Stranica 99 od 105 PrviPrvi ... 4989979899100101 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,901 do 4,950 od 5226

Tema: Što čitate 2.

  1. #4901
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    s Vratima, mi se desilo da u sred noći, da na poslu, razmišljam o Emerenc
    totalno me fascinirala
    o, da!
    Emerenc se pamti...
    film je dobro urađen
    bojala sam se da neće vjerno prikazati tu cijelu pozadinu
    srećom sam se nepotrebno brinula
    Helen Mirren je savršen odabir

  2. #4902
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Karl Ove Knausgard, Moja borba, 2. dio
    Nemam riječi da opišem koliko mi je dobra ova knjiga. Zapravo, ne znam na što bih trebala naići do kraja tog serijala od 6 knjiga a da mi to ne bude možda i najbolje djelo koje sam pročitala u životu.
    Tema 2. dijela je borba sa svakodnevnicom, s beskonačnim kućanskim poslovima, odgojem djece, odnosom s partnerom i svima oko sebe.... nema tko nije rekao da je ova knjiga kao da otvoriš tuđi dnevnik i u njemu nađeš svoje tajne. I kad ti je dosadno ono što piše, opet je zanimljivo! Nikad mi još neka knjiga nije bila zanimljiva na taj način, čudila sam se sama sebi kako čitam kako si on spravlja čaj - zakuha vodu, stavi filter vrećicu, pa je makne kad voda posmeđi itd. itd. ili u detalje opisuje što je kupio u dućanu i od čega će spravljati večeru - i da mi je to, koliko god dosadno i banalno, opet zanimljivo i tjera me na daljnje čitanje toliko da knjigu ne mogu ispustiti iz ruku.

    Volim ga jako, Knausgard mi je sad idol kao što su mi nekad bili rock glazbenici. Ne znam kako ću dočekati prijevod ostala 4 dijela
    Koga zanima više o cijeloj frci koju je izazvalo njegovo autobiografsko pisanje, a bome je izazvao oluju, ovdje je sve izvrsno sažeto https://newrepublic.com/article/1172...ruggles-regret

  3. #4903
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ja ću pričekati da se barem 4 dijela prevedu, pa ću onda čitati.

    Nakon Stonera, uzela sam Izvan prosjeka Malcolma Gladwella da pročistim nepce i bila mi je toliko zanimljiva da sam skoro odmah krenula čitati sljedeću njegovu (imam u kući dvije). Ipak sam se suzdržala jer imam dvije knjige otprije posuđene iz knjižnice.

  4. #4904
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Joj da Jurana, Izvan prosjeka je totalno eyeopening u mnogim segmentima, meni se isto jako svidjela knjiga.

    Sad doma imam Stonera i finsku spisateljicu Johanne Homstrom "Anđeli s asfalta" koju ću uskoro morati vratiti u knjižnicu, ali jednostavno ne mogu odmah prijeći na nešto drugo nakon Knausgarda.... Toliko sam još zaokupljena njim da uopće ne znam kad ću i kako dalje. Stalno mi se vrti po glavi, pogotovo ovaj drugi dio u kojem sam se s toliko stvari mogla povezati (a svi mi s ovog foruma to možemo, previše je male djece i partnerskih odnosa u igri :D ).
    A tek odnos između Norvežana i Šveđana, umirala sam od smijeha iako nije smiješno, toliko su mu dobra zapažanja, nisam pojma imala kakvi su zapravo i jedni i drugi...

  5. #4905
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad mi još neka knjiga nije bila zanimljiva na taj način, čudila sam se sama sebi kako čitam kako si on spravlja čaj - zakuha vodu, stavi filter vrećicu, pa je makne kad voda posmeđi itd. itd. ili u detalje opisuje što je kupio u dućanu i od čega će spravljati večeru - i da mi je to, koliko god dosadno i banalno, opet zanimljivo i tjera me na daljnje čitanje toliko da knjigu ne mogu ispustiti iz ruku.
    Meni se ovo dogodilo s Mcewanovom Subotom, ima hrpa tih opisa kako kuha, kako mu je uređena spavaća soba, a kako kupaona..zvuči dosadno, a nije uopće!
    baš si me zainteresirala opisom, ide i to na to read listu

  6. #4906
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pročitala sam Stonera. Dobar mi je bio, nije me ništa živciralo previše niti začuđavalo - mislim da je na sva pitanja u bijelom koja modernog čitača čude odgovor da je to bilo u drugačijim povijesnim okolnostima, kad su se ljudi drugačije ponašali (svedeno na ful moderno, ništa nije jednostavno razumljivo barem oko muško-ženskih odnosa). Vezano za pitanje supruge i njenog odnosa s ocem, mislim da nije stvar u onome što je navedeno, al ne znam napisat bijela slova da napišem što mislim.

  7. #4907
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Samo napišeš, označiš (zaplaviš) i onda promijeniš boju u bijelo ovdje gore gdje je oznaka A i strelica prema dolje - desno od font i size
    Posljednje uređivanje od Jurana : 26.09.2016. at 10:31

  8. #4908
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Tx, evo što ja mislim za ženu od Stonera: ljuta je na tatu jer je izmakao njenom štreberaju kojeg joj je sam odgojem nametno, razbio je tu savršenu sliku svijeta koja je od nje tražila ustupke (poslušnost mužu itd.) - em je propao na burzi, em se ubio. Ona je bila psihički labilna, vjerojatno i pravo bolesna, ali druga su to vremena, tko bi danas zaprosio ženu samo što ju je gledao, što je napravio Stoner. Sve u svemu, sve mi je razumljivo u kontekstu tih vremena - i to da je ljubavnica otišla i to da je prepustio kćer, i to da se nije rastajao. A i on je takav lik.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.09.2016. at 20:39

  9. #4909
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    samo da se zahvalim na komentarima i preporukama
    ja citam polako, ali citam
    i iskljucivo prema preporukama s ove teme
    trenutno citam Kafku na zalu i uzivam

  10. #4910
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    pročitala sam pustila sam te
    apsolutna preporuka za sve ljubitelje jaaaaako napetih krimića
    http://citajknjigu.com/pustila-sam-te-clare-mackintosh/

  11. #4911
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    I ja čitam po vašim preporukama!
    Puno sjajnih knjiga mi došlo u ruke! Sad sam na Atlasu oblaka. Odgledala film, al knjiga mi bolja, ko u većini slučajeva.

  12. #4912
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pročitala Kratak, čudnovati život Oscara Waoa od Junota Diaza. Zabavno dok se čita, ali ostao mi je na kraju neki zbrčkani osjećaj oko svega, vjerojatno jer mi je uvod u tu povijesnu priču bio Jarčevo slavlje od Lllose, ali i ostao mi je neki osjećaj o čemu je ova knjiga, nekako nabacano svega, puno onih fusnota, pa malo magije, pa malo realizma, pa neke teme malo prebanalne ... ne znam, OK, ali nisam nešto impresionirana.

    http://www.dzepna.com/diaz_kratak_cu...scara_waoa.htm

    Čitam Amerikanu od Chamande Ngzoi Aichie i super mi je, to mi je njena druga, pročitala sam prvo Polovinu žutog sunca, ima o ona ponavljajućih tema i postupaka, ali ona mi nekako baš sjeda:

    http://www.mvinfo.hr/knjiga/10920/amerikana

    E, u mom VBZ-ovom paperback izdanju te knjige fale stranice od 225-240, s tim se pak nisam nikad susrela.... ne znam dal' da pišem izdavaču da mi pofotka i pošalje stranice koje fale na mejl.

  13. #4913

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam Amerikanu od Chamande Ngzoi Aichie i super mi je, to mi je njena druga, pročitala sam prvo Polovinu žutog sunca, ima o ona ponavljajućih tema i postupaka, ali ona mi nekako baš sjeda:

    http://www.mvinfo.hr/knjiga/10920/amerikana

    E, u mom VBZ-ovom paperback izdanju te knjige fale stranice od 225-240, s tim se pak nisam nikad susrela.... ne znam dal' da pišem izdavaču da mi pofotka i pošalje stranice koje fale na mejl.
    To je izgleda VBZ-ov šlamperaj, jer sam čula za slične nedostatke u nekim izdanjima zadnjeg objavljenog Franzena.

  14. #4914
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ina, onda poreporučam još i Purpurni hibiskus, ako se nisi umorila od Chimamande.

    ja čitam od Elizabeth Strout Amy and Isabelle - knjigu o odnosu majke i 15-godišnje kćeri; mama pokušava sve držat po špagi i kćer koja izađe iz njenih okvira i pravila. Ne jednom sam se sjetila naše teme s pubertetlijama jer je dosta dirljivo prikazano kako majci kći preko noći postane neuhvatljiva.
    Nisam dosad čitala Strouticu, i jako mi se sviđa njen stil, od prve rečenice me osvojila. Lako se prati, a emotivno me skroz uplela.

  15. #4915
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    tang, gdje si nabavila tu knjigu? i mene baš zanima!

  16. #4916
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    preko amazona

  17. #4917

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Upravo pročitala novoobjavljeni roman Gerbranda Bakkera Obilazak.
    Već me njegov roman Gore je tiho svojedobno oduševio, a "Obilazak" mi je još bolji. Sumorna jesenska atmosfera seoske zabiti u Walesu, glavna junakinja o kojoj ne znamo ništa, a tijekom romana doznajemo vrlo malo i na kapaljku, radnja bez izvanjske drame, a opet puna unutarnje napetosti. Takve knjige mi oduvijek predstavljaju pravi čitalački užitak, ne moram se brinuti što će se sljedeće dogoditi, nego mogu opušteno uživati u introspektivnom stilu I da, ne sjećam se kad sam zadnji put toliko uživala u opisima prirode, toliko su slikoviti i uvjerljivi.
    Roman nije nimalo optimističan, zapravo, vrlo je sumoran, ali nije težak, nekako je... ravnodušan. Pročitala sam negdje autorovu izjavu da ga je pisao u depresivnom razdoblju života. Možda zato. Ali sad mi je baš trebalo nešto ovako ravnodušno, hladno, a opet lijepo na svoj način.

  18. #4918
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sad išla guglati, jer me zanitrigiralo, prevedena je
    ovo tangerinino
    i ima je hrpa
    kladim se da će sada, nakon preporuke ovdje, pola knjiga biti posuđeno

    http://katalog.kgz.hr/pagesResults/b...edId=454001014

  19. #4919

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja sam prije Amy i Isabell pročitala od iste autorice knjigu Olive Kiterridge. Ta mi je puno teže pala, a neke od priča prikazuju odnos roditelja i djece.
    Posljednje uređivanje od larmama : 30.09.2016. at 21:23

  20. #4920

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prije Amy i Isabell pročitala od iste autorice knjigu Olive Kiterridge. Ta mi je puno teže pala, a neke od priča prikazuju odnos roditelja i djece.
    Meni je Olive Kiterridge bolja i kompleksnija knjiga od Amy i Isabelle. I sadržajno i strukturom i likovima.

  21. #4921

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Slažem se, zato mi i je tako teško pala. Čitajući sam se znala pitati čemu uopće živimo.

  22. #4922
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    oh, super, čeka me i Olive, da li da joj se veselim ili ne
    seriju sam preživila, i imam neke ideje šta me čeka

  23. #4923
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Serija je dosta vjerno prenijela knjigu, ali samo 4 od njenih 11 dijelova pa ti ipak neće sve biti već viđeno. I meni je Olive još bolja od Amy i...
    Ima Stroutica sad i novu knjigu, isto, kažu, dobru

  24. #4924
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja sam na kraju 1.dijela Moje borbe. Danas idem kupiti 2. jer nema sanse da cekam u knjiznicu. Dakle- kakva knjiga, autor je strasno introspektivan, autentican do jedne razine koju jos nisam susrela, stilski pitak, uvjerljiv, obuzima skroz. Citam ju od utorka navecer- nisam ju htijela ispustiti iz ruku. Neke su me scene toliko dirnule- mislim da cu ih pamtito zauvijek. Sad jedva cekam da ju MM procita jer sam sigurna da ce on odzrcaliti druge dijelove knjige pa da usporedimo. Prekrasna prekrasna knjiga


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #4925
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam na kraju 1.dijela Moje borbe. Danas idem kupiti 2. jer nema sanse da cekam u knjiznicu. Dakle- kakva knjiga, autor je strasno introspektivan, autentican do jedne razine koju jos nisam susrela, stilski pitak, uvjerljiv, obuzima skroz. Citam ju od utorka navecer- nisam ju htijela ispustiti iz ruku. Neke su me scene toliko dirnule- mislim da cu ih pamtito zauvijek. Sad jedva cekam da ju MM procita jer sam sigurna da ce on odzrcaliti druge dijelove knjige pa da usporedimo. Prekrasna prekrasna knjiga



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jao, jao...
    Em nemam vremena za čitanje uopće, em sam se upravo dohvatila Ulicke, koju čitam u tramvaju...
    Nikako se uhvatit Moje borbe, a imam oba prevedena dijela doma.
    Sve više jedva čekam, čitajući vas ovdje

  26. #4926

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Hm, riskiram da budem partibrejker, ali meni se Moja borba uopće nije svidjela
    Toliko mi je išao na živce da uopće nemam želju pročitati drugi dio.
    Ali kritike ga jako hvale, i čitateljstvo, pa je vjerojatno problem kod mene osobno...

  27. #4927
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam opet prenjela biblioteku doma
    a znam da pola neću stić pročitati
    naravno vidjela žaba... pa je među plijenom i
    moja borba

    trenutno sam se vratila malo krimićima/trilerima
    pustila sam te
    http://citajknjigu.com/pustila-sam-te-clare-mackintosh/
    zasad mi je ok
    ali, skoro sa svim tim trilerima, ma i sa dosta drugih knjiga, bude mi ok početak, posebno sredina, i onda me kraj razočara
    nadam se da neće tako biti i s ovom

  28. #4928
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    razgovaram sama sa sobom, kažu da to rade pametni
    je, ista stvar
    kraj pokvario sve

  29. #4929
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Jao, angie i sasa, bas ste me zainteresirale i zapalile

    I have a confession to make
    Citam minimalno. Pojma nemam sto mi je. Nisam u nesto vecoj guzvi nego inace. Pocela sam onog Harry Pottera, 19 godina poslije i ne ide mi
    Zaostaje toliko za JKR da me bas odbija.
    Onda sam htjela jos jednom procitati price o Juliet iz zbirke Runaway Alice Munro. Pa to nesto prelagano citam.

    Imam dosta strucnog i to me bas iscrpi da mi pase samo gledati serije

    No zudim za knjigom koja ce me uvuci i za koji necu morati "nalaziti vremena".

  30. #4930
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ajme sasa a vidjet ćeš tek 2. dio!!!
    zavidim ti što ga tek sad počinješ čitati! koja te divota čeka.... još je bolji od prvog dijela, jer su nam teme kojima se bavi u 2. dijelu toliko bliske i svakodnevne, a on je opet bespoštedno iskren i otvoren... doista ništa ne zadržava za sebe, razotkriva se do najneugodnijih razina, a kako sebe tako i druge... Točno si mogu zamisliti kako su se razljutili neki članovi obitelji

    ja čekam interliber da izbace 3.

  31. #4931
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    ina, kad sam ja pisala jednom nakladniku da mi nedostaje par stranica u knjizi, poslao mi je novu knjigu. I slažem se u vezi Oscara Waoa, meni su odlični dijelovi u suvremenosti, a obiteljska povijest mi je bila višak, možda zato što sam u to vrijeme pročitala nekoliko romana u kojemu priča počinje 3 generacije prije glavnih likova pa me zasitilo.

    Sad sam pročitala Kad smo krali konje
    Norveški bestseler, koji je jako dobro primljen u Americi, a osvojio je i najizdašniju književnu nagradu pa je u svakom pogledu usrećio svog autora
    I mene je ispočetka jako razveselio svojom mirnom atmosferom i opisima prirode oko norveškog planinskog sela u ljetno vrijeme i krajem jeseni i odmjerenim, mirnim pripovijedanjem. U prvoj polovici knjige bila sam oduševljena.
    Ali onda je na vidjelo izašlo nešto što bi kod lika i čitatelja trebalo izazvati jake emocije, a nije. Jasno mi je da se radi o skandinavskoj suzdržanosti, ali meni je ipak falilo dorečenosti. Manje zna biti više, ali ovdje mi je malo, premalo, nedovoljno.
    A možda će mi tek sjesti.

    Onda sam uzela još jednog Gladwella - Točka preokreta.
    Baš sam sinoć čitala o pušenju tinejdžera i ne mogu od čuda koliko daje odgovore na pitanja iz teme na forumu. Jako zanimljivo.

  32. #4932
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Upravo rezervitrala Moju borbu u Bibliobusu - baš ste me zintrigirale .

  33. #4933
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Ja sam pročitala Gašić Voda, paučina. Plakala čak
    Sad čitam Pleši, pleši, pleši, malo Murakamija, za promjenu

  34. #4934
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    čitam praskozorje http://www.algoritam-mk.hr/praskozorje/PR/183974, ali nije mi baš nešto
    otok mi je bio njen najbolji roman

  35. #4935
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Odgledala sam Vrata. Naravno, namjeravam pročitati i knjigu.

  36. #4936
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja čitam od Elizabeth Strout Amy and Isabelle - knjigu o odnosu majke i 15-godišnje kćeri; mama pokušava sve držat po špagi i kćer koja izađe iz njenih okvira i pravila. Ne jednom sam se sjetila naše teme s pubertetlijama jer je dosta dirljivo prikazano kako majci kći preko noći postane neuhvatljiva.
    Nisam dosad čitala Strouticu, i jako mi se sviđa njen stil, od prve rečenice me osvojila. Lako se prati, a emotivno me skroz uplela.
    Tang, hvala, bas si me zaintrigirala, stavljam ju na wish listu.

    Prijavljujem procitanu Belgraviu, Julian Fellowes. Zanimljiva, no citala sam bolje njegove knjige.

  37. #4937
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Johana Holmström, Anđeli s asfalta

    vrlo zanimljiva, o djevojkama muslimankama koje odrastaju u Skandinaviji i balansiraju među kulturama i vanjskim i unutarnjim svijetom.

  38. #4938
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Johana Holmström, Anđeli s asfalta

    vrlo zanimljiva, o djevojkama muslimankama koje odrastaju u Skandinaviji i balansiraju među kulturama i vanjskim i unutarnjim svijetom.
    bas sam ju nedavno posudila, ali nikako da dodje na red kraj drugih knjiga

  39. #4939
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Također sam zapala u fazu nekog ne ludog čitanja. Čituckam Vicekonzula Margarite Duras, pomalo, tijekom vožnje na posao i s posla. Možda se na Interliberu počastim nekim primjercima kao što su Andrićevi Znakovi pored puta u izdanju VBZ-a. Stoner me zanima, ne znam zašto se nisam sprijateljila s Murakamijem, baš mi ne ide.

  40. #4940
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Tx, evo što ja mislim za ženu od Stonera: ljuta je na tatu jer je izmakao njenom štreberaju kojeg joj je sam odgojem nametno, razbio je tu savršenu sliku svijeta koja je od nje tražila ustupke (poslušnost mužu itd.) - em je propao na burzi, em se ubio. Ona je bila psihički labilna, vjerojatno i pravo bolesna, ali druga su to vremena, tko bi danas zaprosio ženu samo što ju je gledao, što je napravio Stoner. Sve u svemu, sve mi je razumljivo u kontekstu tih vremena - i to da je ljubavnica otišla i to da je prepustio kćer, i to da se nije rastajao. A i on je takav lik.
    I ja pročitala Stonera. Slažem se s inom u ovom komentaru, iz današnje perspektive mnoge stvari djeluju nevjerojatne, ali ljudi su nekad tako shvaćali i živjeli društvene norme i gotovo. Mene je više čudilo to što se ljubavnica toliko prepustila osjećajima nego što je na kraju otišla kad je njihova veza zaprijetila objema karijerama i njegovom životu kao takvom.
    Izvrsna je knjiga. Inače nemam puno razumijevanja za pasivne ljude ali Stonera čak i ne mogu opisati kao pasivnog. Doista je radio ono što je volio i volio ono što je radio, i tu nije radio mnogo kompromisa (na stranu to što je bio neambiciozan), jer sjetite se kad su mu uvalili onaj neki početni kolegij, a on je krenuo predavati ono što je htio. A što se privatnog života tiče, ponovno se vraćam na društvene norme. On se u neku ruku osjećao odgovornim što nije uspio dati smisao Edithinom životu i nikad je ne bi ostavio na cjedilu (jer kamo je ona trebala i mogla otići???).

  41. #4941
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja uzivam u drugom dijelu, opisi ocinstva su izvrsni, vristala sam od smijeha kad je opsivao kako sav feminiziran i moderan hoda po ulici s kolicima dok u njemu bijesni seljacina iz 19.stoljeca.. Ipak moram spomenuti da unatoc tome koliko uzivam u ovom dijelu nisam sigurna koliko odobravam njegovo izlaganje cijele okoline i njihovih reakcija i emocija cijelom svijetu.. Tj. ne odobrovam. Mislim ne osjecam krivnju dok citam, jer nikoga ne poznajem no mogu zamisliti i suosjecati s njegovom okolinom i njihovom patnjom kad je od njihovih zivota napravio reality show. Tanja sto je tebe zivciralo u 1.dijelu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  42. #4942

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uzivam u drugom dijelu, opisi ocinstva su izvrsni, vristala sam od smijeha kad je opsivao kako sav feminiziran i moderan hoda po ulici s kolicima dok u njemu bijesni seljacina iz 19.stoljeca.. Ipak moram spomenuti da unatoc tome koliko uzivam u ovom dijelu nisam sigurna koliko odobravam njegovo izlaganje cijele okoline i njihovih reakcija i emocija cijelom svijetu.. Tj. ne odobrovam. Mislim ne osjecam krivnju dok citam, jer nikoga ne poznajem no mogu zamisliti i suosjecati s njegovom okolinom i njihovom patnjom kad je od njihovih zivota napravio reality show. Tanja sto je tebe zivciralo u 1.dijelu?
    Pa upravo ovo o čemu i sama pišeš - to izlaganje cijelog svog života i svoje obitelji do u najsitnije detalje, ne sviđa mi se taj tip književnosti, zapravo, nisam sigurna ni da razumijem u potpunosti što je u tome svemu prava književnost. Ima mi nešto "bigbrotherovsko" u tom stilu pisanja. Nije mi uspjelo tu vidjeti umjetnost, samo nastojanje da se bude poseban, pa makar to bilo u potpunoj izloženosti.
    Ali najviše me u 1. dijelu živcirao onaj opis kako nabavlja pivo za novogodišnji tulum, pa valjda je četvrtina knjige o tom pivu
    I još jedan detalj - ovo sam upravo pronašla u svojim bilješkama, knjigu sam čitala prije godinu dana i ne sjećam se svih svojih dojmova. Dakle, roman me na mahove podsjećao na Jergovićeva "Oca" - fokus oko očeve smrti, i potom detaljna analiza disfunkcionalne obitelji. Zaključila sam da ću ubuduće izbjegavati memoarsku prozusinova kojima je upravo umro otac
    (Inače nemam ništa protiv Jergovića, ali zaključila sam da njegove knjige više neću čitati jer mi ne sjedaju dobro. Što ne znači da ponekad neću pogaziti svoju riječ - evo upravo mi na polici stoje "Doboši noći", pa ću vidjeti kakav je dojam...)

  43. #4943
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uzivam u drugom dijelu, opisi ocinstva su izvrsni, vristala sam od smijeha kad je opsivao kako sav feminiziran i moderan hoda po ulici s kolicima dok u njemu bijesni seljacina iz 19.stoljeca.. Ipak moram spomenuti da unatoc tome koliko uzivam u ovom dijelu nisam sigurna koliko odobravam njegovo izlaganje cijele okoline i njihovih reakcija i emocija cijelom svijetu.. Tj. ne odobrovam. Mislim ne osjecam krivnju dok citam, jer nikoga ne poznajem no mogu zamisliti i suosjecati s njegovom okolinom i njihovom patnjom kad je od njihovih zivota napravio reality show.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Auu, i meni je to padalo na pamet, ali svejedno sam guštala u knjizi. Doduše, jako me zasmetao jedan dio sa svekrvom, vidjet ćeš kad dođeš do toga. Baš sam pomislila, a mogao si to i prešutjeti.
    Ali recimo opis poroda, plakala sam ko godina kako ga je vjerno opisao.

  44. #4944
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    http://www.tportal.hr/kultura/knjize...=facebookshare

    Jeste čitali što s ovog popisa?

  45. #4945
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo Ferića: Na osami blizu mora
    Od prijašnjih nagrađenih Kristiana Novaka: Črna mati zemla
    Oboje preporučam ako nisi.
    Ferića sam gotovo cijelog pročitala - sve redom kaj sam našla u knjižnici. Nekad je pomaknut i uvrnut, al valjda sam i ja kad mi se sviđa.

  46. #4946

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ferić: Na osami blizu mora - izvrsno, svakako preporučujem!
    Đurđa Knežević: Disanje nemani - solidan roman, psihološki odlično motiviran, ali mi je previše toga bilo predvidivo.
    Perišić: Područje bez signala - roman je dobio odlične kritike, ali ja si ne mogu pomoći, meni je bio naprosto dosadan Kao i "Tvoj sin Huckleberry Finn" kojeg sam ostavila nedočitanog, bilo mi je previše ponavljanja.
    Ostale nisam čitala, pa ne znam.

  47. #4947
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Karl Ove Knausgard, Moja borba, 2. dio
    Nemam riječi da opišem koliko mi je dobra ova knjiga. Zapravo, ne znam na što bih trebala naići do kraja tog serijala od 6 knjiga a da mi to ne bude možda i najbolje djelo koje sam pročitala u životu.
    Tema 2. dijela je borba sa svakodnevnicom, s beskonačnim kućanskim poslovima, odgojem djece, odnosom s partnerom i svima oko sebe.... nema tko nije rekao da je ova knjiga kao da otvoriš tuđi dnevnik i u njemu nađeš svoje tajne. I kad ti je dosadno ono što piše, opet je zanimljivo! Nikad mi još neka knjiga nije bila zanimljiva na taj način, čudila sam se sama sebi kako čitam kako si on spravlja čaj - zakuha vodu, stavi filter vrećicu, pa je makne kad voda posmeđi itd. itd. ili u detalje opisuje što je kupio u dućanu i od čega će spravljati večeru - i da mi je to, koliko god dosadno i banalno, opet zanimljivo i tjera me na daljnje čitanje toliko da knjigu ne mogu ispustiti iz ruku.

    Volim ga jako, Knausgard mi je sad idol kao što su mi nekad bili rock glazbenici. Ne znam kako ću dočekati prijevod ostala 4 dijela
    Koga zanima više o cijeloj frci koju je izazvalo njegovo autobiografsko pisanje, a bome je izazvao oluju, ovdje je sve izvrsno sažeto https://newrepublic.com/article/1172...ruggles-regret
    Stigla mi je obavijest da me knjiga ceka
    Nakon ovog tvog opisa, jedva sam cekala da je se domognem.
    Da vidim sto je to stavljao u svoju potrosacku kosaricu :D

  48. #4948
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Samo Ferića: Na osami blizu mora
    Od prijašnjih nagrađenih Kristiana Novaka: Črna mati zemla
    Oboje preporučam ako nisi.
    Ferića sam gotovo cijelog pročitala - sve redom kaj sam našla u knjižnici. Nekad je pomaknut i uvrnut, al valjda sam i ja kad mi se sviđa.
    Takodjer preporuke za Na osami blizu mora.
    A tebi, Nera, preporuka, ukoliko nisi procitala Djecu Patrasa, ni nemoj :D ako hoces da ti se Feric i dalje svidja :D
    Meni je nakon tog romana popustila zaludjenost njime, ali samo za mrvicu

  49. #4949
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Meni je Feric isto odličan

  50. #4950
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku

    Ferića i Bekima. Odlični, obojica!

    Čula sam da je Šnajderova "Doba mjedi" izvrsna, a još želim pročitati i Irenu Vrkljan. Sve njene knjige su mi divne.

    Od prijašnjih sam čitala Glamuzinu, Olju Savičević i Kristijana Novaka. Glamuzina okej, a "Adio, kauboju" i "Črna mati..." fenomenalni!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •