Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 92 od 92

Tema: Grijanje na drva

  1. #51
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zar treba toliko drva? Ne kužim se u drva, ali ovdje mora da je neki broj viška. Kod nas su drva 350 kn po metru, pa kad bi to pomnožio...
    Mislim da je veličina stambenog prostora 130 kvadrata.

  2. #52
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Hahaha, sad kad ponovo čitam, vidim.

  3. #53
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    I mi u novoj kući grijemo na drva, ali moramo nabaviti poštenu peć jer ovaj štednjak guta drva, a i ne održava žar preko noći. Malo je veća briga oko drva, ali je toplina ugodnija i dosta je jeftinije nego plin. Mi smo uzeli 6m jasena za 1000 kn (nije piljeno ni cijepano). Sljedeću zimu ćemo se grijat na svoja drva (treba raskrčit parcelu pa ćemo cijelo ljeto spremat drva za zimu).

    350 kn/m? Koje je to drvo, hrast ili? Čini mi se skupo.

  4. #54
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    350 kn/m? Koje je to drvo, hrast ili?
    Pretpostavljam miješano hrast / bukva.

  5. #55
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku

    350 kn/m? Koje je to drvo, hrast ili? Čini mi se skupo.
    Nemam pojma koja vrsta, samo znam da su iscijepana i dovezena do kuće. A, da i suha. To je za mamu.

  6. #56
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam pojma koja vrsta, samo znam da su iscijepana i dovezena do kuće. A, da i suha. To je za mamu.
    Eto razloga za veći cijenu.

  7. #57
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Kod nas su drva 380 kn/m, to je ovo što vidim prolazeći cestom.
    Skupo, kažete?

    Moram se zbilja malo bolje pripremit za iduću zimu.

  8. #58
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    čini mi se da su po zimi drva skuplja nego van sezone grijanja

  9. #59
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    čini mi se da su po zimi drva skuplja nego van sezone grijanja
    Tako je. Najjeftinija su u kasno proljeće / ljeto.

  10. #60
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Ja muža nagovaram da se do iduce zime probamo prebaciti na drva.2010 smo napokon uveli centralno,ali ova poskupljenja plina če nas dotuć.Moram plačat cijelo ljeto više da bi mi po zimi bila manja razlika.
    E sad ,ja nemam pojma kakvu peć kupiti,što moram gledati kod kupnje?Inače smo u kući,imamo dnevni boravak (40 kvadrata) i tri sobe sa po 16 kvadrata.Peć bi bila u boravku.Hvala unaprijed

  11. #61
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    kod nas su drva 250kn

  12. #62
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Ja muža nagovaram da se do iduce zime probamo prebaciti na drva.2010 smo napokon uveli centralno,ali ova poskupljenja plina če nas dotuć.Moram plačat cijelo ljeto više da bi mi po zimi bila manja razlika.
    E sad ,ja nemam pojma kakvu peć kupiti,što moram gledati kod kupnje?Inače smo u kući,imamo dnevni boravak (40 kvadrata) i tri sobe sa po 16 kvadrata.Peć bi bila u boravku.Hvala unaprijed
    Nisam shvatila - mislite li grijati jednom peći iz boravka cijelu kuću (pretpostavljam da niste u stanu...) ili mislite transformirati centralno da bude na drva? Jer, ovo drugo je bolja varijanta. Doduše, ne znam koliki bi bili troškovi preinake. U tom slučaju preporučujem Buderus peći (kotlove). Moji ih imaju i prezadovoljni su. Troše puno manje drva nego susjedi s drugom peći, a podjednakom veličinom kuće.

  13. #63
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam shvatila - mislite li grijati jednom peći iz boravka cijelu kuću (pretpostavljam da niste u stanu...) ili mislite transformirati centralno da bude na drva? Jer, ovo drugo je bolja varijanta. Doduše, ne znam koliki bi bili troškovi preinake. U tom slučaju preporučujem Buderus peći (kotlove). Moji ih imaju i prezadovoljni su. Troše puno manje drva nego susjedi s drugom peći, a podjednakom veličinom kuće.
    mi mislimo uzeti buderus peć na drva za centralno, možeš mi reći koliko otprilike metara drva troše?

  14. #64
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    mi mislimo uzeti buderus peć na drva za centralno, možeš mi reći koliko otprilike metara drva troše?
    Ne znam na pamet. Morat ću pitati vlasnike. Je li ti jako hitno?

  15. #65
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    nije hitno, ima vremena do druge zime
    samo me zanima da znamo koliko drva bi trebali kupiti

  16. #66
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    nije hitno, ima vremena do druge zime
    samo me zanima da znamo koliko drva bi trebali kupiti
    Kad saznam, javim. Ako zaboravim, podsjeti me na PP.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Ja mislim da nije bitna marka peći već je bitna jačina peći. Znači kad kupuješ peć moraš napomenut koliko kvadrata kuće trebate grijat (s tim da uzmi u obzir dali planirate u budućnosti što
    dograđivati da ti se ne bi dogodilo ko mojim susjedima da im je nakon svega par godina postala premala jer su dogradili cca 100 kvadrata).
    Mi imamo staru Stadlerovu (mislim da se tak piše) peć koja je kombinirana (na lož ulje i drva) s tim da lož ulje guta ko luda, ali nam se zato za drva pokazala fantastičnom.
    Mi grijemo cca 200 kvadrata, s tim da kuća nema fasadu, i krov je prilično loš (znači nije dobro izoliran), kuća je sagrađena od betonskih blokova koji inače kad se ohlade ih je stvarno teško
    ugrijat i trošimo cca 22-25 metara drva i mogu ti reć da u našem susjedstvu trošimo najmanje od svih (pa i od onih koji imaju puno bolju izolaciju i manju kvadraturu) a stvarno nam je toplo u kući, ne štedimo drva
    čak smo i toplu vodu prebacili tako da sad ide preko centralnog grijanja a ne na bojler.
    Posljednje uređivanje od Roko_mama : 06.01.2013. at 23:18

  18. #68
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    nama je bojler za toplu vodu već spojen na plin/drva, grijali bi isto oko 200 kvadrata,
    sad kombiniramo centralno na drva/plin i kamin i trošimo oko 10 metara za 100 kvadrata

  19. #69
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam shvatila - mislite li grijati jednom peći iz boravka cijelu kuću (pretpostavljam da niste u stanu...) ili mislite transformirati centralno da bude na drva? Jer, ovo drugo je bolja varijanta. Doduše, ne znam koliki bi bili troškovi preinake. U tom slučaju preporučujem Buderus peći (kotlove). Moji ih imaju i prezadovoljni su. Troše puno manje drva nego susjedi s drugom peći, a podjednakom veličinom kuće.
    Ne bih spajala centralno na tu peć,nego bih zasebno grijala na drva.Zanima me dali se to financijski isplati.Veli muž da bi više potrošili za drva.

  20. #70
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    bojim se da kamin ne bi mogao grijati iz jedne sobe cijeli prostor, bolje je staviti i centralno na drva, ako već imate na plin
    mi imamo plin i drva opciju, ali plin ne koristimo jer su nam drva puno jeftinija, samo ponekad kad nas nema doma pa dođemo upalimo plin dok se ne zagrije na drva

  21. #71
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Ove dvije spavace sobe su blizu boravka odnosno iz boravka se ulazi u obje sobe,i sad ponekad otvorim vrata da mi malo zagrije našu spavaču prije spavanja,jedino je ona treća soba malo dalje,to smo prošlo ljeto zatvorili balkon.

  22. #72
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih spajala centralno na tu peć,nego bih zasebno grijala na drva.Zanima me dali se to financijski isplati.Veli muž da bi više potrošili za drva.
    Ne znam...
    Ako ćete ložiti jednu peć (kamin) i ako su druge sobe stvarno blizu, onda ćete svakako potrošiti manje nego da imate centralno na drva... A hoćete li s drvima proći jeftinije nego s plinom? Ja bih rekla da hoćete. Bez obzira koju od ove dvije opcije odaberete (osim tih početnih troškova, vezanih uz kupnju peći). Uzmi u obzir da je ovo moje mišljenje. Nisam ekonomist, instalater grijanja ili diler drva.

  23. #73
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Mi imamo peč u dnevnom boravku. Ta peč nam grije oko 60m2 (neznam točno, možda i mrvicu više) baš jako, jako - hodamo u kratkim rukavima. Ali ja sam doma, tako da ložim cijeli dan po malo. Dvije sobe su nam malo odmaknute, pa imamo tamo još jednu peč koju naložimo tu i tamo, inaće se zagriju tako da ostavim otvorena vrata. I bude ok, tamo nije vruće kao u ovom velikom prostoru ali je ok - može se boravit tamo. Nam je to samo privremeno, u našoj novoj kući čemo staviti centralno na pelete/drva i uz to još kamin u dnevni boravak. Ja bi na tvome mjestu razmislila o centralnom ako vam je to jedna od mogučnosti.


    I da, drva su jeftinija nego plin. I nekako toplija

  24. #74
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Citiraj mishekica prvotno napisa Vidi poruku

    Ali sam zato ekspert za potpalu, loženje, cijepanje, pravljenje triješća (onih tankih drvaca za potpalu) pa pitajte ako nešto ne znate.
    Kako to praviš triješće? Problem mi je potpala... Imali smo nekih starih paleta ali nema više

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    334

    Početno

    Mi imamo centralno na drva,peć je u dnevnom boravku, snage 23 kV, grijemo cca 110m2 s tim da imamo podno grijanje u kupatilu, jednom dijelu hodnika i kuhinji, i grije vodu u bojleru. Prošle zime smo potrošili 18m drva, ali toje znači bila prva godina u kući, nemamo fasadu, zidana je blokom, i centralno nije bilo dobro napravljeno, više smo morali kožiti jer nije moglo nabiti temp., tako da ove godine očekujemo da ćemo manje potrošiti.. Toplo je da hodamo u kratkim rukavima. Još su kod nas drva max 240kn/m2.

    Mislim da su drva zakon i nemože ništa drugo bolje zagrijati!

  26. #76
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Citiraj kikic prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to praviš triješće? Problem mi je potpala... Imali smo nekih starih paleta ali nema više
    Ako imaš kakav daskasti komad drveta, nije problem. Ako nemaš, treba se malo pomučiti. Ali nije strašno.

    Ako imaš cjepanicu, prepolovi je (ili joj odsijeci bilo kakav komad) pa onda taj komad odsiječeš još s druge strane, da dobiješ nešto tanje. Nisam se baš najspretnije izrazila - uglavnom, trebaš dobiti nešto što nalikuje na komad daske.

    E onda fino primiš tu daščicu nedominantnom rukom (u mom slučaju lijevom), na krajnjem rubu. Sjekiru uzmeš u dominantu ruku (kod mene desna ), ali je primiš skroz blizu ušice. Naime, što je veći krak, veća ti je i sila. Budući da trebaš kontrolirano cijepati, na ovaj način možeš preciznije dozirati i snagu i mjesto gdje ćeš udariti.
    Dakle, jednom rukom držiš daščicu, a drugom sjekiricu i redom šnitaš - kao da trgaš redove čokolade. Naravno, trebaš udarati duž vlakana, a ne poprečke - no to vjerojatno znaš ako si pokušala išta cijepati. Ako je drvo dovoljno suho, potrebna ti je samo mala sila da bi zabila sjekiru u daščicu. Onda podigneš sjekiru skupa s daščicom i tresneš još jednom. Bez problema se raskoli.

    Za totalne početnike, koji se boje držati sjekiru skroz blizu druge ruke - položi daščicu (horizontalno) na panj i naprosto probaj pogoditi bilo gdje između vlakana pa onda još i još ... dok ne postigneš zadovoljavajuću debljinu (odn. "tankoću") triješća.

    Ne postoji neka određena dimenzija trešćica koju bi trebala ciljati. Meni je nekako najbolje da ih imam raznih debljina pa prvo stavim one tanje, a na njih deblje. No, ne trebaju biti deblje od 1x1 cm. Slažeš ih kao logorsku vatru, a ispod staviš natrganog papira. Ako imaš hepo kocku, uspjet će ti i s debljim komadima.

    Jao, jesi ti uspjela išta shvatiti iz ovog mog opisa?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Dobre su i one role od WC papira i papirnatih ručnika za potpalu.
    Mi se također grijemo na drva i prezadovoljna sam. Za zimu nam treba otprilke pet metara, dakle grijanje nas je izašlo oko 2000 kuna.Veliku ulogu zaista igra (barem ovdje u Dalmaciji, zbog bure) dobra izlolacija tj kvalitetna stolarija-imala sam rolete a sad imamo pvc škure i ovo drugo je puuuno bolje), tako da kuća drži toplinu.

    Sobe za spavanje držimo hladnijima jer tako volimo spavati(sad mi je prevruće kad odem kod mame u ZG u zgradi s centralnim grijanjem pa zatvaram radijatore i otvaram prozor).Bolja mi je hladnija soba, debeli poplun i dvije deke. Općenito gledajući nezdravo je boraviti u prostoriji gdje možeš zimi boraviti u kratkim rukavaima.Znači, grijemo da je ugodno i toplo, ali smo i obučeni po zimski. O zraku u kući kad se grije na drva naspram suhoće na kakvu sam veći dio života bila naučena da i ne pričam.Zdravije je.

  28. #78
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Evo da se javim kaj smo odlučili.
    Kupili smo plamenovu peć glas franklin,i 5 metri drva,pa čemo vidjeti kako če funkcionirat.Vjerojatno čemo kombinirat sa centralnim,ali ču gledat da više koristimo pečicu.

  29. #79
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    mi imamo plamenovu Tenu, prezadovoljni smo!!

    filip bojim se da će vam 5 m biti premalo, jer poprilično guta..
    mi smo lani potrošili 10 m s tim da smo podgrijavali cent.na plin, a ove god smo kupili 12 m..vidjet ćemo kak će biti ove godine!

  30. #80
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    Svjesni smo da če nam biti malo,to je sad za prvu ruku tako.Za iduču godinu čemo se pripremiti bolje.Ja se nadam da cemo zgurat s njom do kraja 12mj.zimu,a poslije cemo centralno.Planiram grijat samo dnevni boravak,pred spavanje samo otvorit sobe da se stople i to je to.

  31. #81
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    do 12 mj. će vam biti dosta sigurno, al zapravo su ti najgori siječanj i veljača, e onda je idealno za peć na drva..
    barem nama bilo, jer je onda nekak najhladniije i prije smo u tim mjesecima trošili 2000 kn plina mjesečno,a za to si kupimo prilično drva!

  32. #82
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Kupujemo peć na drva, možete li napisati koje imate i sa čime ste zadovoljni ili niste?

    Ima puno detalja na što moramo obratiti pažnju, osim kw, grijemo 88 kvadrata i sviđa mi se jedna peć, ali je snage 6kw, dok vidim ima onih od 7 ili 8, bojim se da bi ovih šest za te novce ipak bilo premalo.
    .... Imate preporuke?

  33. #83
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi imamo kamin amity, lijep je i jako dobro grije do 150 m2
    no ipak smo prešli na centralno na drva jer tako nam je u svim prostorijama jednaka temp i usput grijemo toplu vodu

  34. #84

  35. #85
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Tina, jako je lijep, kako je sa zadržavanjem topline kod peći, odnosno kad navečer staviš velik komad da li se možda održi do jutra itd...
    U stanu smo i dobra nam je izolacija, toliko dobra da uopće još ne grijem, jednom sam upalila plin. Ali kupujem peć radi kvalitete zraka zimi, nosnica naših i disanja. A ne vjerujem da će biti potreba jaako kuriti, nisam tip da hodam u kratkim rukavima, znači onako laganini.

  36. #86
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Tina, jako je lijep, kako je sa zadržavanjem topline kod peći, odnosno kad navečer staviš velik komad da li se možda održi do jutra itd...
    U stanu smo i dobra nam je izolacija, toliko dobra da uopće još ne grijem, jednom sam upalila plin. Ali kupujem peć radi kvalitete zraka zimi, nosnica naših i disanja. A ne vjerujem da će biti potreba jaako kuriti, nisam tip da hodam u kratkim rukavima, znači onako laganini.
    nas nije bilo doma 3 dana i kad smo se vratili u peći je bilo žara
    ali to će ti možda biti prejako za takav prostor, mi recimo po zimi nismo mogli durati toplinu oko peći, znalo nam je bit po 28 stupnjeva u dnevnom boravku, zato smo i prešli na centralno, u udaljenim prostorijama je bilo oko 22 stupnja
    Posljednje uređivanje od tina55 : 14.10.2013. at 11:08

  37. #87
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Da, slažem se, a i gledam ove peći, a ne kamine.

  38. #88
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ako je prostor manji od 150 m2, ovaj kamin je definitivno prejak
    mi smo na 100 m2 i prejako nam je grijao
    Posljednje uređivanje od tina55 : 14.10.2013. at 11:42

  39. #89

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav! Razmišljam o grijanju na drva već zadnje dvije godine. Dosada smo se grijali na plin, imamo plinske peći u svakoj prostoriji. Razlog zašto želimo prijeći na drva je taj da plin nije više što je nekada bio, ne grije dobro, dugo treba da se prostorija zagrije čak i kada nije jaka zima, a peći su redovito čišćene i servisirane. I još da ne govorim o iznosu računa usred zime. Ako netko ima iskustva sa grijanjem na brikete i pelete , molila bih ga da podijeli to Čula sam da su dosta čisti, tj ne ostavljaju nered i da dosta dobro griju, pa me zanima da li je to tako i u praksi. Hvala i lijep pozdrav

  40. #90
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,323

    Početno

    Pitanje...imamo peć na drva kao kaminku unutra se nalazi jedna ploca gore iznad ložišta ta ploča je pomična kako ona ispravno mora stajati? Naprijed pa je rupa iza ili iza pa je rupa za dim naprijed?

  41. #91
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zna li netko ovdje koliko je metar topole? Imam četiri metra, nemam pojma koju cijenu staviti.

  42. #92
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,323

    Početno

    50eura nadalje...Marketplace na fb su takve cijene

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •