Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 99 od 99

Tema: Ubod krpelja

  1. #51
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Malo sama sa sobom razgovaram
    https://www.baby-und-familie.de/Gesu...er-162277.html

    Da skratim što sam uspjela pročitati na razumnim austrijskim i njemačkim stranicama (a ne nekim forumima ) - za nas odrasle u kritičnim područjima (npr. sjeverozapadna Hrvatska, Slovenija, južna i istočna Austrija...) dobro je cijepiti se. Za djecu se preporuča od 6. godine, a dozvoljeno je od 2. godine.

  2. #52
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Kod mene su cijepljeni muz i sin. Kci i ja nismo.
    Sina smo cijepili kad ga je piknuo. Bio je mali al koliko ne sjecam se. Tad sam mislila da je to dogadjaj koji cu pamtiti cijeli zivot. Sad nemam pojma
    Muz se cijepio jer je cesto u prirodi u zarazenom dijelu.

  3. #53
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    E vidis vidis. Ja bih se mogla cijepit. Mene krpelji baš jako vole

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na drugoj temi sam pisala da je mala imala krpelja u kosi, i trk nakon mjsec dana reagirala. Infektologinja mi je rekla da na nasem lokalnom podrucju nema meningitisa sto sam znala, ali mi je rekla da nema niti borelioze, nego samo bakterije koja se zove rikecija, a izaziva povecanje limfnih cvirova i lokalnu reakciju. Tak da znate, ako skupite krpelja u srednoj Dalmaciji, nije opasno.

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Prijavljujem prvog krpelja. Poceli su topli dani i evo ih. Stigli smo na odrediste autom u 13.30, u 15.00 je krpelj vec ugledan i cvrsto se drzi. Kakvo setanje i trazenje lokacije, odmah je napao.

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ček i prošle godine ista priča?
    Jeste li ga izvadili?

  7. #57
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Jelena koristite li repelente?

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Izvadili smo, cijelog. Nismo nista koristili, glupi smo. Ja sam zaboravila, a MM je mislio da ih jos nema. Onaj neki etericni za djecu sto sam ga lani spominjala se pokazao poptuno neucinkovitim. Krpelj sece po namazanom mjestu. Jedino Autan. Al ga danas nismo koristili, niti smo pazili da smo u svijetlo obuceni, skroz neoprezno smo otisli na izlet.

  9. #59
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Zato sam i podigla temu, da jos netko ne zaboravi...

  10. #60
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja sam uvijek u tamnom, i dijete isto. ali repelent koristim cim temp prede 10 i nema snijega
    di ste ga ulovili?
    Posljednje uređivanje od magriz : 03.03.2019. at 21:13

  11. #61
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pred 3-4 tjedna sam našla tri na psu.


    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  12. #62
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Blizu slovenske granice, najgore po pitanju bolestina. Ne vidi se nista, niti crvena tockica.

  13. #63
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pred 3-4 tjedna sam našla tri na psu.


    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Je l u Zagrebu ulovio? Nas inace stalno u vrticu upozoravaju, ali jos nisu poceli ove godine. Navodno ih ima po parkovima, iako mi nismo nikad pokupili.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pred 3-4 tjedna sam našla tri na psu.
    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Ja nisam našla na vreme na psu, isto sam mislila da je rano, rezultat- babezioza .
    Sreća veterinar je prepoznao odmah i izvukli smo ljubimca nekako iako prognoza nije bila sjajna jer ima već punih 12 godina... Tako da, aktivni su krpelji već odavno, nažalost.

  15. #65
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Jel' se itko od forumaša cijepio il se misli cijepiti? Kako to ide? Na siteu Zavoda je preporuka za planinare, to je valjda 50% Zagreba.

  16. #66
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Je l u Zagrebu ulovio? Nas inace stalno u vrticu upozoravaju, ali jos nisu poceli ove godine. Navodno ih ima po parkovima, iako mi nismo nikad pokupili.
    Ma da.
    Bio je samo na dvorištu i po kvartu, nismo nikud išli zadnje vrijeme... ni u Maksimir.... sreća pa je mali i star, pa ne treba puno...

  17. #67
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' se itko od forumaša cijepio il se misli cijepiti? Kako to ide? Na siteu Zavoda je preporuka za planinare, to je valjda 50% Zagreba.
    ali cjepivo je SAMO za meningoencefalitis
    mene je i borelioze strah. lanjska mi je dovoljna za cijeli zivot

  18. #68
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ali cjepivo je SAMO za meningoencefalitis
    mene je i borelioze strah. lanjska mi je dovoljna za cijeli zivot
    Da, i mene je više strah borelioze. Ne mogu vjerovat da Austrijanci još ništa nisu pronašli kao dobru preventivu.

    magriz, je l istina da ipak treba dulje trajati ugriz za prijenos borelioze? Tako sam nekako zapamtila. Virus meningitisa u glavi krpelja, odmah se prenosi, a bakterija u tijelu pa treba malo dulje. Utješi me.

  19. #69
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i mene je više strah borelioze. Ne mogu vjerovat da Austrijanci još ništa nisu pronašli kao dobru preventivu.

    magriz, je l istina da ipak treba dulje trajati ugriz za prijenos borelioze? Tako sam nekako zapamtila. Virus meningitisa u glavi krpelja, odmah se prenosi, a bakterija u tijelu pa treba malo dulje. Utješi me.
    necu te utjesit, moj krpelj je otpao unutar 12 sati :/ boreliza je bila skolskimprimjer crvenila, a krpelju ni traga. primijetila sam 2tjedna nakon planinarenja. a to mi je bilo jedini put u zivotu da se nisam naspricala s repelentom

  20. #70
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Jelena, istina je. Zato je jako bitno pregledavanje kad se vratimo iz prirode.

    Kod mene u Sloveniji ima boreliozu svaki treci valjda. Ja imam u uzoj obitelji 3 clana obitelji koja su ju imala. Nije tako strasno ako se navrijeme odkrije, meningitis je vise opasan.

  21. #71
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Krpelj s otoka koliko je opasan?
    Za sad je izvucen i premazan s dizificiensom

  22. #72
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Krpelj s otoka koliko je opasan?
    Za sad je izvucen i premazan s dizificiensom
    Na većini naših otoka ima ovaca, pa onda i krpelja. Ali ako ovaca i nema, divlje životinje ih ipak imaju, kao i domaće, pa bih rekla da je opasan jednako kao i neki s kontinenta. Prati hoće li biti novih simptoma. Krpeljni encefalitis nije baš tako česta bolest, ali ima i drugih koje prenose krpelji.

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ima ovaca

  24. #74
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kad je S prpsle godine imala reakciju na ubod krpelja, rekla mi je dokica na Zaraznom da na podrucju Dalmacije krpelji ne prenose meningitis niti boreliozu, samo rikeciju.

  25. #75
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ako zadarsko zalede spada pod dalmaciju, nije u pravu. meni je krpelj prenio boreliozu

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ozbac?
    Ako su lagali mene i ja lazem vas.

  27. #77
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim ja svejedno pratim, jerbo je mala imala reakciju na mjestu uboda tek nakon gotovo 4 tjedna.

  28. #78
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    ozbac?
    Ako su lagali mene i ja lazem vas.
    nije ni meni vjerovala kad sam joj rekla gdje sam pobrala, dok nije vidjela crveni pecat

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Rijecko podrucje kvarner je u pitanju
    Ako ce bit nesto vece budemo trazili strucniju pomoc

  30. #80
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Jelena, prati stanje. Ako se pojavi crvenilo bilogdje! na tijelu pravac doktor.

  31. #81
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Budući da fronta zaraženih krpelja ide od Austrije, preko Slovenije, Hrvatskog Zagorja itd, da ih je još uvijek manje zaraženih u Dalmaciji. Ali očito se brzo šire. Ja se i dalje nadam nekoj preventivi za boreliozu od Austrijanaca. Nadam se da rade na tome.

  32. #82
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Upravo skinula jednog. Ni kapi krvi u njemu. Nadam se da se tek zakacio.

  33. #83
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Opet smo pokupili krpelje pa sam opet išla čitati. Mi smo pokupili sitne, sitne, najsitnije u svemiru.

    Evo neki rezime što sam pročitala, možda nekog zanima

    Ima nekoliko stadija kroz koje krpelj prolazi:
    Jajašca - bezopasno

    Larve - krpelj u stadiju larve ima tri para nogu i sitan je do cca 1 mm veličine. Slabo se kreće i nalazi se pri zemlji. Obično se nakači na miševe i srodne životinje gdje se i zarazi. Za boreliozu sam shvatila da se ne prenosi s majke na jajašca, ali za encefalitis nisam sigurna. Rijetko se lovi za ljude. Kad se ulovi provede 2-3 dana na nositelju i otkači se. Čeka da prijeđe u idući fazu.

    Nimfe - krpelj od 1,5 do 3 mm. Ima 4 para nogu i brže se kreće. Nalazi se na višim travama. Najopasniji stadij jer je teško vidljiv, a često zaražen. Najčešći uzročnik bolesti. Bakterije borelioze u pravilu prenosi ako je dulje nakačen, oko 36 sati. Virusni encefalitis se brže prenese, čini se odmah. Kad se nahrani otkači se sam sa nositelja i čeka da sazrije u sljedeću fazu. To traje i mjesecima.

    Odrasli krpelji su često zaraženi, ali su rijetko uzročnici borelioze jer se vide navrijeme.

    Ja sam prema ovome prilično sigurna da smo mi pokupili larve, 3 komada. 2 na malom, jedan na meni. Bili smo u prolazu, možda 1,5 sat, sjever Hrvatske, 45 min od Zagreba, istuširali smo se odmah kad smo doma došli. Našpricali smo se Autanom, ali smo bili loše obučeni.

  34. #84
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Našoj maloj se sitni takav zakačio na obraz još u ožujku. Navodno se neke bolesti pokažu tek mjesecima poslije. Je li to točno?

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Našoj maloj se sitni takav zakačio na obraz još u ožujku. Navodno se neke bolesti pokažu tek mjesecima poslije. Je li to točno?
    Je, ali nije velika vjerojatnost.

    Borelioza i krpeljni encefalitis. Uobičajeni period inkubacije je par tjedana, ali može biti i dulji.

  36. #86
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja nikada ne čupam krpelje,nikako.Ni u smjeru kazaljke,nikako.Nekad davno je moja mama čupala sama sebi krpelja,koji joj je bio na jednom guzu,glava ostala,možda i još ponešto.U roku pola sata čitavo to mjesto(čitaj guz) je buknuo,natekao i zacrvenio se.Završila je na hitnoj na čišćenju,gdje su joj rovili po sirotom guzu sve dok nisu pronašli sve ostatke.
    Ja ,nekakvim čudom,nikada u životu nisam zaradila krpelja,a baš sam seljačko dijete.Gdje sam se sve zavlačila,čudo jedno:kokošinjci,obori,štale,drveća,šumarci,gr mlja,krave,konji,psi,mačke,kokoši....Omiljena igra je bila kraj rijeke Bosne.I opet krpelja nikad nisam zakačila,niti sam uživo vidjela zmiju.
    Za razliku od mene,moje cure ih redovno privlače.Odemo na vađenje i to je to.Pratim ih,ali ne brinem.Starijoj curi su jednom izvukli 7 krpelja i krenemo kući,ja primjetim joj 2,pa se vratimo.

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Klima je sada drugačija. Prije je bilo godišnjeg doba zime. Sada ga nema. Što bi smanjilo broj štetočinama?

  38. #88
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Silkice, nije ih bilo toliko kad si ti bila mala. Oni dolaze od Slovenije i šire se prema BiH.

    Mami se inficiralo, ali to je rijetko. Baš svuda piše da nije drama ako ostane glava jer ju tijelo samo odbaci. Nama su govorili kad sam bila mala da će ponovo narasti ako ostane glava, a sad piše da je to mit.
    Meni je produljivanje vremena ugriza puno realniji rizik od prijenosa bolesti.

    Žuta, ako je zbilja tako sitan bio, ispod 1 mm, onda je to isto larva pa je minimalna vjerojatnost da je zaražena.

  39. #89
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Klima je sada drugačija. Prije je bilo godišnjeg doba zime. Sada ga nema. Što bi smanjilo broj štetočinama?
    Ne znam bas koliko zima pomaze. Kod nas traje od listopada do svibnja, prakticki (snijega imamo barem 4-5 mjeseci), temperature dostizu i -40 i nize, a krpelja nema gdje nema. Svakakvih, ukljucujuci i one koji prenose lyme disease.

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice, nije ih bilo toliko kad si ti bila mala. Oni dolaze od Slovenije i šire se prema BiH.

    Mami se inficiralo, ali to je rijetko. Baš svuda piše da nije drama ako ostane glava jer ju tijelo samo odbaci. Nama su govorili kad sam bila mala da će ponovo narasti ako ostane glava, a sad piše da je to mit.
    Meni je produljivanje vremena ugriza puno realniji rizik od prijenosa bolesti.

    Žuta, ako je zbilja tako sitan bio, ispod 1 mm, onda je to isto larva pa je minimalna vjerojatnost da je zaražena.
    Pa sad, ja sam bliže šezdesetoj nego pedesetoj godini, a sjećam se iz djetinjstva da ih je bilo puuuno i da su ih donosile ovce kad su ih zimi potjerali iz Bosne na sjever Hrvatske. Bilo ih je, kako ne... Čula sam za krpeljni encefalitis u osnovnoj školi, prije skoro 50 godina. A i grizli su nas... Znali smo ih se nakupiti dok smo brali šumske jagode i gljive, pa onda skidati pincetom. Ufff... Mog starijeg sina krpelj je ugrizao jednom. Ali moja djeca nisu puno hodala po šumama i gorama, a svoj grunt redovito kosimo, tako da nije visoka trava. To je prevencija. Kod Silkice ti je to isto, a bome i u Slavoniji - manje ljudi, sve više zapuštenih zemljišta, a oni uživaju na takvim područjima.

  41. #91
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ok ali u mojem kraju nije bilo ovci ali krpelja je
    Sjecam se kad me jedan upiko tocno znam gdi u nobel kvartu u zg

  42. #92
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    To mislis da je cudno jer krpelji ne zive uz bogatase?

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne znam, ali meni je puno problematicnija borelija od menigitisa ( koji je zapravo jako rijedak).

  44. #94
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, to je kod nas relativno cest problem.

  45. #95
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ali cjepivo je SAMO za meningoencefalitis
    mene je i borelioze strah. lanjska mi je dovoljna za cijeli zivot
    Sad tek vidim. Preskocilo mi cijelu stranicu.
    Inace cesto na poslu srecem ljude koji su GODINAMA cak i desetljece imali razne poteskoce uzrokovane borelijom. Jasno neprepoznato da je borelija u pitanju. Tegobe su bile strasne.

  46. #96
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Koliko sam ja ovdje pohvatala, prakticki svi vuku barem nekakve posljedice lajmske bolesti, s obzirom da ju najcesce nitko ne uspije prepoznati na vrijeme.

  47. #97
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    cak i ako se prepozna na vrijeme, bez titra nisi siguran da je ubijena

  48. #98

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav slicna situacija i kod nas sa crnom tockicom dali je bio krpelj u pitanju ili?
    Hvala na odgovoru .

  49. #99
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Ivav prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav slicna situacija i kod nas sa crnom tockicom dali je bio krpelj u pitanju ili?
    Hvala na odgovoru .
    Slikaj mobitelom i pošalji sliku obiteljskom liječniku da pogleda.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •