Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Engleski ili neki drugi jezik kao izvanškolska aktivnost?

  1. #1
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno Engleski ili neki drugi jezik kao izvanškolska aktivnost?

    Zanima me vaše mišljenje i iskustva...
    Što biste vi ocijenili kao bolje i kakva su vaša iskustva ako ih imate…

    Da li biste radije (kao dodatnu, izvanškolsku aktivnost koja se plaća i oduzima vrijeme) uključili dijete na dodatne sate jezika koji uči u školi (zamislite da niste, kao što ja nisam, sigurni koliko znanje stječe vaše dijete na redovnoj nastavi toga stranog jezika). Ili biste bez obzira na to, dijete upisali na drugi strani jezik kako bi krenulo učiti dva strana jezika od rane dobi.

    Da obrazložim…

    Moja kćer je sklopu vrtića počela učiti engleski, i sada u školi nastavila. Uz školu, ona već dvije godine redovno ide na plesnu aktivnost koju obožava i ne želi nikako napustiti. Iako je u prvom razredu nisam namjeravala uključivati na bilo koju drugu aktivnost, sada nam se pruža potencijalna mogućnost da uči dodatno strani jezik, ali u terminu odmah nakon škole…što je velika pogodnost pa bih ju, bez obzira na svoje prvotno mišljenje, rado iskoristila. Moja je procjena da je to ovog trenutka stvarno i maksimum koji nju kao prvašića ne bi preopteretio i koji ne bi ugrozio naše zajedničko vrijeme, a i koji financijski možemo podnijeti. Hoću reći da dva strana jezike izvan nastave (engleski i taj drugi), za nas nikako ne bi bila opcija. Kasnije ćemo vidjeti…pretpostavljam da će se njeni interesi proširiti, a potreba za zajedničkim vremenom smanjiti.

    U razgovoru s drugim roditeljima, međutim, većina bi ih se odlučila (i odlučuje se) za dodatni engleski s argumentima da znanje engleskog koje stječu u redovnoj nastavi nije dovoljno, ili uz primjere koje imaju od starije djece da su ona puno uspješnija u engleskom ako idu na dodatne sate.

    Ja sam opet bila sklonija (uz tek još nekoliko roditelja) da dijete radije počne kroz igru učiti i neki drugi jezik, pa da se onda kasnije vidi treba li eventualno dodatno ulagati u engleski (jer naravno ipak je vrlo važno znati i tečno govoriti engleski). Ali sad sam u dilemi, prije svega jer se bojim da, ukoliko većina djece bude išla dodatno na engleski, da će se preskakati stepenice na satovima engleskog u školi jer, kao, to većina zna…

    Možete li ovo iskomentirati sa mnom?

  2. #2
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    ja planiram daku upisati na njemački jer smatram da joj je engleski u vrtiću a i nagodinu u školi dovoljan. mislim da je bitno rano učenje čisto zbog samog privikavanja na izgovor, čitanje.... za dodatno (gramatika, fond riječi....) znanje ima vremena i kasnije.

  3. #3
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    i ja sam si tako mislila ariana

    ...neka se upoznaje s jezikom, neće još krenuti s ozbiljnim učenjem, pa onda bolje nek se u ovoj dobi 'igra' i sluša na dva jezika po 2 sata nego na jednom 4, a novce da čuvam za kasniju naogranju (šsj kasnije kad bude potrebna nadogradnja, odlazak u inozemne škole jezika, putovanje u te zemlje i sl)

    ali na kraju nisam imala izbora jer se nije dosta ljudi javilo ni za njemačku, ni za talijansku, ni za francusku grupu pa smo ipak na engleskom,
    a drugi pak jezik ipak ostaje meni na još jedan dodatni financijski i organizacijski teret

  4. #4
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Ja sam Iru upisala na španjolski (njena želja). Engleski kasnije namjeravam nadograditi.

  5. #5
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    ni kod nas ne prolazi njemački. na listi smo jedini ali teta iz jedne škole str. jezika kaže da če organizirati ako bude troje djece. to me veseli. oduševljena je sa izborom i željom za njemački. engleski im je pun.

  6. #6
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    BHany, Domagoj već drugu godinu uči njemački (dopunska nastava ) i u školi stranih jezika. Engleski uči od vrtića. Osim stranog jezika , trenirao je nogomet, a odnedavno i tenis

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ja sam o tome nedavno razgovarala sa kolegicom koja predaje engl. jezik ali i radi u školi stranih jezika. Njeno mišljenje je da je u ovoj dobi dovoljno ono što uče u školi a tek negdje u 6-7 razredu kada se ulazi u dubinu određenog područja je, za djecu koja pokazuju interes i volju, dobro da se uključe u neki dodatni oblik učenja.
    Meni je, recimo, nedostatak to što bi se ta aktivnost odvijala odmah nakon redovne nastave. Organizicijski je to odlično, ali mi se čini da je to previše vremena u komadu....
    Nekako mi se u ovom trenutku čini važnijim da odabere neki sport kojim će se baviti.
    Posljednje uređivanje od Janoccka : 25.09.2010. at 14:46

  8. #8
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    ma hana se bavi sportom... trenira dva puta tjedno mažoretkinje i dva puta tjedno showdance (to je njena želja i ono što ona voli raditi...),a pred nastupe i natjecanja i više...

    za njemački/francuski bi bila spremna vozati još dva dana, a pretpostavljam da će nas čekati i glazbena negdje od 3. razreda

    tako da jednostavno meni nije izvedivo dva strana jezika, dvije vrste plesa i još ako bude glazbena...nije vremenski izvedivo jer nema toliko večeri u tjednu
    tako da taj engleski doista mi je izvediv odmah poslije nastave (tim više što je svejedno u boravku i tamo ima barem pola vremena, tako i tako, strukturirane i vođene aktivnosti (likovne, glazbene dramske radionice, pisanje zadaće i sl. - pa joj to, bar mislim, baš nije neka razlika tih 45 min.2xtj)
    ali bi mi svejedno bilo draže da je u pitanju neki drugi jezik pa da vozamo dvije večeri manje...tim više što dijelim mišljenje janocckine kolegice (profesionalno) i vas ostalih da je kasnija nadogradnja jezika važnija, a da je sada bolje krenuti uz engleski na još jedan jezik

    kod nas treba 5 djece za organizirati grupu
    i što je tu je

    no eto...imala je mala ženska prvi sat tog engleskog
    veli da joj je super i da 'baš mi hvala što sam je upisala...presuper je, prezanimljivo, učiteljica je super i smiješna (izvorna govornica pa je smiješan naglasak kad govori hrvatski...)' itd.



    a čini mi se zapravo (zaključujem po arianinom da je kod njih tako jer je engleski pun) da ipak većina ljudi ocjenjuje da treba od rane dobi nadograđivati engleski radije nego započinjati drugi jezik

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ja sam mislila na Jana kada sam rekla da treba krenuti na neki sport. Išao je na gimnastiku 2 godine ali mislim da mu sada treba nešto "žešće"...
    Kod nas nema boravka pa i ne razmišljam da je svakako u školi. Ovako... ako je ona sretna, zašto ne

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    moja V je 1. razred OŠ i uči engleski u školi
    od danas je krenula na njemački, privatni sati, njena frendica iz razreda i ona
    prof. dolazi doma
    zasad će to biti samo 1x tjedno, jer ne možemo uskladiti rasporede cura, koje idu na različite aktivnosti
    samo da se malo upozna s jezikom, da joj uđe u uho
    ako joj se jako dopadne možda pojačamo satnicu
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 25.09.2010. at 17:24

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •