Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 98 od 98

Tema: promjena prezimena djetetu - uspjela :)

  1. #51
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    nema stvari koju čovjek može smislit, a da je žena ne zakomplicira!!!
    gospodo draga ili gospođe, evo vidiš ne usudim se više ni titulirat da ne bih bio izvrijeđan... ovo gore citirano je inače čista šala, ko šale o bosancima i zagorcima, ko što vi žene imate o nama muškima, tako i mi imamo o vama ženama... moram priznat da ste mi baš ispale malograđanski nafurene i totalne nabrijane ozbiljnjače, jedino mi se čini da je dutka lutka tu rečenicu prokomentirala s jednakom dozom satirne duhovitosti... ajd bar netko shvatio poantu, nije vam loš prosjek!

    od muhe ste napravili slončinu i onda nek mi neko veli da u svakoj šali nema pol istine!

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    e pa hvala svima na čestitkama :D
    vidim da se sve pretvorilo u pravu razmjenu misljenja i to je super
    vecinu ovih razmisaljanja sam imala i ja sama, ali cu komentiarati neka od njih.

    netko je pricao kako je njezina mama nakon rastave zadrzala prezime i sebi i njoj, iz osjecaja jedinstva.. Moram priznati da sam i ja to na pocetku tako ostavila, pustila sam i sebi prezime svog bivseg muza i odlucila da cu radi djeteta i ja se tako prezivati. Medjutim, javio se moment koji je netko drugi opisao, a to je da sam ja sa svojim djevojackim prezimenom vec napravila neke korake u svojoj profesiji, kada kazem svoje djevojacko prezime vrata se otvaraju, a na ovu drugo mi samo tresnu u lice., pa sam nakon puno razmisljanja odlucila vratiti sebi svoje prezime. Onda sam iz postovanja prema ocu djeteta rekla neka on nosi njegovo, nije bed.. medjutim.. kao sto znate, taj netko se uopce ne pojavljuje, ne doprinosi niti sa svojom pojavom niti materijalno, jednostavno ga nema... gledam kako mi je dijete razočarano i tužno,. dok ga s druge strane moji roditelji kod kojih i živimo, uče svemu, životu, vrijednostima i dobrim stvarima, tu su za njega i zbog njega svaki dan., pa mislim da je i znak poštovanja da nosi prezime, ne moje, ali moje obitelji i mog oca i majke.

    dak se ne nadjes u odredjenoj situaciji ni sam ne znas kako ces se postaviti... eto, ja sam napravila ono sto smatram da je za moje dijete dugorocno najbolje i najpoštenije prema svima.

    sto se tice dostave i onog pravnog okvira., na srecu jos uvijek postoje ljudi koji razlikuju pravo od pravde, pa je moguce u zakonskom okviru izvuci nesto pozitivno.. opet je uvijet da znate dovoljno o svojim pravima, jer gdje god postoji pravno pravilo, postoje i propisane iznimke pa je tako i dostava pošte na oglasnu ploču, za one koji odbijaju primiti poštu jedna od tih iznimki

  3. #53
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    na srecu jos uvijek postoje ljudi koji razlikuju pravo od pravde, pa je moguce u zakonskom okviru izvuci nesto pozitivno!
    Hm, a kako donošenje presude bez obavještenosti druge strane, a kamo li prisustva, može opće spadati u "pravdu"? O kojem god slučaju da se radilo, uz ovakve okolnosti, to može biti samo i isključivo pobjeda prava, ali nikako ne nužno i pravde!

    U demokratskim i liberalnim društvima i najveći kriminalci imaju pravo na obranu i iznošenje svoje strane argumenata, a kamo li ne roditelj u slučaju dugoročnog interesa svoga djeteta. Stoga nemojmo tako olako glorificirati SREDSTVO kojim je došlo do ovog presedana, ako već s neskrivenim guštom veličate dobivenu bitku. Danas sutra bi isto "sredstvo" moglo biti iskorišteno protiv svakoga od vas, pa samo zamislite osjećaj "pravednosti" koji bi vas tada obuzeo...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, a kako donošenje presude bez obavještenosti druge strane, a kamo li prisustva, može opće spadati u "pravdu"? O kojem god slučaju da se radilo, uz ovakve okolnosti, to može biti samo i isključivo pobjeda prava, ali nikako ne nužno i pravde!

    U
    on je znao sto ja radim jer sam mu 100 puta rekla da dodje , prvo na CZSS koji mu je slao 10 poziva, ukljucujuci i telegram kojeg je primio, onda kasnije na upravu zaduzenu za proces.
    Znao je cijelo vrijeme za sve i cak je u jednom trenutku bio spreman dogovoriti za koliko novaca bi mi bio spreman dati svoju suglasnost.

    toliko o tome.

  5. #55
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    ideš, žao mi je i čuti da je netko spreman trgovati sa interesom svog djeteta...

    ali recimo hipotetski, da je normalan i brižan roditelj i da se svejedno ne slaže s tvojom odlukom iz svog čvrstog argumentiranog stava, bi li se ikada složila s njegovom voljom ili bi i dalje inzistirala na procesu sprovedbe svoje?

  6. #56
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    hipotetski, bi li ti priznao kad bi se nekim čudom desilo da shvatiš da si u krivu?

  7. #57
    zizi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    266

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    Onda sam iz postovanja prema ocu djeteta rekla neka on nosi njegovo, nije bed.. medjutim.. kao sto znate, taj netko se uopce ne pojavljuje, ne doprinosi niti sa svojom pojavom niti materijalno, jednostavno ga nema... gledam kako mi je dijete razočarano i tužno,. dok ga s druge strane moji roditelji kod kojih i živimo, uče svemu, životu, vrijednostima i dobrim stvarima, tu su za njega i zbog njega svaki dan., pa mislim da je i znak poštovanja da nosi prezime, ne moje, ali moje obitelji i mog oca i majke.
    Tata!, koliko sam ja shvatila, samamama tada ne bi imala ni potrebu mijenjati prezime svom djetetu.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    eto, odgovorili ste za mene

  9. #59
    uvijek hrabra

    Početno

    i ja sam u proceduri dodavanja svog prezimena djetetu ali njegov otac s kojim nikad nisam bila u braku ali smo kao u vezi, i njegova odvjetnica služe se lažima kako bi me zastrašili i ja povukla zahtjev. U četvrtak opet imamo razgovor u czss , preostaje mi još samo da im pročitam zakon po kojem nema prepreke za moj zahtjev i nakon toga više ne znam kako da se borim!

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    uvijek hrabra

    ne zelim te obeshrabriti-, ali cini mi se da ti u tvom slucaju zakon nece ici na ruku.. morati ces izloziti sve okolnosti na CZSS i onda ce oni donijeti odluku na temelju svoje subjektivne procjene.

    ako ti je dijete starije, onda ce traziti i da se on saslusa

  11. #61
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Evo, ja sam na kraju priče s K., njoj je 16 godina i skoro je odrasla.
    Nisam joj nikada pokušala dodati moje djevojačko prezime, jer mi se to činilo kao dodatno opterećenje, nego sam ja zadržala prezime njenog oca.
    Prije nekoliko dana rekla mi je da će to učiniti sama, čim napuni 18., jer se osjeća puno bliža meni, mojim roditeljima i obitelji pa joj je glupo da ne nosi i naše prezime.

  12. #62
    Banned
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    597

    Početno

    Mater Studiorum
    Evo, ja sam na kraju priče s K., njoj je 16 godina i skoro je odrasla.
    Nisam joj nikada pokušala dodati moje djevojačko prezime, jer mi se to činilo kao dodatno opterećenje, nego sam ja zadržala prezime njenog oca.
    Prije nekoliko dana rekla mi je da će to učiniti sama, čim napuni 18., jer se osjeća puno bliža meni, mojim roditeljima i obitelji pa joj je glupo da ne nosi i naše prezime.


    Ovo je definitivno na tragu mojih stavova i razmišljanja i moram priznati da mi se vrlo sviđa ovaj primjer, kojim je majka prepustila odluku svome djetetu, ne dovodeći je u dodatne životne nelagode. Svaka čast! A svaka čast i tvojoj kćeri koja je tako trezvenog razmišljanja, da zna zauzeti ispravan stav prema vrijednosti prezimena kojeg želi nositi i s kojim se osjeća srođenija.

    Inače, oduvijek sam dvostruka prezimena žena doživljavao samo kao snobizam pojedinih "dama" koje su se željele osjećati važnije od drugih i putem prezumena se lansirati u elitizam. Jer to je odvijeka bilo vrlo nobl u krugovima plemstva, aristokracije, elitnijeg građanstva i sl., pa se evo rekao bih karikaturno (da ne kažem groteskno) proširilo u sve pore društva.

    Znam da ovo mišljenje vjerojatno neće pokupit simpatije dvoprezimenskih dama ovdje, pa to doživite jednostavno kao demokratsko pravo jednog čovjeka na svoj stav i razmišljanje, bez potrebe za sukobljavanjem.

  13. #63
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pa evo i moje demokratsko pravo je da izjavim, da sam zgranuta podrazumjevanjem da dijete mora nositi tatino prezime. te maltene izvinjavanjem ako nosi majcino jer tate nema/ ne brine se itd...

    jos sam vise zgranuta da netko moze biti zgranut, time kakvo ce prezme "dama" nositi.
    pa samo da podsjetim da na srecu danas ima dovoljno "dama" koji nemaju dvostruku prezime. imaju samo svoje.

  14. #64
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, oduvijek sam dvostruka prezimena žena doživljavao samo kao snobizam pojedinih "dama" koje su se željele osjećati važnije od drugih i putem prezumena se lansirati u elitizam. Jer to je odvijeka bilo vrlo nobl u krugovima plemstva, aristokracije, elitnijeg građanstva i sl., pa se evo rekao bih karikaturno (da ne kažem groteskno) proširilo u sve pore društva.
    Tvoja retorika je krasna. Kao u onom vicu "ja sam mu pristojno rekao, đubre makni se". Prvo vrijeđaš, a onda se pozoveš na demokratsko pravo na svoje mišljenje i ne želiš sukobljavanje.

    Baš me zanima, jel po tvojem mišljenju žena dužna uzeti muževo prezime, zadržati svoje ili izabrati jedno od ta dva? Što tek misliš o parovima kod kojih je žena dodala muževo prezime a muž dodao ženino?

  15. #65
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    Baš me zanima, jel po tvojem mišljenju žena dužna uzeti muževo prezime, zadržati svoje ili izabrati jedno od ta dva? Što tek misliš o parovima kod kojih je žena dodala muževo prezime a muž dodao ženino?
    jesi siguran da te zanima?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Tata! prvotno napisa Vidi poruku

    Inače, oduvijek sam dvostruka prezimena žena doživljavao samo kao snobizam pojedinih "dama" koje su se željele osjećati važnije od drugih i putem prezumena se lansirati u elitizam. Jer to je odvijeka bilo vrlo nobl u krugovima plemstva, aristokracije, elitnijeg građanstva i sl.

    izgleda da sam ja iz kruga zemljaka.
    takvo razmisljanje prvi put cujem, a pogotovo mi se cini suludom ideja da bi ITKO danas mijenjao prezime iz tog razloga hahahaha.

    Tata, daj se malo ukljuci u stvarni svijet i izadji iz tog svog imaginarnog, da ne kazem zastarjelog shvacanja svijeta oko sebe.

    mislim ono, svaka cast tim "sto bi bilo kao bi bilo, hipotetskim pricama "., ali ipak je ovo mjesto gdje se svi bavimo prilicno konkretnim pitanjima i problemima., a ti svaku temu i pricu pokusavas pretvoriti u naklapanje o hipotetskim situacijama,. a ako nekim slucajem i dodjes do toga da se slozis u temi sa ostalima, onda opet pokusas siriti pricu na nacin:
    da, u redu, ali ajde sada hipotetski zamisli da to nije tako, kako bi se onda ponasala?
    Mislim, samo me zanima: čemu to?

  17. #67
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Podižem malo temu jer trebam pomoć za svoju sestričnu- priča je malo komplicirana pa ću ispričati sve- moje malo kumče rodilo se prije 4 godine u Hrvatskoj, mama i tata u tom trenutku nisu bili u braku. Inače su oboje rođeni u Njemačkoj međutim ona je Hrvatica a on Talijan. Kada su došli upisati dijete u matični ured htjeli su mu dati tatino prezime ali budući da su stranci tražili su ih tumača a oni su išli linijom lakšeg otpora pa su djetetu upisali majčino prezime, u rodnom listu uredno upisano ime oca i u napomeni kako je on priznao očinstvo. U međuvremenu oni su se oženili, dobili još jednog bebača i sad njih troje imaju tatino prezime a moje kumče mamino. Ovih dana su kod nas i htjeli bi djetetu promijeniti prezime u očevo, tj. njihovo. Kad smo došli u matični ured, žena nam je rekla da za to treba pokrenuti upravni postupak????? Ajme majko, pa i on i ona pristaju na promjenu, kakav vražji upravni postupak? Koji još k tome traje minimalno mjesec dana a oni za tjedan dana putuju u Njemačku. Zna li netko kako najjednostavnije ovo napraviti? Pomagajte sa savjetima, sve što nalazim na google-u odnosi se na promjenu prezimena djeteta u slučaju razvoda ili sličnih situacija, o ovome ništa ne piše.

  18. #68
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Gabi, preporučam ti šetnju do matičnog ureda u kojem je dijete prijavljeno i ispitivanje na licu mjesta. Iz vlastitog iskustva.

  19. #69
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    To smo i napravili, bili smo u matičnom uredu gdje je dijete prijavljeno i nakon što nas je žena blijedo gledala kad smo pokušali objasniti što trebamo, provela je pola sata na telefonu ispitujući što trebamo jer ona nije znala. Nakon toga nas je uputila u zgradu županije da pokrenemo upravni postupak. I naravno, da opet pribavimo tumača. Mi nismo tamo otišli jer sam se ja htjela prvo raspitati da li je to stvarno potrebno u ovako jednostavnoj situaciji...

  20. #70
    Vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Gabi25 prvotno napisa Vidi poruku
    To smo i napravili, bili smo u matičnom uredu gdje je dijete prijavljeno i nakon što nas je žena blijedo gledala kad smo pokušali objasniti što trebamo, provela je pola sata na telefonu ispitujući što trebamo jer ona nije znala. Nakon toga nas je uputila u zgradu županije da pokrenemo upravni postupak. I naravno, da opet pribavimo tumača. Mi nismo tamo otišli jer sam se ja htjela prvo raspitati da li je to stvarno potrebno u ovako jednostavnoj situaciji...
    Mislim da griješiš što smatraš situaciju jednostavnom. Ne znam za dijete, no kad se ljudi rastanu, a u braku su imali partnerovo prezime (jer su se jednom pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću na to odlučili) moraju pokrenuti postupak za vraćanje u djevojačko i to na način da 30 dana stoji na oglasnoj ploči kako bi se omogućila prilika da se netko tome usprotivi. Ukoliko se nitko ne požali, donosi se pravomoćno rješenje i tada nema zapreke da se vrati u djevojačko.

    Kažem, ne znam za situaciju s djetetovim prezimenom, ali ne vidim da bi trebalo biti jednostavnije.

  21. #71
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Ali po meni je to bespotrebno razvalačenje po državnim ustanovama, u ovoj situaciji sa kojom se svi slažu, pitam se kakav je to zakon po kojem na oglasnoj ploči mora stajati da ona i njen muž žele da njihovo dijete nosi njihovo prezime, mislim tko bi se tome mogao usprotiviti... Naša birokracija je jedna od stvari koja će nas još dugo dugo držati na balkanu.
    Prije udaje, kad kod matičara odlučuješ koje ćeš prezime nositi postupak traje 5 minuta, a kada želiš vratiti svoje djevojačko onda se tome može netko usprotiviti?? Majko mila a tko to?? Taj postupak sigurno nešto i košta, traje mjesec dana minimalno, to je razvlačanje gluposti po državnim institucijama.
    Nikad to neću shvatiti...

  22. #72
    Vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    309

    Početno

    činjenica je da su ti isti roditelji u jednom momentu odlučili da dijete nosi majčino. Sad žele drugačije. Pitam se kako bi izgledalo da svi mi do djetetove punoljetnosti nekoliko puta mijenjamo odluku.

    Ne znam..ima mi puno nelogičnosti u našoj birokraciji, no ovo mi nije jedna od njih.

    no, udaljili smo se od teme, tebi treba nečije iskustvo, a ne mišljenje
    Posljednje uređivanje od Vila : 21.01.2011. at 13:37

  23. #73
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Gabi, mislim da si u pravu, da je postupak jednostavan.
    Ne želim biti bezobrazna prema nikome pa ću ti poslati PP.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    postupak traje malo vise od mjesec dana, cak i ako su se svi slozili sa promjenom, a ne kosta puno i placa se u biljezima koliko se sjecam.

    zasto bi njih to sprijecilo da putuju? neka podnesu zahtjev prije, procedura ce se voditi sama po sebi, a kada zavrsi oni ce ju automatski proslijediti u maticni ured koji ce izvrsiti promjenu. kasnije ti sa novim rodnim listom radis ostale dokumente.

    mislim da je to minimalna procedura i nije mi cudna, stovise vrlo je jednostavna i kratko traje ako uzmez u obzir da se radi o promjeni prezimena odnosno nekog formalnog identiteta.. pa samo da ti produze osobnu kartu treba 1o dana, a kamo li ovo...

  25. #75

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Gabi25 prvotno napisa Vidi poruku
    Prije udaje, kad kod matičara odlučuješ koje ćeš prezime nositi postupak traje 5 minuta, a kada želiš vratiti svoje djevojačko onda se tome može netko usprotiviti?? Majko mila a tko to??
    netocno. ako mijenjas prezime nakon razvoda procedura također traje 5 minuta i nitko ju ne mora "odobravati". ali ako ga mijenjas 6 mjeseci od pravomocnosti presude o razvodu onda se to prezime tretira kao novo i tada se mora pokrenuti upravni postupak za promjenu.

  26. #76
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    postupak traje malo vise od mjesec dana, cak i ako su se svi slozili sa promjenom, a ne kosta puno i placa se u biljezima koliko se sjecam.

    zasto bi njih to sprijecilo da putuju? neka podnesu zahtjev prije, procedura ce se voditi sama po sebi, a kada zavrsi oni ce ju automatski proslijediti u maticni ured koji ce izvrsiti promjenu. kasnije ti sa novim rodnim listom radis ostale dokumente.

    mislim da je to minimalna procedura i nije mi cudna, stovise vrlo je jednostavna i kratko traje ako uzmez u obzir da se radi o promjeni prezimena odnosno nekog formalnog identiteta.. pa samo da ti produze osobnu kartu treba 1o dana, a kamo li ovo...
    Ma zato što su htjeli malenome odmah izvaditi novu putovnicu kako ne bi imali problema na granici- ono mama, tata i jedno dijete imaju isto prezime a drugo dijete drugo prezime.
    Ma ja uvijek ispadnem prava naivka jer u svom poslu volim stvari rješavati na što je moguće jednostavniji način pa očekujem da je tako i kod drugih. Ali dražava i zakoni traže svoje...
    Hvala cure svejedno na svim savjetima, Mater Studiorum tebi posebno

  27. #77
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Čitam ovu staru temu pa se pitam, mogu li zaista imati komplikacije na granici jer djeca imaju jedno prezime, a ja drugo?

  28. #78
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Ja nisam imala niti jednom. Kcer jedno prezime i adresa, ja drugo prezime i druga adresa u putovnici, a u autu je jos bila i moja frendica s trecim prezimenom i trecom adresom. Nikad nisu nista pitali.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    isle smo ja i prijateljica isto tako., nas dvije i dvoje djece - svi razlicita prezimena., samo nas su pitali cija su djeca? rekli smo nasa, nasmijali se i onda su nas pustili da prodjemo.

    samo ja bi cak volila da to bude na neki nacin pravno bolje regulirano, jer to znaci da bilo tko moze prevesti moje dijete preko granice.

    znam da puno ljudi o tome ne razmislja.., ali ja sam dozivjela to da mi je nepoznata osoba prijetila da ce mi uzeti dijete i sama pomisao na to da bi i taj netko mogao, bas kao i ja sa drugim prezimenom, moje dijete nesmetano prevesti preko granice me dovela do ludila!

    ja sam definitivno za rigorozne mjere i kontrole, pogotovo pri prelasku granice!

    ali to nije bila poanta proslog posta nema veze.. eto, samo da znate da zivimo u svijetu gdje se otmice, ucjene i prijetnje uistinu desavaju., i to ne uvijek nekom drugom..

    i zato: volite svoju djecu i pazite ih, i pobrinite sa da ( iako imate drugacije prezime ) cijela vasa okolina - vrtic, skola, susjedi- ZNAJU koje je vase prezime i kome smiju dati vase dijete

  30. #80
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Ali ne mogu bez djetetove putovnice, nije bas da ga svatko moze utrpati u auto i prevesti preko granice

  31. #81
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali u Bosni, čak i ako si u braku, svi imate isto prezime, adresu itd, da bi jedan roditelj preveo dijete preko granice ( naravno sa pasošem) opet mora imati punomoć od drugog roditelja, koji nije prisutan.
    Meni je to normalno i ok. Nek je moje dijete ne mogu ga u Ameriku ( ako mi se prohtjelo) odvest bez znanja oca.
    Jako mi je žao onih koji imaju problema sa inatnim, bezobraznim i tvrdoglavim bivšima.

  32. #82
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    MMK, meni je totalno stupidno da ja svaki put kad negdje želim otići s djecom moram od njega tražiti dozvolu. Nisam inatljiva, nisam svadljiva, samo razmišljam, odabrao je ne biti s nama, odabrao je da djeca i ja živimo svoj život sami, bez njega, u praksi je doslovno tako, jer eto, danas je točno mjesec dana otkada je zadnji put vidio klince i od kada smo imali bilo kakav kontakt. I sad bi ja od njega trebala tražiti dozvolu da odem do tete u Maribor, na jedan dan. Kužiš kak je sustav glup. Nadam se da u Hr nije tako, mislim da nije, znam da je ranije bilo, ali mislim da više nije.

  33. #83
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj MMK prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali u Bosni, čak i ako si u braku, svi imate isto prezime, adresu itd, da bi jedan roditelj preveo dijete preko granice ( naravno sa pasošem) opet mora imati punomoć od drugog roditelja, koji nije prisutan.
    U HR nije tako, kad su roditelji u braku. Dijete moze putovati bilo s jednim, bilo s drugim roditeljem bez punomoci onoga drugoga.
    Ja imam nadodano prezime od muza, E. ima njegovo prezime, i za svaki slucaj kad putujem sama s njom nosim (osim naravno njene putovnice) jedino jos njen medjunarodni rodni list (iz kojeg je vidljivo da sam joj majka). Nisu me ga jos nikada trazili, ali... neka se nadje.
    Punomoc je potrebna u slucaju da dijete putuje bez jednog od roditelja, a s nekim drugim (bakama, tetama, itd.).


    Stvar se naravno komplicira kod rastavljenih roditelja i iako smatram da je potrebno da u tom slucaju postoji punomoc roditelja-bivseg partnera koji ne putuje, isto tako smatram da je potpuno neprihvatljivo da bivsi partneri to koriste kao oblik manipulacije.
    Posljednje uređivanje od Elly : 04.07.2012. at 16:51

  34. #84

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    stvari definitivno nisu crno bijele.. iako bi nekada bilo lakse da jesu! postoji toliko nijansi sive između :/

    i upravo su te sive nijanse zanimljive za razgovor

    ja sam odlucila da ako se opet udam, ostaviti cu svoje prezime. ne osjecam potrebu mijenjati svoje ime zato jer sam eto tako, potpisom na istu stranicu maticne knjige u nekom uredu, rekla "da".

    zasto muskarci ne mijenjaju prezime?

    po meni bi bilo ok da postoji dogovor i neka logika u tome.. primjerice, kako ja gledam na te stvari.. moj sadasnji partner i ja nismo u braku., on ima jos jako puno rođaka koji imaju njegovo prezime i ima puno djece od njih sa tim prezimenom. s druge strane, spletom okolnosti ja sam u svojoj široj i daljoj familiji jos jedina koja nosi moje prezime., znaci da nisam promjenila svom djetu prezime u moje djevojačko, čitava loza i prezime umrli bi samnom. pa ne bi li onda bilo korektno da se u tom slucaju partneri dogovore i da se nastavi ono prezime kojemu je taj nastavak nužan?

  35. #85
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar se naravno komplicira kod rastavljenih roditelja i iako smatram da je potrebno da u tom slucaju postoji punomoc roditelja-bivseg partnera koji ne putuje, isto tako smatram da je potpuno neprihvatljivo da bivsi partneri to koriste kao oblik manipulacije.
    mislim da ne, ja s pravomočnom presudom o razvodu braka i činjenicom da je dijete meni dano na skrb, uredno mijenjam adrese, vrtiće, vadim putovnicu, itd.... znam samo da prije tog "papira" nisam mogla izvaditi putovnicu jer su se morala složiti oba roditelja....

    btw. ja sam prije par godina uredno ušla u BiH, prošla HR granične policajce, BiH, pa opet nazad BiH, a onda su me naši zaustavili i tražili papire od djeteta, nisam imala ništa, nikakve dokumente, ni rodni list, ipak su me pustili,

  36. #86
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    po meni bi bilo ok da postoji dogovor i neka logika u tome.. primjerice, kako ja gledam na te stvari.. moj sadasnji partner i ja nismo u braku., on ima jos jako puno rođaka koji imaju njegovo prezime i ima puno djece od njih sa tim prezimenom. s druge strane, spletom okolnosti ja sam u svojoj široj i daljoj familiji jos jedina koja nosi moje prezime., znaci da nisam promjenila svom djetu prezime u moje djevojačko, čitava loza i prezime umrli bi samnom. pa ne bi li onda bilo korektno da se u tom slucaju partneri dogovore i da se nastavi ono prezime kojemu je taj nastavak nužan?
    meni to prezime samo komplicira život, s 20 sam trčala za "karijerom" i "nastavkom loze" i jedva sam privolila ex da ostavim svoje i nadodam njegovo prezime, za malu nije htio pa ona nosi samo njegovo. nakon razvoda nisam htjela otkačiti njegovo da se ja i dijete prezivamo isto, tj. slično. i što sada? čekam novu bebu, sljedeće godine se udajem, da pridodam još jedno, ostavim svoje pa da svi imamo različito, ili ostavim od ex muža i dodam od novog?? 3 prezimena na sandučiću ????

    na kraju mi je sve totalno nebitno, uzet cu novo, ja, budući i beba ćemo imat isto, mala ionako kad napuni 18 ako se ne uda i uda nek se preziva kako hoće....

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Slučajno sam naletila na ovaj post....
    Znači, isti problem, pokušala sam maloj nadodat svoje prezime, s obzirom da nosi samo očevo, ali su me u centru odkantali i odbili zahtjev. Razlog? Otac pokazuje interes za sudjelovanjem u odgoju djeteta. I da, on nije dao suglasnost za promjenu. Naravno, žalila sam se na to, ali bezuspješno. I sad ću ponovo predat zahtjev, baš me zanima dal ću dobiti opet isto obrazloženje. Ali eto, ohrabrio me post koji je napisala samamama. Ako drugima uspjeva, nadam se da će i meni

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    Citiraj pčelica-maja prvotno napisa Vidi poruku
    Slučajno sam naletila na ovaj post....
    Znači, isti problem, pokušala sam maloj nadodat svoje prezime, s obzirom da nosi samo očevo, ali su me u centru odkantali i odbili zahtjev. Razlog? Otac pokazuje interes za sudjelovanjem u odgoju djeteta. I da, on nije dao suglasnost za promjenu. Naravno, žalila sam se na to, ali bezuspješno. I sad ću ponovo predat zahtjev, baš me zanima dal ću dobiti opet isto obrazloženje. Ali eto, ohrabrio me post koji je napisala samamama. Ako drugima uspjeva, nadam se da će i meni
    Pčelica-maja,

    zahtjev za promjenu prezimena poslala u CZSS.....nakon 3 mj. kad je otac ipak podigao poziv naravno da se nije složio sa promjenom prezimena(isto u ničemu nije sudjelovao, nikad ga uhvatit za glavu za rep kad je trebalo ići na mup za putovnicu, dati kopiju osobne za upis u vrtić itd)........jedino su mi rekli da mi daju mogućnost dodavanja mojeg prezimena očevom i na to sam pristala....iz razloga da oca ne trebam kontaktirat jer je to nemoguća misija ionako

  39. #89

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ps. da se i ja nadovezem .. ja sam kasnije uspjela dobiti potpunu promjenu prezimena, rjesenje i sve.. i BM se na to rjesenje zalio, a drugostupanjski organ mu je zalbu prihvatio i ponistio moje rjesenje..

    sad se nadam da ce trajno nestati iz zemlje i da ce ga napokon netko odjaviti sa trenutne adrese i onda idemo iz pocetka.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    12

    Početno

    pozdrav,
    vidim da vec dugo nitko nije pisao na ovu temu,nova sam tu i zanima me ako mi netko moze reci sto je potrebno za djetetu nadodat svoje prezime uz ocevo ja sam djetetu zz i djete zivi sa mnom otac ga ne vida vec skoro dvije godine niti placa niti zove da pita za djete...
    ako netko zna da mi napise i pomogne bila bi vam jako zahvalna....
    lijep pozdrav i unaprijed hvala

  41. #91

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    12

    Početno

    molim vas ako mi netko moze pomoci kako cu napisati dopis czzs za promjenu prezimena djetetu ili bar da mu nadodam moje prezime...
    neznam kome se obratiti i molim vas ako mi netko moze sto prije napisati primjer te tuzbe da krenem s tim postupkom...

    unaprijed hvala

  42. #92
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://forum.roda.hr/forums/59-Rodini-pravni-savjeti ako ti nitko ne odgovori, pokušaj pitati ovdje - tu odgovaraju forumašice pravne struke, pretpostavljam da ni jedna nije vidjela tvoj post ovdje.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    12

    Početno

    puno hvala pokusat cu sad tamo pisat

  44. #94

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ja sam ti odgovorila na gornju temu

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno Prezime djeteta

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    tata, pretjerujes. imati dva prezimena nije nikakav bauk, bar ne vise u danasnje doba. niti ima puno veze da li su roditelji u braku ili rastavljeni.

    u vrtickoj grupi mog sina troje djece ima dva prezimena. imam jos nekoliko prijatelja koji su djetetu dali oba svoja prezimena. u nijednom od tih slucajeva roditelji nisu rastavljeni - naprosto su se dogovorili da ce dijete nositi oba prezimena. ne bih ulazila u razloge i da li je to djetetu zgodno, ali nisam primijetila da ijedno od te djece ima problema zbog toga niti da mu se itko ruga.
    Lijepi pozdrav

    Imam problem, sa promjenom prezimena mld djetetu. Nakon rastave zatražila sam umetanje mog djevojačkog prezimena između imena i prezimen oca. To je bilo prije 3 godine. Nakon što sam dobila potvrdno riješenje CZSS bivši suprug koji naravno nije suglasan žalio se, te je predmet na MINISATRSTVU Socijalne politike i mladih. Tamo već stoji 2 godine. Očajna sam.. Neznam što napraviti i kome se više obratiti. Imam pozitivni nalaz, psihologa, soc radnika i pravne službe, podršku zakona o imenu koji to djetetu dozvoljava. Otac se inati, a dijete se naziva svakojako. To je teško slušati uvjetavajućii ga da se tako ne preziva nego samo očevik prezimenom. (( Ugl... dijete je bilo bebica kada sam podnejla zahtjev.. sada je dijete koje se samo predstavlja..
    Koliko još.. Ima li netko ideju što da napravim, kome da se obratim, osim požurnicama koje šaljem.. Pravobranitelj je također upućen i čini sve što može.. ;((( Pozz

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Lijepi pozdrav

    Imam problem, sa promjenom prezimena mld djetetu. Nakon rastave zatražila sam umetanje mog djevojačkog prezimena između imena i prezimen oca. To je bilo prije 3 godine. Nakon što sam dobila potvrdno riješenje CZSS bivši suprug koji naravno nije suglasan žalio se, te je predmet na MINISATRSTVU Socijalne politike i mladih. Tamo već stoji 2 godine. Očajna sam.. Neznam što napraviti i kome se više obratiti. Imam pozitivni nalaz, psihologa, soc radnika i pravne službe, podršku zakona o imenu koji to djetetu dozvoljava. Otac se inati, a dijete se naziva svakojako. To je teško slušati uvjetavajućii ga da se tako ne preziva nego samo očevik prezimenom. (( Ugl... dijete je bilo bebica kada sam podnejla zahtjev.. sada je dijete koje se samo predstavlja..
    Koliko još.. Ima li netko ideju što da napravim, kome da se obratim, osim požurnicama koje šaljem.. Pravobranitelj je također upućen i čini sve što može.. ;((( Pozz.. Imaš li možda kakvu ideju, sličan slučaj.. bilo što.. Voljela bi čuti neka iskustva.. iLI RIJEŠENJE.. ILI BAR POKUŠAJ.. zABORAVILA SAM RECI DA SAM SE PREUDALA.. TE NOSIM DJEVOJAČKO PREZIME I NOVOG SUPRUGA.. moj sin živi s nama i preziva se prezimenom bivšeg supruga. Ne trebam niti spominjati da je si već počeo uzimati i prezime novog muža... I evo sada čekamo bracu i seku. . Hvala unaprijed...
    Očajna mama

  47. #97

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    malo kasno, ali mozda vidis ovu poruku..

    sto se tice tvoje situacije, moram ti nazalost reci da cak i da ti ministarstvo odobri promjenu, naprosto ju neces moci provesti jer po zakonu, tvoje dijete moze nositi samo prezime jednog od roditelja, odnosno morao bi imati tvoje sadasnje prezime - tvoje djevojacko i od muza., ne postoji varijanta da mu se odobri bilo sta drugo.

    ja sam se sa ovim prestala zamarati. i ja sam se preudala, muz, kcer i ja imamo jedno prezime, a sin ima moje djevojacko i od svog oca.. sta da radim? nista.. cekam da postane punoljetan i sam promjeni prezime u sta god bude htio.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Postovana Samamama koji je proces, procedura? molim vas

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •