Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 108

Tema: Koliko toga dijete od 25 mj. razumije?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj kovrčava prvotno napisa Vidi poruku
    to je ipak za malo dublju, i složeniju dijagnostiku koja treba obuhvatiti i psihologa (po mogućnostu koji je specijalist za ranu intervenciju i komunikaciju, zatim logopeda-i njih danas ima koji su dr. i specijalizirali ranu komunikaciju i psihologiju govorne komunikacije, zatim rahabilitatora, dj. psihikjatra i dalje da ne nabrajam)
    ovo super zvuči u teoriji
    praksa u Hrvatkoj je malo drugačija-pogotovo ako ne živiš u Zagrebu
    i sve se to svede na to da navedeni stručnjaci prepisuju jedni od drugih nalaze,razbacujući se frazama poput "zakašnjelog govora" i "poremećaja rane komunikacije",
    i tek oko djetetove pete godine shvate da se radi o autizmu

    tak da roditeljima preostaje da,ako imaju internet,surfaju do besvijesti,kliknu na youtube Earli signs of autizam-i shvate da tamo u dalekoj Americi,vidi čuda ima stručnjaka koji uspijevaju dijagnosticirati autizam s 13!!!!mjeseci i ubaciti te klince u program rane intervencije
    pa se ti roditelji sjete staviti video klipove tih istih klinaca za one manje sretne roditelje koji su prepušteni sami sebi i koji tada,čudom se čudeći djetetu na videu koje se ponaša IDENTIČNO njegovom(prije nekih 3,4 godine,jel)shvate da su ih-vozali
    a dragocjeno vrijeme je otišlo-u nepovrat

  2. #52
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    ovo super zvuči u teoriji
    praksa u Hrvatkoj je malo drugačija-pogotovo ako ne živiš u Zagrebu
    i sve se to svede na to da navedeni stručnjaci prepisuju jedni od drugih nalaze,razbacujući se frazama poput "zakašnjelog govora" i "poremećaja rane komunikacije",
    i tek oko djetetove pete godine shvate da se radi o autizmu

    tak da roditeljima preostaje da,ako imaju internet,surfaju do besvijesti,kliknu na youtube Earli signs of autizam-i shvate da tamo u dalekoj Americi,vidi čuda ima stručnjaka koji uspijevaju dijagnosticirati autizam s 13!!!!mjeseci i ubaciti te klince u program rane intervencije
    pa se ti roditelji sjete staviti video klipove tih istih klinaca za one manje sretne roditelje koji su prepušteni sami sebi i koji tada,čudom se čudeći djetetu na videu koje se ponaša IDENTIČNO njegovom(prije nekih 3,4 godine,jel)shvate da su ih-vozali
    a dragocjeno vrijeme je otišlo-u nepovrat
    Da, nažalost ,ali je tako, u Zg se takav oblik dg. donekle i može obaviti, ali problem je što se kod nas još uvijek stručnjaci boje postaviti takvu dg, ne znam zašto, i uistinu bude puno prepisivanja nalaza, i pitanje je kada će se to promijeniti. I da , može se postaviti dg, u ranoj dobi djeteta, ali eto praksa kod nas to još uvijek ne radi.

  3. #53
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Peterlin je dobro napisala :'' svi smo mi skloni gledati tuđe probleme kroz vlastito iskustvo'', mislim da nitko osim stručnjaka nije kompetentan postavljati i nagađati o kakvim se poteškoćama radi, jer onda nam struka bilo koje vrste nije ni potrebna, a da je ponekad teško naići na pravog stručnjaka to je isto istina, ali ima ih kod nas, i to odličnih. A što se tiče primjera poticanja- ona se i jesu samo odnosila na govorno jezični razvoj djece koja imaju kašnjenja u usvajanju jezika i govora, a ne autistični poremećaj.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ma ne možemo pobjeći od neobjektivnog sagledavanja kroz vlastito iskustvo,istina je

    no,u ovakvim otegnutim okolnostima teškoće dijagnosticiranja kod nas,

    meni osobno je od najveće koristi bilo upravo iskustvo mame autističnog djeteta...jer je potvrdila moje intimne sumnje i usmjerila me dalje

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj kovrčava prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam otkud tebi ideja da uopće posumnjaš da se kod njenog djeteta radi o pervarzivnom razvojnom poremećaju, to je ipak za malo dublju, i složeniju dijagnostiku koja treba obuhvatiti i psihologa (po mogućnostu koji je specijalist za ranu intervenciju i komunikaciju, zatim logopeda-i njih danas ima koji su dr. i specijalizirali ranu komunikaciju i psihologiju govorne komunikacije, zatim rahabilitatora, dj. psihikjatra i dalje da ne nabrajam), nemoj ovdje pisati o tako ipak teškim dg, i plašiti na neki način, njezino dijete ipak po ovome što piše ima razvojne komunikacijske obrasce koje treba potaknuti, možda je samo kašnjenje-jezično, govorno. samo da te ispravim nije ekolalija već eholalije odnosno ponavljanja, perseveracije i sl. Sorry, ali ipak s dg. iz autističnog spektra treba biti oprezan.
    super, sve to stoji

    ja cijelo vrijeme naglasavam AKO. fora je u tome da kad roditelji postavljaju ovakva pitanja onda nesto ne funkcionira, instinkt ti zvoni na uzbunu

    sad nam jos samo otkrij tajnu gdje u hr moze sto brze uci u ranu dijagnostiku i po potrebi ranu intervenciju.

    mi kad smo birali logopeda pregledali smo fino na netu i evo linka da vidis sto nudi kao uslugu nasa logopedica a moze s viditi i sto nude ostali logopedi u centru http://www.logopediehaarlem.nl/logopedisten/

    za fizioterapeuta smo se prilicno namucili jer sam isla linijom manjeg otpora i prihvatila prvu ponudjenu, preporucio ju je sebastianov pedijatar

    onda smo dosli kod terapeutice sa kojom funkcionira (u nl termin fizioterapija pokriva defektologa, radnog teraputa, terapiju za sensory integration, fizioterapiju i svasta nesto) http://www.kinderfysiozuideremmakade...am-mainmenu-28

    onda smo ubacili u visu brzinu pa je na red dosao floor time. pogledaj samo listu ljudi i kvalifikacije i specijalizacije http://www.childcenter.nl/pages/team.html

    nas vodi Renée Freud koja je uz to sto je floortime teraput i svasta nesto vezano za senzorsku integraciju. osim sto nas educira ona usput gura sve oko sebastiana da rade vise

    pa je tu jos gospodja kod koje sebastian ide na terpaiju uz muziku. ona je podrska i nama a sa sebastianom osim satova klavira odradjuje terapiju kroz igranje i muziku http://abcdevriend.nl/index.php

    e sad ti fino zabrinutim roditeljima ponudi takve informacije umjesto nabrajanja NT ideja. zahvaljujuci takvim uputama roditelji kod kojih to ne prodje (bez obzira na to da li se roditelj ne snalazi ili dijete stvarno nije u stanju upiti takve informacije) budu super frustrirani i osjecaju se bedasto i bespomocno.

  6. #56
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Maloprije sam napisala da je kod nas situacija teža, i nikako se ne možemo mjeriti sa situacijom koja je van granica Hrvatske, a i roditelji koji to vide mogu samo pasti u depresiju i biti još više isfrustrirani, jer to sve i na takav način ovdje ne mogu dobiti, ali ima stručnjaka na ERF-u koji su specijalizirani za ta područja koja spadaju u spektar autističnih poremećaja i mogu se javiti u ranoj dobi, i u dojenačkoj dobi, i dobiti kvalitetnu dg,savjetovanje, a što se terapijskog rada tiče,treba se izboriti i doći u ruke kvalitetnih terapeuta, jer ima kvalificiranih ljudi koji se dodatno educiraju i specijaliziraju, ali teško je dobiti termine i sl. Dugo ćemo mi kaskati za vama, ali ne treba gledati sve tako crno, onda bi se svi preselili u Nizozemsku-šala. Ma sve je to tako komplicirano i žalosno , ali ono što mogu reći, blago se tebi u smislu što sve tvoje dijete može dobiti u terapijskom radu i sigurno će napredovanje biti iz dana u dan (uz padove i uspone).

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mo smo zbog ERF-a razmisalji da se vratimo u hr

    ovo sto sebastian dobija mi smo izborili rukama i nogama. sve smo kopali sami. ovdje je sistem da ti niko nista ne nudi (recimo pedijatar) dok ti ne velis da to hoces (a nemam pojma kako to kao needucirana osoba mozes znati) i onda ti eventualno da uputnicu.

    mi smo sa prvim doktorom opce prakse izgubili pola godine dok sam isprosjacila uputnicu za pedijatra (to ovdje ima status specijaliste i ne mozes bez uputnice. e sad tvoj doktor procjenjuje da li to to treba ili ne. nas je nas kreten uvjervao da je mali ok, da smo mi losi roditelji i da gledam tv show super nanny da vidim sto da radim sa djetetom)

    ovdje rutinski prepisuju sedative za klince, rutinski preporucaju smjestanje djece u instituciju jer ce ti takvo dijete unustiti zivot. i starci vrlo cesto to naprave

    moja bivsa konzultantica mi je jasno i glasno rekla da oni mogu pruziti pomoc u vidu da ga dam na treniranje u instituciju da se recimo nauci jesti sam i ako to necu sama sam si kriva sto sam umorna. ona tu nemre vise nista

    i onda smo malo po malo sve naski sami

    ukljuceni smo u udruge roditelja stranaca sa djecom u spektru i tamo izmjenjujemo informacije

    sad kad smo se dokopali floor time centra imam po prvi put profesionalku koja i skolu i sve oko sebastiana kontrolira sto rade

    daj ljudima imena, adrese i brojeve telefona gdje da idu. nece nekom upute od 10 recenica dati dovoljno u odnosu na ono sto educirana ekipa stekne u 5 godina obrazovanja i ne znam koliko prakse. onda krenes kod jednog, pa pitas druge starce i metodom pokusaja dodjes do nekog ko funkcionira

  8. #58
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Bio bi red da vam se malo javim Strašno je koliko otežu oko nalaza za moje dijete. Na sreću, izgleda da nije tako ozbiljno kako sam mislila. Mi smo tek prije dva mjeseca počeli ići među djecu u parkić ( nisam vozila, a živimo daleko od grada ), vjerojatno je i to bio jedan od razloga što nije primjećivao vršnjake, a možda se to odrazilo i na njegovo ponašanje ( većinu vremena bili smo sami nas dva, a njegovi najdraži prijatelji su maca i pas ). Dakle, nakon što sam položila vozački počeli smo intenzivno izlaziti, par sati skoro svaki dan u parkiću. Strašno sam se puno bavila s njim, radila s njim, nenametljivo, i one stvari koje je stvarno mrzio - čitanje slikovnica, crtanje... Izgleda da je sve to urodilo plodom jer se u njegovoj glavici iznenada napravio neki "klik" i počeo je primjećivati ljude oko sebe, vršnjake... Drugačiji je nego prije... Bili smo još jednom kod psihologice i ona je bila zadovoljna, ali nismo još dobili nalaz. Poslala nas je kod dječjeg psihijatra, a on nas je naručio za mjesec dana tako da još moramo čekati... Mislim da nije riječ o autizmu jer on stvarno dobro napreduje, možda je jednostavno tako povučeno dijete s kojim se treba puno raditi... Prije tri dana počeo je pokazivati kažiprstom - nikada u životu to nije napravio!! Nisam sigurna da razumije smisao pokazivanja prstićem jer ništa zapravo ne pokazuje, samo ponosno maše prstićem, ali i to je puno! Još uvijek ne govori i ne pokazuje neku želju za govorom. Znam da puno dečkića tako ne govori, ali baš ništa? Ni mama, tata... A što je najgore, može jer jednom u mjesec dana kaže neku riječ, a onda zašuti... Govori svojim jezikom, čak i pjeva na "kineskom"

  9. #59
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Laura, baš mi je drago što napredujete!

  10. #60
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Susjeda mi je išla u logopeda jer joj cura s dvije godine nije ništa govorila. Logopedica je u nalazu isto napisala "odbija suradnju" i kad je moja susjeda pitala čemu ta rečenica i argumentirala ovim kako ste i vi gore to napisale logopedica je rekla da ima djece koja doslovce sjednu njima u krilo i da to oni napišu zbog nekih drugih sutra, eventualnih sitnica...
    Nelogično, ali eto...

  11. #61
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Podižem malo ovu temu... Vidim da sam u zadnjem postu bila optimistična, ali ipak nije sve tako super. Izgleda da je ipak riječ o pervazivnom poremećaju... I stvarno, sve što ste napisale je živa istina, samo te naručuju od pregleda do pregleda, a nitko ništa konkretno ne govori!!!! Ma baš me briga što ima, samo da mi kažu što ja konkretno trebam raditi s njim!? Sad sam posudila knjigu koja govori o djeci s posebnim potrebama i pristupu koji se zove floor-time pa to čitam i učim. Baš sam žalosna i razočarana... toliko kvazi stručnjaka a nitko ti ne zna reći kako se igrati s djetetom ako on to odbija, kako ga potaknuti na govor... Sasvim sam slučajno dobila korisne savjete od jedne psihologice koja vodi igraonicu za djecu s posebnim potrebama. Upisala sam svoje dijete pa mi je dala savjete za koje uopće nisam znala prije. Npr, ako on konstantno pita vodu tako da proizvodi neki specifičan zvuk ( kao da srče vodu ), trebam mu uz pitanje:"Želiš li piti?" pokazati znak za piti ili sliku čaše. Zašto mi tako jednostavne stvari nisu prije rekli? Oprostite na mom postu pisanom zbrda -zdola, pišem skoro plačući i tek toliko da se malo izjadam. Dječja psihijatrica mi je na nalazu napisala da je po njoj to samo poremećaj razvoja govora i ja sam neko vrijeme bila u slijepom uvjerenju da je samo to u pitanju. Ali psihologica i neurolog na pregledu su rekli da se ne slažu, da je to pervazivni poremećaj, ali moramo proći još pretraga...danas smo obavili eeg i čekamo nalaze. Naručeni smo kod dr. Boruta u Zg. na evocirane potencijale.
    Uglavnom, maleni mi još uvijek ne priča (29 mj.) Ni mama, tata.... razvio je svoj kineski govor do savršenstva i uopće ne osjeća potrebu za pričanjem. Doselili smo se u rijeku, idemo u igraonice, parkiće, ma svugdje, a njemu je svejedno jer za djecu ne želi ni čuti, kao da ne postoje... jedino ako su u pitanju lovice, onda trči za njima. Sad se zna okrenuti kad ga zazovem, zna pokazat kažiprstom ( ne uvijek), ali samo kad to njemu odgovara... ne pokazuje crteže u slikovnici, gdje je nos, uho... ništa ga ne zanima što mu govorim, samo neke svoje igre i ne želi da mu se ja miješam u njih...Baš sam žalosna, imam osjećaj da se svaki dan sve više udaljuje od mene... Nikako ne mogu doprijeti do njega, skužit ga... A opet, u nekim trenucima, kad me onako s ljubavlju pogleda, nasmiješi mi se i zagrli me, čini mi se da je sve u redu, da nije ništa tako strašno kao što mi se čini...

  12. #62
    Hajdi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    173

    Početno

    Nemam ni savet ni predlog, mogu da ti pošaljem jedan virtuelni zagrljaj...
    Ti moraš da ostaneš jaka i pribrana, jer si najvažnija karika u njegovom razvoju.

  13. #63
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    floor-time pristup je odličan, drugo što je važno slike, slike i slike, napravi male komunikacijske albume-obitelj, pa poseban hrana, pa igračke, pa album sa svakodnevnim radnjama-sa slikama konkreta, i na taj način pokušaj komunicirati s njim. Kao što sam ti napisala prije, pokušaj kontaktirati prof. Ljubešić na ERF-u u Zagrebu, naručiti se kod nje, nećeš požaliti.

  14. #64
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Kovrčava, hvala, zvat ću tu prof. obavezno! Što se tiče slika...nisam bila u prilici vidjeti kako to točno izgleda...mogu li se one nekako nabaviti, jesu li univerzalne ili da ih sama izradim? Imaš li iskustva s tim sličicama, kako naučiti dijete da se njima služi?
    Posljednje uređivanje od Laura : 02.02.2011. at 18:29

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Laura prvotno napisa Vidi poruku
    Kovrčava, hvala, zvat ću tu prof. obavezno! Što se tiče slika...nisam bila u prilici vidjeti kako to točno izgleda...mogu li se one nekako nabaviti, jesu li univerzalne ili da ih sama izradim? Imaš li iskustva s tim sličicama, kako naučiti dijete da se njima služi?
    Laura, prije svega da ti napišem da mi je bilo jako bolno pročitati da si dobila potvrdu za svoje sumnje, jako mi je žao . Ovo sa sličicama, radi se o PECS (Picture Exchange Communication System) sustavu, potraži o tome na internetu, jako je koristan za razvijanje komunikacije. Svakako dobro prouči i floor time metodu ! Naravno, sve to uz pratnju odgovarajućih stručnjaka (logoped, rehabilitator).
    I ono što si napisala, da mu želiš pokazati svoje osjećaje, da nisi sigurna dopire li to do njega... Vjeruj mi, on osjeća tvoju ljubav i voli te, iako ti to ne zna pokazati. Svako dijete, ma koliko težak poremećaj imalo, ima u sebi potrebu za ljubavlju i voljenim osobama!
    I par digresija :
    - dijete sa 2 godine ne mora znati boje. Zadatak sa kvačicama ima svrhu da pokaže uočava li dijete sličnosti i različitosti, a ne razlikuje li boje.
    - višestruka opservacija je potrebna jer dijete zaista može odbijati suradnju i ne mora odmah pokazati sve što zna.

  16. #66
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Laura prvotno napisa Vidi poruku
    A opet, u nekim trenucima, kad me onako s ljubavlju pogleda, nasmiješi mi se i zagrli me, čini mi se da je sve u redu, da nije ništa tako strašno kao što mi se čini...

    Želim ti puno ljubavi, snage i strpljenja.

  17. #67
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Joj i meni je užasno žao da moram pročitati ovakav tvoj post.
    Zaista od srca jedan virtualni zagrljaj i vjeruj mi itekako osjeća tvoju toplinu, ljubav, reagira duboko u sebi na svako tvoje raspoloženje, na tvoj smješan i zato ti ga, kako si i sama napisala uzvraća. Ti si majka, njegova najveća potpora, njegov stup života. Ti si ta koja će mu svakog dana reći i pogledom i gestom "dođi ovdje sam, ovdje je sve tvoje najvažnije, ljubav, toplina, život".
    Dobra stvar u svemu je što si svoje sumnje otišla provjeriti u stručnjaka. Znam neke mame koje jednostavno "žele" da je sve uredu i unatoč činjenici da bi trebale provjeriti, ne vode djecu na preglede.
    Tu je ujedno snaga tebe kao mame, preuzeti odgovornost za svoje dijete i boriti se. Ovo govorim jer je moja prijateljica puno toga propustila, a dijete ima autizam, njeno negiranje i nesuočavanjem s onim što je zaista bilo za primjetiti, dovele su je kasno...nikad prekasno, ali moglo je to biti puno ranije i kvalitetnije nego je sada.

    Još jedan veliki, veliki zagrljaj od mene

  18. #68
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Jooj, sve ste tako divne, i znajte da mi puno znače vaše riječi utjehe!!!! Nikako se ne stignem javljati jer smo sad uključeni u dnevnu bolnicu, obavljamo razne pretrage pa za ništa drugo nemam vremena. Posudila sam knjigu "Dijete s posebnim potrebama, autor je Greenspan, čini mi se da jako dobra i korisna, a nju mi je pedijatrica preporučila. Nadam se da ću nakon što je pročitam biti malo pametnija ) Puuuuno pozdrava!!!!

  19. #69
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Iskreno mi je žao što su se obistinile vaše slutnje, ali uz pravovremenu reakciju puno se može postići s takvom djecom.

    U obitelji imamo autističnog, sad već 12 god. starog dječaka i još su mi svježa sjećanja na početak sumnji i daljnju borbu za njegovu što bolju rehabilitaciju.

    Nažalost, roditelji su se dugo opirali suočiti s pravim stanjem, a još su i pojedini tzv stručnjaci govorili da nema smisla počinjati s bilo čime prije 3. god. života i tu se je izgubilo dosta vremena. Tvoje dijete ima ipak tu sreću da ste krenuli dovoljno rano, tako da vjerujem da i uspjeh neće izostati.

    Naš S. je danas jedan veliki predpubertetlija, propričao je tek negdje oko 7. godine, doduše taj govor nije kao kod zdrave djece, ali kad se sjetim da dugo vremena nije ništa izlazilo iz njega osim nekakvih neartikuliranih glasova, sadašnje stanje je i više nego zadovoljavajuće.

    Ide u školu za djecu s p.p., jako je dobro socijaliziran i nevjerovatno je omiljen među učiteljima i ostalom djecom. Jako je toplo i pristupačno dijete koje izuzetno voli fizički kontakt za razliku od stereotipa o takvoj djeci, i svima nam je velika ljubav i maza.

    Želim vam puno ljubavi i strpljenja, ali sam uvjerena da će i rezultati biti više nego dobri i da ćete imati puno prekrasnih trenutaka sa vašim mališanom.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Laura,uvijek imaj na umu da dijagnoza pervazivnog nije kraj svijeta.tek uvid u jedan...malo drugačiji svijet.nepoznat i predivan istovremeno.

    mogućnosti tvog djeteta (i mog,jer su jednako stari i po onome što si napisala identičnog ponašanja)su velike.ne možeš im odrediti granicu.

    bitno je da počnete raditi.iznenaditi ćeš se sve boljoj suradnji svog djeteta,sve duljim pogledima,sve širim osmijesima,sve čvršćim zagrljajima.

    dopireš ti do njega,i te kako dopireš.ti si mu centar svijeta.

  21. #71
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Laura, moj se ponaša identično u dobi od 22 mjeseca. U iduća dva tjedna imat ću rezultate prvih pretraga. Luda sam od straha.

  22. #72
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Na koje pretrage ste išli? Nama je defektolog u vrtiću za autističnu djecu rekla da bebo ima simptome pervazivnog
    Posljednje uređivanje od Bright : 14.02.2011. at 22:30

  23. #73
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Laura prvotno napisa Vidi poruku
    Baš sam žalosna, imam osjećaj da se svaki dan sve više udaljuje od mene... Nikako ne mogu doprijeti do njega, skužit ga...
    Draga, cure prije mene puno su ti toga rekle
    Ja cu se osvrnuti na ovo boldano.
    Najbitnije ti je da ga za pocetak ne vuces u svoj svijet, da radite stvari na nacin na koji ti zelis i zamisljas....malo po malo ti se uvuci u njegov svijet.

    S cim se voli igrati? Koja mu je najdraza aktivnost?
    Sto ga najvise veseli? U kojoj aktivnosti provodi najvise vremena?

    Kada to otkrijes jednostavno mu se pridruzi.

    Npr. moj sinko je najvise volio vrtiti kotacice na auticima, to je mogao raditi saaatima.
    Ocigledno, radilo se o stereotipiji, nisu to bili samo autici, sve sto se vrti je njemu bilo fascinantno (i danas kada ima 5 godina je tako, ali puno manje).
    Uglavnom, jedan dan sam sjela pored njega, uzela autic i pocela vrtiti i govorim...gle kako super auto...brm brm brm i vrtim ja neko vrijeme...pa usred tog vrtenja kotacica okrenem autic pa ga provozam po podu i cijelo vrijeme govorim, ne cimam ga na razgovor, samo pricam.
    Nakon par dana sjedimo mi tako, vrtimo svaki svoj autic ja po starom...brm brm brm, pa ga provozam po podu, a moje dijete uzme autic iz mojih ruku i krene ga vozat po podu uz brm brm brm zvukove
    Napravili smo narodno veselje od toga i od tada mu je zanimljivije autice brmat po kuci nego sjediti i vrtiti kotacice.


    To je samo jedan mali primjer, radili smo mi i ludorije, skakali po kuci, utrkivali se od zida do zida, radili poligone pa preskakivali...svaku aktivnost za koju je pokazao volju mi smo koristili da se uvucemo u njegov svijet


    Sretno vam bilo, sigurna sam da kada sve sjedne na svoje mjesto stvari nece biti tako crne kako se sada cine

  24. #74
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Danas su mi na neurologiji rekli da bi trebao ići na magnet mozga... Baš sam zbunjena, zašto je to potrebno? I je li to uistinu tako potrebno,ne da mi se mučiti dijete bezveze. Nalaz od eeg je uredan. Imate li vi iskustva s tim?
    I još nešto...zvala sam ERF u Zg., htjela sam se naručiti na pregled kod njih, ali izgleda da se dugo čeka. Samo su mi zapisali ime i broj tel. i rekli da sam sad na listi čekanja (
    Marsupilami, točno sam to počela raditi, i stvarno djeluje! Knjiga koju čitam je stvarno odlična, od nje sam više naučila nego od doktora :D I baš ima sličnih savjeta! Tek sam sad vidjela koliko sam grješila u igri s njim...

  25. #75
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    EEG i MR su potrebni jer neka stanja mozga koja su potpuno izljeciva mogu simulirati simptome autizma.
    Od toga EEG je puno vazniji nego MR, ali dobro je obaviti obje pretrage.
    Tako je nama objasnila nasa neuropedijatrica.
    Takodjer, bez te dvije pretrage (koje ce iskljuciti npr. epilepsiju) su nuzne da bi se dobila dozvola za neke vrste terapija kao sto je terapijsko jahanje.

    Mi nikako da obavimo EEG (MR smo obavili s eter anestezijom) jer nas sinko i spavanje u kombinaciji s nepoznatim okruzenjem i kapicom na glavi su misija nemoguce, imamo 3 propala pokusaja

    Marsupilami, točno sam to počela raditi, i stvarno djeluje! Knjiga koju čitam je stvarno odlična, od nje sam više naučila nego od doktora :D I baš ima sličnih savjeta! Tek sam sad vidjela koliko sam grješila u igri s njim...
    Bas mi je drago da vam dobro ide
    Samo nastavite tako, sljedite svoj instinkt, vi ga poznate najbolje

  26. #76
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    EEG i MR su potrebni jer neka stanja mozga koja su potpuno izljeciva mogu simulirati simptome autizma.
    Od toga EEG je puno vazniji nego MR, ali dobro je obaviti obje pretrage.
    Tako je nama objasnila nasa neuropedijatrica.
    Takodjer, bez te dvije pretrage (koje ce iskljuciti npr. epilepsiju) su nuzne da bi se dobila dozvola za neke vrste terapija kao sto je terapijsko jahanje.

    Mi nikako da obavimo EEG (MR smo obavili s eter anestezijom) jer nas sinko i spavanje u kombinaciji s nepoznatim okruzenjem i kapicom na glavi su misija nemoguce, imamo 3 propala pokusaja



    Bas mi je drago da vam dobro ide
    Samo nastavite tako, sljedite svoj instinkt, vi ga poznate najbolje
    Na Rebru ne rade EEG u spavanju , jedino ako neuropedijatar inistira baš na tom u spavanju.

  27. #77
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Kod autizma neuropedijatri u vecini slucajeva traze bas taj u spavanju jer im je bitno vidjeti kako se mozak ponasa u prijelazu iz pojedinih faza, navodno bas zbog toga sto ti prijelazi mogu otkriti stanja koja mogu simulirati simptome autizma.
    Tako je nama objasnjeno

  28. #78
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Naš nećak je obavio MR u dobi od 4 god. pod anestezijom jer je važno za pretragu da dijete bude mirno.

    Nalaz je bio uredan kao i svi nalazi eeg-a koje su mu radili.

    Pregled MR-om je obavljen privatno, jer prije više od 8god. liječnici nisu ni spominjali tu vrstu pretrage, već su roditelji to napravili samoinicijativno.

    Sjećam se da je otprilike cijena bila oko 2000kn zajedno s troškovima za anesteziologa.

    Nadam se da se je odonda situacija popravila i da ćete to uspješno obaviti. Sretno!

  29. #79
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Citiraj Bright prvotno napisa Vidi poruku
    Na koje pretrage ste išli? Nama je defektolog u vrtiću za autističnu djecu rekla da bebo ima simptome pervazivnog
    Draga Bright, mislim da trebaš ići nekom stručnjaku, to što bebo ima simptome, ne znači da ga ima. I ja sam se ufurala u najgore prognoze, a mislim da treba otići kod nekoga zbilja kvalificiranog za dijagnostiku. Ja sam bila kod dr.Sabola i on mi je preporučio za koji mjesec Klaićevu, kombinirana dijagnostika logopeda, psihologa, otologa i procjena BERA potencijala, ali to tek za koji mjesec. moj sin ima isto neke "elemente poremećaja rane komunikacije" ali je u tome nekonzistentan (malo reagira, malo ne), ima tek 22 mjeseca i savjetovano mi je da pričekam malo.

  30. #80
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Javim ti se na PP čim stignem.
    Inače, trenutno smo u "obradi", za par dana smo naručeni kod psihologa, krajem mjeseca na EEG. Bebo je dosta napredovao, usvojio je daj, donesi (opet ne za sve), pokazuje na sebi majicu, jaknu, cipele, hlače. Češće se odaziva na ime, ali opet ne uvijek.

  31. #81
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Kod nas je promjena ta da je O. počeo pokazivati prstom prije jedno 2 tjedna - i čini mi se da više "brblja" svojim jezikom. Isto tako, čini mi se da koji put šapne neku riječ, kao da mu je neugodno reći na glas. Promatranjem njegove interakcije s drugom djecom, zaključila sam da je više manje u granicama normale - nasmiješi im se, ponekad ih čak dodirne po obrazu. O igri s njima naravno nema riječi, još je to uvijek paralelna igra. Mislim da su oni premali za neke dijagnoze, ali da definitivno malo kaskaju u komunikaciji i to je sve. Ja sam odlučila čekati do 2. rođendana, a onda ga vodim u Klaićevu psihologu i logopedu i što već bude trebalo. Pls izvjesti me kakva je situacija kod tebe, jako me zanima, jer NARAVNO da sam zabrinuta.

  32. #82
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Zaboravila sam reći da ispunjava: odnesi ovo u smeće ili dođe kad ga pitam hoćeš piti...donesi auto i slično još ne. I dosta me gleda u usta i dira ih dok pričam, a čitala sam da je to bitno za razvoj govora. Mislim i da mu je kontakt s očima ok, odazivanje na ime, možda malo bolje, ali samo ako nije taj tren s nečim drugim zaokupljen. Donosi mi i stvari koje ga interesiraju npr. slikovnicu, kompjuterić dječji da mu ga otvorim, puzzlu da složim, sve kad ne može sam. Čitanje slikovnica dosta slabo ide, veseli se, želi čitati sam, ali kad ja čitam ili komentiram, brzo izgubi interes i ode dalje.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    3

    Početno

    pozdrav,
    nova sam ovdje a priključila sam se zato jer sa ''surfajući'' naišla na temu koja me zadnja dva dana proganj i zbog koje ne mogu normalno funkcionirati.
    mama sam dječaka od 26 mjeseci i do prije dva dana sve je bilo normalno dok mi teta u jaslicama nije stavila bubu u uho da ima osjećaja da maleni ne čuje dobro....i onda malo po malo surfanja i hop autizam.
    znam da ću možda ispasti smiješna i luda ali ja više ne mogu normalno funkcionirati....i mi smo primjetili da se maleni nekad neće odazvati kada ga se zove ali nisam tome pridodavala neku pažnju, mislila sam da je tvrdoglav i u svom filmu...kada se tako zove i nakon trećeg četvrtog puta glasno pozove, pogleda i to onako pomalo ljutito kao šta ga gnjavimo...
    od tada ga proučavam kroz ''povećalo'' kao neka luđakinja...to mi i suprug govori...i vraćam se u prošlost izvlačeći sve situacije u kojima se je ''ponašao autistično''...
    oprostite što ovako uletavam i gnjavim ali molim za malu pomoć, savjet i utjehu...
    hvala

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj izan prvotno napisa Vidi poruku
    pozdrav,
    nova sam ovdje a priključila sam se zato jer sa ''surfajući'' naišla na temu koja me zadnja dva dana proganj i zbog koje ne mogu normalno funkcionirati.
    mama sam dječaka od 26 mjeseci i do prije dva dana sve je bilo normalno dok mi teta u jaslicama nije stavila bubu u uho da ima osjećaja da maleni ne čuje dobro....i onda malo po malo surfanja i hop autizam.
    znam da ću možda ispasti smiješna i luda ali ja više ne mogu normalno funkcionirati....i mi smo primjetili da se maleni nekad neće odazvati kada ga se zove ali nisam tome pridodavala neku pažnju, mislila sam da je tvrdoglav i u svom filmu...kada se tako zove i nakon trećeg četvrtog puta glasno pozove, pogleda i to onako pomalo ljutito kao šta ga gnjavimo...
    od tada ga proučavam kroz ''povećalo'' kao neka luđakinja...to mi i suprug govori...i vraćam se u prošlost izvlačeći sve situacije u kojima se je ''ponašao autistično''...
    oprostite što ovako uletavam i gnjavim ali molim za malu pomoć, savjet i utjehu...
    hvala
    Konzultirajte se sa vašim pedijatrom. Možda da posjetite otorinca da se iskljuće problemi sa sluhom (česte upale uha znaju privremeno utjecati na sluh, npr.) , te sa dječjim psihologom. Ovako samo nabacivati ideje i dijagnoze na osnovi pretraživanja neta nije baš dobro , niti pouzdano.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    3

    Početno

    hvala na odgovoru, slažem se i definitvno moram nešto poduzeti jer me ovo uništava...
    da li postoje neke stvari na koje trebam posebno obratiti pažnju...da li nešto od tih prvih pretraga, savjetovanja mogu obaviti kod dr. Sabola ili neka preporuka
    hvala

  36. #86

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    3

    Početno

    sad već imam osjećaj i sumnju da možda to što je unatrag par mjeseci gledao puno crtića, i mi smo mu nažalost to dozvoljavali, dovelo do takvog ponašanja, zapravo nadam se da je u tome problem...

  37. #87
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Najvažnije je negdje krenuti i isključiti problem i to što prije to bolje. Najgore je praviti se da problema nema i ignorirati savjete drugih. Teško je prihvatiti da s vlastitim djetetom nešto nije u redu. Vjerojatno je problem sasvim bezazlen, ali ja bih okrenula brda i doline da vidim o čemu se radi.

  38. #88
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    ajme, čitam temu i sad sam isprepadana!
    Moj ima 20mjeseci i ne govori a često se ni ne odaziva. Isto sam to pripisivala tvrdoglavosti, priča na "kineskom", pokazuje prstom kad nešto želi... Do sad me tješilo to što mi se čini da sve kuži, npr. kad kažem idemo prati ruke on krene u WC i već trlja ruke, kad mu naredim da odnese tati kocke (ili mob.) posluša me... ili npr. da poljubi medu... baci smeće... skine se sa stolice...

    ali ovo kašnjenje s govorom me ubija... i ne čini mi se da se dugo može koncentrirati na bilo što osim na gledanje crtića.

  39. #89
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Prvo probaj izbaciti crtiće, potpuno. A to što još ne govori nije problem, ima vremena.

  40. #90
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Izbaciti tv kao prvi korak, gledajući moje dok gledaju crtiće ne čini mi se da su skoncentrirani. Prije hipnotizirani. Kao da ih uvuče u svoj svijet. Nakon gledanja dužeg od pola sata su kao navijeni, godaju gore dolje bez plana i programa.

    Koliko znam, u toj ranoj dobi nije bitno koliko pričaju nego koliko razumiju. Probajte dati dvostruki zadatak tipa donesi mi maramice a nakon toga baci pelenu u kantu.

  41. #91
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    te dvostruke zadatke nema šanse da izvrši.

    Crtiće mu danas nisam dala da gleda, plakao je 2h i išao od TV-a do komp., nosio mi daljinski, vukao me za ruku da mu upalim na komp.... pa ne mogu virovati koliko je ovisan postao! Nikad nismo doma pa mi do sad nije smetalo da tih uru-dvi gleda tv ali sad...

    Što kažete na to da mu dopustim samo u određenu uru, recimo oko 19-20h (prije spavanja, bolje mi jede :D)?
    Posljednje uređivanje od m2b : 27.09.2012. at 22:15

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj m2b prvotno napisa Vidi poruku
    te dvostruke zadatke nema šanse da izvrši.

    Crtiće mu danas nisam dala da gleda, plakao je 2h i išao od TV-a do komp., nosio mi daljinski, vukao me za ruku da mu upalim na komp.... pa ne mogu virovati koliko je ovisan postao! Nikad nismo doma pa mi do sad nije smetalo da tih uru-dvi gleda tv ali sad...

    Što kažete na to da mu dopustim samo u određenu uru, recimo oko 19-20h (prije spavanja, bolje mi jede :D)?
    Uh, hranjenje pred tv-om da bi više pojeo nije baš poželjno (vrlo sam alergična na to). I dva sata crtića u toj dobi je puno previše (i jedan sat je puno). Naravno da plače za TV-om jer je navikao na njega, morate smisliti novu rutinu za radnje koje su do sad bile rađene uz tv (hranjenje, uspavljivanje ili što već...). Mogu biti pjesmice, poticanje na istraživanje hrane, ućenje da jede sam , za uspavljivanje pričanje priča ili listanje slikovnica...

  43. #93
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ako puno šizi, probaj mu smanjivati postepeno. Možda češće po manje? Ura-dvi je po meni jednostavno previše i za trogodišnjaka. Kao šta kaže sirius, jednu naviku treba zamijeniti drugom (zdravijom).
    Što ti malac voli? Čime se najrađe igra?
    Pišeš da nikad niste doma, gdje ste? Po parkovima ili u vrtiću?
    Možda mu samo treba pomoći da nauči kako će kvalitetno provoditi vrijeme u kući.
    Pjevajte, plešite, slažite legiće, puzzle, mijesite tijesto, sadite, pecite palačinke, perite kupatilo...ma mogućnosti su nebrojene, vjerujem da ćeš naći nešto za odvući mu pažnju od crtanih.
    Posljednje uređivanje od trampolina : 27.09.2012. at 23:02

  44. #94
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    ma znam da je to puno ali nije baš da on uru vremena sjedi pred tv-om, sjedi 5min pa nabija loptu pa opet malo pogleda pa trči za mnom u WC, slaže cipele...

    istina je da se mi doma baš ne zabavljamo. Dok sam na poslu maleni je kod bake, tamo ima dvorište, psa, ljuljačku, guralicu-auto... popodne je sa mnom na kupanju (sve do nedavno), u parku ili na igralištu pa smo doma stvarno kad sve zbrojim (ako spavanje ne računamo) max. 2h! Kupila sam mu kocke, to ga zanima ali jako kratko. Slaže štipalice... napucava loptu... Kad mu čitam slikovnicu uzme mi je i zatvori.

    što se tiče hranjenja pred tv-om... pa maleni nije izjelica, točnije hrana ga ne zanima (čak i kad se sam hrani to traje kratko) pa mi najviše pojede onako hipnotiziran crtićima. Znam da nije pametno ali zbilja je sitan.

  45. #95
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj izan prvotno napisa Vidi poruku
    sad već imam osjećaj i sumnju da možda to što je unatrag par mjeseci gledao puno crtića, i mi smo mu nažalost to dozvoljavali, dovelo do takvog ponašanja, zapravo nadam se da je u tome problem...
    Stvarno sam laik u ovakvim stvarima, ali mislim da gledanje crtića ne dovodi do autizma.
    Moja djevojčica ima 3 godine i često se dogodi da nas totalno, ali totalno ignorira. Ne samo kada gleda crtiće nego i kada se zaigra sama.
    Crtiće gleda, ali bude dana kada uopće ne traži. Ne sjeti se. Ako gleda ujutro ili u podne, onda joj ne damo navečer nego ju nekako zaigramo. Ako ne, jednostavno joj kažemo da ne može jer je već previše gledala. Ona kuka, ali ne popuštamo pa uskoro prestane.
    Što se tiče tog njezinog ignoriranja, nas skroz izluđuje, ali mi nikada nije palo na pamet da zbog toga ne bi bilo nešto uredu. Nakon što ju peti puta nešto pitam, ona mi ljutito odgovori ili samo kimne glavom. Neki dan ju je baka sto puta pitala hoće li nešto jesti, ona je šutjela i nakon ne znam koji puta joj rekla: "Pa je l' nisi čula, guza je rekla "da"!" Kao, prdnula je pa je to bio potvrdan odgovor.
    Ma, zeza nas stalno.

  46. #96
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Evo mene opet na ovoj temi, nisam bila dugo, dugo... Nama je malom dijagnoza nespecificirani pervazivni, to je dobio kad je imao 2 i pol god, sad ima 4 god. Otkad smo dobili dijagnozu, puno smo radili s njim, uključili smo ga u razne radionice, jednom tjedno dolazila nam je defektologica koja je radila s njim i od nje sam puno toga naučila. Radila je po floor-timeu, mi smo se oduševili tom metodom i svaki dan smo s njim intenzivno radili. Sad smo naručeni ponovno kod psihologa, i nadam se da ćemo ići na skidanje dijagnoze On je strašno napredovao, tolikom brzinom da je u nekim područjima i dostigao vršnjake. Eto, da vas malo ohrabrim, da znate da djeca strašno mogu napredovati, da ništa nije konačno, i da ponekad može doći i do pozitivnih pomaka. Sad moram ići, nisam stigla napisati sve što sam htjela...

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj Laura prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mene opet na ovoj temi, nisam bila dugo, dugo... Nama je malom dijagnoza nespecificirani pervazivni, to je dobio kad je imao 2 i pol god, sad ima 4 god. Otkad smo dobili dijagnozu, puno smo radili s njim, uključili smo ga u razne radionice, jednom tjedno dolazila nam je defektologica koja je radila s njim i od nje sam puno toga naučila. Radila je po floor-timeu, mi smo se oduševili tom metodom i svaki dan smo s njim intenzivno radili. Sad smo naručeni ponovno kod psihologa, i nadam se da ćemo ići na skidanje dijagnoze On je strašno napredovao, tolikom brzinom da je u nekim područjima i dostigao vršnjake. Eto, da vas malo ohrabrim, da znate da djeca strašno mogu napredovati, da ništa nije konačno, i da ponekad može doći i do pozitivnih pomaka. Sad moram ići, nisam stigla napisati sve što sam htjela...
    Bravo, jako mi je drago zbog vas!!!!

    Pričaj nam malo, kakav ti je u komunikaciji?

    Nama je puno značio boravak u redovnom vrtiću plus naravno rad sa stručnjacima defektolog, logoped i kineziterapeut dva puta tjedno plus jedna likovna terapija.Napredak je zaista izvjestan, ima puno riječi, sa sve boljim izgovorom, raspoznaje boje i ispravno ih izgovara, zna više životinja od vršnjaka jer je to zanima(npr meduza, kameleon, pelikan)no ipak nam je rečenica od tri riječi još nedostižna.Kako vi stojite po tom pitanju?

  48. #98
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Nakon postaljanja dijagnoze počeli smo raditi po floor timeu. Posudila sam knjigu od Greenspana "Dijete s posebnim potrebama" i radila po njoj. Knjiga je savršena, stvarno mi je puno pomogla.Dvaput tjedno smo odlazili na bazen gdje su se za djecu s posebnim potrebama organizirale vježbe i plivanje u vodi. Utorkom smo išli na radionice gdje je defektogica radila s njima, petkom na neku igraonicu koja je bila za djecu s različitim poteškoćama. Jednom tjedno dolazila nam je defektologica. Jednog petka mi je voditeljica te igraonice spomenula da bi bilo dobro da u komunikaciji s njim upotrebljavam jezične znakove za bebe. Posudila sam dvd s crtićima u kojima se prezentiraju ti znakovi. Nisam ih sve naučila, samo neke , počela sami ih koristiti i on se oduševio! I prve riječi koje je izgovorio bile su iz tog crtića, uz upotrebu tih znakova. Oni su ga na neki način potakli da progovori. A onda je govor krenuo naglo. Odjednom je počeo imenovati predmete. Sad već lijepo priča, igra se s djecom, gleda u oči.... Defektologica koja radi s njim u vrtiću kaže da je njemu ostalo jako malo elemenata pervazivnog. Počeo je postavljati pitanja, ali još nikad nije pitao zašto i ne zna odgovoriti na to pitanje. Ako želi prepričati neki događaj, to učini na prilično nerazumljiv način, ne zna se izraziti, pa ga to jako frustrira i ljuti, npr. nešto se dogodilo u vrtiću, želi mi reći,a ja ga ne razumijem pa mi ponovno kaže i na kraju doda:»Vidiš?» Pa se nekad pravim kao da sam shvatila, samo da bude sretan. S djecom se već lijepo igra, jedino ga u igri sputava taj govor pa ako je igra kompliciranija, s nekim pravilima, neće je uvijek razumijeti. I zasad ne kuži razliku između curica i dečki. Trudim se objasniti mu, ali on brka spolove. Djeca s kojima se igra svaki dan u vrtiću su mu nekad curice,a nekad dečkići. Nema veze što ima haljinicu i mašnicu u kosi, ona je dečkić i gotovo! Jednom smo prolazili kroz parkić i neki veći dečki su igrali košarku, a on njima:» Vidi, cujice igraju ! «Cijelo ljeto s igrao s jednim dečkićem u parkiću, i odlazimo kući pa mu kažem:» Ajde, mahni mu!» A on:»Pa, pa, cujice!» Kad kažem da sam ja cura, ljuti se, kaže da nisam cura nego mama. I tako. I u crtanju još zaostaje s vršnjacima, trebalo bi i na tome raditi. Jučer smo bili na pregledu kod logopeda. Kaže da mu je još uvijek fali malo više koncentracije i pažnje. Bili smo uključeni u program rane intervencije, upoznala sam dosta mama i njihova djeca nisu napredovala toliko- ali ta su djeca imala puno više teškoća nego moj. Kaže mi defektologica iz programa, to se rijetko viđa, ali zna se dogoditi kod tako male djece. Jedna cura iz programa uočila je problem prije druge godine i isto je puno radila po floor timeu, i kaže mi nedavno defektologica da je strašno napredovao, počeo gledati u oči, koristiti kažiprst u pokazivanju, počeo se grliti i maziti... Ne znam koliko je u radu, a koliko u samom djetetu. Vjerujem da se i ostale mame trude i rade s djecom, možda i više nego ja...Ipak je mom dijagnoza bila nespecificirani pervazivni poremećaj, dakle ,oduvijek je imao samo elemente pervazivnog, nije to bio klasični pervazivni. Sad smo se ponovno naručili na pregled kod psihologa i na ERF u Zagrebu, baš me zanima što će reći.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ma niste vi pervazivci Laura, daleko je ta komunikacija otišla.Odlično!

  50. #100
    Laura avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Zato se nadam da neće biti problema za promjenu dijagnoze. Jer ako utvrde da ima samo jezičnih poteškoća, imat će pravo na logopeda, a mislim da to njemu sada treba! Samo što mi nikako nije jasno, jesmo li mi ikad bili pervazivci ili su doktori jednostavno dali pogrešnu dijagnozu? Jer kad gledam unazad, kakav je bio, kao da gledam neko drugo dijete, stvarno nije ništa govorio, kontakt s očima slab, nismo se nikako mogli uključiti u njegovu igru... Sad je to druga priča... Ronin, bravo za tvoju curicu, baš mi je drago da lijepo napreduje!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •