Stranica 6 od 23 PrviPrvi ... 4567816 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #251
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

  2. #252
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ali kada pretražujem pelvic exams during pregnany nailazim na rasprave - na engleskom jeziku - u kojima se žene pitaju jednake stvari kao ovdje; jesu li rutinski vaginalni pregledi neophodni. mogu li se odbiti (npr. http://www.mothering.com/discussions.../t-365425.html) - pa bih ja zaključila da ipak vaginalni pregledi nisu hrvatska ekskluziva. Iako - očito da se rade puno manje nego kod nas.

    Ali ja općenito mislim da je situacija sa pregledima u trudnoći kod nas posljedica i toga što masa žena ide na kontrole kod privatnih ginekologa, a oni naravno rade sve što žene hoće i sve što mogu naplatiti. Koliko uopće HZZO pokriva ultrazvuka u trudnoći?

  3. #253
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    koliko znam, preporucuje se i smatra dovoljnim 3 uzv u cijeloj trudnoci.

  4. #254
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa eto, a ogromna većina žena ide na preglede kod privatnika i plaća uzv kod svakog pregleda - a zašto, pa zato što može, pristupačno je; u takvoj čušpajz situaciji koja vlada sa zdravstvom kod nas (koja je meni da se razumijemo super) teško je govoriti o medicinskoj opravdanosti nekog pregleda.

  5. #255
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    http://www.birth.com.au/Tests-offere...l-examinations

    evo još jedan dobar članak

    da, i ja sam naišla na to da ima tih slučajeva i vani, a osobito pri kraju trudnoće da se na nekim mjestima znaju rutinski obavljati. no ima puno članaka koji onda govore o tome kako je to nepotrebno kao ovi koje sam ovdje linkala.

  6. #256
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    http://www.themidwifenextdoor.com/?p=403 i još jedan. ovo je citat iz članka: The US Public Health Service recommends no routine cervical exams until 41 weeks of pregnancy.
    Posljednje uređivanje od Arya : 29.09.2010. at 18:49

  7. #257
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    što točno da učiniš sama?
    taj čovjek ne može znati o tvom tijelu i tvojoj trudnoći više od tebe same. bez obzira na njegovo iskustvo (jer očito je muškarac jer ga tako oslovljavaš) očito nije nikada bio trudan niti rodio. i da je žensko imam slično mišljenje - ukoliko me netko drugi bolje poznaje od mene same znači da gubim svoj instinkt.
    iako svi smo ga pomalo izgubili, sad ga pokušavamo vratiti. a nekome skroz odgovara i dalje biti bez njega.
    i to je u redu.

    i dalje mogu mirne savjesti reći da mi je drago što imamo toliko liječnika pa u masi njih svaka može izabrati svog mudraca ili mudricu. ukoliko ih želimo.
    Po tebi onda svaka žena zna kad se počne otvarati, ranije u trudnoći?

    Osobno ne kužim te vaše stavove, po vama se nebi trebalo pregledavati vaginalno u trudnoći, možda 1-2 puta ako je neophodno, UZV šteti pa nećemo ni njega koristiti, možda 2-3 puta....itd, itd...

    Da je vas slušala jedna poznanica vjerovatno bi izgubila svoju bebu, jer se jako rano počela otvarati, bila na strogom mirovanju, na kraju u bolnici, pod cjelom hrpom ljekova. No ona nije znala što se događa jer nije imala nikakve simptome, i dok je ležala u bolnici se osjećala fantastično, no taj jedan vaginalni pregled je potvrdio ono što ona nije mogla osjetiti, da joj je trudnoća ugrožena.
    I ne, nije to sad neka rijetkost... Zašto uopće riskirati??? Da bi dokazali nekome ili sebi da liječnici sve to rade rutinski, pa kad ta rutina povremeno spasi nekom život to pripisujemo čistoj slučajnosti.
    Ponavljam, ne kužim!

  8. #258
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije istina da se stalno provlačila teza da mi poznajemo svoje tijelo bolje od doktora - sudjelujem u raspravi cijelo vrijeme i to je spomenula tek mamita na xy-toj stranici. No sad se svi uhvatili te izjave kao da je jedina izrečena na ovoj temi.
    Nisam rekla da se stalno provlačila teza, rekla sam da me smeta.
    A to što su se "svi" uhvatili te izjave kao jedine izrečene ovdje je vjerojatno zato što neki smatraju da takva razmišljanja mogu biti opasna.

  9. #259
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa naravno da mogu biti opasna... Niti zena treba ici kroz trudnocu uz intuiciju, niti o tome pricamo 5 stranica. Nitko ovdje ne govori da se nikakvi pregledi ne trebaju raditi, mi ovdje govorimo o vaginalnim pregledima i njihovom rutinskom izvodjenju. Pa ajmo natrag na temu... stvarno ste krasnih linkova stavili

    Ovo mi je super s ovog linka!
    I wouldn't do a vaginal exam:

    • If the woman asked me not to
    • If I thought the woman was in the latent phase/early stages of labour, as it would only discourage her. I'd encourage her to rest instead.
    • If I wanted to know if the cervix was fully dilated. I'd just wait and see!
    • If I thought the baby was in posterior position – there is nothing I can do about it if it is!
    • Unless my findings were going to alter what we were doing
    .

    I think a good midwife can tell by looking at a woman how dilated they are… so they are a tad over-rated. Far too many are done just in case… just to check. Stop poking babies on the head!”—yogababy (midwife)
    I situacije koje se kod nas mahom rade, ajme meni, jel vam poznato ovo?

    It's inappropriate to do a vaginal exam:

    • Because the shift is changing and, we want to know where you are at.
    • Because the staff want to know where you are at in your labour but don"t have the time to sit and observe or be with you.
    • Because the anaesthetist is going home and doesn't want to be called back in an hour to give you an epidural (unless you have indicated you are considering one)
    • Because the Registrar is going off duty and wants to hand over your care to the incoming Registrar.
    • Just to check how you are doing
    • Because it is hospital policy to do routine 4-hourly vaginal exam
    • Because your obstetrician wants to be present for birth but not to be standing around for hours waiting, or miss the whole thing (unless you specifically want your obstetrician present).

  10. #260
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Po tebi onda svaka žena zna kad se počne otvarati, ranije u trudnoći?

    Osobno ne kužim te vaše stavove, po vama se nebi trebalo pregledavati vaginalno u trudnoći, možda 1-2 puta ako je neophodno, UZV šteti pa nećemo ni njega koristiti, možda 2-3 puta....itd, itd...

    Da je vas slušala jedna poznanica vjerovatno bi izgubila svoju bebu, jer se jako rano počela otvarati, bila na strogom mirovanju, na kraju u bolnici, pod cjelom hrpom ljekova. No ona nije znala što se događa jer nije imala nikakve simptome, i dok je ležala u bolnici se osjećala fantastično, no taj jedan vaginalni pregled je potvrdio ono što ona nije mogla osjetiti, da joj je trudnoća ugrožena.
    I ne, nije to sad neka rijetkost... Zašto uopće riskirati??? Da bi dokazali nekome ili sebi da liječnici sve to rade rutinski, pa kad ta rutina povremeno spasi nekom život to pripisujemo čistoj slučajnosti.
    Ponavljam, ne kužim!

    Zašto bi skužila kad to sebi ne dopuštaš? Možda ima majki koje ne žele rutinske preglede bez obzira na rizik, možda smatraju da je rizik sam po sebi prčkanje po vagini veći od gornjeg rizika?
    Osjećaj fantastičnosti u bolnici meni osobno je sam po sebi čudan, oprostićeš mi na tome.
    I također nitko u stvari ne zna što bi se dogodilo da je tvoja poznanica ostala doma. Možda se ništa ne bi dogodilo, možda ne bi morala mirovati i piti hrpu lijekova? Tko to sada može znati. Ja ne bih tu tako olako trčala sa zaslugama jer je došla u bolnicu. Istina je da je to samo pretpostavka. Možda je taj jedan vaginalni pregled potaknuo niz drugih problema? Ne znam, samo pišem da postoji i drugačiji način gledanja.
    U svakom slučaju super da je prošlo dobro.

  11. #261
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    netko je prije pitao zašto se stalno citira Odent kao da ne postoji nitko drugi, pa evo zašto ja mislim da on jest po mnogočemu jedinstven lik:
    ono što ga najviše razlikuje od svih drugih je njegovo jedinstveno iskustvo (za one koje žele znati više detaljnije na http://www.birthworks.org/site/prima...biography.html ).
    prije 40 godina je došao do toga da intimnija atmosfera u rodilištu , više nalik kućnoj, pomaže da žene lakše brže rode, kao i to da je korištenje vode, tj. bazena za porode pristojna konkurencija epiduralnoj kod ublažavanja boli.
    prije 40 godina, čak se ni ja tad nisam rodila .
    imao je dakle iskustvo uobičajenih bolničkih poroda, nakon toga ovih "home like" bolničkih poroda, pa poroda kod kuće s prisustvom više ljudi, da bi na koncu uglavnom asistirao porodima kod kuće kao "tiha eminencija" iz susjedne sobe.
    neću dalje skretat temu, ima i dvije knjige njegove prevedene na HR (jednu od njih doduše sam ne preporučuje baš više jer ima (lijepih) fotki s poroda, ali danas na fotkanje na porodu gleda kao na priličnu intervenciju ,
    opet, jelte, poučen različitim iskustvima.)
    mislim da ljudi često uopće nisu svjesni toga da vrlo često neki pričaju o nečemu o čemu nikad nisu imali priliku svjedočiti,
    dakle nemaju priliku usporediti niti svoja dva iskustva, a kamoli desetke godina jednog i desetke godina sasvim drugog iskustva.

  12. #262
    Arya avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    192

    Početno

    evo još više o gestacijskom dijabetesu i zašto rutinski OGTT nije potreban (od našeg toliko spominjanog dr. Odenta)
    http://www.bellybeginnings.com/Hando...etes-Odent.pdf
    stvarno dobar članak

    a i ovdje sam naišla na super pojašnjenja i objašnjenja: http://www.themidwifenextdoor.com/?p=747

  13. #263
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    n.grace, anchie je to napisala pa da se ne ponavljam apsolutno potpisujem.

    Pa naravno da mogu biti opasna... Niti zena treba ici kroz trudnocu uz intuiciju, niti o tome pricamo 5 stranica. Nitko ovdje ne govori da se nikakvi pregledi ne trebaju raditi, mi ovdje govorimo o vaginalnim pregledima i njihovom rutinskom izvodjenju. Pa ajmo natrag na temu...


    bfamily, iz tvojeg posta zaključujem kako nakon cijele rasprave stavljaš na znanje kako su to stavovi par žena koje pišu, željela bih naglasiti kako je to netočno.


    Osobno ne kužim te vaše stavove, po vama se nebi trebalo pregledavati vaginalno u trudnoći, možda 1-2 puta ako je neophodno, UZV šteti pa nećemo ni njega koristiti, možda 2-3 puta....itd, itd...

    A slučaj tvoje prijateljica je mogao i sasvim drugačije završiti.

    Drugačiji pristup trudnoći i porodu vjerujem da bi doveo i do promjena statistika u hrv gdje je oko 80% trudnica na bolovanju.

  14. #264
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da mogu biti opasna... Niti zena treba ici kroz trudnocu uz intuiciju, niti o tome pricamo 5 stranica. Nitko ovdje ne govori da se nikakvi pregledi ne trebaju raditi, mi ovdje govorimo o vaginalnim pregledima i njihovom rutinskom izvodjenju. Pa ajmo natrag na temu... stvarno ste krasnih linkova stavili

    Ovo mi je super s ovog linka!



    I situacije koje se kod nas mahom rade, ajme meni, jel vam poznato ovo?
    čekaj malo.
    ovo sad daje totalno drugačiju sliku cijeloj raspravi. barem meni.
    do sad sam mislila da je neobavljanje vaginalnih pregleda u drugim zemljama - standard.
    a dakle, i u drugim zemljama, vaginalni pregledi su rutinski, a neobavljanje istih spada u "alternativne" (ajde, ova riječ je malo prejaka, jer kako vidimo i kod nas neko ima više, a neko manje vaginalnih pregleda) načine praćenja trudnoće i poroda, kao i kod nas.
    s jedne strane se spominje da naši ginekolozi ne prate recentna znanja struke, a sad vidimo da se niti vani ne prate ta recentna znanja.
    odnosno, po meni, bliže je realnosti da postoje dva različita pristupa.
    svaki sa svojim prednostima, ali i svaki sa svojim nedostacima.
    pa ih ginekolozi argumentirano prihvaćaju/odbacuju, a ne zato što nisu u toku i ne žele mijenjati svoje ustaljenje prakse.

  15. #265
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Cvijeta, ja bih se složila s tobom, kad se kaže "vani" to je jedan jako veliki svijet tamo, razlikuju se stvari naravno od zemlje do zemlje.

    Ne zaboravimo kako svi ti pregledi koštaju i zašto bi sada ginekolozima i opstetičarima zatvorili pipu kad fino zarađuju, jer na kraju to je i razlog ove cijele priče.

    Ako imam ordinaciju gdje mi 10 trudnica dolazi svaka 3-4 tjedna na preglede koji koštaju po 400 kn, zašto bih ih ja naručila da mi dođu samo tri puta na taj "skuplji pregled" a ostalih 10 puta da im samo provjerevam urin i krv, mjerim tlak i dr. za recimo 50 kn, plus koliko košta vrijeme koje provedem s njima.
    A kad hzzo plaća slična je stvar i puna čekaonica drugih trudnica.

    A kad je riječ o argumentiranom prihvaćanju od strane ginekologa koji žive od toga, gdje jelte trudnice ne umiru u ne znam ni ja koji brojevima, no postoje bolji izbori i mogućnosti kako bi trudnoća i porod bili jedno drugačije iskustvo, zašto bi mijenjali svoj rad?
    Njihov jedini cilj je da svi na kraju priče budu živi, te da ih nitko ne tuži.

    I šta ih briga o emotivnim i svim ostalim stanjima trudnica i tek rođenih beba, o bezbolnim porodima (ah, pardon imaju i epiduralnu za ovaj dio priče - koja isto košta), šta ih briga o postojanju istraživanja koji prikazuju šta se sa bebom događa kad je majka prikopćana na krevetu i kako taj drip djeluje na dijete, nije im u interesu tršiti svoje vrijeme na dijagnostiku kad mogu zadovoljiti trudnice (zapravo svoje stranke) vaginalnim pregledom od dvije min.

    Jedna intervencija veže se na drugu, kao laik ih mogu nabrojati i povezati neke, od neugodnih pregleda do visokog tlaka, stres i adrenalin zbog straha koji nije trebao biti tu, oni i za to sve imaju rješenje - indukcija, epiduralna i na kraju ako ništa ne uspije od toga tu je carski rez. Svi živi!

    I kad pričamo vani, ti imaš izbora, pa čak i u americi, gdje bih ja rekla da je puno gora situacije nego kod nas, imaš se gdje obratiti i tražiti liječnika kakvog želiš, pristup kakav želiš.

    I ako postoje naznake da je vaginalan pregled nepotreban i napušten
    naravno da će mi taj ginekolog dati neku stručnu priču o tome jer ima iza sebe praksu od xy godina gdje se to tako radilo, no meni to ne drži vodu jer ako postoje istraživanja, ako postoji praksa koja dokazuje suprotno, onda tu nešto nije ok.

  16. #266
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pitanje je opet da li u "americi" žena bira pristup kakav želi ili pristup kakav može dobiti.
    Jer na primjer na ovim linkovima koji su se pojavili na temi se recimo vidi da u americi trudnoću može pratiti babica, liječnik opće prakse ili ginekolog - a ja sam poprilično sigurna da svaka od te tri opcije ne košta jednako.
    Isto kao što se mogu pitati da li se kod nas pregledava tako puno jer je postalo skoro pa uobičajeno pratiti trudnoću kod privatnika, a oni imaju jasnu računicu u tome da na svakom pregledu rade uzv, mogu se pitati i da li se u "americi" pregledava tako malo jer to manje košta. Koliko se npr. samo puta na forumu navodi kako "vani" žene kratko ostaju u bolnici nakon poroda kao dobru stvar - a radi li se to stvarno tako zato što je dobro, ili zato što je jeftinije?

  17. #267

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa Vidi poruku

    Drugačiji pristup trudnoći i porodu vjerujem da bi doveo i do promjena statistika u hrv gdje je oko 80% trudnica na bolovanju.
    Ovih 80%, vjerujem, govori ponešto i o uvjetima rada u Hrvatskoj. Usudila bih se reći, ponajviše upravo o njima.

  18. #268
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    do sad sam mislila da je neobavljanje vaginalnih pregleda u drugim zemljama - standard.
    U nekim je u nekim nije. Eno ja sam stavila link na preglede u trudnoći (upisala u google) i sve što mi je izbacilo neselektivno sam otvorila par sajtova - nitko nije spominjao uopće rutinske vaginalne preglede, čak ni MD sajt! Dakle, iz toga se da zaključiti da to tamo stvarno nije rutinski pregled. No kako uvijek postoje iznimke, sigurno ima i tamo doktora koji još to rade, ali bitno je da to nije dio rutinskih pregleda svuda.

    I mi kad pričamo o nekorisnosti rutinskih vaginalnih pregleda (i kako se to "vani" ne radi), pričamo o tome na osnovu informacija koje smo dobili od Odenta, Wagnera, Beatrijs Smnešto (nizozemka, zaboravila prezime), Andree Robertson itd itd koji su svjetski predvodnici na ovom polju (ne možemo koristiti hr ime na ovom polju jer koliko ja znam još ga nemamo). E sad da li se u Australiji baš nigdje ne rade rutinski vaginalni pregledi ili u Francuskoj ili Nizozemskoj, pojma nemam, ali znamo da kad bismo tim predvodnicima tih zemalja rekli za to i pitali o tome da su se svi odreda čudili uz pitanje " a šta oni saznaju tako?" Garant i u njihovim zemljama ima izuzetaka, al bitno je da to nije rutina. Evo barem američki sajtovi ne spominju rutinske vaginalne preglede a oni su fakat opsjednutiji tehnologijom od nas. Ima nade.

  19. #269
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje je opet da li u "americi" žena bira pristup kakav želi ili pristup kakav može dobiti.
    Jer na primjer na ovim linkovima koji su se pojavili na temi se recimo vidi da u americi trudnoću može pratiti babica, liječnik opće prakse ili ginekolog - a ja sam poprilično sigurna da svaka od te tri opcije ne košta jednako.
    Isto kao što se mogu pitati da li se kod nas pregledava tako puno jer je postalo skoro pa uobičajeno pratiti trudnoću kod privatnika, a oni imaju jasnu računicu u tome da na svakom pregledu rade uzv, mogu se pitati i da li se u "americi" pregledava tako malo jer to manje košta. Koliko se npr. samo puta na forumu navodi kako "vani" žene kratko ostaju u bolnici nakon poroda kao dobru stvar - a radi li se to stvarno tako zato što je dobro, ili zato što je jeftinije?

    Koliko god što koštalo, guranje prstiju u vaginu sigurno ne košta, tako da tu nikako ne može stajati ta dilema o cijenama i utjecaju na praksu.

  20. #270
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Kejt prvotno napisa Vidi poruku
    Ovih 80%, vjerujem, govori ponešto i o uvjetima rada u Hrvatskoj. Usudila bih se reći, ponajviše upravo o njima.
    Ali i o našem gledanju na trudnoću kao bolest a ne kao normalno stanje.

  21. #271
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Koliko se meni sada čini iz tih na brzinu pročitanih par linkova u americi rade vaginalni pregled na prvom pregledu i onda nakon 36. tjedna trudnoće. Moguće da ove žene koje o tome raspravljaju raspravljaju jesu li i ti vaginalni pregledi potrebni. (premda mi se ipak čini da neke imaju više vaginalnih pregleda). No kad malo razmislim, pa i kod mene je bilo tako, vaginalne preglede sam imala na samo na početku trudnoće. (kraj nisam dočekala).

  22. #272
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Blago tebi. Ja sam svaki put imala vaginalni, mislim da sam tada doktoricu uopće pitala o tome da bi me prostrijelila pogledom odavde do vječnosti.

  23. #273
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    A čuj, ja sam išla privatno i masno plaćala - privatnici ne strijeljaju pogledima.

  24. #274
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Je i moja je bila privatna

  25. #275

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali i o našem gledanju na trudnoću kao bolest a ne kao normalno stanje.
    pa onda rintaju po doma, điraju po sljemenu, moru i šta ti ja znam, sve redom 'bolesne'

  26. #276
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Kejt prvotno napisa Vidi poruku
    Ovih 80%, vjerujem, govori ponešto i o uvjetima rada u Hrvatskoj. Usudila bih se reći, ponajviše upravo o njima.
    Nisam sigurna, no point je što se gleda na njih kao na bolest.

  27. #277
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Je i moja je bila privatna
    Pa onda si joj vjerojatno ipak mogla reći što želiš - ako si to tada znala.

    Međutim, razumijem i kad se postupi drugačije. Ja sam definitivno znala da nije potrebno raditi uzv svaka dva dana; a našla sam se baš u situaciji da sam to napravila u trudnoći. Bila sam na pregledu u bolnici a nakon dva dana kod svoje doktorice i ona je htjela napraviti ultrazvuk iako sam joj rekla da je rađen prije dva dana - i ja sam pristala.

  28. #278
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Pa da, jedan od načina naše "kulture", pa kad sam već na bolovanju mora mi i nešto biti, kako se zove to nocebo efekt.

  29. #279
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa onda si joj vjerojatno ipak mogla reći što želiš - ako si to tada znala.

    Međutim, razumijem i kad se postupi drugačije. Ja sam definitivno znala da nije potrebno raditi uzv svaka dva dana; a našla sam se baš u situaciji da sam to napravila u trudnoći. Bila sam na pregledu u bolnici a nakon dva dana kod svoje doktorice i ona je htjela napraviti ultrazvuk iako sam joj rekla da je rađen prije dva dana - i ja sam pristala.
    Točno to. Ja tada nisam bila toliko sigurna su sebe, a ona je bila "tough" i bijaše tako kako bijaše.

  30. #280
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Blago tebi. Ja sam svaki put imala vaginalni, mislim da sam tada doktoricu uopće pitala o tome da bi me prostrijelila pogledom odavde do vječnosti.
    i ja isto tako
    s tim da je nakon svakog vaginalnog pregleda slijedio i uzv (a nije bila privatnica)
    i to svaka 4 tjedna
    a na trudničkom tečaju je jedan ginekolog rekao da on preporuča pregled (vag plus uzv) svaka 3 tjedna jer kao bolje biti siguran i češće pregledavati

    u idućoj trudnoći neću ići tako često na preglede. ne treba mi to.

    naravno da su pregledi korisni, uopće ne sumnjam u to, ali, nisu bezazleni

  31. #281

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, jedan od načina naše "kulture", pa kad sam već na bolovanju mora mi i nešto biti, kako se zove to nocebo efekt.
    Ne razumijem. Zar ti ne bi trebalo 'nešto' biti kad si na bolovanju?

  32. #282
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    i ja isto tako
    s tim da je nakon svakog vaginalnog pregleda slijedio i uzv (a nije bila privatnica)
    i to svaka 4 tjedna
    a na trudničkom tečaju je jedan ginekolog rekao da on preporuča pregled (vag plus uzv) svaka 3 tjedna jer kao bolje biti siguran i češće pregledavati

    u idućoj trudnoći neću ići tako često na preglede. ne treba mi to.

    naravno da su pregledi korisni, uopće ne sumnjam u to, ali, nisu bezazleni
    puntica a jesu li ti naplaćivani ultrazvuci?

  33. #283
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    meni jesu svaki put. Bogme sam bila ljuta kad sam puno kasnije spoznala što bi moglo biti iza toga :/

  34. #284
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko se meni sada čini iz tih na brzinu pročitanih par linkova u americi rade vaginalni pregled na prvom pregledu i onda nakon 36. tjedna trudnoće. Moguće da ove žene koje o tome raspravljaju raspravljaju jesu li i ti vaginalni pregledi potrebni. (premda mi se ipak čini da neke imaju više vaginalnih pregleda). No kad malo razmislim, pa i kod mene je bilo tako, vaginalne preglede sam imala na samo na početku trudnoće. (kraj nisam dočekala).
    Tako sam i ja, i to je jedino sto mi odgovara.

    U prvoj sam ako se uopce jos sjecam, imala pregled na pocetku i onda u nekom 32. ili 33. tjednu jer sam imala trudove cijelu noc. Pokazalo se da imam infekciju i da sam otvorena 3 prsta. Doktor mi je prepisao mirovanje, prepare, nesto za smirenje i nesto za srce zbog nuspojava prepara. I antibiotik zbog infekcije. Antibiotik sam popila. Prepare pila dan dva. Ostatak sam drzala na frizideru i tu i tamo praznila u smece. Ono za smirenje i za srce nisam koristila. Relativno mirovala 3-4 tjedna. Zadnji mjesec nadoknadjivala svo kretanje propusteno zbog mirovanja. Rodila s 40 + 4. Garant upadam u statisticki razred onih koje su kakti docekale termin zbog mirovanja i tokolitika. Mos mislit.

    U drugoj sam imala na pocetku 2-3 vaginalca i uvz-a zbog sumnje na vanmaternicnu trudnocu. Poslije tek na porodu jer mi se omrznulo to na pocetku, nagadjanje i zastrasivanje bez ikakvih dokaza.

    U trecoj sam prvi put dosla doktoru sa 16 tjedana. Vaginalni pregled je napravljen zbog Papa testa. I na kraju kad sam isla u Rijeku. Taj zadnji mi je tako tesko pao, da u Rijeci uopce nisam otisla na pregled nego direkt roditi nakon 10 dana godisnjeg. I tamo su me pregledali kad sam dosla. Jednom.

    Jos zelim reci da nikad nisam bila na kontrolnom ctg-u prije poroda. Imala sam ctg iskljucivo na porodima.

    Prvo dijete je imalo pupcanu zamotanu oko vrata i ispod ramena 2x. Drugo je bilo na zadak i granicne kilaze. Trece je imalo opseg glave 39cm.

    Meni je to bilo dovoljno i previse vaginalaca i uvz pregleda i na vise ne bih pristala, osim u slucaju da imam neku infekciju, bolove ili krvarenje.

  35. #285

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    ja sam ih imala puno previše, tada mi nisu smetali, ali ne bih sljedeći put toliko prihvatila

    nisam više sigurna ni u ovo što puntica kaže:"naravno da su pregledi korisni, uopće ne sumnjam u to, ali, nisu bezazleni"
    mislim da često mogu biti potpuno nekorisni. čak i ako se vidi nešto čudno, to nikad nije sigurno, i često se ne može ništa napraviti. samo se izludi mamu.
    mislim da naši liječnici ne znaju drugačije, moraju se osigurati od svoje vlastite nesigurnosti (mislim da čak ni ne strepe od naših tužbi), ako im je dostupna neka tehnika ili tehnologija, uvijek će je rado iskoristiti da si potvrde da je sve u redu. često i žene tako misle, pa još ako naplaćuju...

  36. #286
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    puntica a jesu li ti naplaćivani ultrazvuci?
    ne. nikad.
    da su mi ih naplaćivali bilo bi mi jasno da im je u interesu da ih bude što više, ali ovako...

  37. #287
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajd da se ne citira samo Odenta , Andrea robertson, australaska antenatalna edukatorica,
    kad je prije nekoliko godina držala seminar u Zagrebu za nas i primalje, rekla je da je jedino na ovim prostorima "istočne Evrope"
    (tak ose sama izrazila) naišla na taj fenomen rutinskih vaginalnih pregleda u trudnoći i silno se čudila tome.
    rekla je da se ta praksa drži još samo u ovom dijelu svjeta, s tim da je vjerojatno Amerika priča za sebe.
    ali u toj istoj Americi se ne ide ginekologu na papa test recimo, nego to obavlja sestra.
    pričala mi frendica, kada je bila na studiju tamo i tražila uputnicu za doktora za papu su je čudno gledali
    i rekli joj da se doktoru ide samo ako postoji sumnja na bolest.

    enivej, Andrea Robertson reče ovako: maternica ima dva ušća, vanjsko, koje se može napipati
    i unutarnje, koje se vidi jedino uzv-om.
    čemu uopće praksa pipanja vanjskog ušća ako to nosi svoje rizike, žene ga ne vole,
    a ionako nema puno veze s tim što se događa u unutarnjem ušću?
    navest ću sebe i svoju roicu kao živi primjer:
    obje smo kod iste doktorice negdje nakon polovice trudnoće dobile dijagnozu "naglog otvaranja".
    meni je to bila prva trudnoća i uspjela me fest isprepadati.
    nisam ništa uzimala, ali strogo mirovanje do 37. tjedna, a tada šetnja, šetnja, amnioskopiju u 40+1
    koja je uzrokovala pucanje vodenjaka.
    rodica je pak dobila i kortikosteroide za sazrijevanje pluća djeteta,
    prenijela i za nagradu dobila indukciju poroda koja srećom nije završila na carskom.


    u drugoj trudnoći sam dobila istu dijagnozu al je nisam šljivila pol posto,
    rodila sam 1o dana prije službenog datuma, ptpuno zrelu skoro 4 kile tešku bucku.

  38. #288
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa Vidi poruku
    u drugoj trudnoći sam dobila istu dijagnozu al je nisam šljivila pol posto,
    rodila sam 1o dana prije službenog datuma, ptpuno zrelu skoro 4 kile tešku bucku.
    ja ne kužim u stvari što vi očekujete od doktora.

    dakle, dijagnoza je tu. otvaranje. to je neupitno. kad je došlo do otvaranja, preporuka je - mirovanje. to mi je nekako i logično samo po sebi.
    da ste vi na mjestu tog doktora, što biste savjetovali trudnici?
    a) da ne šljivi dijagnozu jer u 90% slučajeva - neće se ništa desiti?
    b) uopće je ne biste pregledevali jer ako i je otvorena, bolje da to niti ne zna jer u 90% slučajeva - neće se ništa desiti?
    c) da miruje jer je možda u onom nekom postotku gdje mirovanje pomaže održavanju trudnoće?

    ko može, osim same trudnice, preuzeti taj rizik i tu odgovornost?
    jedino ona.

  39. #289
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ni ja ne kuzim sto ti ocekujes. Garanciju? To postoji samo za nezive stvari, a i onda je upitna. Ja ocekujem od lijecnika ili potpunu informaciju ili nek suti.

    Kako je postavljena dijagnoza? Ako je postavljena uvz pregledom, zasto onda treba jos i pregledavati vaginalno? A ako je postavljena vaginalno onda nije sigurna, jer unutarnje usce naravno moze bit skroz zatvoreno.

    I naravno da samo i iskljucivo trudnica preuzima rizik. Meni je bilo potpuno neprihvatljivo piti prepare mjesec i pol. Jer kontrakcije vise nisam imala, a infekcija je sanirana. Moj izbor, moja odgovornost.

  40. #290
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    da sažmem: čini se prilično besmisleno vaginalnim pregledom provjeravati otvorenost
    kada pravu otvorenost tim pregledom ne možemo vidjeti, a sam pregled nosi rizike upravo za to.
    zato su ga vani većinom i prestali raditi.
    mnoge žene se počnu otvarati raniej i rode u terminu, dok su druge skroz zatvorene, pa se odjednom otvore.
    tijela nisu strojevi i očito po tome nismo ni približno standardizirani.

    ja očekujem od našeg sistema da prestane raditi bespotrebne i/ili štetne stvari, nek se koncentrira na ono što je doista korisno.
    recimo na uzv pred kraj trudnoće, kad mu upotreba najviše ima smisla,
    zasigurno više od amnioskopije ili ctg-a.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 30.09.2010. at 13:30

  41. #291
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj Ninči prvotno napisa Vidi poruku
    Neli, znam da sam tu na forumu čitala da je nekoj curi prilikom vaginalnog pregleda probušen vodenjak...sad da ne nagađam o kojoj se curi radilo, ali beba joj je umrla i teško da će ona dijeliti tvoje mišljenje o poželjnim vaginalnim pregledima u trudnoći.

    A reci mi-kad je vaginalni pregled samo "guranje 2 prsta", zašto me onda svaki vaginalni pregled boli, a guranje 2 prsta od strane MM-a mi je čista milina?
    I ne, nije na psihičkoj bazi, nego me baš boli.

    Ja vjerujem da i kod vaginalnih pregleda u trudnoći vrijedi ona "manje je više"
    1. ta cura je morala biti već dobrano otvorena ako joj je uspio probiti vodenjak. i mora se čovjek zapitati za njegovu stručnost ukoliko je takvu glupost napravio. izuzetaka, nesposobnih doktora i sl. uvijek ima. kao i u svakoj drugoj profesiji. zato sam ja svoju ginekologicu izabrala nakon puno traženja i isto tako biram porodničara koji mi sada prati trudnoću kad sam u finalu i koji je pokazao dobru volju da poštuje moje želje pri porodu.
    2. ja nikada nisam rekla da je to samo "guranje 2 prsta" niti mislim da je svakome taj pregled jednako ugodan/neugodan, bez boli/bolan. individualno je. ali i vađenje krvi nije ugodno pa je ponekad nužno. ja osobno imam skraćeni cervix usljed LETZ konizacije i jedna od glavnih briga ginekologa je bila prijevremeno otvaranje i posljedično moguća infekcija. stoga sam i prije planirane trudnoće i u trećem tromjesečju iste radila i cervikalne briseve kako bismo bar u statru isključili infekciju budući da je grlić bio granično skraćen. dakle - što se mene tiče, vaginalni pregled DA, ali učestalog istog da ovisi o urednosti/patologiji trudnoće i ne mislim da se na sve trudnice treba primijeniti isti obrazac jer nemamo sve iste probleme i rizike (neke od nas, hvala Bogu, su trudnoće odradile savršeno bez ikakvih tegoba i problema).

    taj čovjek ne može znati o tvom tijelu i tvojoj trudnoći više od tebe same. bez obzira na njegovo iskustvo (jer očito je muškarac jer ga tako oslovljavaš) očito nije nikada bio trudan niti rodio. i da je žensko imam slično mišljenje - ukoliko me netko drugi bolje poznaje od mene same znači da gubim svoj instinkt.
    Mamita, meni je moj instinkt govorio da sam sretna mama s mrvicom u svojoj buši i lebdjela sam na oblacima i nitko mi nije bio ravan. A "mudrac" s uzv je ustanovio da se bebica prestala razvijati, srčeko ne kuca i da moram na kiretažu čim prije želim li izbjeći sepsu jer je plod već naveliko odumro i bio bitno manjih dimenzija nego na prethodnom pregledu. a da se mene pitalo, dala bih ruku u vatru kako je sve super jer sam se ja super osjećala, sike su bile ogromne i osjetljive, sve je bilo super...

    Također sada u drugoj trudnoći kad imam bolove u donjem dijelu trbuha i probadanje u cervixu moje "poznavanje vlastitog tijela" mi pali lampicu za alarm i osjećaj da nešto nije OK, a kad tamo - unatoč kratkom cervixu ja još uvijek uredno zatvorena i sve pet u donjem postroju.

  42. #292
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Trudovi i otvaranje se osjeti. I mislim da bi zato liječnici trebali objasniti mami kako izgledaju lažni trudovi a kako pravi, kako ih razlikovati itd.

    A ova otvaranja koja su kod nas detektirana vaginalnim pregledima, pa onda mame mirovale pa čak i prenijele, rekla bih da su to ipak bila prirodna pripremanja tijela za porod.

    otvaranje ne mora nužno biti povezano s trudovima niti se osjetiti. i daleko od toga da je otvaranje u 20 tt "prirodna priprema tijela za porod"

    odgovor je isti kao i na pitanje: može li se vaginalnim pregledom utvrditi da li je trudnoća "normalna"?
    ili što je s trudnicama koje se ne osjećaju dobro, a s njima je sve u redu?
    nije stvar "samo" u vaginalnom pregledu već u lepezi dijagnostičkih postupaka čiji sinergijski efekt jest kvalitetnija dijagnoza - abdominalni uzv (razvoj djeteta, stanje posteljice, protoci, količina plodne vode), vaginalni uzv (cervikometrija, detekcija otvaranja unutarnjeg ušća), vaginalni uzv (omekšali ili bolni cerviks, vanjsko otvaranje/prohodnost), kontrola urina i krvi (proteini, šećer, željezo, bakterije u urinu)... i nije potrebno sve i pri svakom pregledu raditi, ali odgovorni ginekolog će u slučaju graničnog/zabirnjavajučeg rezultata jednog od ovih dijagnostičkih postupaka učiniti i drugi/druge i tako pokušati spriječiti kako moguće komplikacije tako i nama odagnati sumnje u nešto loše.

    i mislim da smo pobrkali teme - vaginalne preglede i prenatalnu dijagnostiku s porodom za koji jaaako dobro znamo da u hrvatskoj u većini rodilišta ne fukcionira na način da se poštuje fiziološki tijek poroda već se liječnici upliću daleko više no što bi trebali i da taj proces ide presporo. čast Vž i sličnim rodilištima, no činjenica je da u ostalima to ide inercijom i promjene su nezadovoljavajuće. uglavnom ne zato što liječnici više nisu toga svjesni već zato što bolnice još uvijek nemaju uvjete za to (sobe koje će rodilji i njenom partneru pružiti mir i privatnost umjesto rađaonskih boxova; stolčić, kada ili četveronožni položaj kod poroda i tome slično). na sreću je sve više rodilja osvješćeno po tom pitanju i bore se za svoja prava na porodu i da se ispoštuju njihove želje koliko god je to moguće (govorim o urednom, ne porodu s patologijom bilo koje vrste).

  43. #293
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Neli prvotno napisa Vidi poruku
    no činjenica je da u ostalima to ide inercijom i promjene su nezadovoljavajuće. uglavnom ne zato što liječnici više nisu toga svjesni već zato što bolnice još uvijek nemaju uvjete za to (sobe koje će rodilji i njenom partneru pružiti mir i privatnost umjesto rađaonskih boxova; stolčić, kada ili četveronožni položaj kod poroda i tome slično).
    Ne mogu se složiti u potpunosti. Većinom se bolnice i čupaju na to da nemaju uvjete, ali brate mili ne trebaju ti uvjeti da bi prestao gurati prste svakih xy sati i pustiti je da rodi, a kamoli da prestaneš nakon guranja prstiju komentirati "hm, sporo to ide". Je da, to je baš nevjerojatno poticajno za rodilju koja ima trudove 12 h i to će joj sigurno ubrzati porod. Kad se svijest promijeni, onda će se uspjeti omogućiti i uvjeti, onda ništa neće biti teško.

  44. #294
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    ma baš je jučer bila odlična emisija na HRT1 na tu temu... Danielin 8. kat i gostovao je jedan tata čija je supruga rodila kod kuće (btw. oboje zdravstveni radnici!) te jedna mama koja je isto rodila kod kuće. u oba slučaja to su bile 3. trudnoće (dakle, mame su prošle iskustvo rodilišta) i ti porodi su bili odlukom planirani kao kućni.

    također je gostovala primalja Erika iz Vž bolnice i dr. Matijević sa Sv. Duha... oboje su kao razlog za nesigurnost i nepodržavanje poroda kod kuće, kao i praksu "prirodnog" poroda u više rodilišta naveli neimanje uvjeta... za porod kod kuće nepostojanje kvalitetnog transporta (ambulantna kola opremljena opremom za zbrinjavanje majke i njenog (ne)rođenog djeteta ukoliko kod kuće pođe nešto po zlu i iskusna primalja to detektira), a za "prirodni" porod u bolnici upravo to što pretvaranje boksova u sobe s intimom koja treba rodilji zahtijeva financijska sredstva, kao i neadekvatan broj primalja (svakoj trudnici bi se trebala posvetiti jedna primalja da joj asistira u porodu, a doktor samo i isključivo ako nešto pođe po zlu), a možda bi to značilo i smanjivanje broja liječnika, što pak njima nikako nije u interesu... također treba spomenuti apsurd da kad i uđemo u EU i eventualno usvojimo dobre prenatalne/porođajen prakse, naše primalje neće imati licencu za asistranje kod kućnog poroda zbog neadekvatnog sutava školovanja! naime, naše primalje se školuju na izvanrednom studiju, nema za to redovnog studija pri medicinskom fakultetu i redovne diplome koju priznaje EU!

    btw. upravo me dr. Matijević ugodno iznenadio potvrdom svog stava kako su ginekolozi obrazovani i svjesni fiziologije poroda, prednosti što manjeg uplitanja i prepuštanja cijelog tog prirodnog procesa rodilji kao i toga da je to i hrvatska neminovna budućnost... i to me veseli, daje nadu na da će budućim trudnicama/rodiljama biti bolje, da će imati više izbora, više kontrole nad svojom trudnoćom/porodom...

    znam da nema veze s temom vaginalnih pregleda, ali eto... učinilo mi se dobrom informacijom za podijeliti

  45. #295
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    [QUOTE=Neli;1712448]


    Mamita, meni je moj instinkt govorio da sam sretna mama s mrvicom u svojoj buši i lebdjela sam na oblacima i nitko mi nije bio ravan. A "mudrac" s uzv je ustanovio da se bebica prestala razvijati, srčeko ne kuca i da moram na kiretažu čim prije želim li izbjeći sepsu jer je plod već naveliko odumro i bio bitno manjih dimenzija nego na prethodnom pregledu. a da se mene pitalo, dala bih ruku u vatru kako je sve super jer sam se ja super osjećala, sike su bile ogromne i osjetljive, sve je bilo super...
    QUOTE]

    Moram ti reći da sepsa nije opasnost koja prijeti u slučaju koji si ti imala. Da nisi bila na UZV-u vjerojatno bi se dogodio spontani prije ili kasnije. Zapravo sepsa je puno realnija nakon kiretaže nego kod čekanja ili nakon spontanog, ali to je druga priča.
    Sama imam iskustvo miss ab (2X) tako da sam imala potrebu detaljno proučiti opasnosti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.09.2010. at 15:46

  46. #296
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    [QUOTE=sirius;1712530]
    Citiraj Neli prvotno napisa Vidi poruku


    QUOTE]

    Moram ti reći da sepsa nije opasnost koja prijeti u slučaju koji si ti imala. Da nisi bila na UZV-u vjerojatno bi se dogodio spontani prije ili kasnije. Zapravo sepsa je puno realnija nakon kiretaže nego kod čekanja ili nakon spontanog, ali to je druga priča.
    Sama imam iskustvo miss ab (2X) tako da sam imala potrebu detaljno proučiti opasnosti.
    I ja sam imala missed ab, išla na kiretažu.
    Moja prijateljica je imala missed, nije znala, nije išla na pregled, dobila sepsu i jedva izvukla živu glavu.

  47. #297
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    [QUOTE=sirius;1712530]
    Citiraj Neli prvotno napisa Vidi poruku


    QUOTE]

    Moram ti reći da sepsa nije opasnost koja prijeti u slučaju koji si ti imala. Da nisi bila na UZV-u vjerojatno bi se dogodio spontani prije ili kasnije. Zapravo sepsa je puno realnija nakon kiretaže nego kod čekanja ili nakon spontanog, ali to je druga priča.
    Sama imam iskustvo miss ab (2X) tako da sam imala potrebu detaljno proučiti opasnosti.
    u mom slučaju sam nakon prve dijagnoze moje privatne liječnice potražila još 2 mišljenja (još jedno privatno i jedno kod socijalnog ginekologa koji mi je izdavao uputnicu za bolnicu i kiretažu jer sam se nadala da za moju bebicu ipak ima šanse, da će srčeko prokucati samo malo kasnije) i zbog uznapredovalog propadanja ploda i činjenice da spontani nije nastupio ni tjedan (ili čak 10 dana, nisam sigurna) dana nakon prvotne dijagnoze, porjerali su me na kiretažu pod hitno.

    da, u mnogo slučajeva missed može postati spontani, ali i ne mora... svi znamo da za svako pravilo ima izuzetak, pa ako netko na vrijeme detektira taj izuzetak i spasi nekom glavu/mogućnost ponovnog začeća, hvala Bogu i na današnjoj uznapredovaloj dijagnostici (uzv) i stručnim pojedincima ginekolozima koji nam mogu pomoći. puštanje stvari "svojim tokom" tako da priroda učini svoje, vrlo često može završiti kobno za dijete ili majku. mislim da statistike o smrtnosti rodilja i novorođenčadi danas i prije 50 ili 80 godina dovoljno govore, pa čak i na našim, još uvije u nekim pogledima medicinski nazadnim, prostorima.

  48. #298
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto bi skužila kad to sebi ne dopuštaš? Možda ima majki koje ne žele rutinske preglede bez obzira na rizik, možda smatraju da je rizik sam po sebi prčkanje po vagini veći od gornjeg rizika?
    Osjećaj fantastičnosti u bolnici meni osobno je sam po sebi čudan, oprostićeš mi na tome.
    I također nitko u stvari ne zna što bi se dogodilo da je tvoja poznanica ostala doma. Možda se ništa ne bi dogodilo, možda ne bi morala mirovati i piti hrpu lijekova? Tko to sada može znati. Ja ne bih tu tako olako trčala sa zaslugama jer je došla u bolnicu. Istina je da je to samo pretpostavka. Možda je taj jedan vaginalni pregled potaknuo niz drugih problema? Ne znam, samo pišem da postoji i drugačiji način gledanja.
    U svakom slučaju super da je prošlo dobro.
    Uh, dok ja pohvatam sve postove od mog zadnjeg....
    Vjeruj mi, dopuštam ja sebi promjenu svog mišljenja ako mi netko jako dobro obrazloži svoje, da točne podatke, a ne samo možda bi se dogodilo ovo, a možda nebi ono...meni to ne znači ništa.
    Majke koje ne žele "rutinske" vag. pregled bez obzira na rizik, prvenstveno za djete su po meni van svake pameti.

    Kad sam napisala da se moja poznanica osjećala fantastično u bolnici, mislila sam fizički, znači nije je boljelo, nije imala kontrakcije, krvarenja....ma ništa, sasvim normalno, psihički je bila u komi ali to nije bitno za ovu temu.
    Imaš pravo, nitko nezna što bi bilo da je ostala doma, ni da je gin. nije vaginalno pregledao, možda bi izgubila bebu, možda nebi.
    Znam da je nisu poslali u bolnici bez da je imala indikacija za to, znam da su joj ti ljekovi pomogli....mislim, što bi ti napravila? ostavila sve sudbini? zanemarila liječnike, otišla doma pa što bude?
    Eeee lako je pisati kad se to tebi ne događa, ali zamisli da je riječ i tvom djetetu, bili samo zbog svog stava protiv vag. pregleda zanemarila dobrobit bebe??? Ja nebi!


    bfamily, iz tvojeg posta zaključujem kako nakon cijele rasprave stavljaš na znanje kako su to stavovi par žena koje pišu, željela bih naglasiti kako je to netočno
    Ajde mi ovo malo pojasni jer otkako sam trudna, sporije kopčam neke stvari

    I još samo da napomenem kako se slažem s Neli i Cvjetom73 na svemu rečenom, kao da sam ja pisala

  49. #299
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    I za kraj ću samo još nešto reći a onda bježim iz ove teme i njoj sličnim jer me samo uzrujavaju.

    Drago mi je da ginekolozi rade vag. preglede, no slažem se s tim da svaka trudnica može ako želi odbiti takav pregled.
    Vidim da je većina ovdje protiv takvih pregleda, i to skoro svi osoblje foruma, ili u nekom vezi s Rodom (kao udrugom, ne kao forumom), i neka, brige me, to je vaš stav, no misliti da sve osim vašeg mišljanja je krivo, nepravilno i potencijalno opasno, mi nikako ne ide u glavu (ovo se ne odnosi samo na ovu temu, nego na mnogo, mnogo drugih).

    Ni meni se ne sviđaju neke stvari po bolnicama, prilikom poroda, ma puno toga mene smeta, stvari koje se isto obavljaju rutinski i voljela bi da se to promjeni ali vag. pregledi i uzv podržavam.

  50. #300
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Majke koje ne žele "rutinske" vag. pregled bez obzira na rizik, prvenstveno za djete su po meni van svake pameti.
    Zbog čega tako nastupaš? zbog čega vrijeđaš sve koji misle drugačije od tebe? ja tebe ne vrijeđam zato jer želiš rutinske vaginalne preglede, da li bih se trebala spustiti na tvoj nivo i isto tako replicirati? Vjerujem da ne.

    Ja ne bih željela rutinske vaginalne preglede jer se njima ne može vidjeti otvorenost unutarnjeg ušća i jer ne želim riskirati infekciju i time i pobačaj/preuranjeni porod. Dozvoli da postoje i žene koje nisu spremne riskirati da im vaginalni pregled uzrokuje prekid savršene trudnoće do tada.

    Toplo ti preporučam da pročitaš i tuđe postove (evo mamma juanita je puno lijepih i korisnih stvari napisala i objasnila), a ne da samo repliciraš na mamitine.

Stranica 6 od 23 PrviPrvi ... 4567816 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •