Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 98

Tema: promjena prezimena djetetu - uspjela :)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno promjena prezimena djetetu - uspjela :)

    evo, da vam se pohvalim da nase institucije ipak nesto rade ( ako znate gdje i kako traziti )., uspjela sam dodati svoje prezime djetetu :D ahh.. prvi korak za dalje

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    261

    Početno

    Kako si uspjela? Ne znam tvoju situaciju....jel otac pristao?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ne, otac nije pristao.
    prvi puta kada sam dosla su mi rekli da je to nemoguce ako on ne pristane, obzirom da mu prebivalište nije nepoznato ( čl. obiteljskog zakona )., tako da je procedura bila malo slozenija., ali obavljena valjda u rekordonom vremenu. mislim nekih 4 ili 5 mjeseci da je trajao cijeli postupak.
    Ono sto je bila olakotna okolnost je to sto on ne prima nikakvu poštu, a kako to vec i ptice na grani znaju u ovom nasem gradu, onda su i instituacije isle sve bas po zakonu., slali bi nekoliko poziva i onda stavili na oglasnu plocu i donijeli rjesenje, i tako je to putovalo i doputovalo du konacnog rjesenja :D

  4. #4
    Layla avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    347

    Početno

    Super...konacno jedna pozitivna stvar se izrodila iz inace stresnih i mukotrpnih papirnatih procesa..

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    joj da Layla.. upravo tako.

    sada mi je zao sto na samom pocetku nisam imala pojma koja su moja prava ni gdje traziti., pa sam umjesto da procitam zakon i pravilnike odlazila po CZSS i odvjetnicima koji su mi svi od reda dali krive savjete i informacije ( koštajući me pritom suza, živaca i novaca )., da bi mi kasnije kada sama dodjem do istine rekli samo: ah, zao mi je., valjda se nesto novo izmjenilo.. ma daj, molim te!

    tako da savijet svima koji imaju teskoce u rjesavanju problema. Zakon, a posebno obiteljski zakon su alfa i omega svih procedura koje se ticu obitelji, nemojte pretpostavljati da službenici znaju zakon bolje od vas, zakon je dostupan svima i svatko ce svoju situaciju najbolje istražiti. Neka vam ne bude tesko i procitajte te zakone kad god se nadjete u problemu.
    Ja sam imala svakakivh situacija i u vise navrata sam se pozivala na članke iz zakona ( ne samo u ovom sada slucaju ) i svaku stvar koju sam do sada trazila sam uspjela istjerati do kraja.
    Oboruzajte se živcima, ali prije svega i znanjem!

  6. #6
    Layla avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    347

    Početno

    Mene čeka još jedna važna stvar uskoro, pa iščitavam OBZ..nije ga lako čitati; ali kad se pažljivo čita, nađe se sve što treba
    Pošto mi odvjetnik kojeg sam besplatno dobila i nije bio od velike koristi, oslanjam se na sebe i svoje znanje.
    Naravno da nije lako poznavati zakon, ali mislim da oni koji se time bave moraju biti upućeni. Ja recimo tražim posao i kod jako puno oglasa je istaknuto u opisu radnog mjesta: "praćenje zakona".
    To je važno. Jer inače tapkamo u mraku!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    7

    Početno

    čestitamo...

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Strmec
    Postovi
    444

    Početno

    samamama, SVAKA CAST!!!!!
    skidam kapu!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    hvala, hvala )

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    rjesenje pravomocno :D juhuu ))

  11. #11
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    uskoro će nam se djeca zvat Dudu, Pele, Čiko... jer im više niko neće pamtit prezimenske stavke kad se vako zaredaju... a bome ni znat kojem rodoslovnom stablu opće više pripadaju.

    Sjećam se da smo imali u razredu dječaka koji je imao 2 prezimena... nažalost cijelo vrijeme je bio predmet sprdnje baš radi toga! Djeca u toj dobi znaju biti vrlo brutalna prema drugoj djeci, ako im uoče neku različitost od uobičajenog...

    Tako da mamina velika sreća i hvaljeni uspjeh u ovom slučaju, ne mora biti i najsretnije rješenje za dijete... a mnogi ne razmišljaju o toj drugoj strani medalje... pa onda igrate košarku sa Svemirkom ili sjedite u klupi sa Elektronom... i razmišljate kako li je teško nositi se s time cijeli život, a znate da nisu oni krivi, nego nepromišljeni trenutak čudnih interesa njihovih roditelja...

    nadam se da će se ovo shvatiti samo kao dobronamjerno sagledavanje stvari sa druge strane, sa strane interesa djeteta...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    I onda umjesto da ucimo djecu da prihvacaju razlicitosti i da su one bogatstvo trebamo im svima dati ime ivo i mate???

    Mislim da to sto se ta djeca rugaju ionako nema puno veze sa samim djetetom i njegovim imenom, vec s odgojem upravo te djece. OK, razumijem ja sto Tata zeli reci, ali smatram da se stvari postavljaju krivo. Djecu od malena treba uciti na razlicitosti jer ce se oni sretati i s razlicitim imenima, ali i s djecom s invaliditetom, drugom bojom koze i sl., za koje nitko nije "kriv".

  13. #13
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku
    uskoro će nam se djeca zvat Dudu, Pele, Čiko... jer im više niko neće pamtit prezimenske stavke kad se vako zaredaju... a bome ni znat kojem rodoslovnom stablu opće više pripadaju.

    Sjećam se da smo imali u razredu dječaka koji je imao 2 prezimena... nažalost cijelo vrijeme je bio predmet sprdnje baš radi toga! Djeca u toj dobi znaju biti vrlo brutalna prema drugoj djeci, ako im uoče neku različitost od uobičajenog...

    Tako da mamina velika sreća i hvaljeni uspjeh u ovom slučaju, ne mora biti i najsretnije rješenje za dijete... a mnogi ne razmišljaju o toj drugoj strani medalje... pa onda igrate košarku sa Svemirkom ili sjedite u klupi sa Elektronom... i razmišljate kako li je teško nositi se s time cijeli život, a znate da nisu oni krivi, nego nepromišljeni trenutak čudnih interesa njihovih roditelja...

    nadam se da će se ovo shvatiti samo kao dobronamjerno sagledavanje stvari sa druge strane, sa strane interesa djeteta...
    da da da onda je jednostavnije da djete nosi prezime onoga s kim zivi i tko ga je nosio 9 mjeseci ispod srca a ne da ima ta 2 "traumatična prezimena"

    čestitam samomamam bar kad prelazis DG nećes morati dokazivati da je dijete tvoje
    Posljednje uređivanje od laky : 21.11.2010. at 17:40

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj laky prvotno napisa Vidi poruku


    čestitam samomamam bar kad prelazis DG nećes morati dokazivati da je dijete tvoje
    znam. .. nekad ful kompliciraju sa time.

    tata. ne znam da je netko u mojoj okolini ikada imao problema radi dva prezimena. Osim toga, cilj mi je da dijete jednog dana ima samo jedno prezime, prezime onih sa kojima zivi i koji o njemu brinu, a ne nekog tko je bio tu nekoliko mjeseci i ni ne sjeti se da to dijete postoji. shvacam tvoju poantu, ali je svaki slucaj ovdje jako specifican pa ga onda tako treba i gledati...

  15. #15
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    Ma nije prelazak granice tako traumatično iskustvo, nemojte to tako prezentirati. Znam osobno iz iskustva prijateljice kojem sam prisustvovao.

    A s druge strane iz dva prezimena jednog dječaka odmah će se shvatiti njegova obiteljska geneza, nažalost i žalosna priča o dva tvrdoglava ovna na brvnu koja se ne mogu dogovorit za interes djeteta. Samim time dijete je već jasno stigmatizirano.

    Iz dva prezimena jedne djevojčice, danas sutra djevojke, pomislit će se da je udana žena, pa možda propusti kakvu lijepu priliku kolege iz studentske klupe, pristojnog mladića koji će se vrlo moguće već u startu distancirati, čuvši prezime kolegice na prozivci.

    Ne pojednostavljujem stvari do nivoa Ive i Ante, kako je netko želio banalno podmetnuti, nego stavljam stavri u okvire kulturološke sredine u kojoj se zbivaju. Nisam bez veze spomenuo baš brazilska imena, jer znamo kolike prezimenske kobase stoje iza njih, pa su pojednostavljeni na samo jedno jedino ime. Al to je njihova tradicijska kultura i njima je to normalno. U našoj tradicijskoj kulturi je normalno jedno prezime! Svakim drugim zahvatom samo kompliciramo vlastitoj djeci život, a radi čega?! radi ostvarenja vlastitih interesa... ne njihovih!

    I samo da se osvrnem, nažalost to što dijete 9 mjeseci raste ispod nečijeg srca, nije uvjet da je ušlo i u to srce! meni osobno neshvatljivo, ali nažalost došlo je i takvo doba, da sve češće majke nisu više tradicijski orijentirane djeci, zajednici i ognjištu kao naše bake, već samo sebi, svojim individualnim interesima, životnim neiživljenostima, ambicijama, karijerama - pa ma kolko god vi šutjeli o tome i stavljali pod tepih!

    Žena je nekoć bila tradicionalna majka, izvorni stub obiteljstva i zajednice, simbol sretnog, sigurnog i brižnog odrastanja djeteta, zaštitna figura natkriljena iznad djeteta koja je bila spremna žrtvovat i svoju sreću za djetetovu... mudra, odmjerena i privržena žena... a danas više ne dajem ruku u vatru da je i približno tako, tako da su mi ti stereotipi veličanja majke kao jedine dostojne roditeljice vrijedne djeteta i njegovog prezimena, ipak samo stereotipi... i to poprilično ne update-tirani!

    Naravno slažem se sa samamamom da je sve stvar indivudualnosti od slučaja do slučaja, zato mi nije namjera da se ovo doživi osobno, nego da se dobije osjećaj objektivnog sagledavanja i mogućih posljedica na dijete.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    10

    Početno

    Rijetko pisem iako često čitam, ali ovo sam jednostavno morala komentirati! Naime, sama nosim 2 prezimena, kao i moj brat (razlika je u tome što su oba tatina, inače čest slučaj u primorskim mjestima, i mogla bih vam nabrajati hrpu svojih prijatelja i prijateljica s duplim prezimenima). Ovo što tata piše jedno je od najbizarnijih tumačenja koje sam ikad procitala na tu temu. Nikada nisam (a nakon udaje zadrzala sam ta svoja 2 djevojačka prezimena) kao ni moj brat imala nikakvih problema s tim mojim duplim prezimenom. Školovala sam se na raznim mjestima, svako 5 godina mijenjala boravišta i nigdje me nisu nikada zadirkivali, pitali niti se cudili mom prezimenu.
    I zato čestitam samamama!

  17. #17
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    tata, pretjerujes. imati dva prezimena nije nikakav bauk, bar ne vise u danasnje doba. niti ima puno veze da li su roditelji u braku ili rastavljeni.

    u vrtickoj grupi mog sina troje djece ima dva prezimena. imam jos nekoliko prijatelja koji su djetetu dali oba svoja prezimena. u nijednom od tih slucajeva roditelji nisu rastavljeni - naprosto su se dogovorili da ce dijete nositi oba prezimena. ne bih ulazila u razloge i da li je to djetetu zgodno, ali nisam primijetila da ijedno od te djece ima problema zbog toga niti da mu se itko ruga.

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tenamila prvotno napisa Vidi poruku
    Rijetko pisem iako često čitam, ali ovo sam jednostavno morala komentirati! Naime, sama nosim 2 prezimena, kao i moj brat (razlika je u tome što su oba tatina, inače čest slučaj u primorskim mjestima, i mogla bih vam nabrajati hrpu svojih prijatelja i prijateljica s duplim prezimenima). Ovo što tata piše jedno je od najbizarnijih tumačenja koje sam ikad procitala na tu temu. Nikada nisam kao ni moj brat[/U] imala nikakvih problema s tim mojim duplim prezimenom. Školovala sam se na raznim mjestima, svako 5 godina mijenjala boravišta i nigdje me nisu nikada zadirkivali, pitali niti se cudili mom prezimenu.
    I zato čestitam samamama!
    ovako i ja. dvostruka prezimena su ionako česta pojava kod nas, bez obzira na rastavljene roditelje.
    jedino su me na faksu, na ispitima, znali oslovljavati s gospođo kad sam debelo još bila gđica

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Ma sto znaci kulturoloski smo takvo i takvo podneblje??? Do prije dvadeset godina smo bili bratstvo i jedinstvo, pa gdje nestade te kulture? Sad bezveze uplicem ex drzavu ali samo hocu reci da je kultura ziva i podozna promjeni i u ovom slucaju je ta promjena po meni dobrodosla.

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    đizs, nisam ni čitala tatine postove jer ne mogu i bolje da nisam. neću ovo drugo ni komentirati, ali odgovorno tvrdim da mi šanse u ljubavnom životu nisu bile manje iz razloga što su neki profesori mislili da sam udana žena.

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    nagradno pitanje za Tatu!
    koja od ovih prezimena su "muška", a koja "ženska" dvostruka prezimena?

    Kačić Miošić
    Tresić Pavičić
    Car Emin
    Šubić Zrinski
    Čičin Šain
    Rendić Miočević
    Bunić Vučić
    Hrvatinić Vukčić.

    i odmah odgovor - sva su "muška" dvostruka prezimena.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    sve odreda istraumatizirani

  23. #23
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    đizs cvjeta, a da se prijaviš na milijunaša i zaradiš koju kintu slaganjem zagonetki, u ova teška vremena dobro dođe...

    inače sam da te informiram postoje tzv. dvočlana prezimena koja se kao takva nerazdvajaju i prenose se s koljena na koljeno kao jedno cjelovito prezime!

    ne razumijem zašto jednako tako nerazdvojiva plemenitaška prezimena isto stavljaš u isti koš?! Uglavnom su dvočlana prezimena formirana teritorijalnim i povjesnim okolnostima, al eto, đizs, bitno da si ti sebi sad vrlo važna ovakvim paušalnim istraživačkim radom... klap klap!

    prenio sam vam ovdje crticu iz života jednog stvarnog dječačića, kojem zamislite ta trauma doista ne stoji etiketirana u biografiji da bi je neko iščitao... ali štaš, nekom je dovoljno spomenut okolnost da se zapita, a drugom moraš pisat disertaciju i obrazlagat jedno iskustvo ko znanstveni rad!

    inače Cvijeta pučko mi je veselje registrirat da su ti se profači nabacivali ko studentici, valjda je to i bila osnovna poanta tvog javljanja, nesvjesna kakvu si u stvari sliku dočarala o sebi! al eto ak tebe veseli evo i mene će... mada sam uvjeren da još uvijek nisi skužila kak je starim prdonjama tak svejedno jesi udana il ne, dapače sigurniji su ak jesi, pa možda da malo probaš ipak odvrtit film unazad i stavit stvar u pravi kontekst

  24. #24
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    Posljednje uređivanje od Tata! : 23.11.2010. at 20:08

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku
    ne razumijem zašto jednako tako nerazdvojiva plemenitaška prezimena isto stavljaš u isti koš?!
    u isti kos sa cim? sa drugim duplim prezimenima? meni ko laiku je duplo prezime--duplo prezime, ne razlikujem "nerazdvojivo plemenitasko" i "obicno vulgaris".

    primjecujem da krenes s uvredama kad ti netko kontrira, nije bas lijepo od tebe.

  26. #26
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    taman sam htjela zamoliti tatu da mi objasni razliku između običnih i plemićkih duplih prezimena. naime, u mom kraju ima strašno puno duplih prezimena. a nijedno nije plemenito, sve seljak do seljaka. i žene iz moga kraja, sa duplim prezimenima, nisu nužno razbijačice ognjišta kakvima bi ih ti odmah nazvao (btw, mislila sam da smo opet u 16. stoljeću čitajući taj dio o ognjištu), već su im jednostavno i otac i dida imali duplo prezime.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    moje mišljenje da je zapravo baš uredu i lijepo da djeca nose i očevo i majčino prezime jer napokon pripadaju porijeklom i očevoj i majčinoj obitelji.
    isto tako da žena nakon udaje zadrži i svoje i doda muževo-eto to sam ja učinila iz dva razloga jer ja udajom ne prstajem biti dijelom obitelji iz koje sam potekla i ne gubim svoje ime kao dio mog identiteta,no isto tako volim čovjeka za kojeg sam se udala i poštujem ga pa sam uzela i njegovo, plus sve značajnije stvari profesionalno gledano sam bila napravila prije udaje pod starim prezimenom i nekad te se u tvojoj maloj profes.zajednici gdje radiš i djeluješ eto znaju pod tim starim prezimenom pa je to i praktično.
    sa našim dijetetom puno putujem i sama i stvara mi probleme(mene traumatiziraju kontrole putovnica kad me gledaju kao da sam kidnapirala svoje dijete) što ima samo muževo i razmišljamo sada da to promijenimo i dodamo moje..

    ja mislim da će prije biti istraumatizirano dijete iz nesređene obitelji sa jednim prezimenom, nego dijete koje raste u drugačijem okruženju a možda nosi i majčino i očevo!

  28. #28
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    primjecujem da krenes s uvredama kad ti netko kontrira, nije bas lijepo od tebe.
    đizs, nisam ni čitala tatine postove jer ne mogu i bolje da nisam.
    počni onda čitat s razumijevanjem i sa objektivnošću, prateći slijed okolnosti, pa će ti bit jasnije ko počinje sa uvredama i radi čega! OK?! vidiš, nije ti baš lijepo optužiti nekog, a da nisi sagledala stvarno činjenično stanje i dinamiku izlaganja i ton... al eto ne čudi me, toliko puta ovdje "već viđeno"!

  29. #29
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    zarrin ako je tako već u redu kako izlažeš, zašto onda nije i uvriježeno pravilo i tradicijski i zakonski regulirano? Koliko ja znam tradicija naše sredine regulirana je jedinstvenim običajem da žena preuzima muževo prezime kao i njihova zajednička djeca. hm, a da nisam ja sebi nešto možda krivo protumačio? Dakle unesimo ovo vaše zastupano pravilo u jednu sasvim realnu situaciju: tvoja djevojčica ima tvoje i tatino prezime, sutra je odrasla žena i do svoje udaje stekla je pod tim dvostrukim prezimenom karijeru, pa je sasvim u redu da zadrži oba prezimena jer naravno voi oba roditelja jednako i nepošteno je da se odrekne bilo čijeg, a jednako je privržena i budućem mužu pa će prihvatit i njegovo... naravno i njihova djeca će imat tri prezimena! Ok oni imaju djecu i njihova djeca, ova sa 3 prezimena, nađu muža sa 2 prezimena... naravno ostvarili su karijeru, a i vole svog muža, pa sad djeca imaju 5 prezimena... naravno djeca vole roditelje, roditelji vole svoje roditelje, nihovi svoje i nakon 7 generacija imaš uredno ekipicu sa 17 prezimena!

    meni je to SMIJEŠNO i samo ću se složit sa dobrom starom narodnom poslovicom: nema stvari koju čovjek može smislit, a da je žena ne zakomplicira!!!

    živa istina! i dabogda vam vaši praunuci imali 17 prezimena, moji će imat jedno i svejedno sa jednakom ljubavi i poštovanjem držati svoje prabake i pradjedove u srcu! eto nemoraju taj intimni osjećaj izražavat prezimenskom kobasom, očito ko nekima! tolko od mene na ovu temu i da se razumijemo to je moj čvrsto izgrađeni i apsolutno nepokolebljiv stav i samo će me slatko nasmijat, ako ova rasprava krene dalje...

  30. #30
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    netko ima nekih problema pa se malo pretjeruje sa reakcijama?

    btw, i žena je čovjek, jedan iz biologije.

    (sad će tata! opet neki podulji post složiti, samo daj, vidim da tio je to jedina duhovna hrana!)

  31. #31
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Mislim da nema bojazni da itko ima 17, 30 ili 180 prezimena, jer mi se čini da je količina imena i prezimena određena zakonom, ispravite me ako griješim.
    Iako sam tipičan primjerak naše tradicije što se prezimena tiče, mogu reći da poznajem slučajeve gdje su muž i žena uzeli oba prezimena nakon vjenčanja, a čak znam za slučaj gdje je muž uzeo ženino prezime. Dakle, meni je potpuno svejedno hoće li mi unuci i praunuci imati jedno, dva ili 120 prezimena, daj dragi Bože da su živi, zdravi i veseli, da ih dočekam i vidim. Sve ostalo mi je potpuno nevažno. Neka im količina njihovih prezimena bude najgore i najtraumatičnije što im se dogodi u životu.

  32. #32
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    uh, ja se isto dam navući... tata! slobodno ignoriraj moj post, nije mi do još jedne uzaludne virtualne prepucačine.

  33. #33
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    I neobično me veseli da će te zabaviti daljnja rasprava... pozdrav od majke s jednim prezimenom, dvoje djece s jednim prezimenom i klavirom.

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    samamama, svaka cast, drago mi je da si uspjela
    iako, zaprepastena sam cinjenicom da otac moze NE DOZVOLITI majci da doda svoje prezime djetetu i da je u tvom slucaju pomoglo samo to sto nije primao postu

  35. #35
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    khm, da, i ja čestitam što si uspjela promijeniti djetetu prezime!

  36. #36
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Tata! Odlično pišeš i duhovit si, a i uvjerljiv.

    U svemu tome smeta samo jedna mala "sitnica", a to je da je i žena - čovjek!, što se u našem narodu, barem u jednom njegovom dijelu, izgleda nekada nije znalo!
    Ako se pod terminom "čovjek "misli" na muškarca, kao što je slučaj u pojedinim organskim govorima, tvoja rečenica ne ispada manje uvredljivom.

    Podsjetit ću na Pravila foruma, prema kojima je zabranjeno "vrijeđanje i omalovažavanje bilo kojeg korisnika Foruma, kao i bilo koje religijske/etničke/seksualne ili slične grupe ili pojedinca, te poticanje mržnje i zlostavljanja". Dakle, zabranjeno je i vrijeđanje i omalovažavanje žena kao skupine.

    A što se tiče samamame, mislim da rijetko tko u njenoj situaciji ne bi napravio isto.

  37. #37
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    samamama, svaka cast, drago mi je da si uspjela
    iako, zaprepastena sam cinjenicom da otac moze NE DOZVOLITI majci da doda svoje prezime djetetu i da je u tvom slucaju pomoglo samo to sto nije primao postu
    x

    bozesacuvaj

  38. #38
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    nakon što su se moji rastavili, moja je mama zadržala prezime moga tate...samo radi mene...kako bi se isto prezivale.
    ja sam joj izuzetno jako bila zahvalna na tome...iako mi je istovremeno bilo glupo da se preziva tako, a nema veze s njim...osim mene naravno...
    međutim...jedna druga razvedena mama...koja mi je tad zapela u sjećanju...je vratila svoje prezime a djetetu ostavila očevo..i meni je to bilo strašno ružno...kao djetetu govorim...kao da nisu dio iste obitelji...
    a čitavo sam vrijeme mislila da se mora imati očevo prezime...dok se sama nisam udala...pa malo zakon iščitala...
    eto, moja je majka čekala da se udam...pa smo se sad zajedno riješile tog divnog prezimena....koje mi baš i nije puno toga obroga donijelo...
    eto, samo iz aspekta jednog djeteta...

    a moj polubrat...oduvijek je imao 2 prezimena..mamino i tatino....i zamislite?? čak ni vjenčani nisu bili....i nikad nije imao društvenih problema radi toga....

    zato samamama, čestitam i baš mi je drago što si uspjela!!!

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Strmec
    Postovi
    444

    Početno

    pretjerali ste, tata pogotovo!
    samamama je uspjela u necemu i htjela je svoj uspjeh i radost zbog toga podijeliti s nama ostalima i mislim da bi na tome trebalo ostati...
    samamama, jos jednom, svaka cast!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku
    zarrin ako je tako već u redu kako izlažeš, zašto onda nije i uvriježeno pravilo i tradicijski i zakonski regulirano? Koliko ja znam tradicija naše sredine regulirana je jedinstvenim običajem da žena preuzima muževo prezime kao i njihova zajednička djeca. hm, a da nisam ja sebi nešto možda krivo protumačio? Dakle unesimo ovo vaše zastupano pravilo u jednu sasvim realnu situaciju: tvoja djevojčica ima tvoje i tatino prezime, sutra je odrasla žena i do svoje udaje stekla je pod tim dvostrukim prezimenom karijeru, pa je sasvim u redu da zadrži oba prezimena jer naravno voi oba roditelja jednako i nepošteno je da se odrekne bilo čijeg, a jednako je privržena i budućem mužu pa će prihvatit i njegovo... naravno i njihova djeca će imat tri prezimena! Ok oni imaju djecu i njihova djeca, ova sa 3 prezimena, nađu muža sa 2 prezimena... naravno ostvarili su karijeru, a i vole svog muža, pa sad djeca imaju 5 prezimena... naravno djeca vole roditelje, roditelji vole svoje roditelje, nihovi svoje i nakon 7 generacija imaš uredno ekipicu sa 17 prezimena!

    meni je to SMIJEŠNO i samo ću se složit sa dobrom starom narodnom poslovicom: nema stvari koju čovjek može smislit, a da je žena ne zakomplicira!!!

    živa istina! i dabogda vam vaši praunuci imali 17 prezimena, moji će imat jedno i svejedno sa jednakom ljubavi i poštovanjem držati svoje prabake i pradjedove u srcu! eto nemoraju taj intimni osjećaj izražavat prezimenskom kobasom, očito ko nekima! tolko od mene na ovu temu i da se razumijemo to je moj čvrsto izgrađeni i apsolutno nepokolebljiv stav i samo će me slatko nasmijat, ako ova rasprava krene dalje...
    gle tata! na puno tema sam se slagala sa tobom al kada pričaš da dvostruko prezime traumatizira dijete e pa moje mišljenje je da ti je izjava notorna glupost-djecu traumatiziraju roditelji koji svoje nesređene odnose ne mogu staviti po strani za dobrodit dijeteta.
    ja ne kažem da taj jedan slučaj koji ti znaš i nije istinit no bome svašta sam vidjela i čula što privatno što profesionalno(a pravnik sam koji se međuostalim bavi i kaznenim pravom)al da su djeca traumatizirana zbog toga što si rekao mislim stvarno nema veze s vezom. sorry i u daljnje polemike s tobom mi se ne da ulaziti nit debatirati o tradiciji(brate mili ne znam dali je baš i u tradiciji prostora i kulture gdje živimo i razvod bio dio iste pa se eto ljudi razvode-tak da u neke stvari i tradicija u današnjem svijetu-ne mogu zajedno uvijek) a jop manje o zakonskoj regulativi.

    ja dala svoje mišljenje, ti svoje i ok-al nemoj mi s tim molim te"što čovjek može smislit...." jer na toj razini se ja ne razgovaram.
    nema mi tu žensko mišljenje-muško mišljenje već jednostavno različita i ok.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    i još samo jedna stvar a to je ta mogao si i bez zadnjeg dijela jer ja ne spominjem niti tvoju djecu i što ćeš i kao ih ti učini da poštuju i pa nemoj ni ti o momei onome kako ja doživljavam stvari.uredu?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    neko je pitao, po našem zakonu se može imati max.dva imena i dva prezimena.
    i nisam ni ženi čestitala što je uspjela ono što je u svojoj situaciji smatrala najboljim

  43. #43
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    samamama, svaka cast, drago mi je da si uspjela
    iako, zaprepastena sam cinjenicom da otac moze NE DOZVOLITI majci da doda svoje prezime djetetu i da je u tvom slucaju pomoglo samo to sto nije primao postu
    potpis
    meni je ovaj detalj jedina novost i zaprepašćujući podatak u cijeloj priči

  44. #44
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    i meni je to zaprepaščujuće...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    to je tako u nizu postupaka, stranka očigledno izbjegava dostavu,ona se pokuša i nekoliko puta i na kraju se dostava obavi putem oglasne ploče, nakon proteka određenog roka za žalbu,rješenje postane pravomoćno i stvar gotova.da toga zapravo nema druga stranka i tijelo koje odlučuje bi se samo vrtili u krug i bili nemoćni ikada završiti postupak jer druga stranasve ignorira

  46. #46
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    samamama, čestitam!

  47. #47
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj zarrin prvotno napisa Vidi poruku
    to je tako u nizu postupaka, stranka očigledno izbjegava dostavu,ona se pokuša i nekoliko puta i na kraju se dostava obavi putem oglasne ploče, nakon proteka određenog roka za žalbu,rješenje postane pravomoćno i stvar gotova.da toga zapravo nema druga stranka i tijelo koje odlučuje bi se samo vrtili u krug i bili nemoćni ikada završiti postupak jer druga stranasve ignorira

    ovo mi je skroz jasno
    nije mi jasan zakon koji brani majci da doda svoje prezime djetetu zato jer otac ne da suglasnost za to

  48. #48
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo mi je skroz jasno
    nije mi jasan zakon koji brani majci da doda svoje prezime djetetu zato jer otac ne da suglasnost za to
    i to otac koji se u životu tog djeteta pojavljuje praktički nikad

  49. #49
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    i to otac koji se u životu tog djeteta pojavljuje praktički nikad
    a čuj, ovo je situacija koju pravo - ne zna. pravo je hladno, ne poznaje osjećaje. a zahvaljujući tome što se otac ne pojavljuje u životu tog djeteta samamama je i uspjela. tako da je u ovom slučaju pobijedila pravda, a ne pravo. i to je super.
    meni je nekako i logično da se oko djetetovog prezimena, odnosno njegovog identiteta (ono, kao u programu zaštite svjedoka ), moraju složiti roditelji.
    a pravo mora uzeti u obzir sve slučajeve koji se mogu pojaviti. kad ja i moja prijateljica odvjetnica pričamo o bilo kojoj temi, moja najčešća primjedba je - pa kako se samo ti toga uopće sjetiš, nešto što meni nikad pa ni tad ne bi palo na pamet. a njoj padne jer je na sudu svjedočila takvim životnim situacijama da ti pamet stane.

  50. #50
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni je nekako i logično da se oko djetetovog prezimena, odnosno njegovog identiteta (ono, kao u programu zaštite svjedoka ), moraju složiti roditelji.
    slazem se i ja
    ali mislim da bi osnova trebala biti da oba roditelja imaju pravo djetetu dati svoje prezime, a da se oko ostalih situacija dogovaraju

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •