Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Problemi s kralježnicom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    41

    Početno Problemi s kralježnicom

    Negdje u srpnju ove godine ukočila me kičma tako da je bol išla niz cijelu desnu nogu. Išla sam na injekcije i nakon mjesec dana mirovanja stanje se popravilo. Sada sam dobila nalaz MR pa me zanima da li netko ima sličnu situaciju, odnosno da li mu je jasan nalaz. Molim bilo kakva iskustva!

    Nalaz:
    Degenerativne promjene diskova segmenata L4-L5, L5-S1. U segmentu L4-L5 vidi se dorzalna hernija diska koja se širi desno, a prema dolje se vidi dio ekstrudiranog diska koji komprimira desni korijen L5.
    U segmentu L5-S1 dorzolateralno ispupčenje diska koje je izraženije s lijeve strane blago komprimira duralnu vreće.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Strmec
    Postovi
    444

    Početno

    imas diskus herniju... izmedu ostalog. i mene je to mucilo, pa mi je pomogla kiropraktika (inace sam pobornik "nekonvencionalne medicine). i trebala bi se sto vise kretati, barem setnje ako ne mozes na neki pilates ili yogu.

  3. #3
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    nakon kiropraktičara, fizioterapeuta (više njih) čudo je učinio kosmodisk
    ali mislim da to nema univerzalnog rješenja-nekome će pomoći kiropraktičar, nekome kosmodisk, treba probati

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Strmec
    Postovi
    444

    Početno

    tina55, zbilja kosmodisk? cula sam da kod nekoga djeluje, kod nekoga ne... ili ima samo placebo efekt...
    kako je tebi pomogao?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    41

    Početno

    Što se tiče kiropraktičara, probala, bila nekoliko puta, nema poboljšanja, čak mislim da mi je u početku više i odmogao. O kosmodisku sam razmišljala, nekako ne vjerujem u to, pa mi je drago čuti da nekome pomaže. Sljedeći korak mi je neurokirurg, vidjet ću šta će on reći. Koliko čitam, uglavnom, vježbanje i vježbanje...

  6. #6
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj jerry prvotno napisa Vidi poruku
    tina55, zbilja kosmodisk? cula sam da kod nekoga djeluje, kod nekoga ne... ili ima samo placebo efekt...
    kako je tebi pomogao?
    ja sam imala tih problema u blažem obliku pa mi je prošlo samo, iako me još koji puta zaboli
    MM je imao većih problema i pomogao mu je kosmodisk na kraju
    ni mi nismo vjerovali u taj komad gume, ali...operacija je zadnja opcija i zašto ne probati? čuli smo od dosta ljudi da im je rješio probleme s kralježnicom i tako...(iako još uvijek nismo vjerovali)
    za kosmodisk piše da ga treba nositi 3 tjedna za rezultate i to stvarno stoji, MM-u je čak bilo znatno lošije ta 3 tjedna kad ga je nosio nego prije no što ga je počeo nositi, ali nakon 3 tjedna mu je preko noći prošlo

  7. #7
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Moja dijagnoza je vrlo slična, s tim da se meni širi i u desno i u lijevo.
    Inače, išla sam na fiz.vježbe što je pomoglo dok sam vježbala, ali čovjeku je valjda svojstveno da kad ne boli onda to padne u drugi plan (možda nije tako kod svih ali eto kod mene nažalost je).
    Išla sam i kod kiropraktičara mjesecima i bilo je dobro dok je trajalo, čim sam prestala ići kontinuirano sve opet jovo-nanovo.
    Mislim da je bitno svakodnevno vježbati, a osobito bitno paziti na pokrete koji se rade u svakodnevnom poslu, u smislu da se što manje izvija u našem slučaju donji dio kralježnice.
    Što se tiće kozmodiska, nisam probala, ali koliko sam shvatila njegovo djelovanje ovisi o samom tipu problema s kralježnicom...
    Posljednje uređivanje od Nivi : 29.09.2010. at 15:55

  8. #8
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    vježbe vježbe vježbe

    nema niš bez toga. dok mišići ne ojačaju nikad se nećete riješiti bolova (jer mišići preuzmu držanje tijela pa je kralježnica malo manje opterećena)

    mom tati je kosmodisk puno pomogao. baš puno. od kad ga koristi (a to je sigurno 15ak godina) problemi s leđima su konačno postali podnošljiviji. iako ne vježba i ne pazi se, zapravo, upravo suprotno od toga...

  9. #9
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Nivi prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiće kozmodiska, nisam probala, ali koliko sam shvatila njegovo djelovanje ovisi o samom tipu problema s kralježnicom...
    upravo tako, znam ljude kojima je baš pomagao, ali i nekoliko njih kojima nije, sve zavisi o dijagnozi

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    41

    Početno

    Jasno mi je to za vježbanje, svjesna sam da mi to mora postati normalan dio svakodnevnice. Postoje neke vježbe, vjerojatno, koje su upravo za to, a neznam gdje da to pronađem, netko da mi pokaže kako se to pravilno radi. Vidjet ću kod neurokirurga, možda ima koga za preporučiti. Da li netko zna kakvo je stanje npr. s orbitrekom, da li šteti, ili ne (mislim kod ovakvih stvari, gdje je sve pomalo "klimavo", neki pokreti i vježbe mogu štetiti)??.

  11. #11
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    MM-u su fizioterapeut i kiropraktičar pokazali vježbe baš za taj problem

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    43

    Početno

    Mislim da imamo vrlo sličnu dijagnozu, ako ti je iskočio disk više od 7mm (ili tako nečeg), neurokirurg će ti preporučiti operaciju, meni su njih dva kod kojih sam išla rekli da sam za operaciju, no međutim konzultirajući se i s drugim stručnjacima i ljudim koji imaju iste probleme, donijela sam zaključak da na operaciju nikad ne možeš zakasniti, i odlučila da pokušam sve da ju što više odgodim. jJedan od neurokirurga mi je rekao: to sve ovisi o vama, kakav posao imate, kakav vam je način života, koliko se krećete i na kraju koliki vam je prag tolerancije boli odnosno koliko možete živjeti stim da vas koliko toliko ne ometa u životu. Premda bilo je stvarno gadno, nisam mogla napraviti par koraka. Išla sam na fizikalne, nakon toga nastavila vježbati svakodnevno, pazim da dugo ne stojim, sjedim, ležim, često mjenjati položaje bar na par min. Pazim da se ne natežem baš tamo di ne trebam i na kraju kozmodisk- ako i nema nekih svojih magi djelovanja, kad nešto radiš pošalje ti impuls u mozak da ipak malo pripaziš na pokret koji izvodiš, da ne nagliš. Meni je isto dosta pomogao i mislim da se isplati pokušati. U zadnje vrijeme se osijećam OK, tu itamo osijetiš neku laganu boll al ništ strašno. Sretno, da ne očajavaš mene je bol unozi držala od Božića do Uskrsa, mora proć!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    43

    Početno

    eh da i zaboravih napisati obuća je isto jako važna, ravno mi najviše smeta treba biti bar par centimetara povišena.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    11

  15. #15
    Iva78 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Odi kod dobrog fizioterapeuta da ti pokaže vježbe koje možeš raditi sama. To su vježbe istezanja i jačanja leđnih i trbušnih mišića, kao i jačanje mišića corea. Zaboravi na pomagala i magične pilule. Imaš samo jednu kralježnicu... neka ojača zajedno s tobom

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    29

    Početno

    Malo podižem temu, imam (vjerojatno) isti problem s kralježnicom (tek moram slikati), a imam bebu koju od 4og mjeseca nosim u klokanici, mislim da je to obzirom na moju kralježnicu, mišiće i ostalo doprinjelo problemu koji se otprilike pojavio (zapravo vjerojatno pogoršao) kad je beba napunila određene kile, no zanima me, promijenila sam klokanicu u ergo i imam MT, sad smo više u kolicima, ali nekad bi ju trebala stavit u klokanicu jer je brže,lakše, bolje za nju..da li ste Vi sa sličnim problemima nosili uopće u klokanici ili ne, meni se čini da mi pogoršava situaciju, ali i nisam baš sigurna jer nosam malenu i po doma i svašta nosam, saginjem se....i sve što ide uz bebace i male klince
    može savjet? I možda neki link na vježbe dok čekam slikanje/fizijatra/neurokirurga
    lp

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pa sve ovisi o prioritetima.. koliko te što smeta, koliko si mlada itd. Ja osobno uopće dijete nisam nosila, ono - uopće. Ne samo zbog kičme, nego imam jedan problem s kukom koji od mladosti traje. Samo bi je nakratko digla u kolica i iz kolica. Dijete je boravilo po strunjačama i vrlo brzo propuzalo (bilo je vježbač). Da mi je ko rekao da je moguće dobit bebu i nenositi, prije trudnoće, ne bi mu vjerovala, još svi ti natpisi o važnosti nošenja. A je...i nama nije ništa falilo, mislim... to su još relativno mali trikovi i snalaženja - iz moje perspektive, koja ipak je malo preekstremna, jer ja imam bolove čim nosim nešto teže od 4-5 kg, ne u kičmi, nego ta noga me zeza s tim kukom koji nije OK.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.04.2013. at 11:57

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    29

    Početno

    Hvala na odgovoru, prilagodljiva sam mogućnostima u svakom slučaju. Postoje situacije kad mi je npr značajno brže ubacit je u klokanicu (kad idem po stariju curku, kad pada kiša) i jednostavnije..a navikla sam se na to sa starijom, koju i nisam do 6 mj mnogo nosila jer nije uopće tražila, i isto zdravstvenih razloga - duži oporavak od poroda, ali poslije sam ju nosila u klokanici, to joj se svidjelo a meni daje 2 slobodne ruke i brze smo tako, nema prepreka koje s kolicima ponegdje imamo, i sl., no imam sad i mini kolica uvijek doma za te brzinske rute. Mlada ;D i ne baš, makar kralježnica i ne bira ni godine toliko. Interesirat ću se i kod doktora na slijedećim pregledima, jer bi te klokanice, tj nosiljke razne trebale uvažavat i leđa, možda i ne škode toliko. Zasad su leđa na maksimalnoj poštedi jer biti zakočen i s bolovima i malima je prilična katastrofa i vrlo bolno. malenoj neće falit jer se već mjesecima nosi što po rukama, što po klokanici, ni ne da se odlijepiti od mame, ili već tko se nađe da ju nosa.

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nisam sigurna da kolkanice i marame vježbaju leđa, prije su opterećenje, uostalom, slušaj svoje tijelo - je li ti to smeta ili ne - plus dr-a pitaj svakako. Malima će falit nosanje ako su se tako naviknuli, ali opet - vidi svoje prioritete, koliko te boli, je li te ti problemi puno zezaju i sl. Najjednostavnije je bit zdrav pa se s tim stvarima ne zamarat, ali koji put moraš, pa ako to znači krenut ranije s kolicima, so be it. Vidi ti, najbolje znaš kako se osjećaš i što ćeš dr-a pitat.

  20. #20
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Imam deformaciju kralježnice i kćeri samo mogla nositi samo u marami, i to "dupli križni" način vezanja, čak mi je dobro došlo jer me istezalo. Druge nosiljke su se pokazale (meni) nepraktične, naročito ako su samo na jednom ramenu. Naravno, ovisi i koliko je dijete staro i teško.

  21. #21
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Još nešto... nosiljke u kojima dijete "visi" nisu dobre za kralježnicu jer je veliko opterećenje na jednom dijelu kralježnice. Iz tog razloga je meni taj dupli križni način vezanja bio dobar, jer se težina djeteta bolje rasporedila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •