Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 72

Tema: kako se gleda na mrtvo djete

  1. #1
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno kako se gleda na mrtvo djete

    Molim da se tema premjesti gdje treba -ako treba- jer nisam pronašla odgovor....ili ga nisam uspjela naći

    Znam da je naslov zbrčkan ali ne nalazim ono pravo što bi stavila u sami naslov.
    Nikad se nisam raspitivala kako se gleda za djecu koju smo rodili, a postali su anđeli..... imamo li mi i njih pravo staviti na poreznu karticu-imaju li ona nekakva prava... osim da se po novom zakonu računaju kao rođena djeca.
    Počeli su naše anđele uzimati u obzir....barem u nekim slučajevima...
    Ako netko nešto zna super, ako ne, morala sam to pitati.....

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Čim sam vidjela naslov, morala sam vidjeti post. Ni meni moju bebu nisu dali, iako je rođena na vrijeme, ali nije zaplakala. I nikad mi ju nisu uzeli u obzir, čak ni u popisu stanovništva nisam mogla reći da sam mama još jednog djeteta. I ne znam točno gdje je. I to me grize godinama. Imam samo trudničku knjižicu i otpusno pismo.
    Znam da je ona u mome srcu zauvijek i one minute u kojima sam je gledala uvijek su utisnute u mom pamćenju.
    Trebala sam tada potruditi se, ali moje psihičko stanje dugo je bilo, u najmanju ruku, čudno. A kad sam izašla iz depresije, bio je rat i..., pa su prošle godine.

    Mislim da danas mama ima pravo na trogodišnji porođajni, ako je iduće dijete treće po redu. Drži se corina, i uzmi od ove birokracije sve na što imate ti i beba pravo.

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh cure, kako mi je tužno da moramo razmišljat o ovakvim stvarima

    Tiju nismo prijavili. Ivana i Olivera jesmo, zapravo oni su ih prijavili. Mi smo, nakon što su umrli, morali prijaviti smrt, i podignuti smrtovnice. Dobili su zdravstveno, čak su nam uplatili jednokratnu pomoč za novorođenčad, ono od države. Imala sam pravo na 45 dana porodiljnog dopusta.

    Sad sa Š mi nitko nije uopče rekao da imam pravo na 3 godine porodiljnog, al sam i ja nešto takvo načula. Iči ću se raspitati sutra, iovako moram otić produžiti porodiljni.

    Držte se ženske. Corina kako si?

  4. #4
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno

    Beti3 e to mi i je cilj hihihihi sve što mogu uzet ću No uvijek mi je negdje u podsvjesti imamo li mi još neka prava, ako mi se računa kao 3 djete, zašto nemam pravo ga staviti i na karticu... no i prvi korak je malen, ali veliki za nas 3 godine :=)
    još samo da su veće naknade...barem neki prosjek plaća, ne bi me vidjeli na poslu duuuuugoooo :=)

  5. #5
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno

    e u isto smo vrijeme pisale.... naravno da imaš po novom zakonu koji je stupio ove godine na snagu i djeca koja su rođena, a umrla su računaju se kao rođena dakle imaš pravo na 3 godine :=)

  6. #6
    osijek avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    pored osijeka
    Postovi
    759

    Početno

    Ja sam nakon smrti Ele, Tie i Emi prijavila ih na moje zdrvstveno i dobila naknadu za sve tri, odmah nakon toga smo im dali i smrtne listove pa su skinute sa mog zdravstvenog. Morala sam ići u policiju gdje mi je žena sama savjetovala da im napravimo zahtjrv za jmbg iako su oib već automatski dobile sa rodnim listovima. Kad im je dodjeljen jmbg morala sam im prijaviti mjesto prebivališta. Žena mi je rekla da zna da mi je to sada sve bezveze, ali da ako budem imala još djece onda ako ovo sve napravim to će mi se gledati kao 4. djete, a ako ne napravim svu tu papirijadu onda će se gledati kao 1. djete i naravno sasvim druga prava imam. Poslušala sam ženu i napravila sve papire i onda sam dobila i štedne knjižice za svaku bebu sa 550 kn, to je od županije i dobila sam od grada isto naknadu za sve tri bebe. Istina da mi sve to nije ništa značilo, ali mi je dobro došlo time sam platila troškove sahrana, a štedne knjižice stoje skupa sa novcima od toga ćemo vjerojatno napraviti spomenike.
    Eto nadam se da sam pomogla, ako te još što zanima pitaj možda sam preskoćila nešto!

  7. #7
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Za poreznu karticu ne znam, to bi i mene zanimalo, ali za pomoć od grada se ne priznaju (pričam za Zg). Pisala sam gradskim zastupnicima, javila mi se jedna i rekla da će raditi da se to promijeni.

  8. #8
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Roza imaš pravo na 3 godine porodiljnog, druga stvar što se to nikome ne isplati s obzirom na naknadu...

    corina što se tiče svih drugih stvari (pomoć od grada kao 3 dijete ili stavljanje na karticu) računaju se samo živa djeca jer za njih imaš troškove pa prema tome i neke olakšice

    osijek meni su kod prijave rekli da mi za Jakova treba samo rodni list kako bi mogla ostvariti neke olakšice u budućnosti (kao rodiljni 3 godine) i da ne trebam ići na policiju (doduše bio je živ samo 30 sati)... nadam se da me nisu zahebali...

    ključić znaš kak se veli "u nadi je spas" ali mislim da neće ništa biti od toga...pogotovo ne sada kad gledaju na svaku lipu koju trebaju dati...

  9. #9
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Mi nismo imali nikakva prava, rodni list i domovnicu smo digli 3 sata nakon sto su nam javili da je umrla
    Za to smo morali lagati u maticnom uredu jer nam inace ne bi dali, kao ne moze se prijaviti preminulo dijete.
    To smo napravili svjesno jer smo htjeli imati njene dokumente, iako nema jmbg nema veze, nama je njena domovnica i njen rodni list sve sto imamo od nje.

  10. #10
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Tiju nismo prijavili. Ivana i Olivera jesmo, zapravo oni su ih prijavili. Mi smo, nakon što su umrli, morali prijaviti smrt, i podignuti smrtovnice. Dobili su zdravstveno, čak su nam uplatili jednokratnu pomoč za novorođenčad, ono od države. Imala sam pravo na 45 dana porodiljnog dopusta.

    zeznuli su te... IiO si rodila u 25 tt (ako se ne varam) ,i prema tome si imala pravo na 3 mjeseca porodiljnog (zapravo se računa do kraja mjeseca u kojem je nastupila smrt djeteta + 3 puna mjeseca)

    do 22 tt se računa kao spontani, 22-37 tt je prijevremeni porod

    i meni su pričali da imam pravo samo na 45 dana, pa sam isčačkala sa neta neki zakon i izborila se za 3 mjeseca

  11. #11
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Ja za ništa od toga nisam znala. Da li se to može dobiti naknadno? Mislim, porodiljni koji nisam iskoristila tada. (nisam znala da imam na to pravo.) Ja sam rodila u 24 tj, dakle prijevremeni porod. Treće dijete. Nismo ju ni prijavili.

  12. #12
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Eci mislim da su je u bolnici trebali prijaviti kao rođenu?
    Mislim, sad dolazimo do onog pretužnog dijela, ako je beba rođena živa onda je prijavljuju.
    Moja tija je rođena u 23 tjednu, ali nije bila živa - umrla je u porodu. Ivan i Oliver su rođeni sa 26 tjedana i živi prebačeni u Split, tako da su ih iz rodilišta odmah prijavili kao rođene. Isto sam kao Osijek morala proći cijelu tu birokraciju i ljudi su se ispričavali. Morali smo ih i na adresu prijaviti. A nažalost mislim da nečeš moći sada to iskoristiti, ali pitaj, nikad se ne zna.

  13. #13
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno

    eto... ipak nije loše što sam postavila pitanje...
    naime ja sam rodila u zagrebu, tamo smo dobili i rodni list i smrtovnicu.... to je sve suprug sređivao, ovdje smo u Osijeku od hzzo dobili jednokratnu pomoć... nadam se onda da mi se to vodi kao prvo djete....jer živjela je 6 dana...
    imam li sve ? ili moram imati još nešto jer doista želim ostvariti to naše pravo...
    puse svima mamama i bebaćima i našim anđelima najveće pusice

  14. #14
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    corina ako imaš rodni list onda je to to, mislim da ti ne treba ništa drugo za trogodišnji porodiljni, za ostatak koliko sam ja upoznata nema ništa

    Eci mislim da ništa od toga pogotovo ako nije prijavljena...taj porodiljni se koristi da se majka oporavi od šoka (iako ta trauma ostaje za cijeli život)...

  15. #15
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Da, i ja mislim da niš od toga. Mene su poslali raditi 3 tjedna nakon poroda.
    Corina - nadam se da ćeš uspjeti ostvariti svoje pravo i da ćeš uživati sa svojom švčkicom!

  16. #16
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ja sam Tina rodila u 24. tj. ali je po zadnjoj mengi bio 22. Iako je po svim UZV bio uvijek za ta dva tjedna veci, a i ja imam cikluse takve kakve imam... Ali mi zbog toga nisu dali nikakva prava, jer je on, po njima roden u 22. tj. Doduse na otpusnom pismu pise 24. al to ipak nista nije znacilo. Moja sveki, koja radi u HZZO-u nije uspjela nac nijedan zakon po kojem bi ja imala pravo malenog upisat u knjigu rodenih i poslje u knjigu umrlih.

  17. #17
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    koksy za početak je bolnica trebala prijaviti dijete ako je bilo živo prilikom poroda...tada bi ga ti mogla ga prijaviti u knjigu rođenih i umrlih...
    nažalost sada ne mogu naći onaj članak koji sam našla u 11/2009 od kada do kada se računa prijevremeni porod...ali ako ga nađem stavit ću link

  18. #18
    osijek avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    pored osijeka
    Postovi
    759

    Početno

    Vidim da su mnoge zeznuli u kojećemu.
    Kao što sam već rekla prvo i osnovno bolnica šelje u matični ured obavijest o rođenju ako je djete rođeno živo i nakon 22 tt, a isto tako i o smrti djeteta. Nije bitno dali je dijete živjelo 1 dan ili više. Moje cure su živjele jedna 1 dan, jedna 3 dana i jedna 8 dana. Kada smo išli u matični po papire rekli su nam da sačekamo još tjedan dana jer nisu dobili još obavijest o smrti iz bolnice i sama nam je ta žena u matičnom rekla nemojte se dati zeznuti jer imate sva prava kao i svaki drugi roditelji čija su djeca živa, samo obavezno napravite sve papire. I mi smo poslušali ja sam išla ganjati svu tu papirijadu MM je samo podigao rodni i smrtni list.
    U hzzo-u su rekli da nisu sigurni dali imamo kakvo pravo ja sam rekla da su nam tako rekli u osijeku u matičnom uredu i žena je onda rekla da će uzeti sve papire i konzultirati se i naravno dobili smo novce, u gradu su nam nakon par dana odbili zahtjev za isplatom, nakon toga ja sam od načelnika tražila pismenu odbijenicu jer sam dala i pismeni zahtjev. Znate što nam je načelnik rekao na to? dali to tražite da nas možete onda tužiti ili tako nešto? Mi smo rekla da znamo da imamo pravo i on je rekao da će se konzultirati sa odvjetnikom. Rekli su nam da njima zapravo više smeta što mi ne živimo trenutno u mjestu u koem smo prijavljeni, ali nakon tjedan-dva ( u međuvremenu sam potegla i neke veze ) načelnika nam je rekao da se posavjetovao i da imamo pravo i isplatio nam naknadu i to po novom, godinu prije su isplačivali 1000 kn za bilo koje djete, a nama su isplatili 1000 kn za prvo, 2000 kn za drugo i 3000 kn za treće dijete.
    Ipak se isplatilo inatiti.
    U tom trenu mi je bilo toliko krivo što se svi ponašaju kao da se nisu ni rodile da sam odlučila da ništa neću prepustiti nikome. Dan kada je Emi umrla poštar nam je donio čestitku od župana sa kojom u slavonskoj banci možete otvoriti štednu knjižicu i dobijete automatski 500 kn od županije i 50 od banke. I to sam otišla i napravila i tamo mi je trebao jmbg i nisam sada sto posto sigurna za mjesto prebivališta, uglavnom da nisam imala jmbg ne bih mogla otvoriti štednu. Eto nijedno nije prošlo bez problema, ali sam ipak uspjela.Jedino nisam imala više snage kad sam tjedan nakon Emi-ne smrti išla na komisiju za bolovanje i doktorica iz komisije me pitala kako se osječam fizički, psihički i dali imam problema doma, ponestalo mi je snage nakon svega za borbu i krava me skinula sa bolovanje samo dva tjedana nakon poroda trojki. rekla mi je eto da ne idete baš sutra raditi napisat ću vam do ponedjeljka. Moja mama je poludila, ali ja jednostavno nisam imala snage i provjerila sam svoja prava, ali nisam se borila išla sam raditi dva tjedna nakon poroda.
    zaključak ljudi su životinje onda kad bi trebali imati suosječanja!

  19. #19
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    osijek nama su u opčini rekli da nema smisla ići prijaviti dijete na policiju kad više nije živo pa nismo niti išli...tako nisam dobila od HZZO-a ništa, iskreno nisam to forsala niti tražila jer nismo bili sposobni...a trebali smo se skulirati zbog Ele...
    a tebi su trebali dati minimum 45 dana porodiljnog kad već nisu htjeli više!!

    ali imam nešto drugo...
    s obzirom da imam životno u Allianz osiguranju već 3 godine, oni za rođenje djeteta isplate neku svotu...zvala sam da pitam imam li pravo na to no rekli su da sam im ja prvi takav slučaj (da dijete više nije živo), ali da pošaljem zahtjev pa će se oni konzultirati. Uglavnom dobila sam novce (točno kako piše u ugovoru)...
    Posljednje uređivanje od Boxica : 05.08.2010. at 17:31

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Oh, Osijek kako su te mogli tako brzo poslati raditi? Pa zar se i za smrtni slučaj u obitelj ne dobiva po par dana? Pored porođajnog i bolovanja. Zato sad uzmi sva prava za četvrto dijete!

  21. #21
    osijek avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    pored osijeka
    Postovi
    759

    Početno

    Zato sam uzela i sve ove novce iako mi nije ni namanje ilo do njih i prvo smo mislili da nećemo, ali kad su me poslali raditi pa kad su poćeli dolaziti računi za sahrane odlučila sam uzeti ono što je njihovo i što su zaslužile svojim rođenjem i kratkim životom!

  22. #22
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno

    ja sam nazvala za svaki slučaj HZZO i to će mi biti 3 djete.... nisam ni sumnjala jer smo dobili od HZZO-a onu naknadu... s obzirom da je i rođena i umrla u ZG-u nisam ju u Osijeku ni prijavljivala, to mi nije imalo nikakvog smisla...
    isto sam tako dobila 45 dana, vjerujem da bi mi produžili ali nekako je moj suprug mislio da ću lakše gurati ako budem među ljudima...
    što se tiče osiguranja, dobili smo i to.... ali na suprugovu policu ništa-obrazloženje je bilo da nositelj mora biti majka... to je isto tako sve ludo, pa netko je tom djetetu i otac....
    od grada i banke i županije nismo dobili ništa jer nije rođana u Osijeku
    eto to je otpilike to, ali svoje 3 godine ću uzeti, pa makar ih do 7 godine djetetova života postupno koristila :=) hehehehehe
    to je moa priča ukratko :=)

  23. #23
    iirraarraa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Pronađi me
    Postovi
    282

    Početno

    izvadili smo "rodni list" na kojem je navedeno da je beba mrtvorrođena....
    nikakvu naknadu nisam dobila, rečeno mi je da nemam pravo...
    u slučaju da ću imati još jedno dijete, to mi se gleda kao treče i imam pravo na tri godine naknade

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj iirraarraa prvotno napisa Vidi poruku
    izvadili smo "rodni list" na kojem je navedeno da je beba mrtvorrođena....
    nikakvu naknadu nisam dobila, rečeno mi je da nemam pravo...
    u slučaju da ću imati još jedno dijete, to mi se gleda kao treče i imam pravo na tri godine naknade
    jesi ovo provjerila, ira? i mene zanima 'racuna' li se kao treće dijete

  25. #25
    corina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    94

    Početno

    ja sam nešto pronašla...al ne znam jel to to

    ZAKON
    O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA
    5. Dopust za slu
    čaj smrti djeteta

    Č
    lanak 17.
    Ako zaposlena majka ili samozaposlena majka rodi mrtvo dijete ili ako dijete umre prije nego što je
    protekao rodiljni ili roditeljski dopust, korisnik tog dopusta ima pravo nastaviti njegovo korištenje još 3
    mjeseca nakon mjeseca u kojem je ro
    đeno mrtvo dijete ili nastupila smrt djeteta.

    možda nekome i pomogne...
    pozz



  26. #26
    iirraarraa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Pronađi me
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Kejt prvotno napisa Vidi poruku
    jesi ovo provjerila, ira? i mene zanima 'racuna' li se kao treće dijete
    da, gleda se u kojem tjednu si rodila i koliko je dijete bilo teško...
    treba proči težinu od 500g, i mislim da 20-i tjedan

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    hvala, ira
    bio je 40. tjedan, sjećaš se moje priče

  28. #28
    iirraarraa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Pronađi me
    Postovi
    282

    Početno

    jučer sam baš čitala naše pp-ove

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    5

    Početno

    bok ja sam nova tu hoce li mi netko reci ja sam rodila malenog andela mrtvog al nigdje nam nisu rekli da je prijavimo tako nismo to se dogodilo nedavno pa me zanima kako smo i suprug i ja nezaposleni da li imam kakva prava i sta bih trebala????? hvala

  30. #30
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Imaš prava. Upitaj u matičnom uredu, oni će ti reći kako prijaviti bebu. Potrebno je otpusno pismo iz rodilišta.
    Znam da ti nije sad do trčanja po uredima, ali uzmi sve na što imaš pravo, i novčano i dane porođajnog.

  31. #31
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    žao mi je što si nam se pridružila...

    imaš pravo na 3 mj porodiljnog zbog smrti djeteta u visokom stupnju trudnoće

    za početak odite u općinu gdje je bolnica poslala papire i prijavite dijete (dobit ćete rodni i smrtni list)
    također tvoja doktorica opće prakse ti daje papir za otvaranje porodiljnog (možda si ga već i dobila)
    sa tim papirima idete na HZZO gdje pripadate i tamo pišeš zahtjev da ti odobre ta tri mjeseca porodiljnog...kako si nezaposlena imaš pravo na 1663,00 kn

  32. #32
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    ja sam M itgubila u 38tj i napravila rodni list-gdje je pisalo na dnu da je dijete mrtvorođeno.Dobila je i oib.
    Rečeno nam je da je to potrebno u slučaju treće trudnoće da imam pravo na 3god porodiljnog. nakon M sam imala pravo na 3mj bolovanja, naknada ništa. Zapravo tada me to nije zanimalo.

  33. #33
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Neznam gdje bi postavila ovo pitanje,nadam se da ovdje ima netko tko bi me uputio dalje..
    Prijateljica je danas rodila mrtvu curicu u 37. tt i zamolila me da pokušam saznati dali postoji mogučnost da ju dobiju i sahrane?
    Čisto da zna svoja prava,za slučaj da ih odbiju kada budu tražili da ju uzmu iz bolnice.
    Ako netko zna,bila bih vam zahvalna na informaciji.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj žužy prvotno napisa Vidi poruku
    Neznam gdje bi postavila ovo pitanje,nadam se da ovdje ima netko tko bi me uputio dalje..
    Prijateljica je danas rodila mrtvu curicu u 37. tt i zamolila me da pokušam saznati dali postoji mogučnost da ju dobiju i sahrane?
    Čisto da zna svoja prava,za slučaj da ih odbiju kada budu tražili da ju uzmu iz bolnice.
    Ako netko zna,bila bih vam zahvalna na informaciji.
    To je njihovo dijete , ne mogu ih odbiti da preuzmu tijelo . Nakon obdukcije obitelj preuzima tijelo ( osim ako ne želi ). Samo to trebaju naglasiti , da žele i dogovoriti transport.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Hvala Žužy i hvala sirius na odgovoru. Evo suprug je sad na razgovoru kod patologa baš zbog toga, budu nam dozvolili da je sahranimo. Hvala vam objema

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj krescenija prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Žužy i hvala sirius na odgovoru. Evo suprug je sad na razgovoru kod patologa baš zbog toga, budu nam dozvolili da je sahranimo. Hvala vam objema
    Iskrena sućut cijeloj obitelji. <3

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj krescenija prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Žužy i hvala sirius na odgovoru. Evo suprug je sad na razgovoru kod patologa baš zbog toga, budu nam dozvolili da je sahranimo. Hvala vam objema
    Iskrena sućut...

  38. #38
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ajme krescenija strašno mi je žao
    moja sućut

  39. #39
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    strašno...ne smijem se sjetit suze idu.

  40. #40
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    moja iskrena sućut

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    12

    Početno

    U prvoj trudnoci sam rodila mrtvo dijete u 27. tjednu i nitko mi nije rekao da imam ikakva prava, nisam cak bila ni 90 dana na porodiljnom, a kamoli da ga mogu prijaviti. Kao da nikada te trudnoce nije ni bilo, to se nigdje ne vodi osim u mojem lijecnickom kartonu. Nitko mi nije nista rekao, a ja sam bila u prelosem stanju da bi mi to uopce palo na pamet. Tek sada kad je Julija umrla (nju smo naravno prijavili i svu papirologiji sredili, posto je imala 3 mjeseca) mi je palo na pamet da sam i 1. put mozda imala neka prava.
    Uglavnom, kada bi ja kojim slucajem rodila jednoga dana jos koje dijete ili ga mozda posvojila, da li bi mi se to negdje vodilo kao drugo dijete posto mi je prvo (odnosno,drugo, ali prvo nismo prijavili) umrlo?

  42. #42
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    ne znam kada si izgubila prvo dijete, ali ja bih se raspitala da li ga možeš retrogradno upisati u maticu. čini mi se da je bio takav slučaj, ali ne znam sa kolikom odgodom je to napravljeno.

    i da, kako sada stvari stoje, sljedeće dijete će ti biti drugo.

  43. #43
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Lica prvotno napisa Vidi poruku
    U prvoj trudnoci sam rodila mrtvo dijete u 27. tjednu i nitko mi nije rekao da imam ikakva prava, nisam cak bila ni 90 dana na porodiljnom, a kamoli da ga mogu prijaviti. Kao da nikada te trudnoce nije ni bilo, to se nigdje ne vodi osim u mojem lijecnickom kartonu. Nitko mi nije nista rekao, a ja sam bila u prelosem stanju da bi mi to uopce palo na pamet. Tek sada kad je Julija umrla (nju smo naravno prijavili i svu papirologiji sredili, posto je imala 3 mjeseca) mi je palo na pamet da sam i 1. put mozda imala neka prava.
    Uglavnom, kada bi ja kojim slucajem rodila jednoga dana jos koje dijete ili ga mozda posvojila, da li bi mi se to negdje vodilo kao drugo dijete posto mi je prvo (odnosno,drugo, ali prvo nismo prijavili) umrlo?
    Lica, žao mi je što si toliku tugu prošla. Pitaj u matičnom uredu. Mi isto nismo prijavili svoju curicu, ali ponukana postovima na forumu, išla sam pitati u Matični ured. I upisana je. Priznaje mi se da sam mama četvoro djece. Iako je prošlo puno godina, ona postoji crno na bijelo na papiru. Rodilište ima obvezu prijaviti svako dijete koje se rodi od 25. tjedna (valjda i sada to vrijedi), pa makar ne živjelo ni trenutka. Rođeno je. I time postoji u papirima.

  44. #44
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj žužy prvotno napisa Vidi poruku
    Neznam gdje bi postavila ovo pitanje,nadam se da ovdje ima netko tko bi me uputio dalje..
    Prijateljica je danas rodila mrtvu curicu u 37. tt i zamolila me da pokušam saznati dali postoji mogučnost da ju dobiju i sahrane?
    Čisto da zna svoja prava,za slučaj da ih odbiju kada budu tražili da ju uzmu iz bolnice.
    Ako netko zna,bila bih vam zahvalna na informaciji.
    Naravno, pa to je njihovo mrtvorođeno dijete. Mi smo našu Lauricu na porodu izljubili, izgrlili i 2 tjedna kasnije pokopali. To je naše dijete i naše pravo. Uredno je dobila rodni list na kojem je u napomeni naznačena kao mrtvorođenče i mi smo upisani kao roditelji.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Evo naša krasna birokracija- Ljuta, jadna i očajna jer svojoj anđelici nisam mogla dati ime... Još mi je s podsmijehom rekla u matičnom-"Nemrete mrtvom detetu dati ime.". Dobila rodni list na kojem su crtice di je trebalo pisat njeno ime i prezime i u napomeni piše- djete je rođeno mrtvo... baš me to smeta..Tikica_69 vama su dali da je primite, ja sam ih jedva namolila da mi je pokažu o tome da je primim nisu htijeli ni čuti.. Nije nam dosta ovak teško onda ti još i uskračuju takve stvari koje su barem meni bitne.Ona je postojala, ritala se, reagirala na moj dodir, na glas svojeg tate i na glas svojih sestrica i da joj ne mogu dat ime... baš me to boli.

  46. #46
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj krescenija prvotno napisa Vidi poruku
    Evo naša krasna birokracija- Ljuta, jadna i očajna jer svojoj anđelici nisam mogla dati ime... Još mi je s podsmijehom rekla u matičnom-"Nemrete mrtvom detetu dati ime.". Dobila rodni list na kojem su crtice di je trebalo pisat njeno ime i prezime i u napomeni piše- djete je rođeno mrtvo... baš me to smeta..Tikica_69 vama su dali da je primite, ja sam ih jedva namolila da mi je pokažu o tome da je primim nisu htijeli ni čuti.. Nije nam dosta ovak teško onda ti još i uskračuju takve stvari koje su barem meni bitne.Ona je postojala, ritala se, reagirala na moj dodir, na glas svojeg tate i na glas svojih sestrica i da joj ne mogu dat ime... baš me to boli.
    Oprostite na upadu,ali ovo je grozno,pa kakva je to osoba zaposlena u matičnom,ma sva se ježim.Jadna naša birokracija,ajme koji smo mi...
    Držite se ,neka Vam Bog da snage.

  47. #47
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj krescenija prvotno napisa Vidi poruku
    ... Još mi je s podsmijehom rekla u matičnom-"Nemrete mrtvom detetu dati ime.". .
    šta reć na ovo nego FUJ!

    ja sam sad prošla zakon o osobnom imenu i čačkala sam malo,ali nisam nigdje našla da se ime NE može dati mrtvorođenom djetetu.
    moj J. je bio živorođen pa smo bez problema dali ime...

    probaj poslati mail na uprava@zagreb.hr (Gradski ured za opću upravu) pa njih pitaj za davanje imena

    u kojem matičnom uredu si bila?

  48. #48
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    kresendija evo još malo sam kopala, možeš mrtvorođenom djetetu dati ime!


    evo ti link: http://www.propisi.hr/print.php?id=7788

    NAPUTAK
    ZA PROVEDBU ZAKONA O DRŽAVNIM MATICAMA I UPISU POSVOJENJA U MATICU ROĐENIH
    („Narodne novine“, broj 26/08)
    II. MATICA ROĐENIH

    21. Činjenica rođenja mrtvorođenog djeteta upisuje se u maticu rođenih s podacima koji su predviđeni za živorođeno dijete, a osobno ime unosi se na izričit zahtjev roditelja. U rubriku »Primjedbe« upisuje se bilješka: »Dijete je mrtvorođeno.«

    isprintaj si cijeli popis, sa debelim fluorescentim flomićem podrctaj članak 21 i gurni gaduri pod nos! još joj reci da ćeš ju prijaviti jer nezna svoj posao!
    Posljednje uređivanje od Boxica : 13.08.2013. at 09:19

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Boxica hvala, baš ću to sutra i napraviti. Ma kak ju nije sram, ja sam samo zbog toga gledala rodni list i tulela ko kišna godina zato jer ispada koda je i nije bilo... bez imena... moje zlato će imati upisano ime i to sutra ili zove u ZG, a onda ću i reći kakvo je njeno ponašanje pa nek se gospođa malo zamisli...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Sad imam tu rodni list i da Vas odma pitam, ako je tak ka piše u zakonu onda treba pisat i prezime i državljanstvo i narodnost, ako sam dobro skužila-ispravite me, ako griješim-kod nas nema ni imena ni prezimena ni narodnosti ni državljanstva, u glavnom u rodnom listu su samo datum rođenja, spol i mjesto rođenja i podatci moji i suprugovi. Idem sutr ujutropa ako mi može netko odgovoriti na to do onda jer se tresem kolko sam ljuta na samu sebe i na tu službenicu i ne znam dal sam dobro skužila ili ne..

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •