Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: spasite moj bonsai, šmrc

  1. #1
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno spasite moj bonsai, šmrc

    Prije par mjeseci dobila sam prekrasno majušno bonsai drvce. Mazila sam ga, pazila i njegovala po preporukama. Jedan dan se samo osušilo . Konkretno listići su ostali zeleni, nisu požutili ali su suhi.
    Zna li netko ima li ikakve šanse da ga ponovno povratim u život??

  2. #2
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Pronašla sam ovo:

    Ako se vas bonsai slucajno potpuno osusi uradite sljedece:

    Uronite posudu u zdjelu vode tako da je zemlja potpuno prekrivena i ostvite tako pola sata
    Izvadite posudu iz vode i ostavite je nagnutu da se dobro ocijedi
    Bonsai s posudom stavite u najlonsku vrecicu i zavezite je.
    Pazite pritom da vrecica ne dodiruje stablo jer ce to potaknuti stablo na truljenje
    Ne prihranjujte dok se ne pojavi novi rast

    Pokušat ću...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Pokušaj pitati u cvjećarni...

    I ja sam ga imala, donijela kući dok sam studirala, mama ga ošišala na ćelavo :shock: i nakon toga se osušio.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    i moj umire a tek sam ga dobila...
    na uputama pisalo 'cesto zalijevajte i jednom tjedno prihranjujte' :?

    nista o rezanju...

    jel ima neko dobru stranicu tipa 'bonsai za neznalice'

    ovo sto nalazim po netu nis ne kuzim (ne znam ni koja je moj tocno vrsta, luka bacio/zagubio ceduljicu s imenom)...
    jel se oni sisaju?
    kako?
    koliko se i kako zalijevaju?

  5. #5
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Meni je trebalo nekoliko mjeseci da ustanovim koliko je vode potrebno mom bonsaiću jer bi se dogodilo da ga premalo zalijem pa bi se sav objesio, a onda ako bih ga previše zalila bi počeo gnjiliti. Na kraju sam došla do toga da je bilo najbolje malo pošpricati prskalicom za cvijeće krošnju i malo pošpricati zemlju, ali doslovno SVAKI dan.

    Uspjela sam doći do toga da mi je bonsaić procvao (četiri cvijeta), bio je zelen i lisnat, međutim, otišla sam na 4 dana k mojima, a MM se nije sjetio niti jedan jedini put kapnuti imalo vode na siroto drvce pa se osušio i uginuo .

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    e to sa prskalicom i ja radim, valjda zato jos prezivljava ali mi se ne cini bas izuzetno zadovoljan... :/ vise nesto kao 'daj, skrati mi muke, molim te'


    nisam ga sisala a rasirile mu se grane...
    kad sam ga dobila bas je imao bonsai 'shtih' a sad izgleda kao nekakva baba kojoj se digla kosa na glavi

    da ga ipak malo capnem skarama?

  7. #7
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Nakon što sam prvog ubila :/ , drugi mi super napreduje... Imam ga već godinu i po što je za mene nevjerojatno dugo.

    Zalijevam ga jednom tjedno, jedan dcl vode na teglu 15x15x15cm.
    Bio je jako narastao pa ga je kolegica agronomka (kaže li se to tako?) podšišala: rezala je točno iznad pupa novog lista, na željenoj dužini.

  8. #8
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa

    Uronite posudu u zdjelu vode tako da je zemlja potpuno prekrivena i ostvite tako pola sata
    Izvadite posudu iz vode i ostavite je nagnutu da se dobro ocijedi
    Bonsai s posudom stavite u najlonsku vrecicu i zavezite je.
    Pazite pritom da vrecica ne dodiruje stablo jer ce to potaknuti stablo na truljenje
    Ne prihranjujte dok se ne pojavi novi rast

    Pokušat ću...
    učinila sam ovo i vidim kroz vrećicu da je bonzić živnuo :D , jedino što ne znam koliko dugo treba biti u vrećici, ipak mu treba kisika :/ . Nadam se da oporavak neće biti kratkog vijeka!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    i ja imam malog bonsaia...

    Zove se Šime.
    Dobila sam ga prije 2 miseca od MM
    Kad sam ga kupila bio je "čupav", ali su mu nakon par dana nastanjenosti kod nas počeli otpadati listovi.
    Prvo sam se zabrinula, ali sam primjetila da mu iz dna raste još jedno malo stabalce, za sad zeleno...
    Jednom mi je sveki raskopala zemlju da vidi jel ga zalivam..baš sam bila na nju...da tako uneredi mog Šimu...i sad mu je ta strana uvik rabacana. nije se napravila mahovina ko na drugoj strani.
    Prskam ga svaki dan, šišala sam ga jednom, ne znam jesam li mu naštetila ili ne, ali sam smatrala da ove suhe grane, samo crpe hranu novim listovima (a ima ih)

    emira, di si pročitala ovaj trik sa vrečicom?
    i mene zanima ovo šta i lucky day ... stranica za početnike
    Našla sam neke, ali meni ništa nije jasno iz njih... a ima par bonsaia kojima uopće ne vidim razliku, a zovu se skroz drugačije...
    I još nešto...jel se njih presađuje?
    Vidila sam da mu je korjenje počelo izlaziti vani, pa me čisto zanima

  10. #10
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    http://bonsai.co.nr/

    tu sam pronašla info za vrećicu... ostalo o presađivanju (to i mene zanima), rezanju baš ne kužim, više mi je za "napredne"

  11. #11
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Normalno je da bonsai kad promijeni boravište odbaci svo lišče jer se na taj način bori sa stresom. Bila je jedna dobra stranica, moram je pokušati pronaći...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    vis',vis' @n@, tocno tako moj bonsai izgleda: onaj dio krosnje koje su dosle s njim se osusio a novi iznik'o k'o lud...
    totalno novi look!

    emira, stanica koji si nasla je prva koju bar donekle razumijem... thnx...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    118

    Početno

    ni moj ne napreduje, MM ga zove drvo za vješanje svi listovi su mu otpali samo grane strše, pokušat ću i ja to s keson i vodon

  14. #14
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    evo topic o osušenom bonsaiju, na tom forumu ćete naći sve što vas zanima o bilo kakvom bilju

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj zure prvotno napisa
    ni moj ne napreduje, MM ga zove drvo za vješanje svi listovi su mu otpali samo grane strše


    all right aries24 :D

    Baš sam takav forum tražila...dobro će mi doći....meni novopečenoj ljubiteljici cvijeća

  16. #16
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    nažalost, onaj trik s vrećicom je izgleda bio samo trenutnog učinka. Listovi su opet suhi, izgleda mrtav!

  17. #17
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Kupi drugi i ponovo ispočetka. I meni se sviđa bonsai!

    I ja sam tužna zbog bilja.Ove mi se zime osušio limun, palma i hibiskus, svaka biljka stara po nekoliko god. One sitne i nanabrajam!

    Kad ostane suho lišće na granama, definotivno je mrtvo.

  18. #18
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    koje je iskusenje mene zapalo dobila sam na poklon bonsai - carmona macrophyllu - ima i cvjetice i sva je tako lijepa
    i sve bi bilo idealno da ja nisam poznata losa njegovateljica bilja...
    pliz savjete...
    spricanje - kada?
    zaliti kada?
    nadohraniti - cime i kada?
    sunce???

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    podižem temu i molim sve koji znaju nešto o bonsai-u da pomognu.

    kupili smo prije 3 tjedna bonsai gingsengiveć za par dana mu je počelo jako opadati lišće. stavili smo da prema uputi koja je došla uz njega na svjetlo mjesto ali ne direktno na sunce. e sad koliko često se zaljeva, to nije pisalo. znam da na stres kada se seli s mjesta na mjesto reagira opadanjem lišća ali mi ga nismo selili(osim seljenja iz dućana).
    našla sam i da ne bi smjeo bit blizu tv-a(naš je metar i nešto udaljen ali ne direktno ispred).
    uglavnom mi bi tak da nam ne umre a zapravo sam čula da je to jedna jako osjetljiva biljka pa ako tko ima neki pametan savjet/iskustvo....

  20. #20
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    uh.ja sam u jednoj fazi života bila zaluđena bonsaiima.ali sam ih sahranila bar 13 komada.naprosto su preosjetljivi za amatersko rukovanje.

  21. #21
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    naprosto su preosjetljivi za amatersko rukovanje.
    I ja bih rekla, bar se tako tješim.... A bio je tako divan...

  22. #22
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moj je imao takva uputstva za rukovanje da je bilo samo pitanje trenutka kad će odapeti.
    Posebno sam ignorirala potrebu za svakodnevnim iznošenjem na balkon i onda postupno unašanje natrag, da se ne šokira.

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mi ga imamo već 2 godine
    na zatvorenoj je terasi
    uz zamrzivač i mikrovalku, ne bi rekla da mu smetaju
    MM ga zalije 1x tjedno
    i to je to
    živ, zdrav (puj, puj)
    dobili smo ga od susjeda koji se njima bavi i koji nam je rekao da je drvce staro 8 godina
    lani ga je MM nosio njemu da mu podveže korijene da ne bi rastao
    sad će ga opet voditi na tretman

  24. #24
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Jesu ti vasi umiruci bonsaiji oni za 50-60 kn iz Bauhausa? Ako jesu nema im spasa! Ja imala 2 takva, oba se tako osusila. Ovaj drugi je MM odlucio spasit pa ga je isto tako, po uputama, uronio u vodu pa stavio vrecicu, nije mi dao ni blizu. Nakon nekon vremena ja poludim, maknem vrecicu a bonsai pljesniv!!

    Sad imam 2 iz porodice fuksija, kupljeni su na flora artu. Predivni su! Rastu ko ludi, ja uopce ne pratim po uputama to zaljevanje, presadivanje, obrezivanje, sve po instinktu radim i oni su evo, vec preko dvije godine zivi i zdravi, niti jednom, pa cak ni kad sam ih tek donjela, im nije otpalo lisce. Obrezujem ih stalno!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu ti vasi umiruci bonsaiji oni za 50-60 kn iz Bauhausa? Ako jesu nema im spasa! Ja imala 2 takva, oba se tako osusila. Ovaj drugi je MM odlucio spasit pa ga je isto tako, po uputama, uronio u vodu pa stavio vrecicu, nije mi dao ni blizu. Nakon nekon vremena ja poludim, maknem vrecicu a bonsai pljesniv!!

    Sad imam 2 iz porodice fuksija, kupljeni su na flora artu. Predivni su! Rastu ko ludi, ja uopce ne pratim po uputama to zaljevanje, presadivanje, obrezivanje, sve po instinktu radim i oni su evo, vec preko dvije godine zivi i zdravi, niti jednom, pa cak ni kad sam ih tek donjela, im nije otpalo lisce. Obrezujem ih stalno!

    moj je iz lidla za 120 kn sa teglicomali isto skupina umirućih

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •