Stranica 10 od 17 PrviPrvi ... 89101112 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 850

Tema: Tko je kasno propričao?

  1. #451

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    moji su propričali onako relativno normalno sa 2 godine
    Inače govore kako je kod blizanaca moguć kasniji razvoj " normalnog " govora iz razloga što blizanci međusobno komuniciraju drugima nerazumljivim jezikom odnosno razvijaju " svoju " komunikaciju
    moji su dugo trkeljali, a onda imamo osjećaj da su u tjedan dana propričali
    inače bi mogla reći da se kod njih dugo stvari pripremaju, a onda odjednom razviju nešto do savršenstva
    tako je bilo i sa motoričkim razvojem
    prosjedili su sa 10 mjeseci, a za mjesec dana su se dizali na noge i stajali uz pridržavanje, nevjerojatno...
    tako i govor, ma sve...

  2. #452
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Sinko (2,5) je propričao, napokon. I to u rečenicama. I dalje stidljivo, ali sada kad znam da zna govoriti ne brinem.

  3. #453
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Nase cure imaju 17 mj i jos zapravo nema razumljivih rijeci. Mama je svatko ko im je drag, ma je i buba mara u slikovnici i maca i meso.
    S njima se stalno igramo, citamo, listamo slikovnice ali jos nema nekog vidljivog pomaka. Sve kuze tako da ce i govor doci. Jedna je ipak malo naprednija, ako se nesto uzbudi tipa sestra padne i udari se onda ona krene u monolog na kingonskom koji zna trajati po 10ak minuta.

    Nismo bilingvalna obitelj ali brate mili nekad kao i da jesmo jer none i cace pricaju dubrovacki (rekla bi arhaicna verzija), ja po splitski (blaza verzija, vec sam duuugo u dbk) a slikovnice su na knjizevnom hrvatskom. Pa je onda cipela i postola i crevja, carape su bicve i skapini i tako u nedogled. Ne znam otezava li im to razvoj govora ili ce im samo obogatiti vokabular

    Sto vi radite kad imenujete stvari/pojave iz slikovnica? Kazete to govornim jezikom koji upotrebljavate svakodnevno ili onako kako se knjizevno kaze ili pise u slikovnici?
    I mislim tko uopce za babarin/slincek kaze oprsnjak?? Tako naime pise u jednoj Lusio slikovnici. Inace su mi te slikovnice super listamo ih od 6 mj.

  4. #454
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    I kod nas slicno, razlicita narjecja, al ja koristim svoje i knjizevno, kao i tata, 20 mjeseci, jedna se naprica na klingonskom, a druga zna 6 rijeci

  5. #455
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Ode edit, kasnije ce pricati kao djeca u vrticu, skoli, al moje ce znati i moje narjecje, kao i knjizevni

  6. #456
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    moja cura je 22 mjeseca, nema baš nekih suvislih riječi ali se sporazumijevamo. dečko je već veliki i on je rano propričao, spominjem ga samo zato što ste spomenuli narječja. mi smo u istri, ja sam slavonka a MM hercegovac, mali zna sve pomalo. nekad pita zašto prijatelj iz vrtića psa zove brek, pa da će on sve druge pse zvati psima a njegovog brek..... i tako, sve razumije pa kombinira. doduše, istarski dijalekt najmanje koristi. ne znam za vrtić, mislim da ovisi o teti. jedna ga je namjerno učila, meni je to bilo super.
    više me brine što nas čeka selidba van države a ova mala je i sa hrvatskim na vi. no, o tom potom

  7. #457
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Onda ja nastavljam po svome. Mucilo me samo zbunjuje li ih vise razlicitih naziva za istu stvar ali tako je valjda svima pa isto progovore.

    Bijelko sretno u bijelom svijetu

    Mare nase se cure u dosta toga prate.
    Radite li neke posebne igre, vjezbice? Mi stalno citamo pjesmice, brojalice, slikovnice, kataloge... Imate li jos koji prijedlog?

  8. #458
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj legal alien prvotno napisa Vidi poruku
    Onda ja nastavljam po svome. Mucilo me samo zbunjuje li ih vise razlicitih naziva za istu stvar ali tako je valjda svima pa isto progovore.

    Bijelko sretno u bijelom svijetu

    Mare nase se cure u dosta toga prate.
    Radite li neke posebne igre, vjezbice? Mi stalno citamo pjesmice, brojalice, slikovnice, kataloge... Imate li jos koji prijedlog?
    Evo što smo mi radili (stariji sin - dijagnoza zakašnjelog razvoja govora, mlađi brbljavac bio mu je glavni terapeut):

    IGRE ZA MALU DJECU (upute za poticanje govora - malo pomalo prepuštati djeci da nastave kako su upamtili da ide dalje, a kasnije potaknuti djecu da sami to igraju, da na nama pokazuju gdje je koji dio tijela i slično):

    Priča za 5 prstiju 1
    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda


    Kriš-kraš-matijaš
    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)

    LICE I GLAVA
    Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)
    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)

    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)


    Tip-tip-tip
    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)
    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.02.2015. at 13:55

  9. #459
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Hvala Peterlin.
    Slicne pjesmice none vec pjeva s njima.
    I bas im se svidjaju. Pogotovo ova kris-kras-matijas.

    Sad i ja imam svoj repertoar

  10. #460
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    I ja cu probat, hvala
    jedna je prva pocela drugu dozivat imenom, sad ta druga i nju tako zove, svojim imenom, smijesne su

  11. #461
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moja Luna 'propricala' s 3 god i mesec dana. Samo da nastavi ovim tempom, bice super

  12. #462
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Stručnjaci kažu da su super ove igre prstićima za razvoj govora...moj mali ima skoro 18 mj isto malo riječi izgovara zna reći mama, tata, baba, hvala (al ne čisto) i lajati kao pas i ne želi baš ponavljati za nama, kaže nešto kad on to hoće

  13. #463
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Stručnjaci kažu da su super ove igre prstićima za razvoj govora...moj mali ima skoro 18 mj isto malo riječi izgovara zna reći mama, tata, baba, hvala (al ne čisto) i lajati kao pas i ne želi baš ponavljati za nama, kaže nešto kad on to hoće
    Nisam napisala literaturu za to:

    Govor-ritam-pokret http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=25412

    Kućica u gljivi http://www.apm.hr/kucica-u-gljivi/PR...FSYYwwodz1QAvg

    Evo odabranih stihova iz Kućice u gljivi: http://www.planetzoe.hr/tekst.php?id...CA_U_GLJIVI%27

    Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=14084

    (Samo da napomenem - to je sve Suvagova ekipa - ja se držim njih jer ih dobro poznam, imamo odlična iskustva s oba djeteta). Sigurno toga ima još, ali za ovo znam.

  14. #464
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Uh, samo ne natrag po institucijama, imamo redovnu kontrolu kod logopeda pa cemo vidjeti

  15. #465
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, samo ne natrag po institucijama, imamo redovnu kontrolu kod logopeda pa cemo vidjeti
    Slažem se.

    Puno se i doma može napraviti, pogotovo kroz igru i zabavu, a u instituciju samo na kontrole!

  16. #466
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Hvala ti peterlin na trudu, mi im stalno pricamo od rodjenja, sad ih zanima da im imenujem stvari, inace su u sustavu pracenja kao neurorizicne i ne bi da ih opet vjezbaju ako nije sila

  17. #467
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Stručnjaci kažu da su super ove igre prstićima za razvoj govora...moj mali ima skoro 18 mj isto malo riječi izgovara zna reći mama, tata, baba, hvala (al ne čisto) i lajati kao pas i ne želi baš ponavljati za nama, kaže nešto kad on to hoće
    bas i ja sad ovo citam u knjizi mamine pjesmice. vidis kako su nasi stari bili mudri.

  18. #468
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Luna isto nije htela da ponavlja, to mi je bila jedna od vecih frustracija.
    Sto se prstica tice, ona je tu mali expert Jako je spretna i na nivou fine i krupne motorike, tako da tu nismo imali sta dodatno da radimo i forsiramo.
    I pesmice voli, puno vise od decaka, i stvarno smo ih se naslusali. Edukativne igre, bilo na kompu ili ne, isto obozava.
    Njoj to nista nije pomagalo. Cesto sam pedijatrici i logopedu govorila da zaista nista ne mogu da izdvojim kao 'concern' osim tog govora.

  19. #469
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    I kli_kli jeli sad sve uredu ili i dalje posjećujete logopeda?

  20. #470
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Kod Lune je skok u razvoju govora bio dovoljno velik da svi mi zajedno odahnemo, ali i dalje idemo logopedu (tj. speech therapist-u).
    Bili smo pre neki dan i kod audiologa, ali nismo uspeli da joj proveri sluh.

  21. #471
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    kak u americi provjeravaju sluh ?kod nas za tak male prva je timpanografija http://www.orl.rs/wp-content/uploads...st-300x200.jpg

  22. #472
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Isto to rade, samo su Luni prvo pokusali bez slusalica, to se valjda zove 'u otvorenom polju'.

  23. #473
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    kod nas rade sa slušaliama, i bebama i tineđerima i starima

  24. #474
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Nema veceg pomaka, 22 mjeseca, al napricaju se medjusobno na klingonskom, bas razgovaraju

  25. #475
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Neki dan sam čitala ovaj tekst, pa sam pomislila da bi nekome mogao dobro doći. Jedini nedostatak je što se plaća pretplata, ali, kao što rekoh, možda nekome posluži!

  26. #476
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam napisala literaturu za to:

    Govor-ritam-pokret http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=25412

    Kućica u gljivi http://www.apm.hr/kucica-u-gljivi/PR...FSYYwwodz1QAvg

    Evo odabranih stihova iz Kućice u gljivi: http://www.planetzoe.hr/tekst.php?id...CA_U_GLJIVI%27

    Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=14084

    (Samo da napomenem - to je sve Suvagova ekipa - ja se držim njih jer ih dobro poznam, imamo odlična iskustva s oba djeteta). Sigurno toga ima još, ali za ovo znam.
    @Peterlin, ovo je super! Imam curicu od 5 godina i muci se dosta s ispravnim izgovaranjem; npr. idem sa tebom, mazi po ruki... oprati - operati, pusem - puham..., itsl. Zanima me dali je princip rada isti kao gore naveden (kroz pjesmice afektiranjem i popracenim sadrzajem) i dali je istina da cisto izgovaranje nije 'normalno' za dijete od tek napunjenih 5 god... da potrazim neku strucnu pomoc - makar nije nista drasticno, ali zezne ga..?
    Posljednje uređivanje od Doga : 19.04.2015. at 06:42

  27. #477
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Doga kad nešto krivo kaže ponoviš to isto samo pravilno ali ne na način da se osjeća kao da je dijete pogriješilo nego samo naglasiš kao da je pitaš npr. Ideš se oprati?

  28. #478

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Da li se trebam zabrinuti ako dijete koje će za mjesec dana napuniti dvije godine ne slaže rečenicu i vokabular mu se sastoji od nekoliko riječi kao što su mama, tata, beba, seka, am-am, papa(papuča), nana (banana), vidi, duda, am-am i vau-vau. Zna reći nema, to mu je ujedno i riječ ne, i daj. Za ostalo se služi pokazivanjem i potvrdnim ili niječnim kimanjem glave.

  29. #479
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Doga kad nešto krivo kaže ponoviš to isto samo pravilno ali ne na način da se osjeća kao da je dijete pogriješilo nego samo naglasiš kao da je pitaš npr. Ideš se oprati?
    Da, tako i radim.. ok, hvala!

  30. #480

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li se trebam zabrinuti ako dijete koje će za mjesec dana napuniti dvije godine ne slaže rečenicu i vokabular mu se sastoji od nekoliko riječi kao što su mama, tata, beba, seka, am-am, papa(papuča), nana (banana), vidi, duda, am-am i vau-vau. Zna reći nema, to mu je ujedno i riječ ne, i daj. Za ostalo se služi pokazivanjem i potvrdnim ili niječnim kimanjem glave.
    Ima li rečenicu barem od dvije riječi, npr "mama daj" ? Ako ima, to je ok.
    Ako nema, sačekaj još par mjeseci da se rečenica pojavi. Ako se ne pojavi, odvedi dijete logopedu.

  31. #481

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    @Peterlin, ovo je super! Imam curicu od 5 godina i muci se dosta s ispravnim izgovaranjem; npr. idem sa tebom, mazi po ruki... oprati - operati, pusem - puham..., itsl. Zanima me dali je princip rada isti kao gore naveden (kroz pjesmice afektiranjem i popracenim sadrzajem) i dali je istina da cisto izgovaranje nije 'normalno' za dijete od tek napunjenih 5 god... da potrazim neku strucnu pomoc - makar nije nista drasticno, ali zezne ga..?
    Sa 5 godina izgovor bi trebao biti čist, a gramatičke greške još su dozvoljene. Ja iz ovoga nisam skužila imate li problema samo sa gramatičkim greškama ili je i izgovor problem. Ako uz gramatičke greške pogrešno izgovara pojedina slova, otiđite logopedu. Ako je samo gramatika u pitanju, nije žurba.

  32. #482
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Sa 5 godina izgovor bi trebao biti čist, a gramatičke greške još su dozvoljene. Ja iz ovoga nisam skužila imate li problema samo sa gramatičkim greškama ili je i izgovor problem. Ako uz gramatičke greške pogrešno izgovara pojedina slova, otiđite logopedu. Ako je samo gramatika u pitanju, nije žurba.
    Cist je izgovor, jos par (doslovno par) rijeci nije skroz (brzo - zvuci kao: buzo npr.).. dakle vise je gramaticki. A majka mi je rekla da bi trebala u tim godinama pravilno izgovarati glagole i savladati tu bazicnu gramatiku, pa sam se zapitala.. Hvala

  33. #483

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li rečenicu barem od dvije riječi, npr "mama daj" ? Ako ima, to je ok.
    Ako nema, sačekaj još par mjeseci da se rečenica pojavi. Ako se ne pojavi, odvedi dijete logopedu.
    Ima dvije složene, "vidi brm- brm" i razne varijacije toga sa uključenim pokazivanjem prstom i "mama am- am", to mu je bila među prvim "složenicama".
    Nadam se da će biti još, ali najviše me muči mali broj riječi kojima se služi, jer većinom koristi neverbalnu komunikaciju, pokazivanje prstom i kimanje glavom za da i ne.
    Tješi me to što razumije skoro sve što mu kažem da neki put zaboravim da se obraćam djetetu od dvije godine. Prostorno se dobro snalazi i točno detektira predmete koje mu pokažem i donese ih, a i razumije i bez pokazivanja, npr. kažem mu donesi krpu i on točno donese što sam mu rekla, bez da sam mu istodobno pokazala traženi predmet.

  34. #484
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Ima dvije složene, "vidi brm- brm" i razne varijacije toga sa uključenim pokazivanjem prstom i "mama am- am", to mu je bila među prvim "složenicama".
    Nadam se da će biti još, ali najviše me muči mali broj riječi kojima se služi, jer većinom koristi neverbalnu komunikaciju, pokazivanje prstom i kimanje glavom za da i ne.
    Tješi me to što razumije skoro sve što mu kažem da neki put zaboravim da se obraćam djetetu od dvije godine. Prostorno se dobro snalazi i točno detektira predmete koje mu pokažem i donese ih, a i razumije i bez pokazivanja, npr. kažem mu donesi krpu i on točno donese što sam mu rekla, bez da sam mu istodobno pokazala traženi predmet.
    Ovo zvuči dobro! U ovoj dobi je bitno razumijevanje govora, a kod ovog djeteta to sasvim očito nije problem.

    Ja sam svog starijeg (negovorljivog) sina znala baš tražiti da mi kaže, ne da mi pokaže nego da kaže što želi. Ponekad je uspjelo, ponekad ne.

    Išli smo logopedu prvi put u dobi od 2,5 godine, pa su nam rekli što treba raditi doma. Išli smo na kontrole svakih 6 mjeseci. BUdući da se izgovor nekih glasova nije popravio, u četvrtoj godini krenuo je u Suvag na redovnu terapiju. Sve se riješilo.

  35. #485

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo zvuči dobro! U ovoj dobi je bitno razumijevanje govora, a kod ovog djeteta to sasvim očito nije problem.

    Ja sam svog starijeg (negovorljivog) sina znala baš tražiti da mi kaže, ne da mi pokaže nego da kaže što želi. Ponekad je uspjelo, ponekad ne.

    Išli smo logopedu prvi put u dobi od 2,5 godine, pa su nam rekli što treba raditi doma. Išli smo na kontrole svakih 6 mjeseci. BUdući da se izgovor nekih glasova nije popravio, u četvrtoj godini krenuo je u Suvag na redovnu terapiju. Sve se riješilo.
    Moj ne može (ili ne želi reći) što hoće, nego ili me odvede do predmeta koji ga zanima ili ako je hrana u pitanju,otvori hladnjak i sam uzme ono što želi jesti.

  36. #486
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj ne može (ili ne želi reći) što hoće, nego ili me odvede do predmeta koji ga zanima ili ako je hrana u pitanju,otvori hladnjak i sam uzme ono što želi jesti.
    Imali smo isti problem.ako mu je sto trebalo vodio me pokazati.sve na mote.


    A sada...u nedjelju ce napuniti 4god.idemo logopedu svaka dva tjedna.
    Sve ono sto je nabadao sa 2ipo 3 je nista.mogu slobodno racunat da je poceo pricati sa 3ipo.sinoc smo bas bili kod logopedice.zena je sokirana.rekla je da je nevjerovatan.da je u kratko vrijeme napredovao visr nego druga djeca.toliki skok nije vidila.obozava brojeve i slova.cita tiskana slova...samo kad je on od volje
    Obavezno koristi dobar dan,dovidenja,laku noc,hvala,molim te,nema na cemu,oprosti....
    Recenice su nam oko 5-7rijeci.jos uvijek on kasni u pricanju ali smo mi prisritni i prezadovoljni.radimo na odgojnim metodama jer su ga svi razmazili zbog nepricanja.tako da je i tu veliki napredak.sve se mozemo dogovoriti i nema bacanja na pod nasred ducana.ne stipa se i ne grize vise.nema ispade bijesa.dobit ce sad u 6.mj seku i na spomen seke on je zadovoljan.grli i ljubi drob.pricamo o seki prije spavanja.
    Nikad nije volio slikovnice i evo od nedavno ih listamo i citamo.sve pojmove sto sam mu duuugo ponavljala a nije bilo reakcije ...sad je dovoljno da pokazem prstom i pitam sto je to.on odmah kaze.ima jako bogat rijecnik i odlicnu vizualnu interakciju.na jesen krece u vrtić.i jako je vezan za mene i nadam se da ce to proci ok.

  37. #487

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Moj ima stariju sestru, koja se stalno igra s njim, idu u isti vrtić i ona često koristi priliku da ode kod njega i igraju se, puno mu priča i postavlja pitanja, pa se nadam da će mu to isto pomoći kod razvoja govora. Čitala sam dosta o djeci kojima je dugo trebalo da progovore, a kad su napokon počeli, jednostavno nisu prestajali pričati. Verujem (i želim vjerovati) da se ovdje radi o istom slučaju. Vrijeme će pokazati da li sam bila u pravu. Na kraju uvijek ostaje odlazak logopedu.

  38. #488
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Diana, moj je progovorio malo prije 2,5 i u mjesec dana slagao silne recenice i fraze iz slikovnica - za to je frik. Jedan dan je na moj spomen rijeci gorak na telefonu izjavio da ce otici kod bake i na stolu joj izvesti plesni korak (iz slikovnice je stih). Nije brbljav, neki je misaoni tip, usredotocen kao veliki, ali kad je doma jako lijepo prica u recenicama. Vani skrto prica. Nekada ne vjerujem da prije dva, tri mj. nije pricao.

  39. #489

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Palčice, ja se upravo nadam takvom razvoju, da će od šutljivog bebača doći do pričalice. Za sada sam sigurna da je sve u redu jer prati sve ostale parametre razvoja, a ima svoj neki ritam, tako da ga nema potrebe forsirati, Jednostavno čekam da se dogodi. Isto je bilo sa hodanjem. Puzati je počeo dosta rano, ali nije mu se baš žurilo da hoda. Prvi je samostalni korak napravio tek sa 13 mjeseci.

  40. #490
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Luna sad ima 3 godine i 4 meseca, idemo i dalje na speech terapiju, a juce smo konacno uspeli proveriti sluh i sve je u redu. Od 3g1m pocela je da govori (razumljivim jezikom) i napreduje sve vreme. U utorak idemo na neko psiholosko testiranje za koje su nam rekli da traje '3 do 4 sata ne ukljucujuci pauze' pa cemo da vidimo. U avgustu ima jos jedno psiholosko-razvojno testiranje. Trenutno u recniku ima sve imenice (u odnosu na okruznjenje), glagola manje, ali napreduje. Sve joj lakse ide verbalna komunikacija s nepoznatima, a vidim da je pocela i da koristi clanove u govoru. Slaze recenice, ali mislim da kasni otprilike celu godinu trenutno sto se toga tice. Ja sam zadovoljna, jer do pre 3 meseca nije skoro pa nista govorila, a sad se vec osecam dovoljno sigurno da joj se mogu obratiti i na maternjem (poslednjih nesto vise od pola godine forsirali smo engleski s njom, i mislimo da joj je to prilicno pomoglo).

  41. #491
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Mi neki dan obavili kontrolu kod logopeda koja smatra da je jezik u širim granicama tolerancije, malo usporen, ne primjećuje patologiju I kontrola s navršene 3 godine.

    Curka se raspričala nakon 2. rođendana; ima puno veći vokabular, slaže "rečenice" do 4 riječi, ali te su riječi samo početni slogovi (mama da još vo - mama daj još vode). Zanimljivo da zna reći gro (za grožđe) I zub potpuno pravilno. Na nizozemskom još ne slaže rečenice, samo su riječi prisutne, ali ni ne brka jezike - NL za tatu, HR za sve ostale.

    Dečko ima manji fond riječi, ali puno bolji izgovor (cijele riječi). NL razumije, ali manje govori.

    Polovili su I engleski mada nitko s njima izravno ne priča (npr. na engleskom kažem mužu da mi je nešto u torbi I da ću donijeti, a netko od njih dvoje donese torbu).

    Moram priznati da sam malo odahnula

    Sretno ostalim mamama kaskavaca

  42. #492
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mojoj Luni je prva potpuno razumljiva rec bila TRIANGLE.

  43. #493
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Bb, super
    jedna pocela ponavljat za nama, druga jos ne

  44. #494
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Dvije godine, i druga otcepila, svaki dan dvije nove rijeci, ide
    Posljednje uređivanje od mare41 : 30.06.2015. at 12:52

  45. #495
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    juhuuu mare. nama isto jedna prica vise a druga malo kaska.
    i jednoj i drugoj je glavno: nosssiiiiiii, nosssiiiii
    jos su sad u fibri pa i po noci buncaju isto
    skina mi puca, bolesno kolino isto tako

    O odjednom dovrsava pjesmice i one igre prsticima kad ja krenem
    G samo zadnje slogove u kitici ali je cila vazna i sama sebi pljesce

  46. #496
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Joj kako su ponosne kad kazu novu rijec, a kod nas je najvaznija rijec necu, a manja ne zatvara usta, izmislila svoj tekst na klingonskom i recitira, a sestra ponavlja, smijesne su kad se razgovaraju i nesto dogovaraju na klingonskom, druga odgovara ne i da

  47. #497
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Super mare i legal!

    Kod nas polako i sigurno, curka i dalje slaže slaže "rečenice" od početnih slogova riječi, ali zato broji do deset (mislim baš broji - stvari, perlice, legice, patkice...). Malac je papagaj

    Kad bi trebali izgovoriti L i R? Njemu su oba glasa J.

  48. #498
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj BigBlue prvotno napisa Vidi poruku
    Super mare i legal!

    Kod nas polako i sigurno, curka i dalje slaže slaže "rečenice" od početnih slogova riječi, ali zato broji do deset (mislim baš broji - stvari, perlice, legice, patkice...). Malac je papagaj

    Kad bi trebali izgovoriti L i R? Njemu su oba glasa J.
    Rano ti je. Oko četvrte godine, ali za blizance se ta granica očekivanja pomiče, ne znam točno koliko - 6 mjeseci minimalno. Moj stariji je s četiri godine krenuo logopedu na redovnu terapiju zbog dislalije (L i R, ali i drugi glasovi, imao je on šaroliki spektar sitnih smetnji), a prije smo samo hodočastili 2x godišnje na kontrole. U našem vrtiću su takva djeca išla logopedu u predškolskoj godini, ako je bilo samo to.

  49. #499
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    A sto je sa ostalim slovima? Npr naša curka (2 g i 2 mjeseca ce sad) bez problema kaze L ali ne moze K i G. To mi je bas neobično. Inače brblja sto na sat, slaže rečenice, sve drugo super- osim ta sva slova

  50. #500

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    moje dijete je kasno pocelo govorit, uzasno kasno. ali kad je poceo, sve jasno, cisto i pravilno izgovarao. a sad se izrazava kao napredniji petodogisnjak, a ima tek 4 god
    S koliko godina je vase dijete pocelo pricati,koristiti rijeci?

Stranica 10 od 17 PrviPrvi ... 89101112 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •