Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Zavičajna područja

  1. #1
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno Zavičajna područja

    Molim pomoć: dijete mora odgovoriti na neka pitanja o zavičajnim područjima (4. razred), a u udžbeniku taj pojam nije objašnjen. Što je to?

  2. #2
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Nisu li to nizinski, brežuljkasti, primorski, planinski zavičaji?

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    eci, mislim da nije to to

    ako se sjetim, pitat cu petasa ujutro prije skole sjeca li se, ali mislim da trebas u odredjene zavicaje (brezuljkaste, nizinske, ove one, koje vec uci) znati smjestiti npr moslavinu, međimurje, zagorje....
    koliko se mogu sjetiti imali su u rb slijepe karte na koje su ta podrucja trebali ucrtavati

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Sad sam malo pronjušila, jer to čeka i mog sina. Nisam našla ništa upotrebljivo osim jedne rečenice iz stručnog članka Dunje Anđić o održavanju nastave Prirode i društva izvan učionice. Kaže ovako:

    "Ruralna ZAVIČAJNA PODRUČJA poput poljoprivrednih nasada, plantaža, farme biljaka i životinja također su prostori na kojima se može realizirati nastava..."

    Točnu definiciju što je to zavičajno područje nisam našla nigdje, a pojam se pojavljuje samo u Nastavnom planu i programu. Čini mi se da se svodi na to što sve ima u našem okolišu. Moj sin u 4. razredu sad je učio najprije primorski zavičaj, pa su u sklopu toga radili obilježja krajolika, klimu, gospodarstvo i kulturno-povijesne spomenike. Mislim da su ovaj tjedan krenuli s gorskim zavičajem, pa će po istom modelu obrađivati to.

    I da, ivarica točno kaže - treba se znati snalaziti na karti - znam da su učili pokazati velike gradove i druge bitne karakteristike - planine, poluotoke, otoke, rijeke i slično.

    Joooj, sretno nam bilo.

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nisam se jutros sjetila pitat

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Padam s Marsa: zar nije zavičaj kraj u kojem je netko rođen ili odrastao? Po ovome što pišete zavičaj je nešto drugo...

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    U pravu si, ali u nastavi prirode i društva smatra se da je u širem smislu naš zavičaj cijela Hrvatska, pa se u skladu s tim obradi gradivo - u detalje se obrađuje ovo što si rekla, ali o svim ostalim dijelovima Hrvatske treba barem imati pojma.

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja sam isto sve pretražila što sam mogla i nisam našla objašnjenje. Svakako je jasno da zavičaji nisu isto što i zavičajna područja, samo mi nije jasno je li zavičajno područje širi ili uži pojam od zavičaja. Stvarno se "divim" ekipi koja je uspjela Prirodu i društvo učiniti ubitačno dosadnim predmetom s ovakvim pojmovima i definicijama.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam isto sve pretražila što sam mogla i nisam našla objašnjenje. Svakako je jasno da zavičaji nisu isto što i zavičajna područja, samo mi nije jasno je li zavičajno područje širi ili uži pojam od zavičaja. Stvarno se "divim" ekipi koja je uspjela Prirodu i društvo učiniti ubitačno dosadnim predmetom s ovakvim pojmovima i definicijama.
    Meni je palo na pamet da bi zavičajno područje moglo biti "regija" tj. uži pojam od cijele Hrvatske. Nisam sigurna da je to točno. Razmišljam o tome od jutra, kad sam vidjela pitanje na forumu i došla do ovog prijedloga:

    Zavičaj u širem smislu = Hrvatska
    Zavičaji u užem smislu (kako je Eci rekla) = primorski zavičaj, nizinski zavičaj, gorski zavičaj, brežuljkasti zavičaj
    Zavičajna područja = dijelovi npr. primorskog zavičaja (Istra, Kvarner, otoci itd.)

    Inače, slažem se s ovom ocjenom predmeta - djeci je to teško i nerazumljivo, a udžbenici zbrkani (imam uvid u Alfu i Profil - nema bitnih razlika jer svi slijede isti plan i program, iz kojeg izvire ta terminologija). Moje dijete je 2 tjedna doma bolesno i ja se isto s njim patim kako savladati bespotrebno komplicirano gradivo.

  10. #10
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Andrija potvrđuje ovo što je Eci napisala (uz kolutanje očima što pitam takvu općepoznatu činjenicu ), a i ja se sjećam da je o tome pričao prošle godine. Brežuljkasti, nizinski, primorski i gorski kraj/ zavičaj/ zavičajno područje su četiri različita područja Hrvatske, svaki sa svojim geografskim, gospodarstvenim i ostalim karakteristikama. U Eureci koriste ravnopravno izraz kraj/zavičaj. Mene zbunjuje, ali eto.

    Sad vidim ovu dilemu zavičaj/zavičajno područje. Ne znam, Andrija tvrdi da je to isto.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    39

    Početno

    Hm... ovako nekako: Hrvatsku možemo podijeliti na gorsko-planinsku, primorsku, nizinsku i brežuljkastu (ili nizinsko-brežuljkastu). Gorsko-planinskom dijelu Hrvatske pripadaju dva ZAVIČAJNA PODRUČJA - Gorski kotar i Lika. Primorski dio Hrvatske dijeli se na tri zavičajna područja - Istra, Kvarner i Dalmacija. U nizinskom i brežuljkastom dijelu malo je složenija situacija. Tu bi bilo Hrvatsko zagorje, Međimurje, Podravina, zatim Kordun i Banovina itd...
    Posljednje uređivanje od urša : 06.10.2010. at 22:02

  12. #12
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i meni se ovako cini

  13. #13
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    znaci ja sam dobila peticu iz prirode, 4b

  14. #14
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Hvala, Urša!

  15. #15
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Idem reć A. da nema pojma, hahaha!

  16. #16
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Evo, danas je M. provjerio i kod učiteljice. Točno je ovo što je Urša napisala.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Hvala i od mene. Moj L u ponedjeljak kreće u školu nakon bolesti, pa ga očekuju testovi i ispitivanje... Sad sam i ja sigurna da smo na dobrom tragu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    1

    Početno zavičajna područja

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam malo pronjušila, jer to čeka i mog sina. Nisam našla ništa upotrebljivo osim jedne rečenice iz stručnog članka Dunje Anđić o održavanju nastave Prirode i društva izvan učionice. Kaže ovako:

    "Ruralna ZAVIČAJNA PODRUČJA poput poljoprivrednih nasada, plantaža, farme biljaka i životinja također su prostori na kojima se može realizirati nastava..."

    Točnu definiciju što je to zavičajno područje nisam našla nigdje, a pojam se pojavljuje samo u Nastavnom planu i programu. Čini mi se da se svodi na to što sve ima u našem okolišu. Moj sin u 4. razredu sad je učio najprije primorski zavičaj, pa su u sklopu toga radili obilježja krajolika, klimu, gospodarstvo i kulturno-povijesne spomenike. Mislim da su ovaj tjedan krenuli s gorskim zavičajem, pa će po istom modelu obrađivati to.

    I da, ivarica točno kaže - treba se znati snalaziti na karti - znam da su učili pokazati velike gradove i druge bitne karakteristike - planine, poluotoke, otoke, rijeke i slično.

    Joooj, sretno nam bilo.

    Zavičajna područja su npr. u primorskom kraju: Istra, Dalmacija, u brežuljkastom: Hrvatsko zagorje, Banija, Prigorje, u gorskom: Lika, Gorski kotar...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •