Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 170

Tema: DjeČja Štednja - ograniČenje za roditelje

  1. #51
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ja sam danas bila u ZABI početi dizati novce sa Pčelice. Gospodična na šalteru je rekla da nemaju nikakvu obavijest i da još uvijek isplaćuju 10000 mjesečno.

  2. #52
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    A sta je sa stambenim stednjama koje su na djetetovo ime? Mi namjerno nismo htjeli klasicnu djecju jer su kamate povoljnije na stambenoj, orocenje je na 5 godina i uplacuje se 10 000 godisnje da bi se dobio puni poticaj od drzave. Dakle, jel zna netko sta je s tim?

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Danas sam razgovarala sa CZSS-om i rečeno mi je da se može dići veći iznos od ovog novopropisanog, ali se mora tražiti njihovo odobrenje, navesti točne iznose i namjene za što će se novac utrošiti. Kao šlag na kraju, traže i račune kao dokaz ....ma mislim stvarno su pretjerali

    Moja djeca nemaju štednju,nego im je nedavno isplaćena odšteta od osiguranja ( zbog saobračajke). u međuvremenu smo imali jako puno troškova zbog liječenja i svega ostalog, a račune nisam skupljala i naravno nemam dokaze.

    jako sam ogorčena, grozno!

    Mogu mislit kako je vama koji ste štedjeli i odvajali za djecu ,strašno!

  4. #54
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    A sta je sa stambenim stednjama koje su na djetetovo ime? Mi namjerno nismo htjeli klasicnu djecju jer su kamate povoljnije na stambenoj, orocenje je na 5 godina i uplacuje se 10 000 godisnje da bi se dobio puni poticaj od drzave. Dakle, jel zna netko sta je s tim?
    inače je 5000 kn za maximalni poticaj. Meni su rekli da će se to prebacivati na dječje račune.

  5. #55
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Ja i MM smo prije godinu dana otvorili našoj Lari štednu knjižicu i potpisali oboje ugovor gdje smo joj zakonski zastupnici.
    Nakon toga ove godine u proljeće nas je naša osobna bankarica PBZ banke zvala da dođemo potpisati izjavu u kojoj piše da se slažemo sa novim zakonom da trebamo dozvolu od Socijelne skrbi ako dižemo više od 10.000 kuna i to smo sve na ovoj temi do sada pročitali.
    Mi smo to odbili i zatvorili joj štednu knjižicu i otvorila sam joj stambenu štednju i mislim da je to bolja opcija jer ću joj nakon 5 godina štednje produžiti i dalje koliko bude potrebno.
    Tako ćemo našem djetetu moći pružiti školovanje, putovanje, autoškolu i slične stvari koje naši roditelji nisu mogli nama pružiti i jako se radujemo toj našoj pravoj odluci.
    A zakon Ministarstva zdravstva i socijalne službe oštro kritiziram.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    na 4 rijeke
    Postovi
    102

    Početno

    kaj mislite il znate da kad ste u stambenoj necete imat istih problema oko podizanja novca

    kad istekne ugovor od 5 godina novci i dalje ostaju na ime djeteta

    i negdje sam vec pisala kad vam istekne ugovor 5 godina, ne morate ga produzit, samo vam uzmu proviziju
    kta i DPZ i dalje vam idu na nove uplate

    i jos nesto DPZ se dobije na postotak uplacenog do max 5000 kn, znaci mozete uplatit bilo koju cifru i na nju ce te dobit postotak

  7. #57
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja cu do 1.9. podici lovu (nema puno, ali ne volim ogranicenja kad i sa koliko svojih novaca mogu raspolagati) i zatvoriti djecje stednje
    a stambenu na djecu necu otvarati, jer mi se cini vjerojatno da ce se i tu pojaviti kad-tad zahtjevi za objasnjenjima, racunima isl

    to malo sto uspijemo ustediti, stavit cu na svoj racun otvorene stednje
    Posljednje uređivanje od emily : 20.08.2010. at 09:59

  8. #58

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    e pa ja ne bi ni stambenu otvarala na dijete kad ko zna šta će smisliti - pa će tražiti i za to račune i onda ne možeš platiti strane jezike, auto školi i slično sa stambenom štednjom!
    moja lova na moje ime a ja ću odlučiti kome i za što ću je dati!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    mi smo danasu cca 15 minuta dignuli max koliko mozemo a da ne setam po CZSS i policiji i slicnim ustanovama.
    OStatak cemo dignuti sljedeci mjesec i to je to....

  10. #60
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Uvjerile ste me. I ja ću danas ili sutra u banku.

    Ali pitam se, zar se zaista ništa ne da napraviti? Meni je ta odluka prestrašna.
    Sjećam se da je prije nekoliko godina već bilo govora o tome pa se od primjene odustalo, očigledno do sada.

  11. #61
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    po meni dječja štednja je upravo ono što joj i ime govori-dječja, kovanice iz kasice i sl.

    do sada su se dječji računi koristili za obiteljsku štednju-jer je kamata nešto veća nego na druge oblike štednje i to je, čini mi se, glavni razlog za donošenje ove mjere.

  12. #62
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Kod nas su u dječjoj štednji i kovanice iz kasice, ali i svi oni dodaci koje su djeca do sada dobila od grada i sl. Uz to im povremeno uplatim po 100-200 kn,a nikad ništa nije dizano s računa. Iznos koji tamo trenutačno stoji nekome bi zaista možda i bila obiteljska štednja, ali u našem slučaju tamo nema ni kune koja nije dana djeci. I gdje ona povući granicu i odrediti što je dječja, a što obiteljska? Ispada da zlorabimo sustav. A nisam ju ni otvarala radi kamata nego da novac bude odvojen, daleko od pogleda.
    Kako god, sad ću ju zatvoriti. Zapravo zatvorit ću je kad podignem sav novac jer me užasno smeta da mi netko ograničava pristup onome što je moje, tj. moje djece. Zašto država mora znati da ćemo mi, recimo, taj novac jednoga dana potrošiti u Disneylandu za što štedi moje starije dijete? Naša stvar hoćemo li kupiti novo donje rublje, udžbenike ili si priuštiti neki luksuz. Mi ušparali, mi trošimo. I još da im plaćam raznorazne pristojbe. Kao da me ionako ne pljačkaju gdje god stignu!

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Na bankomatu možeš samo uplaćivati, dizati uvijek moraš u poslovnici.
    Moji imaju Pčelicu gooodinama i nikad mi nije palo na pamet podizati lovu od tamo. Samo punimo. I djeca isto. Imaju i stambenu štednju - ista stvar... Jedino smo davno zatvorili račune u Hypo banci i drago mi je zbog toga.

  14. #64
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    i. ima racun na pcelici u koji sam uplacuje kovanice, nije neka suma na racunu, ali moglo bi mu dobro doci za kupovinu kompa, bicikla ili sl
    ako on uplacuje valjda on ima pravo i odluciti sto je za njega dobar trosak?
    ili ima pravo samo stediti, ne i trositi?

    moja mama mu uplacuje dvije stednje, jednu za studij (ili za vjencanje ili za orbt), onu koja se podize sa 18 godina, i jednu stambenu, koju mu uplacuje vec petu godinu kako bi za godinu i po mogli ona, on i njegova rodica (druga joj unuka) poci na machu picchu
    ne mogu vjerovati da bi neki soc. radnik odlucivao jel to putovanje za njega korisno

  15. #65
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Ja sam danas podigla dio i prebacila ga u investicijski fond na svoje ime. Prebacit ću i ostatak kako budem mogla s obzirom na mjesečne limite. Radije manja kamata nego da nekome moram polagati račune ili ga moliti za svoje. Sve ostaje isto osim što je račun na moje ime i nema ograničenja, a kamata je promjenjiva.

  16. #66
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    mi smo neki dan išli podići dječju stambenu štednju i saznali kako za sada nema problema oko podizanja, oba roditelja moraju biti prisutna i mora se dati na uvid rodni list djeteta. Mi nismo ništa obavili jer nam još nije istekao ugovor :zaboravna:, nadam se da će isto pravilo vrijediti i na kraju godine.

  17. #67
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    po meni dječja štednja je upravo ono što joj i ime govori-dječja, kovanice iz kasice i sl.

    do sada su se dječji računi koristili za obiteljsku štednju-jer je kamata nešto veća nego na druge oblike štednje i to je, čini mi se, glavni razlog za donošenje ove mjere.
    Po meni nije, a nije niti po banci.
    Kad smo otvarali štednju u banci nitko nam nije rekao da na nju možemo stavljati samo kovanice iz kasice.

    Ja apsolutno sav novac koji dobijem za dijete - bili to Bandićevi novci, dar za Svetog Nikolu u firmi, kovanice ili novac za rođendan stavljam na Pčelicu, i to doživljavam kao novac za Leu, za njene potrebe, a ne kao novac koji će ona iskoristiti sa 18 godina. Znači ako joj treba nešto veće - bicikl, autosjedalica ili kakva terapija a ja u tom trenutku nemam novaca da joj to kupim dići ću "njen" novac. Baš zato ga i spremam, da se ne dogodi da joj ne mogu platiti nešto što joj treba.

  18. #68
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni nije, a nije niti po banci.
    Kad smo otvarali štednju u banci nitko nam nije rekao da na nju možemo stavljati samo kovanice iz kasice.

    Ja apsolutno sav novac koji dobijem za dijete - bili to Bandićevi novci, dar za Svetog Nikolu u firmi, kovanice ili novac za rođendan stavljam na Pčelicu, i to doživljavam kao novac za Leu, za njene potrebe, a ne kao novac koji će ona iskoristiti sa 18 godina. Znači ako joj treba nešto veće - bicikl, autosjedalica ili kakva terapija a ja u tom trenutku nemam novaca da joj to kupim dići ću "njen" novac. Baš zato ga i spremam, da se ne dogodi da joj ne mogu platiti nešto što joj treba.
    malo si me predoslovno shvatila kad sam rekla kovanice, mislila sam na slučajeve gdje ljudi npr. prodaju stan i stave novac koji im neće trebati par mjeseci na dječju štednju jer je kamata veća nego na običnoj i slične stvari,
    pri tom ne opravdavam mjeru, nego samo navodim mogući razlog za njeno donošenje,

    iako, ako su htjeli zaštiti banke od zloupotreba ok, ali iznosi koji su se mogu mjesečno podići su smiješni- niti za bolji bicikl.


    mi ćemo našima sad kad su veći, bez obzira na tu mjeru, otvoriti dječju štednju na koju će nositi sami svoje kasice, za sve njihove buduće potrebe štedimo na druge načine (stambena, životno)
    Posljednje uređivanje od suncokret : 26.08.2010. at 10:28

  19. #69
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Ja sam tek nedavno saznala za ovo, kad je već bilo kasno za dizanje novaca. No čisto slučajno (ne u banci, naravno) saznala sam da za sad još postoji rupa u zakonu i da se sa Pčelice novci mogu prebaciti na Cool račun za mlade do 18 s kojeg se s novcima može raditi što hoćeš - dizati na bankomatima, prebacivati sa e-zabe itd. Tko je ovdje lud pojma nemam, ali ja sam svoje novce uspjela prebaciti na oročenu štednju i sad su mi dostupni kad nam zatrebaju. Koliko će se dugo to moći nitko ne zna, bankaricama mi kaže da je do kraja godine tako, a dalje, tko zna.

  20. #70
    kples

    Početno

    Citiraj Karin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam tek nedavno saznala za ovo, kad je već bilo kasno za dizanje novaca. No čisto slučajno (ne u banci, naravno) saznala sam da za sad još postoji rupa u zakonu i da se sa Pčelice novci mogu prebaciti na Cool račun za mlade do 18 s kojeg se s novcima može raditi što hoćeš - dizati na bankomatima, prebacivati sa e-zabe itd. Tko je ovdje lud pojma nemam, ali ja sam svoje novce uspjela prebaciti na oročenu štednju i sad su mi dostupni kad nam zatrebaju. Koliko će se dugo to moći nitko ne zna, bankaricama mi kaže da je do kraja godine tako, a dalje, tko zna.
    Imam isti problem. Još kaj je najbolje u jednoj poslovnici su mi rekli da je moguće podići novce, ako zatvoriš štednju na Pčelici i bez potvrde od CZSS-a. No kad sam pitao u poslovnici u kojoj sam otvorio Pčelicu, jer se samo tamo može zatvoriti, tada su mi rekli da to nije istina.

    Molim te napiši neke detalje o Cool računu:

    - jesi li morala biti u poslovnici gdje si i otvorila Pčelicu?
    - koliko je upisnina i godišnja članarina?
    - može li se putem e-ZABA sa Cool računa isplačivati na tekući račun?

    U svakom slučaju vrlo je ilegalno to što državno legalno radi. Naime ovom promjenom su postigli to da moraš plaćati državi biljege da bi digo svoj novac!?

  21. #71
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Račun sam otvorila u poslovnici u kojoj sam otvorila i Pčelicu i to bez problema. Tjedan dana prije sam bila u istoj poslovnici i razgovarala s nekim bankarom koji mi ništa o tome nije rekao već me uputio na CZSS. Onda sam slučajno saznala za taj Cool račun i dogovorila putem e-zabe sastanak sa osobnom bankaricom i bez problema otvorila Cool račune za svoje klince, prebacila svu lovu sa Pčelice i zatvorila Pčelice. Treba ti samo rodni list djece, koji oni kopiraju. Meni je bankarica rekla da je to nekakva rupa u zakonu, još za sada može, do kad ne zna se.
    Možeš prebacivati sa e-ZABE, dizati s bankomata 1000kn dnevno (dobiješ i ti karticu, za klince nisam ni tražila jer su mali) i u poslovnici. Isti dan sam vidjela račune na e-zabi i prebacila svu lovu na svoj račun. A u poslovnici sam koliko mi je trebalo prebacila na naše račune od stambene štedionice.
    Otvaranje računa ništa ne košta, vođenje računa je par kuna.
    Idi u poslovnicu i kaži da želiš otvoriti Cool račun na ime djeteta i prebaciti novac sa njegove Pčelice. Bez problema će ti to napraviti, samo što ti nitko u banci neće otkriti tu tajnu. I napravi to što prije dok nisu nešto drugo smislili.
    Ja sam nakraju tu lovu sa Pčelica stavila na Otvorenu oročenu štednju, kamate su nešto malo manje, ali oročenje uvijek mogu razvrgnuti, i doći do svojih novaca.
    ovo sa CZSS-om je prestrašno!

  22. #72
    Mingola avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    231

    Početno

    mi smo imali dječju štednju. kada je i naša banka uvela to ograničenje, mi smo lijepo podigli novce, i oročili ih u drugu banku.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    imam pitanje, imamo dječju štednju u raiffeisenu na 5 godina, nije prošlo tih 5 godina + nije uplaćen iznos predviđen za tih 5 godina, dali mogu podići položene novce svejedno? i dali trebam prilagati kakve račune? recimo da bi digla novce za uređenje dječje sobe.

  24. #74
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Koliko su meni rekli u Zabi, ako želiš dići više od 900kn, moraš u CZSS podnijeti molbu. Npr za stambenu na dječje ime su mi rekli da ne mogu dići, samo prebaciti na Pčelicu.
    Možda da napraviš nešto kao ja (vidi što sam napisala gore), ako u RF banci nema nešto slično pretpostavljam da možeš prebaciti u Zabu. I onda s tog Cool računa možeš sve podići bez problema.
    Nadam se da ćeš uspijeti. Sretno!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    znači ako prebacim na tzv. pčelicu (recimo da to imaju u raiffeisen) onda bi trebala moć dić bez obzira kaj je to kao na 5 godina, a nije isteklo tih 5 godina. Mislim, nije mi svejedno dal je 900 kn ili puni iznos al bolje išta nego ništa ako mogu dizat.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Mi smo upravo u postupku kod Centra da bi digli Eure sa dječje štednje.
    Prvo sam naivno napisala molbu i otišla u Centar u kojoj tražim da mi dozvole isplatu za uređenje dječje sobe. Službenica me vratila nazad i primjenila onu legendarnu šifru FJP (fali jedan papir). Dakle uz molbu su tražili prdračun za namještaj , rodni list, preslike osobnih iskaznica, potpise oba roditelja. Sve smo sklupili i predali ali sad službenica kaže da će nas pozvat (oboje moramo izać sa posla) da kažemo šta želimo. Napisali smo u molbi naše namjere ali nas žele vidit da procjene da li nam je skladan brak.
    Dogovorili smo se da ćemo doć u Centar i ljubit se i grlit se ispred službenice.
    Sad čekamo poziv. Prošlo je mjesec dana i još ništa.
    Napomena radi se simboličnoj sumi, a račun je otvoren prije 6 godina.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    U PBZ-u je katastrofa. Orocili smo djecje novce i kad je isteklo htjeli ih prebaciti u drugu banku. Naravno nisu nam dali, bez obzira sto su vrijedila druga pravila kad smo potpisali ugovor. Cak i za ovih 1000 kn moramo potpisati izjavu da cemo ih potrositi na uzdrzavanje itd. Objasnili smo im da novac uopce necemo trositi, ali uzalud. Kazu da je jedini nacin da podignemo novac potpisivanje izjave.

    Napisali smo zalbu banci i pokrenuli postupak u CZSS. Necemo nista lagati i izmisljati razloge za sto nam novac treba - prvobitna namjera bila je prebaciti u drugu banku, ali uz ove uvjete cuvat cemo novac kod kuce. To cemo im i reci. Biljezi za postupak u CZSS-u su skoro kao cijela godisnja kamata

    Pokusao sam izguglati misljenje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi kojim je ogranicenje raspolaganja djecjom stednjom smanjeno s 10 kkn na 1 kkn, ali nisam nasao. Koliko vidim nije objavljeno ni na njihovom webu ni u Narodnim novinama. Ima li ga netko? Nasao sam samo preporuku Mile Jelavic kojim se trazi stroze ogranicenje. Mislim da se u ovom slucaju ponijela kao pravobraniteljica banaka, a ne djece.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Oprosti kakav trošak biljega? Jel ste Vi to išli u javnog bilješnika dat izjavu tj. ovjerit je!?
    Ovaj postupak je za mene uvredljiv. Upravo tako se osjećam.
    Kraj postupka još ne nazirem, a javit ću Vam koliko je trajao.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    U CZSS-u u Zagrebu, opcina Maksimir, naplatili su nam 70 kn biljega (20 za molbu i 50 za rjesenje). Puta dva jer imamo dvoje djece - bez obzira sto je molba ista za oboje. Teta je rekla da ce nas pozvati na razgovor za 2 tjedna. Zivi bili pa vidjeli. Kod javnog biljeznika nismo isli, nadam se da nece biti potrebno.

    Koliko god me zivcira drzavna birokracija, jos vise mi smeta postupak banke. Uvjeren sam da takvom procedurom krse Obiteljski zakon. U clanku 259. stavku 2. pise

    Maloljetnikovom imovinom upravljaju njegovi roditelji, osim onom koju je maloljetnik stekao radom nakon navršene petnaeste godine života.
    Oni se pozivaju na clanak 260. koji govori o prihodu od imovine - to bi u ovom slucaju mogla eventualno biti kamata, a ne novac koji smo orocili. Napisali smo zalbu banci, javit cu kako je to proslo.

  30. #80
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    split- ne znam o kojem je iznosu riječ, ali s obzirom da čekaš duže od mjesec dana u tom periodu si mogla podići po djetetu cca 900 Kn. Znači do sada 1800, a ako se još oduži ovo pozivanje u centar i više. Da ne kažem da potvrda s kojom možeš dignuti novce nije besplatna ( barem su moja saznanja takva ).

  31. #81
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    da li netko zna kakva je sada situacija oko podizanja dječje stambene štednje?

  32. #82

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    8

    Početno

    Mi smo prošle godine najnormalnije podigli stambenu štednju u raiff banci, ništa nismo trebali, a za štednju u zagrebačkoj pćelica su rekli da se mjes može dizati oko 1600 za dijete od 6 godina.

  33. #83
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Citiraj josipnera prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo prošle godine najnormalnije podigli stambenu štednju u raiff banci, ništa nismo trebali, a za štednju u zagrebačkoj pćelica su rekli da se mjes može dizati oko 1600 za dijete od 6 godina.
    za prošlu godinu znam da nije bilo problema oko stambene. Mene zanima kak je od 01.01.2011.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Ne znam za stambenu, ali od 1.1.2011. vise ne funkcionira dizanje u Zabi preko Cool racuna. Uveli su mjesecno ogranicenje i na bankomatima. Za dijete do 6 godina moze se dignuti 902.87 kn, od 7 do 12 godina 1062.20 kn, a od 13 do 18 godina 1168.42 kn. Bojim se da 1600 kn mogu dizati samo punoljetna djeca.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Za naš postupak koji je u tijeku (Split) nismo platili nikakve biljege i molbe. Obuzima me strašan bijes na tu pomisao. KAo brinu se za djecu, a kome su uzeli tih 70,00 kn.
    Neko tu nešto podrešno tumači! Ili Split ili Zagreb.
    Kome se obratit da razjasnimo da li smo dužni plaćati tu naknadu?!
    Da napomenem još nas nitko ne zove iz centra.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Evo dobili smo poziv na razgovor, nekih 20-tak dana od kad smo podnijeli zahtjev. Split, mozda je stvarno problem sto niste predali biljege - nazovi ih i grintaj.

    Osim toga nazvali su me iz banke povodom "telefonske zalbe". Na dan kad su mi odbili isplatiti orocenje koje je isteklo nazvao sam bankin telefon za zalbe i olaksao dusu. Oni su shvatili da se zalim zato sto me nisu obavijestili o promjeni uvjeta stednje (izmedju ostalog prigovarao sam i za to). Teta je rekla da se ispricava i da sada obavijestavaju klijente kod otvaranja stednje, navodno su napisali i na prospektu. Ja sam joj rekao a) kada sam otvarao stednju ne da nije pisalo na prospektu, nego ni u ugovoru, cak ni za ogranicenje od 10000 kn b) slali su nam nekoliko puta obavijesti o stanju i nisu nista napisali c) dolazio sam uplacivati lovu i nakon promjene uvjeta i mudro su sutili. Onda je odgovorila hvala na razumijevanju

    Anyway, nisam ni ocekivao vise od telefonskog ranta. Drugi dan sam napisao malo ozbiljniju pismenu zalbu. Vidjet cemo kako ce na to odgovoriti.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Ma nikakve biljege nam nitko nije spominjao u Centru. Neću im platit. Rađe ću dizat 1000 po 1000.
    Sad dok čekam mogla sam dignuti već dva puta po tisuću kuna. Kako se radi o oročenju ako dignem 1000 onda otvaraju novi račun i ponovo oročavaju. Kad dobijemo rješenje od Centra na njemu će bit naveden broj starog broja računa na kojem je novac prije bio i staro saldo i banka će mi pravit problem jer će trebat napravit izmjene na rješenju. Još koji dan i idem na Centar vidit šta je sa rješenjem. Onda će me oni proglasit nervoznom i nestrpljivom i dodatno vještačit jesam li normalna.
    Dat ću im rok od 2 mjeseca - m,islim da je to OK, a onda idem u akciju.

  38. #88
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Citiraj josipnera prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo prošle godine najnormalnije podigli stambenu štednju u raiff banci, ništa nismo trebali, a za štednju u zagrebačkoj pćelica su rekli da se mjes može dizati oko 1600 za dijete od 6 godina.
    nama su rekli u raiff stambenoj da se ovo ograničenje odnosi na banke a ne na štedionice, ovo treba još provijeriti.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Mi smo dignuli prvih 1000 da nam poslije ne bude zao ako ne dobijemo dozvolu CZZS-a. Kako sada stvari stoje vjerojatno cemo je dobiti prije nego sto cemo moci dignuti iducu rundu. Bili smo danas na razgovoru. Teta je bila ljubazna, ali meni se sve skupa ne cini kao normalna situacija. Da bismo 4000 kn prebacili u drugu banku moramo joj objasnjavati uvjete u kojima zive djeca, jesu li zdravi, kakve ocjene imaju u skoli itd. Sad cekamo da nam dodje socijalna radnica doma, valjda zato da provjere to sto smo im rekli

    U CZSS-u takodjer nisam mogao dobiti misljenje Ministarstva kojim je ogranicenje smanjeno na 1000 kn. Pred 20-tak dana trazio sam ga od Ministarstva i pozvao se na Zakon o pravu pristupa informacijama. Nisu jos odgovorili, iako je zakonski rok 15 dana.

    Uvjeren sam da se tim misljenjem pogresno tumaci Obiteljski zakon i da banka i CZSS na temelju misljenja krse prava moje djece. Banka takodjer nije odgovorila na pismenu zalbu.

    Razmisljamo o sudskoj tuzbi. Ima li jos ljudi u slicnoj situaciji koji bi htjeli nesto poduzeti?

  40. #90

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Mi smo predali molbu CZSS-u početkom 9.mj, rješenje nam je stiglo krajem 12.mj. Prije rješenja su me zvali telefonom i tražili da donesem sve račune ili predračune za kupljene stvari ili one što tek planiramo. Kod nas se radi o isplati odštete osiguravajuće kuće djeci na njihove štedne račune.

    U molbi smo naveli sve i svašta, da opravdamo novac koji smo planirali podić, srećom sam spremila sve račune koji su se odnosili na kupovinu za djecu.

    Na kraju je ispalo da nisu tako strogi po pitanju svakog računa, ali mi je bilo jako neugodno to provjeravanje, ispitivanje i procijenjivanje mene i muža kao roditelje.

    Sretno svima!

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Citiraj bekroje prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo dignuli prvih 1000 da nam poslije ne bude zao ako ne dobijemo dozvolu CZZS-a. Kako sada stvari stoje vjerojatno cemo je dobiti prije nego sto cemo moci dignuti iducu rundu. Bili smo danas na razgovoru. Teta je bila ljubazna, ali meni se sve skupa ne cini kao normalna situacija. Da bismo 4000 kn prebacili u drugu banku moramo joj objasnjavati uvjete u kojima zive djeca, jesu li zdravi, kakve ocjene imaju u skoli itd. Sad cekamo da nam dodje socijalna radnica doma, valjda zato da provjere to sto smo im rekli

    U CZSS-u takodjer nisam mogao dobiti misljenje Ministarstva kojim je ogranicenje smanjeno na 1000 kn. Pred 20-tak dana trazio sam ga od Ministarstva i pozvao se na Zakon o pravu pristupa informacijama. Nisu jos odgovorili, iako je zakonski rok 15 dana.

    Uvjeren sam da se tim misljenjem pogresno tumaci Obiteljski zakon i da banka i CZSS na temelju misljenja krse prava moje djece. Banka takodjer nije odgovorila na pismenu zalbu.

    Razmisljamo o sudskoj tuzbi. Ima li jos ljudi u slicnoj situaciji koji bi htjeli nesto poduzeti?
    Ovo je za knjigu napisat. KAFKA. Da oni će doć doma i provjeravat situaciju. Kao da ste dvoje narkomana koji imaju djecu.
    Mislim da se djelatnici u našem birokratskom aparatu kad dobiju novi zakon u potunosti isprepadaju u tumačenju istog i onda u želji i "ozbiljnosti" da provedu isti toliko glume strogoću da se sami isprepletu. KAo sad je to nešto novo pa moramo pazit!
    Vremenom će Centri olabavit i ta rješenja pečatirat "ka od šale". Mi koji smo prvi uletili u mrežu odradit ćemo porodiljne muke ovog brižnog zakona.

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam baš, nisam sigurna. Mislim da CZSS jednostavno svaki svoj predmet tretira jednako. Oni imaju svoju proceduru i to je to.

    Pisala sam o tome na drugom topicu o štednji, ja sam bila na CZSS kad sam tražila dopust za njegu djeteta i isto sam ispunjavala formulare i odgovarala na pitanja tipa koliko star auto imamo i spava li dijete u svom krevetu, uglavnom stvari koje nisu imale veze sa mojim 'slučajem'. Meni soc. radnica nije dolazila kući, ali javila se i žena kojoj jest.

    Pokušajte možda poslati mailove pravobraniteljici o ovome. Ona je tvrdila da će postupak u Centru biti jednostavan.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj split prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se djelatnici u našem birokratskom aparatu kad dobiju novi zakon u potunosti isprepadaju u tumačenju istog i onda u želji i "ozbiljnosti" da provedu isti toliko glume strogoću da se sami isprepletu.
    Ne postoji novi zakon. Obiteljski zakon je iz 2003. i nije los u dijelu koji regulira imovinske odnose roditelja i djece (ostatak nisam pozorno citao). Mozda je mrvicu stur i ostavlja dosta na slobodnu interpretaciju, no problem nerazumnog ponasanja drzavne administracije ne moze se rijesiti izmisljanjem dodatnih pravila.

    Problem je u novom tumacenju zakona Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi kojeg Ministarstvo, banke i Centar za socijalnu skrb skrivaju kao zmija noge. Ocito su i sami svjesni da je tumacenje suprotno slovu i duhu Obiteljskog zakona.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam baš, nisam sigurna. Mislim da CZSS jednostavno svaki svoj predmet tretira jednako. Oni imaju svoju proceduru i to je to.
    U tome je osnovni problem. Ponasaju se prema svim roditeljima kao da im je jedini cilj pokrasti svoju djecu. Posljedica je da ne stignu brinuti o djeci koja trebaju njihovu zastitu. Naprimjer, u clanku 260 pise ovo:

    Članak 260.

    Prihode od djetetove imovine roditelji mogu koristiti za njegovo uzdržavanje, liječenje, odgoj, školovanje, obrazovanje ili za podmirenje nekih drugih važnih potreba djeteta.
    Ocito je rijec o rijetkim slucajevima kad djeca naslijede nekretnine ili drugu imovinu od koje se ostvaruje znacajan prihod. Imovina moje djece je reda velicine 4000 kn i ostvarili su godisnji prihod (kamatu) od oko 150 kuna. Toliko je kostao postupak u CZSS-u Da bi podigli 1000 kn s banke, morali smo potpisati da cemo svih 1000 kn potrositi u skladu s clankom 260. Uzalud apeli da ih uopce ne namjeravamo potrositi i da se clanak 260 odnosi samo na kamatu.

    Ili recimo ovaj clanak na koji se danas pozvala teta u CZSS-u:

    Članak 261.

    (1) Roditelji mogu s odobrenjem nadležnog centra za socijalnu skrb otuđiti ili opteretiti imovinu maloljetnog djeteta radi njegova uzdržavanja, liječenja, odgoja, školovanja, obrazovanja ili za podmirenje neke druge važne potrebe djeteta.
    Zasto se mi u Centru za socijalnu skrb moramo opravdavati da ne zelimo otudjiti novac, nego prebaciti ga u drugu banku (odnosno u kasicu-prasicu nakon ovog cirkusa)? Ne bi li bila dovoljna izjava u banci? Ako sumnjaju da muljam, mogu me u svakom trenutku pozvati na red:

    Članak 118.

    (1) Centar za socijalnu skrb može u svako doba zahtijevati od roditelja polaganje računa o upravljanju djetetovom imovinom te o prihodima koje dijete ili obitelj ostvaruje za potrebe djeteta na temelju posebnih propisa.
    Ja sam mislio da ce nas danas na razgovoru pitati o tome kako upravljamo djecjom ustedjevinom. U tom slucaju mogao bih im reci i dokazati da se u zadnjih godinu dana skoro udvostrucila. Nazalost o tome uopce nije bilo govora.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pokušajte možda poslati mailove pravobraniteljici o ovome. Ona je tvrdila da će postupak u Centru biti jednostavan.
    Svakako cu joj pisati i apelirati na razum kad postupak zavrsi, ali nekako sumnjam da ce imati efekta. Pravobraniteljica je zakuhala cijelu stvar ovim dopisom. Jedino pohvalno sto se moze reci je da ga je objavila, za razliku od Ministarstva. Najproblematicnijim mi se cini ovaj dio:

    Stječe se dojam, naime, da se spomenutim mišljenjem više „ide na ruku“ centrima za socijalnu skrb, kako bi ih se rasteretilo administriranja. Međutim, prioritet uvijek treba dati pravima i interesima djece, i oni ne smiju biti stavljeni u drugi plan samo zbog moguće neefikasnosti sustava i/ili neekipiranosti centara koji su ta prava i interese djece dužni štititi.
    Kako ne kuzi da interese i prava ugrozene djece nece imati tko stititi ako CZSS bude obasipan hrpom gluposti? Ne mogu se oteti dojmu da njoj uopce nije stalo do ugrozene djece. U ovom slucaju cijela drzavna administracija stiti interes banaka. Ljudi nemaju para, djecja stednja je pocela padati i sad su je elegantno zamrznuli do daljnjeg (do punoljetnosti djece kojoj pripada).

    Moja djeca nisu ugrozena, ali je teta Mila zaboravila na njihovo pravo da novac koji su stedili potrose kako hoce (uz blagoslov mame i tate, naravno). Sin stedi za elektricnu gitaru i sav novac koji je dobivao od baka, djetova, tetaka i striceva je stavljao u banku. Ja sam ga uvjerio da mu je to pametnije nego trositi ga na gluposti, da ce to i dalje biti njegov novac i da ce ga moci potrositi kad bude htio. Ispalo je da ipak nije tako... bar dok ga ne premjestimo na sigurnije mjesto nego sto su banke u RH.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Svaki zakon koji ostavlja prostora da se tumači dvojako je LOŠE napisan zakon.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Svaki zakon se moze tumaciti na razne nacine. Inace sudovi ne bi bili potrebni. Naravno to ne moze biti opravdanje za Ministarstvo i banke koje Obiteljski zakon tumace na sulude nacine, i k tome jos u tajnosti. Uvjeren sam da bih na sudu mogao dokazati da sam u pravu. Nadam se da nece biti potrebno.

  46. #96
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    meni je u cijeloj ovoj prici posbno debilno to sto su marketinske izmisljotine banaka stavljene pod slovo zakona.
    to mi je kao da sutra stednju koja je na moje ime drzava ogranici da mogu dizati do nekog iznosa, a za ostalo se moram opravdavati nekoj teti na salteru i reci: e majkemi, necu te pare s.izdit na nove cipele nego na ves masinu jer ne mogu toliko prati na ruke na potoku. pa ce oni meni poslati inspekciju da vide je li meni ves masina stvarno riknula ili ja to samo muljam da se ponovim s novim cipelama.
    kako je netko gore rekao: kafka. totalno.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    25

    Početno

    Danas sam dobio misljenje Ministarstva upuceno bankama. Po Zakonu o pravu na pristup informacijama, clanku 7, imam pravo dobivenu informaciju javno iznositi, pa cu to i napraviti. Odskenirao sam papire i stavio ih na Google documents. Prethodno tumacenje istog zakona, po kojem se moglo podizati 10x vece iznose, dostupno je ovdje. Primijetit cete da su obrazlozenja vrlo slicna, skoro pa copy-paste. Kod nas je stvarno svasta moguce.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    576

    Početno

    Hvala za gornji zakon.
    Mene zanima u da li je propisano u kojem roku Centar mora rješiti našu molbu?

  49. #99
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    ja pitala i ženske kažu da cool u zabi još uvijek funkcionira

  50. #100
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Meni su u mojoj poslovnici rekli da ikako ne mogu prebaciti novce sa Pčelice na Cool račun.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •