Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Žalfija u trudnoći???

  1. #1
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno Žalfija u trudnoći???

    Nadam se da će se nači neko stručan da mi razjasni nedoumicu...
    Naime, u 14. sam sedmici trudnoće i imam upalu sinusa, sa tendencijom da se spušta ka ždrijelu. Ništa neobično za ovo doba godine. Do sada sam ovakve situacije liječila bilo antiboticima, bilo ispiranjem čajem od žalfije, ukapavanjem ulja ćurekota, limunom i sl.

    E sad, na internetu nadjoh da se žalfija nikako ne smije koristiti u trudnoći (ali nije naglašeno da li se ne smije piti ili nikako koristiti ni za ispiranje, mada mi to nije previše logično). Na drugom sajtu nađem podatak da je čaj od žalfije dobro piti jer sprječava pobačaj! I hajd sad budi pametan.

    Ima li neko stručno utemeljenje bilo kojeg od ova dva stava? Da znam kako da se postavim

  2. #2
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Nisam baš stručna, ali mislim da ti se od ispiranja grla bez da piješ ne bi trebalo ništa dogoditi.
    Inače, u većim količinama žalfija/kadulja može izazvati grčenje abdominalnih mišića i pobačaj. Ne nužno, ja sam je vjerojatno i pila jer sam kasno otkrila trudnoću, a popila sam i neke čajeve na kojima je čak stajalo da ga ne bi trebale piti trudnice (sa sličnim učinkom), ali srećom sve je dobro prošlo.
    Ukratko ne preporuča se. Ovo je inače prvi put da čujem da spječava pobačaj
    Žalfiju sam inače znala piti jer potiče menstruaciju, a ja imam preduge cikluse.

    Ima i mišljenja da je se ne bi trebalo uopće piti jer ima neke toksične spojeve. Ali dok sam to doznala već sam popila hektolitre i još sam živa.
    evo još par linkova s foruma
    http://forum.roda.hr/threads/36769-K...kadulja+salvia
    http://forum.roda.hr/threads/30861-k...kadulja+salvia
    http://forum.roda.hr/threads/7783-Ka...kadulja+salvia
    u poslijednjoj temi ima i nešto o tome da sprječava sklonost pobačaju, ali kako shvaćam ako se pije prije začeća

  3. #3
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    evo...prepisujem iz Ašića..on je meni nejmjerodavniji autor..i za sad sam živa i zdrava...i trudna pri kraju već drugi put....

    "Kadulja je ljekovita i za ženske bolesti: liječi bijelo pranje, otklanja sklonost pobačaju, pomaže u mijeni. Majke koje doje neka piju taj čaj kad odbijaju dijete. I trudnicama će koristiti popiju li po dvije šalice toga čaja na dan."
    ..."Izuzetnu ljekovitost kaduljeizražava stara rimska izreka: Zaprijeti li smrt, po kadulju u vrt"

    Eto, dakle..ispiranje grla mislim da nikako ne može odmoći...

  4. #4
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Blackberry, iz koje je to godine?

  5. #5
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja sam ispirala slanim čajem od žalfije sve i najmanje grlobolje čitavu trudnoću i dojilački staž, kad nisam uzimala medikamente. Mislim da ispiranje ne ostavlja količinu koja može štetiti.

  6. #6
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    misliš da sam zastarjelih spoznaja, ha?

    kažem...meni je on zakon kad su biljke u pitanju...i za sad smo si ok ....
    ali...evo....meni nisu bitne kliničke studije...ali onome kome jesu....iz jedne novije knjige...
    ograničenja u primjeni - listove kadulje ili njihove pripravke ne valja uzimati iznutra tijekom trudnoće jer za to nema dovoljno znanstvenih spoznaja. budući da kadulja slabi stvaranje mlijeka, dojilje je ne bi smjele uzimati u većim količinama.
    to je sve od ograničenja...
    tako da ispiranje grla je u biti bezopasno....a čaj..kako tko hoće....

    evo i znanstveno potvrđene primjene:
    - pri funkcionalnim poremećajima želučano-crijevnog trakta
    - pri prekomjernom znaojenju
    - pri upalama želučane sluznice
    -pri upalama sluznice ždrijela
    - eterično ulje djeluje protiv bakterija, triterpenska ursolna kiselina sprečava upale a trjeslovine stežu ranjenu kožu...

    to je potvrđeno u kliničkoj studiji. Naravno da je kod Ašića malo duži popis primjena i djelotvornosti...

    Kako sam ja shvatila nije dokazano da je štetno..nego ništa nije dokazano..ili?

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Zapravo za puno bilja nema dovoljno znanstvenih spoznaja pri korištenju u trudnoći, pa se dosta biljnih čajeva ne preporuča čisto iz predostrožnosti. Recimo ja sam pila mentu, a kasnije sam negdje čula da se ni to ne preporuča, pa sam bila zbilja Ali opet, nikakvih posljedica nisam imala.
    Ali kadulja ima utjecaja na menstruacijski ciklus, i znam da meni može potaknuti menstruaciju. Pa mi je s te strane prilično logično što se ne preporuča u trudnoći. Ali istina, ima dosta kontradiktornih mišljenja u toj biljci.
    Inače jedan od mojih najdražih začina i u manjim količinama neće štetiti, a ispiranje usta sigurno nije opasno.

  8. #8
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Hvala na brzim odgovorima. Otprilike sam i ja racunala da od ispiranja ne moye nista biti, posebno jer me spasavalo u proteklih sedam dana. Osjecala sam vidno poboljsanje neposredno nakon ispiranja. Sad je bolje hvala Bogu.

  9. #9
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    zanimljivo mi je...baš sad gledam...gotovo za svaku biljku Ašič ima neki OPREZ...čak i za kamilicu, a kod kadulje niti jedan..eto...

    je istina za menstruaciju...ali npr i stolisnik služi za regulaciju i to i prejake i preslabe i izostanak...ono...dovodi u red...nema veze kakva je...i niti za njega ne piše da ne smije u trudnoći...što je npr kod vrbine kore baš striktno naglašeno...ma ne znam...svako treba po svom nekom nahođenju...
    ja se biljaka ne bojim baš pretjerano...

    evo, on metvicu i trudnoću ne spominje...samo naglašava da je općenito nesmjemo pretjerano uzimati jer bi loše djelovala na srce.
    a i u zelenoj ljekarni..ovoj novijoj knjizi...ništa ne spominju trudnoću kao ograničenje

  10. #10
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Ja bih na ovo rekla da je kadulja totalno kontraindicirana trudnoći i da argumenti poput: meni nije bilo ništa nisu sigurni niti mjerodavni.
    Stara literatura također, bez referenci n a farmakopeje i provjerene podatke, analize eteričnog ulja i slično.
    Kadulja je kao prvo estogenu slična, tj ima fitokemikalije koje su slične estrogenu i u trudnoći je treba IZBJEGAVATI U OGROMNOM LUKU.
    Kao drugu ljekovita kadulja je kontroverzna i nije "liječi sve" ženske boljke biljka kao što stara literaturnalaže. Taj glas može zahvaliti estrogenskom djelovanju, ali tko od vas je dovoljno lud da uzima hormone bez da je prethodno vidio u čemu je kod njega problem?
    Dakle ljekovita kadulja kao drugo ima jako puno neurotoksičnog tujona i vrlo je opasna za mali organizam koji se u vama razvija u trudnoći.
    Čak se i kod terapija hormonskih dio ljekovite zamjenjuje muškatnom kaduljom koja nema tujona, iz očitih razloga.


    Isto tako oprez treba i kad se radi o lavandama i ružmarinu.
    Najveći otrovi dolaze ušpravo iz prirode, biljke nisu bezopasne zato što su biljne i prirodne. Savjetujem poštovanje i obrazovanje prije nemarnog prepuštanja "tradiciji".
    Poštujte biljne ljekove, oni nisu sokovi ili čajeki ili slično... MOgu ozbiljno naštetiti.

    Magistre u apotekama nisu dovoljno educirane o eteričnim uljima i biljnim remedijama iako iamju pristupe svim relevantnim farmakopejama. Ne znam zašto je tomu tako, ja ih često ispravljam i opominjem da to ili to i to ne smijem koristit zbog trudnoće. One zijevaju i sliježu ramneima. nerijetko nude mirisna ulja pod eterična nemajući pojam o razlikama, na moje upite o plinskom kromatografu i certifikatima zijevaju u čudđenju (kao da npr. aspirin nema popis kontraindikacija...).

    Ponavljam oprez sa travarstvom. Danas je dostupno puno dobre i kvalitetne literature i autora, dr. sc. Stribor Marković, Slobodanka Poštić, dostupne su i farmakopeje na netu, Danica kuštrak (ima sve bitnije vrste i izvatke iz farmakopeja o dozama, nuspojavama, kem. sastavu).

    U jednoj stvari je super biti ful zagrižen i ići do najsitnijh detalja za i protiv, znanstveni dokazi itd., a u drugoj sve shvaćati olako - samo je odraz da se tu struku, ili područje ne pošgtuje dovoljno a u sebe se stavlja preveliko povjerenje znalaca prirode (ako je o prirodi npr. riječ)

  11. #11
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Pčelice, lijepo si ovo objasnila. Ti se baviš biljem ili nečim sličnim?

  12. #12
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Ja sam po struci agronom. Od malena se zanimam, a onda sam sve to uz znanost okrenula sa babskog branja (i ja sam tako počela, uz sve te knjige) do nekih danas relevantnih činjenica. NIsam zavšila fitoterapiju iako bih htjla, ali uz struku, posao koji radim i tečaj aromakozmetike mogu reći da sam pomalo upućena.
    Ima puno većih stručnjaka od mene, ja se nadam eto idućih godina upisati fitoterapiju u Rijeci jer mi je Zagreb odjednom predaleko (što ima i pozitivnih i negativnih strana).
    Stribor Marković je započeo školu, na temeljima je francuske fitoterapije i vrlo je "znanstvena" i "kemijska" i uglavnom se dosta radi biokemije i kemije, to je jedina ozbiljna škola/tečaj u nas i traje godinu dana. Sad ju nastavlja dr. med, Valter Ajman iz Rijeke jer je Marković van zemlje.

    Od certifikata imam samo onaj za aromakozmetiku (prirodnu).

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Pčelice, hvala na preporučenoj literaturi.

    Za biljke nije lako upamtiti za koju tegobu koja treba. Da ne govorim da smo različiti kao osobe, različita je kombinacija naših vlastitih tegoba. Shvatila sam to kad sam za stu grlobolju ja i dvoje djece dobili 3 različita pripravka. Ali sam naučila što mi je tada pomoglo.

    Recimo kamilica, ona mi nekako nije pomagala za bolne menstruacije...a pila sam je savijajući se u bolovima...nije mi nešto ta kamilica...

    Kadulja je jaka, ima ovih spojeva koji su štetni pa njen čaj koristim samo za ispiranje, ako ga pijem, stavim 2(ali samo dva) listića u dvi litre vode, naravno, pomiješam druge biljke

  14. #14
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    ma kadulja u biti odlično čisti usta i ždrijelo, ali ne treba pretjerivati s njom za dezinfekciju dišnih. ima puuuno sigurnijih biljaka: majčina dušica - odmah i za iskašljavnje, vrisak i tako.
    Kadulja je indicirana u stvari za smanjenje znojenja i za to ima propisanu terapiju (kao čaj) i naravno za ispiranje usta i ždrijela.

    Melisa nije loša za bolnu mengu, ali i fino uspava pa navečer nije loše uzeti.

    Sa kaduljom oprezno, čitajte literaturu ili listajte i ima i dobrih stranica na webu ali uvijek treba gledati reference.

  15. #15
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pcelice, ako mozes ukratko, sto je problematicno kod lavande i ruzmarina?
    unaprijed hvala!

  16. #16
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Ukratko ako ne znaš kemotip eteričnog ulja, da li se radi o pravoj lavandi ili našoj budrovki bolje je ne davati ili mazati na bebu ili paliti u sobi one lampice.
    Puno eu lavande je baš ta budrovka a ona ima dosta kamfora (ko i ružmarin naš). To je i neuro i nefrotoksičan spoj i na djecu baš ne bi smio.
    Samo isključivo jasno definirana L. angustifolia (tj. L. officinallis) za bebe, ružmarin ne uopće prvih godinu dve.. ima i njih brdo tipova.

    To je to otprilike. Ima još i toksičnijh vrsta lavande: španmjolska, pa treba imati oprez pri nabavci i kupnji.
    Većina ne zna koju l ima i često iamju neadekvatne kotlove.

  17. #17
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pcelica hvala. samo da napomenem da ej moje dijete vec veliko, tako da mi informacije nisu trebale za bebu.
    mislila sam onako opcenito, da li se kod upotrebe lavande i ruzmarina kod zdravih odraslih osoba i 11-godisnje djece treba nesto paziti?

  18. #18
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    treba svakako. za umirenje, njegu lica suhe kože, dječje kože, uvijek prava lavanda. (angustifolija=officinalis).
    uvijek paziti odakle nabavljate, radije ju kupiš od dobrog proizvođača nego na hvaru na štandu (Toksični produkti u destilaciji -vrlo opasno)
    španjolsku izbjegavati, samo za ožiljke, ali uz upute aroma ili fitoterapeuta.
    širokolisna je za masnije kože lica i vrlo je korisna u kozmetici.
    kamfor (to su oni naši tipovi budrovka onda ima klonova abrial, grosso, super) svaki ima svoju uporabu. obično masaža mišića... i tako.

    proguglaj ima dobar tekst od Stribora
    http://www.etericnaulja.net/etericna...a-lavande.html

    na toj str ima općenito super info.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Hvala pčelice, to je točno i ono što sam ja čitala, ali nisam dovoljno upamtila da reproduciram znanje.
    Hvala još jednom

  20. #20
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    niš!! i drugi put.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    hvala, pcelice!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •