Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 170

Tema: DjeČja Štednja - ograniČenje za roditelje

  1. #1
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno DjeČja Štednja - ograniČenje za roditelje

    Ne znam jeste li vidjeli ovo:

    http://web1.slobodnadalmacija.hr/Hrv...4/Default.aspx
    http://www.vecernji.hr/vijesti/do-no...-clanak-175240
    javna pravobraniteljica za djecu dobila strožu zaštitu imovine
    Roditelji ne mogu uzeti dječju štednju

    Roditelji više neće bez dozvole Centra za socijalnu skrb moći raspolagati novcem svoje djece u mjesečnim iznosima do 10.000 kuna, nego im se, ovisno o godinama djece, ta mogućnost značajno smanjuje na iznose od 902,87 kuna za dijete do šest godina do 1168,42 [COLOR=#018d25! important]kune[/COLOR] za djecu od 13 do 18 godina. Ističe to Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu, koja kaže da je to novo mišljenje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, od lipnja 2010., koje je upućeno i Hrvatskoj udruzi banaka.
    Meni se ovo čini kao ograničavanje prava roditelja i jako me naživciralo...Dječja štednja je dobrovoljni vid štednje i sigurna sam da "neuzorni" roditelji niti ne otvaraju takve štednje...

    ja sam svoju stambenu štednju digla, u fazi sam traženja stana za sebe i dijete. Da mi novci od moje stambene ne stoje u ladici, stavila sam ih na račun malog u Hypo banci, pa nek barem kamata ide, a dići ću kad mi zatreba, za kaparu - na primjer...E sad ja više ne mogu do tih novaca doći! Nečuveno!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    do novaca se realno moze doci, ali postoji procedura.Moras se javiti u socijalnu sluzbu prema mjestu stanovanja i uz brda papira i dodatnog troska obrazloziti zato ti trebaju novci.
    Od papira treba uvjerenje o prebivalistu ne starije od 6 mj, rodni list, vjenacni list ako si udata, potvrdu od banke o stanju stednje, 70,00 kn biljega i obja roditelja moraju dati izjavu u centru.
    Naravno biljezi u policiji su 40,00 kn po djetetu.
    Ma grozno i sramota, da za nesto sto smo suprug i ja stavili na banku sada moram trositi vrijeme i svoj novac da bi dobili svoj novac koji je na djetetovo ime stavljen u banku....

    bas sam ljuta

  3. #3
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    dancika, zaboravila si napisati da nakon cijele te procedure, naknadno moraš priložiti i račune iz kojih se vidi gdje si potrošila novce.

    Mi imamo dječje štednje, ali sa relativno malim iznosom i to smo brzo podigli.

  4. #4
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj dancika prvotno napisa Vidi poruku
    Moras se javiti u socijalnu sluzbu prema mjestu stanovanja i uz brda papira i dodatnog troska obrazloziti zato ti trebaju novci.
    Od papira treba uvjerenje o prebivalistu ne starije od 6 mj, rodni list, vjenacni list ako si udata, potvrdu od banke o stanju stednje, 70,00 kn biljega i obja roditelja moraju dati izjavu u centru.
    Naravno biljezi u policiji su 40,00 kn po djetetu.
    Znala sam da se može tražiti dozvola CZSS. Sad si mi ti malo detaljizirala i proceduru. Mislila sam da je to jednostavnije i da ne košta...Ne mogu vjerovati ovome kaj si napisala...Taj ko je donio takvu odredbu mora da nema baš tri čiste u glavi...
    Sigurna sam da e i socijalne radnice u Centru križaju...Uz sav onaj posao koji imaju, sad još i to!

    Čujem da roditelji masovno vade novce van. U Hypo banci možeš do 01.09. izvaditi sav novac.

    I koji je smisao svega ovog?

  5. #5
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    imamo dječje štednje u Hypo i momentalno ne razmišljamo da dižemo te novce, ali mrzim mogućnost da to ne mogu jednostavno napraviti.
    ... i to za račune , dođeš u situaciju (ne dao Bog nikome) da ti je to jedini novac i da ti treba za osnovne stvari, kaj da im nosim račune iz Kauflanda i Elektre

    uostalom taj novac može biti baš namijenjen za nešto prije punoljetnosti djeteta, npr. maturalno putovanje ili tako nešto i onda moraš dizati svaki mjesec po malo, mislim

  6. #6
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    e da i uvjerena sam da će sve više ljudi štediti doma u čarapi, em ne možeš do novaca kad hoćeš, em je pitanje hoćemo li ga ikad vidjeti kako je sve krenulo u našoj državi

    s3ja veliš do 01.09. u Hypo, razmisliti ćemo što ćemo

  7. #7
    a mama avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    ako sam dobro shvatila - ako mi dijete ima 1000 kn na štednji moram u centar za s.s.?? užas

  8. #8
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Kada ta odredba stupa na snagu?
    Kad sam otvarala racun znala sam za tih 10000 kn i to mi je diglo zivac a ovo je necuveno!!
    Treba se nekako protiv toga pobuniti. Kada mi drzava ili CZSS pocnu svaki mjesec uplacivati djetetu na racun onda me mogu pitati sto s tim, ali kad ja svoj krvavo zaradjeni novac stavljam djetetu za nesto, sto god to bilo i da moram nekoga za to pitati e to je vrhunska bezobrastina i tvrdim da je to izmisljotina bankarskog lobija koji je zacjelo velikim svotama podmitio pravobraniteljicu da donese ovakvu odredbu koja odgovara iskljucivo bankama. One ce naime sad jos lagodnije raspolagati novcima mog djeteta i davati ga drugima za dozvoljeno (i nedozvoljeno) prekoracenje i na to kupiti kamate 15% i vise jer ce znati da ja s tim novcima nista ne mogu sve i da zelim

  9. #9
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    iako me kuma uvjerava da ne traže ništa od centra,ja ću otvoriti štednju na svoje ime,pa će biti za mlađega, a mm na svoje ime za starijeg jer ne želim se dovesti u situaciju da mi lova treba za nešto, a ja ne mogu do nje.a s druge strane,doma držati novce mi je nesigurno.

  10. #10
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Stvar je sto je na tvoj racun kamata po vidjenju 0.15% - 0.25% ovisno o banci, a na djecju stednju 4,5%
    Oko toga se tu ocito lome koplja. Vjerojatno su neki roditelji svoj novac drzali na djecjem racunu pa je bankama dosadilo davati im velike kamate...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    gda u socijalnoj mi nije rekla da cu morati im priloziti racune, nego me je samo pitala koji je razlog dizanja novaca..i nije bas bila sokirana toliko koliko sam se ja zgrazavala. Naime jos nisam bila u socijanom ail idem sljedeci tjedan
    Hvala bogu nisam socijalni slucaj, ne primam djecji doplatak, ne rastajem se ali ja moram drzavi dati svojim 160,00 kn da bi mogla dignuti sa banke stednju.
    jos ce me vjerovatno i banka traziti neku lovu za potvrdu o stanju stednje.
    kod mene se radi o iznosu od cca 1100,00 kn po djeetu, a procedure koda imam milijone....
    e jos danas sam zvala petrinjsku da pitam sto mi treba za potvrdu o prebivalistu i kaze mi zena i pita za sto mi treba ja joj kazem za socijalnu sluzbu te kaze ona da to nista ne kosta, a onda me pita a za sto tocno ja joj kazem da bi mogla podignuti stednju sa racuna djeteta i onda me razveseli sa 40,00 kn biljega po djetetu..ma ljuta sam, razocarana,,ma bolje da vise ne pisem...

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ovo je stvarno nevjerojatno i ne bi smjelo proći samo tako.

  13. #13
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Stvrano nečuveno!!!
    Još malo će nam uči u kuće i stanove i određivati što da djeci dajemo jesti i što im smijemi obuči.
    Mislim da je sve to ipak uzelo puno previše maha!!!

  14. #14
    tajuska avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    468

    Početno

    hm, ne kuzim. svojoj sam otvorila stednju (Pcelica) i ona je uredno dobila karticu na svoje ime i prezime s kojom se moze podizati lova na bankomatu. tako je bar pisalo na letku....kak to misle kontrolirati? recimo mi joj stedimo za skole stranih jezika negdje vani i slicne stvari. kaj cu morati dobiti odobrenje socijalne sluzbe da mi dijete ode na tri tjedna uciti engleski?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Stvrano nečuveno!!!
    Još malo će nam uči u kuće i stanove i određivati što da djeci dajemo jesti i što im smijemi obuči.
    Mislim da je sve to ipak uzelo puno previše maha!!!
    još je davno Orwell o tome pisao, da ćemo se bojati vlastite djece

  16. #16
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj tajuska prvotno napisa Vidi poruku
    hm, ne kuzim. svojoj sam otvorila stednju (Pcelica) i ona je uredno dobila karticu na svoje ime i prezime s kojom se moze podizati lova na bankomatu. tako je bar pisalo na letku....kak to misle kontrolirati? recimo mi joj stedimo za skole stranih jezika negdje vani i slicne stvari. kaj cu morati dobiti odobrenje socijalne sluzbe da mi dijete ode na tri tjedna uciti engleski?
    Na bankomatu možeš samo uplaćivati, dizati uvijek moraš u poslovnici.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    još je davno Orwell o tome pisao, da ćemo se bojati vlastite djece
    bogami, ja necu. moja djeca stede u kuverti. nikakve djecje stednje ne dolaze u obzir davno sam ubrala kolike su komplikacije kad zelis raspolagati parama u ime klinaca. fala, nije to za mene.

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj dancika prvotno napisa Vidi poruku
    do novaca se realno moze doci, ali postoji procedura.Moras se javiti u socijalnu sluzbu prema mjestu stanovanja i uz brda papira i dodatnog troska obrazloziti zato ti trebaju novci.
    Od papira treba uvjerenje o prebivalistu ne starije od 6 mj, rodni list, vjenacni list ako si udata, potvrdu od banke o stanju stednje, 70,00 kn biljega i obja roditelja moraju dati izjavu u centru.
    Naravno biljezi u policiji su 40,00 kn po djetetu.
    Bez veze
    baš se grizem što još nisam djetetu otvorila štednju i mislim kako bih to trebala pothitno nekako uvrstit u buđžet, ali ovako...
    pa ima li koja pogodnost, kamate moraju biti baš do neba da bih se uz ovakve uvjete u to upustila?

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema pogodnosti. Zasto jednostavno ne otvoris stednu knjizicu za sebe i uplacujes?

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ima pogodnosti, kamata je puno viša nego uobičajena.

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kakva je to pogodnost kad ti razliku pojedu troskovi?

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali do sada nije bilo troškova, mi smo najnormalnije i bez ikakvih problema dizali novce sa dječje štednje (Pčelica).

  23. #23
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    nama pčelica nema veze s dječjom štednjom
    koristimo je godinama kao 3. račun na koji stavljamo našu ekstra lovu za određene namjene
    baš prekjučer sam prebacila svoj regres
    sva sreća pa je otvoren ovaj topic da stignem to podići do 01. 09.
    inače, uplaćujemo djeci raiffeisen štedionicu
    s tim i tako ne mogu ništa dok ne istekne ugovor
    ne sekiram se da neću doći do love, ovako ili onako
    iako, vidim da se traže papiri kao da upisuješ vlasništvo u gruntovnici
    i odakle im pravo za to mi naplaćivati takse?

  24. #24
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nema pogodnosti. Zasto jednostavno ne otvoris stednu knjizicu za sebe i uplacujes?
    Pa vjerojatno ću tako napraviti, premda dječja štednja bi mi imala više psihološki učinak, više bih se premišljala da sili da dignem novce u nuždi
    Ali ako stvari ovako stoje, ne bih, hvala

  25. #25
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    koristimo je godinama kao 3. račun na koji stavljamo našu ekstra lovu za određene namjene
    baš prekjučer sam prebacila svoj regres
    sva sreća pa je otvoren ovaj topic da stignem to podići do 01. 09.
    inače, uplaćujemo djeci raiffeisen štedionicu
    s tim i tako ne mogu ništa dok ne istekne ugovor
    ne sekiram se da neću doći do love, ovako ili onako
    ne znam vrijedi li taj 01.09. i za pčelicu u Zabi. Taj je podatak siguran za Hipo limač štenju. Navodno da su neke druge banke već prije počele primjenjivati tu novu odredbu.
    Moraš si to provjeriti, pa ak planiraš kupiti djeci , na primjer, opremu za školu, da možeš ovaj mjesec 900 kuna dići, pa slijedeći 900... Svašta...

    Ne znam kaj je sa stambenom štednjom na dječje ime... Vjerojatno vrijede ista pravila...Zna li tko? Kad ti istekne ugovor za stambenu, opet ćeš morati tražiti odobrenja Centra za dići lovu?...Ili ćeš ostaviti na računu banke uz nekakve smiješne kamate...Svašta...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    jel mi moze netko pojasniti sto mogu naprviti do 01.09. a da ne obavaljam cijelu proceduru gore navedenu, jel su meni u banci ( erste banka ) rekli za ovosve
    Nisam napomenula da je kod mene u igri orocesna stednja na 1 godinu koja izlazi pocetkom sljedece godine...
    Kada smo prije cca 1,5 godinu isto dizali novce ovoga svega nije bilo...

  27. #27
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Pa vjerojatno ću tako napraviti, premda dječja štednja bi mi imala više psihološki učinak, više bih se premišljala da sili da dignem novce u nuždi
    Ali ako stvari ovako stoje, ne bih, hvala

    nema dječja štednja samo psihološki učinak, već i materijalni. Kamata na dječju štednju je puuuuno veća nego ako ti kao odrasla osoba otvoriš štedni račun. Jedino nam preostaje stavljati novce na kratka oročenja...

    Možemo li što učiniti u vezi ovog, požaliti se nekome, napisati kritiku, peticijuu...pokušati ovo izmijeniti?

  28. #28
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj dancika prvotno napisa Vidi poruku
    jel mi moze netko pojasniti sto mogu naprviti do 01.09. a da ne obavaljam cijelu proceduru gore navedenu, jel su meni u banci ( erste banka ) rekli za ovosve
    Nisam napomenula da je kod mene u igri orocesna stednja na 1 godinu koja izlazi pocetkom sljedece godine...
    Kada smo prije cca 1,5 godinu isto dizali novce ovoga svega nije bilo...
    Ponavljam , ovo za 01.09. sam dobila informaciju u Hypo banci. Ne znam vrijedi li isto i u drugim bankama. Najbolje pitati banku.

    Kad je oročena štednja u pitanju, kolko ja znam, bolje je ne uzimati novce prije ugovorenog roka, jer onda te još "kazne" određenim iznosom...

    Imaš oročenje na dijete? pa to možeš i na sebe pa si mirna...

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Rekla bih da nesto kosta i nase vrijeme koje bi morali utrositi u to razracunavanje s djecjom stednjom. Znam da kamata na obicnu stednju nije nesto, ali kvragu, pare mozes dobiti u bilo kojoj poslovnici bez zayebancije.
    Inace ti propisi postoje vec dugo. Ja sam s njima dosla u dodir prije skoro deset godina, slucajno, neki ljudi su prodavali dionice u ime svoje djece i CZSS ih je tako ogulio, da mi je postalo jasno i cisto da nikad necu stedit na ime djece, imati nekretnine, niti dionice na ime djece. Ovako manje kosta i novaca i zivaca.

  30. #30
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    sad mi je žao što štedim :/

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja sam već odavno čula za takve propise, ali smo direktno pitali u banci kad smo otvarali dječju štednju i rečeno nam je da to nije istina i da sa novcima možemo najnormalnije raspolagati. Radi se o Pčelici. I stvarno, dizali smo u nekoliko slučajeva novac - npr. pred par mjeseci oko 2.000 kuna jer smo kupovali novu autosjedalicu, i normalno smo digli taj novac.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Hvala na obavijesti. Digla siću koju sam imala na dječjoj štednji. Ne pada mi na pamet nikoga tražiti dozvolu da trošim svoje novce niti misliti što će dijete napraviti s novcem kada bude punoljetno.

  33. #33
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    zvala sam zagrebačku banku
    kaže da nije došlo do promjena, normalno se diže odjednom do 10000 kuna
    mi smo prije 3 mjeseca u raiff. banci podignuli lovu od šestogodišnje štednje i otvorili nove štednje na koje ćemo uplaćivati krajem godine po 5000 (dok ima love od štednje) zbog max poticaja. do tada će stajati oročeno.
    ma, ne znam šta bih rekla
    ima marta pravo

  34. #34
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    nama su novci na dječjoj štednji i onda to jednom godišnje uplaćujemo u stambenu. zadnji put kad smo dizali sa štednje banka je dala pare, ali su spomenuli ograničenje. no, pare su ipak dali bez većih problema.

  35. #35
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    pogledala sam prilog te me je cak malo i obradovao.
    Iznos koji mogu podici bez porcedure je skoro iznosu koji imama na stednji po djetetu, tako da danas idem u banku to jos jednom provjeriti, jel mi stvarno se neda setati po policiji socijlnoj sluzbi i trositi novce ako mogu na ovaj nacin dobiti stednju

  37. #37
    s3ja avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sunčana strana ulice
    Postovi
    391

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    zvala sam zagrebačku banku
    kaže da nije došlo do promjena, normalno se diže odjednom do 10000 kuna
    Pitanje je koliko dugo će tako biti...

    U bankama još ne znaju

    S novim, restriktivnijim mišljenjem Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi baš i nisu upoznati u bankama. Samo iz tri banke, Erste&Steiermärkische, Privredne i Varaždinske, koje smo pitali smiju li roditelji raspolagati dječjom štednjom, odgovorili su da djeca štednjom mogu raspolagati kada postanu punoljetna, a u ostalim se slučajevima rukovode Obiteljskim zakonom.
    U Zagrebačkoj, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria bank rekli su nam da se roditeljima dopušta isplata sredstava otvorenih na ime maloljetnika u maksimalnom iznosu od 10.000 kuna mjesečno, ne precizirajući radi li se o kamatama ili glavnici

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    I u Zabi će biti novo ograničenje od 1.9.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    dobro, kak sada, neke banke dozvoljavaju isplatu i visu od onog bajnog postotka, a neke nedaju nikako bez odobrenja socijalne sluuzbe. danas nisam stigla u banku ali sutra obavezno idem....svatko kroji svoju politiku

  40. #40
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    U svim bi bankama to moralo biti isto, jer to nije odluka pijedine banke nego je takav zakon.
    A to bi onda svi trebali poštovati.
    Btw, oročena se štednja može prekinuti bez ikakvih nadoplata, dobije se kamata za postignuti rok štednje i to je to (ZABA).
    Tako da je onda možda najbolje uplatiti novce koej imate na dječjoj štednji na svoje ime na oročenje.

  41. #41
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Mene je službenik sam upozorio na novi Zakon kad sam htjela otvoriti dječju štednju (doduše oročenu) i predložio drugi model na moje ime sa istom kamatom. Ne pada mi na pamet nositi papire uz centra za podizanje "svojih" novaca.

  42. #42
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    i meni je djelatnica na šalteru Hypa rekla da do 01.09. mogu podići novce (kad sam otvarala štednju nije bilo ograničenja na podizanje) bez CZSS, ali pošto mene to ne zanima, ja ostavljam novce. To je stvarno štednja za P., nije neki iznos, a da mi je kući, priznajem da bih ponekad gurnula ruku u kuvertu. Evo, u zadnjih par godina već se promijenilo par pravila vezanih za dječju štednju.

    U HPB-u (moram provjeriti točno iznose, pa ću vam napisati) je na snazi ograničenje (do sad je bilo 10.000 kn mjesečno bez CZSS), prema dobi djeteta određeni iznose može se podići bez CZSS, pročitala sam leteći, ali od prilike cca 900 kn mjesečno za dijete do 6 godina.

    Također, svaka banka ima svoje pravilo (da ne kažem da se dogodi da i djelatnik na šalteru radi različito od svog kolege ), tako npr. u HPB-u kod prijevremenog raskida oročene štednje nema naknade za prekid (ima ako je fixna kamata), nego se dobije kamata za izdržani rok koja je trenutno važeća (npr. oročili ste na 12 mjeseci, došli nakon 9, i za svih 9 mjeseci se obračunava prva niža kamata koja postoji-u ovom slučaju po kamatnoj stopi od 6 mjeseci, jer postoje kamate za 1,3,6 i 12 mjeseci).
    Posljednje uređivanje od jadro : 19.08.2010. at 11:40

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj Zrina prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je službenik sam upozorio na novi Zakon kad sam htjela otvoriti dječju štednju (doduše oročenu) i predložio drugi model na moje ime sa istom kamatom. Ne pada mi na pamet nositi papire uz centra za podizanje "svojih" novaca.
    mi smo isto djetetovu lovu oročili na svoje ime! i veli mužić - to ti meni smrdi kad nije na moje ime - tko zna šta oni mogu izmisliti još pa ću se ja njima tamo pravdati.
    uostalom od kud djeci lova da bude njihova?!?! pa od nas roditelja valjda!!?!?
    ok dobiju neki lovicu pod jastuk kad se rode ali i to je odluka roditelja hoće li spiskati ili staviti na štednju!
    kaj budu soc. službe još i doma dežurale da vide kaj radim sa lovom od babinja?!?!

  44. #44
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    evo prema Naputku Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi od 08.06.2010. ne treba suglasnost za raspolaganje sredstvima ovako:

    za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće, 902,87 kn
    za dijete od 7-12 god. 20% prosješne plaće, 1.062,62 kn
    za dijete 13-18 god. 22% prosječne plaće, 1.168,42 kn

    pa sad...

  45. #45
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Majke mi ja to ne kužim...
    Kaj njih zaboli kaj ti radiš sa svojim novcima, ako uplaćuješ za dijete sam i koliko možeš, kaj njih briga kada i koliko si dignuo.
    Mislim, neka me netko prosvijetli, ali stvarno ne razumijem zašto se petljaju u to i čemu uopće ta ograničenja!!??
    Posljednje uređivanje od ana.m : 19.08.2010. at 18:37

  46. #46

  47. #47
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    Citiraj jadro prvotno napisa Vidi poruku
    evo prema Naputku Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi od 08.06.2010. ne treba suglasnost za raspolaganje sredstvima ovako:

    za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće, 902,87 kn
    za dijete od 7-12 god. 20% prosješne plaće, 1.062,62 kn
    za dijete 13-18 god. 22% prosječne plaće, 1.168,42 kn

    pa sad...

    samo mala napomena, radi se o iznosima dozvoljenim za isplatu unutar 1 mjeseca

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sada ne znam trebam li više strijepiti od banke ili od djece; da sa 18 ne podignu pare i ne kupe - motor.

    štedimo novac na njihova imena otkako su se rodili.
    nismo nikada digli ni lipe, niti namjeravamo, osim u slučaju velike gladi.
    nemoguće mi zvuči da ja više nisam vlasnik svojega novca, pa nije to Zaklada!

    tim novcem smo planirali plaćati im učenje stranih jezika negdje vani.
    po svemu sudeći, bolje da već sada počnem dizati malo po malo, kako bih do 2020. prikupila potreban iznos.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    705

    Početno

    sad će ljudi morat po malo dizati i ako misle za godinu dana uređivati djetetu sobu?!?!

    e pa to meni nije jasno!
    a šta ako nekome treba 2000 ili 3000 kn za školske knjige npr?? jel mora posuditi od susjede pa onda ići na banku sa računom da mu daju lovu?!?!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da sa 18 ne podignu pare i ne kupe - motor.
    Očito to JE u interesu djeteta

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •