Stranica 2 od 23 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Označiš tekst i klikneš na znak koji je kao balončić iz stripova (kad dođeš na njega napiše ti "omotaj izabrani tekst s QUOTE oznakama") i on ti stavi citat oko teksta. I svaki red koji hoćeš tako odvojiti i replicirati na njega, svaki označiš i stisneš taj znak.
    Hvala, probat cu drugi put.

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to ipak ne garantira da nema bakterija u prostoriji itd. :/
    anchie, sad ga fućkaj. bakterija ima svugdje, tak ti isto može navuć bakterije vaginalnim UZV-om. onda po toj logici najbolje niti ne ići doktoru voditi trudnoću, neg onak kak su naše bake.

  3. #53
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ali imaš i svoje bakterije koje ne trebaju biti pored cerviksa, koje se vaginalnim pregledom poguraju na cerviks a i sa UZV ne treba pretjerivati, prečesto žene odlaze prerano.. toliko pomutnje taj uzv zna prouzročiti. Stvarno je ok da to postoji, no ništa od toga ne treba "zlorabiti", par uzv pregleda u trudnoći su čist dovoljni kod normalne trudnoće, nema potrebe za više. I da, često se u današnje vrijeme ispostavlja da je bolje onako kako su naše bake - sreća mi za razliku od njih imamo tehnologiju koja nam može pomoći u onim situacijama kada za njih nije bilo spasa; no isto tako ta tehnologija nam nerijetko donese mnogo problema ukoliko je se ne koristi samo onda kad stvarno treba.

    Btw, doktor ne može voditi tvoju trudnoću.. ti je vodiš, ti si glavni akter.. oni je samo mogu pratiti

  4. #54
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja bih umrla da me je moja ginekologica skoro pa na svakom pregledu pregledala i vaginalno. Meni je to bolno za poludit.

    Prva trudnoća - jedan vaginalni, pred sam kraj.
    Druga trudnoća - isto jedan, ali negdje u sredini jer sam malo krvarila.
    Treća trudnoća - ni jedan vaginalni pregled.

    Ne voli ona čačkati tamo dole ako je trudnoća uredna in sve ok. Uvijek kaže, da može napraviti više štete nego koristi i ja se u potpunosti slažem. Sve 3 trudnoće sam vodila u Sloveniji.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    105

    Početno

    pa po tome i svaki sex gura eventualne bakterije prema cerviksu?! kaj ne....pa mislim da je pregled sa sterilnom rukavicom manje opasan onda od pimpeka...kaj ja znam...
    kako bi inače doktorica skužila da mi je cerviks skračen i savjetovala mirovanje/bolvanje? Ne kužim baš.


    Mislim, mene je moja pregledala prvi put tam negdje sa 15 tjedna, a sa 22 dijagnoza skraćen cerviks i mirovanje. Znam da nije pobornik vaginalnih pregleda al tu i tamo koji sigurno nije loše napraviti.Jer ja na primjer ne bi otišla doma mirovat da mi nije rekla jer se super osjećam i dalje...

  6. #56
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj principesa prvotno napisa Vidi poruku
    pa po tome i svaki sex gura eventualne bakterije prema cerviksu?! kaj ne....pa mislim da je pregled sa sterilnom rukavicom manje opasan onda od pimpeka...kaj ja znam...
    To je i meni palo na pamet No na pimpeka smo se navikli, on ako i ima neke bakterije, to su onda naše normalne domaće - jer barem jednom ste to morali napraviti bez kondoma, jel te


    kako bi inače doktorica skužila da mi je cerviks skračen i savjetovala mirovanje/bolvanje? Ne kužim baš.
    Skraćeni cerviks nije nužno i znak da se treba mirovati. Možda je to bio način tvog tijela da se pripremi za porod. Ne otvara se svaka žena isto, neka se polako otvara kroz trudnoću, neka je zatvorena kompletno do samog poroda. Znam masu žena koje su mirovale jer su se "otvorile" pa su na kraju prenijele i bile inducirane

    E sad, moglo bi se i na temu mirovanja... na svom predavanju u Zg, Odent je rekao da je mirovanje neučinkovito - da ako se žena otvara da ne postoji način da se to otvaranje zaustavi - da to medicina još nije uspjela. Jer, gledajući i one slučajeve oko mene žena koje su se stvarno mahnito otvarale, one su i mirovale i dalje su se nastavile otvarati i rodile prijevremeno :/ Među ostalim je spomenuo da kod nas previše žena miruje, i da to mirovanje ne utječe dobro na razvoj djetetovog centra za ravnotežu (ili tako nešto, ne sjećam se sad točno) jer se to kod djeteta razvija s majčinim kretanjem a kad majka miruje cijelo vrijeme nema stimulacije tog centra.

    Stvari definitivno nisu crno bijele..

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    mirovanje neučinkovito - da ako se žena otvara da ne postoji način da se to otvaranje zaustavi - da to medicina još nije uspjela. Jer, gledajući i one slučajeve oko mene žena koje su se stvarno mahnito otvarale, one su i mirovale i dalje su se nastavile otvarati i rodile prijevremeno :/ Među ostalim je spomenuo da kod nas previše žena miruje, i da to mirovanje ne utječe dobro na razvoj djetetovog centra za ravnotežu (ili tako nešto, ne sjećam se sad točno) jer se to kod djeteta razvija s majčinim kretanjem a kad majka miruje cijelo vrijeme nema stimulacije tog centra...
    Ja sam shvatila da se mirovanjem ne zaustavlja otvaranje, ali da bi se pretjeranom aktivnoscu ono moglo i ubrzati, sto bi trebalo izbjeci.

  8. #58
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pretjeranom aktivnošću možda i da.. ne znam stvarno, nisam stručnjak na tom polju No koliko trudnica znamo da pretjeruju s aktivnošću u trudnoći? ja ih baš i ne poznam...

  9. #59

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pretjeranom aktivnošću možda i da.. ne znam stvarno, nisam stručnjak na tom polju No koliko trudnica znamo da pretjeruju s aktivnošću u trudnoći? ja ih baš i ne poznam...
    Pa npr. lagana setnja od pol sata bi bila umjerena aktivnost, a hodanje od 2-3 sata nakon kojeg si skroz iscrpljen pretjerana.
    Ili, ljuljati dijete na ljuljacki (moja prijateljica) za razliku od trcati za njim po parku 45 minuta (ja) - ovo drugo mi vec postaje pretjerana aktivnost, previse me umara i osjecam da mi vise ne odgovara.
    Znaci kod "pretjerivanja" ne mislim na bungee jumping, nego na one stvari koje te cine iscrpljenom i previse umaraju. Mozda je to otvaranje znak da zena treba malo usporiti i u tom smislu moze biti upozorenje.

  10. #60
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ali isto tako nekome jedna aktivnost može biti sasvim normalna, drugome pretjerana - to ovisi i o formi osobe. Zato mislim da je bitnije da doktori razgovaraju s trudnicama i da ih uče slušati simptome koje im tijelo odašilje, nego da se sve bazira na vaginalnom pregledu koji je svaka 4 tjedna.

    Mozda je to otvaranje znak da zena treba malo usporiti i u tom smislu moze biti upozorenje.
    Možda. Al ja ne vjerujem u vaginalne preglede (barem ne ovakve kakvi se rade kod nas), pa ne vjerujem stoga ni u tome da je to primjećeno otvaranje znak da se treba usporiti. Ja na to gledam kao na znak da se tijelo priprema na porod, a svačije tijelo je drugačije i to je ono što je malo problematično - što se sve trpa u isti kalup i od svih tijela svih žena očekuje da u trudnoći reagiraju jednako.

    Obzirom da se vani vaginalni pregledi ne rade u tolikoj mjeri kao kod nas, vjerujem da bi onda kod njih morale stope preuranjenih poroda biti puno veće nego kod nas. A nekako ne mislim da je to baš slučaj, jer zašto ne bi radili vaginalne preglede ako se time može spriječiti prerani porod? No obzirom da su vani skužili da baš to često čeprkanje nerijetko dovede do preranih poroda, oni su napustili tu praksu. No čini se da smo eto mi jedni od rijetkih kod kojih baš ti vaginalni spašavaju sve, a svi drugi su ludi... Nekako ne vjerujem baš da smo mi uvijek najpametniji, nekad treba i pregristi i priznati da je medicina napredovala i napustiti stare prakse koje su loše. Samo što taj dio nama teže ide

  11. #61

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali isto tako nekome jedna aktivnost može biti sasvim normalna, drugome pretjerana - to ovisi i o formi osobe. Zato mislim da je bitnije da doktori razgovaraju s trudnicama i da ih uče slušati simptome koje im tijelo odašilje, nego da se sve bazira na vaginalnom pregledu koji je svaka 4 tjedna.
    Slazem se, mada bih ja za sebe odabrala i jedno i drugo.

    Možda. Al ja ne vjerujem u vaginalne preglede (barem ne ovakve kakvi se rade kod nas), pa ne vjerujem stoga ni u tome da je to primjećeno otvaranje znak da se treba usporiti. Ja na to gledam kao na znak da se tijelo priprema na porod, a svačije tijelo je drugačije i to je ono što je malo problematično - što se sve trpa u isti kalup i od svih tijela svih žena očekuje da u trudnoći reagiraju jednako.
    Ja "vjerujem" jer imam dobro iskustvo prve trudnoce, i s pregledima i s doktorom i s mirnocom koju sam osjecala tijekom cijele trudnoce, a za koju vjerujem da su zasluzni i pregledi i odgovori koje sam dobivala na svoja pitanja svaka 4 tjedna.

    No obzirom da su vani skužili da baš to često čeprkanje nerijetko dovede do preranih poroda, oni su napustili tu praksu.
    Koliko često je nerijetko? U brojkama?

    No čini se da smo eto mi jedni od rijetkih kod kojih baš ti vaginalni spašavaju sve, a svi drugi su ludi... Nekako ne vjerujem baš da smo mi uvijek najpametniji,
    Ovo mi se čini ipak malo prestroga ocjena, ne bih se slozila s generaliziranjem "mi". Znam da pritom mislis na hrvatsko zdravstvo, ali ne bih ga ja bas tako opisala.

    U svakom slucaju, sve to sto pises ima smisla, ja bih samo voljela znati konkretne podatke. Znaci u kojoj mjeri vise od npr. 2 vaginalna pregleda u trudnoci utjjecu na preuranjeni porod. Koja je statistika?
    I otvorena sam za promjenu stava o ovoj temi, stava koji sam formirala na osnovu vlastitog iskustva prve trudnoce, ali trebam uvjerljive argumente za i protiv.
    Ne znam, da zivim u Švedskoj mozda bih i obavila 1 pregled, ali ne zivim, pa eto. Za sebe biram ovo svaka 4 tjedna.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Ovo je bio moj najduzi post na forumu, samo zato jer sam naucila "parcijalno quotati" pa se pravim vazna, od sad cu se suzdrzavati

  13. #63
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    U mojoj zadnjoj trudnoći vaginalnim pregledom u 10 tj. je utvrđeno da sam potpuno i propisno zatvorena . Potpuni spontani pobačaj je nastupio je dva (2) sata nakon tog pregleda. Ovo je drastičan primjer , ali mi se isto tako čini potpuno točna tvrdnja da pokazuje samo trenutno (ali baš trenutno) stanje.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U mojoj zadnjoj trudnoći vaginalnim pregledom u 10 tj. je utvrđeno da sam potpuno i propisno zatvorena . Potpuni spontani pobačaj je nastupio je dva (2) sata nakon tog pregleda. Ovo je drastičan primjer , ali mi se isto tako čini potpuno točna tvrdnja da pokazuje samo trenutno (ali baš trenutno) stanje.
    Zao mi je.
    Mislis da je pobacaj povezan s pregledom? Ili je postojalo neko objasnjenje?

  15. #65
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Može li mi netko objasniti zašto je vaginalni pregled u trudnoći u nas učestala praksa, kad je on nepotreban? Pretpostavljam da se i naši liječnici neprestano stručno usavršavaju i da su upoznati i s liječničkom praksom u svijetu. Čemu onda i dalje pregledi, kad bi im ukidanje istih skratilo i time olakšalo posao?

  16. #66
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Zao mi je.
    Mislis da je pobacaj povezan s pregledom? Ili je postojalo neko objasnjenje?
    Ma nije bio povezan sa pregledom. Plod se prestao razvijati . Ali sam htjela reći da sam pregled nije govorio niti o čemu jel je potpuno otvaranje cerviksa i pobačaj nastupio nakon samo dva sata.

  17. #67
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Zbog čega naši doktori ne žele mijenjati svoju praksu (koja je DOKAZANO loša)? Zbog čega oni nas ugrožavaju nastavljanjem te prakse, a izbjegavaju normalan ljudski razgovor iz kojeg se puno više može saznati o stanju pacijentice i njenoj eventualnoj otvorenosti nego što se to može saznati iz vaginalnog pregleda?
    stvarno ne znam kako bi doktor iz našeg razgovora mogao zaključiti nešto jesam li otvorena ili ne? niti jedna od mojih prijateljica koja je imala problem prijevremenog otvaranja nije otvaranje kao takvo osjetila, ustanovljeno je kod vaginalnog pregleda.

    E sad, moglo bi se i na temu mirovanja... na svom predavanju u Zg, Odent je rekao da je mirovanje neučinkovito - da ako se žena otvara da ne postoji način da se to otvaranje zaustavi - da to medicina još nije uspjela. Jer, gledajući i one slučajeve oko mene žena koje su se stvarno mahnito otvarale, one su i mirovale i dalje su se nastavile otvarati i rodile prijevremeno
    živ sam primjer učinkovitosti mirovanja u tom pogledu. Zbog LETZ konizacije imam skraćeni cerviks i bojazan ginekologa (3 ista mišljenja: privatni gin koji mi vodi trudnoću, socijalni koji mi izdaje uputnice, recepte itd. te dr. Kos iz poliklinike Vili) da bi se mogao još više skratiti i rezultirati prijevremenim otvaranjem. mirujem ne samo zbog cerviksa već i zbog hematoma na početku trudnoće, bolova u donjem dijelu trbuha i kontrakcija kroz cijelu trudnoću i mogu reći slijedeće: u 17 tj. mi je dr Kos radio cervikometriju koja je tada pokazivala 26 mm (nije alarmantno, ali zabrinjavajuće za tako ranu trudnoću), a u 33. tjednu je bio 34 mm (isti dr, isti uzv aparat)! poboljšanje nalaza kao posljedica mirovanja.

    anchie76 principesa prvotno napisa
    pa po tome i svaki sex gura eventualne bakterije prema cerviksu?! kaj ne....pa mislim da je pregled sa sterilnom rukavicom manje opasan onda od pimpeka...kaj ja znam...



    To je i meni palo na pamet No na pimpeka smo se navikli, on ako i ima neke bakterije, to su onda naše normalne domaće - jer barem jednom ste to morali napraviti bez kondoma, jel te
    a ovo je posve besmisleno - govorimo ponajprije o bakterijama koje gin sterilnim rukavicama gura prema cervixu (valjda bakterije s vanjske strane spolovila?!), pa po toj logici ih gura i penis (sa ili bez kondoma)! što znači da se u trudnoći ne bismo trebale sexati? ne govorimo o bakterijama s rukavice ili penisa, pogotovo ne iz zraka (njih ima valjda više u gin. ordinaciji nego u spavaćoj sobi?) i ja bih stvarno voljela vidjeti statističke podatke o infekcijama/prijevremenim porodima uzrokovanim vaginalnim pregledom vs. onih u trudnoćama bez vaginalnih pregleda.
    btv. cijelu trudnoću me vaginalno pregledavaju svaka 3 tjedna, 3 puta dnevno si vaginaln apliciram utrogestane (pranje ruku antibekterijskim sapunom prije toga) i evo u 35. tjednu (da pokucam u drvo cevikalni brisevi savršeni, vaginalne ili urinarne infekcije me potpuno zaobišle)

    upravo nedijagnosticirano otvaranje može biti uzrokom vaginalnih infekcija i toga se daleko više bojim nego pažljivog vaginalnog pregleda.


    a skraćeni cerviks ili otvaranje ustanovljeno vaginalnim pregledom kao stanje koje vrijedi samo u toj minuti i može se promijeniti već po izlasku iz ordinacije - pa ne ide otvaranje bez trudova/spontanog tako brzo da se situacija promijeni u sat-dva! za to ipak treba nekoliko dana/tjedana i može se imati pod kontrolom redovitim pregledima svaka cca. 3 tjedna, ogreničenim kretanjem/mirovanjem u slučaju indikacije za to.

    također mi se kosa na glavi diže od savjeta o izbjegavanju uzv prije 8. ili 10. tjedna jer se ranije kao nema što vidjeti jer još ne kuca srce. i prije otkucaja srca može se vidjeti GV, je li plod u maternici ili ne... u slučaju izvanmaternične trudnoće koja nije dijagnosticirana na vrijeme zbog "čekanja da se na uzv vidi srčeko, čemju se prije sekirati" znam dva slučaja sepse, čak i gubitka jajnika i jajovoda...

    slažem se da svatko treba preuzeti rizik za svoju trudnoću, ali i odgovornost prema nerođenom djetetu - svaka trudnoća je priča za sebe, a upravo učestale kontrole spasile su neke trudnice ili im omogućile da izbjegnu invazivnije pretrage (npr. duži i detaljniji uzv mini anomaly scan vs. amniocinteza/analiza korionskih resica).

  18. #68
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ni meni nije jasno ovo s razgovorom između liječnika i pacijentice kao načinom otkrivanja eventualne otvorenosti. Kako je to moguće?
    Posljednje uređivanje od n.grace : 27.09.2010. at 20:11 Razlog: tipfeler

  19. #69
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    I još bih nadodala da nikad nisam bila kod liječnika koji je izbjegavao razgovor sa mnom. Da sam naišla na takvog, potražila bih drugog liječnika.

  20. #70
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    U prvoj trudnoći sam do 10 tjedana bila kod soc.ginekologa i svaka 2 tjedna od 6. tjedna vaginalni pregled pa UZV, a od 16 tjedna kod privatnika i samo jedan ginekološki pregled pred kraj trudnoće.
    Ovaj put kod socijalnog ginekologa, koji je inače i privatni (isti kao u prvoj trudnoći) i do sada (14 tjedana) 0 pregleda vaginalno, osim uzimanja papa testa, koji sam radila godinu dana prije, inače ni to, a i prešli smo od ovog zadnjeg pregleda na abdominalni ultrazvuk. Vidjet ćemo kako će to teći do kraja...

  21. #71
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Može li mi netko objasniti zašto je vaginalni pregled u trudnoći u nas učestala praksa, kad je on nepotreban? Pretpostavljam da se i naši liječnici neprestano stručno usavršavaju i da su upoznati i s liječničkom praksom u svijetu. Čemu onda i dalje pregledi, kad bi im ukidanje istih skratilo i time olakšalo posao?
    evo sto o tome kaze dr alfirevic iz engleske (link na clanak na drugom topicu http://forum.roda.hr/threads/59653-d...#post1710043 )

    Otkrio nam je i dramatičnu razliku u praćenju trudnoće i obavljanju porođaja kod nas i u Velikoj Britaniji. Svi znamo da se ženama u Hrvatskoj, ali i u nekim drugim susjednim zemljama, rutinski, bez izuzetka, prilikom porođaja daje klistir, vrši epiziotomija... iako je takva rutina odavno napuštena u razvijenom svijetu.

    - Često pitam svoje prijatelje u Hrvatskoj je li istina da svaka zdrava trudnica mora imati po desetak vaginalnih pregleda tijekom trudnoće, klistir i brijanje prije poroda i epiziotomiju nakon poroda. Kažu - ako to prestanemo raditi, a nešto ode po krivu, tužit će nas. Ja im, pola u šali, pola u zbilji, odgovoram da bi nas u Liverpoolu tužili da to radimo, a mene je rad u Cochrane kolaboraciji uvjerio da je liječnicima puno lakše raditi nešto, pa makar i medicinski bezvrijedno, nego ništa.
    zato sto je kod nas zdravstveni sustav jos uvijek trom, spor, patrijarhalan, gradjen na autoritetima, apsolutnim istinama i uvjerenjem da je medicina egzaktna znanost u kojoj je sve sto se radi nepromjenjivo i jedino ispravno.

    primjer.

    prije 3 godine u hrvatskoj je gostovao dr. marsden wagner i posjetio vinogradsku bolnicu. ostao je zaprepasten cinjenicom da se zene rutinski klistiraju i briju prije poroda. pitao je ginekologa koji ga je vodio u obilazak rodilista, a koji je tada bio predsjednik hrvatske udruge ginekologa i opstreticara zasto je to tako, kad u zadnjih 25 godina sva istrazivanja u svijetu pokazuju ne da je to nepotrebno, nego i potencijalno stetno.

    sto mu je ovaj odgovorio? da se to tako u vinogradskoj radi zadnjih 25 godina i tako ce i ubuduce.

    haug.

    zato sto se tako radi. treba li dodatnih objasnjenja? a ovo je vrlo banalan primjer, klizma i brijanje vise uopce nisu tema rasprava koliko je jasno svima da ne trebaju biti dio poroda. sto bi bilo da ga je pitao za lezanje u porodu, za drip, za epiziotomiju...

    to je objavljeno od rijeci do rijeci u nekom zenskom casopisu, ne sjecam se vise tocno kojem.

  22. #72

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    cure moje, svaka čast dr Alfireviću, ali vi zaboravljate da smo mi u HR a ne u nekoj od Europskih zemalja i mnoge majke a i one koje očekuju bebače (uključujući mene) ipak imamo šansu za preglede svaka 4 tjedna svoje trudnoće. to se vani ne radi - ne pokriva zdravstveno. valjda imaju 3 pregleda (10., 20. i 30. tjedan), a ostalo samo kontroliraju tlak i tjelesnu težinu. i to zbog štednje, a ne zbog razloga za koje mi mislimo da su ti. to je moj stav, isto kao što je moj stav osobni, da ću tražiti klizmu prije poroda i obrijati se. dobro muž će jer vjerojatno neću moći dosegnuti pipicu .
    isto mi je tako lakše podnositi trudnoću i biti upućena u rast i razvoj svoje bebe svaka 4 tjedna radeći UZV i pregled (vaginalni). i da se ponovim, ne mislim da je to štetnije od kakanja u porodu. svako ipak treba odlučiti za sebe i naći doktora koji će tim željama udovoljiti.

  23. #73
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    cure moje, svaka čast dr Alfireviću, ali vi zaboravljate da smo mi u HR a ne u nekoj od Europskih zemalja i mnoge majke a i one koje očekuju bebače (uključujući mene) ipak imamo šansu za preglede svaka 4 tjedna svoje trudnoće. to se vani ne radi - ne pokriva zdravstveno. valjda imaju 3 pregleda (10., 20. i 30. tjedan), a ostalo samo kontroliraju tlak i tjelesnu težinu. i to zbog štednje, a ne zbog razloga za koje mi mislimo da su ti. to je moj stav, isto kao što je moj stav osobni, da ću tražiti klizmu prije poroda i obrijati se. dobro muž će jer vjerojatno neću moći dosegnuti pipicu .
    isto mi je tako lakše podnositi trudnoću i biti upućena u rast i razvoj svoje bebe svaka 4 tjedna radeći UZV i pregled (vaginalni). i da se ponovim, ne mislim da je to štetnije od kakanja u porodu. svako ipak treba odlučiti za sebe i naći doktora koji će tim željama udovoljiti.
    potpisujem!
    i drago mi je što mogu imati pregeld svaka 3 ili 4 tjedna i tako imati svoju trudnoću i razvoj bebe pod kontrolom jer se za dva ili dva i po mjeseca razmaka od kontrole do kontrole čuda mogu dogoditi i s bebom, i s posteljicom, i s plodnom vodom i sl....

  24. #74
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    cure moje, svaka čast dr Alfireviću, ali vi zaboravljate da smo mi u HR a ne u nekoj od Europskih zemalja i mnoge majke a i one koje očekuju bebače (uključujući mene) ipak imamo šansu za preglede svaka 4 tjedna svoje trudnoće. to se vani ne radi - ne pokriva zdravstveno. valjda imaju 3 pregleda (10., 20. i 30. tjedan), a ostalo samo kontroliraju tlak i tjelesnu težinu. i to zbog štednje, a ne zbog razloga za koje mi mislimo da su ti. to je moj stav, isto kao što je moj stav osobni, da ću tražiti klizmu prije poroda i obrijati se. dobro muž će jer vjerojatno neću moći dosegnuti pipicu .
    isto mi je tako lakše podnositi trudnoću i biti upućena u rast i razvoj svoje bebe svaka 4 tjedna radeći UZV i pregled (vaginalni). i da se ponovim, ne mislim da je to štetnije od kakanja u porodu. svako ipak treba odlučiti za sebe i naći doktora koji će tim željama udovoljiti.
    Identično mome razmišljanju prije 7 godina kada sam još mislila da se sistem brine za mene i moje dijete. No nadam se da za 7 godina nećeš sa žaljenjem gledati unatrag (kao ja) što neke stvari nisi napravila drugačije, jer su info bile tu. No iako su info dostupne, vrlo lako moguće da većini treba taj proces od "7" ili već xy godina da mu te informacije sjednu tamo gdje trebaju a moguće da treba i proces da prođeš kroz to, pa makar ti kasnije i bilo žao, da bi bio u stanju se okrenuti i reći "to je stvarno moglo bolje i drugačije".

    U svakom slučaju sretno, svi smo mi odgovorni za sebe i svoju djecu što god odlučili

  25. #75
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Neli prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem!
    i drago mi je što mogu imati pregeld svaka 3 ili 4 tjedna i tako imati svoju trudnoću i razvoj bebe pod kontrolom jer se za dva ili dva i po mjeseca razmaka od kontrole do kontrole čuda mogu dogoditi i s bebom, i s posteljicom, i s plodnom vodom i sl....
    Mogu se i u roku od 2 dana. I što ćemo sada, ići na pregled svaki dan? a mogu se i u roku od xy sati (eno primjer od sirius), šta ćemo onda? ići na pregled više puta dnevno? Gdje je kraj tome strahu?

  26. #76
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Slažem se s jajom i Neli.
    Meni je naš spor, trom i patrijarhalan zdravstveni sustav pomogao da dobijem dvoje zdrave, prekrasne djece. Imala sam divne liječnike koji su me pazili i u koje sam imala potpuno povjerenje; bila sam zahvalna na svim pregledima, kakvi god oni bili, jer bi me trenutno umirili kad bih saznala da je s bebama sve u redu.
    Ponovila bih svoje pitanje: kako je liječniku moguće iz razgovora s trudnicom saznati da li se ona počela otvarati? Stvarno ne razumijem, prosvijetlite me.

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu se i u roku od 2 dana. I što ćemo sada, ići na pregled svaki dan? a mogu se i u roku od xy sati (eno primjer od sirius), šta ćemo onda? ići na pregled više puta dnevno? Gdje je kraj tome strahu?
    joj nemoj me krivo shvatiti, i glupo mi je uopće komentirati nešto što je žalosno kao slučaj od Sirius, ali bolje biti u strahu i 4 tjedna između pregleda nego 3 puta u tih 9 mjeseci. meni je osobno lakše kad čujem, a i vidim da sve ide kak treba i da je s bebom sve ok. već sam napisala da po toj logici ni ne treba ići ginekologu za trudnoće niti cijeli život kak su radile naše bake, jer kaj oni znaju osim kaj su studirali najmanje 10 godina, a i ne daj Bog da ti netko prčka dolje. mislim da ti argumenti baš i nisu nešto

  28. #78
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu se i u roku od 2 dana. I što ćemo sada, ići na pregled svaki dan? a mogu se i u roku od xy sati (eno primjer od sirius), šta ćemo onda? ići na pregled više puta dnevno? Gdje je kraj tome strahu?
    U mom slučaju, strahu nije bilo kraja, na moju veliku žalost.
    I ne, nećemo ići na pregled više puta dnevno. Ali niti samo jedanput u jednom tromjesečju.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 28.09.2010. at 15:30

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s jajom i Neli.
    Meni je naš spor, trom i patrijarhalan zdravstveni sustav pomogao da dobijem dvoje zdrave, prekrasne djece. Imala sam divne liječnike koji su me pazili i u koje sam imala potpuno povjerenje; bila sam zahvalna na svim pregledima, kakvi god oni bili, jer bi me trenutno umirili kad bih saznala da je s bebama sve u redu.
    Ponovila bih svoje pitanje: kako je liječniku moguće iz razgovora s trudnicom saznati da li se ona počela otvarati? Stvarno ne razumijem, prosvijetlite me.
    da smo na Face-u, sad bi stisla like

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1

    Početno

    mislim da je kad govorimo o pregledima u trudnoci, kljucno pitanje sto cemo uciniti u slucaju odredjenog rezultata.
    npr. u slucaju tzv. "preranog" otvaranja: recimo da jedan lijecnik vidi da je zena otvorena par centimetara, a jos nije ni blizu vriijeme poroda.
    lijecnici ce reagirati raznoliko: neki ce postaviti dodatna pitanja, uzeti u obzir koja je to trudnoca po redu, zakljuciti da je to ponekad normalno, uzeti u obzir da je statisticki dokazano da se ni seklaza ni mirovanje ne mogu povezati s trajanjem trudnoce odnosno spreciti prerani porod.... drugi ce odvagnuti kolika je korist od toga da trudnica stalno u strahu razmislja o riziku preranog poroda, pa joj nece ni spomenuti taj nalaz, treci ce mozda preporuciti strogo mirovanje i dijete dovesti u veliki rizik po njegov razvoj zbog smanjenja senzorickih podrazaja koji su kljucni za razvoj ravnoteze i osjetila u fetusa, neki ce trudnicu narucivati na dodatne preglede i time joj unositi dodatni nemir ili mir, ovisno o tome kako pojedina osoba prihvaca takvo medicinsko pracenje.
    slazem se s time da je vazno imati povjerenja u lijecnika ili primalju koja prati trudnocu, da je lijep osjecaj dobiti dobre rezultate nalaza, ali mislim da se svaka trudnica treba i dodatno educirati i imati odredjenu dozu kriticnosti u situacijama kada se radi o njenom tijelu i njenom djetetu.
    vec godinama na ovom forumu slusamo price zena kojima je dijagnosticirano prerano otvaranje, koje su zbog toga bile na cuvanju trudnoce, na mirovanju i sl. da bi na kraju prenjele i morale ici na inducirani porod. nista nije apsolutno, pogotovo u medicini i mislim da je jedan od ciljeva ove rasprave podjeliti niz razlicitih stavova i iskustava, potaknuti dodatno razmisljanje i preispitivanje, sve s ciljem da nasa djeca koja dolaze dobiju najkvalitetniju skrb i da im omogucimo da se razvijaju u najmanje stresnoj mogucoj okolini

  31. #81
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Svaka čast studiju, ali nakon 10 ili 20 godina se stvari mijenjaju. Dolaze nova istraživanja, nova saznanja, a pitanje je koliko su naši ginekolozi u tijeku s napretkom struke.
    Znači dr. Alfirević nije stručnjak u Hrvatskoj, ali jest u Velikoj Britaniji?
    A kako onda objasniti da je meni ginekolog u jednoj renomiranoj privatnoj klinici 2 puta prepisao penicilinski antibiotik u trudnoći i još me uvjeravao da to nije "jaki" penicilin, iako je znao da sam ekstremno alergična.
    Sva sreća, ja čitam upute lijeka i konzultiram se uvijek sa drugim liječnicima. Ali mogla sam mu i vjerovati, pa bih popila penicilin .
    Kako je moguće da na prvom brisu nema bakterije, a na drugom ima, a nikakvom drugog vaginalnog kontakta nije bilo osim pregleda i vaginalnog ultrazvuka?
    Kako je moguće da u istoj klinici druga liječnica smatra da je bolje ne pregledavati vaginalno bez posebnog razloga (osim što ona nije studirala u RH)?
    Ginekolozi u Hrvatskoj uopće ne uče o fiziološkoj trudnoći i porodu, samo o patologiji, pa nju i traže.
    Ne zagovoram opciju ne odlaska liječniku, nego opciju pregleda kad ima razloga za to.
    Ako se trudnica osjeća dobro, što će joj više od kontrole tlaka, urina i posebnog naglaska na kvalitetnu prehranu.
    Jer raditi ultrazvuk s željom da se uvjerite da je beba OK možete onda i svaki dan. I opet u jednom malom postotku slučajeva neće biti dovoljno. A o šteti od tolikog zračenja da i ne govorimo.
    Trebali bi imati više povjerenje u seb i svoje tijelo da je sposobno iznijeti trudnoću do kraja.
    A u slučaju da iz bilo kojeg razloga osjetite da nešto nije u redu, naravno da ćete biti zahvalni da uz sebe imate stručnog ginekologa.
    Samo ne vidim svrhu stalne kontrole zdravih trudnica

  32. #82

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj cowgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka čast studiju, ali nakon 10 ili 20 godina se stvari mijenjaju. Dolaze nova istraživanja, nova saznanja, a pitanje je koliko su naši ginekolozi u tijeku s napretkom struke.
    Znači dr. Alfirević nije stručnjak u Hrvatskoj, ali jest u Velikoj Britaniji?
    A kako onda objasniti da je meni ginekolog u jednoj renomiranoj privatnoj klinici 2 puta prepisao penicilinski antibiotik u trudnoći i još me uvjeravao da to nije "jaki" penicilin, iako je znao da sam ekstremno alergična.
    Sva sreća, ja čitam upute lijeka i konzultiram se uvijek sa drugim liječnicima. Ali mogla sam mu i vjerovati, pa bih popila penicilin .
    Kako je moguće da na prvom brisu nema bakterije, a na drugom ima, a nikakvom drugog vaginalnog kontakta nije bilo osim pregleda i vaginalnog ultrazvuka?
    Kako je moguće da u istoj klinici druga liječnica smatra da je bolje ne pregledavati vaginalno bez posebnog razloga (osim što ona nije studirala u RH)?
    Ginekolozi u Hrvatskoj uopće ne uče o fiziološkoj trudnoći i porodu, samo o patologiji, pa nju i traže.
    Ne zagovoram opciju ne odlaska liječniku, nego opciju pregleda kad ima razloga za to.
    Ako se trudnica osjeća dobro, što će joj više od kontrole tlaka, urina i posebnog naglaska na kvalitetnu prehranu.
    Jer raditi ultrazvuk s željom da se uvjerite da je beba OK možete onda i svaki dan. I opet u jednom malom postotku slučajeva neće biti dovoljno. A o šteti od tolikog zračenja da i ne govorimo.
    Trebali bi imati više povjerenje u seb i svoje tijelo da je sposobno iznijeti trudnoću do kraja.
    A u slučaju da iz bilo kojeg razloga osjetite da nešto nije u redu, naravno da ćete biti zahvalni da uz sebe imate stručnog ginekologa.
    Samo ne vidim svrhu stalne kontrole zdravih trudnica
    štetnost ultrazvuka nije potvrđena, a još manje je istina da on zrači. on možda grije, ali ne zrači, dakle radi se o zvuku.
    a glede penicilina, pa kaj mu nisi rekla da si alergična?!

    i koje bakterije si imala na drugom brisu?!
    ureaplasma, toksikoplazma ili nekaj treće?

  33. #83
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s jajom i Neli.
    Meni je naš spor, trom i patrijarhalan zdravstveni sustav pomogao da dobijem dvoje zdrave, prekrasne djece. Imala sam divne liječnike koji su me pazili i u koje sam imala potpuno povjerenje; bila sam zahvalna na svim pregledima, kakvi god oni bili, jer bi me trenutno umirili kad bih saznala da je s bebama sve u redu.
    Ponovila bih svoje pitanje: kako je liječniku moguće iz razgovora s trudnicom saznati da li se ona počela otvarati? Stvarno ne razumijem, prosvijetlite me.
    n.grace, oprosti mozda ce moje pitanje biti preizravno, ali ti si imala problema sa zacecem? ili si imala rizicne trudnoce? bila si na utricima? cuvala trudnocu u bolnici?
    mislim, jedno od ovoga je vjerojatno tocno jer inace ne bi tvrdila da ti je nas zdravstveni sustav pomogao da dobijes dvoje zdrave djece (prekrasna su vjerojatno na tebe i TM )

    negdje na portalu ima jedna prica da zene radjaju onako kako zive... neke zive u grcu, strahu, neke u radosti itd..
    no, da ne idemo sada predaleko i preduboko, htjela bih svima vama postaviti pitanje jer vidim da polazete veliku nadu u cinjenicu sto ce vam netko gurnuti prst u rodnicu i reci 'sve pet, zatvoreno' ili 'ooo, cerviks je omekaso... ili otvoreni se 2-3 cm'
    zar zaista mislite da je kljucno za vas da znate koliko ste otvorene a da nemate trudova?

    ja sam i drugi i treci put nakon pregleda na kojem je ustanovljeno da sam otvorena 4 cm, otisla doma. u prvom slucaju sam rodila dan kasnije, u drugom tek nekih 3-4 dana kasnije.

    meni je tuzno citati da vi zene koje ste imale vjere i snage zanijeti, nemate vjere u svoje tijelo da moze iznijeti trudnocu i roditi dijete. i da svu zaslugu pripisujete nasem zdravstvenom sustavu i lijecnicima, bez obzira sto vi radjate svoje dijete, a ne tamo neki ginic.
    sto ocekivati od lijecnika koji kazu 'porodio sam tu i tu zenu', kada same zene zive u ubjedjenju da ih netko poradja, a ne da one same radjaju...

  34. #84

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    [QUOTE=momze;1710645]
    no, da ne idemo sada predaleko i preduboko, htjela bih svima vama postaviti pitanje jer vidim da polazete veliku nadu u cinjenicu sto ce vam netko gurnuti prst u rodnicu i reci 'sve pet, zatvoreno' ili 'ooo, cerviks je omekaso... ili otvoreni se 2-3 cm'
    zar zaista mislite da je kljucno za vas da znate koliko ste otvorene a da nemate trudova?

    ja sam i drugi i treci put nakon pregleda na kojem je ustanovljeno da sam otvorena 4 cm, otisla doma. u prvom slucaju sam rodila dan kasnije, u drugom tek nekih 3-4 dana kasnije.

    QUOTE]
    nije poanta u otvorenost pred termin, nego u tijeku trudnoće. i da, meni bi osobno bilo draže da mi doktorica gurne prst i veli otvoreni ste 2 cm u 20.tt, pa da usporim malo tempo, nego da se dijetetu nešto desi.

  35. #85

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    uh, post nije lijepo ispao, ali skužit ćete

  36. #86
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    štetnost ultrazvuka nije potvrđena, a još manje je istina da on zrači. on možda grije, ali ne zrači, dakle radi se o zvuku.
    Nekad se mislilo da je rendgen u trudnoći super jer se vidi dijete, danas znamo da to nije najpametnije za raditi. Tako i trenutno mislimo da je UZV super i da nije štetan, a opet mnoge stvari počinju ukazivati na to da i on ima svoje rizike.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=509

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=510

    Istraživanje je pokazalo njegovu učinkovitost za određene komplikacije u trudnoći, ali objavljeni materijali ne opravdavaju rutinsku upotrebu ultrazvuka na trudnim ženama. Također postoji premalo informacija što se tiče sigurnosti upotrebe ultrazvuka u trudnoći. Zatim, još uvijek ne postoje opsežne, višedisciplinske procjene ultrazvuka korištenog tijekom trudnoće, uključujući i njegovu: kliničku učinkovitost, psihosocijalni efekt, etičku važnost, legalnu upletenost, novčanu pogodnost i sigurnost za majku i čedo.

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    http://www.thewomens.org.au/uploads/...d_croatian.pdf
    http://www.ginekologija-kimer.hr/pri...ultrazvuka.asp
    http://www.dijagnostika-vita.hr/hrv/usluge/uzv.asp

    ja sam napisala da nije dokazano. isto kao što GMO nije dokazano štetan.
    za to sam da svaka žena za sebe odluči i da onda bude odgovorna za svoje postupke - ići na UZV svaka 4 tjedna ili 3 puta u cijeloj trudnoći. - samo ovdje je žena odgovorna i za još jedan ili više života
    svatko ima pravo izabrati da li će jesti paradajz s genom žabe, ribe ili ne znam čega - a ovdje je odgovorna samo za svoj.

    svaka čast Vama Rodama, ali neke vam konstatacije ne drže vodu. bar po meni

  38. #88
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    jaja1, skuzila sam post, ne brini zbog citiranja

    o UZV-u necu sada jer je toliko tema na ovom forumu napisano da ce oni koji vjeruju da apsolutno nije stetan nastaviti dalje revno ga koristiti, a one koje sumnjaju, pokusat ce smanjiti broj UZV-a na minimum.

    sto se tice vaginalnih pregleda, na primjer, potpuno su nepotrebni u prva 3 mjeseca (mislim da je Neli gore nesto suprotno tvrdila). naime, zna se da je prvo tromjesecje rizicno i vecina nas je, bar jednom, imala spontani pobacaj. dokaz tome je da, na primjer, u nizozemskoj, velikoj britanij (mislim i njemackoj) nema vaginalnih pregleda u prva 3 mjeseca jer oni nista ne znace (samo mogu pogodovati infekcijama, kako je vec Anchie76 napisala)

    sto se tice vaginalnih pregleda u drugom i trecem tromjesecju, nisam shvatila da je netko ovdje rekao da ih ne bi trebalo biti, nego da bi trebali biti svedeni na minimum.
    a da ne govorim, kada zena udje u 40-i tjedan, pa onda hoce da ju vaginalno pregledavaju svaki drugi dan.... koma
    ja sam to sve odbila, uzasno mi je islo na zivce i uzasno me uznemiravalo (za razliku od nekih od vas koje su ti pregledi smirivali)

    i da, bojala sam se i ja kada sam samo 3 mjeseca nakon spontanog ponovo ostala trudna, ali covjek u zivotu uvijek ima izbor - izabrati strah ili potpuno situaciju predati u ruke nekom drugom ili izabrati vjeru da je nase tijelo dovoljno pametno da odrzi trudnocu.

  39. #89
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    svaka čast Vama Rodama, ali neke vam konstatacije ne drže vodu. bar po meni
    pa nisu to Rodine konstatacije - vrlo bi nam laskalo da smo pioniri u ovome o cemu pricamo, ali nismo (zapravo u HR mozda i jesmo)
    lijecnici, primalje i ini opstetricari su puno prije Rode pisali i istrazivali o ovome o cemu mi ovdje pricamo - M. Odent, M. Wagner, S. Buckley, I.M. Gaskin, A. Robertson i evo sada dr. Alfirevic.. to name but a few.
    Posljednje uređivanje od momze : 28.09.2010. at 16:49

  40. #90
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    štetnost ultrazvuka nije potvrđena, a još manje je istina da on zrači. on možda grije, ali ne zrači, dakle radi se o zvuku.
    a glede penicilina, pa kaj mu nisi rekla da si alergična?!

    i koje bakterije si imala na drugom brisu?!
    ureaplasma, toksikoplazma ili nekaj treće?
    Pa rekla sam mu da sam alergična, piše u tekstu, a on me uvjeravao da to nije jaki penicilin. Onda sam se obratila šefu klinike.

    Imala sam ureaplazmu koja je nestala sama od sebe uz malu pomoć geonistina, jer nisam htjela riskirati jaki oralni antibiotik u trudnoći, a ovaj mi nije htio prepisati nepenicilinski, pa enterokok - ni to nisam pila, jer mi je i drugi ginekolog i internist rekao da je vjerojatno zagađenje, pa beta hemolitički streptokok (ova 2 zadnja naravno nisu bila na prvom brisu). Za beta hemolitički sam popila antibiotik i sve je bilo OK i na sreću nisam trebala antibiotik u porodu.

    Imaš pravo, ultrazvuk ne zrači, nego grije. I da, nije dokazano da šteti, ali nije bome dokazano ni da koristi. Zapravo uopće nije razvijen niti certificiran za praćenje trudnoće, već u tehnološke svrhe.
    A grijanje tkiva u razvoju je sigurno sasvim bezopasno .

    Ali to je stvar izbora svakog za sebe i svoje dijete.
    I ja sam u prvoj trudnoći uz svo produživanje vremena između 2 pregleda uspjela doći do nekih 5 i 4-5 ultrazvuka. S tim da sam imala visoki tlak i pila čitavo vrijeme metildopu (nisam luda, samo volim znati razlog za neku intervenciju), tako da je tlak zapravo bio osnovni razlog odlaska liječniku. Tlak sam vrlo ozbiljno kontrolirala.
    Moram li nadodati da se pristup liječenju tlaka internista i ginekologa drastično razlikuje? Budući da mi je internistica ujedno i najbolja prijateljica odlučila sam se pouzdati u njen savjet, a to je bio ni slučajno strogo mirovanje.
    Dakle, uz poslovično otvaranje dogurala do termina, radila do mjesec dana pred porod i na kraju inducirana na termin. Osjećala se super čitavo vrijeme.

    Ako Bog da, u drugoj trudnoći će biti po mom .
    Posljednje uređivanje od cowgirl : 28.09.2010. at 16:55

  41. #91
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    nisam shvatila da je netko ovdje rekao da ih ne bi trebalo biti, nego da bi trebali biti svedeni na minimum.
    točno tako, i da ne bi trebali biti izvođeni rutinski na svakom pregledu (kao i mnoge druge stvari koje se kod nas rade rutinski a zna se da nisu nužno najbolje za majku i dijete).

  42. #92
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Bez obzira na Rode, meni je zaista drago da se stvari pomoci naprijed i da danas ima zena koje svjesno i samostalno odlucuju o pristanku i nepristanku na vaginalni pregled, kao sto bez problema odbijaju klistir i epiziotomiju kao rutinski zahvat, te se ne libe pokaziti osoblju rodilista svoj plan poroda, zatraziti drugo misljenje itd.

    Sigurno ili nesigurno ... 2 ili 10 ultrazvuka ... neka to bude stvar osobnog odabira na osnovu informacija za i informacija protiv ...
    Lijepo je netko rekao Trudnoca je sigurna kao i zivot sam. Nije nam se drago pomiriti sa tom cinjenicom ali ona je tu, i stalno nam visi iznad glave i nece je promijeniti ni 10 vaginalnih pregleda ili nepregleda.

    Podrzavam i one koje ce otici ginekologu samo 3 puta tijekom trudnoce, ali i one koje ce otici 30 puta, ako su i one same mirne sa tim odlukama.
    Problem je mozda i u tome sto ce ove koje idu 30 puta u vecini slucajeva dobiti vecu podrsku lijecnika i okoline, od ovih koje odluce ici samo 3 puta ... ali stvari se mijenjaju to je neminovno.

  43. #93
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    n.grace, oprosti mozda ce moje pitanje biti preizravno, ali ti si imala problema sa zacecem? ili si imala rizicne trudnoce? bila si na utricima? cuvala trudnocu u bolnici?
    mislim, jedno od ovoga je vjerojatno tocno jer inace ne bi tvrdila da ti je nas zdravstveni sustav pomogao da dobijes dvoje zdrave djece (prekrasna su vjerojatno na tebe i TM )

    negdje na portalu ima jedna prica da zene radjaju onako kako zive... neke zive u grcu, strahu, neke u radosti itd..
    no, da ne idemo sada predaleko i preduboko, htjela bih svima vama postaviti pitanje jer vidim da polazete veliku nadu u cinjenicu sto ce vam netko gurnuti prst u rodnicu i reci 'sve pet, zatvoreno' ili 'ooo, cerviks je omekaso... ili otvoreni se 2-3 cm'
    zar zaista mislite da je kljucno za vas da znate koliko ste otvorene a da nemate trudova?

    ja sam i drugi i treci put nakon pregleda na kojem je ustanovljeno da sam otvorena 4 cm, otisla doma. u prvom slucaju sam rodila dan kasnije, u drugom tek nekih 3-4 dana kasnije.

    meni je tuzno citati da vi zene koje ste imale vjere i snage zanijeti, nemate vjere u svoje tijelo da moze iznijeti trudnocu i roditi dijete. i da svu zaslugu pripisujete nasem zdravstvenom sustavu i lijecnicima, bez obzira sto vi radjate svoje dijete, a ne tamo neki ginic.
    sto ocekivati od lijecnika koji kazu 'porodio sam tu i tu zenu', kada same zene zive u ubjedjenju da ih netko poradja, a ne da one same radjaju...
    Da, većina ovog što si navela u prvom odlomku se odnosilo na moju situaciju u obje trudnoće. Opisala bih ih kao otvaranje Pandorine kutije.
    Ne znam je li ispravno reći da se ovdje radi o (ne)vjeri u svoje tijelo; u mom slučaju je to jednostavno bilo prihvaćanje situacije i mirenje s njom. Mirovala sam u obje trudnoće zbog prijetećeg pobačaja. Dobila EPH gestozu u obje trudnoće. Urinarne infekcije (kojima sam i inače vrlo sklona). Trombocitopeniju.
    Svaki pregled i razgovor s liječnicima bi me umirio, osnažio. Pomogao mi u vjeri da će sve biti u redu.
    Naravno, svatko odlučuje za sebe. Ja sam sa svojim izborom prezadovoljna; da ponovno zatrudnim, opet bih sve ponovila na isti način. Nisam imala sreću da imam normalne trudnoće, ali zato sam, ponavljam, imala divan liječnički tim koji se brinuo za moju djecu i mene. I na tome ću im biti zauvijek zahvalna.

  44. #94
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    pa nisu to Rodine konstatacije - vrlo bi nam laskalo da smo pioniri u ovome o cemu pricamo, ali nismo (zapravo u HR mozda i jesmo)
    lijecnici, primalje i ini opstetricari su puno prije Rode pisali i istrazivali o ovome o cemu mi ovdje pricamo - M. Odent, M. Wagner, S. Buckley, I.M. Gaskin, A. Robertson i evo sada dr. Alfirevic.. to name but a few.
    I ja ću se rado složiti s tim da ne treba slušati "rode", svakoj trudnici bih toplo preporučila bilo što od štiva od gore navedenih istraživača/primalja/opstetičara/liječnika. Informacije su u današnje vrijeme lako dostupne, zananost stalno napreduje, šteta je propustiti to sve i nastaviti raditi stvari kao i prije 25 godina samo zato što se to onda tako radilo.

    No obzirom da se taj stav neće samo tako promijeniti kod naših ginekologa (sreća, pomaci se naslućuju ), nužno je da smo mi žene educirane i da smo mi te koje zahtjevamo da se prema nama odnosi drugačije / bolje i da ne prihvaćamo neke prakse samo zato što se tako izvode već 25 godina.

    Nije to lako znam, ali tko će se boriti za nas i našu djecu ako nećemo mi same?

  45. #95
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Da, većina ovog što si navela u prvom odlomku se odnosilo na moju situaciju u obje trudnoće. Opisala bih ih kao otvaranje Pandorine kutije.
    Ne znam je li ispravno reći da se ovdje radi o (ne)vjeri u svoje tijelo; u mom slučaju je to jednostavno bilo prihvaćanje situacije i mirenje s njom. Mirovala sam u obje trudnoće zbog prijetećeg pobačaja. Dobila EPH gestozu u obje trudnoće. Urinarne infekcije (kojima sam i inače vrlo sklona). Trombocitopeniju.
    Svaki pregled i razgovor s liječnicima bi me umirio, osnažio. Pomogao mi u vjeri da će sve biti u redu.
    Naravno, svatko odlučuje za sebe. Ja sam sa svojim izborom prezadovoljna; da ponovno zatrudnim, opet bih sve ponovila na isti način. Nisam imala sreću da imam normalne trudnoće, ali zato sam, ponavljam, imala divan liječnički tim koji se brinuo za moju djecu i mene. I na tome ću im biti zauvijek zahvalna.
    Upravo zbog takvih slučajeva kao što je tvoj je dobro da imamo danas sve ovo na raspolaganju što imamo Medicina je tu da spašava ljude, i hvala joj na tome i na znanju doktora da nam u današnje vrijeme mogu omogućiti stvari koje su prije 50 god bile neizvedive.

    No isto tako bi bilo dobro kad bi se normalne trudnoće počele tretirati kao normalne i kad se sva ta tehnologija ne bi primjenjivala na slučajevima koji je ne trebaju.

  46. #96
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    meni je tuzno citati da vi zene koje ste imale vjere i snage zanijeti, nemate vjere u svoje tijelo da moze iznijeti trudnocu i roditi dijete. i da svu zaslugu pripisujete nasem zdravstvenom sustavu i lijecnicima, bez obzira sto vi radjate svoje dijete, a ne tamo neki ginic.
    Iskreno ne razumijem ovakva razmišljanja. Znači, ako vjerujem svojim liječnicima i kažem da mi je sustav pomogao da dobijem zdravu djecu, to odmah automatski znači da svu zaslugu pripisujem isključivo njima, a moje tijelo s tim nema ništa?
    Da, ja rađam svoje dijete, ali "tamo neki ginić" mi je pritom pomogao.
    Nadam se da sam ipak nešto krivo shvatila.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 28.09.2010. at 17:26 Razlog: tipfeler

  47. #97
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo zbog takvih slučajeva kao što je tvoj je dobro da imamo danas sve ovo na raspolaganju što imamo Medicina je tu da spašava ljude, i hvala joj na tome i na znanju doktora da nam u današnje vrijeme mogu omogućiti stvari koje su prije 50 god bile neizvedive.
    Hvala, anchie, tvoj post je stigao dok sam pisala svoj.

  48. #98
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ma naravno da su nam ginekolozi potrebni i sva njihova stručnost. Tu nema dileme.

    Problem je jedino taj što kod nas ginekolozi prate i normalne trudnoće i one s problemima. Vani babice prate normalne trudnoće, a ako se ukaže neki problem, onda ginekolozi preuzimaju stvar. Ginekolozi su educirani da traže problem, da traže patologiju. Babice su educirane da znaju pratiti normalnu trudnoću i prepoznati problem ako dođe do njega. E sad, obzirom da mi imamo samo ginekologe koji nam prate trudnoće, nije ništa čudno što kod nas među trudnicama vlada taj strah i potreba da imamo vaginalne preglede (i uzv) ne znam koliko često jer je to ono što nam se prezentira kao normalno i potrebno. Da nam babice prate trudnoće, to bi bilo sasvim drugačije i velika većina trudnica bi vjerojatno bila smirenija nego što je sada kada cupkaju i čekaju sljedeći pregled da bi vidjele da je sve u redu. S babicama je defaultna vrijednost da je sve u redu (ide se ginekologu samo ako se ukaže neki problem), a s ginekolozima je opet defaultno da nešto nije u redu pa stalno provjeravamo ne bi li si dokazali da je ipak sve u redu.

  49. #99
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    ja sam u zaprepaštena odgovorima .
    mislila sam da sam mala manjina s tako učestalim vaginalnim pregledima, a i svoje frendice liječnice sam kontaktirala pa su mi rekle da je toliko pregleda malo previše i nepotrebno, i da one u svojim trudnoćama (ugl. po dvije trudnoće) kod svojih ginića nisu imale toliko pregleda, nego samo po dva kao i ja u prvoj, zbog čega sam i bila uvjerena da je to neki prosjek kod nas. samo jedna mi je rekla da je ona imala skoro svaki put vaginalni, ali ona ide kod privatnika pa konta da ovaj tako uzima lovu :/

    i ne mogu vjerovati da nekome odgovaraju ti silni nepotrebni pregledi, bez obzira na razloge!!!
    pa, ja sve vrste doktora inače obilazim u širem krugu, od ginića do stomatologa, kao i pedijatra svog djeteta (zbog cijepljenja, off course!), iako su mi prijateljice uglavnom medicinske struke, nemam povjerenja u njih (ne mislim u prijateljice), tim više što se naslušam svakakvih pričica sa odjela na kojima one rade. o rutinskim pregledima i poslovima da ne pričam. ne bih htijela ići previše OT, ali samo jedan primjer, za vrijeme jedne postave vodstva odjela naruče se uređaji za bolje i brže dijagnoze, ispitivanja i sl. promjeni se vlast, dođe druga garnitura vodstva, uređaji (skupi uređaji) počnu truniti i pada prašina po njima - ne trebaju više (NE TREBAJU BOLJE I BRŽE DIJAGNOZE?!), to je bilo samo razbacivanje novca i nastavlja se raditi po starom i prastarom sistemu i tako u krug...
    nije li takav slučaj i sa kadom za porođaj u vodi kod nas u KBO-u, kao i drugim alternativnim vrstama poroda... sve se to odbacuje u praksi zbog nečije inertnosti i nezainteresiranosti za humanijim pristupom prema pacijentima!!! najlakše je primjeniti rutinu!
    ah, sad sam se ispuhala, OT!

    i skoro sam zaboravila, ipak ću morati posjetiti ginićku, koju sam htijela zaobići do kraja trudnoće, jer mi se pregledom zarađeni iscjedak još više pojačao i postao učestaliji! a time neću moći izbjeći ni neugodan vag. pregled! toliko o tome da se infekcija ne može dobiti sterilnim rukavicama i ostalim sterilnim rasploživim priborom!!!

  50. #100
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku

    svaka čast Vama Rodama, ali neke vam konstatacije ne drže vodu. bar po meni
    i opet potpisujem...

    vaginalni pregled u prvom tromjesečju nema smisla čini mi se, samo vaginalni ultrazvuk koji se ni ne može raditi drugačije tako rano, a daje i podatak o cervikometriji

    vaginalni pregled u trudnoći (ne pred termin!) zbog sumnje na prijevremeno otvaranje bez trudova mi se čini bitno. hrpa cura je tako spasila bebicu mirovanjem/dobivanjem injekcija za sazrijevanje pluća jer su na vrijeme doznale što se događa. i izgurale trudnoće do kraja ili barem do tjedana kad je bebica bila sposobna preživjeti.


    i dalje tvrdim da nema drugog načina za dijagnosticiranje otvaranja (osim vag. uzv), a ako u tome vidimo opasnost od infekcije (već je tu netko tražio statističke podatke, a i mene silno zanimaju), onda mislim da je nužno u cijeloj trudnoći odreći se seksualnih odnosa jer koje god dok bakterije ugura prstom unutra s vanjske strane spolovila/zraka, ugura i penis! ima to nekom logike?! mislim da time priča o infekcijama vaginalnim pregledom uistinu postaje upitna.

    a učestalost uzv... mislim da je to uistinu individualno, od trudnoće do trudnoće
    ako se utvrdi uredan i proporcionalan rast glave, trbuha, bedrene kosti, uredno formirano srce s klijetkama, pretklijetkama i zaliscima, mozak veliki i mali s komorama - može i rjeđe. u slučaju sumnje u neki zastoj u rastu ili anomaliju, naravno da ćete na kontrolu prije/češće.
    ali bez uzv ja se ne pouzdajem u svoje tijelo da će mi reći kako mi je beba OK ili ne - ima li Down, nerazvijene bubrege, loš protok između majke i posteljice... i sretna sam što imam tu opciju, kao i što to znači mogućnost izbora za majke u ranijim stadijima trudnoće da odluče što i kako s trudnoćom u slučaju dijagnosticiranih anomalija.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •