Stranica 3 od 23 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #101
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sade_74 prvotno napisa Vidi poruku
    i ne mogu vjerovati da nekome odgovaraju ti silni nepotrebni pregledi, bez obzira na razloge!!!
    pa, ja sve vrste doktora inače obilazim u širem krugu, od ginića do stomatologa, kao i pedijatra svog djeteta (zbog cijepljenja, off course!), iako su mi prijateljice uglavnom medicinske struke, nemam povjerenja u njih (ne mislim u prijateljice), tim više što se naslušam svakakvih pričica sa odjela na kojima one rade.
    Ne znam što ti je toliko nevjerojatno. Meni osobno uopće nije čudno ni nevjerojatno što ti nemaš povjerenja u liječnike i zaobilaziš ih u širokom luku. Očito imaš loša iskustva, žao mi je.
    Što se tiče priča i pričica - mogla bih ti i ja ispričati nekoliko koje su se dogodile uslijed izbjegavanja liječnika ili nepoštivanja njihovih savjeta i uputa. Na nama je da biramo i preuzmemo odgovornost za svoje odluke, ma kakve one bile.

  2. #102
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    mene je do sada (16+ tj) ginekolog pregledao samo spekulumom, zavirio unutra i rekao da je sve ok, nije gurao prst. prije toga, kad sam išla kod privatne ginekologinje na početku trunoće se ne sjećam je li radila vaginalni pregled, mislim da nije jer je radila vaginalni ultrazvuk. nadam se da će vaginalnih pregleda biti što manje tijekom trudnoće, da neće biti potrebe za čačkanjem. mene brine i vlastito stavljanje utrića i voljela bih da nisam morala, ali eto... nadam se da si nisam time unijela bakterije...
    usput da pitam: kada se i da li se rutinski rade vaginalni brisevi tijekom trudnoće?
    bi li ih bilo dobro napraviti s obzirom na stavljanje utrića? što mislite?

  3. #103
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    iščitala sam sve ove postove, našla se u dijelu i jedne i druge "strane", međutim, zaključila sam i žao mi je kaj i ja spadam u ovu grupu koja nalazi nekakvno smirenje nakon vaginalnog pregleda...
    žao mi je zato jer vjerujem da nisu potrebni u tolikoj mjeri, a opet s druge strane, osjećam veeeliko olakšanje kad mi nakon pregleda ginić veli da je sve ok...

    hebi ga, znam da je sve u mojoj glavi, ali ne mogu si pomoći...

  4. #104
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    D
    Naravno, svatko odlučuje za sebe. Ja sam sa svojim izborom prezadovoljna; da ponovno zatrudnim, opet bih sve ponovila na isti način. Nisam imala sreću da imam normalne trudnoće, ali zato sam, ponavljam, imala divan liječnički tim koji se brinuo za moju djecu i mene. I na tome ću im biti zauvijek zahvalna.
    vjerojatno bi i ja bila zadovoljna i vjerojatno bi i ja napravila isto ili slicno kao i ti
    tvoj primjer pokazuje gdje nam je medicina korisna i zasto je super da ju imamo. i tebi je apsolutno nevazno ili je manje vazno je li trudnoca bila ovakva ili onakva - vazno ti je da imas normalnu i zdravu djecu
    i meni bi bilo

    no, u slucajevima normalnih trudnoca (a to je veeeeliki postotak trudnoca, necu sada u statistikama da se netko ne uhvati za to), vaginalni pregled, opcenito ucestali pregledi zaista nisu potrebni i mogu samo dodatno uznemiriti trudnicu
    sva ta prenatalna dijagnostika i testiranja su, cesto puta, nepotrebni - procitajte malo misljenje Odenta o gestacijskom dijabetesu, anemiji i dr.

    ali bez uzv ja se ne pouzdajem u svoje tijelo da će mi reći kako mi je beba OK ili ne - ima li Down, nerazvijene bubrege, loš protok između majke i posteljice...
    takodjer, kada radite prenatalnu dijagnostiku morate znati sto cete sa rezultatima
    ako netko ne zeli pobaciti dijete sa Downovim sindromom, onda se ne maltretira double, triple testovima, amniocentezom ili CVS-om. bez obzira sto to vas lijenik predlaze.
    laik sam, pa ne znam sto lijecnici mogu napraviti kada ustanove los protok... cini mi se, vrlo malo, zar ne?
    ako je kraj trudnoce, onda mogu inducirati porod jer je to znak da posteljica stari tj dobro ne obavlja svoju funkciju, ali ako se to ustanovi u 20-om tjednu, sto onda?

    ono sto vam pokusavam reci je da se UZV, vaginalni pregledi i sva druga prenatalna dijagnostika trebaju koristiti razumno, a ne u svrhu zastrasivanja zena tj. pranja ruku u slucaju da nesto podje po krivu
    i da ne mislite da je prenatalna dijagnostika alfa i omega i svemoguca - djeca i rodilje umiru i u rodilistima, nazalost

    Anchie76 je lijepo rekla kako je super da imamo lijecnike i carski rez itd.. kada zaista imamo situacije gdje se spasava zivot majke i djeteta. i tada i u tim okolnostima te usluge i trebamo koristiti jer, hvala bogu, da ih imamo
    no, citajuci vas imam dojam da se zivoti majki i djece svakodnevno spasavaju od prijetecih opasnosti koju nosi porod
    a to sigurno nije tako
    inace bi vec davno izumrli kao vrsta

  5. #105
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    I još jedna stvar o kojoj nisam niti razmišljala moram priznati

    http://pregnancy.about.com/cs/interv...aginalexam.htm
    Vaginal exams can increase the risks of infection, even when done carefully and with sterile gloves, etc. It pushes the normal bacteria found in the vagina upwards towards the cervix.
    zar se ista stvar nemože dogoditi i s sexom ?

  6. #106
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    sad sam vidila da ste već razmotrile tu opciju...sorry, nisam pročitala cjelu temu do kraja

    Mene je gin. u prvoj trudnoći pregledavao vaginalno samo prva cca 3 mj. i tek kad sam ušla u 9mj.
    Mene je zabrinjavalo toliko malo pregleda jer mi nije bilo jasno kako on preko uzv može vidjeti dali sam se ja otvorila ili ne.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    6

    Početno

    Imala sam vaginalni pregled svaki puta kad sam bila naručena.Točnije,svaka 4 tjedna,a od 38.tjedna i po 2 vaginalna pregleda tjedno.

  8. #108
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je gin. u prvoj trudnoći pregledavao vaginalno samo prva cca 3 mj. i tek kad sam ušla u 9mj.
    Mene je zabrinjavalo toliko malo pregleda jer mi nije bilo jasno kako on preko uzv može vidjeti dali sam se ja otvorila ili ne.
    Vaginalnim pregledom se gleda samo vanjsko ušće, ali ono nije toliko bitno i nije zabrinjavajuće dokle god je unutarnje ušće zatvoreno.
    Unutarnje ušće se može provjeriti jedino ultrazvukom.
    Drugi je par cipela što zapravo ne postoji efikasna prevencija i zaustavljanje otvaranja.

  9. #109
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    E sad, moglo bi se i na temu mirovanja... na svom predavanju u Zg, Odent je rekao da je mirovanje neučinkovito - da ako se žena otvara da ne postoji način da se to otvaranje zaustavi - da to medicina još nije uspjela. Jer, gledajući i one slučajeve oko mene žena koje su se stvarno mahnito otvarale, one su i mirovale i dalje su se nastavile otvarati i rodile prijevremeno :/ Među ostalim je spomenuo da kod nas previše žena miruje, i da to mirovanje ne utječe dobro na razvoj djetetovog centra za ravnotežu (ili tako nešto, ne sjećam se sad točno) jer se to kod djeteta razvija s majčinim kretanjem a kad majka miruje cijelo vrijeme nema stimulacije tog centra.
    da, stimulira se vestibularni organ ako se majka kreće
    i sad me to podsjetilo. Odent je rekao da su istraživanja pokazala da je jedino za papanje puno plave ribe (na dnu hranidbenog laca najbolje, zbog žive) dokazano da može odgoditi prijeteći prijevremeni porod. dakle, papajte ribu i uzimajte omegu 3

  10. #110
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Vaginalni pregled prva cca 3 mjeseca, nakon toga samo na kratko spekulumom, a ostalo pipanjem trbuha, UZV 3 puta u trudnoći.

  11. #111

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    mene brine i vlastito stavljanje utrića i voljela bih da nisam morala, ali eto... nadam se da si nisam time unijela bakterije...
    usput da pitam: kada se i da li se rutinski rade vaginalni brisevi tijekom trudnoće?
    bi li ih bilo dobro napraviti s obzirom na stavljanje utrića? što mislite?
    ja sam rutinske briseve napravila dok smo još planirali trudnoću. bilo sve ok. nakon toga do 15 tjedana koristila utriće 3xdnevno po 2. oko 18. tjedna sam počela imati neke kontrakcije i bolove pa smo za svaki slučaj napravili bris na aerobne bakterije jer su simptomi bili slični. ispostavilo je da je bris bio sterilan, na sreću. očekujem i sad za koji tjedan da ću ponoviti briseve prije poroda.

  12. #112

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    takodjer, kada radite prenatalnu dijagnostiku morate znati sto cete sa rezultatima
    ako netko ne zeli pobaciti dijete sa Downovim sindromom, onda se ne maltretira double, triple testovima, amniocentezom ili CVS-om. bez obzira sto to vas lijenik predlaze.
    laik sam, pa ne znam sto lijecnici mogu napraviti kada ustanove los protok... cini mi se, vrlo malo, zar ne?
    ako je kraj trudnoce, onda mogu inducirati porod jer je to znak da posteljica stari tj dobro ne obavlja svoju funkciju, ali ako se to ustanovi u 20-om tjednu, sto onda?

    ono sto vam pokusavam reci je da se UZV, vaginalni pregledi i sva druga prenatalna dijagnostika trebaju koristiti razumno, a ne u svrhu zastrasivanja zena tj. pranja ruku u slucaju da nesto podje po krivu
    i da ne mislite da je prenatalna dijagnostika alfa i omega i svemoguca - djeca i rodilje umiru i u rodilistima, nazalost

    Anchie76 je lijepo rekla kako je super da imamo lijecnike i carski rez itd.. kada zaista imamo situacije gdje se spasava zivot majke i djeteta. i tada i u tim okolnostima te usluge i trebamo koristiti jer, hvala bogu, da ih imamo
    no, citajuci vas imam dojam da se zivoti majki i djece svakodnevno spasavaju od prijetecih opasnosti koju nosi porod
    a to sigurno nije tako
    inace bi vec davno izumrli kao vrsta
    što se tiče prenatalne dijagnostike, to je stvar osobnog izbora - apsolutno! budući da ne spadam u rizičnu skupinu trudnica (po godinama ili obiteljskoj anamnezi), dr mi je predložila da ako hoću, napravim kombinirani probir u 12.tjednu. i naravno da sam ga napravila jer bi mi bila lakša spoznaja o tome da ću roditi dijete s Downovim ili drugim sindromom, nego da se to ustanovi na porodu tek. i hvala Bogu i medicini na toj prilici.
    i mislim da nitko od nas koji su pro vaginalnih pregleda, uzv-a u trudnoći ne misli da se spašavamo od prijetećih opasnosti koju nosi porod. mislim da se ipak napredovanje medicine treba iskoristiti tako da smo upućene u rast i razvoj naših malih mišića koje nosimo ispod srca. mislim da bih lakše prihvatila i da nekaj nije u redu s bebom, nego činjenicu da živim u neznanju i onda pri porodu, kad te šoraju emocije i kad si sav ne svoj, saznam da dijete ima nešto što se jednostavno moglo vidjeti UZV-om.
    Dijeca i rodilje umiru u rodilištima, nažalost, ali je to daleko manje, ma neusporedivo manje nego prije 50-60 godina kad žene niti nisu išle doktorima nego su rađale doma, pod nadzorom seoske babice. obje moje bake su rodile po jedno mrtvo dijete i to je jedna jako žalosna činjenica.

  13. #113
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Ja sam vaginalni pregled imala dva puta, jednom kad sam se pozalila na bolove i braon izcedak na pocetku i drugi put kad je dr posumnjao da mi se skratio grlic.
    Briseve mi nikakve nisu radili a uzv... uh ni sama ne znam koliko puta, jer sam zbog predhodno navedenih problema morala cesce na kontrole. Da iste probleme nisam imala, moj dr praktikuje uzv na svakih 6 tj.

  14. #114
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    . mislim da se ipak napredovanje medicine treba iskoristiti tako da smo upućene u rast i razvoj naših malih mišića koje nosimo ispod srca. mislim da bih lakše prihvatila i da nekaj nije u redu s bebom, nego činjenicu da živim u neznanju i onda pri porodu, kad te šoraju emocije i kad si sav ne svoj, saznam da dijete ima nešto što se jednostavno moglo vidjeti UZV-om.
    .
    Iako nije tema , moram reći da živjeti sa spoznajom u trudnoći da dijete nije zdravo , da će se roditi bolestno , da će trebati višestruke teške operativne zahvate je nešto najteže što sam iskusila u životu. Pogotovo zato što sam mjesecima živjela sa činjenicom da je dijete dobro u maternici , ali da ne znamo da li će preživjeti (i kako ) nakon što se rodi (da se rodi izvan Hrvatske).
    U teoriji , kad sad razmišljam o tome , možda se čini korisno saznati zbog čisto tehničke strane, ako je pomoć potrebna odmah nakon poroda (iako je stvarno rijedak slučaj da je potrebna ), možda da se dođe u centar gdje će dijte biti odmah operirano.
    Što se tiče emocionalne pripreme, to je kod nas nula bodova, sistem ne radi nikako , edukacija je nikakva , a medicinsko osoblje koje dolazi u kontakt sa vama je češće više preplašeno od vas samih "hoće li biti uopće što od te bebe kad se rodi?".

    To je toliko bespomoćna situacija , nositi bebu koje raste i znati mjesecima unaprijed da je sve možda uzaludno da će dijete možda umrijti nakon poroda, ne znam ...ja koja nisam niti malo depresivna osoba povremeno sam mislila da je bolje da umrem jer to što radim (nosim i odlučila sam roditi bolesno dijete) nema smisla. A smisao i nada je nešto što mora imati svaka trudnica.

  15. #115

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče emocionalne pripreme, to je kod nas nula bodova, sistem ne radi nikako , edukacija je nikakva , a medicinsko osoblje koje dolazi u kontakt sa vama je češće više preplašeno od vas samih "hoće li biti uopće što od te bebe kad se rodi?".

    To je toliko bespomoćna situacija , nositi bebu koje raste i znati mjesecima unaprijed da je sve možda uzaludno da će dijete možda umrijti nakon poroda, ne znam ...ja koja nisam niti malo depresivna osoba povremeno sam mislila da je bolje da umrem jer to što radim (nosim i odlučila sam roditi bolesno dijete) nema smisla. A smisao i nada je nešto što mora imati svaka trudnica.
    žao mi je za to što ti se dogodilo
    mislila sam na vlastitu emocionalnu pripremu, jer AB nikada ne bih mogla napraviti, ali bih željela znati da je bebi to i to i da će trebati takav i takav tretman. takva sam osoba da volim biti pripremljena

  16. #116
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Evo, kod mene su na primer ustanovili aritmiju kod bebe. Moram ici na fetalnu ehokardiografiju gde joj detaljno pregledaju srce. Mnogi pregledi, kao sto je ovaj, nisu namenjeni tome da se utvrdi eventualno nesto zbog cega cete prekinuti trudnocu, vec da se vidi moze li nesto da se resi. Mnoge srcane mane se mohu leciti dok je beba jos u stomaku, a za neke, ako ih ima je bitno da lekari znaju i budu spremni tokom i nakon porodjaja kako bi taj problem sveli mozda nekom intervencijom na minimum. Zato mislim da neki pregledi nisu besmisleni i dobro je sto je medicina u nekom smislu napredovala.

  17. #117
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    žao mi je za to što ti se dogodilo
    mislila sam na vlastitu emocionalnu pripremu, jer AB nikada ne bih mogla napraviti, ali bih željela znati da je bebi to i to i da će trebati takav i takav tretman. takva sam osoba da volim biti pripremljena

    U teoriji možda misliš da bi željela, ali u praksi (vjeruj mi ) sigurno ne bi željela znati. Barem ne mjesecima unaprijed.
    Nažalost nitko te ne može pripremiti na emocije koje se događaju u takvim slučajevima, jednostavno zato što je trudnoća vrijeme nade i sretnog očekivanja. Ali kada ti to oduzmu , nemaš gotovo ništa , samo besmisao , da radiš posao koji nema smisla. Nadam se da razumiješ. U dobrim klinikama (izvan Hrvatske) i tako dobijaš svu moguću psihološku i emocionalnu pomoć nakon što je dijete podvrgnuto potrebnim zahvatima , ili nakon što saznaš da ima određeni problem.

  18. #118
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, kod mene su na primer ustanovili aritmiju kod bebe. Moram ici na fetalnu ehokardiografiju gde joj detaljno pregledaju srce. Mnogi pregledi, kao sto je ovaj, nisu namenjeni tome da se utvrdi eventualno nesto zbog cega cete prekinuti trudnocu, vec da se vidi moze li nesto da se resi. Mnoge srcane mane se mohu leciti dok je beba jos u stomaku, a za neke, ako ih ima je bitno da lekari znaju i budu spremni tokom i nakon porodjaja kako bi taj problem sveli mozda nekom intervencijom na minimum. Zato mislim da neki pregledi nisu besmisleni i dobro je sto je medicina u nekom smislu napredovala.
    Pratim vaš problem. I jako dobro znam što znači problem sa bebinim srcem. Nadam se da će sve biti najbolje što može.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.09.2010. at 09:46

  19. #119
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    dr mi je predložila da ako hoću, napravim kombinirani probir u 12.tjednu. i naravno da sam ga napravila jer bi mi bila lakša spoznaja o tome da ću roditi dijete s Downovim ili drugim sindromom, nego da se to ustanovi na porodu tek. i hvala Bogu i medicini na toj prilici.
    Neka me netko slobodno ispravi ukoliko sam u krivu... No šta nije kombinirani probir tek statistički izračun kolike su šanse da se dijete rodi s Down sindromom? Taj test ne garantira NIŠTA.. ni da ćeš roditi dijete s downom niti da nećeš, taj test pokazuje samo kolike su šanse u postocima da dijete bude rođeno s Down sindromom. I što sad nakon odrađenog tog testa - kao znamo nešto? Znamo šipak. Znamo isto koliko smo i znali prije tog testa.

    A jedno je sigurno, ako test pokaže veći postotak - trudnica će biti UZNEMIRENA i u STRAHU i vrlo lako moguće da će se uputiti na dodatne testove a da bi u velikom broju slučajeva na kraju bilo da je sve ok (upravo onako kako je bilo i u startu, al rutinska testiranja su nepotrebno unijela nemir i stres)
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 29.09.2010. at 11:07

  20. #120

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    znam da sam sad mirnija, a pretraga je samo najobičnije vađenje krvi

  21. #121
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Neka me netko slobodno ispravi ukoliko sam u krivu... No šta nije kombinirani probir tek statistički izračun kolike su šanse da se dijete rodi s Down sindromom? Taj test ne garantira NIŠTA.. ni da ćeš roditi dijete s downom niti da nećeš, taj test pokazuje samo kolike su šanse u postocima da dijete bude rođeno s Down sindromom. I što sad nakon odrađenog tog testa - kao znamo nešto? Znamo šipak. Znamo isto koliko smo i znali prije tog testa.
    Upravo tako, dobijes neku statisticku vrijednost 1 naprema nesto ...
    Kako tumačiti nalaz testa?
    Nalaz se izražava omjerom 1:n koji opisuje kolika je vjerojatnost da trudnica, koja se podvrgla testiranju, nosi plod ugrožen sindromom Down, odnosno sindromom Edwards. Granični omjer (rizik) pri kojem se rezultat izražava kao nisko-rizičan ili povećani rizik u većini je dijagnostičkih centara dogovoren i iznosi 1:300 (u prvom tromjesečju). Omjer zapravo ukazuje kolika je vjerojatnost da se razvija bolesni plod u ukupnom broju trudnoća trudnica iste životne dobi. U testovima probira za drugo tromjesečje trudnoće preporučeni granični rizik je drugačiji, tj. pri izboru granične vrijednosti uzet je u obzir postotak spontano pobačenih fetusa između prvog i drugog tromjesečja, a koji su ugroženi nekom od spomenutih kromosomopatija.
    Ako je konačna matematička vrijednost omjera veća od 1:300 (npr. 1:200), rezultat se tumači kao povećani rizik prisutnosti kromosomopatije u ploda. Obratno, ako je individualni rizik trudnice manji od 1:300 (npr 1:600), rezultat se tumači kao mali rizik pojave bolesti.
    Potrebno je naglasiti da povećani rizik u testu probira ne mora značiti da se doista radi o bolesnom plodu. Nalaz može biti i lažno-pozitivan, jer većina trudnica nosi zdravo dijete. Isto tako, u trudnica koje imaju mali rizik za bolesti ploda, nalaz probira ne predstavlja apsolutnu sigurnost da će trudnica roditi zdravo dijete. Znači, nalaz testa može biti i lažno-negativan.

    Zaključak: Kombinirani probir nije obavezan, on je slobodni izbor trudnice i može biti proveden samo nakon informiranog pristanka pacijentice. On služi kao pomoć u odlučivanju o eventualnom invazivnom dijagnostičkom postupku (CVS, amniocenteza). Rezultat testa nije konačna dijagnoza pa će se svakoj trudnici, u koje je kombiniranim probirom ustanovljen povećani rizik sindroma Down, odnosno Edwards (1 u 300 ili veći) preporučiti daljnji dijagnostički postupak, kojim će se konačno odrediti kariotip ploda. Potrebno je naglasiti da se u slučaju pozitivnog nalaza (povećanog rizika) može, a to je i najčešći slučaj, raditi o zdravom i normalnom plodu. S druge strane, negativan nalaz ne isključuje mogućnost pojave tog poremećaja, nego ukazuje na mali rizik za pojavu sindroma Down.
    Nije mi namjera nikoga uzrujati ali bez obzira na rezultat, ja ne bih mogla biti mirna niti da mi netko kaze da je vjerovatnost 1:1000 jer ako budem ja taj jedan sto mi vrijedi onih 999.
    Osim uznemirnosti i straha koje moze izazvati ova pretraga, u slucaju uvjetno loseg rezultata preporuka je uciniti i neke daljnje pretrage koje takoder ne mogu dati odgovor 100% ... osim donijeti jos vise stresa.
    Ako znamo da stres moze uzrokovati losiji razvoj bebe i opcenito lose djelovati na trudnicu, ja biram uzivati u trudnoci bez nepotrebnih pretraga ako sam mirna sa odlukom da rodim dijete bez obzira na rezultat.

  22. #122
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Potrebno je naglasiti da se u slučaju pozitivnog nalaza (povećanog rizika) može, a to je i najčešći slučaj, raditi o zdravom i normalnom plodu. S druge strane, negativan nalaz ne isključuje mogućnost pojave tog poremećaja, nego ukazuje na mali rizik za pojavu sindroma Down.
    Dakle kao što rekoh, na osnovu probira NE ZNAMO ništa. Pa šta je meni trebao probir kad sam bila 26 da bi mi statistika pokazala da su statistički male šanse da će mi dijete imati down? Isto kao što bi te statističke šanse bile puno veće da rađam s 39. Pa to je common sense rekla bih.

    Ako znamo da stres moze uzrokovati losiji razvoj bebe i opcenito lose djelovati na trudnicu, ja biram uzivati u trudnoci bez nepotrebnih pretraga ako sam mirna sa odlukom da rodim dijete bez obzira na rezultat.
    Ako se ne planira pobačaj u slučaju otkrića downa, onda stvarno nema smisla raditi to sve i izlagati bebu nepotrebnom stresu.


  23. #123

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    i opet smo potvrdile ono kaj se proteže na ove 3 stranice rasprave - da imamo različite stavove

  24. #124
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Vaginalno sam pregledana samo jedanput u 7-oj sedmici i to zbog krvarenja, da nije bilo njega mislim da ne bi ni tada, eventualno na termin ili nakon prenešenosti.

  25. #125

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Ako znamo da stres moze uzrokovati losiji razvoj bebe i opcenito lose djelovati na trudnicu, ja biram uzivati u trudnoci bez nepotrebnih pretraga ako sam mirna sa odlukom da rodim dijete bez obzira na rezultat.
    a kaj misliš npr o OGTT-u?
    da li je i to nepotrebna pretraga?

  26. #126
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    a kaj misliš npr o OGTT-u?
    da li je i to nepotrebna pretraga?
    Moje mišljenje ...
    Rutinski ,da.
    Naravno ne u slučaju da žena ima dijabetes prije trudnoće ili ima simptome.
    Upitna je terapija u slučaju povišenog šećera, zapravo tada bi se trebala prepisivati prehrana sa niskim GI indeksom (ne samo sa sniženim unosom kalorija kako je uobičajeno), ali poanta je u tome da se prehrana sa niskim GI preporuča svim trudnicama. Tako da bi savjetovanje o prehrani svih trudnica u pravilu u većini moglo sprijećiti pojavu trudničkog dijabetesa.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.09.2010. at 12:06

  27. #127

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    a kaj misliš o činjenici da trudnica do 29.tjedna dobije samo 4 kg, povraća, nikada nije imala problema sa šećerom, i na OGTT-u skuže da ima povišeni šećer.
    e pa o tome ja pričam... mislim da zbilja nije problem tam sjedit 2 sata i 3 puta vaditi krv pa da si miran

  28. #128
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Anchie76 je lijepo rekla kako je super da imamo lijecnike i carski rez itd.. kada zaista imamo situacije gdje se spasava zivot majke i djeteta. i tada i u tim okolnostima te usluge i trebamo koristiti jer, hvala bogu, da ih imamo
    a kako ćeš saznati da si ti u toj situaciji? bez pregleda? i da si baš ti u tim okolnostima?

    mislim da je to plus i minus usavršavanja dijagnostike - tisuću bespotrebnih pregleda trudnica bez ikakvih problema, da bi se spasio jedan život majke i jedan život djeteta. zar nije to tako?
    tisuću žena ide na bespotrebne papa testove, da bi se jednoj spasio život.
    ajmo onda ne ići na papa testove, u većini slučajeva oni su svima uredni, zar ne?
    gdje je razlika?

    meni se čini da će još malo npr. zaključiti kako žene bespotrebno idu na papa testove (koji mogu biti štetni po njihovo zdravlje, uzročnici potencijalnih infekcija, npr) jer je to bespotrebni stres dok čekaš rezultate koji će najvjerojatnije biti uredni. koliko je to bespotrebno potrošenog proračunskog novca?

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    a kaj misliš o činjenici da trudnica do 29.tjedna dobije samo 4 kg, povraća, nikada nije imala problema sa šećerom, i na OGTT-u skuže da ima povišeni šećer.
    e pa o tome ja pričam... mislim da zbilja nije problem tam sjedit 2 sata i 3 puta vaditi krv pa da si miran
    Ne mislim o tome da žene odbijaju pretrage jel im se ne sjedi negdje dva sata. Osim toga ti si imala simptome...
    Koje si preporuke i terapiju dobila nakon dijagnostike?

  30. #130
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Kad smo već na OGTT-u moram reći da mi nije glupost u slučaju kada žena ima veliki višak kilograma ili druge pokazatelje (kao npr. ja)...ali mi je i u tim slučajevima glupost ponavljati test ukoliko je ovaj prvi bio dobar. Moj slučaj-3.trudnoća, nikad nikakvih problema sa šećerom (ni prije trudnoća, ni u prethodnim trudnoćama), jedino što imam višak kilograma. I sad u ovoj trudnoći mi je OGTT super, ali ga ja svejedno moram ponoviti sad 2 mjeseca nakon prethodnog testa. Čista formalnost i po meni čista glupost i gubljenje vremena!

    Što se tiče vaginalnih pregleda u trudnoći-mislim da su u nekim slučajevima nužni, ali većinom su potpuno nepotrebni! Meni je iskreno više pun kufer čačkanja dolje svaka 4 tjedna i to 3 trudnoće zaredom! Nakon ovih iskustava jedva čekam da više u životu ne vidim ginekologa, pa sad zbrojite koliko su meni dobrog donijeli ti silni vaginalni pregledi
    Jedan ili 2 pregleda bih lako podnijela, ali u prosjeku preko 15 pregleda godišnje, već 3 godine zaredom...čista uživancija

  31. #131
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    i opet smo potvrdile ono kaj se proteže na ove 3 stranice rasprave - da imamo različite stavove
    Pa ne nužno. Meni je samo sporno što mi se čini da većina žena ne zna kakvi su to dijagnostički postupci kojima su trudnice rutinski podvrgnute. To evo isčitavam i iz tvog primjera gdje kažeš da si mirna (ovo mi je drago ) s testom jer sada znaš na čemu si, a realnost je takva da taj test ne garantira ništa. Ljuti me stvarno što se trudnicama ne pojasni podrobno o čemu se radi i kakve rizike taj test nosi sa sobom. Pod rizike smatram i daljnje korištenje dijagnostike ukoliko prvi test ne bude onakav kakvom smo se nadali.

    Dakle da se razumijemo, meni je sasvim ok da žena odluči napraviti sve te testove. Da zna što svaki sa sobom donosi, čemu služi, što se može saznati iz njega i koji su mu rizici. I ako je ti testovi i odvedu do amnio (i žena preuzme rizik gubitka djeteta zbog provjere za down), meni je to sasvim u redu.

    Ono što mi nije u redu je sljedeće: žena ode rutinski napravi kombinirani probir, postotak se pokaže visok. Žena je u strahu ne zna što bi, sad je tek u panici jer statistike pokazuju da su šanse za down povećane. Dr joj moguće predlaže amnio. Ona želi znati i biti konačno mirna. Odlučuje se na amnio, kod amnio su realno moguća 4 scenarija

    1) sve u redu, i trudnoća nastavlja dalje
    2) sve u redu, zbog rizika koji amnio nosi majka gubi dijete
    3) dijete ima down, trudnoća se nastavlja dalje
    4) dijete ima down, zbog rizika koji amnio nosi majka gubi dijete

    Ako je majka na početku priče bila spremna na ova 4 scenarija na kraju i svjesna dužine čekanja na rezultate od amnio i stresa koji to donosi i kako može utjecati na dijete, onda sve 5. To je njena odluka i ja ću je kakva god bila, poštovati. Svatko treba imati pravo na izbor i odlučiti što je za njega najbolje.

    No samo je problem ako majka ne ulazi u to svjesno nego samo zato što se to rutinski radi kod nas. To je problem.

    Žao mi je što ovo sve pišem jer vjerujem da bi te mogle sve ove informacije uznemiriti, to stvarno ne želim. No ne pišem ovo samo tebi, ovaj forum čita puno trudnica i bitno je da spoznaju da stvari nisu nužno onakve kakve im se prezentiraju (ili im se ne prezentiraju uopće) i da budu spremne i da se znaju postaviti kada već unaprijed znaju o čemu se radi
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 29.09.2010. at 12:21

  32. #132
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ja ne znam stvarno zasto onda u zemljama gdje nema hrpe tih rutinskih pregleda (a to bi bila vecina razvijenog svijeta, europa, australija, amerika) nema masovnog pomora trudnica, rodilja i djece jer se nesto nije otkrilo na vrijeme?

    zasto u zemljama u kojima se ne radi rutinski vaginalac svakih par tjedana nema masovne pojave prijevremenih poroda?

  33. #133

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim o tome da žene odbijaju pretrage jel im se ne sjedi negdje dva sata. Osim toga ti si imala simptome...
    Koje si preporuke i terapiju dobila nakon dijagnostike?
    ne radi se o meni nego o frendici koja ima 40 kg s krevetom, dakle nije bilo nikakvih indikacija za pretragu, nego je išla za svaki slučaj. sad radi onaj profil šećera pa čekamo.
    s mojim OGTT-om je sve ok - meni fali slatkog

  34. #134
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a kako ćeš saznati da si ti u toj situaciji? bez pregleda? i da si baš ti u tim okolnostima?

    mislim da je to plus i minus usavršavanja dijagnostike - tisuću bespotrebnih pregleda trudnica bez ikakvih problema, da bi se spasio jedan život majke i jedan život djeteta. zar nije to tako?
    tisuću žena ide na bespotrebne papa testove, da bi se jednoj spasio život.
    ajmo onda ne ići na papa testove, u većini slučajeva oni su svima uredni, zar ne?
    gdje je razlika?

    meni se čini da će još malo npr. zaključiti kako žene bespotrebno idu na papa testove (koji mogu biti štetni po njihovo zdravlje, uzročnici potencijalnih infekcija, npr) jer je to bespotrebni stres dok čekaš rezultate koji će najvjerojatnije biti uredni. koliko je to bespotrebno potrošenog proračunskog novca?

    Nisu papa testovi i vaginalni pregledi u trudnoći nikako isti. Iz papa testa možemo puno toga saznati, iz vaginalnog pregleda ne možemo a rizike nosi sa sobom.

  35. #135

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne znam stvarno zasto onda u zemljama gdje nema hrpe tih rutinskih pregleda (a to bi bila vecina razvijenog svijeta, europa, australija, amerika) nema masovnog pomora trudnica, rodilja i djece jer se nesto nije otkrilo na vrijeme?

    zasto u zemljama u kojima se ne radi rutinski vaginalac svakih par tjedana nema masovne pojave prijevremenih poroda?
    ajme nema zato što im je skupo. njihov zdravsteni sustav je naravno miljama ispred našeg, ali ga oni i masno plaćaju. kaj misliš zakaj hrpa stranaca po ljeti popravlja zube kod nas. zato kaj ga najobičniji pregled npr u Njemačkoj košta 100€.

  36. #136
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    ne radi se o meni nego o frendici koja ima 40 kg s krevetom, dakle nije bilo nikakvih indikacija za pretragu, nego je išla za svaki slučaj. sad radi onaj profil šećera pa čekamo.
    s mojim OGTT-om je sve ok - meni fali slatkog
    Onda nam javi njezine preporuke.

  37. #137
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne znam stvarno zasto onda u zemljama gdje nema hrpe tih rutinskih pregleda (a to bi bila vecina razvijenog svijeta, europa, australija, amerika) nema masovnog pomora trudnica, rodilja i djece jer se nesto nije otkrilo na vrijeme?

    zasto u zemljama u kojima se ne radi rutinski vaginalac svakih par tjedana nema masovne pojave prijevremenih poroda?
    točno tako

  38. #138

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    budem, čim saznam

  39. #139
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme nema zato što im je skupo. njihov zdravsteni sustav je naravno miljama ispred našeg, ali ga oni i masno plaćaju. kaj misliš zakaj hrpa stranaca po ljeti popravlja zube kod nas. zato kaj ga najobičniji pregled npr u Njemačkoj košta 100€.
    nije uopće stvar njihovog zdravstvenog sistema. Da naš je apsolutno bolji u nekim stvarima, ali nije u SVIM. Nažalost naši dr pred nekim stvarima guraju glavu u pijesak kao da su nojevi, samo da se ne bi promijenila ustaljena praksa.

    jesi propustila ovaj post?


    Citiraj felix prvotno napisa
    prije 3 godine u hrvatskoj je gostovao dr. marsden wagner i posjetio vinogradsku bolnicu. ostao je zaprepasten cinjenicom da se zene rutinski klistiraju i briju prije poroda. pitao je ginekologa koji ga je vodio u obilazak rodilista, a koji je tada bio predsjednik hrvatske udruge ginekologa i opstreticara zasto je to tako, kad u zadnjih 25 godina sva istrazivanja u svijetu pokazuju ne da je to nepotrebno, nego i potencijalno stetno.

    sto mu je ovaj odgovorio? da se to tako u vinogradskoj radi zadnjih 25 godina i tako ce i ubuduce.
    O tome mi pričamo. Njima se NE DA mijenjati neke prakse, iako su dokazano loše.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 29.09.2010. at 12:26

  40. #140

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    nisam propustila post i znam da je tak da se navike teško mijenjaju, počeviši od npr.starijih kolega na poslu. o brijanju i klistiranju imam svoje mišljenje, i podržavam ga. i ne vidim razloga zakaj bi brijanje bilo štetno. pa brijemo se kod svakog tuširanja.
    ja znam i razumijem žene koje to ne žele, ali one znaju svoje razloge i nek im bude.

  41. #141
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ali kad bi to bilo samo brijanje i klistiranje što se kod nas radi a što je dokazano loše/nepotrebno - mogli bi reći da smo na konju. No bojim se da smo daleko od konja.. bliže smo magarcu što se naše prakse pristupa normalnoj trudnoći i porodu tiče.

  42. #142

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    ako misliš (kad smo već kod poroda) na rutinsku epiziotomiju i drip - tu se slažem

  43. #143
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Eto samo neki od primjera, a toga je još masa što bi se moglo relativno lako promijeniti ali dobre volje baš i nema (čast izuzecima).

    Da ne govorimo da neke prakse kod nas direktno ugrožavaju život majke i djeteta, recimo kao davanje dripa nakon što je majka rodila prvi put na carski. Ali eto to se kod nas još uvijek radi.

    I još nešto, sad me sjetilo.... I zašto je brijanje i klistiranje loše - pa nije ono loše samo po sebi, sad u ovom stanju ovaj tren da se ja brijem ili da me se klistira. Preživljivo u svakom slučaju.

    Problem je taj što kada krenu trudnovi, to brijanje i klistiranje (i ispitivanje podataka kod prijave, i ne ostavljanje na miru i tišini, i svjetlo itd itd itd) ometa tijek poroda. Usporava ga. Osnovna ženina potreba u trudovima je da se osjeća ne promatrano i da joj je toplo. Da li se žena osjeća ne promatrano dok joj stavljaju cijev u anus? ne bih rekla Da li se osjeća ne promatrano dok je pilaju na šalteru o datumu rođenja i prebivalištu? ne bih rekla da li se osjeća ne promatrano dok je briju? ni to ne bi rekla a tek da li se osjeća ne promatrano uz sva ona svjetla i kad svako malo netko prođe i stavi joj prste da vidi koliko je otvorena? tek ne bih rekla.

    Čudo je to koliko smo mi žene nevjerojatne, da mi uspjevamo roditi i u takvim uvjetima. Što bi tek bilo da nas puste na miru i ne ometaju - to bi valjda bilo predobro i nama i njima pa čemu se upuštati u to.

  44. #144
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ne znam, kao odgovor na pitanje od felix, sad sam baš malo išla gledati statistike i usporedbu hrvatske i EU zemalja. i baš sam se jako iznenadila. obzirom na ogromne razlike u BDP-u, koliko su male razlike u perinatalnoj smrtnosti, kao važnom pokazatelju i zdravstvene skrbi, ali i utjecaju i društvenih i ekonomskih prilika.

  45. #145

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Eto samo neki od primjera, a toga je još masa što bi se moglo relativno lako promijeniti ali dobre volje baš i nema (čast izuzecima).

    Da ne govorimo da neke prakse kod nas direktno ugrožavaju život majke i djeteta, recimo kao davanje dripa nakon što je majka rodila prvi put na carski. Ali eto to se kod nas još uvijek radi.

    I još nešto, sad me sjetilo.... I zašto je brijanje i klistiranje loše - pa nije ono loše samo po sebi, sad u ovom stanju ovaj tren da se ja brijem ili da me se klistira. Preživljivo u svakom slučaju.

    Problem je taj što kada krenu trudnovi, to brijanje i klistiranje (i ispitivanje podataka kod prijave, i ne ostavljanje na miru i tišini, i svjetlo itd itd itd) ometa tijek poroda. Usporava ga. Osnovna ženina potreba u trudovima je da se osjeća ne promatrano i da joj je toplo. Da li se žena osjeća ne promatrano dok joj stavljaju cijev u anus? ne bih rekla Da li se osjeća ne promatrano dok je pilaju na šalteru o datumu rođenja i prebivalištu? ne bih rekla da li se osjeća ne promatrano dok je briju? ni to ne bi rekla a tek da li se osjeća ne promatrano uz sva ona svjetla i kad svako malo netko prođe i stavi joj prste da vidi koliko je otvorena? tek ne bih rekla.

    Čudo je to koliko smo mi žene nevjerojatne, da mi uspjevamo roditi i u takvim uvjetima. Što bi tek bilo da nas puste na miru i ne ometaju - to bi valjda bilo predobro i nama i njima pa čemu se upuštati u to.
    sve mi je jasno.
    znam i da ima puno ružnih priča s poroda, a one lako zasjene one lijepe i dobre o kojima se nažalost malo priča. još uvijek ima i doktora i babica koji ti pomognu da to prođe onak kak treba... ipak ne treba generalizirati i reći da je zdravstvo u banani, da niš ne valja, da ne treba ići dr, da ne treba ići na neke rutinske pretrage u trudnoći itd itd...
    ja do sada, hvala Bogu, u trudnoći, a i prije nje radi problema s vlastitim zdravljem, nisam naišla na grozne doktore. nadam se da će tako i ostati

  46. #146
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    pohvale na temu, uvijek se veselim pročitati ovakve rasprave


    mogućnost da liječnik u kojeg imamo povjerenja radi neke stvari koje su napuštene, praksom dokazane kao loše i/ili nepotrebne u drugim zemljama, pristupa zdravoj trudnici na način koji je u našem društvu prihvatljiv no ujedno i upitan, nije lako za prihvatiti.
    osjećaj sigurnosti više nije onaj isti i razumljivo da je lakše zadržati taj osjećaj, nego preispitati njegove postupke.

    stvari se moraju mijenjati...

    kad sam prvi puta bila trudna tada su mi bile samo neke stvari važne, za druge nisam znala, danas mi je teško zbog toga.
    to je toliko daleko od vaginalnih pregleda, brijanja/klistiranja, epiziotomije i drip, a mi se još uvijek borimo sa ovim stvarima.

    sigurnost u vaginalne preglede koja se ovdje spominje je razumljiva u jednu ruku, i sasvim je normalna, jer sigurnost koju osjećamo, usudila bih se reći, nam je nametnuta. to je ono što znamo, to je ono što znaju naši lječnici, jer za večinu njih tu priča završava, rijetki su drugačiji još uvijek nažalost.

    strah nam je veliki neprijatelj u trudnoći i tu dolazi spas od vaginalnih pregleda gdje čovjek u bijelom kaže da je u redu.
    i tada se nameće pitanje - što je u redu, zašto nam je to potrebno.
    kao što se spominje u nekim postovima, pomoći od toga nema nekog velikog no rizici su tu.

    i da se dotaknem uzv, koliko puta sam samo čula i dva puta sama doživjela kad je netko nešto strašno vidio, i samo uznemirio trudnicu koja živi u strahu, što joj taj adrenalin napravi u tjelu, kako stres djeluje na bebu.
    stvari se samo jedna na drugu lijepe, dolazi do poroda, strah je još veći, pa jedna intervencija koja najčešće nije bila potrebna (samo da naglasim kako je riječ o normalnoj trudnoći) traži drugu i na kraju eto nas opet sa novom majkom koja je zahvalna liječnicima što su joj pomogli da bude sve dobro a zapravo su indirektni krivci.

    konkretan primjer:
    normalna trudnoća uz koji uzv previše te nekoliko pregleda previše u neko doba pojavljuje se bakterija, zadnji tjedan trudnoće uzv pokazuje kako beba nije dovoljno velika, pa ništa mora trudnica ležati, tu su se sad možda vidjele i neke anomalije na srcu, pa su potrebni dodatni uzv pregledi, pa u prolazu neki doktor dobaci ajmo TO inducirati, trudnica sa strahom kaže da ona baš i ne bi, sva sreća da se drugi doktor složio. trudovi stigli, tretman u rodilištu ko po špagi, brijanje, klistiranje, drip... odvajanje djeteta od majke odmah na nekoliko sati.

    to je većina nas prošla, jer to sve bilo potrebno - naravno da nije.

    i upravo je o tome ovdje riječ, želja da mi žene razumijemo kako su te stvari povezane.

    kako nema potrebe da se bojimo, da imamo malo više povjerenja u sebe i da tražimo i ispitujemo, te shvatimo koliko je to važno.

  47. #147
    maaja79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    bih
    Postovi
    178

    Početno

    doktor koji mi je vodio trudnocu nije me vaginalno pregledao. radio je tri ultrazvuka i mozda 5 nalaza krvi i urina. tako oba puta.

    na prvom porodu sam prosla previse vaginalnih pregleda, ne znam koliko ali sigurno vise od 10. kako je koji doktor nailazio u predradjaonu, gurao je ruke...
    na drugom sam dopustila jedan pregled plodne vode, 12 dana po isteku termina. poslije toga sam rekla da ne zelim da me diraju. i nisu.

  48. #148
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj maaja79 prvotno napisa Vidi poruku
    doktor koji mi je vodio trudnocu nije me vaginalno pregledao. radio je tri ultrazvuka i mozda 5 nalaza krvi i urina. tako oba puta.

    na prvom porodu sam prosla previse vaginalnih pregleda, ne znam koliko ali sigurno vise od 10. kako je koji doktor nailazio u predradjaonu, gurao je ruke...
    na drugom sam dopustila jedan pregled plodne vode, 12 dana po isteku termina. poslije toga sam rekla da ne zelim da me diraju. i nisu.
    evo, s ovime se slažem. kažeš da nećeš i preuzmeš na sebe odgovornost. i tako je u redu.

    to je većina nas prošla, jer to sve bilo potrebno - naravno da nije.
    sa cijelim nikinim postom se vjerojatno svi slažu.
    svi znamo da 90% trudnoća (postotak će bolje znati neko ko je više u tome) ne trebaju nikakve nit intervencije, ni pregledi.

    mene jedino zanima, a na to pitanje mi nije odgovoreno, kako bez pregleda znati koje su u onih ostalih 10%?
    kako znati da baš ja moram mirovati u bolnici jer se prijevremeno otvaram i mirovanje uz ostalo, može spriječiti prijevremeni porod.
    kako felix zna da ukidanjem rutinskih vaginalnih pregleda nije povezano s povećanim brojem prijevremenih poroda?
    felix, zašto kao netko ko se malo više kuži u cijelu tu problematiku, argumentiraš s riječi - masovno? kad naravno da se ne može raditi o masovnim prijevremenim porodima jer, vraćamo se na onaj postotak, 90% trudnoća ovako i onako su uredne trudnoće.

  49. #149
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne govorimo da neke prakse kod nas direktno ugrožavaju život majke i djeteta, recimo kao davanje dripa nakon što je majka rodila prvi put na carski. Ali eto to se kod nas još uvijek radi.
    Molim da mi netko ovo pojasni.

  50. #150
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mene jedino zanima, a na to pitanje mi nije odgovoreno, kako bez pregleda znati koje su u onih ostalih 10%?
    kako znati da baš ja moram mirovati u bolnici jer se prijevremeno otvaram i mirovanje uz ostalo, može spriječiti prijevremeni porod.
    kako felix zna da ukidanjem rutinskih vaginalnih pregleda nije povezano s povećanim brojem prijevremenih poroda?
    felix, zašto kao netko ko se malo više kuži u cijelu tu problematiku, argumentiraš s riječi - masovno? kad naravno da se ne može raditi o masovnim prijevremenim porodima jer, vraćamo se na onaj postotak, 90% trudnoća ovako i onako su uredne trudnoće.

    I mene ovo zanima, pitala sam već dva puta, ali nisam dobila odgovor.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •