Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 312 od 312

Tema: Malo sam se pogubila

  1. #301
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    a ja ne razumijem zasto se na topicu koji se zove "malo sam se pogubila..." i na kojem se prica i raspravlja o greskama i nacinima kako ih izbjec/ispravit - za ono sto je napisano shvati da je norma u ponasanju i djelovanju??

    Gdje je nestala obicna paznja pri citanju, obicno dozvoljavanje drugima da i pogrijese pa isprave, da se zapitaju jesu li nesto napravili dobro ili moze i bolje...

    Eto, to ne razumijem...

    xxxxxxxxxx

  2. #302
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    stray_cat, nadam se da sam razumjela što želiš pitati. Mislim da neće djeca tako shvatiti naredbu i ponašanje jačeg=roditelj prema slabijem=dijete, niti to uspostaviti kao obrazac ponašanja u svom kasnijem životu.

    Dijete od malena vidi odnose prvo u obitelji, a zatim i šire. Upija i pamti. Ako su ti odnosi normalni, svakodnevni, pristojni, ono će shvatiti kako treba.

    Nećeš istim načinom postupati sa 2, 5, 10, 15 godina starim djetetom. Malene odmakneš, malo starijem skreneš pažnju, još starijem objasniš, a s već velikim sjedneš za stol i dogovorite se ko ljudi. Nije ništa od toga jednostavno, i naravno da je lako pogubiti se i planut. Ali, i to oni shvaćaju, ionako uglavnom isprobavaju granice i znaju ih.

    Najmanji zna da neće samo roditelji, nego i starija braća sudjelovati u onemogućavanju opasnosti, zabranjivanju gluposti, ali i učenju najrazličitijih znanja. Ne bih rekla da će malo vikanja, ignoriranja i zabranjivanja nas kao roditelja utjecati da se dijete tako ponaša kad odraste prema partneru. A možda sam i skroz u krivu.

    Sve je to u nekim normalnim okolnostima. Kada su okolnosti ekstremne, valjda je drugačije, ali mislim da ovdje nigdje nije taj slučaj.

  3. #303
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Rekla bih, straycat, da je to sa igrom moći, česta zamjena teza u modernih psihologa, razlika je velika da li koristiš svoj autoritet da bi nahranio svoj ego, iskoristio svoju poziciju u osobnu korist ili zato što vjeruješ da su djeca s razlogom dana roditeljima na odgoj i vodstvo za njihovo pa i opće dobro. Vodstvo i mudrost, poštovanje i učenje idu u paru i ako su blagoslovljene ljubavlju i zdravim vrjednostima to nema nikakve dodirne točke s igrom moći. Da želim da moje dijete poštuje i sluša svoje roditelje, pa čak i baku i djeda i tetu i učiteljicu, a tamo gdje ne razumije i ne može shvatiti zašto mora posluštati želim da osjeti čvrstu brigu i nježnu odlučnost zbog koje će se osjećati voljenim i sigurnim. Na žalost spoj ljubavi, poštovanja i poslušnosti je postao ugrožena vrsta pa je sad neki moderni psiholozi proglašavaju utopijom ,ali upravo na takvim temeljima su opstali i opstaju ljudi u mnogim nemogućim situacijama pa žive u ljubavi i skladu čak i kad im je generacijama ugrožena egzistencija, a beskonačno dogovaranje ravno najluđem ponašanju.Da želim da živi u braku, u obitelji u kojoj će moći poslušati nešto i osjećati se voljeno i sigurno čak i kad ne može shvatiti trenutni razlog nekog ponašanja.
    Inače veliki potpis na zadnji litalin post
    A što se tiče zubara, moji su nevjerojatno divni kod zubara. Di je poravila već nekoliko zubića kod više zubara, pa i na hitnoj i nikakvih problema nije bilo, samo se koji put malo uplašila kad ju je zabolilo ali je to izdržala sjajno i dobila nagradu svaki put.
    Do još nije imao karijes pa je sasvim razložno super kod zubara
    Možda ovo utješi neke koji još nisu išli kod zubara, ali nisam to samo zato napisala ili da se hvalim, nego mene svaki put začudi kako me moji super slušaju kad je nešto važno i kad osjete da je sad to to, a oko iste stvari u nekoj drugoj situaciji bilo bi beskonačno natezanje. Valjda je to ona lekcija, da treba što bolje razlikovati biggies i smallies... Možda konačno jednom naučim

  4. #304

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Stijena, kad se ti prestaneš osjećati krivom što dijete plače, ono će prestati plakati.
    Djeca samo iskorištavaju našu nesigurnost kako bi isprobala granice.
    Ja svojima ako se protive ukažem da će im biti ukinute neke privilegije, npr. ako ne pospreme
    igračke neće dobiti priču, upozorim ih 2 puta, ako otežu, ne čitam im tu većer.
    Sutra dan ih možda moram podsjetiti na tu kaznu, ili se sami sjete i sve je ok.
    Vrišanja nema jer nikada ništa nisu postigli vrištanjem pa su ga i zaboravili.
    S petogodišnjakom nebi trebalo biti dogovaranja oko odlaska na spavanje na većer,
    najaviš mu da za 10 minuta prekidate crtiće i idete se spremat na spavanje i to provedeš.
    Ako vrišti danas, sutra sigurno neće

  5. #305

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Ignorirajte prethodno, uletila sam u krivu temu....

  6. #306
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    Stijena, kad se ti prestaneš osjećati krivom što dijete plače, ono će prestati plakati.
    e da je to tako jednostavno
    ima nešto i u tome, ali ja bih rekla da je to samo jedan od faktora

  7. #307
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Ja ovo proživljavam već skoro pet godina . I sve mogu izdržati osim deranja. Al' kad upali onaj toooooooon padne mi mrak na oči. Zadnjih dana funkcionira to da zauzmem stav mirno (pravim se da me dernjava ne dira) i koliko je moguće preokrenem njezinu ljutnju u smijanje (nekad ide začuđujuće lako). A od nekih sam stvari odustala - npr. u devet ide u krevet, smije zaspati kad hoće, ali mora biti tiho u svojoj sobi da ne budi nikoga plus što se u sedam ujutro ima katapultirati iz kreveta bez riječi ...

  8. #308

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Hej, nisam stigla sve čitat. Al tražim koje " probleme " imaju trogodišnjaci pa eto našla.
    Mihael će za 2 mj 3 godine i podivljao je. Ne prepoznajem ga.
    Uspavljivanje je uvijek išlo glatko, ja bi legla ili tata pored njega, pjesmica i laku noć. Sad okretanje, dizanje, prethodno vikanje da neće spavat ( pada od umora ), ma svašta po sat vremena ( više ), i moram priznat da mi nebi bio problem, al luda sam zato što Sara nema mira i sluša sve to, a njemu se muha nije čula nedaj Bože.
    ................
    A dobro valjda je normalno.

  9. #309
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Evo, nisam ni ja baš sve isčitala, ali drago mi je vidjeti da nisam jedina koja se bori s ovakvim pojavama.
    Inače nisam neka autoritativna osoba, u društvu odraslih uglavnom slušam i baš ne iznosim previše svoje stavove, ali doma moram biti autoritet ili ništa.
    Ne velim, ponekad je to ništa. A ponekad uspijem.
    Ovu manju gospođicu i ja odvedem i doslovce joj operem ruke, ako to ne učini sama (što je najčešće slučaj).
    Odlazak na spavanje: K zaspi brzo, umorna je. M ima energije za otrčat do Maksimira i natrag, a nije spavala po danu. Legne i prevrće se, priča, pjeva... netko je to isto spominjao. Ja velim: morat ću zatvoriti vrata, jer Jakov ne može zaspati u drugoj sobi, jer ti galamiš. Ona ništa. Onda ja zbilja zatvorim vrata dječje sobe i da vidiš kako brzo okrene ploču, odn. stiša se. To se ponovi još 2-3 puta te večer, ali zatvaranje vrata uvijek upali. Nakon nekog vremena se ta njena šutnja ipak pretoči u san...

    Ali moram priznati da moje trenutno (trudno) stanje ni malo ne ide u prilog autoritetu, energičnosti stava... koma sam, i oni to znaju i koriste. Ah, samo da prođe još koji tjedan...

  10. #310

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,388

    Početno

    Citiraj mihim prvotno napisa Vidi poruku
    Hej, nisam stigla sve čitat. Al tražim koje " probleme " imaju trogodišnjaci pa eto našla.
    Mihael će za 2 mj 3 godine i podivljao je. Ne prepoznajem ga.
    Uspavljivanje je uvijek išlo glatko, ja bi legla ili tata pored njega, pjesmica i laku noć. Sad okretanje, dizanje, prethodno vikanje da neće spavat ( pada od umora ), ma svašta po sat vremena ( više ), i moram priznat da mi nebi bio problem, al luda sam zato što Sara nema mira i sluša sve to, a njemu se muha nije čula nedaj Bože.
    ................
    A dobro valjda je normalno.
    Ja imam malog dobricu, ne vherujem da sam to pisala prije 2 tjedna. Predobar je već tjedan dana, valjda je osjetio moju nervozu pred povratak na posao miš moj mali

  11. #311
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Cesto mi naumpanu rijeci jedne jako bistre majke, rodice nase 'ja imam pravo reci ne! a on ima pravo plakati! Ja sam dobra mama a on dobar sin!' Cesto su me ove rijeci spasile, ponavljala bi ih u sebi i smiravale su me...Hvala koja god to mamica bila

    Ja sam u zadnje vrijeme malo 'otupila' pa me manje djeca mustraju. Znaju nema trta mrta, iskreno, ponekad me skuze pa me izigravaju ali kada mislim biznis nema zeze. Ne, ne tucemo se, ali znam biti pravi drekavac. Ako npr. moramo negdje oni protestuju radije bi zavrsili gledati sundjerboba, ja smireno objasnim da ja moram ici ako zele ostati kuci sami to mogu. Pod uslovom da ne otvoraju vrata nikakvim nepoznatim osobama, da ne diraju nozeve i pec (naravno nebi ih nikada ostavljala same) of kors odmah skacu...ovo pristup osobito pali kod seke...ako zeli oduzavati spremanje za skolu, kazem joj da je do nje ali da zna da ce da zakasni (i pustim ju jedanput), ako se ne zeli tusirati pred spavanje da ce ju peci guza ujutro, ako ne zeli jesti da ce joj pozliti itd. zna kakvi su ishodi i obicno me na kraju pita 'mama kako ti sve znas?' (Sunce mamino) Sto nisam jos skuzila je kako suditi izmedju njih dvoje kada se svadjaju, u zadnje vrijeme me izludjuju...

  12. #312
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa Vidi poruku
    Cesto mi naumpanu rijeci jedne jako bistre majke, rodice nase 'ja imam pravo reci ne! a on ima pravo plakati! Ja sam dobra mama a on dobar sin!' Cesto su me ove rijeci spasile, ponavljala bi ih u sebi i smiravale su me...Hvala koja god to mamica bila

    Ja sam u zadnje vrijeme malo 'otupila' pa me manje djeca mustraju. Znaju nema trta mrta, iskreno, ponekad me skuze pa me izigravaju ali kada mislim biznis nema zeze. Ne, ne tucemo se, ali znam biti pravi drekavac. Ako npr. moramo negdje oni protestuju radije bi zavrsili gledati sundjerboba, ja smireno objasnim da ja moram ici ako zele ostati kuci sami to mogu. Pod uslovom da ne otvoraju vrata nikakvim nepoznatim osobama, da ne diraju nozeve i pec (naravno nebi ih nikada ostavljala same) of kors odmah skacu...ovo pristup osobito pali kod seke...ako zeli oduzavati spremanje za skolu, kazem joj da je do nje ali da zna da ce da zakasni (i pustim ju jedanput), ako se ne zeli tusirati pred spavanje da ce ju peci guza ujutro, ako ne zeli jesti da ce joj pozliti itd. zna kakvi su ishodi i obicno me na kraju pita 'mama kako ti sve znas?' (Sunce mamino) Sto nisam jos skuzila je kako suditi izmedju njih dvoje kada se svadjaju, u zadnje vrijeme me izludjuju...
    Eh da, zaboravih da je jedno vrijeme u prvom razredu (sada je drugi) odugovlacila radjenje zadace. Jedanput sam napravila gresku stime da smo zaboravile raditi nekakav vazan projekat za zadacu, i navila sat za ujutro prije skole da zavrsimo. (jer je bilo do mene) Nakon toga se non stop izvlacila, mama poslije cu, aj poslije cu, aj pred spavanje cu, navij mi sat za ujutru pa cu ispisati. I meni do%%&&^lo, popricam sa uciteljicom pred djetetom. Objasnila sam da M. nece vise donositi zadacu u skolu jer ne zeli da ju radi. Kaznila ju je stime da je sama sjedila u cosku i jela rucak sama pred citavom skolom. To je za nju bilo ponizavajuce (ona je u skoli najmirnije dijete i andjeo) bilo joj te tako tesko sto je razocarala svoju najdrazu uciteljicu. Sada prva stvar je da radi zadacu....

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •