Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 386

Tema: alkoholizam ili ...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    605

    Početno alkoholizam ili ...

    Neznam da li pretjerujem al imam primjer jedne ženske osobe koja po mom mišljenju, malo previše i malo preučestalo pije.
    riječ je o osobi koja ima 30+ godina, dijete u OŠ...dakle nije solo mlada cura, pa izlazi i šta ja znam.

    e sad, ta osoba, svakodnevno konzumira alkohol, i to u vidu rakije, višnjevca, orahovca uz kavu, par čaša vina poslje ručka...i barem dva tri puta tjedno to završi njenim pijanim ili supijanim stanjem.
    ima tu i nekih situacija kad sjednem s njom na kavu, posljepodnevnu, a ona naruči bavariu, zatim svaki vikend su neke kartaške večeri, druženja s prijateljima na kojima se uredno oduzme od alkohola...rcimo tako da ju ponekad moramo nositi doma.

    sad, po nekom mom osobnom mišljenju, alkoholizam je i stanje kad čovjek nemože provesti dan bez čašice - dvije - tri. nemora se nužno opijati do besvejsti svaki dan.

    mislite li da je to već neka kritična faza? ili ja pretjerujem?

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    To jest bolest. Alkoholizam.

  3. #3
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    To jest bolest. Alkoholizam.
    Slažem se.
    bleeda, ne pretjeruješ.

  4. #4
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Potpisujem čokoladu i smatram da tvoja prijateljica treba stručnu pomoć

  5. #5
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    X

  6. #6
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Koliko god osoba pila, ako je u kontinuitetu i ako dan ne može proći bez toga je akloholizam.
    Ako možeš pomogni frendici, reci da je u budučnosti sa čašicama ništa dobro ne čeka. Znam i ja jednu divnu odobu koja je tako počela sa čašom vina iza ručka i tu i tamo kojim likerčićem. Nakon cijelog života laganog pijenja u 50 i nekoj je upala u delirijum jer je nekoliko dana bila primorana prestati (hospitalizirana zbog nekog manjeg zdravstvenog problema) - a to je najmanji od problema koji joj je alkohol stvorio. Cuga je zlo ako ti je previše stalo do nje i ako nemaš kontrole.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Na žalost alkoholizam...

  8. #8
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Frendica koja radi na hitnoj kaže da svakog pacijenta kod prijema pitaju da li pije alkohol i ako kaže da popije svaki dan čašu vina nakon ručka oni ga već označe kao alkoholičara. Dakle, po njima, stvar je u učestalosti a ne količini.

  9. #9
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Alkoholizam

  10. #10
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj bleeda prvotno napisa Vidi poruku
    Neznam da li pretjerujem al imam primjer jedne ženske osobe koja po mom mišljenju, malo previše i malo preučestalo pije.
    riječ je o osobi koja ima 30+ godina, dijete u OŠ...dakle nije solo mlada cura, pa izlazi i šta ja znam.

    e sad, ta osoba, svakodnevno konzumira alkohol, i to u vidu rakije, višnjevca, orahovca uz kavu, par čaša vina poslje ručka...i barem dva tri puta tjedno to završi njenim pijanim ili supijanim stanjem.
    ima tu i nekih situacija kad sjednem s njom na kavu, posljepodnevnu, a ona naruči bavariu, zatim svaki vikend su neke kartaške večeri, druženja s prijateljima na kojima se uredno oduzme od alkohola...rcimo tako da ju ponekad moramo nositi doma.

    sad, po nekom mom osobnom mišljenju, alkoholizam je i stanje kad čovjek nemože provesti dan bez čašice - dvije - tri. nemora se nužno opijati do besvejsti svaki dan.

    mislite li da je to već neka kritična faza? ili ja pretjerujem?

    Ovo je definitivno alkoholizam i to već uzmakli stadij. Svi alkoholičari su imali svoj put. Od cugice dvije do besvjesnih stanja. Ne bitno svaki ili svaki 5 dan. nije alkos samo onaj koji tumara oko birtije na željezničkoj svaki dan, a niti on to nije postao preko noći.
    Na žalost mislim da ta žeska osoba ima ozbiljan problem. A to dijete to gleda vidi...?

  11. #11
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa Vidi poruku
    Frendica koja radi na hitnoj kaže da svakog pacijenta kod prijema pitaju da li pije alkohol i ako kaže da popije svaki dan čašu vina nakon ručka oni ga već označe kao alkoholičara. Dakle, po njima, stvar je u učestalosti a ne količini.
    ajd ne pretjerujte.

    slažem se s ozbiljnošću problema iz prvog posta.

    Što je ovisnost o alkoholu (alkoholizam)?
    Ovisnost o alkoholu, odnosno šire prihvaćen naziv alkoholizam, je bolest koja uključuje sljedećih šest simptoma, a to su:
    1. žudnja - snažna želja ili hitna potreba za pićem
    2. gubitak kontrole - nemogućnost prestanka pijenja jednom kad se s njime započelo.
    3. fizička ovisnost - nakon prestanka pijenja pojavljuje se pojačano znojenje, tremor (drhtanje), tjeskoba, mučnina i drugi poremećaji
    4. tolerancija - potreba za pijenjem sve većih količina alkohola da bi se postiglo odgovarajuće stanje, (učinak) u organizmu, koje se prije postizalo unosom manjih količina alkohola.
    5. zanemarivanje obitelji, radnih i drugih obveza i interesa.
    6. nastavak pijenja unatoč spoznaji o njegovoj štetnosti.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajd ne pretjerujte.
    Pa, i ja sam (čini mi se u nekoj emisiji) čula da se alkoholizmom smatra i slučaj ako čovjek ima naviku svaki dan popiti alkohol, zapravo smatra se da je i čaša vina poslije ručka dovoljna da se stvori ovisnost, u smislu da nakon određenog vremena on ne može bez te čaše. Premda nema drugih simptoma ili zdravstvenih problema, već to se smatra alkoholizmom. Valjda blažim stupnjem. Tako kažu stručnjaci.
    Sad, nevezano za to, bleeda, ovo što opisuješ je definitivno viši stupanj, samo ne znam kakvu pomoć u ovom slučaju možeš dobiti preko foruma. Ako joj hoćeš pomoći možeš popričati s njom i nagovoriti je da pokuša prestati, da potraži stručnu pomoć. I to ti je to.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Je li se i prst vina u bevandi nakon ručka svaki dan kvalificira za alkoholizam? Po tome bi moja pokojna none i svi ti dalmatinski starci bili alkoholičari, a to mi se čini stvarno pretjerano i previše pojednostavljeno.

    Kod nje nije bilo nikad govora o nesvjesticama, veselom ponašanju itd., a običaj dalmatinski je bio bevanda nakon ručka, ko je pio cedevitu ili sokove.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 07.09.2010. at 15:30

  14. #14
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ina, nisam ja to izmislila, iskreno, i ja sam bila iznenađena kad sam to čula.
    Uostalom i ja prilično često popijem oko pol deca vina uz ručak. Često jedemo ribu pa nam paše. Ali kad ne popijem mi ne fali (još uvijek )
    Ne znam da li se i prst vina računa, valjda ipak treba biti čaša od bar dec da bi se računala. Ali poanta je - čim je to svaki dan, smatra se ovisnošću.

  15. #15
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    je, da, alkoholizam je
    ali bleeda, ne znam kako bi te prijateljica gledala da kojim slučajem sve ovo pročita

  16. #16
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    alkoholicarka je
    pomozi joj ako mozes
    razgovaraj s njenim muzem i/ili drugim prijateljima (kolko sam skontala vi ste neka ekipa) i skupite se na hrpu i recite joj da vam je koma to sto radi svom djeteu, sebi i svima vama
    dok se svi pred njom pravite da to kao ne primjecujete i ona se pred vama pravi da nema problem ili mozda uopce ne shvaca da ga ima

    sve ovisi kolko si bliska s njom

    za pocetak - ako dolazi k tebi ne nudi joj cugu - kava, sok, caj...
    reci joj da ak hoce ici s tobom na kavu nema pive
    i tak to...
    ili i dalje gledaj kak propada i unistava se

    vjerovatno ce se naljutiliti, poricati da joj piva dvije smeta i slicno
    ak se ona naljuti na to ti reci da si i ti ljuta sto ona to porice
    budi odlucna i ustrajna
    reci ili ja ili cuga
    ocu te trijeznu, a ne pjanu

    ne znam... poduzmi nesto ako ti je draga

  17. #17
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    kriteriji koje je Cvijeta navela jesu otprilike kriteriji za dijagosticiraje akoholizma, tako da casa vina nakon rucka, bez većine ovih ostalih elemenata, nikako nije dovljan podatak za dijagnosticiranje istog.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    605

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    je, da, alkoholizam je
    ali bleeda, ne znam kako bi te prijateljica gledala da kojim slučajem sve ovo pročita
    Pa mislim da se uopce ne bi prepoznala jer ona to kao takvo uopce ne vidi, bar ne kao problem...a ne znam niti kako bi trebala gledati.
    Da sam kojim slucajem napisala da netko ima leukemiju i bori se snjom onda bi to izazivalo suosjecanje i bilo opravdano, a ovo nije?
    Ako i je alkoholizam, nije li i on bolest, i to jedna od gorih bolesti danasnjice?

  19. #19
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Jesi ti s njom baš toliko bliska da znaš da pije svaki dan? Ono, baš svaki? Meni ovo ne zvuči kao alkoholizam, više kao zakašnjeli pubertet. A možda se i debelo varam ali ako si s njom bliska onda znaš. Ako nisi nemoj se ni petljati u to. Ja bježim od svih vrsta ovisnosti i depresija, uopće me ne dira oće se ko ubijati na ovaj ili onaj način, dok god se ne radi o mom mužu, djeci, materi, ocu ili bratu. To su toliko teške stvari, takve osobe su grozne i moraš znati da ćep izgubiti jako puno živaca uvališ li se u tu priču. Vjeruj mi

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Alkoholizam, da.
    Lječenje je nužno, samo je teško ovisnike navesti na to da priznaju svoju bolest i pristanu dobrovoljno na lječenje, jer su tad šanse veće.
    Privođenje na hospitalizaciju moguće je kad je ovisnik u strašnom stanju, pa dolazi hitna ili kad ovisnik napravi neki eksces pa dolazi policija i s hitnom vozi u bolnicu. A kako će se stvar dalje razvijati u tom slučaju... nema baš svijetlih primjera, takvi najčešće ne ostaju dugo u bolnici.

    Kod nas nema nekog jako dobrog sustava, Vinogradska ima relativno dobre rezultate uz prilično paušalan pristup iako imaju dobre stručnjake.
    Moja preporuke je svakako doći u kontakt s lokalim KLA (Klub lječenjih alkoholičara) i oni će dati jako dobre preporuke i informacije. Čak mogu i kontaktirati bolnicu i dogovoriti termin za prijem. Sretno.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Strmec
    Postovi
    444

    Početno

    da, definitivno je bolest - i ne unistava samo tvoju prijateljicu vec i njenu obitelj, a ako tako nastavi, raspast ce vam se i drustvo. mukica ti je dobro napisala; probajte se nalaziti bez alkohola.
    i ono najvaznije - tesko ce joj bilo tko pomoci dok ona sama ne spozna da ima problem. do tada joj se moze "tupiti" bilo sto; tesko da ce joj doci do glave... svo to vrijeme najteze ce biti njenoj obitelji. sve vise love ce trositi na cugu i cuga ce joj postati najvaznija stvar na svijetu.
    s druge strane, ako je iskljucite iz drustva naci ce sebi slicnu ekipu, a onda je sve otislo k vragu.
    pisem iz vlastitog iskustva. moj otac je pio od kada mi sjecanje seze.
    ne znam; mozda da je probate navesti da shvati s necim tipa oklade - u smislu kao "ne mozes provesti 2 dana bez cuge, ajd dokazi da mozes". samo tu ce trebati debela kontrola jer su skloni skrivati zalihe na razlicita mjesta.
    u svakom slucaju, drzim fige da se izvuce iz tih ralja u koje je upala.

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E da, sori na upadu... slučano sam vidjela temu... pa uletila nepozvana... a imamo iskustva s jednom osobom iz relativno bliskog obiteljskog kruga..

  23. #23
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Onaj dio :"Treba čovjek postati svjestan problema kojeg ima" je toliko dugotrajan i mučan proces da je to nevjerojatno. ja stvarno ne znam što se čovjeku treba dogoditi da sam sebi prizna da je alkoholičar. I koliko godina treba proći

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne bi vjerovala, ponekad cijeli život prođe a da nema priznanja...

  25. #25
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj bleeda prvotno napisa Vidi poruku
    Da sam kojim slucajem napisala da netko ima leukemiju i bori se snjom onda bi to izazivalo suosjecanje i bilo opravdano, a ovo nije?
    Ako i je alkoholizam, nije li i on bolest, i to jedna od gorih bolesti danasnjice?
    Da bleeda je bolest, i niti u jednom postu nitko ti nije ništa ružno napisao. Ja potpuno žalim tvoju prijateljicu, i ne mislim ŽALIM onako jadno da se rugam, nego mi je stvarno žao. Ali to niej bolest koja dolazi kao leukemija za koju ljudi i da vode najzdraviji život nisu krivi. Alkoholizam je bolest za koju je čovijek kriv sam. Da li karakter ili ne, ali je činjenica da nema opravdanja za to da obitelj često ne reagira na vrijeme, prijatelji ne znaju što bi ( ne mislim na tebe i ništa loše) i da se to gura pod tepih. Na žalost često se baš obitelj i prijatelji ne snađu i zbunjeni su jer ne znaju jel je ili nije alkoholizam. Baš kao i ti sada.
    Tako da ja ne bih uspoređivala alkoholizam, narkomaniju i ovisnosti općenito sa karcinomima i sličnih oboljenjima.
    Vjerujem da ti je žao prijateljice i možeš se posavjetovati sa nekom udrugom. Ja sam imala u obitelji isti problem, neću reći koga, i sad se riješava. Otišli smo u jednu udrugu na razgovor bez te osobe i polako su se stvari počele otpetljavati i sve ide na bolje. Tim osobama definitivno treba pomoć jer sami će samo krenuti dublje često ne mogu priznati nešto za što i sami vjeruju da se njima ne događa.

  26. #26
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Što se tiče AA sastanaka...
    Alkoholičari i ovisnici o drogama jako puno lažu i skrivaju, naučila iz osobnog iskustva. Tako i ti AA sastanci, ne znam iskreno koliko je to pametna ideja, išla sam kao pratnja 2 godine po jednom tjedno, slušala i naslušala se svakakvih priča, nekih stvarno tragičnih al nekih polu moronskih. Prelaze iz jedne ovisnosti u drugu i vjerujem da se na dubljem nivou problem ne rješi. Jer ovisnost o piču zamjene ovisnošču o grupi i voditelju grupe. Panično jure na sastanke jer ako propuste jedan, korak su bliže recidivu. Najčešče su ranjivi i slabi van grupe, a u grupi jedni drugima da oprostite pušu u dupe, i ne smiješ ih suočiti sa stvarnošču na jedan realan način kad naprave recidiv i reči im što ih ide, nego ko po jajima razgovarati s njima i doslovce im se ulizivati. Pored svega kod AA grupa bog i batina je antabus, a to je lijek koji kad ga piješ sprječava te da uzimaš alkohol. Neki od njih su na njemu več 20 godina! Ako to nije psihička ovisnost ne znam što je (jer fizičku ne izaziva). Al ajde, valjda od dva zla biraš manji, to razumijem.

    Nakon 2 godine odlazaka na raznorazne grupe, odustali smo, i to je bila najbolja odluka koju smo donjeli u cijelom tom procesu lječenja. Najvažnija je pomoč bližnjih. Kako ti je Muksi rekla, razgovarajte sa njenim suprugom, majkom, ocem...sa njom...al nemojte joj puhat u dupe, nego budite iskreni. Malo tough love, da vidi da vam je stalo al da se nečete dati zafrkavati i nasamariti. Ako vam obeča da če se promjeniti i ne popije piće jednom, nemojte je odmah uzdizati u nebesa - koliko god to možda zvučalo ružno, mora se osjetiti loše u vezi sebe, i mora shvatiti da to što jednom nije popila piće ne znaći da je osvojila Mount Everest. Začudila bi se kako takav stav vodi ka recidivu, ko metak! Jer nakon možda 6 mjeseci bez pića, alkoholičari smatraju da su izlječeni, prođe možda još par mjeseci bez pijenja, a onda se krene opet, kao ono lagano ću s društvom, sad sam ipak prošla svašta i ZNAM se kontrolirati. I paf ne rečeš ni keks, nakon 3 mjeseca ista priča, i opet ste na početku.

    Raspisala sam se, al eto, sasvim slučajno sam extremno dobro upoznata sa lječenjem alkoholizma...pomozi joj bleeda, ako nastavi ovako sumnjam da če izači iz "puberteta" kako ga je Trina nazvala ne okrznuta.

    Ps: a o djeci da ne pričam, kad ti roditelj pije i ima problem s pičem, to izaziva samo traume i bol.

  27. #27
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Onaj dio :"Treba čovjek postati svjestan problema kojeg ima" je toliko dugotrajan i mučan proces da je to nevjerojatno. ja stvarno ne znam što se čovjeku treba dogoditi da sam sebi prizna da je alkoholičar. I koliko godina treba proći
    Najčešče se razbole, onda kad ih drmne bolest, malo se zamisle.

  28. #28
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi vjerovala, ponekad cijeli život prođe a da nema priznanja...
    Jer alkohol uzima čovjeka postepeno i polako, godinama,a k svemu je i društveno prihvatljiv, čak i poželjan.

    U našem društvu je čudan onaj koji nikad ne pije, jako čudan.
    Ja sam jedna od njih. Mene alkohol uspava u roku 5 minuta i nisam za ništa. Onda ga radije ne pijem. I nakon 101 puta što sam gledala face čuđenja sam počela odgovarati da imam alergiju na alkohol i da sva natečem. E, onda me puste na miru, al sam i dalje jaaako čudna.
    Nažalost.

  29. #29
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    ... al sam i dalje jaaako čudna.
    Nažalost.
    ha ha...da baš jesi...ali svaka ti čast, budi ponosna.

  30. #30
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj bleeda prvotno napisa Vidi poruku
    Pa mislim da se uopce ne bi prepoznala jer ona to kao takvo uopce ne vidi, bar ne kao problem...a ne znam niti kako bi trebala gledati.
    Da sam kojim slucajem napisala da netko ima leukemiju i bori se snjom onda bi to izazivalo suosjecanje i bilo opravdano, a ovo nije?
    Ako i je alkoholizam, nije li i on bolest, i to jedna od gorih bolesti danasnjice?
    ono što je meni malo čudno je da se iz tvog uvodnog posta ne vidi što bi htjela, samo dijagnozu ili savjete kako da joj pomogneš.
    Za ovo prvo ti forum nije potreban. I da ima leukemiju, takva tema ne bi imala smisla. Što se tiče savjeta, čini mi se da ih ima dosta pametnih pa to daje temi neki razlog za opstanak. Ali čini mi se da si ti već ranije objavila dosta osobnih podataka i fotografija na forumu, pa možda i tvoja prijateljica može biti prepoznata od nekih ljudi i imati neugodnosti koje joj neće pomoći. Ali sad što je tu je, pretpostavljam da će to ovdje ostati do daljnjeg.

  31. #31
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    bleeda, ne znam kako se razvija situacija s prijateljicom, jesi li što učinila, razgovarala s njezinima, ali toj curi svakako treba pomoć.
    Naravno, alkoholičar će teško priznati što mu se događa, ali od kuda znati priznaje li ona to sebi. Možda priznaje i sebi i mužu..., ali neće to govoriti na sav glas, ja alkoholičarka, ja alkoholičarka.
    Osim toga, tko zna što ju muči. Pa ni jedna ovisnost se ne događa bez razloga. Možda su za nekoga njezini razlozi beznačajni, a za nju preveliki da bi se s njima nosila. Možda je počela zbog nečega, a onda nastavila iz navike.
    Nemoj zažmiriti na njezin problem. Svaka takva osoba treba podršku bližnjih. Mnogi od njih se ne znaju nositi sa životom. Zato i jesmo nekome prijatelji, da bismo pomogli kada vidimo da ona uz posljepodnevnu kavicu pije i pivo, a ne samo vodili beznačajne razgovore i pričali o li la temama.

    A da se alkohol uvukao u sve pore našeg života, da, je i mene osobno to užasava.
    Evo, u mojoj je obitelji sasvim normalno popiti žestu prije ručka, pivo, vino poslije ručka, svako malo zatulumariti.
    Recimo, mojem je djetetu zabava isprobavati je li hladno dedino ili tatino pivo, prepoznaje ga u katalozima robnih kuća, za pivo kaže PA... i sve je to simpatično, ali mi je bed, no kako se boriti protiv toga.
    I ja sam prošla puno toga, čak i ružnog i zabrinjavajućeg, no od kako sam saznala da sam trudna nisam niti kap popila niti namjeravam. Nadam se da ću biti dobar primjer svom djetetu.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj nenaa prvotno napisa Vidi poruku
    Da bleeda je bolest, i niti u jednom postu nitko ti nije ništa ružno napisao. Ja potpuno žalim tvoju prijateljicu, i ne mislim ŽALIM onako jadno da se rugam, nego mi je stvarno žao. Ali to niej bolest koja dolazi kao leukemija za koju ljudi i da vode najzdraviji život nisu krivi. Alkoholizam je bolest za koju je čovijek kriv sam. Da li karakter ili ne, ali je činjenica da nema opravdanja za to da obitelj često ne reagira na vrijeme, prijatelji ne znaju što bi ( ne mislim na tebe i ništa loše) i da se to gura pod tepih. Na žalost često se baš obitelj i prijatelji ne snađu i zbunjeni su jer ne znaju jel je ili nije alkoholizam. Baš kao i ti sada.
    Tako da ja ne bih uspoređivala alkoholizam, narkomaniju i ovisnosti općenito sa karcinomima i sličnih oboljenjima.
    Vjerujem da ti je žao prijateljice i možeš se posavjetovati sa nekom udrugom. Ja sam imala u obitelji isti problem, neću reći koga, i sad se riješava. Otišli smo u jednu udrugu na razgovor bez te osobe i polako su se stvari počele otpetljavati i sve ide na bolje. Tim osobama definitivno treba pomoć jer sami će samo krenuti dublje često ne mogu priznati nešto za što i sami vjeruju da se njima ne događa.
    za ovisnost se treba poklopiti dosta faktora. niko se bas iz srece i veselja ne uvuce u ovisnost. opet ako i kroz eksperimentiranje dodje do toga (pusnje, lokanje, droge, tablete koje ekipa uredno dobije na recept) i ako je taj neko stabilna osoba, otvorena za oporavak oporavak ce ici brzo.

    e sad dolazis do cinjenice da karcinom recimo izaziva stres. ili taj neko ko dobije karcinom pusi, ili je pasivan pusac. da li je recimo tocna teorija da je karcinom pad imuniteta i da je taj neko ko je dobio karcinom mozda jeo nezdravu hranu, puno secera (ne mislim na slatkise, secera imas u ugljikohidratima, laktozi, fruktozi i ni jedan secer nije zdrav plus sto pokrece rak. ili hranu koja nije iz organskog uzgoja i punio se pesticidima na dnevnoj bazi. da li je netko tko vjeruje i ideju da je mlijeko zdravo i kupovao industrijsko mlijeko u ducanu u pakovanjima koji sadrze dioksin i pio tu kemiju sam kriv za rak jer nije analiticki sjeo i intenzino proucavao sto jede i sto je stvarno zdravo a sto je reklama? da li je onda netko sa karcinomom sam izazivao vraga jer je nezdravo zivio?

    da li je zena koja nije dojila nakon poroda recimo sama kriva ako dobije karcinom dojke? ili zena koja uopce nije rodila (bez obzira na razloge)

    ako citas sve i svasta u principu mozes nekim ljudima i karcinom nabiti na nos kao da su samo krivi za to

    i onda dodjes do toga da osobu kojoj treba pomoc osudjujes. u principu zlostavljas zbog neceg sto je u tom trenu kad povlacis crtu proslost. proslost ne mozes mijenjati, od bisera tipa "fino sam ti ja tad govorila, trebala si me tad slusati" nitko nema nista. na tebi je da velis da li ces se upetljati i od danasnjeg dana tom nekom dati ruku da se pokrene unaprijed. ako nemas takvih ambicija bolje se makni jer predbacivanje nije metoda koja motivira i pomaze

  33. #33
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ne bi ni u ludilu uspoređivala karcinom sa alkoholizmom. Jest, za stres i način života danas, sami smo krivi, ili nam je nametnuto pa jednostavno idemo uzvodno, ali alkholizam je u svakom pogledu bolest koju sami sebi uzrokujemo, i to svjesno. Nema osobe koja ima problem sa pićem, pa makar i mali maleni, a da nije toga svjesna. Duboko ili plitko u sebi znaju, ali zabijaju glavu u pijesak i misle da će se to lako srediti ili da uopče nema potrebe za sređivanjem, jer oni imaju stvar pod kontrolom. Malo po malo kontrola se gubi, gubi se tlo pod nogama, i oni su apsolutno toga svjesni, ali pre slabi da bi se oduprli...ili usudit ču se reč, u mnogim situacijama presebični. I onda dođemo do sitacija kad postaju teret i sebi, i obitelji i društvu, postaju problem koji malo tko želi rješavati. Ali u onim trenutcima u početku, kad su se stvari još mogle promjeniti, bili su svjesni kojim putem idu, mogli su se okrenuti i ne ići dalje. Osoba sa karcinom nema taj izbor niti je sama izabrala taj put.

    Nemam previše suosječanja za ovisnike, ali vjerujem da im se treba pomoći jer sami ne mogu. I ja sam se dugo borila sa ovisnošču bliske mi osobe, i kako se reče godinama krv rigala da bi toj osobi bilo bolje. Danas kad jest, isplatila se svaka sekunda trauma i odvratnih situacija, svaki put kad sam umalo digla ruke od svega ali ipak nisam. ALi to su užasne situacije, pogotovo ako i kad se poklope sa vašim osobnim problemima. Tko god ulazi u proces lječenja bliske osobe, mora stvarno dva puta promisliti da li ima snage za sve to. Ako je u pitanju prijateljica, teško da će Bleeda sama moći puno napraviti, najčešče je ipak potrebna obiteljska potpora, potpora nekog kome je ta osoba dovoljno važna da stavi svoj život i svoje potrebe na "pauzu" na neko vrijeme.

  34. #34
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Rozice moja nažalost neki puta ni to nije dovoljno a ja za to imam primjer u obitelji - mamu
    Ona naime nije od onih koji od jutra piju, ali dok kuha ručak popije i bude do nekih 5-6 popodne katastrofa, samo što je njezino ponašanje dok je u tom stanju grozno A što da mi napravimo? Volimo je do neba i nazad, ali što kada ona jednostavno ne želi to prihvatiti kao problem nego jednostavno kaže da "Ima pravo raditi što hoće"? Mislim, mi smo nakon mjeseci i mjeseci razgovora zaključili da u principu nema rješenja jer ona sve opere, očisti, kuha svaki dan, sve joj je uredno i u najboljem redu, tako da po tom pitanju niko nema pravo ništa reći,a to što sebi a i nama uništava alkoholom život... Kako nekoga nagovoriti na nešto što ne želi? Nikako.

  35. #35
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Nažalost mislim da ako ne uvidi nekim čudom prije, žvot će nači načina. Uvijek je tako. Mogu misliti kako ti je teško, ja ti iz iskustva gorkog govorim, djelujte prije nego bude kasno. Posljedice prekasnog prekida pijenja znaju biti užasne.

  36. #36
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Jest samo što nemožemo postupiti neljudski i odvesti je na lječenje protiv njene volje.

  37. #37
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj BebaBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Jest samo što nemožemo postupiti neljudski i odvesti je na lječenje protiv njene volje.
    Nije to neljudski, mi smo upravo to napravili. Vjeruj mi da će ti biti zahvalna, al tek za nekih 5-6 godina. Neljudski je pustiti je da se truje i uništava.

  38. #38
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    ufff mislim da mi nikako nemamo snage to napraviti

  39. #39
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    bleeda, cure su već svašta pametnoga rekle...ja bi samo dodala, iz vlastitog iskustva kad je prijatelj u pitanju, ne bih se upuštala ako nisam skroz spremna na svašta. to zaista iziskuje strašno puno energije i truda, a ne mora završiti kako bi trebalo. ja sam se borila sa frendom, i sa malo težom ovisnošću...težom, ma da, svaka je podjednako teška. možeš napraviti svašta, ako joj budeš prava podrška kad si to ona sama bude priznala i pokušala nešto promijeniti. da bi se ovisnik promijenio, svašta je potrenbo mijenjati. nitko nije ovisan bez veze, a uzrok samoj ovisnosti naravno leži u samom ovisniku, ali i u okolini koja ga okružuje. treba vidjeti što je toliko mori, i zašto joj je ljepše biti pijana. ako si bliska s njom, to bi mogla dokučiti. ako nisi, j se ne bi upuštala....teško je to.

    BebaBeba...imam nažalost isto iskustvo. što napraviti? najgore je ništa. sve ona vidi i zna. ne možeš nekoga natjerati, ali možeš mu reći, napisati što to što ona sebi radi tebi znači. i to ne u smislu njezine efikasnosti ili neefikasnosti...već čisto i samo emocionalno. i moja je funkcionirala fenomenalno...i radila, i kuhala i čistiila....ali ne svodi se život na skup zadataka koje moramo obavljati..i zaista ne bi bilo u redu da su oni mjerilo za išta. ja nisam smola snage oči u oči reći što sam htjala. bila sam jaaakoo mlada, pa sam sve to napisala. nije se ništa značajno dogodilo odmah...niti mi je išta rekla... ali stvari su se polako pokrenule nabolje...to je bio neki okidač....za koji mi je rekla tek puno godina kasnije....

    jedino što ne treba jest kvocanje. to nema smisla. ili se uhvatiti u koštac s ovisnikom i njegovom ovisnošću i pokušati je shvatiti, ili se maknuti...po meni nema druge. ljudi se rijetko mijenjaju sami...jer rijetko se i kvare sami. uvijek je tu strašno puno razloga...krivih izbora, loših odluka....
    Posljednje uređivanje od blackberry : 10.10.2010. at 20:12

  40. #40
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    vidiš draga moja, ja sam mojoj prvi puta sve to rekla kada sam imala 14 godina, i još uvijek joj govoirim, onako otvoreno ali nema rezultata. Svi joj mi otvoreno govorimo ali pomaka nema.

  41. #41
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj BebaBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Jest samo što nemožemo postupiti neljudski i odvesti je na lječenje protiv njene volje.
    Mislim da nije stvar u neljudskom postupanju, nego ne možeš punoljetnu osobu prisiliti na liječenje (nažalost), a niti liječenje ima smisla dok ona to sama ne poželi.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    http://www.hskla.hr/adresar.htm

    trazim dalje, ali pokusaj nazvati i saznati kako mozes zapoceti sa mamom

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    • Kontakt telefon pri Klinici za psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica, Vinogradska cesta 29 Zagreb: 01/37 87 754

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    http://www.moravek.net/ovisnosti/adrese-002.htm

    Ustanove za sprječavanje i liječenje ovisnosti


    • Čakovec Centar za prevenciju i liječenje ovisnosti,
      I.G. Kovačića. bb(bolnica) TEL. 099/501-960, TEL/FAX: 040/313-690,
      radi od 17 do 19 sati, ponedeljak - petak
    • Dubrovnik Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Dr.A.Starčevića 41tel. 020/416 213, fax. 020/351 026, 020/351 056
    • Hvar Savjetovalište - Crveni Križ - tel. 021/741-710
    • Karlovac Savjetovalište za suzbijanje ovisnosti,
      Trg maršala Tita 3 (Tržnica) tel: 047/621-492,
      utorak od 14 do 16, četvrtak od 14 do 17 sati
    • Makarska Savjetovalište Lanterna, T. Ujevića 2, tel. 021/616-992,
      ponedjeljkom i četvrtkom od 17 do 20 sati
    • Osijek Centar za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti
      Lj. Posavskog 2S.O.S. telefon 031/30 44 55 antinarcotic.centre@os.tel.hr
    • Poreč Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Dom zdravlja tel. 052/451 611, 052/434 954, fax. 052/451 535
    • Pula Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Jurice Kalca 20 tel/fax. 052/217 501
    • Rijeka Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti u Domu zdravlja
      Braće Monjac 5 tel. 051/261 403, tel/fax. 051/261 098
    • Split Zavod za bolesti ovisnosti
      Sv. Kajo, 21210 Solin tel. 021/217 979, 021/213 279, fax. 021/213 280
    • Šibenik Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Prilaz tvornici 39 tel/fax. 022/215 097
    • Varaždin Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Pavlinska ulica 8 tel. 042/320 969, fax. 042 210 343
    • Vinkovci Duga ulica 43, tel. 032/334-714, 334-715,
      voditelj Centra 099/462-891, djelatno vrijeme od 12 do 19 sati
    • Virovitica Lj. Gaja 21 ( u ZZJZ "Sv. Rok"), tel/fax: 033/727-031
    • Zadar Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti
      Ravnice bb tel. 023/314 560, tel/fax. 023/314 783

    Zagreb
    • Državni centar za ovisnosti pri KB "Sestre milosrdnice"
      Vinogradska cesta 29 tel. , 01/3787 750, ambulanta 01/3787-734
    • Odjel ovisnosti (detoks program) pri Klinici za psihijatriju, alkoholizam i
      druge ovisnosti u KB "Sestre Milosrdnice" tel. 01/3787 188 fax. 01/3769 067
    • Centar za alkoholizam i druge ovisnosti u Bolnici Vrapče
      Bolnička 32 tel. 01/3780 780, 01/3780 781, fax. 01/154 317
    • Centar za prevenciju ovisnosti grada Zagreba i Savjetovalište
      Park prijateljstva 1 tel/fax 01/3830-066, 01/3830-088

    BiH

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Nevladine organizacije koje se bave tretmanom ovisnika i prevencijom ovisnosti


    • Zajednica "Susret" Split, Stari Pazar 2. tel: 021/361 200, 021/345 288, fax: 021/361 311
      Terapijska zajednica u Čista Velika - za ovisnice, TZ Đakovačka Breznica (Paučje) za ovisnike TZ Ivanovac - kod Okučana - za ovisnike


    • Reto Centar - Španjolska Klis, Rupotine bb, tel: 021/240 422 ,
      Zagreb, Resnički gaj 20 tel: 01/2947 125 Velika Gorica (Gradići) Kralja Tomislava 38


    • Terapijska zajednica "Comunita Cenacolo" (zajednica sestre.Elvire)
      Dogovori za TZ u Ugljanima, Župna kuća Tugare (21252) tel: 021/874 511, 021/813 052
      21243 Ugljane, tel: 021/364 037, 021/376 128
      TZ Varaždin, Brezje, Gospodarska bb, tel: 042/240 656
      TZ Biograd n/m, tel: 023/385-570
      Zagreb, Franjevački samostan, Brodograditeljska aleja 2
      dogovori utorkom u 9:30, tel: 01/6550 288
      Kolokvij za momke: utorkom u 9,30 sati: Stari župni ured Tugare (Split)
      Crkva sv. Križa - Siget (Zagreb)
      Informacije: ponedeljak, srijeda, četvrtak, petak od 16 do 18 sati te utorak od 9,30 do 12 sati; tel. 021/874-511


    • Teen Challenge - "Izazov mladeži"
      Istra Biletići (Manjadvorci) TZ za ženske ovisnice - pastor Nebojša Đurić 099/512-378, 052/580-623, 052/214-806 ( tel: 052/574 927 )
      Teen Challenge Split, tel: 021/521 449
      10255 Gornji Marinkovec 59 (Vrbovečka Dubrava) tel: 01/2726-250 pastor Ivan Kovačević 098/247-078


    • Biblioterapija, logoterapija i rehabilitacija ovisnika
      Đakovo, Botićeva 4, tel: 031/846 607, 031/811 774


    • Centar za duhovnu pomoć Zagreb, Vodnikova 2/III, tel/fax: 01/4829 829


    • Terapijska zajednica tel: 051/856 547 Župni ured don.Marinko Barbiš, Batomalj kod Baške 7, Krk tel: 051/856-547 051/844 187


    • Terapijska zajednica Papa Giovanni XXIII Orah - Vrgorac 099/477 802


    • Remar Hrvatska
      Prigorje Brdovečko, Zagrebačka 22A, tel. 01/3398-056 Zagreb, Hrastov gaj 9, tel: 01/244 5159 Zagreb, Mičevac 194, tel: 01/731 991


    • Narconon "Adriatic"
      Giuseppe Tromba 28 - Šišan 52100 Pula - Hrvatska, tel: 052/ 574 704

      Narconon Croatia
      Via G. Tromba 26
      Sisan 52100 Pula
      Croatia
      Phone: 385-5257-4707
      Fax: 385-5257-4704
      narconon.adriatic@inet.hr





    • Udruga MI MOŽEMO (MiMo) Zagreb, Iblerov trg 9III






    • Telefon za pomoć roditeljima i ovisnicima: 060/515-555.










    • Udruga TERRA
      Rijeka, Uski prolaz 11;
      Program smanjenja zdravstvenih i socijalnih posljedica uzimanja droga: Smanjenje štete/Zamjena igala (Harm reduction/Needle exchange), savjetovalište za ovisnike i roditelje, vanjski rad s ovisnicima (Outreach)
      radno vrijeme: radnim danom od 10 do 19 ; subotom od 16 do 19 sati.
      tel/fax:051/ 337 400
      tel: 051/ 323 714; mob: 098 815898
      e-mail: terra@post.hinet.hr

  46. #46
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Kako bi se definirala osoba koja svaki dan popije dvije, tri pive, počne od sredine jutra pa tijekom dana nastavi, nije pijana ali nije ni skroz naskroz trijezna, onako, pod laganom dozom? Osoba koja koristi svaku situaciju gdje je pijenje očekivano, da pije u većim količinama (npr neće popiti dvije, tri pive nego tri puta toliko), osoba koja popodne, ako ode u kafić, neće nikad naručiti kavu nego pivu, osoba koja uvijke umanjuje broj popijenih piva i koja zanemaruje prigovore na tu temu? Jeli to alkoholičar ili se radi o premalim količinama (ovim svakodnevnim) da bi se klasificirao kao alkos? Nema fizičke krize ako ne pije, nema nekih fizičkih simptoma da bi se moglo zaključiti da je ovisnost u pitanju. Pije kad je sretan, pije kad je bijesan, tužan..svaka jača emocija liječi se pivom. Odgovor na sve je-volim pivu

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Alkoholicar.

  48. #48
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Mora li alkoholičar imati apstinencijske krize?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Alkoholicar.
    x

    Imala sam blisku osobu sa sličnim navikama, samo je bilo drugo piće u pitanju (isto s relativnom malom količinom alkohola, ne žestice). Definitivno alkoholičar.

  50. #50
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A što napraviti ako osoba uporno negira da je to problem? I na svaki pokušaj nagovora da se te pive izbace iz upotrebe, sve se svede na skrivanje? Sve sam to prošla, znam da je taj put krvav i grozan ali svako iskustvo je dobrodošlo

Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •