Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
Više puta sam primijetila u bilježnicama moje djece da učiteljice ispravljaju točno ili ne ispravljaju netočno. I njima se događa da nešto ne znaju.

pozdrav! ja sam učiteljica, počela sam raditi prije godinu dana, i ovo je istina! ne biste vjerovali s kakvim (ne)znanjem dolazimo u školu! prvi puta sam sada u drugom razredu i upravo obrađujem sa učenicima nastavnu jedinicu SLOG. ostala sam zbunjena. u udžbeniku piše da NAJČEŠĆE riječ ima onoliko slogova koliko i otvornika. dok sam kod kuće radila pripremu, sve mi je izgledalo jednostavno, sve dok nismo to počeli obrađivati na satu i dok jedan učenik nije predložio da rastavimo riječ AUTOBUS. ja uvijek priznam učenicima kad nešto ne znam, i kažem da ću provjeriti kod kuće pa ću im dan kasnije dati odgovor. tako sam i napravila.

ako se dobro sjećam, na faksu nije bilo nikakvih problema oko rastavljanja na slogove vjerojatno zato jer su nam uvijek davali jednostavne riječi i nitko nas nije upozorio na iznimke. o diftonzima prvi puta čujem, i sad sam pročitala na wikipediji što je to.

evo, na forumu sam, i uz pomoć wikipedije došla do odgovora na učenikovo pitanje: AU-TO-BUS.
sutra ću im s lakoćom to objasniti, a oni neće izgubiti sigurnost i povjerenje u mene jer sam bila iskrena, i ispunit ću obećanje i sutra im reći odgovor.

no, žalosno je što (pretpostavljam po činjenicama koje sam pročitala na forumu) većina učiteljica to ne radi, nego jednostavno stavi kvačicu kad učenik npr. rastavi a-u-to-bus, ili jednostavno ne stavi niti kvačicu niti minus kad nije sigurna. ja svojim učenicima uvijek sve iskreno kažem, pa nisu učiteljice sveznalice i ja sam normalan čovjek, i jednostavno se nikada prije nisam upoznala s diftongom

drugi primjer: u udžbeniku piše: u imenima naseljenih mjesta sve riječi se pišu velikim početnim slovom, osim riječu u i na. sve je išlo po planu, no drugi dan mi marija dolazi u školu i kaže: učiteljice, i riječ KOD se piše velikim slovom, mama mi je rekla. znači sad ta mama možda misli da ja to ne znam (to znam ) to ne znači da ja to ne znam, nego mi piše u planu da učenici u toj dobi trebaju naučiti samo to, nema smisla da ja sad njima objašnjavam da se malim slovom pišu veznici i prijedlozi u višim razredima se uči više.

hvala ljudima koji su mi razjasnili au-to-bus pozdrav!!