Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 57 od 57

Tema: Poznavaoci meda - molim pomoć!

  1. #51
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    o vidim da je vec dobila odgovor ali evo ljepim i ja svoj:
    Danas pitao otkupljivača meda, da li zna za križanje ili uklanjanje rečenice "prirodni cvijetni". Odgovor i objašnjenje koje je dobio je sljedeće: "Donešen je propis, da na naljepnicama(etiketama ), na staklenkama prirodnog cvijetnog meda, ne smije više pisati:" prirodni cvjetni". Obrazloženje je sljedeće; propis je donešen da bi se "zaštitila"prodaja patvorenog(umjetnog) meda. Dobro sam čuo, više svjedoka prisutno je bilo, glasnogovornik će dati izjavu .


  2. #52
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zanimljivo.
    Znači više sasvim sigurno ne kupujem med iz dućana, a posebno ne kristalizirani.

    Inače pojava koja je opisana na početku ovog topica prije cca dvije godine je normalna pojava kod kristalizacije meda i baš zbog toga sam već u više navraćaja napominjao da je unatoč mitovima kristalizirani med niže kvalitete od svježe vrcanog. Radi se o tome da se kod kristalizacije šećer koncentrira u kristale, a preostala tekućina gubi koncentraciju šećera i uspostavljaju se uvjeti za fermentaciju. S fermentacijom nikad ne znaš kako će završiti, osobito u krajevima gdje su divlji kvasci stvarno divlji, poput Amerike ili Kine. U Europi je situacija nešto bolja jer su se kvasci manje/više pripitomili uslijed tradicije proizvodnje vina. Na primjer, kod nas ako ostaviš vrč mošta na miru dobit ćeš vino, a u Americi ako učiniš to isto a ne staviš vrelko dobit ćeš smrad - radi divljih kvasaca. Tako je i s medom.

    Imam nekoliko pčelara u obitelji, a mene veseli praviti medovinu pa se informiram

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Jel netko zna gdje u Zagrebu ima za kupiti med od lavande?Ja sam kupila na Lošinju 2 godine za redom i što je najbolje to je kraljev meda u Zgb.ga po dućanima ne mogu naći.Jedino ima u Melviti ali je tegla duplo skuplja od ove koju sam ja imala.
    bilo je u u staroj vlaškoj, mislim da se dućan zove aromateka (ili tako nekako), sigurno imaju stranicu na webu

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Bok,
    ima koji poznavaoc meda tu ili sve sami konzumenti kao ja?
    Mi trosimo jako puno meda,a sad u doba prehlada jos i vise. Volimo i tekuci, i kristalizirani, i sa sacem i jakih okusa(doduse malo manje mediljkovac),i sa vocem i s namjenom i bez..
    uglavnom,neki dan sam po prvi puta kupila med od lavande na Tresnjevackom placu
    (cak sam dobila i fiskaliziran racun,sto je isto prvi puta na tom placu,ha ha).
    Kad sam ga doma otvorila teglicu intenzivan miris lavande mi je zamirisao cijelu sobu. Okus neobican,ali ok.
    Malo sam guglala o tome,ali... od procitanog mi se stegnulo grlo,pa mi se taj med vise ne jede. proizvodac je navodno mutikasa,a takav med ne postoji
    moze li se vrcati med od lavande? jeste li probali i uocili taj divan miris?

  5. #55
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    MM je eko medar hobist I bas cu ga pitati.

    Znam da sam prosle godine dobila od mame teglu hvarskog media od lavande. I lijepo mirise na med, ne na etericno ulje lavande

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Tocno,bas sam to pomislila. Daj pitaj, molim te.

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    http://alternativa-za-vas.com/index....vodic-kroz-med
    ovdje navode dobrobiti lavandinog meda

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •