Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: nalaz:protein C - nema koagulacije?!

  1. #1
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno nalaz:protein C - nema koagulacije?!

    cure,ev mene zabrinute opet.na topicu venska tromboza nema nikog,pa cu otvoriti novu temu,jer ja nista ne kuzim o ovome.
    nesto sam danas citala,ali vise ni u sta nisam sigurna.
    dakle,ponavljam svu pricu:
    tetka i djed imaju probleme sa venskom trombozom( ovom povrsnom), ujak mao infarkt u 50.oj i ima 3 bajpasa(a kardiolog je), druga tetka imala par spontanih , djed na kraju umro od infarkta crijeva(dakle,zacepili trombovi tanko crijevo)
    ja imam 27 god,mm 33,azoospermija je primaran problem godinama bio,sad otkrili moj PCOS,jaku inzulinsku koju tretiramo glufrminom vec 4 mjeseca.
    prvi icsi i fet sam odradila sretna sto smo nasli izlaz iz ove situacije,ne racunajuci da ja sa 27 mogu imati problem ,jer su svi dr-i govorila da sma mlada,zdrava zena.
    godinama probijam mozak dr-ima kako se debljam bez ikakvog prejedanja,kako ne mrsam...niko nikad nije pomenuo inzulinsku.
    tek u pragu lazarovska ,kad sam se skinula da radi uzv,i kad me pregledala,veli klasicni PCOS,povisen blago testosteron,.lh mlo visociji od fsh,visak kg,...
    ali,ona nije spomenula inzulinsku.
    to sam sama zakljucila citajuci i pricajuci sa forumasicama.povadila nalaze na svoju ruku i utvrdili jaku inzulinsku.
    u junu isli na drugi icsi,tad vec 3 mjeseca gluformina,i greskom mog dr-a imamo samo1 js,osmostanicni embrij ,grade I treci dan.
    menstruacija 15 dana poslije,ali se nastavlja stalno spotting,poz test 11dc,beta 111-biokemijska i evo tek prije 3-4 dana prestao taj spotting.na nalazima ,od prije 2 dana,beta konacno 0,62.

    citajuci o venskoj trombozi i trudnoci (Martina, hvala,hvala,hvala), odjednom su mi se upalile lampice o djedu,tetki i toj genetskoj sklonosti i radila sam nalaze, dok sam jos prolazila kroz spontani,15.07. i bili su:
    APTT(APTV)- 44,8 (6,6-26)
    TT 19,5 (14-21)
    Fibirnogen 7,82 (1,9-3,5)
    D-dimer plus < 50 (63,8- 246,4)
    sve ovo podebljano je imalo pored zvjezdicu,dakle nije ok...jesam li bila u pravu sto sam brinula za probleme za koagulacijom?


    IgG 12,9 (7-16)
    IgA 1,7 (0,7-4)
    IgM 0,7 (0,4-2,3)
    po ovim imunoglobulinima(tad je jos bio spontani,tj spotting) ne bi trebalo nista sa imunologijom biti?



    Nalaze ponovila prije 2 dana,dakle, 28.7, kad spottinga vec nije bilo,i po beti spontani je zavrsen, evo nalaza:
    vrijeme krvarenja 90 (60-240)
    vrijeme zgrušavanja 380 (300 - 900)

    PT (serum) 11,1 (11,5-15,0)
    PT 110 (70-120)
    INR 0,93 (0,90-1,15)
    APTT 41,0 (29-37)
    TT 16,9 (14-21)
    fibrinogen 5,13 (1,9-3,5)
    Protein C nema koagulacije (70-140)
    Protein S 48 (59-118)

    od prosli put je d dimer plus <50 (63,8-246,4)-dakle,nizak?


    uradila sam anti TPO 37,6 (<12)
    anti TG 44,7(<34)

    je li ovo zabrinjavajuce?


    Nemam pojma o nalazima,kako nema hematologa svog,niti bilo kog dr.-a koji bi o meni vodilo racuna,znam da je nevjerojatno,ali ne mogu da nadem bilo koga ko je sposoban za to(sve su staromodni dr.-i koji nemju pojma o VTO),a nalaze sam vadila na svoju ruku(znate vec pricu sa uputnicom ), a uspjela sam malo citati danas o ovom Proteinu C i boga mi,ako sma skuzila dobro,ovo nije dobro sto pise nema koagulacije(doduse,ja sam citala o deficitu proteina C,a valjda ovo “nema koagulacije” to znaci?)


    pls,pomozite,ne znam sta dalje,niti koliko su ozbiljne ove cifre van referentnih vrijednosti.
    Nema ni dr Radoncica,na godisnjem,a odmah bih mu pisala da nije tako...
    sta mene nece snaci....
    ja, doista, nakon 4-5 godina borbe sa neplodnoscu,azoospermijom, i tapkanja u mjestu,nemam jos par godina,a nema ni novca, da cekam 3 spontana da bi se neko pozabavio mnome(a kakvi su nam dr.-i u BiH,glavu dajem da bih tesko i tad nasla nekog ozbiljnog da me posalje na pretrage.moja nesreca sto zivim u malom gradu...)
    pusa svima

  2. #2
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    i ja se nadovezujem na ovaj post sa svojim pitanjem.
    Danas sam radila d-dimere i usput su mi odradili i protein C i protein S.
    D-dimeri su smanjili od zadnjeg vađenja prije 7 dana pali su sa 3666 na 2800 ali imam manjak proteina S 58 % (ref.vr.70-120) a protein C je ok. E sada čitala sam da protein S pada u trudnoći tj. da ima sniženu vrijednost. Ostale nalaze na geneteske biljege sam spremila prije par dana za KBC Rebro i čekam rezultate.
    Inače od nalaza koje sam sada radila povišeni su bili d-dimeri, faktor VIII i fibrinogen a smanjen je protein S. Ostalo sve ok.Moj hematolog kažee da inače faktor VIII i fibrinogen rastu u trudnoći i da ti rezultati nisu mjerodavni da se odredi da li je neko sklon trombozi.
    Cure šta mislite o svemu?

  3. #3
    taca70 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    2,109

    Početno

    Tuzna, ne znam u kojem si gradu u BiH ali bez obzira na to mislim da bi ti se isplatio dolazak s tim nalazima kod dr.R jer znam da on to cesto trazi i sigurno ce ti posvetiti dovoljno paznje.Mislim da se vraca s godisnjeg za neka 2tj pa nazovi Vili i naruci se.Nema razloga za paniku, bitno je da se dobro pripremis za iduci pokusaj.

  4. #4
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Ja sam htjela napisati isto što i taca, to mi se čini najsigurnije, nadam se da vam je izvedivo.

  5. #5
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    da,pa sad ispade da bi mi to bilo najbolje.
    ja cu svakako njemu pisati i pitati sta jos da odradim i onda,ako bude neiphodno, idem u zg.izvodivo je ,nego sta,kad se mora nije tesko,ne smije biti!
    samo zelim da znam, na osnovu misljenja iskusnih cura, sta je uopce problem i da li ga imam,a dr R ce to sv naravno,ako ima potrebe, da prati.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    nažalost, kako si i naslutila, deficijencija proteina C dovodi do sklonosti trombozi, koja je sudeći po tvojim podacima najvjerojatnije nasljedna
    no, ti imaš i produžen APTV pa bih te svakako savjetovala da napraviš i faktore unutarnjeg puta koagulacije koji su vjerojatno isto poremećeni

    u svakom slučaju moraš se javiti hematologu
    a danas je sve to rješivo
    npr. terapijom niskomolekularnim heparinom
    Posljednje uređivanje od princess puffy : 31.07.2010. at 00:09

  7. #7
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    princess,a koje nalaze podrazumijevas pod "faktori unutarnjeg puta koagulacije"?
    mislim da bi bilo najbolje da sto prije odradim one genetske koje je radoncic trazio PAI,Leiden, AT III(je li i ovo genetika),trazio je i Faktor II 20210(tako nekako)
    trazio je i aCL i LAC,nisam to mogla ovdje odraditi,ali snaci cu se vec,makar privatno odradila za 500e (ako ne bude u BiH da radim)
    ove nalaze sam radila ne samo zbog VTO (a naravno da mi je i to bitno),htjela sam,zbog te porodicne anamneze, da znam sa cim se borim i da na vrijeme to tretiram,a ne da se citav zivot borim sa trombozom.
    Posljednje uređivanje od tuzna : 31.07.2010. at 10:32

  8. #8
    Sunce 83

    Početno

    Draga tuzna, ja sam takodjer iz BiH... tacnije, zivim u Sarajevu. Imala sam prekid trudnoce u 28 sedmici - na rutinskom ultrazvucnom pregledu je ustanovljeno da beba nema otkucaj srca. Dala sam da se uradi patoloski nalaz, koji je pokazao infarkt placente. Prvo sam radila sve moguce briseve, a zatim sam zarsila na hematologiji - tj. na DIP-u na hematoloskom savjetovalistu. Nalazi na hematologiji su pokazali snizen protein S koji je vjerovatno izazvao infarkt placente. Trenutno moram pratiti taj protein i u narednoj trudnoci piti aspirin i heparin.
    Htjela sam da ti kazem da sa svojim nalazima svakako mozes otici na Kosevo u hematolosko savjetovaliste kod bilo koje dr. Jedino sto trebas je uzeti uputnicu od ljekara opste prakse. Hematolosko savjetovaliste radi cetvrtkom od 8h.

  9. #9
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    joj,upravo toga se bojim!
    ne samo sto mi to moze biti problem u implantaciji,nego mi to moze biti problem u kansijoj trudnoci.jako se bojim toga! pogotovo ako ostvarim trudnocu na ovaj nacin-VTO.

    zvala sam lab u kojem sam radila protein C i rekli mi da takav nalaz dobiju kod pacijenata koji su na heparinu(koji su zasićeni heparinom,tj prime ga i dodu da vade nalaze,a ne prode 4h od kad su ga primili)

    sad sam jos vise zbunjena i to mi je sad kontradiktornost.....
    hvala Sunce83,ja nisam iz tvog kantona i da bih dosla u Sa,morala bih priabaviti 100 papira i odobrenej kantona.ne da mi se,pa idem u ZG-vjeruj da mi je to jednostavnije....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •