Stranica 17 od 23 PrviPrvi ... 71516171819 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 801 do 850 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #801
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    joj tikica zao mi je

  2. #802
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Nisam sigurna ako je na ovom topicu, ali negdje sam pejstala studiju iz Cochorane baze koja je dokazala na 7000 trudnica da rutinski vaginalni pregledi ne donose nikakve dobrobiti; dolje piše (na engl) da u skupinama gdje su žene dobivale rutinske vaginalce i one koje nisu ih uopće imale da nije bilo statističkih razlika ishoda trudnoća.

    MAIN RESULTS:
    We included two trials that enrolled a total of 7163 women. Preterm birth before 37 weeks, was reported in both trials. The odds ratio for birth before 37 weeks was 1.05 (95% confidence interval 0.85 to 1.31; two trials, 6070 women). One trial (involving 5836 women) found no significant difference between the two treatment arms for the following outcomes: preterm birth before 34 weeks; preterm, prelabour rupture of membranes; hospital admission before 37 weeks; caesarean section; use of tocolytic drugs; low birthweight; very low birthweight, stillbirth, neonatal death, neonatal intensive care admissions; use of health services. The other prespecified outcomes were not evaluated in the included studies. We did not conduct the planned subgroup analyses due to insufficient data.
    AUTHORS' CONCLUSIONS:
    We found no evidence to support the use of RDCA in pregnancy to reduce the prevalence of preterm birth. We have found insufficient evidence to assess adverse effects of the intervention.
    Cochrane Database Syst Rev. 2010 Jun 16;(6):CD005940.

  3. #803
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zaključak ove studije je znači da vaginalni pregledi ne utiču loše na ishod trudnoće. Ustvari, svejedno je, imate ih ili nemate.

    Isto tako znači da vaginalni pregledi neće štetiti baš ničemu, jer je rezultat u obje grupe trudnica (i one koje su imale vaginalne pregleda i one koje nisu) gotovo jednako dobar, odnosno loš.

    Bez grižnje savjesti, drage trudnice idite na vaginalne preglede, ako vas oni smiruju po pitanju stanja vaše bebe i trudnoće.
    Isto tako, bez ikakve grižnje savjesti da ćete nešto loše učiniti, možete izbjeći vaginalne preglede, ako se tako sigurnije osjećate.

    Glavno je da pratite medicinski vašu trudnoću u određenim intervalima, svaka 2-3-4 tjedna, u zavisnosti od stupnja i rizičnosti trudnoće. Bez ili sa vaginalnim pregledima.

  4. #804
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Beti, već smo o tome raspravljale na nekom drugom topiku. Čemu guranje prstiju u nečju vaginu rutinski ako to nema dobrobiti? Molim te.

  5. #805
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Samo sam hrvatski napisala rezultate sa linka koji si ti stavila.

    Nije bitno što ja mislim. Ili što ti misliš. Bitno je da svaka trudnica bude sigurna u svoj izbor i da je taj izbor u redu. Bez obzira izabrala da ne ide ili da ide na vaginalne preglede.

    Oboje će biti dobro. Za nju i za bebu. A to je bit svega. Informiran izbor.
    Dobro je da si stavila taj link.

  6. #806
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mislim da je baš problem u tome što većina žena ne može odlučiti baš jednostavno što je dobro za nju i dijete. Nemože odlučiti gotovo isključivo zato što joj se većinom ne daje na izbor da odluči jer mnogi ginekolozi smatraju rutinske preglede jedinim mogućim pregledom. I onda, ako izričito kažu da ne žele rutinske preglede, vrlo često se dogodi da ih ginekolog ne želi za svoju pacijenticu.

  7. #807
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    potpis, desilo se meni (sa dr-om koji je mjenjao mog dok je bio na GO)

  8. #808
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da, ni moj nije bio bas presretan sto odbijam vaginalce. kad sam isla u trecoj t. sa 20 tjedana na uzv, jedino sto je napisao u trudnicku knjizicu je da odbijam pregled mislim c'mon, grow up jbt. a to da je curka, urednih mjera, bla bla sta je sve vidio na uzv nije ni spomenuo. malo mi se tu zamjerio.

  9. #809
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    mikka, kao da je doktor dijete, pa se inati. Ono: ti nećeš da te je pregledam, ja ti neću reći spol, nananana.
    Bilo bi smiješno da to nije napravio liječnik na pregledu. Jer, profesionalnost bi mu trebala biti na 1. mjestu.

  10. #810
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    jedino sto je napisao u trudnicku knjizicu je da odbijam pregled
    i meni, ogromnim slovima, podebljanim. nisam odbila pregled, odbila sam VAGINALNI pregled. velika razlika. i zamjerila sam mu do neba i svima kažem da mi je doslovno rekao "mogu vas za to izbacit iz ordinacije, vi se nama ne prilagođavate, što ste uopće došli" kao da je vaginalac jedina stvar koja napravi na trudničkom pregledu, a još pritom nije bio primarni liječnik nego samo je pokrivao GO.

  11. #811
    neumorna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    dark side of the moon
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    u mojoj prvoj trudnoći sam se otvorila u roku par dana nakon što sam tjednima ginekolozima (više njih , štreberica koja je dala svima da joj redovito guraju prste ) govorila da imam bolove, a oni su odmahivali glavom jer nije bilo zabrinjavajuće kad nisam otvorena. Hospitalizirana i stavljena na tokolizu 24 sata u 30 t. trudnoće, NIKOME nije palo na pamet da me gleda vaginalno sve do 34 tjedan jer je bilo preopasno .
    mene zanima koja vrsta bolova? probadanje? povremeni? konstantna bol?

  12. #812
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj neumorna prvotno napisa Vidi poruku
    mene zanima koja vrsta bolova? probadanje? povremeni? konstantna bol?
    trbuh mi je bio tvrd i u jednom grču kod napora (hodanje, stajanje), a radila sam na takvom radnom mjestu gdje se očekivalo da većinu vremena provedem na nogama.

  13. #813
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Takav je meni sad, ali pretpostavljam da s 38 tjedana nije ni bitno. Ne smeta me bas nesto taj grc, ali cim malo duze stojim ili hodam, a pogotovo ako podizem ruke iznad glave (tipa kad u kuhinji hvatam tanjure s visokih polica), odmah me hvataju neke kontrakcije.

  14. #814
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Takav je meni sad, ali pretpostavljam da s 38 tjedana nije ni bitno. Ne smeta me bas nesto taj grc, ali cim malo duze stojim ili hodam, a pogotovo ako podizem ruke iznad glave (tipa kad u kuhinji hvatam tanjure s visokih polica), odmah me hvataju neke kontrakcije.
    nije bitno. Sad si u terminu (kad prije )

  15. #815

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    2

    Početno

    na svakoj kontroli tj,svaka 4 tj,u pocetku trudnoce, svaka 3 tj.od 7.mj. te svaka 2 tj.pred kraj trudnoce, u pocetku nije smetalo ali u cca 30.tj.je pocelo smetat ali prezivi se

  16. #816
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Po njihovom sam u terminu od navrsenog 37. tjedna, a od punih 35 ne sprjecavaju porode ako prirodno krenu.

    A kud prije, ni sama ne znam, zateklo me. No odlucila sam ne radjati do 20.11., taman dan nakon termina, a i simpatican je datum. Drugi bi eventualno bio 25.11. jer su mi dragi okruglasti brojevi. Poslije toga ce me vjerojatno poceti tlaciti s indukcijom.

  17. #817
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A 11.11.? Baš zanimljiv datum.

  18. #818
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne moze, to je za par dana. Nisam se jos spakirala za bolnicu, doula mi je na putu od 8. do 11. ovog mjeseca, plan poroda je nenapisan, itd. I opcenito se jos nisam dogovorila sama sa sobom kako cu sve to skupa izvesti bez povracanja i/ili mucnina.

  19. #819
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Aha, samo ti planiraj! Želim ti da bude sve po planu, ali budi spremna na sve datume.

    Vidjet ćeš, kad god tvoj sinčić dođe, bit će najbolje što može napraviti. I ne misli na povraćanje. Ti ne povraćaš nikad, pa nema razloga da povraćeš na porodu.

    I sad pitanje jedne znatiželjne "babe": hoćemo li sve (ne sve, samo ono bitno) saznati brzo ovdje? Stvarno se veselim s vama.

  20. #820
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pretpostavljam da ovisi o tome hoce li mi biti zlo ili ne. Ako ne, onda vjerujem da cu biti u stanju javiti se vec negdje da sam ziva (ili telefonom, ili wirelessom kojeg ima svagdje u bolnici tj. definitivno po sobama, a u sobama se radja, osim ako je carski). A ako da, onda cu se javiti razglednicom iz sanatorija neke vrste, kad me ugodno smjeste. :rofl:

  21. #821

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    54

    Početno

    Što se tiče vaginalnog pregleda ... meni je rađen naravno na samom početku trudnoće i u 19. tjednu (sve ok, zatvorena, duljina cerviksa 40mm). Kad sam bila na kontroli u 23. tjednu dr je na brzinu napravio uzv preko trbuha i rekao sve je super, bebe dobro napreduju, bez govora o zatvorenosti ili cerviksu (blizanačka trudnoća) i navijestio da idući put nema potrebe raditi bilo kakav uzv jer je sve u redu.
    A sad u 25. tjednu završila sam na hitnoj s jakim bolovima u donjem dijelu trbuha i nakon vaginalnog pregleda ustanovljen skraćeni cerviks (21mm). Sad mi preostaje strogo mirovanje do kraja uz strah od prijevremenog poroda .... zaključite same o važnosti takvog pregleda!
    Pozz i sretno svima!

  22. #822
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Kod moje (socijalne) dr prvi vaginalac ide s napunjenih 37 tjedana trudnoće.
    U prošloj trudnoći mi je odmah nakon tog prvog pregleda ispao čep i počelo krvarenje.
    Doduše, rodila sam tek nakon 5 tjedana ali ne mogu zamisliti što bi bilo da me je prije čačkala i da se
    to dogodilo.
    Sad sam u 34. tjednu, nije još bilo vaginalaca.

  23. #823
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Danas sam naišla na ovo; primjetit ćete da su vaginalni pregledi počeli tek u 37. tjednu u ovoj studiji (dakle ni jedno u trudnoći, bar ne rutinskog).

    In the 174 patients on whom pelvic examinations were done weekly starting at 37 weeks gestation, the incidence of PROM was 18%, which was a significant increase (P=.001). The primary cesarean section rate was comparable in both groups with PROM; however, the overall primary cesarean rate when PROM occurred was found to be twice that of the remaining population. The study suggests that routine pelvic examinations may be (sic) a significant contributing factor to the incidence of PROM. Women with uncomplicated pregnancies were randomly assigned to one of two groups. The author theorizes that the probing finger carries up and deposits on the cervix bacteria and acidic vaginal secretions capable of penetrating the mucous plug and causing sufficient low-grade inflammation or sub-clinical infection to rupture membranes.“ “It would therefore seem prudent to recommend that no pelvic examinations be done routinely in the third trimester unless a valid medical indication [sic] exists to examine the cervix … especially since the information gained from these routine examinations is often of little or no benefit to either the physician or the patient.” (Lenahan, 1984.)
    PROM = premature rupture of membranes, odnosno pucanje vodenjaka prije nego krenu trudovi.

  24. #824
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    a ja vaginalno svaka 3 tjedna i uopće se nemam snage svađati s njim oko toga. ljuta sam sama na sebe. ovaj put sam ga smuljala da idem na put tako da je pregled tek za 5 tjedana
    UZV svaki put, u međuvremenu je bio još jedan u bolnici. bar više nije vaginalno.

  25. #825
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj Inda_os prvotno napisa Vidi poruku
    Kod moje (socijalne) dr prvi vaginalac ide s napunjenih 37 tjedana trudnoće.
    U prošloj trudnoći mi je odmah nakon tog prvog pregleda ispao čep i počelo krvarenje.
    Doduše, rodila sam tek nakon 5 tjedana ali ne mogu zamisliti što bi bilo da me je prije čačkala i da se
    to dogodilo.
    Sad sam u 34. tjednu, nije još bilo vaginalaca.
    predpostavljam onda da niste imali ni spolne odnose tijekom trudnoce!!!

  26. #826
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    predpostavljam onda da niste imali ni spolne odnose tijekom trudnoce!!!
    Zanimljivo je da smo tijekom cijele trudnoće vrlo redovito imali spolne odnose koji nisu ništa štetili.
    Jedina kapljica krvi koja se pojavila tijekom trudnoće a prije vaginalca je kad sam stavljala vaginaletu.
    Valjda tekućine koje se izlučuju tijekom odnosa stvore neki zaštitni sloj

  27. #827
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Inda_os prvotno napisa Vidi poruku
    Valjda tekućine koje se izlučuju tijekom odnosa stvore neki zaštitni sloj
    Ne stvore.

  28. #828
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    predpostavljam onda da niste imali ni spolne odnose tijekom trudnoce!!!
    nisu iste bakterije (kućne vs. medicinske), nisu isti instrumenti, nije baš samo tako za usporediti.

  29. #829
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    nisu iste bakterije (kućne vs. medicinske), nisu isti instrumenti, nije baš samo tako za usporediti.
    to da se netko boji radi bakterija to mogu razumjeti, ali sudeci po inda os postu nebi rekla da su one razlog straha zato sam i predpostavljala da nije imala odnose,jer nije moguce da ti ispadne nakon jednog vaginalnog pregleda sluzni cep a cijelo vrijeme imas redovno spolne odnose...ali ocito je njen strah neutemeljen jer je imala odnose tokom cijele trudnoce...

  30. #830
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj latika prvotno napisa Vidi poruku
    to da se netko boji radi bakterija to mogu razumjeti, ali sudeci po inda os postu nebi rekla da su one razlog straha zato sam i predpostavljala da nije imala odnose,jer nije moguce da ti ispadne nakon jednog vaginalnog pregleda sluzni cep a cijelo vrijeme imas redovno spolne odnose...ali ocito je njen strah neutemeljen jer je imala odnose tokom cijele trudnoce...
    Ja uopće nisam pričala hipotetski nego sam iznosila situaciju koja mi se dogodila: dakle imali smo odnose u trudnoći i sluzni čep mi je ispao neposredno nakon prvog vaginalnog pregleda - tako da to nije nemoguće, dogodilo se.
    A ne razumijem o koji neutemeljeni strah se tu spominje. Nije me strah spolnih odnosa u urednoj trudnoći (zar bi trebalo tu biti straha ???), kao ni vaginalnih pregleda nakon 37. tjedna.
    Srećom ne moram razmišljati o tome da li bih se bojala pregleda prije 37 tjedna.

  31. #831
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    Citiraj Inda_os prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopće nisam pričala hipotetski nego sam iznosila situaciju koja mi se dogodila: dakle imali smo odnose u trudnoći i sluzni čep mi je ispao neposredno nakon prvog vaginalnog pregleda - tako da to nije nemoguće, dogodilo se.
    A ne razumijem o koji neutemeljeni strah se tu spominje. Nije me strah spolnih odnosa u urednoj trudnoći (zar bi trebalo tu biti straha ???), kao ni vaginalnih pregleda nakon 37. tjedna.
    Srećom ne moram razmišljati o tome da li bih se bojala pregleda prije 37 tjedna.
    pa eto ja ne mogu razumjeti da je tebe strah imati vaginalni pregled utz ili pregled prstom samo radi tog dodira, hocu reci da je po meni to cak puno manje intezivno i krace traje od spolog odnosa!!!ali ne zamjeri,nista osobno nije,samo ja ne razumijem to...cak mogu shvatiti strah od infekcije ili neugodnost kod skidanja pred doktorom .... i dalje sam misljenja da je potrebno napraviti bar koju cervikometriju tijekom trudnoce,barem vaginalnim utz.

  32. #832
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    spolni odnos svak definira drukčije i može biti vrlo nježan a može se promjenom položaja mjenjati kut (što promijeni gdje stvari "odu"), dok vaginalni pregled je uvijek isti, invazivan, žena na leđima.

    to ne znači da čep nije mogao otići nakon odnosa, niti da nije mogao sam. al sad kad razmišljam i moj je čep otišao nakon grubog pregleda, amnioskopije i niz drugih gluposti koje su mi stavljene tamo gdje nije trebalo; bila sam 41+6 i uz sva nastojanja da se pokrene porod (različitim neinvazivnim metodama) prije toga čep je ostao na mjestu.

    možda je slučajnost, možda nije.

  33. #833
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nije slučajnost. Kako će napraviti amnioskopiju ako ne dođu amnioskopom do ovoja? Prođu kroz sluzni čep (nema puta naokolo), a amnioskop ima promjer oko 1 cm(ili tu negdje).

  34. #834
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dosla do 39+2, jos niti jedan vaginalac. Odradila danas zadnji pregled prije termina, a sljedeci je tek dva dana poslije termina, druge srijede. Ako ne rodim u noci s ponedjeljka na utorak, sto mi je trenutno radni plan. Mada, saznala sam da mi je doktor dezuran od cetvrtka do nedjelje drugi tjedan, takodjer, pa razmatram i tu mogucnost.

  35. #835
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Dosla do 39+2, jos niti jedan vaginalac. Odradila danas zadnji pregled prije termina, a sljedeci je tek dva dana poslije termina, druge srijede. Ako ne rodim u noci s ponedjeljka na utorak, sto mi je trenutno radni plan. Mada, saznala sam da mi je doktor dezuran od cetvrtka do nedjelje drugi tjedan, takodjer, pa razmatram i tu mogucnost.
    a čuj, ti se smiješ, ali nije isključeno da će se dijete prilagoditi tvojim željama, moja druga je baš tako, rođena na dan koji sam isplanirala mjesec dana ranije. Bilo mi je baš zgodno da se tad rodi

    nego, ajde ti pikiraj na 29.11. bar nikad nećemo propustit šunkov rođendan, taj datum se ne zaboravlja, zapisan je u kolektivnoj memoriji
    Posljednje uređivanje od puntica : 15.11.2012. at 01:54

  36. #836
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hm. Da nazovem doktora sutra pa da pitam jel dezuran na Dan republike?

  37. #837
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kriva procjena... prosla noc s 19. na 20. i - nista.

    No dosli smo do 40+2, jos uvijek bez ijednog vaginalnog pregleda (da ne pricam o amnioskopiji ili tko zna cemu).

  38. #838
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    super! preostalo je samo slatko isčekivanje )))

  39. #839
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dosli smo do 41+1, odradili CTG jucer, a danas UZV (prvi put je doktor mjerio i AFI). Jos uvijek nista od vaginalnih pregleda jer je sve u redu. Sljedece druzenje u petak, ako ostanem u komadu. Ako i tad bude sve super na CTG-u i na UZV, opet cemo preskakati vaginalac i eventualno razmisljati o nekoj metodi indukcije s navrsenih 42 tjedna, sto je drugi ponedjeljak. Juhuhu.

  40. #840
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    ja se isto uvijek pitam kako dr zna jel "dolje " sve ok,da se ne otvaraš itd ako nema vaginalnih? moja dr recimo me nije gledala od početka trrudnoće skoro a sad sam 26 tt...moju kumu je dr Podobnik gledao vaginalno na svakom pregledu !!

  41. #841
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    što ima "ne" biti ok vaginalno ako je djetetu dobro? što se može sa informacijom da je žena prst-dva-tri otvorena? zar nije to normalno pred kraj trudnoće?

  42. #842
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Oćeš reći da je isto ako je trudnica skroz zatvorena ili ako je otvorena dva, tri prsta?

    Koji put..čitajući tako neke komentare tu...pomislim kako je ovaj virtualni svijet ustvari nešto paralelno sa uobičajenim svijetom i da bih možda ipak trebala odustati od takve vrste komunikacije.

    jer..ne treba nam ni uzv, jer..što ima veze ako postoji ikakva deformacija kod djeteta iki žene, isto je..ionako ćeš roditi kući i sve ćeš vidjeti kad se dijete rodi
    Posljednje uređivanje od Trina : 28.11.2012. at 12:50

  43. #843
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Oćeš reći da je isto ako je trudnica skroz zatvorena ili ako je otvorena dva, tri prsta?

    Koji put..čitajući tako neke komentare tu...pomislim kako je ovaj virtualni svijet ustvari nešto paralelno sa uobičajenim svijetom i da bih možda ipak trebala odustati od takve vrste komunikacije.

    jer..ne treba nam ni uzv, jer..što ima veze ako postoji ikakva deformacija kod djeteta iki žene, isto je..ionako ćeš roditi kući i sve ćeš vidjeti kad se dijete rodi
    generaliziras.

  44. #844
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ne generaliziram.
    Nego samo ležerno komentiram neke stavove kod pojedinih žena na ovom forumu, da za porod ništa nije potrebno osim ljubavi, romantike i kamere kojom ćeš sve to snimiti i pokazati čitavom svijetu..jer jednako tako ležerni su i njihovi odgovori na ozbiljna pitanja, ženama koje ozbiljno shvaćaju trudnoću, medicinu, rodilišta i porode. Pa citiram jednu mladu trudnicu koju poznajem površno ali dovoljno da vodimo lagane razgovore: "porod u kući je tako cool".

  45. #845
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uopce ne vjeruem da je za porod dovoljna romantika (zapravo ocekujem da cu riknuti od bolova, ovako ili onako), ali stvarno smatram da u mojem slucaju, gdje je sve u najboljem redu od pocetka, niti jedan vaginalni pregled nije do sad bio potreban tj. cak jos uvijek nije.

    Do 36. tjedna nije bilo nikakvih naznaka da nesto ne valja i da bi trebalo pregledavati pa nitko nista nije gledao vaginalno. Onda od 36. tjedna nadalje vise nije bilo bitno. Svaki put me doktor pita zelim li (mora pitati), a s obzirom da vjerujem u njegovu strucnost i procjenu (i sve ostale preglede koje radi, a da nisu invazivni), ostavljam njemu da odluci. I odlucio je, svaki put, da nije bitno sto se dolje dogadja. Ovdje ne zaustavljaju porod, osim u rijetkim slucajevima kad nesto ne valja s bebom, od 36. tjedna, tako da bi otvorenost ili zatvorenost samo bila nekakva informacija za okaciti macku o rep. U mojem slucaju, ponavljam. Vjerujem da ima situacija kad su vaginalni pregledi potrebni.

    Sad, s preko 40 tjedana, tj. cak preko 41, stvarno nikome nije bitno otvaram se ili ne. Pregledavamo redovito plodnu vodu UZV-om, otkucaje preko CTG-a, moj tlak i urin, a sve ostalo je nebitno tj. svejedno je otvaram li se pola prsta na dan, ili uopce ne. Ovisno o svim ovim rezultatima, odlucuje se i o vaginalnom pregledu. Dok god je sve u redu, a nisam punih 42 tjedna, doktor kaze da nema razloga gledati sto ima dolje. Ako doguramo do 42. onda cemo pogledati, cisto da vidimo hocu li ikad roditi sama, ili ce ipak trebati neka od metoda indukcije.

    Meni bas pase ovako kako je, a najvise od svega mi odgovara to sto imam pravo glasa i nista, ama bas nista, ne rade bez moje suglasnosti. Naravno, sve i ovdje ovisi o doktoru, nisu svi isti. Ima ih u ovoj mojoj bolnici vise nego dovoljno kojima uopce ne zelim prici. Ni obucena, ono, na cesti. A kamoli u ordinaciji ili radjaoni.

  46. #846
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vrijeme je da prijavim prvi vaginalni pregled: 41+4.

  47. #847
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    jer..ne treba nam ni uzv, jer..što ima veze ako postoji ikakva deformacija kod djeteta iki žene, isto je..ionako ćeš roditi kući i sve ćeš vidjeti kad se dijete rodi
    Stvarno Trina, uspoređuješ kruške i jabuke. Ako vaginalni pregledi nisu dokazani da išta pomažu i da mogu biti štetni, kao što vidimo od forumašica koje žive u drugim zemljama ne rade se uopće rutinski, nije mi jasno zašto treba ih predstavljati kao super stvar koja svakoj trudnici treba?

    Jedna frendica mi je trenutno u Belgiji, čeka 4. dijete, prvo izvan HR, pričala je svojim liječnikom kako se u HR radi amnioskopija nakon xy tjedna, on je samo kolutao očima i rekao zar još, to se ne radi ovdje već 10 godina jer je neučinkovito. Prakse treba revidirati i procjenjivati, izbaciti i dodati ono što treba jer fakat nema smisla drviti uvijek po istom jer se to "uvijek tako radilo".

    Kaae, držimo fige da beba krene na put brzo. Meni je krenulo sa 41+6
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.12.2012. at 10:08

  48. #848

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    35

    Početno

    Pozdrav svima!
    Osobno volim da me ginić pri svakom pregledu vaginalno pregleda ( govorim u trudnoći, naravno ). Tada vidi imam li pojačani iscjedak ili kakvu upalu. Skroz vjerujem giniću jer je zaista profesionalan i stručan, a nadasve pažljiv, a i znam da svaki naš ginekolog pod obavezno prisusutvuje stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu gdje se informiraju i raspravljaju o svim mogućim metodama, a niti smatram da je vani tako savršena situacija i da su bolji doktori nego kod nas. Svuda ima svega. Znam iz iskustva. Uglavnom, ja jesam za vaginalni pregled u trudnoći.

  49. #849
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno Trina, uspoređuješ kruške i jabuke. Ako vaginalni pregledi nisu dokazani da išta pomažu i da mogu biti štetni, kao što vidimo od forumašica koje žive u drugim zemljama ne rade se uopće rutinski, nije mi jasno zašto treba ih predstavljati kao super stvar koja svakoj trudnici treba?

    Jedna frendica mi je trenutno u Belgiji, čeka 4. dijete, prvo izvan HR, pričala je svojim liječnikom kako se u HR radi amnioskopija nakon xy tjedna, on je samo kolutao očima i rekao zar još, to se ne radi ovdje već 10 godina jer je neučinkovito. Prakse treba revidirati i procjenjivati, izbaciti i dodati ono što treba jer fakat nema smisla drviti uvijek po istom jer se to "uvijek tako radilo".

    Kaae, držimo fige da beba krene na put brzo. Meni je krenulo sa 41+6
    Mrzim vaginalne preglede. Odvratni su. U četiri trudnoće imala sam ih sve skupa možda 10 (u zadnjoj ih je bilo 5,6). Sve su to bile situacije kad se moralo. za razliku od nekih tu, ja mislim da medicinski faks vrijedi. I vjerujem većini doktora. Ajde, ima i njih svakakvih. Ali definitvno vjeruje više nego nekome sa foruma. Pa kad je taj pregled potreban, kad ginekolog kaže da treba, onda ću istrpiti tih minutu, dvije i napraviti kako on misli da treba.

  50. #850

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    5

    Početno

    Pozdrav svima! Nova sam na forumu i čitam ovu temu i stvarno je zanimljiva, toliko različitih mišljenja.... slažem se s tim da su nasi lječnici nazdani što se tiće zapada posebice kad se radi o brijanju, klistiru i rezanju prilikom poroda. užas! ali što se tiće vaginalnog pregleda mislim da ne šteti i apsolutno sam za njega. da nije bilo vaginalnog pregleda ja nikada nebih iznjela svoju trudnocu do kraja, počeo mi se skraćivati i smekšavati cerviks sa 26 tjedana bez ikakvih bolova jednostavno od težine bebice (imam genetski problem, vezivno tkivo mi je slabo i pod pritiskom se otvaram) a to nikada ne bih saznala da nije bilo vaginalnog pregleda. Na sreću uspjeli su me u bolnici pomoću infuziije partusistena zatvoriti i uz strogo mirovanje i izgurala sam do punih 37 tjedana. Nikada ni jedan vaginalni pregled nije mi bio bolan u niti jednom smislu i nikada nisam krvarila poslje, ali bome jesam nakon spolnog odnosa. Sada sam opet trudna i imam ponovno isti problem, koji se pojavio puno ranije već u 19 tjednu, pošto se radi o drugoj trudnoći.... cerviks skraćen i smekšan, ali nisam se počela otvarati i sad mi tablete partusistena održavaju situaciju dolje. Strahujem od svakog pregleda i radujem se kad mi gin.kaže da je stanje nepromjenjeno. Tako da ne treba biti potpuno protiv vaginalnog pregleda jer vam on može spasiti bebicu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •