Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: e-zdravstvo i zaštita privatnost

  1. #1
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno e-zdravstvo i zaštita privatnost

    ovih dana me muči ovo o e zdravstvu i o tome kako su naši podaci zaštičeni. ne muči me toliko tehnička strana svega nego to tko ima pravo vidjeti moje podatke bez da mu ja to odobrim?

    primjerice, da li se svaki dan šalju podaci u centralnu bazu i kome su dostupni ti podaci? gdje je zaštita privatnost u svemu tome? i da li postoji mogućnost da čovijek kaže da ne želi da su mu podaci u centralnom serveru?

    počela sam biti paranoična, big brother teorije i tako :/

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Mislim da to nije paranoja , nego realnost. :/

  3. #3
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    zabrinulo me to da u medijima nigdje nije bilo govora o zaštita podataka, samo o tome kako će biti manje papira? a ko sve vidi moje podatke?

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Probaj pitati onoga tko je vlasnik podataka.

  5. #5
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    a to je HZZO-

    Inaće, koliko ja o tome znam, niti oni koji bi trebali imati pristup podacima - zdravstvene ustanove, u svrhu praćenja bolesti i provedbe mjera za sprečavanje bolesti protuepidemijskih mjera - nemaju nikakav pristup.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nisam još radila sa e-receptima, uvedeni su kad sam ja već bila na porodiljnom, ali sa strane ljekarnika: mi vidimo cijelu terapiju, tj. nerealizirane recepte. Ništa osim toga, tipa karton pacijenta i sl. , ne vidimo.

  7. #7
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ono što meni nije jasno je kako ja, kao korisnik te usluge, nisam upoznat s time gdje mi idu podaci prije nego ih netko ubaci u komp odnosno zašto nisam morala nešto potpisati kao pristanak da se moji podaci tako koriste?

    pitat ću kad budem na hzzo, ali sigurno će me gledati sa začuđenjem :/

  8. #8
    Lupe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    u oblacima
    Postovi
    281

    Početno

    Nažalost naše zdravstvo takvo kakvo je, samo zbunjeno i neorganizirano, uvelo je promjene i nov način funkcioniranja bez prethodne adekvatne edukacije ljudi koji rade u zdravstvu (jedna od njih), a kamoli svim ostali građana koji su svakodnevni korisnici usluga istih.Da ti puno ne duljim s odgovorom, u principu uvid u tvoje podatke ima tvoj liječnik opće prakse kod kojeg imaš otvoren karton (jer on je taj koji ga vodi i kod njega si ažurirana sa svim podacima), a sve ostale ustanove koje su u sustavu zdravstva do tvojih podataka i ne svih mogu doći samo na temeklju tvojih podataka koji se nalaze na kartici zdravstvene ili dopunske iskaznice tj MBO broj. Nemaju sve ustanove isti uvid u podatke.Mi u ljekarni vidimo samo vrlo šturi do koji se na kraju krajeva nas i tiče, ime i prezime, terapiju, odatke o liječniku koji je propisao, datum...etc.znači neke šture generalije.Jedino doktori mislim da imaju kompletan uvid u liječničke kartone (opće prakse i specijalisti), laboratoriji kolko sam načula imaju samo uvid u dio oko pretraga gdje oni unose svoj dio podataka...eto, nadam se da sam ti bar malo rasvijetlila situaciju.Ako te još nešto zanima, pitaj.

  9. #9
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ne bi baš rekla da nismo adekvatno educirani, al ajde.
    U ljekarni vidimo isto ono što i prije, samo je to sada na ekranu, a ne na papiru. Osim toga, kao je martina rekla, vidimo i recepte koji nisu uopće realizirani, a još vrijede. Ne razumijem baš paranoju.
    Nije vas strah tko može vidjeti vaše bankovne račune, podatke u poreznoj upravi...nemam pojma, pa kreditne kartice...i šzto se može s tim? Mislim, mene nije, ne razmišljam o tome, ali zašto je baš problem s e-zdravstvom?
    Mene je više iživciralo kad sam dobila na kućnu adresu, ponudu za osiguranje auta od Euroherca. Otkud njima podaci da ja imam auto, baš na moje ime?!
    Nekako čisto sumnjam da će gđa XY dobiti na adresu reklamu za neke čarobne pilule koje sprečavaju mokraćne infekcije jer će netko nekoj firmi proslijediti podatke da gđa ima česte urinarne infekcije!

  10. #10
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Lupe, hvala na odgovoru.

    Ivanna, nije stvar u paranoji nego ja sam rođena i odgojena izvan hrvatske i za sve i svašta smo morali potpisati izjavu da se slažemo da se naši podaci daju ili koriste tako i tako. I znali smo tko i kako koristi naše podatke. O ezdravstvu ne znam amabaš ništa a tamo su moji podaci. Nadalje, karton kod liječnika opće prakse nije smijo biti ni prenesen kod drugog liječnika bez pristanka i pacijenta i liječnika jer je to 'vlasništvo' oboje ljudi.

    U današnjem svijetu podaci kao oni što se nalaze u liječničkim kartonima su sve više zanimljivi (i skupocijeni, jel) određenim skupinama / agencijama, tako da me čudi da nije išla nikakva informacija pacijentima u vezi toga, niti znaju baš liječnici puno.

  11. #11
    Lupe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    u oblacima
    Postovi
    281

    Početno

    Ivanna, ja neznam kakva je edukacija kod vas bila prije E-sustava i famoznog Cezih-a, al ja moram priznat da kod nas nije bilo baš nešto puno informacija, nego samo neki naputci, a manje više smo svi međusobno komunicirali po ljekarnama i na iskustvima drugih učili...a da ne pričam o maltene stalnim promjena i uvođenja nekih po meni "glupih" praksa u cijeli sistem.Ok, možda sam malo off topic, sorry, al to je moje mišljenje..
    Iskreno, mislim da nam sve to skupa nije trebalo...kako mogu svi funkcionirat normalno s papirima, a samo mi smo uvidjeli da nam treba moderna tehnologija...mislim da smo puno premala i nazadna zemlja za takve revolucionarne promjene.Ono šta govorim stalno a mislim da nije daleko od realne situacije je da ne možete iste stvari i načela primjenjivat na sva područja isto, jer realno, imamo još jako jako puno "moderno nerazvijenih" da se tako izrazim područja u našoj zemlji.
    Mislim da svako ima pravo na svoje mišljenje, ovo je samo moje.

  12. #12
    Lupe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    u oblacima
    Postovi
    281

    Početno

    Ivanna, apropo ovog s Eurohercom, i meni se ista stvar desila, al brijem da svaka osiguravajuća kuća ima uvid u bazu podataka osiguranika pa da tako mogu doć do njih...znam da mi je nešto o tome svojedobro prijatelj pričao koji radi za jednu osiguravajuću kuću.
    Sorry na off-topicu ..

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Ne radi se o paranoji nego o realnoj opasnosti.

    Postoje mnogi kojima bi podaci o zdravlju i bolesti mogli biti zanimljivi:
    budući poslodavci, sadašnji poslodavci, zlonamjerni kolege na poslu, bivši suprug u borbi za skrbništvo, za javne osobe- novinari...

    Stvar je jako osjetljiva, a kako se radi s ostalim stvarima u sustavu zdravstva- ne bih se čudila da je i ovdje potpun nered.

    Moguće je da će doći do daljnjeg propadanja povjerenja u zdravstvene radnike, a time i prikrivanja simptoma, prešućivanja terapije dobivene od "neslužbenog" liječnika "službenom liječniku"; i mogući novi prblemi za zdravlje.

    PO običaju, ministar se bavi periferalijama i kozmetikom koja samo dobro zvuči, a ne radi stvarnu reorganizaciju i stvarno preslagivanje upropaštenog sustava.

  14. #14
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj paklenica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi se o paranoji nego o realnoj opasnosti.

    Postoje mnogi kojima bi podaci o zdravlju i bolesti mogli biti zanimljivi:
    budući poslodavci, sadašnji poslodavci, zlonamjerni kolege na poslu, bivši suprug u borbi za skrbništvo, za javne osobe- novinari...
    a na koji način bi oni mogli doći do tih podataka?

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mitom i korupcijom. Sva sreća pa smo u Hrvatskoj gdje toga nema

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mitom i korupcijom. Sva sreća pa smo u Hrvatskoj gdje toga nema
    možeš biti ljubazna pa točno objasniti što ti ovo znači?
    podacima, o kojima danci krmed piše, pristup sada imaju samo izabrani liječnik i njegova medicinska sestra

    hoćeš reći da će oni s njima dilati?

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Upitno je imaju li samo izabrani liječnik i sestra pristup tim podacima, tj. kako te podatke vide npr. administratori sustava, koliko je tih ovlaštenih osoba, vidi li se tko i kada pristupa podacima - tj. kakav je nivo zaštite i sigurnosti. Zato kažem, trebalo bi pitati vlasnika podataka kako je sustav postavljen, a zapravo bi bilo fer da je to netko objasnio u medijima.

  18. #18
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da nije definirano tko je vlasnik tih podataka, i tko odobrava kamo se koriste - u tome je suština. dakle, naši podaci su uzeti i stavljeni u nekoj centrali negdje bez da mi damo pristanak svaki pojedinačno. to nije ok.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    a na koji način bi oni mogli doći do tih podataka?
    Do svakog podatka se može pokušati doći, lakše ako je u digitalnom nego u papirnatom obliku, posebno ako su ordinacije i bolnice umrežene.
    Nisam mislila na mito i korupciju kao Marta, nego prventveno na propuste u sustavima zaštite podataka i nemar.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    evo, Mima je u međuvremenu dala dobar primjer

  21. #21
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ako me nije strah e bankarstva još me manje strah e zdravstva. pa čak i da mi negdje provale svakako bi rađe da mi hakiraju ovaj zdravstveni nego bankovni dio

  22. #22
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa ne znam baš, postoji hrpetina naših podataka po drugim institucijama pa nema dilanja okolo.
    u tom slučaju bih se više zabrinula za račun u banci, ne daj bože da mi netko ukrade onaj minus na tekućem

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    informatičari koji održavaju program u njega mogu ući (bar koliko ja znam) samo preko time viewera
    znači ja imam neki problem, njima dam pass i id (koji je svaki put drugačiji) oni se spoje, ja gledam gdje, ne ulaze u karton pacijenta, i riješe tehnički problem

    priznajem da ne znam koliki pristup ima osoblje ceziha
    ali mislim da u sam karton pacijenta ne mogu ući

  24. #24
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    vidi se ko isto razmišlja

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da banke imaju jako dobar nadzor nad tim tko gleda koje podatke - sjetimo se A. Lepej.
    A ima li HZZO takav nadzor - pojma nemam.
    Zapravo, ne znam kakav je taj sustav pa je bezveze da komentiram, pokušat ću pronaći kako je izveden.
    Podaci iz kartona pacijenta se pretpostavljam pospremaju u nekakvu bazu podataka, a svaka baza ima administratora, e sad kako je to složeno, lokalno, centralno, to je stvarno nagađanje.

  26. #26
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Potpis na Tashunicu i doroteu.

  27. #27
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    podsjećam da s bankom imaš ugovor o korištenju podataka, odnosno definirano je ugovorom što oni mogu raditi s tvojim podacima u ugovor o korištenju računa. i postoji osiguranje ako ti netko hekira račun i to je njihov propust.

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne znam odakle vam ideja da admini ne mogu do podataka u kartonima pacijenata. I potpis na Danci, s bankom imas ugovor.

  29. #29
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    primjetila sam da vi koji se bojite zlouporabe vaših podataka zapravo ne znate kako sustav funkcionira nego nagađate. onda se trebate informirati na pravom mjestu.
    ugovori se vjerovatno nisu radili jer bi to dodatno financijski opteretilo ionako opterećen sustav (to je moje nagađanje).

  30. #30
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    slažem se dorotea. sad samo treba nači nekog ko zna nešto o tome i ko će dati više od šturog odgovora.

  31. #31
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja imam zdravstveno osiguranje u Sloveniji i isto nisam ništa podpisivala. Ali koliko se ja sječam su objasnili da se na kartici vidi samo krvna grupa, dali si donor organa i možda još koja sitnica koja je bitna kao koje lijekove uzimaš (to vide recimo kada dodješ na hitnu gdje je bitno brzo i efikasno reagirati), sve ostalo može vidjeti samo izabrani liječnik. Ja se nadam da je tako i u Hr.

  32. #32
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    baš sam jutros pitala svoje, koji su u njemačkoj, jesu li ikada potpisivali nešto i da li je ikada bilo nekakve zloupotrebe podataka, odogovor na oba pitanja je ne.

  33. #33
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    znam da pobornika teorije zavjere i ajmo reći onih koji se malo više boje ima u svemu pa tako mislim da se i u ovom slučaju radi o bezrazložnom strahu. naši sigurno nisu izmislili toplu vodu nego su preuzeli sustav iz zemalja gdje se to već koristi. kad sam vidjela svoju liječnicu da više ne otvara moj karton nego sjedi za kompjuterom i ima sve pregledno i sortirano odmah sam pomislila kako je već i bilo vrijeme da se takvo nešto konačno napravi. i ovi e recepti su mi odlični, a naručito to što više neće biti podizanje nalaza. koliko će nam samo to vremena i muke uštedjeti, kako pacijentima tako i zdravstvenim djelatnicima.
    ne znam čemu toliko nepovjerenje i aluzije na mito i korupciju (iako mi nije jasno kakve veze mito ili još bolje, korupcija imaju veze sa gledanjem podataka baš u e zdravstvu......zapravo čak i smiješno zvuči. ako je netko nekoga htio podmititi da gleda tuđe podatke mogao je to napraviti i dok su podaci bili u papirnatom obliku)

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    znam da pobornika teorije zavjere i ajmo reći onih koji se malo više boje ima u svemu pa tako mislim da se i u ovom slučaju radi o bezrazložnom strahu. naši sigurno nisu izmislili toplu vodu nego su preuzeli sustav iz zemalja gdje se to već koristi. kad sam vidjela svoju liječnicu da više ne otvara moj karton nego sjedi za kompjuterom i ima sve pregledno i sortirano odmah sam pomislila kako je već i bilo vrijeme da se takvo nešto konačno napravi. i ovi e recepti su mi odlični, a naručito to što više neće biti podizanje nalaza. koliko će nam samo to vremena i muke uštedjeti, kako pacijentima tako i zdravstvenim djelatnicima.
    ne znam čemu toliko nepovjerenje i aluzije na mito i korupciju (iako mi nije jasno kakve veze mito ili još bolje, korupcija imaju veze sa gledanjem podataka baš u e zdravstvu......zapravo čak i smiješno zvuči. ako je netko nekoga htio podmititi da gleda tuđe podatke mogao je to napraviti i dok su podaci bili u papirnatom obliku)
    Da, ali su sad podaci lijepo sortirani, taman da netko brzo može uzet sve što mu treba.
    Dakle, nadam se da j esustav siguran.
    I ako nije, nadam se da me neće potrefit da se preko mojih leđa lomi.

    Jer jao onom preko čijih leđa se ispravljaju krive drine. Sjećam se da je jednom nekog uhapsilo jer se imao isto ime kao neki drugi.

  35. #35
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    pitanje je kakve sustave umrežavanja podataka postoje u drugim zemljama. u kanadi primjerice, odakle sam ja, nisu još se usuglasili o tome kako umrežiti sustav zbog straha od zloupotreba podataka i o tome tko je vlasnik podataka i tko ih ima pravo vidjeti (tamo kad vadiš krv npr doktor daje uputnicu, ideš u bilo koji labos, i rezultat se faksira liječniku koji je naručio pretrage. tako funkcionira i za druge pretrage, rezultati se šalju poštom ili faksom liječniku.)

  36. #36
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da je više pitanje ovdje da li je svijest ljudi u hrvatskoj došla do nivoa da se prihvati što je zaštita privatnost i što znači zaštita podataka te da te dvije stvari trebamo štititi.

  37. #37
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    nisam pobornik teorije zavjere i vjerujem u zaštitu i kontrolu sustava.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Na temu ću dodati da općenito nisam u strahu od nekog otkrivanja osobnosti i osobnih podataka, jednostavno nisam taj tip
    (s druge strane, nimalo me osuđujem one kojima je to jeza i koji strahuju od zlouporabe).
    Nekako uvijek mislim da se meni to nema zašto dogoditi (nevažna sam, srećom).

    No, ono što sam već osobno iskusilau e-zdravstvu je to što sam nedavno telefonom nazvala doktoricu koja mi je propisala lijek (za kroničnu bolest), ja sam skoknula do kvartovske ljekarne i to uzela, a bez da sam bolesna projahala pola grada, ćupila u čekaonici (eventualno još koju virozu skupila usput), onda uzela papir s receptom i nosila ga u ljekarnu pa opet nazad kući.
    Pola dana bih izgubila na to, a ovako je otišlo ukupno 15 minuta.

    Još će mi biti draže kad i sekundarna zdravstv. zaštita bude povezana pa da ne moram ići po uputnicu nego i to dijelom telefonom ili mailom obaviti, pa da ne moram svakom specijalistu diktirati povijest bolesti, pa on upisivati itd., itd..
    Nekako, bolest ne držim sramotom pa mi nije neugodno da je to sad negdje u nekoj bazi, zaista to gledam kao ne pojednostavljivanje priče.

    Zamislim se samo ljetos kad sam tijekom duljeg boravka na moru dobila gljivice, onu dosadnu opačinu od candide, kolike sam pare potrošila na te kremice, a sad bih jednostavno mogla nazvati doc, ona bi poslala recept koji stiže u svaku ljekarnu u HR i ja mogu dići što mi treba.

    Doktori koji nemaju ništa protiv takve komunikacije (s pacijentom kojega dobro poznaju) i sebi znatno olakšaju, ona se mene riješi za dvije minute umjesto da nju i sestru gnjavim minimalno 20 minuta, o svom vremenu da i ne govorim.

  39. #39
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    No, ono što sam već osobno iskusilau e-zdravstvu je to što sam nedavno telefonom nazvala doktoricu koja mi je propisala lijek (za kroničnu bolest), ja sam skoknula do kvartovske ljekarne i to uzela, a bez da sam bolesna projahala pola grada, ćupila u čekaonici (eventualno još koju virozu skupila usput), onda uzela papir s receptom i nosila ga u ljekarnu pa opet nazad kući.
    Pola dana bih izgubila na to, a ovako je otišlo ukupno 15 minuta.

    Još će mi biti draže kad i sekundarna zdravstv. zaštita bude povezana pa da ne moram ići po uputnicu nego i to dijelom telefonom ili mailom obaviti, pa da ne moram svakom specijalistu diktirati povijest bolesti, pa on upisivati itd., itd..
    Nekako, bolest ne držim sramotom pa mi nije neugodno da je to sad negdje u nekoj bazi, zaista to gledam kao ne pojednostavljivanje priče.
    potpis
    do sada sam najmanje jednom mjesečno morala do doktorice, ovo mi je super.

  40. #40
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    prednosti sustava jesu, to stoji, svakako.

    ali nije stvar zavjere, stvar je u korištenju nečeg što je MOJE bez MOG pristanka.

  41. #41
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    što se tiče tel. naručivanja recepata, to se u pravilu odnosi na trajnu terapiju
    nije baš zamišljeno da netko nazove i kaže da ga boli grlo, a da dr. napiše i pošalje recept za sumamed

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče tel. naručivanja recepata, to se u pravilu odnosi na trajnu terapiju
    nije baš zamišljeno da netko nazove i kaže da ga boli grlo, a da dr. napiše i pošalje recept za sumamed
    Ma naravno, za kronične, većini ljudi je i to veliko olakšanje, ali sam isto tako javila i pozitivan test na H. pylori i dobila e-recept bez bauljanja po gradu. Za candidu mi je doc. isto rekla da bi mi bez problema poslala u ljekarnu recept jer oni ionako prodaju te kreme i bez recepta pa zašto da plaćam bezveze (naravno, podrazumijeva se da naknadno odem kod ginića, ne ide to telefonsko e-receptiranje unedogled).

    Glede teme, očito je da nekima ne smeta korištenje tih podataka, ne znam zapravo koliko je ljudi protiv toga, možda ih je dostam možda bi bilo pristojno ipak ih pitati za suglasnost, ne znam.

  43. #43
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče tel. naručivanja recepata, to se u pravilu odnosi na trajnu terapiju
    nije baš zamišljeno da netko nazove i kaže da ga boli grlo, a da dr. napiše i pošalje recept za sumamed
    Nije tako zamišljeno, ali se nažalost ponekad tako i koristi jer pacijenti stvaraju pritisak na liječnike. Isto kao što neki liječnici odmah napišu ponovljivi recept na 6 mj. čim im pacijent dođe sa preporučenom terapijom od nekog bolničkog specijalista, bez da je bio barem 3 mjeseca na toj terapiji.

    Ja se ne bojim zloupotrebe podataka, moglo ih je biti i dosad.
    Mislim da je ovo e-zdravstvo donijelo puno više koristi i za pacijente i zdravstvene djelatnike nego eventualne štete. Mislim jedino da su trebali u to uključiti odmah i privatne recepte, al navodno će i to biti jednog dana. Mada ja ne vjerujem da će to biti tako brzo, to ne ide na teret HZZO-a pa što ih briga!

    Osim one 1 reklamice što se vrti na TV vezano za e-zdravstvo, mislim da ljudima uopće nije dobro objašnjeno kako to funkcionira, pogotovo e-recepti. Nama se jako često dešava da ljudi dođu u ljekarnu i nabrajaju mi koji lijekovi im trebaju. I onda ja odgonetavam jel im liječnik poslao e recepte, ili imaju ponovljive recepte otprije a izgubili su potvrdu. Najčešće nije ni jedno ni drugo nego su ljudi to zamislili ovako; liječnik im više uopće ne treba, oni dođu u ljekarnu, kažu što im treba (jer oni to piju godinama jel), ja im dam i tako do kraja života. I onda sam ja bezobrazna jer im ne dam njihove lijekove, a "na televiziji su rekli da recepti više ne trebaju nego samo dođu u ljekarnu sa zdravstvenom". I što me najviše iznenađuje, takvi pacijenti su najčešće ljudi srednjih godina i mlađi, ne stare bakice koje se ne kuže u e-zdravstvo.

  44. #44
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Zanima me hoce li u sustavu biti samo podatci od "danasnjeg dana" na dalje? Sumnjam da bi itko htio prepisivati stare kartone?

    Izrazavam zabrinutost jednako kao Danchi i Marta... ali lakse mi je pri dusi jer izbjegavam doktore :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •