Stranica 5 od 23 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #201

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    ne, daleko od toga da je jedini. ali citira ga se zato što je stručnjak (porodničar s jako puno godina prakse i zato što prati sva nova istraživanja objavljena u renomiranim stručnim medicinskim časopisima.
    I svaka mu čast i sigurna sam da je zasluzio tolika spominjanja na Forumu i ne pada mi napamet biti nepristojna i omalovaziti ga na bilo koji način.
    Ali zašto je on kao "porodničar s jako puno godina prakse i zato što prati sva nova istraživanja objavljena u renomiranim stručnim medicinskim časopisima" takav apsolutni autoritet ovdje, a moj liječnik, koji je isto "porodničar s jako puno godina prakse i zato što prati sva nova istraživanja objavljena u renomiranim stručnim medicinskim časopisima", je tamo neku mudrac obični, što on zna, mi smo miljama daleko od svega što valja, i sl...

  2. #202
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    ne slažem se - znaju da plod reagira tako i tako na visoki tlak što ti ne možeš znati, kao i na glukozu, kao i na masu drugih stvari. kao i što razgovorom ne može utvrditi jesam li otvorena u 20.tt i moram li mirovati jer nosim nisko i masu drugih stvari.

    i kod nas ima jaaaako puno stručnih doktora, ali očito je susjedova trava uvijek zelenija.
    nemoj samo zaboraviti koliko se u svijetu cijeni zagrebačka medicina

    da, jesu, stručni su za patologiju, nisam sigurna postoji li i jedan hrv ginekolog koji je vidio prirodan fiziološki porod, jer ga nije imao gdje vidjeti, i ništa ne zna o tome.
    to nikako nema veze sa susjedovom travom, i možeš se ti slagati ili ja s nečim je trenutno nevažno.

    meni je bitnije to zašto ako postoje određene smjernice i preporuke zašto se onda neke stvari ne mijenjaju?

    a tu smo i mi žene, koje to očekujemo od njih jer se ne osjećamo sigurne ako ne dobijemo određen broj pregleda raznih i par tabletica.

  3. #203
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Molim da mi netko ovo pojasni.
    Ukratko, drip je kontraindiciran kada je majka prvi put rodila na CR jer postoji mogućnost puknuća maternice (drip drugačije djeluje nego prirodan oksitocin koje tijelo samo dozira). Imala sam prilike čuti za slučajeve gdje su doktori dali drip na drugom porodu (a prvi bio carski), majci je pukla maternica i bilo je povuci potegni - nevjerojatno hitno ne bi li spasili nju i bebu. Sreća sve je prošlo dobro. Majka je beskonačno zahvalna doktorima što su je spasili. Je, spasili su je, ali isto tako su joj direktno ugrozili život kad su joj dali drip na vaginalnom porodu poslije CR, no to joj nitko nije priznao niti rekao niti hoće.

    Isto tako situacija kad porod ide sporo, pa hajd da ubrzamo pa daju drip, drip djeluje prejako, pa daju epiduralnu da smanje bol majci. Dijete i dalje sve osjeti (nema ono epiduralnu), drip i njega mahnito rastura, od silnih kontrakcija nerijetko se desi da dijete ima manje kisika, opadnu mu otkucaji i HALOOOO ajme meni, ajmo na hitan carski - djetetu su opali otkucaji. I onda opet "spasili smo i vas i bebu". Pa da nisu u startu krenuli prčkati tamo gdje nisu trebali, ne bi trebali nikoga spašavati. Ginekolozi nisu naučeni da sjede i čekaju da porod sam ide, oni su naučeni da treba već nešto raditi, da treba tražiti problem, i ako ga nema onda će oni pronaći problem u tome što se porod ne kreće brzo koliko bi oni htjeli da bude. I to jednostavno poteže jedno za drugim i ulazak u začarani krug iz kojeg je teško izaći.

  4. #204

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa Vidi poruku
    a tu smo i mi žene, koje to očekujemo od njih jer se ne osjećamo sigurne ako ne dobijemo određen broj pregleda raznih i par tabletica.
    Ovo je generaliziranje, ovo "mi žene" ne stoji.
    Ja se osjecam sigurno kad dobijem preporuku, bilo koje vrste, od mog lijecnika u kojeg imam povjerenja. Bilo da je riječ o prehrani u trudnoci, o pregledu, o broju pregleda i sl.
    Hoću reći, meni ne ulijeva sigurnost činejnica da imam xy broj pregleda u trudnoci, nego cinjenica da ce ako je potrebno napraviti pregled, ako je potrebno UZV, ako nije - neće, odgovorit će mi na pitanje koje me trenutno zanima (prehrana, aktivnosti, dizanje tereta, ili sto vec) i to je to.
    A tabletice mi nikad ne daje, za njih nema nikakve potrebe i uostalom ne volim ih.

    I mislim da se stvar svodi na povjerenje u liječnika.
    AKo ga imaš, sve pet.
    Ako ga nemaš, bježiš glavom bez obzora. Tako bih ja.

  5. #205
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    I svaka mu čast i sigurna sam da je zasluzio tolika spominjanja na Forumu i ne pada mi napamet biti nepristojna i omalovaziti ga na bilo koji način.
    Ali zašto je on kao "porodničar s jako puno godina prakse i zato što prati sva nova istraživanja objavljena u renomiranim stručnim medicinskim časopisima" takav apsolutni autoritet ovdje, a moj liječnik, koji je isto "porodničar s jako puno godina prakse i zato što prati sva nova istraživanja objavljena u renomiranim stručnim medicinskim časopisima", je tamo neku mudrac obični, što on zna, mi smo miljama daleko od svega što valja, i sl...
    a koliko se onda oni drže toga što su pročitali u renomiranim stručnim medicinskim časopisima? koliko su spremni priznati da znanost napreduje i da je ok priznati da, primjerice, bolnički protokoli u našim rodilištima nisu u skladu s recentnim istraživanjima i zaključcima? (a tako i naši načini prenatalne skrbi.)
    nisu spremni priznati i nisu spremni odustati od svojih ustaljenih dogmatskih protokola, od svoje "stare škole".
    rijetki možda jesu, ali nemaju priliku doći do izražaja i donijeti promjenu.

    zato je on autoritet ovdje, zato što je i sam bio porodničar kao i svi drugi (tamo negdje 60-ih godina prošlog stoljeća, čini mi se, pa si računaj količinu njegovog iskustva ) dok nije uočio da radi krivo i bio dovoljno ponizan da to prizna. uočio je da kao i sve ženke sisavaca tako i "ženka homo sapiensa" ima određene temeljne potrebe dok rađa i počeo se boriti za nemedikaliziranu trudnoću i porod, za humanizaciju poroda - jednostavno rečeno, za fiziološki porod.
    Posljednje uređivanje od Arya : 29.09.2010. at 16:53

  6. #206
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Na samom pocetku ove teme sam u prijepisci s anchie napisala da cu prvom prilikom pitati svog lijecnika što on misli o tome. Pa onda jos jednog i jos jednog.
    Nadam se da nitko ovdje ne ocekuje da sama odlucim "e sad vise necu na preglede" jer sam tako procitala na forumu.
    Upravo bi TO bilo krajnje neodgovorno. Ili glupo, kako hocete.
    Ma apsolutno! Poanta i je da oni u konačnici promijene svoju praksu, da ne moramo od sada pa do vječnosti mi inzistirati na tim stvarima. Svakako bih voljela čuti komentar, nadam se da će biti pozitivan

  7. #207
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je generaliziranje, ovo "mi žene" ne stoji.
    Ja se osjecam sigurno kad dobijem preporuku, bilo koje vrste, od mog lijecnika u kojeg imam povjerenja. Bilo da je riječ o prehrani u trudnoci, o pregledu, o broju pregleda i sl.
    Hoću reći, meni ne ulijeva sigurnost činejnica da imam xy broj pregleda u trudnoci, nego cinjenica da ce ako je potrebno napraviti pregled, ako je potrebno UZV, ako nije - neće, odgovorit će mi na pitanje koje me trenutno zanima (prehrana, aktivnosti, dizanje tereta, ili sto vec) i to je to.
    A tabletice mi nikad ne daje, za njih nema nikakve potrebe i uostalom ne volim ih.

    I mislim da se stvar svodi na povjerenje u liječnika.
    AKo ga imaš, sve pet.
    Ako ga nemaš, bježiš glavom bez obzora. Tako bih ja.

    Naravno, sve stoji, jedino što možemo imati povjerenje u liječnika no ako je jedan od onih koji ne prihvaća promjene, gdje smo onda...

    Zato je dobro znati i pitati

  8. #208
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je generaliziranje, ovo "mi žene" ne stoji.
    Ja se osjecam sigurno kad dobijem preporuku, bilo koje vrste, od mog lijecnika u kojeg imam povjerenja. Bilo da je riječ o prehrani u trudnoci, o pregledu, o broju pregleda i sl.
    Hoću reći, meni ne ulijeva sigurnost činejnica da imam xy broj pregleda u trudnoci, nego cinjenica da ce ako je potrebno napraviti pregled, ako je potrebno UZV, ako nije - neće, odgovorit će mi na pitanje koje me trenutno zanima (prehrana, aktivnosti, dizanje tereta, ili sto vec) i to je to.
    A tabletice mi nikad ne daje, za njih nema nikakve potrebe i uostalom ne volim ih.

    I mislim da se stvar svodi na povjerenje u liječnika.
    AKo ga imaš, sve pet.
    Ako ga nemaš, bježiš glavom bez obzora. Tako bih ja.

    To nema veze s povjerenjem. To ima veze s propitivanjem same sebe.
    A sve što si nabrojala (prehrana i dizanje utega) mogla si pitati bilo koga bez medicinskog fakulteta. Zašto bi ti to davalo sigurnost za tako banalne stvari? Pa to valjda sama znaš, ne kužim?

    A ako je potrebno napraviti vaginalni pregled jesi li pitala zašto je to potrebno, što će se dogoditi kad ga napravi, što može zaključiti takvim pregledom, što se loše može dogoditi (i odgovor ništa nije točan) i što bi se dogodilo da ga ne napravi?

  9. #209
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    kako pronaći onih 10% trudnica koje će imati komplikacije?
    moje je mišljenje da će te trudnice imati neke tegobe zbog kojih će potražiti pomoć. ili vam to zvuči prejednostavno?!

  10. #210
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Trudovi i otvaranje se osjeti. I mislim da bi zato liječnici trebali objasniti mami kako izgledaju lažni trudovi a kako pravi, kako ih razlikovati itd.

    A ova otvaranja koja su kod nas detektirana vaginalnim pregledima, pa onda mame mirovale pa čak i prenijele, rekla bih da su to ipak bila prirodna pripremanja tijela za porod.

  11. #211
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    moram primijetiti da mi je uvijek tesko dobiti zgodan odgovor od nekog stranca, bilo medicinskog strucnjaka (primalja, ginekolog, i sl.), koji bih mogla citirati ovdje na forumu. zato sto kad pitam zasto se kod njih ne radi ovo ili ono i kako onda provjere recimo otvorenost, uvijek me bijelo pogledaju i s cudjenjem pitaju, a zasto se to kod vas u hrvatskoj uopce radi? cemu vam sluzi informacija o vanjskoj otvorenosti? itd. hocu reci, toliko im je apsurdna situacija u nasoj zemlji da ostanu bez rijeci.


    iako moram primijetiti da i svjetsko udruzenje ginekologa i opstreticara (FIGO) ima sluzbeni stav da klistir, brijanje, rutinski drip, prokidanje vodenjaka i epiziotomija, lezanje u porodu, itd. nikako ne bi trebali biti dio poroda i da ovo sto se kod nas dogadja u rodilistima treba mijenjati. to znam jer se roda svojedobno dopisivala s njima na tu temu.

    možda je tako, ali meni je užasno teško shvatiti da kod nas svi ginekolozi i opstretičari ne poštuju svjetski stav struke, da nisu u toku, da ne idu i oni na kongrese i simpozije gdje se mogu čuti recentna znanja i stavovi struke. a znamo da oće oni to, svima se mile simpoziji i kongresi

    i još nešto moram primijetiti, a to je da vidim da se roda dopisuje i traži mišljenja od stranaca.

    pa da li ste našoj nekoj strukovnom udruženju ili we uputili neko pismo, mišljenje i dobili nekakav odgovor? pa da mi tu ne nagađamo zašto oni i dalje imaju takve zastarjele prakse?

  12. #212

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    A sve što si nabrojala (prehrana i dizanje utega) mogla si pitati bilo koga bez medicinskog fakulteta. Zašto bi ti to davalo sigurnost za tako banalne stvari? Pa to valjda sama znaš, ne kužim?
    Prvo, dizanje tereta nije dizanje utega. Mislila sam na svakodnevno sklapanje i dizanje kolica i stavljanje u gepek, i u krajnjoj liniji na dizanje i nošenje mog 1,5 godišnjeg djeteta.
    Razgovarali smo o tome je li u MOJOJ trudnoci to opasno, s obzirom na prethodne operativne zahvate na MOJIM reproduktivnim organima, s obzirom na MOJE stanje koje je posljedica... sad nema veze čega. Meni to nije balano, meni je to vrlo ozbiljno.
    I možda ja poznajem krive ljude, ali ne znam kako bi mi baš svatko i bez medic. faksa odgovorio na ta pitanja?!
    Drugo, pitanja o prehrani sam imala u trenutku kad su se javili neki simptomi vezani uz šećer. I to mislim da je bolje da pitam svog liječnika koji se bavi trudnoćama i trudnicama, nego mamu bez medicinskog faksa.

  13. #213
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    To je kao da kazes da vrhunski kardiolog/inja moraju imati ugradjeni pace maker da bi znali obavljati svoj posao.
    ovo mi je vrlo zanimljiva konstatacija jer zorno prikazuje zasto se ne nalazimo u misljenjima.

    ako smatras da se patologija i bolest mogu usporedjivati s normalnim, prirodnim dogadjajima u zivotu zene, onda to stoji. ali ima nas koji smatramo da su to dvije potpuno razlicite stvari. i zato razliciti pogledi na porod.

    ako smatras da je porod disaster waiting to happen, da je to bomba koja samo sto nije eksplodirala, naravno da ces se pouzdavati u lijecnike i prihvacati svaku intervenciju, jer nikad ne znas kad ce doci do katastrofe i bolje sve uciniti da se to prevenira.

    ako smatras da su trudnoca i porod normalni, zdravi i prirodni procesi u zivotu zene, koji samo u malim postocima skrenu s puta - kao i svi ostali tjelesni procesi u zivotu ljudi - normalno da ces smatrati da je bolje sto manje se uplitati, nego ih samo pratiti sa strane i reagirati tek ako vidis da nesto ide krivo.

  14. #214
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    kako pronaći onih 10% trudnica koje će imati komplikacije?
    moje je mišljenje da će te trudnice imati neke tegobe zbog kojih će potražiti pomoć. ili vam to zvuči prejednostavno?!
    a zašto sad ti to pišeš kad su se i ovdje javile trudnice koje nisu imale nikakvih osjetnih problema, a problema je bilo?

  15. #215
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a zašto sad ti to pišeš kad su se i ovdje javile trudnice koje nisu imale nikakvih osjetnih problema, a problema je bilo?
    ako misliš na gestacijski dijabetes otkriven unatoč maloj kilaži, pročitaj ponovo citat od Odenta (kad ga već toliko spominjemo ). da ne pišem isto što tamo piše.

  16. #216

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    [QUOTE=Felix;1711673]
    ako smatras da se patologija i bolest mogu usporedjivati s normalnim, prirodnim dogadjajima u zivotu zene, onda to stoji. ali ima nas koji smatramo da su to dvije potpuno razlicite stvari. i zato razliciti pogledi na porod.
    U pravu si, različito gledamo na stvari.
    ako smatras da je porod disaster waiting to happen, da je to bomba koja samo sto nije eksplodirala, naravno da ces se pouzdavati u lijecnike i prihvacati svaku intervenciju, jer nikad ne znas kad ce doci do katastrofe i bolje sve uciniti da se to prevenira.
    Me naravno da ne mislim da je porod disaster waiting to happen. Dapače, veselim se ovom drugom porodu jer mi je prvi prošao odlično, dijete je bilo odlično, i sve u svemu ostao mi je u jako lijepom sjećanju. Kao i cijela prva trudoća, kako sam se ponašala, što sam radila, kako sam se osjećala, i sl.
    Tako je otprilike i sada.

  17. #217
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo, dizanje tereta nije dizanje utega. Mislila sam na svakodnevno sklapanje i dizanje kolica i stavljanje u gepek, i u krajnjoj liniji na dizanje i nošenje mog 1,5 godišnjeg djeteta.
    Razgovarali smo o tome je li u MOJOJ trudnoci to opasno, s obzirom na prethodne operativne zahvate na MOJIM reproduktivnim organima, s obzirom na MOJE stanje koje je posljedica... sad nema veze čega. Meni to nije balano, meni je to vrlo ozbiljno.
    I možda ja poznajem krive ljude, ali ne znam kako bi mi baš svatko i bez medic. faksa odgovorio na ta pitanja?!
    Drugo, pitanja o prehrani sam imala u trenutku kad su se javili neki simptomi vezani uz šećer. I to mislim da je bolje da pitam svog liječnika koji se bavi trudnoćama i trudnicama, nego mamu bez medicinskog faksa.

    ma naravno sve pet.
    ali tu se radilo o tvojim pitanjima vezanim za tvoj konkretan slučaj. za tebe je to bilo ozbiljno i ti si to rješavala tako kako jesi.


    većina trudnoća je skroz prirodan događaj i o njima ovdje govorimo ukoliko sam ja dobro razumjela.

  18. #218
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ukratko, drip je kontraindiciran kada je majka prvi put rodila na CR jer postoji mogućnost puknuća maternice (drip drugačije djeluje nego prirodan oksitocin koje tijelo samo dozira). Imala sam prilike čuti za slučajeve gdje su doktori dali drip na drugom porodu (a prvi bio carski), majci je pukla maternica i bilo je povuci potegni - nevjerojatno hitno ne bi li spasili nju i bebu. Sreća sve je prošlo dobro. Majka je beskonačno zahvalna doktorima što su je spasili. Je, spasili su je, ali isto tako su joj direktno ugrozili život kad su joj dali drip na vaginalnom porodu poslije CR, no to joj nitko nije priznao niti rekao niti hoće.

    Isto tako situacija kad porod ide sporo, pa hajd da ubrzamo pa daju drip, drip djeluje prejako, pa daju epiduralnu da smanje bol majci. Dijete i dalje sve osjeti (nema ono epiduralnu), drip i njega mahnito rastura, od silnih kontrakcija nerijetko se desi da dijete ima manje kisika, opadnu mu otkucaji i HALOOOO ajme meni, ajmo na hitan carski - djetetu su opali otkucaji. I onda opet "spasili smo i vas i bebu". Pa da nisu u startu krenuli prčkati tamo gdje nisu trebali, ne bi trebali nikoga spašavati. Ginekolozi nisu naučeni da sjede i čekaju da porod sam ide, oni su naučeni da treba već nešto raditi, da treba tražiti problem, i ako ga nema onda će oni pronaći problem u tome što se porod ne kreće brzo koliko bi oni htjeli da bude. I to jednostavno poteže jedno za drugim i ulazak u začarani krug iz kojeg je teško izaći.
    Zar trudnice ne idu na pregled reza prije drugog poroda? Ili je i taj pregled nepouzdan i ne može ništa utvrditi?
    Zar naši liječnici svjesno i namjerno dovode majku i dijete u pogibeljne situacije?

  19. #219
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Arya prvotno napisa Vidi poruku
    kako pronaći onih 10% trudnica koje će imati komplikacije?
    moje je mišljenje da će te trudnice imati neke tegobe zbog kojih će potražiti pomoć. ili vam to zvuči prejednostavno?!
    Znam bas za slucaj zene koja se otvorila skroz i samo sto nije krenuo pobacaj u petom mesecu a da NISTA nije osetila, dakle bas nista. Srecom pa joj je ginekolog pogledao grlic pa je na vreme uradjena neka intervencija. Postoji potpuno bezolno otvaranje, a kad sam ja imala problem sa grlicem problem je bio u tome sto sam sve pripisala onome "materica se rasteze, to je normalno", kad je neko prvi put trudan, kako ce i znati koji bol je normalan koji nije, a nekad se ne radi o bolu, vec "osecaju".
    Posljednje uređivanje od lady.x : 29.09.2010. at 17:35

  20. #220
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    možda je tako, ali meni je užasno teško shvatiti da kod nas svi ginekolozi i opstretičari ne poštuju svjetski stav struke, da nisu u toku, da ne idu i oni na kongrese i simpozije gdje se mogu čuti recentna znanja i stavovi struke. a znamo da oće oni to, svima se mile simpoziji i kongresi

    i još nešto moram primijetiti, a to je da vidim da se roda dopisuje i traži mišljenja od stranaca.

    pa da li ste našoj nekoj strukovnom udruženju ili we uputili neko pismo, mišljenje i dobili nekakav odgovor? pa da mi tu ne nagađamo zašto oni i dalje imaju takve zastarjele prakse?
    vjeruj, i meni je tesko shvatiti i ima onih koji razmisljaju drugacije, koji zele promjene, ali nisu dovoljno visoko na hijerarhijskoj ljestvici i ako zele zadrzati posao, bolje im je da sute. dat cu primjer iz jednog zg rodilista: jedna primalja je rodilji donijela jastuk u radjaonu jer ju je ova to zamolila. uskoro je bila pozvana na razgovor kod sefa gdje joj je ocitao bukvicu odakle njoj ideja da nosi jastuke okolo, to se kod njih ne radi i gotovo. a ovo je prica o obicnom benignom jastuku.

    roda postoji vec 9 godina i od samog pocetka se puno toga radilo i pokusavalo u vezi poroda i komunikacije sa ginekoloskom strukom. bilo je ne samo pisama, nego i sastanaka i raznih dogovora. ali nije bilo rezultata, ne krivnjom rode. ne bih vise iznosila jer ne znam sto smije u javnost, a sto ne.

  21. #221
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    Znam bas za slucaj zene koja se otvorila skroz i samo sto nije krenuo pobacaj u petom mesecu a da NISTA nije osetila, dakle bas nista. Srecom pa joj je ginekolog pogledao grlic pa je na vreme uradjena neka intervencija. Postoji potpuno bezolno otvaranje, a kad sam ja imala problem sa grlicem problem je bio u tome sto sam sve pripisala onome "materica se rasteze, to je normalno", kad je neko prvi put trudan, kako ce i znati koji bol je normalan koji nije, a nekad se ne radi o bolu, vec "osecaju".
    Čula sam za takav slučaj i još kojekakve. Ne razumijem kad netko kaže da se osjeti kad nešto krene kako ne bi trebalo. Ima ih koji ne osjete ništa. I ja sam bila među njima.

  22. #222

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Trudovi i otvaranje se osjeti. I mislim da bi zato liječnici trebali objasniti mami kako izgledaju lažni trudovi a kako pravi, kako ih razlikovati itd.

    A ova otvaranja koja su kod nas detektirana vaginalnim pregledima, pa onda mame mirovale pa čak i prenijele, rekla bih da su to ipak bila prirodna pripremanja tijela za porod.
    Oprosti, ali otvaranje cerviksa u 16.tjednu zasigurni nije priprema tijela za porod, kao ni kontrakcije u tom razdoblju

  23. #223
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    42 tjedna - 3 vaginalna pregleda, jedan sa 22 tjedna, drugi sa 40 tjedana, treći sa 41+ tjedana....odgovaram na pitanje iz naslova samo

  24. #224
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, ali otvaranje cerviksa u 16.tjednu zasigurni nije priprema tijela za porod, kao ni kontrakcije u tom razdoblju
    Pa naravno. Nisam ni ja rekla da su kontrakcije u tom periodu normalne, zato sam i rekla da je strašno bitno razgovarati sa ženom i objasniti joj kako izgledaju kontrakcije, kako razlikovati prave od BH itd. Jer se žena može početi otvarati bilo kada (nevezano uz vaginalni ili ne vaginalni), i bitno je da ima te informacije.

  25. #225
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Priča o jastuku neminovno vodi ka priči da ne osjećamo ništa kad nešto krene loše. Nemamo svi isto razvijene instinkte, osjetila nazovite ih kako hoćete.
    Trebalo je puno vremena da postanemo tako neosjetljivi/e pa će trebati još toliko vremena da se nešto preokrene.

    U međuvremenu treba stvari propitivati i mijenjati, a ne prihvaćati da je to tako...već dugo i da tako treba ostati. Pa čak i onda kada uljuljkani u vlastite osjećaje mislimo da je to dobro za nas. Ne želim da moja kćer misli da je ovo vrhunac napretka, razvoja nas samih nego da može bolje i/ili drugačije i da se njena mati za to izborila i nije ju tapšala po leđima i govorila kako sam ja/mi možeš i ti tako.

  26. #226
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Zar naši liječnici svjesno i namjerno dovode majku i dijete u pogibeljne situacije?
    Pa ne vjerujem da to rade svjesno i namjerno, rekla bih da to rade jer to "svi" tako ovdje rade, jer se tako radi zadnjih 25 godina. Zato se to radi.

    Zar trudnice ne idu na pregled reza prije drugog poroda? Ili je i taj pregled nepouzdan i ne može ništa utvrditi?
    Ovo stvarno ne znam. No stvarno ne znam ni što bi mogli utvrditi tim pregledom, sigurno ne to koliko trudova ili jačinu trudova može rez izdržati.

  27. #227
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni jedino nije jasno kako doći do tih problematičnih trudnoća bez rutinskih pretraga svih trudnica. (n.grace, ako ništa drugo, uporne smo )

    a odgovore kao što su instinkt - ne prihvaćam.

  28. #228
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    pa većina trudnoća nije problematična.
    nema potrebe apsolutno sve žene izlagati različitim rizicima da bi se utvrdila npr. jedna rizična trudnoća jer onda iz tih rutinskih pregleda izađe i još koja koja nije uopće bila rizična.

  29. #229
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    Priča o jastuku neminovno vodi ka priči da ne osjećamo ništa kad nešto krene loše. Nemamo svi isto razvijene instinkte, osjetila nazovite ih kako hoćete.
    Pa upravo zato i naglašavamo da su neke trudnice spašene rutinskim pregledima i pretragama (i ja među njima) - jer su se dobro osjećale, usprkos tome što su stvari krenule loše.

  30. #230
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    pa većina trudnoća nije problematična.
    nema potrebe apsolutno sve žene izlagati različitim rizicima da bi se utvrdila npr. jedna rizična trudnoća jer onda iz tih rutinskih pregleda izađe i još koja koja nije uopće bila rizična.
    I opet pitam - što s trudnicama koje se dobro osjećaju, a nešto nije u redu? Kako to otkriti?

  31. #231
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    odgovor je isti kao i na pitanje: može li se vaginalnim pregledom utvrditi da li je trudnoća "normalna"?
    ili što je s trudnicama koje se ne osjećaju dobro, a s njima je sve u redu?

  32. #232
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    ili što je s trudnicama koje se ne osjećaju dobro, a s njima je sve u redu?
    Kako znaju da je sve u redu? Vjerojatno zbog toga što im je to potvrđeno na pregledima i pretragama.
    A ova rasprava je i o drugim pretragama, ne samo o vaginalnim pregledima.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 29.09.2010. at 18:08

  33. #233
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    n.grace, pa postoji perinatalna dijagnostika u koju ne spada vaginalni pregledi svaka 4. tjedna, ne kužim što tu nije jasno. ako se kaže da taj način rutinskog pregleda nije potreban zašto inzistiranje na tom pitanju.
    ako je tebi ustanovljeno nešto preko vaginalnog pregleda jel to može značiti da tvoj gin nije znao drugačije, odnosno želio?!

    tražiti sada ovdje da vam kažemo kako se postavlja dijagnostika vjerujem da je fore radi

    ono što uporno ponavljam, zašto inzistirati na napuštenim i zastarjelim pregledima koji ne samo što su zastarjeli nego i štetni!

  34. #234
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa Vidi poruku
    n.grace, pa postoji perinatalna dijagnostika u koju ne spada vaginalni pregledi svaka 4. tjedna, ne kužim što tu nije jasno. ako se kaže da taj način rutinskog pregleda nije potreban zašto inzistiranje na tom pitanju.
    ako je tebi ustanovljeno nešto preko vaginalnog pregleda jel to može značiti da tvoj gin nije znao drugačije, odnosno želio?!

    tražiti sada ovdje da vam kažemo kako se postavlja dijagnostika vjerujem da je fore radi

    ono što uporno ponavljam, zašto inzistirati na napuštenim i zastarjelim pregledima koji ne samo što su zastarjeli nego i štetni!
    Nije ništa fore radi, iako se možda tebi tako čini.
    Netko je molio za podatke o prijevremenim porođajima i/ili štetnim posljedicama vaginalnih pregleda u trudnoći. Nisam ih do sada uočila, ne znam je li mi promaknulo, pogledat ću opet.
    Dok ova rasprava ide u smjeru da je vaginalni pregled u trudnoći štetan i bezrazložan bez nekih konkretnih podataka izuzev dr. Odenta, ne znam što je loše u tome da postavljam pitanja koja me zanimaju. I prihvatit ću da su ti pregledi loši i štetni ako za to postoje dokazi.

  35. #235
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    kako nije fore radi, jer itko od nas ovdje dijagnostičar, pa da ti u tanane to objasni?
    a izvor koji imaš ne priznaješ, i to ne jedan, jer te nije dostojan ili šta?!


    kako ne postaje dokazi?! :vrrriiiiišššt

    :LOL

  36. #236
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    čekaj, sad mene zanima, zašto si napisala izuzev dr odenta?

  37. #237
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znaju da je sve u redu? Vjerojatno zbog toga što im je to potvrđeno na pregledima i pretragama.
    A ova rasprava priča i o drugim pretragama, ne samo o vaginalnim pregledima.
    To je zanimljiva teorija.
    Naravno da ja nisam mjerna jedinica za vaginalne preglede , ali imam zanimljivu priču.
    U prvoj trudnoći (vrlo mlada 25 g) bila sam medicinska štreberica. Vodila (da baš vodila) sam trudnoću pralelno kod privatnika (i povremeno) još kod svoje socijalne ginekologije. Pregledi svaka četri tjedna, vaginalci +uzv.
    Trudnoća idealna, radila sam punom parom puno radno vrijeme , bez dana go. Oko 20 tj. počela sam osjećati probleme , trbuh mi je u stajanju i hodanju otvrdnuo. Kontrola kod socijalke i ja kažem za problem. Pregled : sve pet, cerviks zatvoren otvaranja nema. Ginekologlogica misli da se taj osjećaj javlja zbog promjene centra za ravnotežu jel sam niska . I ja odem kući uvjerena da ona valjda zna.
    Ali ja radim cijeli dan , isključivo stojim i hodam , i dalje svaki put u naporu moj trbuh je kao u jednom grču.
    Nakon par tjedana odlazim privatniku na pregled i opet ponovim istu priču. On napravi pregled i uzv, i ja zatvorena ko ćep. Ma pregled je sve super, nastavite raditi.
    Pa valjda doktor zna, ja sigurno pretjerujem , i druge su prije mene bile trudne i radile su.

    Ja radim i dalje , ali sve mi je teže, sad sam već skoro 30 tj. Jedno jutro,(sedam dana od zagnjeg vaginalnog pregleda) ja ne želim ići na posao. Nakon ustajanja počinjem palakati, da mi je teško, da ne mogu , da nešto nije uredu. Inaće nisam plačljivica i takvo što mi se dogodilo samo jednom, a tada sam bila jako bolesna.
    I ja se spremim i odem kod ginekologice. I ona napravi vaginalac i šokira se . Otvorena dao unutarnjeg ušća, pipaju se ovoji i glavica...hitna hospitalizacija, 24 satna i.v. tokoliza , tako 6 tjedana i porod u 36 tj.

    Vjerojatno sam mogala i bez toga , da sam usporila. Ali tada sam vjerovala da su liječnici ti koji od mene znaju da li je nešto opasno ili nije. Jedino što su oni trebali je mene saslušati i protumačiti signale koje sam dobivala jel ja to nisam znala .

  38. #238
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa Vidi poruku
    kako nije fore radi, jer itko od nas ovdje dijagnostičar, pa da ti u tanane to objasni?
    a izvor koji imaš ne priznaješ, i to ne jedan, jer te nije dostojan ili šta?!


    kako ne postaje dokazi?! :vrrriiiiišššt

    :LOL
    Do sada se nije javio dijagnostičar. Znači li to da nije moguće da se javi?
    I da, ja ne znam za dokaze o štetnosti. Ne znam što je tu toliko nevjerojatno. Nisam stručnjak i ne znam gotovo ništa o tim stvarima.

  39. #239
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ali n.grace, čini mi se da tvoja pitanja idu u našem smjeru kao da smo mi koji ovdje određene stvari (ne)zagovaramo u najmanju ruku to sami izmislili. Mi samo prenosimo ono što su drugi saznali i izmislili. Ne misliš li da bi možda bilo bolje da pročitaš neko od štiva od nekih opstetričara, primalja i doktora koji su već više puta spomenuti na ovoj temi? Jer oni će to uvijek sigurno bolje pojasniti nego što to mogu ja koja sam laik u toj cijeloj priči i samo želim prenijeti njihovo saznanje i potaknuti i druge da ne uzimaju stvari zdravo za gotovo jer one to sigurno nisu.

  40. #240
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    sirius, žao mi je zbog tvog lošeg iskustva.

    anchie, ono što me smetalo u ovoj raspravi je teza da svi najbolje poznajemo svoje tijelo, bolje od ijednog liječnika, i da znamo kada nešto nije u redu. Ja nisam među tim sretnicama, moje je iskustvo sasvim suprotno.
    Kao što smo već rekli, neka svatko odluči za sebe i preuzme odgovornost za svoje postupke.

  41. #241
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo ja ovak na brzaka ukucala u google "check ups during pregnancy" i evo što izbaci od sajtova, randomly kliknula na razne... nitko ne spominje vaginalne preglede, čak ni MDWEB site . Dakle, da su vaginalni pregledi tako bitni, pa šta ne bi strani doktori isto gurnuli svoje prste - nije da im to poskupljuje zdravstvo ili tako nešto..

  42. #242
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, žao mi je zbog tvog lošeg iskustva.

    anchie, ono što me smetalo u ovoj raspravi je teza da svi najbolje poznajemo svoje tijelo, bolje od ijednog liječnika, i da znamo kada nešto nije u redu. Ja nisam među tim sretnicama, moje je iskustvo sasvim suprotno.
    Kao što smo već rekli, neka svatko odluči za sebe i preuzme odgovornost za svoje postupke.
    Nije istina da se stalno provlačila teza da mi poznajemo svoje tijelo bolje od doktora - sudjelujem u raspravi cijelo vrijeme i to je spomenula tek mamita na xy-toj stranici. No sad se svi uhvatili te izjave kao da je jedina izrečena na ovoj temi.

    Ja trubim od samog početka (a nisam jedina) da vodeći stručnjaci u ovom polju u svijetu tvrde da su rutinski vaginalni pregledi beskorisni i da samo mogu nanijeti štetu, no naši doktori guraju glavu u pijesak na tu konstataciju i imaju replike tipa "radili smo tako 25 godina pa ćemo i ubuduće".

    To nema nikakve veze ni s nama ni s poznavanjem našeg tijela ni s ičijom intuicijom. Činjenica je da se trudnoće mogu vrlo uspješno pratiti bez vaginalnih pregleda (i bez intuicije žene koju evo sad spominješ). To je činjenica.

    A to jel će netko biti intuitivan ili neće, na njemu je. Al sistem treba biti takav da žena ne mora biti intuitivna (evo primjer od sirius da i u ovom sistemu to nije dobro riješeno), i treba joj pružati ono što je najbolje od trenutnih saznanja. Naš sistem to ne radi. To je to što je problem.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 29.09.2010. at 19:01

  43. #243
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    čak je i otvorenost na porodu moguće pratiti na alternativne načine! ja sam se baš iznenadila kad sam to saznala

  44. #244
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

  45. #245
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    i nije vaginalni pregled jedina vrsta pregleda u trudnoci pa ako nema njega, ne moramo se ni pregledavati

  46. #246

  47. #247

  48. #248
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    mima, pelvic exam se spominje samo za prvi pregled u prvom trimestru, jesi vidjela to?

    osim toga, ovdje nije riječ o apsolutno nikakvom vaginalnom pregledu ikada u trudnoći. ponekad je možda opravdano. ali ovdje je riječ, barem sam ja tako shvatila, o čestim pregledima koji se rade rutinski.
    Posljednje uređivanje od Arya : 29.09.2010. at 19:18

  49. #249
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam, vidjela sam da se na nekim mjestima spominje da se kod posjeta doktoru može očekivati pelvic exam, neovisno o trimestru.

  50. #250
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    ja sam pogledala ove stranice i sve govore o tom pregledu u prvom tromjesečju...

    u svakom slučaju, kao što sam napisala, ponekad je opravdano. a ovdje je riječ o rutinskim čestim pregledima i o tome da je upitno da od njih ima koristi.

Stranica 5 od 23 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •