Stranica 17 od 17 PrviPrvi ... 7151617
Pokazuje rezultate 801 do 850 od 850

Tema: Tko je kasno propričao?

  1. #801

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Peterlin je u pravu, Casa ne bi bilo zgorega provjeriti sluh. Ja bih se bazirala na to prije nego na kratak frenulum i vjezbe oralne motorike jer ocito je na tom polju sve ok.
    Zaboravila sam jucer napisati i moj srednji je bio do 2.god. u fazama kada su se rijeci gubile, ali zato su istovremeno dolazile nove. Poceo je sklapati recenice skolski, sa 22 mjeseca, ali ipak je to kasnije u odnosu na starijeg sina i kcer koji nisu gubili rijeci a sklapali su recenice jaaako rano, vec sa 15 mj.
    Nadam se da ce i sa tvojim djecakom tako zavrsiti

  2. #802

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Hvala vam svima... Uglavnom, pričekat ću još dva tjedna pa onda ponovo krenut po doktorima ne pojavi li se koja riječ u međuvremenu...
    Ovaj put ću bar znati kuda ići pa će mi to uštedit nešto truda... Samo ću za sluh morat saznat kud spadamo...

  3. #803
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moja Luna je u periodu od 1-2 godine gubila govor stecen do prve godine. Isto je kao casin mali bila zverka koja je sve mapirala i na sve se mogla popeti, pa se tako snalazila (frustracija = nula). Njoj na zalost nista nije pomoglo dok oko 3. rodjendana nije pocela da govori. Isli smo kod logopeda i sve (pisala sam i na ovoj temi), ali prosto nije islo sve dok nije spontano krenulo. Luna sad ima 5.5 god i normalno govori (engl) ali po dozivljavanju i procesiranju srpskog vidim da jednostavno (trenutno, ne znam da li ce tako biti i kasnije) ne moze s lakocom usvojiti jezik (cak sto vise, bas joj ne ide). Sto se socijalizacije tice, odlicno joj ide, skroz se vidi da nije vezano za to. Za dva dana kampovanja, ona je bila u stanju steci dva prijatelja (devojcicu svoje dobi i decaka od 9 godina).

  4. #804

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    kli_kli, hvala

  5. #805
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam svima... Uglavnom, pričekat ću još dva tjedna pa onda ponovo krenut po doktorima ne pojavi li se koja riječ u međuvremenu...
    Ovaj put ću bar znati kuda ići pa će mi to uštedit nešto truda... Samo ću za sluh morat saznat kud spadamo...
    Tamo kamo i inače vodiš dijete na ORL. Ako nemaju svu potrebnu opremu, uputit će te dalje.

    * * *
    Ovo ti ne znači puno, ali mi smo provjere sluha obavljali na dva mjesta - ORL u bolnici Merkur i Suvag

  6. #806
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    casa, evo ja sam bila pisala tu da moje dijete ne govori. On bi rekao nesto pa vise ne bi poslije. Isto je govorio mama i tata pa bi prestao. Ja ni ne znam na kraju sto je prvo govorio, tj. sto se broji. Ostavila sam i u formularu za jaslice prazno jer nisam znala vise.

    U svakom slucaju s 18 mjeseci jako siromasno, skoro nista. S 21 mjesec cijele pjesmice govori napamet, recenice zna, brka jos ti i ja (hoces voziti bicikl, moras biti oprezan - kaze za sebe). I pamti price i pjesmice iz vremena dok nije govorio.

    Nisam strucnjak, nisam stigla puno ni citati. Nama je pedijatrica Kovač u Sabolu rekla da previse titramo oko njega pa nema potrebu govoriti, u sto ja bas nisam sigurna jer on zbilja uziva u govoru sada i napredan je u odnosu na vrsnjake u parku. I uglavnom su nam govorili da nema potrebe za brigom do 2 god. Mi nismo nista poduzimali, u smislu strucne podrske. Ne preporucujem isto, samo kazem

  7. #807

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mali je vidio da je vrag odnio šalu... pa je danas uzeo torbu, mahao papa, stao pred vrata i rekao PA-PA... Mislila bih da sam umislila taj papa, ali treći mi došao sav uzbuđen Mama, D. govori papa i drži torbu...
    Osjećam olakšanje i grižnju savjesti zbog olakšanja.

  8. #808
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ma kakvu griznju savesti, to je OLAKSANJE koje treba doziveti u fullu Cestitam!
    Ja sam u laganom stresu i s cetvrtom, jer ne znam koliko su faktori okoline uticali na Lunu (pa mozda mogu i na Theu), i svaki put kad mi najstariji isprica sta je sve Thea pricala iznova osetim bas olaksanje :D

  9. #809
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mali je vidio da je vrag odnio šalu... pa je danas uzeo torbu, mahao papa, stao pred vrata i rekao PA-PA... Mislila bih da sam umislila taj papa, ali treći mi došao sav uzbuđen Mama, D. govori papa i drži torbu...
    Osjećam olakšanje i grižnju savjesti zbog olakšanja.
    To je česta pojava. Znaš i sama, skok u razvoju obično uslijedi kad taman pomisliš da nešto nije u redu i ne znaš kako dalje.

    Imaš sve razloge za osjećaj olakšanja. Uživaj i dojavi koja je slijedeća riječ....

  10. #810
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Nismo vise u toj dobnoj skupini, propricao prije kojih 6mj, s 3 godine. Sad melje nezaustavljivo. Ali skoro uvijek za sebe kaze ti "ti si napisao" " ides van" i sl. Kad ga zaustavim i pitam, kako kako, onda se ispravi na ja sam napisao, idem van. Kaze on nekad i pravilno, al eto i ovo je cesto.

    Da li ok tako ga zaustaviti i traziti da se ispravi? Vec mi naporan s tim greskama,a milijun puta dnevno to kaze :D
    Posljednje uređivanje od Vrci : 16.07.2017. at 15:06

  11. #811
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    I btw, dugo je sutio, a u petak je teta bila odusevljena kako zna sva slova, zna puno rijeci i da u nekima spaja slova u rijec. Cak i logopedica bila da vidi.
    Meni se samo cini da za jako jako puno rijeci po izgledu zna koje su,al teta kaze da nije bilo tak u vrticu

    A nitko s njim doma to ne vjezba

  12. #812
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Gramatika se razvija oko 4 godine, do 5 bi već trebao bwz greške

  13. #813
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Znači nije to govorenje "ti" umjesto "ja" nešto jako jako problematično? Kad puno melje uvijek tak kaže, a kad polakše hoće reći, ispravno je. Mi ga uvijek zaustavimo i pitamo, kako kako. Pa ne znam dal da i dalje to radimo

  14. #814
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Znači nije to govorenje "ti" umjesto "ja" nešto jako jako problematično? Kad puno melje uvijek tak kaže, a kad polakše hoće reći, ispravno je. Mi ga uvijek zaustavimo i pitamo, kako kako. Pa ne znam dal da i dalje to radimo
    To je normalna faza, neka djeca ju usvajaju ranije, neka kasnije. Kao i sve drugo. Imali smo temu o tome...

  15. #815
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

  16. #816
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Puno hvala

  17. #817

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    20

    Početno Djete koje je napunilo 3 godine, a ne priča...-pomoc

    Molim vas pišite ako netko ima slična iskustva jer je ovo odavno postalo zabrinjavajuće. Dječak koji je napunio 3 godine i bas nista ne priča, ne pokazuje ni rukicama sto ga zanima, nikoga ne dozivljava. Mama mora stalno biti uz njega i sa njom se nekako sporazumijeva, baka ga uspije ponekad pricuvati ali ostali nitkoo.
    PS: dijete nije moje već od kumova

  18. #818
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj my sofia prvotno napisa Vidi poruku
    Molim vas pišite ako netko ima slična iskustva jer je ovo odavno postalo zabrinjavajuće. Dječak koji je napunio 3 godine i bas nista ne priča, ne pokazuje ni rukicama sto ga zanima, nikoga ne dozivljava. Mama mora stalno biti uz njega i sa njom se nekako sporazumijeva, baka ga uspije ponekad pricuvati ali ostali nitkoo.
    PS: dijete nije moje već od kumova
    Što kaže pedijatar?

    Da li su išli na kakvu dijagnostiku? (ERF, Suvag, neki privatni kabineti...)

    Da je u pitanju netko meni blizak, savjetovala bih da prvo porazgovaraju s pedijatrom, a onda dalje na dijagnostiku recimo na ERF - kabinet za ranu komunikaciju, ovdje: http://centar.erf.unizg.hr/index.php...ikaciju-o-nama

    Što ranije se ustanovi o čemu je riječ, bolje su šanse za potpunu rehabilitaciju. Budući da su ti u pitanju bliske osobe, reci im što misliš (vjerojatno to i njih muči, a možda ne znaju kome se mogu obratiti) i neka ih pedijatar uputi gdje mogu obaviti dijagnostiku u svom okruženju, jer nije svejedno da li im je bliže Zagreb, Split ili štajaznam Osijek... Problem neće nestati sam od sebe, a lakše je ako dobije pravo ime i ako dobiju upute stručnjaka što se može i treba činiti.

    Pišem ovo na temelju vlastitog iskustva, a takve stvari uvijek treba naglašavati roditeljima koji imaju dijete s poteškoćama: moj sin nije govorio do 2.5 godine, kad nam je teta u vrtiću rekla da nešto nije u redu i da joj se čini da ne čuje. Krenula je dijagnostika, terapija i dugotrajna rehabilitacija, ali do škole se sve toliko popravilo da nije morao u Suvagovu, nego je upisan u običnu redovnu školu. Danas je zdrav 17-godišnjak, učenik matematičke gimnazije, a njegovi rani problemi su davna prošlost.

    Ne znam ni približno o čemu se u ovom slučaju radi, raspon poremećaja može biti širok, uključivati razne struke (logoped, defektolog, liječnik) ali RANA INTERVENCIJA je jako važna da se djetetu omogući oporavak na primjeren način. Osim toga, roditeljima je također lakše. Poželi im sreću... Te stvari se često dugo rješavaju, ali što ranije počnu, ranije će dobiti pozitivan pomak.

  19. #819
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    ERF je nama rekao kad smo im se obratili da imaju listu cekanja od nekih 10ak mj tad

  20. #820
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    ERF je nama rekao kad smo im se obratili da imaju listu cekanja od nekih 10ak mj tad
    Da, znam.... ali postoje i alternative, postoji Suvag koji ima najbolju logopedsku dijagnostiku za poremećaje sluha i govora, postoje privatni logopedski kabineti i slično - evo samo jednog primjera: http://www.blazi.hr/kome-je-kabinet-namijenjen/

    Osim toga, iz vlastitog iskustva znam da je drugačije ako pedijatar nazove ERF i objasni kakva je situacija i zbog čega je hitno potrebna dijagnostika, nego ako roditelj sam hodočasti s uputnicom...

  21. #821

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    20

    Početno

    E sada ne znam baš točno nazive svega sto su obilazili, ali znam da stalno obilaze doktore i ispada da je sve ok, išli su u Osijek i tamo su nalazi u redu. Međutim poremećaj neki je i bilo bi super kada bi se rjesilo. Tek sada sa tri godine valjda se mogu provoditi razna testiranja ili sto već. Postoji li mogućnost ako je autizam u pitanju da se ipak izliječi.

  22. #822
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Totalno krivo. Rana dijagnostika i intervencija s provodi s vecim uspjehom od kasne. Samo lijecnici pedijatri najcesce nisu dovoljno upuceni kome slati dijete.

  23. #823

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    my sofia, ako dijete nije tvoje, ako ne znaš što su roditelji poduzeli točno, stvarno ne vidim zašto iznosiš probleme tuđeg djeteta na internetu.. ne razumijem zašto... Ako te zanima onako načelno je li autizam izlječiv, nije. Ima krasnih stranica o autizmu na netu...
    Ako su te roditelji zamolili da na internetu pokušaš pronaći neke korisne informacije, onda se raspitaj gdje su do sada dijete odveli, na koje su ga terapije uključili, pa se javi...

  24. #824
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    my sofia, vidim na drugoj temi da imaš 17 godina, lijepo je što želiš pomoći, ali to stvarno nema smisla, postoje odrasli koji se trebaju baviti pitanjem i koji vjerojatno već znaju puno više nego ti, ne može ti nitko ovdje na neviđeno dati koristan savjet

  25. #825
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Znači nije to govorenje "ti" umjesto "ja" nešto jako jako problematično? Kad puno melje uvijek tak kaže, a kad polakše hoće reći, ispravno je. Mi ga uvijek zaustavimo i pitamo, kako kako. Pa ne znam dal da i dalje to radimo
    Ja sam dobila od jedne logopedice savjet za to ti i ja da kad dijete kaže npr. "Ti ćeš se igrati." treba uzeti djetetovu ručicu i s njegovom ručicom po njegovim prsima izgovoriti "Ja ću se igrati.", a nekad i za sebe kad govorite s rukom po prsima tipa "Ja ću piti kavu." Mislim da ne treba ispravljati, nego dati primjer.

  26. #826
    pana ana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    3

    Početno

    Drage moje forumašice, molila bih vas samo savjet. Znači, sin mi ima 3 godine, govori mama, tata, auto, bus, baka, paka(patka), shvaća neke boje, ali jedine rečenice koje spaja su papa,vidimo se, pada kiša, ide bus... Sluh mu je u redu, psihijatrica je rekla da je širim granicama normale, logopedica je preporučila ranu intervenciju( Suvag na listi čekanja smo od 12 mj, tek smo 28). Sutra opet idemo psihijatru jer je počeo gurat drugu djecu, vikat, udarat, imat ispade bjesa... E sad, ja vidim da nešto nije u redu, on nas zove na igru, pokazuje sve i sve kuži, ali koncentaricija mu je jako jako slaba. Ima li netko tko je to sve prošao?

  27. #827
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Mi smo bili slični vama što se tiče jezika. Imamo 3,5g. Već smo otprilike 6 mjeseci u Suvagu kod logopedice, a prije toga smo išli privatno 6 mjeseci. Jezično smo jako napredovali i komunikacija je sve bolja. No kontakt očima i združena pažnja su još nedovoljno razvijeni, odnosno ovaj dio što govorite o koncentraciji. Čekajte na Suvag, isplati se. Sad su zaposlili još jednu logopedicu i neke logopedice otpuštaju neku djecu pa ćete možda doći prije na red. Ako imate mogućnosti, idite privatno na floortime ili ranu intervenciju dok čekate. Odlični su u Kabinetu Blaži. Barem da vam pokažu kako da radite s djetetom doma, to je najvažnije. Ide li vam dječak u vrtić?

  28. #828

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pisala sam već. Trenutno maleni ima 23 mjeseca i spontano govori sedam riječi, odgovara s da i ne. Bili kod četiri psihologa i tri logopeda i svi smatraju sve izuzev govora urednim. Razumije sve, ima kontakt očima, jako ziv, motorički napredan i već mjesecima s njim radimo mi kući po uputstvima logopeda. Ipak, ni jedna riječ nije spontano izgovorena već je sve usvojio uvjetovanjem, ponavljanjem... Ne uspijevam pronaći logopeda u mom kraju koji bi ga primio na terapiju, a meni se čini da bi nam terapija dobro došla. Ima li smisla voziti ga na terapiju sat i petnaest ili je taj razvoj dovoljan da i dalje čekamo? Tu nitko ne uzima dijete ispod tri godine bez neke jače dijagnoze...

  29. #829
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Po mome iskustvu, čekajte. Ne bih ni vodila dijete specijalistima prije 3.godine, cim išta prica i cim se razumijete. Oni odjednom progovore, kao da cekaju da budu sigurni da ce tocno pricati.
    No, tako sam ja sa svojom djecom, ne kazem da trebaju svi.

  30. #830
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mozda da se raspitas tko je u tvom kraju zavrsio specijalisticki studij za ranu intervenciju. Naime vecina odmahuje rukom na djecu ispod tri godine i tako gubis dragocjeno vrijeme.

  31. #831

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, marta, u tome i jest problem što takvog nema. Nema, pa nema.

  32. #832
    Mia_Lena avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    125

    Početno

    Moj je sa 23 mjeseca imao 4-5 rijeci. I onda odjednom sa 30 mjeseci propricao.
    Dajte mu jos malo vremena.

  33. #833
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    I moj je s 2 godine na testiranju zaostajao godinu dana. Malo prije 3.rodendana je krenulo i stvarno ne zaostaje vise

  34. #834
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Zasto ga ne odvest dva ili tri puta na tu sat i petnaest udaljenu terapiju pa onda odluciti sto dalje s ton logopedicom? Bolje uraniti nego zakasniti, a i ti ces se mirnije osjecati, ako ti netko zaista strucan kaze ima li ili nema problema, i, ako ga ima, kako vjezbati s njim. Meni osobno to ne djeluje zabrinjavajuce, al pregled strucnjaka nece skodit

  35. #835
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Moja je sa 23 mj pričala tako jedva sedam riječi, sa 24 mj sam na moje poticanje uspjela izvući iz nje taman 50 koliko prema priručnicima u toj dobi mora imati, haha. Sada nadomak tri godine slaže rečenice od pet ili šest riječi. Dosta riječi je neispravno (l, r, č) i vjerujem da ćemo morati logopedu (kao što sam i ja išla). Casa, dajte djetetu još šest mjeseci.

  36. #836

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa bili smo kod tog strucnjaka... I zena nam rekla da s obzirom na vožnju odlucimo ima li nam to smisla te da terapija u toj dobi ispod dva tri puta tjedno nema puno smisla. Vožnja je problem jer dijete nije presretno u vožnji pa bismo trebali svaki put uraniti bar sat vremena kako bi dijete na terapiji bilo suradljivo. A onda se treba vratiti kuci. To je cirka 4 i po 5 sati relativne neugode djetetu za 45 min terapije i tako tri puta tjedno. Da smo blize, zena savjetuje terapiju, ovako, odluku prepusta nama. Blizeg terapeuta ne nalazimo od 9. mjeseca.

  37. #837
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Da, nije jednostavno. A sto strucnjakinja smatra? Jeste s njom pricali koliko je ok jos cekat da se govor sam razvije?

  38. #838

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pisala sam već. Trenutno maleni ima 23 mjeseca i spontano govori sedam riječi, odgovara s da i ne. Bili kod četiri psihologa i tri logopeda i svi smatraju sve izuzev govora urednim. Razumije sve, ima kontakt očima, jako ziv, motorički napredan i već mjesecima s njim radimo mi kući po uputstvima logopeda. Ipak, ni jedna riječ nije spontano izgovorena već je sve usvojio uvjetovanjem, ponavljanjem... Ne uspijevam pronaći logopeda u mom kraju koji bi ga primio na terapiju, a meni se čini da bi nam terapija dobro došla. Ima li smisla voziti ga na terapiju sat i petnaest ili je taj razvoj dovoljan da i dalje čekamo? Tu nitko ne uzima dijete ispod tri godine bez neke jače dijagnoze...
    Moj mlađi je bio kao tvoj, osim onog "jako živ" (bio je prosečno aktivan, ali se meni činio miran naspram hiper starije), isto kod svih stručnjaka sve uredno osim govora, čak su ga po svemu ostalom procenjivali za naprednog.
    Ugl. sa 2,5 g se pojavilo 100 reči za mesec dana, pa još 100-200 reči i prve rečenice idućeg meseca...Jednostavno smo ga konačno nagovorili da počne da izgovara sve što je odavno znao a nije hteo da govori. Ali, on je imao jaku upalu uha sa 2 godine, i ima malo nepravilan zagriz zuba, jezik mu je stalno "bežao" između zuba kod s, z, i c, a neke glasove dugo nije izgovarao, tako da je sa 4 god. išao kod logopeda i većinom je ispravio izgovor, osim malo "mekšeg" č i dž.
    Ni nama logoped dugo nije bio blizu niti lako dostupan, tako da razumem tvoj problem. S obzirom da svi stručnjaci tvrde da je sve ostalo uredno, ja bih sačekala još 6 meseci.

  39. #839
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bili smo kod tog strucnjaka... I zena nam rekla da s obzirom na vožnju odlucimo ima li nam to smisla te da terapija u toj dobi ispod dva tri puta tjedno nema puno smisla. Vožnja je problem jer dijete nije presretno u vožnji pa bismo trebali svaki put uraniti bar sat vremena kako bi dijete na terapiji bilo suradljivo. A onda se treba vratiti kuci. To je cirka 4 i po 5 sati relativne neugode djetetu za 45 min terapije i tako tri puta tjedno. Da smo blize, zena savjetuje terapiju, ovako, odluku prepusta nama. Blizeg terapeuta ne nalazimo od 9. mjeseca.
    s obzirom na sve ovo, ja bih pričekala koji mjesec
    Em kroz par mjeseci možeš primijetiti veliki napredak, kao što su gore ljudi spominjali, a takvo je i moje iskustvo (mene je tješilo što sam ja, iako mi mala nije govorila nijednu jedinu riječ, imala dojam da mi stalno komuniciramo)
    Em se može smanjiti i nelagoda oko vožnje

    ovako kako opisuješ, mislim da bi dijete vrlo brzo tu terapiju povezalo sa neugodom oko puno vožnje i dobila bi otpor koji bi ti otežao dalji rad

  40. #840
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Iz moje perspektive 7 rijeci je dosta. Moje su krenule od 24 mjeseca, do tad 2-3 rijeci. S druge strane znam dijete koje je s dvije i po krenulo na obradu i logopedu jer nije govorilo ni jednu rijec.

  41. #841
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, marta, u tome i jest problem što takvog nema. Nema, pa nema.
    U ovoj dobi rano je za terapiju, ali nije rano za poticanje govorno jezičnog razvoja. Probaj si pomoći s literaturom - potraži dostupne knjige Renate Rade (ona je radni terapeut u Suvagu) pa vidi da li možeš nešto "u kućnoj radinosti". Evo, ovako mi je najbrže postaviti popis literature - link je na bazu iz knjižnica (a i ne treba kupiti svaku knjigu) - http://katalog.kgz.hr/pagesResults/r...C+Renata&xm0=1


    Ako te baš jako brine, probaj iskoristiti ovo što si našla privatno - ne za terapiju (rano je) nego za povremeno savjetovanje i upute što raditi dalje. Ja sam išla sa starijim svakih 6 mjeseci od njegove 2.5 godine, a na terapiju tek negdje s nepune četiri.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.03.2018. at 08:34

  42. #842
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Moji veliki su počeli nešto smisleno govoriti tek iza dve godine,a najstariji je s manje od dve i pol znal zeko i potočić a cijelog ko i Očenaš.
    Klinac je u dobi od dve godine bio u fazi pa pa pa,sve mu je bilo pa pa ovisno kako dugo traje bez obzira jel to idemo van,idemo jest,cipela ,šlapa ili kapa

  43. #843

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma ja imam stručnjaka koji me savjetuje i koji mi kaze da nije prerano za terapiju te da je terapija dobrodošla ali da s obzirom na putovanje odlucimo sami. I nije problem u privatno ili preko hzzo, nego u tome da strucnjaka blize nema. Mi kuci vec vjezbamo mjesecima... I ide ti naprijed, ali sporo... Sporije od očekivanja i mene i stručnjaka. Svugdje gdje smo bili, dijete ostavlja dojam da riječi samo što nisu krenule i tako dulje od 6 mjeseci. A riječi ne kreću.
    I znam, znam, trebali bismo se mi opustiti... Ali ne ide nam baš to opuštanje jer ako ime jednog brata ne ponovim s njim dva dana, on ga vise ne zove imenom nego uuuu.
    Posljednje uređivanje od casa : 16.03.2018. at 09:41

  44. #844

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    To ti je cost -benefit računica.
    Ako ćeš se ti osećati bolje i smirenije, pa probaj, odvedi ga na nekoliko terapija ako možeš tako da dogovoriš, vidi kako će dete sarađivati, pa onda odluči dalje.
    Ja i dalje mislim da ni 2,5 godine nije prekasno za terapije, naročito sa detetom sa kojim se stalno radi kod kuće.
    A svaki stručnjak će u načelu radije preporučiti akciju nego čekanje, pre svega da bi "pokrio" sebe i ne bi odao utisak nekoga ko ništa ne preduzima.

  45. #845
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Luni recimo nista nije pomogla terapija s 2.5 godine, ali s 3.5 jeste, i to veoma znacajno. Ona je do 3 govorila pa skoro nista, a nakon toga je postepeno usvajala govor i do 5.5 dosla na prosecan nivo.

  46. #846
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Kli kli a kolko jezika je trebala pričat jel samo srpski,jel samo eng. Ili oboje

  47. #847
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    To ti je cost -benefit računica.
    Ako ćeš se ti osećati bolje i smirenije, pa probaj, odvedi ga na nekoliko terapija ako možeš tako da dogovoriš, vidi kako će dete sarađivati, pa onda odluči dalje.
    Ja i dalje mislim da ni 2,5 godine nije prekasno za terapije, naročito sa detetom sa kojim se stalno radi kod kuće.
    A svaki stručnjak će u načelu radije preporučiti akciju nego čekanje, pre svega da bi "pokrio" sebe i ne bi odao utisak nekoga ko ništa ne preduzima.
    Ja sam u zadnje vrijeme stekla potpuno suprotan dojam. Znači odmahivanje rukom i prerano je, čekajte.

  48. #848
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Luna nije koristila ni jedan jezik, i nikad nije uspela ni razumeti ni govoriti srpski, samo engleski. Moj licni utisak je da ona prosto nije verbalni tip, i to mi se na neki nacin pokazuje kao tacno kroz njeno iskustvo u skoli. Sad ima 6 godina i 3 meseca, i za pola godine u K je naucila da cita i pise (nikakvih naznaka bilo kakvog odstupanja), u matematici je predobra (ja recimo uzivam raditi s njom), a fina motorika joj se isto odlicna. Smirena je kad radi, sistematicna, ma bas ono uzivancija. Moj muz je slican, a s njim sam prosla ucenje boljeg engleskog od kad smo se preselili, i sad zaista razumem sta znaci kad nekom verbalno izrazavanje prosto nije primarno (ni u razmisljanju niti u komunikaciji). Muz je isto kasnije progovorio, mozda malo ranije od Lune (cca par meseci), ali ona je def vise fizicki aktivna nego on kad je bio dete. Hocu reci, postoje i individualne razlike medju ljudima i nekad je razvoj prosto manje linearan u odnosu na neku srednju liniju.

  49. #849
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Ima li netko iskustvo sa Slavom Raškaj? Otvara nam se mogućnost da dobijemo logopedicu 2 X 30min u Slavi Raškaj.

    U Suvagu (koji jako cijenim) mi kažu da više nema potrebe za logopedskim radom, nego gurati ju među djecu, da tako dalje usvaja jezik.

  50. #850

    Datum pristupanja
    Jul 2022
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav maca kako je vase dijete danas ?

Stranica 17 od 17 PrviPrvi ... 7151617

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •