Stranica 16 od 23 PrviPrvi ... 61415161718 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #751
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    ne vjerujem da se stanje cerviksa i otvorenosti moze vidjeti preko stomaka, ako nista vaginalnim utz,i to mi je puno prihvatljiviji od guranja prstiju.iako mi je rizična trudnoća . nisam se nikada bunila, nije mi jasno zasto zene koje mogu imati slobodno spolne odnose ne zele vaginalni utz....

    Ne vidiš razliku između spolnih odnosa sa stalnim partnerom u kućnom okolišu , i vaginalnog pregleda rukama u bolničkoj ambulanti?

  2. #752
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj marija1411 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kakav je to pregled? Kako si, dobro, doviđenja.

    Moj ginekolog obavezno svaka tri tjedna radi vaginalni pregled i UZV, kratko me pita jel se osjećam OK i to je to. Sad kad ovo čitam, ako se vaginalni ne preporuča (ni meni baš ne sjeda), a ni UZV tako često, onda stvarno, kako izgleda taj dolazak na kontrolu? Ili se možda ni ne ide tako često?
    Baš me zanima, ako bi netko bio voljan odgovoriti.

  3. #753
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    svaka tri tjedna idem kod dr, prvo sve ispričam šta ima, pitam i sl. onda me stavi na uzv, pregleda temeljito i to je to. obavi pregled urina, tlak i težina... i fajront. ukoliko postoje neki bolovi ili slično, onda gleda vaginalno,tako sam čula, mene još nije ni jednom!

  4. #754
    marija1411 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    181

    Početno

    Ovo gore sam napisala za martincius jer koliko sam skontala traži ginekologa koji ne radi vaginalni pregled a ni ultrazvuk pa mi to nije jasno kako će je pregledat?
    Ja idem svako 4 tjedna pregled preko stomaka a ako već može vidjet preko zašto nepotrebno izlagat ženu dodatnim opasnostima. Uostalom sve idete ginekologu slobodno pitaš ipak se radi o tvom tjelu.

  5. #755
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj ginekolog obavezno svaka tri tjedna radi vaginalni pregled i UZV, kratko me pita jel se osjećam OK i to je to. Sad kad ovo čitam, ako se vaginalni ne preporuča (ni meni baš ne sjeda), a ni UZV tako često, onda stvarno, kako izgleda taj dolazak na kontrolu? Ili se možda ni ne ide tako često?
    Baš me zanima, ako bi netko bio voljan odgovoriti.
    Meni osobno za trubnoću bez nekih problema je tri tjedna puno prečesto (ideš privatno?) . Isto tako osim vainalnih pregleda i UZV-a , se može napraviti rutinski kontrola urina trakicama, mjerenje težine i tlaka, slušanje otkucaja preko trbuha, mjerenje visine maternice i naravno razgovor o općem stanju trudnice. Vaginalni pregled i UZV ne bi trebali biti rutinski , već prema potrebi obzirom na stanje
    ( naravno postoje i opće preporuke o tome kada i kako raditi koje UZV preglede , jednako kao i krvne testove).

  6. #756
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    Citiraj marija1411 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo gore sam napisala za martincius jer koliko sam skontala traži ginekologa koji ne radi vaginalni pregled a ni ultrazvuk pa mi to nije jasno kako će je pregledat?
    Ja idem svako 4 tjedna pregled preko stomaka a ako već može vidjet preko zašto nepotrebno izlagat ženu dodatnim opasnostima. Uostalom sve idete ginekologu slobodno pitaš ipak se radi o tvom tjelu.
    trazim gin koji ne radi RUTINSKI ove preglede.
    pliz ako mi mozete preporucit kojeg?

  7. #757

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni osobno za trubnoću bez nekih problema je tri tjedna puno prečesto (ideš privatno?) . Isto tako osim vainalnih pregleda i UZV-a , se može napraviti rutinski kontrola urina trakicama, mjerenje težine i tlaka, slušanje otkucaja preko trbuha, mjerenje visine maternice i naravno razgovor o općem stanju trudnice. Vaginalni pregled i UZV ne bi trebali biti rutinski , već prema potrebi obzirom na stanje
    ( naravno postoje i opće preporuke o tome kada i kako raditi koje UZV preglede , jednako kao i krvne testove).
    bez uvrede ikome, ali ima osjećaj da su ti pregledi kod privatnika svaka 3-4 tjedna, koji uključuju uzv i vaginalni pregled svaki puta čista zarada. ne razumijem zbog čega je to potrebno ako je trudnoća uredna? čemu prčkanje?
    druga stvar je što većina naših doktora ide linijom manjeg otpora pa rade sve rutinski bez razmišljanja, koje će to eventualno posljedice imati za bebu, majku i samu trudnoću.
    trudnoća nije bolest, zbog čega se onda tretira kao takva, stalno se nešto nadzire i prčka?
    i molim da mi netko pojasni, jer mi nikako nejde u glavu, zbog čega su pred kraj trudnoće vaginalni pregledi toliko učestali?
    žena će ionako i ovako roditi, zar joj se ne stvara osjećaj pristiska jer nije dovoljno otvorena, jer se ništa ne pokreće, a piše drukčije u knjigama, možda sam u krivu pa nek me netko prosvijetli?
    također smatram guranje prstiju u moj spolni organ od strane bog te pitaj koga ponižavajućim, baš me zanima kako bi reagirali muškarci da im različite osobe svaki put guraju prste u anus?

    Citiraj martincius prvotno napisa Vidi poruku
    trazim gin koji ne radi RUTINSKI ove preglede.
    pliz ako mi mozete preporucit kojeg?
    moj to ne radi rutinski, ali za sada ne prima nove pacijentice.
    Posljednje uređivanje od Ayan : 17.10.2012. at 14:40

  8. #758
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kad netko uđe u ginekološku ordinaciju, došao je s razlogom-na pregled.
    Ako ne želi pregled, tada ni ne treba ići ginekologu.

    Sestra pregleda urin, posluša bebu, izmjeri težinu trudnice i visinu i opseg trbuha.
    Kome je to dovoljno, ne treba liječniku.

    Ayan, da, žena će ovako i onako roditi, ALI...Postoje stanja u trudnoći koja nisu normalna, radilo se o mami ili bebi. Zato imamo liječnike koji će ta stanja prepoznati i prevenirati probleme. Ako uspije( a ja- i ne samo ja, sam dokaz da ne uspije svaki put).

    Žena kojoj nije bitno da čuje od liječnika da je sve u redu s njom i bebom, ne mora na preglede. Ima ih koje to "intuitivno" znaju, da se ne počnem smijati stavila sam u navodne znakove.

    Odluka je u tome vjerujete li ili ne svome liječniku. Vjerujete li njegovoj(njenoj) procjeni o potrebi pregleda, ultrazvukom ili manualno. A pričati o rutinskim pregledima je silno nipodaštavanje liječnika. Ako nekome toliko ne vjerujete, zašto onda idete kod njega. Rutinski idete, jer je to uobičajeno, ono, posjetiti ginekologa u trudnoći...?

  9. #759
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidiš razliku između spolnih odnosa sa stalnim partnerom u kućnom okolišu , i vaginalnog pregleda rukama u bolničkoj ambulanti?
    pa oprosti ali ne vidim, moj gin stavi ciste nove rukavice i kondom na onaj vaginalni utz, meni se to čini dovoljno oprezno, pa nece me prljavim rukama čačkat dolje...

  10. #760

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    meni gin u prošloj trudnoći (na SD) nije radio skoro uopće vaginalne preglede. Samo me gledao svaka 4 tjedna na uzv i pred kraj trudnoće svaka dva tjedna na vaginalni - bila svega dva ili tri puta... kako će biti sada, vidjet ću, u sedmom tjednu mi je moj gin radio neki mini pregled i uzv, dalje idem na SD, ali mislim da će opet biti samo uzv-i

  11. #761
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    slazem se s ayan u potpunosti

    i zato u trecoj t. nisam imala ni jedan vaginalni, tj imala sam na pocetku, plus brisevi. uzv 3 ili 4 puta, ne znam, prvi s oko valjda 10 tj, drugi 20, treci s 37 i cetvrti sa oko 41

  12. #762
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    druga stvar je što većina naših doktora ide linijom manjeg otpora pa rade sve rutinski bez razmišljanja, koje će to eventualno posljedice imati za bebu, majku i samu trudnoću.
    "Ispeci pa reci" , ovakav komentar bi se reklo je napisan dosta brzopleto

    Potpisujem Beti3, a što se tiće pregleda imam divnog ginekologa, do sada je vaginalni pregled + UZV rađen na svakoj kontroli i meni ne smeta što se moj ginekolog na taj način brine o meni.

    Oni koji ne žele takvu vrstu skrbi imaju je pravo odbiti

  13. #763
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad netko uđe u ginekološku ordinaciju, došao je s razlogom-na pregled.
    Ako ne želi pregled, tada ni ne treba ići ginekologu.

    Sestra pregleda urin, posluša bebu, izmjeri težinu trudnice i visinu i opseg trbuha.
    Kome je to dovoljno, ne treba liječniku.

    Ayan, da, žena će ovako i onako roditi, ALI...Postoje stanja u trudnoći koja nisu normalna, radilo se o mami ili bebi. Zato imamo liječnike koji će ta stanja prepoznati i prevenirati probleme. Ako uspije( a ja- i ne samo ja, sam dokaz da ne uspije svaki put).

    Žena kojoj nije bitno da čuje od liječnika da je sve u redu s njom i bebom, ne mora na preglede. Ima ih koje to "intuitivno" znaju, da se ne počnem smijati stavila sam u navodne znakove.

    Odluka je u tome vjerujete li ili ne svome liječniku. Vjerujete li njegovoj(njenoj) procjeni o potrebi pregleda, ultrazvukom ili manualno. A pričati o rutinskim pregledima je silno nipodaštavanje liječnika. Ako nekome toliko ne vjerujete, zašto onda idete kod njega. Rutinski idete, jer je to uobičajeno, ono, posjetiti ginekologa u trudnoći...?

    Opet si fulala. Sestra sve to može, a onda bi liječnik na osnovu nalaza i razgovora trebao odlučiti da li je potrebno još nešto . (Ili bi u alternatvnom slučaju to sve radila babica koja bi pratila trudnicu cijelo vrijeme, ali to je opcija izvan Hrvatske za sada).


    Da ne kažem da je ova rečenica zaista uvredljiva
    Žena kojoj nije bitno da čuje od liječnika da je sve u redu s njom i bebom, ne mora na preglede.
    Samo zato što žena propituje postupke koji su u Hrvataskoj rutinski (a vani se rade isključivo prema potrebi jer postoje mnoga, mnoga istraživanja koja pokazuju njihovu nepotrebnost u rutinskoj upotrebi) i govoriti joj da ne treba preglede uopće ili kontrolu trudnoće uopće. To je neozbiljno i loše za majku i dijete, gurati ju iz sustava i voditi u rizik samo zato što želi drugačiju skrb od one koja se nudi kod nas kao najuobičajena ili često jedina. Odlazak na kontrolu koja uključuje sve nabrojano (razgovor, krvne testove, urin, kontrole tlaka i težine...) , bez rutinskih vaginalnih pregleda i UZV-a svaki mjesec, također kontrola i doprinosi dobrom ishodu trudnoće .

  14. #764
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    pa oprosti ali ne vidim, moj gin stavi ciste nove rukavice i kondom na onaj vaginalni utz, meni se to čini dovoljno oprezno, pa nece me prljavim rukama čačkat dolje...
    AKO ti ne vidiš razliku, tada ti ja ne mogu pomoći.

  15. #765
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    i molim da mi netko pojasni, jer mi nikako nejde u glavu, zbog čega su pred kraj trudnoće vaginalni pregledi toliko učestali?
    žena će ionako i ovako roditi, zar joj se ne stvara osjećaj pristiska jer nije dovoljno otvorena, jer se ništa ne pokreće, a piše drukčije u knjigama, možda sam u krivu pa nek me netko prosvijetli?
    također smatram guranje prstiju u moj spolni organ od strane bog te pitaj koga ponižavajućim, baš me zanima kako bi reagirali muškarci da im različite osobe svaki put guraju prste u anus?

    našla sam ti zgodan tekst http://www.roda.hr/article/read/prste-k-sebi-nosim-bebu




    Posljednje uređivanje od sirius : 17.10.2012. at 16:32

  16. #766
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I u gornjem tekstu jednu zanimljivu rečenicu:

    prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) u trudnoći je dovoljan samo jedan vaginalni pregled.
    Hm...sigurna sam da WHO ima dobar razlog kad tvrdi tako nešto.

  17. #767
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    propituje postupke koji su u Hrvataskoj rutinski (a vani se rade isključivo prema potrebi jer postoje mnoga, mnoga istraživanja .
    a možda je vani tako jer ne pokriva osiguranje. a ne radi istraživanja. ja ne znam, kad čitaš ovaj forum imaš dojam da naši doktori, opstretičari, apsolutno ne prate najnovija istraživanja, ne idu na nikakva usavršavanja, simpozije, kongrese...
    čini mi se da je bliže istini činjenica da postoje dva različita pristupa. svaki sa svojim manama i svaki sa svojim prednostima.

  18. #768
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    I vani, barem tu gdje je zdravstvo prestrasno, a k tome i bolesno skupo, sve ovisi o samom doktoru (bolnici/babici/cemu vec). Moj doktor, recimo, ne salje nista na naplatu osiguranju, osim onog najnuznijeg pa je to jedan od razloga zasto sam kod njega, a ne kod nekoga tko bi me pregledao manje od babice, a za cijenu visegodisnjeg boravka u hotelu na Times Squareu. Ono, da me za tu lovu mjeri krojackim metrom i gata iz kave. To mi ne pase. Tim vise sto su me par puta mjerili metrom i onda smo se svi dobro nasmijali jer nije imalo smisla. Par puta sam bila pet-sest tjedana vise trudna, neki drugi put manje. Pa onda zbunj (a tocno znamo datum pa nema prostora za krivu procjenu).

    Enivej.

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj ginekolog obavezno svaka tri tjedna radi vaginalni pregled i UZV, kratko me pita jel se osjećam OK i to je to. Sad kad ovo čitam, ako se vaginalni ne preporuča (ni meni baš ne sjeda), a ni UZV tako često, onda stvarno, kako izgleda taj dolazak na kontrolu? Ili se možda ni ne ide tako često?
    Baš me zanima, ako bi netko bio voljan odgovoriti.
    Kod mene dolazak na kontrolu izgleda tako da mi izmjere tlak i tezinu, a usputno se popisam i u casicu. Onda dodje doktor pa malo popricamo o prolaznosti vremena, trudnoci, odgovara na pitanja onoliko koliko ja mislim da treba. I onda je na tapeti UZV, abdominalni. On nudi svaki put, a ja sam svaki put pristala, tim vise sto nam je bilo bitno konstantno pracenje nekih stvari (trudnoca nerizicna, beba rizicna). Ne naplacuje mi sve te silne UZV preglede pa nije da nudi zbog profita.

    Od 10. do 31. tjedna sam isla jednom mjescno, od 31. do 35. jednom u dva tjedna, a od ovog tjedna idem svakih 7-10 dana. Nisam imala niti jedan jedini vaginalni pregled kod njega (zapravo ni kod koga, osim par ranih vaginalnih UZV pregleda kod reproduktivca). Moj doktor ih rutinski ne radi, ali prema pravilima bolnice, od 35. tjedna mora ponuditi. Odbila sam jer me ne zanima otvaram se ili ne, tim vise sto je i sam rekao da, sto god da je na stvari u ovom trenutku, ionako ne bismo radili nista, vec pustili sve da ide svojim tokom. Nece me uopce vaginalno pregledavati, osim eventualno kad dodjem roditi. Poneka sestra ce vjerojatno pokusati, ali imam pravo reci ne.

  19. #769

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    ne mislim da su doktori, tehnika i sve ostalo što ide uz to bez veze i nepotrebni. dapače.
    ono što mene smeta je što se izjednačava rizična i uredna trudnoća. ovdje je riječ o vaginalnim pregledima.
    ne vjerujem da su oni jedini pokazatelj o stanju trudnoće i da se eventualni problemi ne mogu otkriti na neki drugi način osim guranjem prstiju.
    također ne bi nikada vodila trudnoću kod nekoga kome ne vjerujem i s kim ne mogu komunicirati kako treba. trudnoću i preglede ne shvaćam olako i nikako mi nisu rutina, makar sam ju puno puta doživjela, osobito kad sam imala spontani.

    ne vidim razlog konstantnog nadziranja, uzv, vaginalnih pregleda i sl. kod trudnoća koje su uredne. meni to je rutina, i je mi neodgovorno. kao da mi je nad glavom neki oblačić u kojem piše da će kad tad nešto poći po krivu jer sam trudna. ne želim tako provesti svoje trudničke dane. nije mi normalno da se vaginalni pregledi rade bez razloga svaki puta, jer tako propisuje struka, nije mi normalno da žene poslije poberu infekciju, krvare, imaju bolove, iscjetke i sl. baš me zanima da li će onda doktor preuzeti odgovornost za to?
    doktori nisu nepogrešivi bogovi čije znanje i postupke ne smijem dovesti u pitanje. to ne znači da ih ne poštujem. ali bilo kakvu rutinu smatram nepoštenjem s njihove strane.
    žensko tijelo nije javno dobro, trudnoća nije bolest.

    što se tiče toga da žena koja odbije rutinske preglede ne želi čuti da je s bebom i s njom sve u redu, pa ne mora na preglede mi je takva da ju uopće ne želim komentirati.

  20. #770
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moja doktorica je nekako kao Kaaein doktor, razlika je jedino u tome sto sam se ja s njom dogovorila da mi ne radi vaginalce, a odbila sam i sve uvz preglede osim 3 komada. Ništa joj to nije bilo ni pretjerano ni cudno, niti je to smatrala nedovoljnim nadzorom trudnoce.

    Ayan, svidja mi se tvoj post, mogu ga potpisati skroz.

  21. #771
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni osobno za trubnoću bez nekih problema je tri tjedna puno prečesto (ideš privatno?) . Isto tako osim vainalnih pregleda i UZV-a , se može napraviti rutinski kontrola urina trakicama, mjerenje težine i tlaka, slušanje otkucaja preko trbuha, mjerenje visine maternice i naravno razgovor o općem stanju trudnice. Vaginalni pregled i UZV ne bi trebali biti rutinski , već prema potrebi obzirom na stanje
    ( naravno postoje i opće preporuke o tome kada i kako raditi koje UZV preglede , jednako kao i krvne testove).
    Ne idem privatno, tako me naručuje moj socijalni ginekolog, a isto tako radi i onaj drugi u gradu (imamo čak dva ).
    - Urin mi nisu testirali ni jednom
    - težinu i tlak mi mjeri sestra i sama doma
    - visinu maternice, tj. trbuha mi je u prvoj trudnoći mjerkao prstima, ali to već pred kraj trudnoće
    - opseg trbuh je mjerio nekoliko 2-3 puta u trećem tromjesečju
    - šta se otkucaja srca tiče, nisam baš sto posto sigurna, ali čini mi se da je to isto mjerio u trećem tromjesečju
    - razgovor o općem stanju je moj kratak odgovor na pitanje "I kako smo?"

    Ustvari, sad me zanima koliko ovo odudara od vaših ostalih pregleda, jer ja sam do sada smatrala da je to više-manje tako kod većine i zapravo mi je čovjek OK.

    I te opće preporuke za pregleda, testove....? Kakve su? Više puta sam čula da se preporučuje više od 3 UZV-a u trudnoći....

  22. #772
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    To sto ti nisu testirali urin je propust, mislim da je to puno korisnije od npr. vaginalca ili šesnaestog uvz pregleda.

  23. #773
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    I vani, barem tu gdje je zdravstvo prestrasno, a k tome i bolesno skupo, sve ovisi o samom doktoru (bolnici/babici/cemu vec). Moj doktor, recimo, ne salje nista na naplatu osiguranju, osim onog najnuznijeg pa je to jedan od razloga zasto sam kod njega, a ne kod nekoga tko bi me pregledao manje od babice, a za cijenu visegodisnjeg boravka u hotelu na Times Squareu. Ono, da me za tu lovu mjeri krojackim metrom i gata iz kave. To mi ne pase. Tim vise sto su me par puta mjerili metrom i onda smo se svi dobro nasmijali jer nije imalo smisla. Par puta sam bila pet-sest tjedana vise trudna, neki drugi put manje. Pa onda zbunj (a tocno znamo datum pa nema prostora za krivu procjenu).

    Enivej.



    Kod mene dolazak na kontrolu izgleda tako da mi izmjere tlak i tezinu, a usputno se popisam i u casicu. Onda dodje doktor pa malo popricamo o prolaznosti vremena, trudnoci, odgovara na pitanja onoliko koliko ja mislim da treba. I onda je na tapeti UZV, abdominalni. On nudi svaki put, a ja sam svaki put pristala, tim vise sto nam je bilo bitno konstantno pracenje nekih stvari (trudnoca nerizicna, beba rizicna). Ne naplacuje mi sve te silne UZV preglede pa nije da nudi zbog profita.

    Od 10. do 31. tjedna sam isla jednom mjescno, od 31. do 35. jednom u dva tjedna, a od ovog tjedna idem svakih 7-10 dana. Nisam imala niti jedan jedini vaginalni pregled kod njega (zapravo ni kod koga, osim par ranih vaginalnih UZV pregleda kod reproduktivca). Moj doktor ih rutinski ne radi, ali prema pravilima bolnice, od 35. tjedna mora ponuditi. Odbila sam jer me ne zanima otvaram se ili ne, tim vise sto je i sam rekao da, sto god da je na stvari u ovom trenutku, ionako ne bismo radili nista, vec pustili sve da ide svojim tokom. Nece me uopce vaginalno pregledavati, osim eventualno kad dodjem roditi. Poneka sestra ce vjerojatno pokusati, ali imam pravo reci ne.
    Hvala!
    Super mi je to kad imaš opciju, ovdje nažalost tako ide, mogu ja naravno odbiti, neće me sigurno prisiliti, ali nitko me ne pita da li želim ili ne objašnjava razloge za ili protiv. Informacije s foruma i interneta općenito je pametnije ne spominjati, provjereno. :D

  24. #774
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Imam opciju samo i iskljucivo zato sto sam potrosila vrijeme (i novac) u potrazi za nekim tko ce slusati mene, a ne ja njega.

    A razloge za i protiv trazim uglavnom sama; medicinare pitam sto oni eventualno o tome misle... pa razgovaramo. S nekima se da, s nekima se ne da. No s ovim doktorom sam stvarno izuzetno zadovoljna. Ponekad covjek kaze da je u dusi primalja.

  25. #775
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Imam opciju samo i iskljucivo zato sto sam potrosila vrijeme (i novac) u potrazi za nekim tko ce slusati mene, a ne ja njega.

    A razloge za i protiv trazim uglavnom sama; medicinare pitam sto oni eventualno o tome misle... pa razgovaramo. S nekima se da, s nekima se ne da. No s ovim doktorom sam stvarno izuzetno zadovoljna. Ponekad covjek kaze da je u dusi primalja.

    Naravno, ali evo recimo u mojem gradu (skoro 15 000 stanovnika) postoje 2 ginekologa koji rade tako kako rade i ne mislim da su loši, ali nema baš biranja/razmatranja itd.....ako me razumiješ, ako bi htjela nešta u tom smislu za svaki pregled bi trebala putovati sat i pol, dva, barem, pa mi to baš i nije neka opcija.

  26. #776

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    To sto ti nisu testirali urin je propust, mislim da je to puno korisnije od npr. vaginalca ili šesnaestog uvz pregleda.
    x

  27. #777
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj nela08 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idem privatno, tako me naručuje moj socijalni ginekolog, a isto tako radi i onaj drugi u gradu (imamo čak dva ).
    - Urin mi nisu testirali ni jednom
    - težinu i tlak mi mjeri sestra i sama doma
    - visinu maternice, tj. trbuha mi je u prvoj trudnoći mjerkao prstima, ali to već pred kraj trudnoće
    - opseg trbuh je mjerio nekoliko 2-3 puta u trećem tromjesečju
    - šta se otkucaja srca tiče, nisam baš sto posto sigurna, ali čini mi se da je to isto mjerio u trećem tromjesečju
    - razgovor o općem stanju je moj kratak odgovor na pitanje "I kako smo?"

    Ustvari, sad me zanima koliko ovo odudara od vaših ostalih pregleda, jer ja sam do sada smatrala da je to više-manje tako kod većine i zapravo mi je čovjek OK.

    I te opće preporuke za pregleda, testove....? Kakve su? Više puta sam čula da se preporučuje više od 3 UZV-a u trudnoći....

    Meni osobno su brzinski UZV svaki put (i još savaka tri tjedana) nepotrebni i ne pridonose boljem ishodu trudnoće. Po meni je puno važnije napraviti tri poštena uzv-a u preporučenim tjednima kod stručnjaka za uzv, te sa njima otkriti mogući problem , nego se gledati svaki put . Nitko ne kaže da treba imati samo TRI uzv-a , ako postoji potreba može i još koji, ali rutinski za najbolju dijagnostiku su potrebna tri temeljita u preporučenim tjednima. Sve ostalo ne utječe na pozitivniji ishod .

  28. #778
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nela08 i moja socijalka je (vrlo draga) štreberica koja obavezno radi vaginalce i ne testira urin, ali ja mislim da to nije dobro (to sam joj otvoreno rekla, a mislim da i ona to zna, samo se druži tih zastarjelih preporuka da zadovolji formu). Nažalost u zadnjoj trudnoći sam se trudila uloviti krivine da bih imala što manje pregleda (posebno vaginalnih i bolničkih) za koje sam smatrala da mi ne koriste , samo me uznemiravaju i uzrokuju nepotrebni stres. I opet (nažalost) nisam imala mogućnost skrbi kakvu bih željela , nego sam morala plivati između zadovaoljavanja forme i svog vlastitog osjećaja (i znanja ) što želim i što mi je potrebno.

  29. #779

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    kako je to sve naporno.
    trebalo bi biti zen, trudnoća je nešto lijepo i prirodno, ovako samo stres od početka.
    sve je izkorenuto naopačke, i neka konstantna borba ako odudaraš od pisanih pravila.

  30. #780
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto je trudnoća stres? Radi "rutinskih" pregleda?

    Blago se svakoj trudnici kojoj su pregledi jedini stres u trudnoći. Ni ne sluti koliko je sretna. I neka ne sazna nikad što je pravi stres u trudnoći.

  31. #781

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Evo i ja sam sad 25ttj i do prije mjesec dana malo vise imala sam skoro svaki put vaginalni pregled..... ali vise mi ga gin. ne obavlja jer sam imala neke bakterija , pa mi je posteljica bila prenisko, pa sad opet bakterije ...

  32. #782
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je trudnoća stres? Radi "rutinskih" pregleda?

    Blago se svakoj trudnici kojoj su pregledi jedini stres u trudnoći. Ni ne sluti koliko je sretna. I neka ne sazna nikad što je pravi stres u trudnoći.
    x

  33. #783
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto je trudnoća stres? Radi "rutinskih" pregleda?

    Blago se svakoj trudnici kojoj su pregledi jedini stres u trudnoći. Ni ne sluti koliko je sretna. I neka ne sazna nikad što je pravi stres u trudnoći.
    Ne misliš li da si pretjerala više sa svojom pasivnom agresijom? Zar misliš da si jedina koja je imala stres u trudnoći ? Neke od nas su ga imale također na tonu pa ga ne spominju neprestano u kojoj god temi.
    I, da , ako mene pitaš imala sam dodatni stres u više trudnoća (i kasnije) , neki od njih su bila zastrašivanja prognozama na rutinskim pregledima koja sam morala obavljati bez pravog razloga i svrhe, sve u cilju da si ginekolozi daju na važnosti . I borila sam se rukama i nogama da to izbjegnem i preživim, i zao mi se diže kosa na glavi na tvoje komentare i da svaka žena mora biti zadovoljna bez prava da pita da li je nešto optimalno i potrebno za nju i njezino dijete. Ili ako neće standardnu ponudu nek ne ide doktoru pa tko joj je kriv ako nešto pođe na krivo. Brrrr.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.10.2012. at 13:07

  34. #784
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I da se vratim na temu (to sam već spominjala), u mojoj prvoj trudnoći sam se otvorila u roku par dana nakon što sam tjednima ginekolozima (više njih , štreberica koja je dala svima da joj redovito guraju prste ) govorila da imam bolove, a oni su odmahivali glavom jer nije bilo zabrinjavajuće kad nisam otvorena. Hospitalizirana i stavljena na tokolizu 24 sata u 30 t. trudnoće, NIKOME nije palo na pamet da me gleda vaginalno sve do 34 tjedan jer je bilo preopasno .
    u četvrtoj trudoći sam došla na pregled ginekologici zbog krvarenja u 10 tj. , ona me je pregledala i bila sam skroz zatvorena i bez zabrinjavajućih znakova što se tiće vaginalnog pregleda, došla sam kući i imala spontani 3 SATA nakon pregleda (ne zbog pregleda nego se plod nije razvijao, samo želim reći da pregled nije ničemu služio).

  35. #785
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    ja sam 20 tt i vec dugo me nije vaginalno dr gledala

  36. #786

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ...u četvrtoj trudoći sam došla na pregled ginekologici zbog krvarenja u 10 tj. , ona me je pregledala i bila sam skroz zatvorena i bez zabrinjavajućih znakova što se tiće vaginalnog pregleda, došla sam kući i imala spontani 3 SATA nakon pregleda (ne zbog pregleda nego se plod nije razvijao, samo želim reći da pregled nije ničemu služio)...
    tako je bilo i kod mene kad sam imala spontani. cijelo vrijeme zatvorena, u roku 2 tjedna 4 vaginalna pregleda (od 4 različita doktora), svaki puta je po njima sve bilo u redu, da bi nakon zadnjeg vaginalnog pregleda koji je bio oko ponoći, imala spontani idući dan u 8 ujutro. isto se bebica nije razvijala.
    phd je kasnije pokazao da sam između ostalog imala infekciju, tako da sam uz antibitoik koji se daje nakon kiretaže pila još dva da bi se infekcije rješila (ukupno 3 vrste antibiotika u mjesec dana).
    također su svi doktori koji su me pregledavali konstatirali kako vaginalni pregledi nisu dobri u ranoj trudnoći jer se može pobrati infekcija, širi se cerviks i može doćo do raznih problema. pa ti sad budi pametan.

  37. #787
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    U prvoj i sada u ovoj trudnoći prijeteći pobačaj u 12 tt., hvala Bogu sve je dobro prošlo (kao što se vidi u mom potpisu

    Preglede što vaginalne što UTZ kod svog ginekologa nikada nisam dovodila u pitanje, dapače to mi je nešto normalno i što se podrazumjeva, ja se tako osjećam sigurno.
    Dok nisam naletila na ovu temu nisam ni znala da žene imaju problema sa time.
    Pacijent treba definitivno imati pravo glasa bez da se doktor uvrijedi i digne nos zbog povrijeđenog ponosa, međutim mislim da je većina doktora kod nas ona stara škola gdje su oni "gazde", nadam se da će se to promjeniti sa mlađim generacijama i ako i oni nažalost uće ponašanje od starijih kolega.

  38. #788

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Ja, kao i Kaae mogu ponuditi iskustva iz inozemstva. Nakon prve dvije trudnoće koje sam iznijela u Hrvatskoj (prva sve po ps-u, vaginalci svaki put, UZV isto tako u prosjeku svaka tri tjedna; u drugoj se dogovorila s doktorom da mi ne radi vaginalne preglede, ali smo radili 7 ultrazvuka i amnioskopiju na kraju), treću kontrolilram u Belgiji. Sad sam u 14. tjednu vaginalni pregled nisam imala niti jedan (a niti je uobičajeno ovdje). Briseve i Papa test sam napravila mjesec dana prije nego što sam ostala u drugom stanju i to u Hrvatskoj To je nešto što bi se inače moralo raditi na prvom pregledu, ali doktor je uzeo u obzir nalaze iz Hr i nismo ponavljali bez potrebe. Uzv sam imala jedan, u 12. tjednu i to preko trbuha. Vaginalnih uzva nisam imala uopće.

    Naručena sam u bližoj budućnosti na 3 pregleda, tijekom kojih mi niti jednom neće raditi vaginalni pregled, ali ćemo razgovarati o nalazima krvi (ovdje se po defaultu radi sve - torch, štitnjača, šećer i još hrpa drugih stvari bitnih za trudnoću), i napravit će mi anomaly scan. Svaki će mi put provjeriti težinu, urin i tlak.

    I meni je to sasvim ok. Nekim našim curama koje su ovdje to nije ok jer pričaju s rodbinom doma i slušaju o tome kak se rade uzv svaka tri tjedna i vaginalni pregledi i onda se osjećaju zakinuto, kao da se o njima ne vodi dovoljno brige. Ali ja baš imam osjećaj da u Hrvatskoj rade te preglede nepotrebno - dijelom zato što im donose imovinsku korist (uzv), a dijelom zato što su tako utvrđeni protokoli, jednostavno zato što se to tako radi. Ne znam, sklona sam vjerovati u to da u visokorazvijenoj zapadnoj zemlji ipak ne ugrožavaju trudnice manjkavim protokolima, nego da točno znaju što rade.

  39. #789
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I da se vratim na temu (to sam već spominjala), u mojoj prvoj trudnoći sam se otvorila u roku par dana nakon što sam tjednima ginekolozima (više njih , štreberica koja je dala svima da joj redovito guraju prste ) govorila da imam bolove, a oni su odmahivali glavom jer nije bilo zabrinjavajuće kad nisam otvorena. Hospitalizirana i stavljena na tokolizu 24 sata u 30 t. trudnoće, NIKOME nije palo na pamet da me gleda vaginalno sve do 34 tjedan jer je bilo preopasno.
    baš sam ovo htjela napisati - i ja sam hospitalizirana i stavljena na tokolizu s 30tt (trudovi, otvaranje) i nakon toga NIKOME nije palo na pamet raditi vaginalce jer se njima može dodatno potaknuti otvaranje i prenijeti infekcija. upravo to su mi baš liječnici rekli! znači svjesni su toga da vaginalni pregledi nose i određene rizike i čim nešto pođe naopako, odmah naglašavaju kako nije dobro prčkati po cerviksu. eto, mislim da to sve govori... osobito jer se na drugačiji način može provjeriti dolazi li do otvaranja.

  40. #790

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    ... osobito jer se na drugačiji način može provjeriti dolazi li do otvaranja...
    znači postoje drugi način da se ženi utvrdi da li se otvara. što kad doktor usprkos tome želi pregledavati jedino prstima, žena se ne slaže, a može doći do otvaranja?
    ne znam kako ide to s otvaranjem, da li žena osjeti ili ne?

  41. #791
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne, ne mora nuzno osjetiti. Ponekad idu bolovi s tim koje je vrlo lako zamijeniti za neku standardnu trudnicku boljku, ponekad postoje znakovi infekcije, pa zena po tome moze prepoznati da nesto nije ok, al ponekad se dogodi i da ne osjeća nikakve poteškoće.

  42. #792
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako doktor inzistira na vaginalnim pregledima koje zena ne zeli, ne preostaje joj nista drugo nego potraziti drugog lijecnika s kojim ce se moci dogovoriti.

  43. #793
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Inace, u drugoj i svim sljedecim trudnocama nije neuobicajeno da je zena malo otvorena, niti je to nesto zabrinjavajuce ukoliko, naravno, ne postoje i neki drugi problemi ili naznake problema.

  44. #794
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    osobito jer se na drugačiji način može provjeriti dolazi li do otvaranja.
    ako mozes da napises na koji se jos nacin moze provjeriti dali se prerano otvaras, buduci je meni to jako bitan dio pregleda jer sam vec imala prijevremeni porod i nisam osjetila nestajajnje ceviksa.???

  45. #795
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pitala sam zadnji put doktora vidi li otvaranje UZV-om, tj. vidi li bilo sto drugo. Kaze da ne vidi otvaranje, u smislu da na UZV moze pogadjati otvorenost, ali vidi ima li nekih drugih znakova zbog kojih bi, eventualno, trebao gledati pod haubu. Ako sve sto vidi na ekranu izgleda dobro, kaze da nema nikakvog razloga zbog kojeg bi radio nesto sto je:
    - neugodno, ako ne i bolno
    - povecava rizik bakterijskih infekcija u bilo kojem trenutku
    - nepotrebno u vrlo ranoj trudnoci jer je vrlo rano otvaranje u principu nemoguce sprijeciti
    - nepotrebno u sredini trudnoce jer se u principu na UZV vide drugi (potencijalni) problemi ili stanja zbog kojih bi onda odlucio napraviti vaginalni pregled, ili bi se ionako islo na mirovanje, sa ili bez serklaze, itd.
    - potpuno nepotrebno u kasnoj trudnoci jer ako dodje do otvaranja, zadnje sto je potrebno su bakterije, a ako porod i krene, u najvecem broju slucajeva ga nece niti sprjecavati (samo ce se truditi ne ukenjati nesto jos vise nepotrebnim intervencijama)

    Ne znam bi li svima to bilo dovoljno za cuti, no meni svakako jest. Najiskrenije ne znam sto bih napravila s informacijom da sam otvorena 4 prsta proslog ponedjeljka (s 35+3) ili da sam skroz zatvorena. No, kao sto rekoh, ponudio mi je pregled, s cim se slazem da tako treba i biti (ne samo za vaginalne preglede, vec za bilo sto), pa da sam znala sto bih s tim centimetrima/prstima ili njihovim nedostatkom, mogla sam traziti.


    No sve ovo sto pisem nije standardna praksa svakog americkog doktora, ni blizu. Neki ne rade ama bas nista, samo potvrde trudnocu oko 12. tjedna. Neki ubace jedan UZV oko 20-og, za anomaly scan. Neki niti jedan. Neke zene iskljucivo posluju s primaljama. Neke uopce ne idu doktoru. Neke imaju vaginalac svakih par dana. Neke nikad. Neke ponekad. Neke unaprijed daju dozvolu da se s njima radi sto god netko zeli. Neke nikad. Itd.

  46. #796

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    ...- nepotrebno u sredini trudnoce jer se u principu na UZV vide drugi (potencijalni) problemi ili stanja zbog kojih bi onda odlucio napraviti vaginalni pregled, ili bi se ionako islo na mirovanje, sa ili bez serklaze, itd...
    kao npr., koja bi to stanja bila?
    pada mi na pamet eventualno bolovi, probadanja, iscjedak, ali oni su ionako nekako standard u trudnoći, pa ne znam...?
    je li ti možda podrobnije objasnio ovo?

  47. #797
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    ja iza sebe imam ruzno iskustvo zbog toga sto doktorica nije mjerila duzinu cerviksa vaginalnim utz, jer da jeste vidjela bi da se skracuje i da je vrijeme za intervenciju tj serklaz ili tokolizu,mirovanje itd itd, mozda se nesto moglo sprijeciti, pa nebi doslo do prijevremenog poroda zbog kojeg su mi blizanci preminuli.a ja nikakvih bolova ni sumnja nisam imala da se nesto desava sve do dana poroda!!!

  48. #798
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    kao npr., koja bi to stanja bila?
    pada mi na pamet eventualno bolovi, probadanja, iscjedak, ali oni su ionako nekako standard u trudnoći, pa ne znam...?
    je li ti možda podrobnije objasnio ovo?
    Nije, mojom krivicom jer mi se poprilicno zurilo natrag na posao pa sam, u tom trenutku, vec silazila sa stola za UZV i dogovarali smo jos neke druge stvari na brzinu. Idem natrag drugi tjedan, s obzirom da sitno brojim pa mogu pitati.

  49. #799
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    ako mozes da napises na koji se jos nacin moze provjeriti dali se prerano otvaras, buduci je meni to jako bitan dio pregleda jer sam vec imala prijevremeni porod i nisam osjetila nestajajnje ceviksa.???
    uzv-om se može pratiti stanje unutarnjeg ušća, a i vidim da si i sama spomenula cervikometriju - mislim da je to ipak manje invazivno od turanja prstiju i čačkanja po cerviksu.
    i ja sam imala jako kompliciranu trudnoću i kad bih ponovo bila trudna, zbog prijašnjeg me iskustva sigurno ne bi zadovoljila samo 3 uzv-a u cijeloj trudnoći. nisam osjetila otvaranje niti prepoznala trudove jer se i nisu razlikovali od kontrakcija koje sam imala od 17tt. ali na uzv-u se jako rano vidjelo da je un. ušće Y oblika, a i duljina cerviksa nije bila baš bajna (iako nije bila alarmantna). ne znam...mislim da je ok napraviti vaginalac ako za to postoji indikacija (bolovi, kontrakcije, oblik un. ušća i skraćen cerviks) kako bi se odredila eventualna terapija, mirovanje ili serklaža (mada znam da se i učinak te metode preispituje jer je pitanje sprečava li uistinu prijevremeni porod).... ali mjesečni vaginalni pregledi nemaju smisla niti kod urednih niti kompliciranih trudnoća - samo mogu napraviti problem. mislim da je to jasno čim ih i dr-i izbjegavaju čim nešto krene naopako.
    jasno mi je da nakon negativnih iskustava ljudi pušu i na hladno (i ja bih tako - inzistirala bih na uzv praćenju trudnoće i stanja un.ušća, kao i na pokojoj cervikometriji, ali bez rutinskih vaginalnih pregleda), ali realno gledajući, ti silni vaginalci zbilja nemaju svrhu, a mogu stvoriti problem...
    Posljednje uređivanje od frka : 20.10.2012. at 11:18

  50. #800
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    joj, mene prčkaju svaka 2, 3 tjedna kao zbog specifičnosti situacije (smrt jednog blizanca koji je na samom ušću maternice) + što stalno gledaju i vag. sondom

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •