Stranica 1 od 23 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 1104

Tema: koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

  1. #1
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno koliko puta ste imale vaginalni pregled u trudnoći?

    meni je ovo druga trudnoća, termin mi je uskoro, između 29.9. i 7.10. (jedan je termin po kalendaru, drugi po UZV) i gin me pregledala već 5 puta do sad (7., 28., 35., 37. i 38.+2 tj) i rekla da će me od sada pregledavati vaginalno do kraja. ja sam je upitala jel to neophodno, toliko pregleda, na šta je odgovorila da moramo znati koliko sam otvorena i da ne kažu doktori u bolnici da ona nije dobro obavila svoj posao. na to sam ja rekla , u šali, ma briga me koliko sam otvorena, kad dođe vrijeme za porod, znat ću da mi je došlo vrijeme!! malo se nasmijala, ali je ipak inzistirala na pregledu. to je bilo sad zadnji put sa 38+2, pa sam bila naručena sa 39+2, ali se nisam pojavila jer ne želim da me stalno prčka. također sam primjetila obilan bjelkasto -žućkasti iscjedak koji vučem od zadnjeg pregleda.

    u prvoj trudnoći išla sam kod druge gin i imala sam svega dva vag. pregleda.
    inače, trudnoće su mi podjednake, nikakvih posebnih problema nemam.
    gin je, inače, ugodna ženica, spremna na razgovor o svim pitanjima koje sam joj postavila, podržala me i oko moje želje i inzistiranju na prirodnom porodu na stolčiću.
    glupo mi je da više ne dolazim na kontrolu, ali bih htjela izbjeći neugodnosti oko tih pregleda.

  2. #2
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    nisam brojila, ali vaginalni pregled imam svaka 4 tjedna kad idem na kontrolu.
    tak je bilo u svakoj trudnoći.

  3. #3
    anitak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    243

    Početno

    imala sam svaki put kad bi me naručila,a to je znaći do 8mj. svakih 4 tjedna i zadnji mjesec svaka dva tjedna.
    minimalno 8 puta !!

  4. #4
    arwenzg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno

    Također kao i cure, imam preglede svaka 4 tjedna i svaki put me prvo pregleda vaginalno pa onda uzv.

  5. #5
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Mene su smetali vaginalni pregledi, posebno pred kraj i bez problema sam ih odbila.

  6. #6
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Imala sam osjecaj kao da sam kroz cijelu trudnocu a posebno potkraj imala otprilike bezbroj vaginalnih pregleda....

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Svaka 3 do 4 tjedna, pred kraj svaka 2 tjedna. Nisu me smetali.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    37

    Početno

    U drugoj trudnoći također svaka 4 tjedna, a pred kraj svaka 2.Ali u prvoj trudnoći svega 4-5 puta. Isti gin. vodio obadvije trudnoće.

  9. #9
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    bas mi je sad cudno to sto pisete, ja sam imala samo jedan vaginalni i to me dr pitao da li mi smeta da se i to obavi, negdje na polovini trudnoce (da sam rekla da smeta valjda ne bi ni tad) ,ali napominjem da je bila potpuno uredna (IVF) trudnoca...

  10. #10
    jella avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    175

    Početno

    I ja sam imala svaka 4 tjedna, zadnji mjesec nakon dva, pa nakon tjedan dana...
    Ali mene je više smetalo (pogotovo u kasnijoj trudnoći) to što mi je duže trebalo da se popnem na onaj stol i legnem nego što je trajao pregled. Pregled je trajao oko 5 sekundi...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj arwenzg prvotno napisa Vidi poruku
    Također kao i cure, imam preglede svaka 4 tjedna i svaki put me prvo pregleda vaginalno pa onda uzv.

    X i za sad mi to ne smeta!!!
    Posljednje uređivanje od Blekonja : 26.09.2010. at 20:38

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    105

    Početno

    ja sam do 22 tjedna imala samo dva vaginalna pregleda.Tada mi je ustanovljen skraćen cerviks takod a vjerujem da će od sad bit stalno. Inaće, moja ginica ne preferira često tumbanje tamo dolje nepotrebno

  13. #13
    CUUuu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    103

    Početno

    Mene je na svakoj kontroli pregledao vaginalno, osim na zadnjoj 20TT kad je prešao na vanjski UZV, nije mi radio vaginalni pregled, pa valjda više i neće...
    BAš idem idući tjedan 25 TT pa vam javim

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj a72 prvotno napisa Vidi poruku
    bas mi je sad cudno to sto pisete, ja sam imala samo jedan vaginalni i to me dr pitao da li mi smeta da se i to obavi, negdje na polovini trudnoce (da sam rekla da smeta valjda ne bi ni tad) ,ali napominjem da je bila potpuno uredna (IVF) trudnoca...
    Meni je isto vrlo cudno, tim vise sto cesti vaginalci povecavaju znacajno sansu od infekcije. U tri trudnoce sam imala vaginalnih pregleda koliko ovdje navodite za jednu.

    Inace samo stanje cerviksa bas i ne govori mnogo.

  15. #15
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj jella prvotno napisa Vidi poruku
    Ali mene je više smetalo (pogotovo u kasnijoj trudnoći) to što mi je duže trebalo da se popnem na onaj stol i legnem nego što je trajao pregled. Pregled je trajao oko 5 sekundi...
    potpis na ovo.

  16. #16
    traktorka avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    A5 - Land Of Shit
    Postovi
    3,875

    Početno

    Niti jedan vaginalni pregled do samog poroda.
    Samo uzv.
    Rekorderka

  17. #17

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    ni jedan. tj. jedan za 6 i po nedelja trudnoce kad je ista i konstantovana

  19. #19
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    kad sam pocela citati ovu temu bilo mi je neobicno jer, ponavljam ,imala sam samo jedan vag.pregled i taj je bio na upit dr da li se slazem...(zivim u CG,da ne bude zabune -nisam nigdje po bijelom svijetu, i nisam imala ni klistir, ni epiziotomiju, a ni drip - ljudski sam im rekla sta zelim , a to je prirodan porod iako su mi predlagali CR jer je IVF trudnoca i imam 37 ,pa kao da se ne rizikuje itd...i dr rekao ok )

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    109

    Početno

    Čudno, ja sam u početku imala vaginalne preglede, mislim do 6.mj. trudnoće da bi mi nakon toga rekla da više neće jer nije preporučljivo u visokoj trudnoći. Nisam pitala zašto! Zašto?

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zato sto svaki vaginalac moze donijeti infekciju.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    2

    Početno

    I mene je pri svakom pregledu (svaka 4 tj),a pred kraj i češće vaginalno pregledala... Očito mora tako,jer se neke žene (primjerice moja sestra) otvore već u 4 mj. pa im je potrebno šivanje....onda bolje i to nego da dođe do pobačaja.

  23. #23
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Vrlo zanimljiv članak na ovu temu vaginalnih pregleda (među ostalim)

    http://forum.roda.hr/threads/59653-d...ao-u-Hrvatskoj...

    PROF. DR., PREDSTOJNIK KLINIKE ZA GINEKOLOGIJU I PORODNIŠTVO SVEUČILIŠTA U LIVERPOOLU
    Žarko Alfirević: Da u Britaniji vodim porod kao u Hrvatskoj, završio bih na sudu
    Prof. dr. Žarko Alfirević, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo Sveučilišta u Liverpoolu i dugogodišnji urednik Cochrane grupe za trudnoću i majčinstvo, nedavno je u Splitu održao zapaženo predavanje o tome kako se medicina iz dana u dan mijenja, o svom iskustvu i nekim novim spoznajama koje su ga i samog promijenile.

    I znanje ima rok trajanja
    - Na početku svoje karijere, kao svaki mladi i poletni liječnik, ja sam želio što prije postati slika i prilika svojih profesora i starijih kolega - apsolutni autoritet, nepogrešiv, s odgovorom na svako pitanje i rješenje za svaki klinički problem, doktor u bijelom kojega pacijenti i medicinske sestre slušaju s divljenjem i strahopoštovanjem - kaže dr. Alfirević, ali 25 godina kasnije s ponosom priznaje da je doktor koji često kaže “ne znam” i otvoreno priznaje kada pogriješi, te da su ga njegovi pacijenti, medicinske sestre i babice naučili jednako kao i knjige i njegovi kolege, a možda i više.
    Štoviše, s velikim osjećajem odgovornosti uči svoje studente da bježe glavom bez obzira od liječnika i profesora koji znaju sve i ne pristaju reći “ne znam”. Nema sumnje da bi zbog nekih medicinskih postupaka koji su se rutinski koristili prije 20 godina danas liječnici završili na sudu pa se prisjeća kako su trudnice s teškom komplikacijom trudnoće - eklampsijom - pokušavali liječiti teškim sedativima, u zamračenim sobama, zavezanog jezika da se ne uguše.

    To je bolje i ne spominjati, dodaje, ali ne sumnja da će za dvadesetak godina neki novi klinci čitati kako se liječilo 2010. godine i vrtjeti glavom u nevjerici. Ovaj radikalni pogled nije se dogodio preko noći, nego je posljedica dugogodišnjeg rada u Cochrane kolaboraciji, volonterskoj udruzi medicinara, znanstvenika i pacijenata iz cijelog svijeta koji su si dali za zadaću da sistematski obrađuju nova znanja, povezuju ih sa “starim” i pokušaju ponuditi objektivnu procjenu o korisnim i beskorisnim lijekovima, kirurškim zahvatima, alternativnoj medicini...

    - Medicinsko znanje, pa i svako drugo, često uspoređujem s hranom. Bez njih ne možemo, ali kad zastare i prođe im rok trajanja, i od hrane i od medicine lako se može umrijeti - uvjeren je naš sugovornik, kojega je posebno dojmilo kada je radom u Cochrane kolaboraciji spoznao da je kao student medicine slušao apsolutne istine za koje je već onda postojalo znanje da su krive.

    Klistir napušten na Zapadu
    - Još gore se osjećam kad znam da postoji znanje o lijekovima i postupcima koji spašavaju živote, a mi ih ne primjenjujemo. U mojoj struci takav je primjer nekoliko injekcija kortikosteroida koji se trebaju dati majci neposredno prije prijevremenog porođaja. Taj lijek osnažuje pluća i štiti mozak tih malih beba i često spašava živote.

    Znanje o tome postojalo je još osamdesetih - otkriva nam i dodaje da je trebalo dobrih deset godina da se takvo liječenje prihvati kao rutina. Otkrio nam je i dramatičnu razliku u praćenju trudnoće i obavljanju porođaja kod nas i u Velikoj Britaniji. Svi znamo da se ženama u Hrvatskoj, ali i u nekim drugim susjednim zemljama, rutinski, bez izuzetka, prilikom porođaja daje klistir, vrši epiziotomija... iako je takva rutina odavno napuštena u razvijenom svijetu.

    - Često pitam svoje prijatelje u Hrvatskoj je li istina da svaka zdrava trudnica mora imati po desetak vaginalnih pregleda tijekom trudnoće, klistir i brijanje prije poroda i epiziotomiju nakon poroda. Kažu - ako to prestanemo raditi, a nešto ode po krivu, tužit će nas. Ja im, pola u šali, pola u zbilji, odgovoram da bi nas u Liverpoolu tužili da to radimo, a mene je rad u Cochrane kolaboraciji uvjerio da je liječnicima puno lakše raditi nešto, pa makar i medicinski bezvrijedno, nego ništa.

    Međutim, ne prepisati nikakvu terapiju često je zdravije i poštenije. Uvjeriti zdravu trudnicu da je bolesna kako bi se radili nepotrebni pregledi je nadriliječništvo. Zanimalo nas je i kako u jednoj vrhunskoj britanskoj zdravstvenoj ustanovi izgleda vođenje trudnoće.

    - Siguran sam, ako bih došao raditi u bilo koje hrvatsko rodilište i počeo “liječiti” trudnice kako to radim ovdje u Liverpoolu, ismijali bi me i kolege i pacijenti - kaže dr. Alfirević. U njegovoj klinici trudnicama se radi svega nekoliko krvnih pretraga i kontrola tlaka, dva ultrazvučna pregleda, i nikakvi vaginalni pregledi. Čekanje spontanog poroda tolerira se i do 2 tjedna iza termina, bez ikakvih dodatnih pregleda, a porod se obavlja u bilo kojem položaju koji trudnici odgovara, u zasebnoj sobi s normalnim krevetom, samo uz babicu i članove obitelji.

    Beba se prvi put doji čim se prereže pupkovina, stalno je uz mamu i odlazi kući već nakon 6 do 12 sati, čim se trudnica oporavi - opisao nam je ukratko naš sugovornik, uz komentar da doktorima nije lako, umjesto uloge gospodara života i smrti, prihvatiti sporednu ulogu “uljeza” koji samo ponekad ima privilegij biti prisutan najintimnijem, čarobnom trenutku rođenja djeteta. Kad imate priliku pomoći da se to dogodi sigurno i sretno za majku i dijete, onda se naplate sve neprospavane noći, dežurstva, učenje, priznaje dr. Alfirević.

    Ljudski je griješiti
    - Mnogi liječnici, koliko god žele učiti i biti bolji u svojoj struci, boje se promjena, pa su tako spoznaje koje proizlaze iz Cochrane kolaboracije često kontroverzne, jer ukazuju na dogme, ustajalost i stalno nas iznova uvjeravaju kako je znanje uistinu krhko - ističe Alfirević. Po njegovu mišljenju, nema nedodirljivih tema i nelagodnih pitanja kao što je i ono da li rutinska mamografija, ako se radi prerano ili prečesto, može donijeti više štete nego koristi i da li dugoročna hormonska terapija u menopauzi povećava rizik za srce i mozak.
    Za pretjerivanje s pretragama ponekad su doista krivi i pacijenti koji inzistiraju na njima, smatra. Često je tome razlog nedostatak uzajamnog poštovanja, otvorenosti i iskrenosti u komunikaciji, bez čega nema moderne medicine i uspješnog liječenja, ali i to što pacijenti ne mogu prihvatiti činjenicu da liječnici i medicina nisu svemogući i da je ljudski griješiti.

    - Često mi kolege u Hrvatskoj kažu da jednostavno nemaju vremena razgovarati s pacijentima jer su premoreni, premalo plaćeni i nedovoljno cijenjeni - kaže doktor kojemu su u Velikoj Britaniji pacijenti najveći saveznici.

    - Tamo se ne zahvaljuje kavom i viskijem, nego toplim riječima. A kada je liječnik premoren, namrgođen, nenaspavan i nespreman na razgovor, pacijenti će napisati pritužbu, ali ne zato da dobiju novac ili mu oduzmu dozvolu za rad, nego da ga podsjete da im pacijent uvijek mora biti na prvome mjestu.

    Osim toga rad u Cochrane kolaboraciji naučio ga je da postoje i obveze prema financijskom aspektu medicine, jer se liječnici ne mogu ponašati kao da uzimaju iz vreće bez dna, zato što nijedna vlada na svijetu nema dovoljno novca da liječi sve i sva, što se ni političari ni liječnici ne usude priznati javnosti. Zato imaju dužnost da svaku kunu koju zdravstvenim porezom uzimaju od usta građana troše savjesno na ono što donosi zdravlje, a ne profit - siguran je prof. Alfirević.
    JAVORKA LUETIĆ
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 27.09.2010. at 12:02

  24. #24
    Vali avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    795

    Početno

    Mene je prvi put vaginalno pregledao na 19+1, a onda opt na 23+1. Prije toga nije, a pretpostavljam da ce dalje nastaviti.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    od početka, na svakoj kontroli, dakle svaka 4 tjedna.

  26. #26
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Jel vas nije strah moguće infekcije koju možete pokupiti vaginalnim pregledima? Da sam sada trudna, vjerujem da bi mi to bila jedna od većih bojazni.

    Kod nas se kao pregledava da se provjeri jel žena otvorena (iako svi ginekolozi i babice iz vana se čudom čude što to naši doktori saznaju s vaginalnim pregledom), a u stvari se baš tim pregledom uvelike može pridonijeti da žena postane otvorena i da stvari krenu nizbrdo. Nije li to naopako postavljeno kod nas?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Svaka 4 tjedna pregled, ali UZV ne svaki put.
    Mislim da ako zena zeli preuzeti odgovornost za svoju trudnocu i ne ici na vaginalne preglede, to joj treba omoguciti.
    No isto tako meni je drago da imam mogucnost svaka 4 tjedna cudi od svog dr-a u kojeg imam ogromno povjerenje "sve je u redu".
    I znam da to sto me nesto dan prije stegnulo, zegnulo i zabolilo nije nista, ili to sto me sin par puta opalio koljenom u trbuh po noci nije ostavilo nikakve posljedice.

    A propos clanka...

    "Uvjeriti zdravu trudnicu da je bolesna kako bi se radili nepotrebni pregledi je nadriliječništvo."

    Ja ne smatram da sam zbog pregleda svaka 4 tjedna "bolesna" niti tako ne dozivljavam svoje stanje. Naprotiv, smatram se zdravom a preglede dozivljavam onako kako se oni i zovu - "praćenje trudnoće", a ne liječenje.

  28. #28
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    Na svakom pregledu me gledao vaginalno, sad pokušavam prebrojati i čini mi se da je to bilo nekih 10ak puta!
    Čak sam mislila da to tako mora biti, dok mi prijateljica nije rekla da je nju gledao samo jednom. Sad znam za drugi put, to i puno drugih stvari.
    Kod nas je puno toga naopako, rekla bih.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel vas nije strah moguće infekcije koju možete pokupiti vaginalnim pregledima? Da sam sada trudna, vjerujem da bi mi to bila jedna od većih bojazni.

    Kod nas se kao pregledava da se provjeri jel žena otvorena (iako svi ginekolozi i babice iz vana se čudom čude što to naši doktori saznaju s vaginalnim pregledom), a u stvari se baš tim pregledom uvelike može pridonijeti da žena postane otvorena i da stvari krenu nizbrdo. Nije li to naopako postavljeno kod nas?
    Ne znam koliki postotak trudnica dobije vag. infekciju zbog vag. pregleda svaka 4 tjedna. Kad bih imala taj podatak onda bih se znala postaviti prema njemu i eventaualno biti zabrinuta. Postoji li statistika?

    Isto tako, sto pregled moze uzrokovati, otvaranje ili ne, kretanje nizbrdo ili ne, za to nemam apsolutno nikakva medicinska znanja pa se ne mogu istome niti cuditi.
    Zato imam dr-a koji zna svoj posao i u kojeg imam povjerenja. I ako me on narucuje na preglede svaka 4 tj., vjerujem da ima za to razlog.

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel vas nije strah moguće infekcije koju možete pokupiti vaginalnim pregledima? Da sam sada trudna, vjerujem da bi mi to bila jedna od većih bojazni.

    Kod nas se kao pregledava da se provjeri jel žena otvorena (iako svi ginekolozi i babice iz vana se čudom čude što to naši doktori saznaju s vaginalnim pregledom), a u stvari se baš tim pregledom uvelike može pridonijeti da žena postane otvorena i da stvari krenu nizbrdo. Nije li to naopako postavljeno kod nas?
    moja ginica je vrlo pedantna i mislim da nekak zbog toga nemam straha od infekcije. otvorenost provjerava i vaginalnim uzv-om, a mislim da pregledom gleda i tvrdoću i skraćenost cerviksa. nekako mi ne smeta. ali sad kada se pregledi u zadnjim tjednima učestale, možda se i predomislim

  31. #31
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Anamorci, pls nemoj se ljutiti, da ne misliš da te provociram, razmišljam na glas, jer i ja razmišljah tako kao ti nekada.

    Nekad sam ja isto mislila da se moju trudnoću prati na taj način, i da to tako treba. Sada kada sam pročitala neke stvari, i bolno spoznala da je to praksa koja se davno napustila a samo je još kod nas prakticiraju pod lažnim isprikama, kosa mi se na glavi digne od pomisli da su mnoge infekcije kod mojih frendica (i prerani porodi!!) mogle biti izbjegnute da možda nisu imali vaginalne preglede.

    Zbog čega naši doktori ne žele mijenjati svoju praksu (koja je DOKAZANO loša)? Zbog čega oni nas ugrožavaju nastavljanjem te prakse, a izbjegavaju normalan ljudski razgovor iz kojeg se puno više može saznati o stanju pacijentice i njenoj eventualnoj otvorenosti nego što se to može saznati iz vaginalnog pregleda? Zbog čega kod nas žene misle da će biti katastrofa ako ne budu vaginalno pregledane - jer su nas naši doktori u to uvjerili, uvjerili su nas da riskirano ako nemamo vaginalne preglede. A u stvari, realnost je potpuno suprotna. No koliko će njima vremena trebati da to spoznaju, koliko će im trebati da kažu "pogriješili smo, prestajemo to raditi", koliko će još infekcija biti prouzročeno (pa onda sekrlaže itd i sve moguće ne bi li se onda zaustavio prijevremeni porod), koliko??

    Stvarno me ovo ljuti.. ljuti me što nama naši ginekolozi prodaju takve smiješne priče.. i ljuti me što će nam ovim trempom trebati 100 god da to promijenimo. Sorry, ovo je moja osobna ventilana...

  32. #32
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I puno postova uletilo u međuvremenu dok ja svoj nakucah

  33. #33
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    2 vaginalca (rodila 3 dana nakon termina).
    jedan na pocetku (radili briseve) i jedan u 6. mjesecu (radili briseve).
    sve sto je bitno oko cerviksa se moze vidjeti 2-sekundnim ultrazvukom sto mi je puno draza opcija nego prckanje rukom.

  34. #34
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    btw, mom (socijalnom) ginicu je to sasvim ok. i u prvoj trudnoci je broj vaginalaca bio minimalan.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Anamorci, pls nemoj se ljutiti, da ne misliš da te provociram, razmišljam na glas, jer i ja razmišljah tako kao ti nekada.

    Nekad sam ja isto mislila da se moju trudnoću prati na taj način, i da to tako treba. Sada kada sam pročitala neke stvari, i bolno spoznala da je to praksa koja se davno napustila a samo je još kod nas prakticiraju pod lažnim isprikama, kosa mi se na glavi digne od pomisli da su mnoge infekcije kod mojih frendica (i prerani porodi!!) mogle biti izbjegnute da možda nisu imali vaginalne preglede.

    Zbog čega naši doktori ne žele mijenjati svoju praksu (koja je DOKAZANO loša)? Zbog čega oni nas ugrožavaju nastavljanjem te prakse, a izbjegavaju normalan ljudski razgovor iz kojeg se puno više može saznati o stanju pacijentice i njenoj eventualnoj otvorenosti nego što se to može saznati iz vaginalnog pregleda? Zbog čega kod nas žene misle da će biti katastrofa ako ne budu vaginalno pregledane - jer su nas naši doktori u to uvjerili, uvjerili su nas da riskirano ako nemamo vaginalne preglede. A u stvari, realnost je potpuno suprotna. No koliko će njima vremena trebati da to spoznaju, koliko će im trebati da kažu "pogriješili smo, prestajemo to raditi", koliko će još infekcija biti prouzročeno (pa onda sekrlaže itd i sve moguće ne bi li se onda zaustavio prijevremeni porod), koliko??

    Stvarno me ovo ljuti.. ljuti me što nama naši ginekolozi prodaju takve smiješne priče.. i ljuti me što će nam ovim trempom trebati 100 god da to promijenimo. Sorry, ovo je moja osobna ventilana...
    Koje su to lazne isprike zbog kojih nasi lijecnici to rade?
    Ako ionako imaju pune cekaonice pacijentica, grozne guzve i sl., zasto inzistiraju na tome?
    I sto znaci da su te metode dokazano lose? Kako su dokazane, tko ih je dokazao, i opet bih rado vidjela nekakvu statisticku usporedbu.
    Npr. usporedbu broja zena koje su nesto pokupile vag. pregledima i broj zena kojima se zbog nedostatka vag. pregleda nesto pri porodu zakompliciralo ili sl. (napamet govorim). Ukratko, zanima me odnos koristi i rizika.

    Ni ja ne provociram, stvarno me zanima .

  36. #36
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    U prvoj trudnoći sam imala 4 kod svog ginića a 3 u bolnici,a u drugoj kod ginića 2 a u bolnici 1.Moj gin je rekao da u drugoj trudnoći bolje pratim i razumijem svoje tijelo...sad koliko tu ima istine..jer sam uz trudove i otjecanje plodne vode vraćena iz bolnice,uz riječi da ctg ne bilježi trudove,da voda odlazi u mlazu..da ne duljim vratila sam se za 40tak min u bolnicu i rodila za 20 min..tako da su i mene skoro razuvijerili a sve sam to već prošla.

  37. #37
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Koje su to lazne isprike zbog kojih nasi lijecnici to rade?
    Isprike da je to dobro, korisno i potrebno.

    Ako ionako imaju pune cekaonice pacijentica, grozne guzve i sl., zasto inzistiraju na tome?
    Zato jer je brže nego razgovarati?

    I sto znaci da su te metode dokazano lose? Kako su dokazane, tko ih je dokazao, i opet bih rado vidjela nekakvu statisticku usporedbu.
    Pa sama struka ih je dokazala, zato su i napustili tj. prestali to raditi kao i što su prestali brijati žene, klistirati itd. Samo eto kod nas to stiže puno godina prekasno.

    Sama istraživanja sad ne stignem tražiti, vjerujem da se puno toga može pronaći na netu

  38. #38
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I još jedna stvar o kojoj nisam niti razmišljala moram priznati

    http://pregnancy.about.com/cs/interv...aginalexam.htm

    Vaginal exams can increase the risks of infection, even when done carefully and with sterile gloves, etc. It pushes the normal bacteria found in the vagina upwards towards the cervix.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Isprike da je to dobro, korisno i potrebno.






    Pa sama struka ih je dokazala, zato su i napustili tj. prestali to raditi kao i što su prestali brijati žene, klistirati itd. Samo eto kod nas to stiže puno godina prekasno.
    čuj, vjerojatno (odnosno sigurno ) ću sada ovo napisati na krivom forumu i otići u OT, ali zašto misliš da je npr. klistiranje bespotrebno?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Isprike da je to dobro, korisno i potrebno.



    Zato jer je brže nego razgovarati?



    Pa sama struka ih je dokazala, zato su i napustili tj. prestali to raditi kao i što su prestali brijati žene, klistirati itd. Samo eto kod nas to stiže puno godina prekasno.

    Sama istraživanja sad ne stignem tražiti, vjerujem da se puno toga može pronaći na netu
    off t: A kako se radi ovo quotanje da imas jedan red citata, pa tvoj komentar, pa red citata, pa komentar...?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Isprike da je to dobro, korisno i potrebno.



    Zato jer je brže nego razgovarati?



    Pa sama struka ih je dokazala, zato su i napustili tj. prestali to raditi kao i što su prestali brijati žene, klistirati itd. Samo eto kod nas to stiže puno godina prekasno.
    U redu, ako je tako, pitat cu svog dr-a na sljedecem pregledu sto on o tome misli.
    Da li on to radi jer se tako radi kod nas, ili ima neke druge argumente bazirane na vlastitom iskustvu.
    Pa vam javim...

    P.S. Sto se razgovorom moze saznati osim o subjektivnom stanju zene? Ja bih mu mogla reci da lose spavam, da sam stalno zedna i da malo malo pa me nesto probode/upikne/zategne/zaboli... Kuzis sto hocu reci, sto on iz toga moze zakljuciti?

  42. #42
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    čuj, vjerojatno (odnosno sigurno ) ću sada ovo napisati na krivom forumu i otići u OT, ali zašto misliš da je npr. klistiranje bespotrebno?
    Par crtica samo ovako nabrzaka:
    1. Totalno je neprirodno tijekom trudova prolaziti i klistiranje (koma, koma, koma - ne znaš jel bi disao, jel bi stisnuo čmar da ti ne iscuri voda, jel bi čučnuo a treba zadržat tu vodu u sebi xy minuta )
    2. tijelo se prirodno čisti, tj. tjera na veliku nuždu na početku poroda - normalan proces koji nema potrebe ometati umjetim putem
    3. Klistir ne garantira da ništa neće izaći van tijekom poroda, čak naprotiv, često i izađe (jer probava ne staje s radom tijekom poroda koji ipak traje xy sati) al onda pošto je razvodnjeno onda to bude špricanje (znam da to nisi htjela baš možda čuti, al tak je)
    4. Da normalna stolica izađe za vrijeme poroda, to je normalna stolica koja ima svoju konzistenciju i koja se može normalno ukloniti - ono pošpricano je već puno teže (recimo proljev vs. normalna stolica)

    više info na kraju dokumenta www.roda.hr/_upload/dokumenti/plan_poroda.doc

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    P.S. Sto se razgovorom moze saznati osim o subjektivnom stanju zene? Ja bih mu mogla reci da lose spavam, da sam stalno zedna i da malo malo pa me nesto probode/upikne/zategne/zaboli... Kuzis sto hocu reci, sto on iz toga moze zakljuciti?
    Pa nije to subjektivno.. može saznati o nekim bolovima, probadanjima, peckanju ili već nečem trećem. Što on može zaključiti iz vaginalnog pregleda - to ti njega pitaj Da li može na osnovu toga reći da se sve 5 - ne može - možeš se početi otvarati nakon 5 min nakon pregleda, on to tim pregledom ne može saznati. Da li može reći da ćeš se nastaviti otvarati ako si malo otvorena? Ne može - jer ne zna kojim putem će krenuti otvaranje i da li će - vrlo moguće da je to malo otvaranje samo način pripreme za porod tvog tijela.

    Dakle, ako doktori vani (i babice) tvrde da se vaginalnim pregledom ne može utvrditi baš ništa osim trenutnog stanja te recimo minute, dakle eto ovaj tren se ne otvaraš ili se otvaraš (što se u sljedećih sat vremena dan ili dva može totalno promijeniti). Što smo saznali? ne baš puno, saznali smo da je u tom trenu stanje bilo takvo i takvo i da na osnovu toga ne možemo znati kako će se stvari dalje razvijati. Recimo da je sve ok, da, to smo i znali i prije jer trudnica nije imala nikakvih tegoba i vjerojatno se to moglo saznati i kroz razgovor.

    Više bi koristi bilo od razgovora sa ženom, i kad bi joj se pojasnilo što je sve normalno osjetiti u trudnoći a što su signali za uzbunu i na što treba reagirati odmah, nego je držati u uvjerenju da je sve 5 samo zato što je imala vaginalni pregled.

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    anchie, sve je jasno. i ovo što ja pišem izražava moj osobni stav. ako si napisala gore da vaginalnim pregledom bakterije prodiru dublje u cervix, ja ne vidim po čemu je to više opasno od stolice tijekom poroda (dakle, kod rodilja koje su odbile klistir) i bakterija iz nje (npr.e.coli...) koje onda beba pokupi na očima, nosu i ušima.

  45. #45
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Velika je razlika ) Pa više je opasno jer može uzrokovati preuranjen porod. I nije stolica kod poroda katastrofa, ona je normalna i prirodna pojava, čak i poželjna. Bebina crijeva nisu kolonizirana bakterijama, nakon poroda se koloniziraju, i poželjno je da to budu mamine bakterije a ne recimo bolničke koje su loše. No dijete se može normalno kolonizirati bakterijama, nije nužno baš da bude pošpricano njima

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Velika je razlika ) Pa više je opasno jer može uzrokovati preuranjen porod. I
    ovdje si u pravu. ja polazim od pretpostavke ipak da je svaki ginić trudnici ili čak pri planiranju trudnoće (kako je moj meni preporučio) napraviti sve briseve. pa ak je cervix "čist" mislim da ipak nema straha, osim ak idemo nekom mesaru

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj jaja1 prvotno napisa Vidi poruku
    pa ak je cervix "čist" mislim da ipak nema straha, osim ak idemo nekom mesaru
    ili u naše državne bolnice

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    129

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    ili u naše državne bolnice
    e i ovo potpisujem
    ali mislila sam na ginekologa koji vodi trudnoću kojeg ipak donekle možeš birati

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa to ipak ne garantira da nema bakterija u prostoriji itd. :/

  50. #50
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    off t: A kako se radi ovo quotanje da imas jedan red citata, pa tvoj komentar, pa red citata, pa komentar...?
    Označiš tekst i klikneš na znak koji je kao balončić iz stripova (kad dođeš na njega napiše ti "omotaj izabrani tekst s QUOTE oznakama") i on ti stavi citat oko teksta. I svaki red koji hoćeš tako odvojiti i replicirati na njega, svaki označiš i stisneš taj znak.

Stranica 1 od 23 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •