je to u stvari objektivno vrlo vrlo vrlo malo spram ostatka života koji ćete provesti zajedno... Meni je u početku bilo malo žao što nisam čula prvi plač bebe jer sam završila u punoj anesteziji, ali kasnije sam se skroz skulirala po tom pitanju - pa vidim je svaki dan, držim je svaki dan, ljubim je svaki dan... tih prvih par sati nisam, ok, život ide dalje, najbitnije je da smo svi skupa zdravi i sretni...

  48. #198
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Miha, koliko shvaćam, za elektivni ne čekaju trudove niti taj prirodan početak poroda? Tj. kad krenu trudovi, onda je kategorija hitni? Ili su se nešto upgrejdali. Koliko sam shvatila, smisao elektivnog je da te ne uhvate trudovi, a ako već krene, onda je kateogrija hitni? MIslim, to, praksa po našim bolnicama? Tj. pitam isto što i Arya.

    Arya, ne znam Odentove klasifikacije, ali mislim da bi onda tvoj rez išao pod hitni, a hladni je elektivni (po našim bolnicama, u ZG-u)?

  49. #199
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Imala sam elektivni carski na SD-u s 39+3, prije godinu dana.

  50. #200
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Dva puta su došle dvije doktorice do mene, pitale zašto carski, da li bi pokušala VBAC, ali kada sam rekla da ne želim riskirati, odmah su se složile.
    Ne znam što mi je draže od ovo dvoje: to što su pokušale ili to što nisu navaljivale.

    Dobro je što si se uspjela izboriti za porod kakav želiš.
    Kada bi to barem svima i uvijek uspijevalo.

Stranica 4 od 9 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •