Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Očni tlak odnosno glaukom

  1. #1
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno Očni tlak odnosno glaukom

    Jel to isto ili...?
    Odnosno neki dan mi sveki ide na pregled kod očnog i veli joj on da ima očni tlak 50 i šalje ju hitno u bolnicu.
    Imala je inače povišeni ali joj nikad nije bio veći od 20 a sad odjednom 50.
    U bolnici su joj kapali i snizio joj se na 16 i pustili ju doma.
    jutros je oped išla kod očnog i on joj mjeri i kad ono opet 50.
    Znam da od tog očnog tlaka može oslijepiti.
    I da još su ju naručuli za 20.50 za operaciju laserom glaukoma, a pojima nemam kaj je to.
    E sad njen doktor očni se čudi ko je tu lud.
    Kak su ju mogli pustiti doma i kak su napisali 16 kad je ona opet imala 50.
    Kakve su inače komplikacije oko toga jel ima ko problema.
    I kaj je točno to glaukom?

  2. #2
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Glaukom nije bolest već sindrom, odnosno skup slijedećih simptoma: povišenje očnog tlaka, udubljenje papile vidnog živca i oštećenje vidnog polja. Dugotrajno povišen očni tlak dovodi do druga dva simptoma.
    Glaukom je bolest koja se ne može izliječiti, ali
    zahvaljujući ranom otkrivanju bolesti i odgovarajućem liječenju može se spriječiti trajni gubitak vida i kontrolirati tijek bolesti.

    Normalni očni tlak iznosi 12 - 22 mmHg (milimetara žive).

    Liječenje glaukoma provodi se lijekovima, laserom i kirurškim zahvatom. Svrha liječenja lijekovima je normalizacija povišenog očnog tlaka. Na taj način se sprječava razvoj oštećenja oka iako je osnovna bolest i dalje prisutna. Cilj je održavati očni tlak nižim od 20 mmHg. Vrlo je važno lijekove doživotno uzimati. Glaukom često nema simptoma, obično glaukom otvorenog kuta pa bolesnici prestanu uzimati lijekove. To je velika pogreška jer bolest, ako se ne liječi, nezaustavljivo vodi prema sljepoći.

    Moj savekar ima glaukom, operirao jedno oko i svakodnevno kapa kapi u oči.
    samo je on toliki primitivac da misli kako je to prijelazna bolest pa svih oko sebe tjera na kontrolu a čim neko slabije vidi on mu odmah prognozira istu bolest ko što i sam ima.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Oboje mojih roditelja imaju glaukom. Odlaze redovito na kontrole na Rebro, kapaju si oči, i ne smeta ih to previše.
    Ni jednom ni drugom nisu spominjali nikakvu operaciju.

  4. #4
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Nju je doktor slao u Vinogradsku.
    Jer se može prebaciti na rebro ili to mora doktor reći da ide na rebro.
    Znači najgor je da može oslijepiti.
    Pa da ona je rekla da ju ne boli ni oko ni glava samo joj se znalo nekad magliti pred očima, odnosno okom jer je samo lijevo oko u pitanju.
    A sad joj je ok odnosno ne magli joj se.
    Jer to neka staračka bolest ili to može imati svatko?

  5. #5
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Znači najgor je da može oslijepiti.
    Pa di ćeš gore od toga

    Moja baka se već dugo muči sa glaukomom. Na jedno oko je potpuno slijepa, sa drugim se jaaako muči. Na lasersku operaciju glaukoma je išla 4 puta, u polikliniku Svjetlost, nije joj pomoglo. Na koncu joj je u to oko ugrađena pumpica koja snižava očni tlak. Ali još uvijek nije dobro, ide doktoru svaki drugi dan i onda joj oni masažom pomažu da ta pumpica bolje funkcionira. Kažu da će s vremenom to biti bolje, da će je oko bolje prihvatiti, a čak i da ne, imaju još neke solucije.
    Iz njenog iskustva, Rebro nije preporuka. Tamo je operirala ovo oko na koje je sada slijepa, doktorska pogreška. Ne sjećam se ime doktora, ali mogu pitati ako nekoga zanima. Glasam za Sveti Duh ili poliklinika Svjetlost ako imate za to mogućnosti. A što se tiče uputnice, mislim da na njoj piše baš za koju je bolnicu tako da ako neće ići u Vinogradsku, mora tražiti drugu.

  6. #6
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    i ja ga imam. imam trajno terapiju dozivotno kapima za oci ujutro i uvece koji tlak drze normalnim.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    srbija
    Postovi
    586

    Početno

    moj deda ima, dugo se nije lecio,
    danas ima 77 i potpuno je slep.
    i dalje mora kapati oci svakodnevno.

  8. #8
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Koji su simptomi?

    Kako znati da je potrebno otići na pregled?

  9. #9
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj iki prvotno napisa
    Koji su simptomi?

    Kako znati da je potrebno otići na pregled?
    moj svekar je godinama jako loše vidio i nije nikome htio kazat da je polučorav.
    i na kraju smo ga na jedvite jade odveli na običan pregled kod okulista čisto da mu da neke očale. i kod rutinske kontrole mu je otkriven glaukom.....

  10. #10
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Lory hvala!

    Mislila sam da se uz očni tlak možda veže kakav pritisak u očima/glavi ili nešto sl.

  11. #11
    Ivanka_majka

    Početno

    Obmana glaukoma leži u tome, što u početku pacijent nije svjestan bolesti. Povišeni očni tlak ne uzrokuje nikakve bolove ni druge probleme. Ako čovjek nije obavio potpuni pregled, svoju bolest primjećuje tek s početkom gubitka vida. Zbog toga je iznimno važno redovno ići na kontrolu oka.

    Pravovremeno liječenje glaukoma je danas sigurno i djelotvorno. Moguće je liječenje na više načina: korištenjem lijekova koji snižavaju intraokularni tlak, laserskim tretmanom ili kirurgijom. Međutim, liječenje lijekovima koji snižavaju očni tlak je na prvom mjestu. Većina lijekova koji se koriste za liječenje glaukoma su u obliku kapi za oči. Vrlo je važna ispravna tehnika kapanja, kako bi se osigurala dovoljna količina lijeka u oku. Na drugu stranu je važno ne prekoračiti dopuštenu dozu preporučenu od liječnika, jer aktivni sastojak u kapljicama djelomično djeluje na cijeli organizam, te njegova prevelika količina može uzrokovati nuspojave....

    Izvor: Očni tlak

  12. #12
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Dido moga muža je oslijepio od glaukoma i to je bilo negdje 60-tih godina, život na selu i tad se nije vodilo računa o tome. Moj svekar je imap problema s povišenim očnim tlakom pa ga redovito kontrolira i kapa te kapi. MM je zbog obiteljske anamneze otišao kod okuliste da isto prekontrolira sa 35 godina, sve je ok i dr je rekao da nije potrebno prije navršenih 40 dolaziti

  13. #13
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Sad sam se isprepadala. Prije par godina na pregledu za produljenje vozačke mi je rečeno da imam granični očni tlak (gornja granica i da bi valjalo kontrolirati). Zbog čestih posjeta ordinacijama i bolnicama iz drugih razloga nisam se još i time zamarala (godinama imam istu dioptriju), no sad me frka. Gdje bi se mogla privatno obaviti kontrola očnog tlaka i koliko bi to koštalo, ako je netko bio?

  14. #14
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Vikki nemoj se toliko prepadati. Naruči se negdje u bolnicu kod okuliste, objasni sestri o čemu se radi, možda se i ne čeka puno na pregled

  15. #15
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Pa vjerujem da nije frka, ako mi se dioptrija nije mijenjala u međuvremenu, jedino što sam 10-ak sati dnevno pred kompom, pa zna bolit glava. Nije mi palo na pamet da je glaukom tako opasan, tj. da može uzrokovati sljepoću. Provjerit ćemo već i to.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Ja imam 32 godine i prosle nedelje otkriven mi je ocni pritisak i to 40mmHg na jednom i 44mmHg na drugom oku.Pretpostavljam da sam ga nasledila od mame,posto su ga i njoj otkrili pre par godina.Sve to sa kapima nije mi neki problem, ali ja zelim jos jedno dete, a kapi se me smeju koristiti ni pre ni u toku trudnoce.Pomozite mi molim vas ukoliko neko ima slicno iskustvo.

  17. #17
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Milijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam 32 godine i prosle nedelje otkriven mi je ocni pritisak i to 40mmHg na jednom i 44mmHg na drugom oku.Pretpostavljam da sam ga nasledila od mame,posto su ga i njoj otkrili pre par godina.Sve to sa kapima nije mi neki problem, ali ja zelim jos jedno dete, a kapi se me smeju koristiti ni pre ni u toku trudnoce.Pomozite mi molim vas ukoliko neko ima slicno iskustvo.
    bas mi je zao...ne znam puno o tim kapima tijekom trudnoće, koliko bi mogli utjecati na plod, ali evo, znam jako mladu djevojku koja od rodjenja ima glaukom, ima decka i sigurno planira dijete. raspitaj se kod nekg dobrog i iskusnog oftalmologa, mozda tijekom vrmena te prebace na neke "slabije" kapi, tj. manje štetne možda se tlak smanji...nikad se ne zna
    sretno!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj Lutka prvotno napisa Vidi poruku
    bas mi je zao...ne znam puno o tim kapima tijekom trudnoće, koliko bi mogli utjecati na plod, ali evo, znam jako mladu djevojku koja od rodjenja ima glaukom, ima decka i sigurno planira dijete. raspitaj se kod nekg dobrog i iskusnog oftalmologa, mozda tijekom vrmena te prebace na neke "slabije" kapi, tj. manje štetne možda se tlak smanji...nikad se ne zna
    sretno!
    hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •