Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 97

Tema: Slo-go-vi

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno Slo-go-vi

    nejdu mi baš, ne kužim, ne čujem to. za početak mi hitno treba kako se rastavi vozač autobusa, vo-zač znam, ali autobusa??

    na što se gleda kad se riječ rastavlja, da ima po jedan samoglasnik bar? ili se samo treba dobro 'čuti'? ili što? pliz pomoć

  2. #2
    ewa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    1,018

    Početno

    au-to -bu-sa, mislim da je tako, ja sam to uvijek radila po sluhu

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    a-u-to-bu-sa.
    Probaj udarati ritam, moža ti bude prirodnije.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Slog mora imati samoglasnik. Sam samoglasnik može biti slog, sam suglasnik ne može. Zato je vo-zač, a ne vo-za-č. Na-dam se da je jas-ni-je. ("jas-ni-je" : najčešće dva suglasnika, jedan do drugog, nisu i istom slogu)
    Ovo je ono čega se sjećam iz svoje škole. Nadam se da će ti se javiti mama školarca sa svježim i iscrpnijim znanjem.
    Sretno
    Posljednje uređivanje od sne : 18.11.2010. at 10:55

  5. #5
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    onda se drvo ne rastavlja? jer kaže dijete da im je učiteljica rekla da samo riječi sa tri slova idu u komadu

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    dr-vo
    U ovoj varijanti "r" glumi samoglasnik. I to je uvijek slučaj kada, kao u ovom primjeru, "r" stoji između dva suglasnika, a samoglasnika nema.
    Posljednje uređivanje od sne : 18.11.2010. at 11:07

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Mislim da se drvo može rastaviti kao dr-vo jer 'r' specifično nekad može imati funkciju samoglasnika, a osim toga u drugom slogu stoji 'o'.
    Zato se prst ne može nikako rastaviti.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    dr-vo
    mr-va
    kr-va-vo
    pr-lja-vo

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Da, prst ne može. Ali je zato pr-sti-ma.

  10. #10
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    hvala cure, mislim da ću je još ovdje javljati

  11. #11
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    A stan? ja bi rekla da se ne rastavlja

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Moze li mi netko rastaviti rijec amerika na slogove

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj marija1234 prvotno napisa Vidi poruku
    Moze li mi netko rastaviti rijec amerika na slogove

    a-me-ri-ka

  14. #14
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Stan je jednosložna riječ i ne može se rastaviti.
    Posljednje uređivanje od vikki : 18.11.2010. at 11:21

  15. #15
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Koliko ima otvornika, toliko ima slogova.
    Naravno, treba paziti i na slogotvorno R.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Otvornik je, pretpostavljam, samoglasnik?

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa Vidi poruku
    Otvornik je, pretpostavljam, samoglasnik?
    Uf, otvornik, koje to asocijacije budi

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Moram priznati da da .
    Sada sam ga malo proguglala i upoznala se sa spomenutom umotvorinom hrvatskog jezika.
    Jednoga dana, a taj se dan neumoljivo probližava, ništa djetetu neću u školi moći pomoći
    Posljednje uređivanje od sne : 18.11.2010. at 14:21

  19. #19
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ima otvornika, toliko ima slogova.
    Naravno, treba paziti i na slogotvorno R.

    Jel' samo r slogotvorno?

  20. #20
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    I -n i -l su slogotvorni: njutn, bi-ci-kl, mo-no-kl...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Jel' se rastavlja au-to-bu-sa ili a-u-to-bu-sa?

    Dakle au- ili a-u-... i zašto? Hvala.

  22. #22
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    a-u-to-bu-sa
    Ovako. Koliko samoglasnika toliko slogova u principu (ako se dobro sjećam).

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Riječ "autobus" je zgodno trik pitanje.
    Da, dva su samoglasnika jedno pored drugog.
    Ali ako rastavljamo riječ u slogove, zbog prelaska u novi red, mislim da bi bilo pravilnije au-tobus.
    Mene su u školi učili da nikada jedno slovo ne ostaje, odnosno ne ide samo u novi red.

    Samo, to ne znači da je isto pravilo i danas točno.
    Puno se toga promijenilo, novi nazivi, nova pravila ...

  24. #24
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su u školi učili da nikada jedno slovo ne ostaje, odnosno ne ide samo u novi red.
    Može biti da je ovo točno, nemam pojma, onda ne bi išlo a-utobusa u novi red.

  25. #25
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel' se rastavlja au-to-bu-sa ili a-u-to-bu-sa?

    Dakle au- ili a-u-... i zašto? Hvala.
    Rastavlja se au - to - bu - sa, jer je au diftong i ne može se razdvajati.

  26. #26
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Rastavlja se au - to - bu - sa, jer je au diftong i ne može se razdvajati.
    Uf, to sam zaboravila

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Rastavlja se au - to - bu - sa, jer je au diftong i ne može se razdvajati.
    Viš, viš, zato sam pitala. I ja bih uvijek rastavila au-to-bu-sa (tak je i u španjolskom, mislim).

    Hvala!

  28. #28
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Jedno je rastavljanje na slogove, a drugo prelazak u novi red, iako se pravila rastavljanja na slogove odnose naravno i na prelazak u novi red.

    1. rastavljanje na slogove: a-u-to-bu-sa

    2. novi red: a-utobusa, au-tobusa, auto-busa i autobu-sa

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Kako znamo što je diftong, tj. kad su dva samoglasnika koji stoje jedan do drugog diftong?
    Kako se rastavlja trauma?

  30. #30
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    tra-u-ma, sigurno ne trau-ma

  31. #31
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    U principu je pravilo kod slogova da ne budu teški za izgovor, znači rastavljeni dijelovi bi morali biti takvi da njima može započeti ili završiti neka riječ.
    Primjeri: pred-sta-va, a ne pre-dsta-va (nijedna riječ ne može započeti ili završiti s -dsta, ali može sa -sta)
    hr-vat-ski, a ne hr-vats-ki (nema riječi koja počinje ili završava s -vats)
    si-gur-no, a ne si-gu-rno (isto, nema riječi koja počinje s -rno)

  32. #32
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja bih rekla da je trau - ma. To je isto grčka riječ s diftongom.

    Slično: Eu - ro - pa, Klau - di - ja, eu - ta - na - zi - ja, nau - ti - čar.

  33. #33
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Nemam pojma, morat ću provjeriti, no mislim da nije trau-ma, bez obzira na diftonge. Diftong je, recimo i -ie, nekad liep, danas lijep, i rastavlja se li-jep. Uostalom, u neko se doba dogodila monoftongizacija pa je npr. -eu i -au postalo -u, -il i -ir postali su tako slogotvorni -l i -r itd. Ne mogu se sjetiti konkretnih primjera, dobro bi došao netko tko je ostao u teoriji, a riječi, često podrijetlom iz grčkoga, bez obzira na diftonge, pretpostavljam da su se prilagodile hrvatskom slogotvornom sustavu. Govorim sad po osjećaju i sjećanju, možebit da se varam.

  34. #34
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Zapravo, pretpostavila sam da ima razlike u rastavljanju na slogove između dvoglasa koji se čitaju kao jedno slovo (Goe-the, Coe-tzee) i onih koji se, iako diftonzi, izgovaraju kao dva glasa (trauma, veoma, pseudo- itd.).

  35. #35
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Provjerila sam s kolegicom koja je u nastavi, Zdenka je u pravu (ne znam sad kako u osnovnoj školi to objašnjavaju, je li klincima komplicirano), no diftonzi se ne rastavljaju, iako ih uče pravilu koliko samoglasnika, toliko slogova. Također, lijep je jednosložna riječ (zbog diftonga ie).

    Hvala, Zdenka, naučih nešto

  36. #36
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sve što sam znala (ili mislila da znam) - pade u vodu!

    volim ovakve topice, uvijek nešto novo naučim.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Da. Lijepo je to i zabavno ovako rekreativno, ali ajd sad ti pomozi djetetu u školi.

    Ako su u pitanju diftonzi i grčki korijeni, zašto se to uči u 2. ili 3. razredu osnovne? Očito se ne može dobro i potpuno objasniti na razini jedan slog-jedna samoglasnik (pardon, otvornik!).

  38. #38
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Da. Lijepo je to i zabavno ovako rekreativno, ali ajd sad ti pomozi djetetu u školi.

    Ako su u pitanju diftonzi i grčki korijeni, zašto se to uči u 2. ili 3. razredu osnovne? Očito se ne može dobro i potpuno objasniti na razini jedan slog-jedna samoglasnik (pardon, otvornik!).
    Uče ih zato što se radi o kroatiziranim riječima koje su im potrebne. Moraju razvijati sluh za to i pomalo učiti pravila.

  39. #39
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Znaš da nemamo pravila bez iznimaka, a iznimkama ih valjda kasnije uče. Moram priznati da se ne sjećam ovoga s diftonzima uopće iz škole, ni osnovne, ni srednje, niti s faksa, nekako mi je promaklo. Kako to djeci objašnjavaju u OŠ, ne znam.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Ja također, uvijek puno naučim na ovakvim temama, a ponečeg se, bogme i prisjetim.
    Ono što su mene učili je sljedeće :
    - rastavljanje riječi na slogove služi upravo zbog prelaska u novi red (ne jedno je jedno, drugo je drugo, a jedno može služiti i drugome)
    - samo slovo ne može biti slog, bilo samoglasnik ili suglasnik (ovim samu sebe korigiram iz jednog prethodnog posta), jer, opet ja "kao pijan oko plota", samo slovo nećeš nikada ostaviti niti prenijeti u novi red.
    Ne sjećam se pojašnjenja za grčke korijene i diftonge, pogotovu ne iz osnovne škole, a o drugom razredu da i ne govorim, ali ovo prethodno što sam napisala može biti jednostavnije objašnjanje koje bi osmogodišnjak ili desetogodišnjak mogao shvatiti.
    Zato mi je jako drago kada čitam mame školaraca koje su u tijeku zbivanja, ili naprosto, mame koje nikada nisu izašle iz tijeka zbivanja, kao ja.

    vikki, hvala i tebi što si provjerila i javila nam što je točno. Jedno je raditi po osjećaju, a drugo kada ti netko stručan to potvrdi.
    Nisam znala da je riječ "lijep" jednosložna. Rođena sam i 30 godina živjela na području ekavice. I imam tu teškoća sa jekavicom, priznajem. "Lep" jeste jednosložna riječ, ali bih lijep začas podijelila u li-jep.

    Sada bih se još vratila na učiteljicu sa početka priče koja je djeci rekla da "samo riječi od tri slova idu u komadu", odnosno, da su jednosložne. Je li zaista tako rekla, ili je dijete krivo zapamtilo?

  41. #41
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa Vidi poruku
    Sada bih se još vratila na učiteljicu sa početka priče koja je djeci rekla da "samo riječi od tri slova idu u komadu", odnosno, da su jednosložne. Je li zaista tako rekla, ili je dijete krivo zapamtilo?
    Ne, to sam ja njega krivo shvatila, kaže da im je rekla da se riječi od tri slova ne rastavljaju, a ne da se 'samo riječi od tri slova ne rastavljaju'

    mi smo na kraju rastavili a-u-to-bu-sa i bilo je dobro!?!

  42. #42
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Više puta sam primijetila u bilježnicama moje djece da učiteljice ispravljaju točno ili ne ispravljaju netočno. I njima se događa da nešto ne znaju.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Više puta sam primijetila u bilježnicama moje djece da učiteljice ispravljaju točno ili ne ispravljaju netočno. I njima se događa da nešto ne znaju.
    X

    Previše puta.

    Učim dijete kako se treba služiti pravopisom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.11.2010. at 21:45

  44. #44
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Kupila bih neki stvarno dobar pravopis, imate možda preporuku koji?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Što napravite u takvim situacijama? Mislim, objasnite djetetu da je učiteljica pogriješila slučajno, ili? Da učiteljica ne zna?
    Da li je bilo situacija gdje dijete kaže učiteljici :Ali moja mama kaže da je ovako i da ste vi pogriješili! Ili : Moja mama kaže da vi to ne znate!
    Ili možda odete osobno porazgovarati sa učiteljicom...

    Mislim da su to jako delikatne situacije, naravno, ovisno o učiteljici i njenom stvarnom znanju. Rijetko su ljudi koji zaista znaju svoj posao tako sujetni da ne priznaju svoju pogrešku ili da ne primaju savjet sa strane.

    Ja osobno, ne bih voljela da dijete izgubi povjerenje u učiteljicino znanje i u njen autoritet. Mislim da je njena uloga u njihovim velikim malom životima iznimno velika, da ne kažem kako i dan danas pamtim svoje učiteljice i koliko mi je njihovo mišljanje i odobravanje bilo važno tada i još dugo kasnije.

    Nažalost, svjedočila sam u svojoj užoj obitelji mnogobrojnim situacijama u kojima "učiteljica nema pojma!" .... koje su se kasnije nastavile na "nastavnik, profesor nema pojma" .... i rezultirale sa onim katastrofalnim "što će meni škola".

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Volim ovakve teme

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    6

    Početno ah ti učitelji :)

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Više puta sam primijetila u bilježnicama moje djece da učiteljice ispravljaju točno ili ne ispravljaju netočno. I njima se događa da nešto ne znaju.

    pozdrav! ja sam učiteljica, počela sam raditi prije godinu dana, i ovo je istina! ne biste vjerovali s kakvim (ne)znanjem dolazimo u školu! prvi puta sam sada u drugom razredu i upravo obrađujem sa učenicima nastavnu jedinicu SLOG. ostala sam zbunjena. u udžbeniku piše da NAJČEŠĆE riječ ima onoliko slogova koliko i otvornika. dok sam kod kuće radila pripremu, sve mi je izgledalo jednostavno, sve dok nismo to počeli obrađivati na satu i dok jedan učenik nije predložio da rastavimo riječ AUTOBUS. ja uvijek priznam učenicima kad nešto ne znam, i kažem da ću provjeriti kod kuće pa ću im dan kasnije dati odgovor. tako sam i napravila.

    ako se dobro sjećam, na faksu nije bilo nikakvih problema oko rastavljanja na slogove vjerojatno zato jer su nam uvijek davali jednostavne riječi i nitko nas nije upozorio na iznimke. o diftonzima prvi puta čujem, i sad sam pročitala na wikipediji što je to.

    evo, na forumu sam, i uz pomoć wikipedije došla do odgovora na učenikovo pitanje: AU-TO-BUS.
    sutra ću im s lakoćom to objasniti, a oni neće izgubiti sigurnost i povjerenje u mene jer sam bila iskrena, i ispunit ću obećanje i sutra im reći odgovor.

    no, žalosno je što (pretpostavljam po činjenicama koje sam pročitala na forumu) većina učiteljica to ne radi, nego jednostavno stavi kvačicu kad učenik npr. rastavi a-u-to-bus, ili jednostavno ne stavi niti kvačicu niti minus kad nije sigurna. ja svojim učenicima uvijek sve iskreno kažem, pa nisu učiteljice sveznalice i ja sam normalan čovjek, i jednostavno se nikada prije nisam upoznala s diftongom

    drugi primjer: u udžbeniku piše: u imenima naseljenih mjesta sve riječi se pišu velikim početnim slovom, osim riječu u i na. sve je išlo po planu, no drugi dan mi marija dolazi u školu i kaže: učiteljice, i riječ KOD se piše velikim slovom, mama mi je rekla. znači sad ta mama možda misli da ja to ne znam (to znam ) to ne znači da ja to ne znam, nego mi piše u planu da učenici u toj dobi trebaju naučiti samo to, nema smisla da ja sad njima objašnjavam da se malim slovom pišu veznici i prijedlozi u višim razredima se uči više.

    hvala ljudima koji su mi razjasnili au-to-bus pozdrav!!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    6

    Početno

    greška zbog brzog pisanja, ispravak: ...i riječ KOD se piše malim slovom, mama mi je rekla.

  49. #49
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    O diftonzima i rastavljanju na slogove nisam uspjela naći ništa ni u jednome od pravopisa, gramatika i savjetnika koje imam (Babić-Moguš, siva gramatika, plavi savjetnik, Anić...). Ako netko zna gdje bi se moglo naći nešto o tome, rado bih da me uputi.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    O diftonzima i rastavljanju na slogove nisam uspjela naći ništa ni u jednome od pravopisa, gramatika i savjetnika koje imam (Babić-Moguš, siva gramatika, plavi savjetnik, Anić...). Ako netko zna gdje bi se moglo naći nešto o tome, rado bih da me uputi.
    Ovo bi i mene zanimalo, jer literatura kojom sam se služila je prastara (Rosandić-Silić: Osnove fonetike i fonologije - to je udžbenik + rb za srednje škole, a kasnije Osnove morfologije i morfostilistike istih autora - mislim da je tu bilo o rastavljanju na slogove, ali budući da tu knjigu nisam imala u ruci već više od 20 godina, ne mogu biti sigurna).

    Inače, da vratimo topic na početak - djeca u nižim razredima osnovne škole uče rastavljanje na slogove po osjećaju i sluhu. Mislim da je sve drugo za njih previše. Može im se reći da u većini slučajeva vrijedi "koliko samoglasnika - toliko slogova" ali to nije matematika gdje je 2+2=4, mnoga pravila imaju iznimke. (Moji sinovi naučili su to po sluhu, iako ponekad zabrazde, ali to nije neka strašna stvar... )
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.11.2010. at 11:42

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •