Stranica 2 od 69 PrviPrvi 12341252 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 3421

Tema: Homeschooling?

  1. #51
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Da je tako imali bi naciju genijalaca, jerbo svi idemo u školu i uće nas raznorazni specijalisti. Pa zašto onda nemamo naciju genijalaca?
    jer imamo-em prirodna ograničenja, em nismo poznati po ustrajnosti, em sigurno nije dovoljno imati jednog učitelja na 30 djece.
    Nije da školski sustav nema manjkavosti-al meni je i dalje neusporediv s radom jedne (kakve god-ali nekvalificirane) osobe s jednim (kakvim god)djetetom.

  2. #52
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    misliš da je roditelj SPOSOBAN prepoznati sve to?
    znači da i sam mora biti-a barem nadaren?
    Zato postoji pravo na izbor. Ja ću izabrati homeschooling, jer vjerujem da suprug i ja možemo svoje djete usmjeriti bolje od prosvjtnog radnika. A "ti" biraj školu. Ovdje se govori o pravu na izbor.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    misliš da je roditelj SPOSOBAN prepoznati sve to?
    znači da i sam mora biti-a barem nadaren?
    Ne znači naravno. Jesu li svi roditelji na ovom forumu koji imaju darovite klince i sami nadareni da prepoznaju njihovu nadarenost ili je dovoljno da budu brižljivi roditelji koji prate razvoj svog djeteta?

  4. #54
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa ok, ja jesam za pravo na izbor. Odaberi što želiš za svoje dijete.

    I dalje imam pravo misliti da je to za svako zdravo dijete lošija opcija.

  5. #55
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znači naravno. Jesu li svi roditelji na ovom forumu koji imaju darovite klince i sami nadareni da prepoznaju njihovu nadarenost ili je dovoljno da budu brižljivi roditelji koji prate razvoj svog djeteta?
    nije teško primjetiti da dijete JAKO odskače od svoje generacijske skupine-kad ga imaš s čime usporediti
    al ne radi se ovdje o nijansama-talentirana djeca odvojena na temu o talentiranoj djeci su lako i primjetno-iznimna. To mogu otkriti i sami roditelji, ali otkriva se i u sustavu (testovima u vrtićima itd...)

  6. #56
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ok, ja jesam za pravo na izbor. Odaberi što želiš za svoje dijete.

    I dalje imam pravo misliti da je to za svako zdravo dijete lošija opcija.
    Pa to je tvoje pravo koje nitko ne osporava. Zašto bi se onda moje pravo osporavalo i ako zatražim legalizaciju homeschoolinga, tretiralo me se kao da od vlade i države ili druptva tražim nekakvu uslugu. Ne tražim usluge i ustupke, tražim samo poštivanje mojeg roditeljskog prava da za svoje djete, dok je maloljetno, biram i radim ono što smatram da je najbolje.

  7. #57
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    To nije nikakva arogancija. Ja jednostavno imam ljudsko pravo, a i mozga u glavi dovoljno, da vidim da današnji školski sistem meni kao roditelju nije prihvatljiv za moje djete. Struka mi u ovom slučaju ne znaći ništa jer se struka uvjetovana državnim propisima i regulama, a svi znamo kakvi su oni.
    ček, na stranu da uopće ne kužim taj HS, ali sigurno je i HS uvjetovan državnim propisima. djeca moraju nekakve testove valjda prolaziti. ili?
    pročitala sam tvoje postove, pročitat ću kasnije i onu stranicu, čisto da se ne ježim od same pomisli na HS
    pa neću dalje o tome jer trenutno ne mogu vidjet niti jednu prednost, a sad nemam vremena.

    mala digresija. mm je pokušao uvesti HS našem J.
    radilo se o skijanju. mm odlično skija. obožava skijanje i živi za skijanje. početne skijaške korake nije problem prenijeti na dijete. mm ima strašno puno strpljenja. u stvari, par mjeseci se veselio tom skijanju. a da budem iskrena, jedva je dočekao da J nauči hodat da bi ga on mogao učiti skijati.
    J i mm su bili veseli i puni entuzijazma krenuli u HS avanturu. mm je bio strašno ponosan.
    nakon cijelog dana muke božje, J je jadan sjeo na pol staze, na snijeg, počeo urlat i ni makac. vikao je da mrzi skijanje i da nikad u životu neće skijati. onda je skoro i mm počeo plakat.
    pa su oboje u suzama došli do dna staze.
    drugi dan smo ga upisali u školu.
    J se preporodio. proskijao u pol dana i strašno zavolio taj sport.

    mislim, hebeš skijanje, al bojim se da bi tako nekako prošli i s matematikom.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Svaki roditelj ima drukčiju sliku o tome što smatra ciljem odgoja i obrazovanja svog djeteta. Jedina mogućnost obrazovanja djece koja danas postoji u hr zadovoljava samo dio spektra tih ciljeva. Zato treba postojati više mogućnosti izbora.

  9. #59
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    obrazovanje samo po sebi ima ciljeve koji nisu subjektivni nego sasvim objektivni.

  10. #60
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Cvijeta, ovisno kako bi bilo propisano zakonom, djeca bi trebala prolaziti određene ispite da. Slovenski je model zapravo po mom besmislen jer djete prolazi potpuno isti kurikulum kao u školi i ima ispite po tom kurikulumu koji je jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg se roditelji odlučuju na HS.
    Jedino što meni ima smisla je recimo Texaški model, gdje roditelj odlučuje koje znanje dati svojem djetetu, a ukoliko to djete kasnije poželi na fakultet, znanje dokazuje prijemnim ispitom - pojednostavljeno rećeno.

    I to sa skijanjem - možda je tm bio preponosan i gledao samo to kako se on osjeća i svoju sreću zbog toga jer sa sinekom ide skijati itd itd znaš kako to ide, i mm već sad ponosno gleda na Špira kad bubnja u teće ili puže prema gitari, već gleda ne ebay kakvu da mu kupi bit će razočaranja već vidim

  11. #61
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki roditelj ima drukčiju sliku o tome što smatra ciljem odgoja i obrazovanja svog djeteta. Jedina mogućnost obrazovanja djece koja danas postoji u hr zadovoljava samo dio spektra tih ciljeva. Zato treba postojati više mogućnosti izbora.
    Ok, i sad na temelju ovog moram pitati direktno RozuGrozu - koji su ciljevi obrazovanja koje želiš za svoje dijete?
    I ono, meni najvažnije: Da li se ti - RozaGroza smatraš kompetentnom da sama doma učiš dijete ili si to nekako drugačije zamislila? Do koje djetetove dobi bi to funkcioniralo?

    Ovo drugo pitam zato što si ne mogu zamisliti da ja kao pojedinac mogu djetetu pružiti sva potrebna znanja. (A navodno nisam nešto "gluplja" od ostatka nekakve prosječno pametne populacije).

    P.S. Nisam još stigla pročitati temu od početka, ako su negdje ovi odgovori, ispričavam se.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Trebaju li sva djeca obrazovanje u punoj visini tih objektivnih ciljeva, btw. koja je to visina? Žele li svi roditelji tu razinu za svoju djecu? Imaju li pravo ne željeti tu razinu?

  13. #63
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Može
    jerbo su svi ti ljudi dovoljno obrazovani da znanje predoče na adekvatnom nivou
    Ja u cijelom svom skolovanju i u Eminom dosadasnjem, nisam naisla na ovakvog nastavnika/profesora. Nazalost, ali to je debelo utjecalo na moje formiranje stava o obrazovanju kod kuce.
    I najbolji skolski sustav s odlicnim strucnjacima dobar je za dio djece (mozda i vecinu), ali nije dobar za svu djecu. Nekoj djeci, za postizanje optimuma, treba drugaciji pristup. I bilo bi krasno kad bi im se omogucio.

  14. #64
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    A jel itko od vas razmišlja o financijskoj situaciji u slučaju homeschoolinga? Ako živite u Lijepoj našoj, i ako homeschooling podrazumijeva da jedan roditelj ne radi, mene zanima od čega ta obitelj živi???

    Mm i ja, s uskoro dvoje djece i 4 posla jedva spajamo kraj s krajem Ne znam od čega bismo živjeli da ostanemo na recimo samo mm-ovoj plaći koja je mizerija kojom bismo pokrili samo stanarinu i račune. Mislim da si ne može većina ljudi, i s visokim obrazovanjem, priuštit kućno školovanje, osim ako nema bogato zaleđe.

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, a što je sa pravima djece na obrazovanje? Koliko je prema djetetu fer da roditelj za njega odabire razinu obrazovanja, i da nema šansu dobiti neku opće određenu razinu?

  16. #66
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ja u cijelom svom skolovanju i u Eminom dosadasnjem, nisam naisla na ovakvog nastavnika/profesora. Nazalost, ali to je debelo utjecalo na moje formiranje stava o obrazovanju kod kuce.
    I najbolji skolski sustav s odlicnim strucnjacima dobar je za dio djece (mozda i vecinu), ali nije dobar za svu djecu. Nekoj djeci, za postizanje optimuma, treba drugaciji pristup. I bilo bi krasno kad bi im se omogucio.
    apsolutno se slažem, tj. nemam iskustvo, osim vlastitog, ali slažem se s time da na našem sustavu treba raditi jako puno. Prvenstveno na indvidualizaciji pristupa, a za to su nužne promjene u normama, načinima zapošljavanja...

  17. #67
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju li pravo ne željeti tu razinu?
    Nemaju. Ne mogu zamisliti da su moji roditelji u nekom trenu mog života zaključili da iako mogu više, da oni ipak žele za mene manje i da imaju pravo odrediti mi gdje su mi granice.

  18. #68
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nemaju. Ne mogu zamisliti da su moji roditelji u nekom trenu mog života zaključili da iako mogu više, da oni ipak žele za mene manje i da imaju pravo odrediti mi gdje su mi granice.
    XX

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nemaju. Ne mogu zamisliti da su moji roditelji u nekom trenu mog života zaključili da iako mogu više, da oni ipak žele za mene manje i da imaju pravo odrediti mi gdje su mi granice.
    Meni se čini da je puno češće upravo suprotno.
    Da sistem očekuje puno više (šire) za većinu dok su im interesi puno uži .

  20. #70

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Čim se dogovorimo koja je to opće određena razina, koja će vrijediti za školsko obrazovanje jednako kao i za homeschooling - mislim, s istim posljedicama za nedostizanje te razine - ima smisla reformirati homeschooling kao i školu. S istim uspjehom, molim.

  21. #71
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino što meni ima smisla je recimo Texaški model, gdje roditelj odlučuje koje znanje dati svojem djetetu, a ukoliko to djete kasnije poželi na fakultet, znanje dokazuje prijemnim ispitom - pojednostavljeno rećeno.
    i što ako ne dokaže znanje?
    onako uvijek možeš kriviti školski sustav

    mislim da je krumpirić to spominjala
    i meni je fakat arogancija pretpostaviti se najmanje desetku školovanih osoba, svakoga usko za svoje područje

  22. #72
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Anemona ja imam tu sreću da je Špiro još mali a ja sam se počela interesirati za HS i davno prije njegova rođenja, tako da imam još fore za iskristalizirati ono što želim od našeg obrazovanja, ako Bog da da ga bude.
    A jesam li kompetentna ućiti svoje djete, pa da mislim da nisam ne bi nikad ni razmišljala o ovome. Iako pored mene i mm-a imamo 6 profesora u najužoj obitelji, svi iz različitih polja, što znanosti što opće kulture i umjetnosti. Svakako bi tražili i njihovu pomoć kad bi se odlučili i kad bi nam trebala - ali to je apsolutno nevažan faktor, jer poanta HS je da roditelj da djetetu znanje za koje smatra da će mu trebati i za koje djete pokazuje afinitet. Kao što je mendula rekla, to može bit sve o pekarstvu, može bit glazbeno znanje, može bit i fizika, a može bit sve skupa ako djete pokaže interes i mogučnost da svo to znanje usvoji.
    S vremenom kreće i self teaching, jer djeca školovana kod kuće u određenoj dobi steknu mogučnost kvalitetnog učenja samostalno.

  23. #73
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zato je dobra državna matura. Ako ti Roza dovedeš Špiru do uspješno položene državne mature, a ne do pekarstva (nek se nitko ne uvrijedi), ja ti skidam kapu.

  24. #74
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da roditelj preuzmanjem odgovornosti za homeschooling preuzima odgovornost da nađe adekvatnu pomoć za svoje nadareno dijete. S druge strane, ono manje nadareno neće tlačiti s onim što ga ne zanima.
    Na ovo moram odgovoriti.
    Na ovoj rečenici, pada sav ideal Obrazovanja kod kuće. Kako ti možeš odrediti što je važno za tvoje dijete? Ako prebaciš u sferu hrane, to je onda moje dijete voli čokoladu, ali ne voli blitvu, pa mu neću davati blitvu... Jer je ni ja ne volim...

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    Na ovo moram odgovoriti.
    Na ovoj rečenici, pada sav ideal Obrazovanja kod kuće. Kako ti možeš odrediti što je važno za tvoje dijete? Ako prebaciš u sferu hrane, to je onda moje dijete voli čokoladu, ali ne voli blitvu, pa mu neću davati blitvu... Jer je ni ja ne volim...
    Ako roditelj nije kompetentan odrediti što je važno za njegovo dijete onda pada sav ideal cjelokupnog odgoja. Onda djecu roditelji trebaju roditi i zatim odnijeti u instituciju namjenjenu odgoju djece.

  26. #76
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, a što je sa pravima djece na obrazovanje? Koliko je prema djetetu fer da roditelj za njega odabire razinu obrazovanja, i da nema šansu dobiti neku opće određenu razinu?
    Ja uopce ne shvacam HE/HS kao zakidanje djeteta za obrazovanje. Moj je stav da dijete ostvaruje pravo na obrazovanje na puno kvalitetniji nacin nego unutar skolskog sustava.
    Koliko je fer da sustav odabire nacin i razinu obrazovanja za dijete i ocjenjuje/vrednuje dijete iskljucivo i samo prema ocjenama?

    Sve sto sam do sad procitala ili cula ili dozivjela necije iskustvo iz druge ruke (izuzevsi antireklamu HE-u u americkim TV serijama gdje su svi prikazani kao ekstremni slucajevi zanemarivanja djece ), govori u prilog tome da HE djeca dobivaju vise nego neku prosjecnu razinu obrazovanja, samo s manje stresa i neugodnih popratnih iskustava i u ritmu koji njima vise odgovara od nekog ritma udarenog svima jednako.
    U sustav ulaze kasnije (srednja skola ili univerzitet), dobro nabildanog samopouzdanja i zdrave samosvijesti i jednakog ili veceg znanja od prosjecnog vrsnjaka.

  27. #77
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Stvarno ne volim kad se kasno uključim u temu, pa već bude rečeno sve što sam i sama htjela reći.
    Potpisujem ZV, većinu krumpirićinih postova, i zadnji minimiin.
    I nadodajem- kako se ti, Roza, with all due respect, smatraš kompetentnom svom djetetu prenijeti znanje pravopisa materinjeg jezika? I, već je netko napisao, možaš imati specifično znanje, ali bez metodike si nula. Kao cvijetin muž kao učitelj skijanja . Ne zna svatko prenijeti znanje, a zaista se čudim BusyBeeinom iskustvu i pitam se jesam li ja zaista živjela u nekoj paralelnoj dimenziji, kad je moje iskustvo upravo suprotno. Poneki loš profesor bio je samo ona poslovična iznimka koja potvrđuje pravilo.

  28. #78
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Zato je dobra državna matura. Ako ti Roza dovedeš Špiru do uspješno položene državne mature, a ne do pekarstva (nek se nitko ne uvrijedi), ja ti skidam kapu.
    "Nek se nitko ne uvrijedi" - ne nasmijavaj me molim te...

    Ali, ja svakako mislim da je državna matura virtualna mjerna jedinica i uopče ne odražva neko stvarno znanje već nabiflane informacije koje mu ispare iz glave kroz par mjeseci i više ih se nitko nikad ne sjeti.

  29. #79
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Odgoj i obrazovanje nije identičan pojam.
    Stupanj obrazovanja trebalo bi birati dijete (svaka osoba za sebe), a roditelj treba (ako može) omogućiti djetetu da ostvari svoj potencijal, ono što dijete želi za sebe.
    Dijete se ne usmjerava, usađuju mu se radne navike, približavaju mu se različita područja, ljubav prema knjizi... ali se ne određuje hoće li biti agronom, povjesničar umjetnosti, informatičar ili trgovac.

  30. #80
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    "Nek se nitko ne uvrijedi" - ne nasmijavaj me molim te...
    Nije bilo namijenjeno nasmijavanju već da netko ne skoči i ne kaže zašto podcjenjujem npr. pekarstvo. Ono je tu samo za primjer užeg obrazovanja i nečega što je čak i moguće prenijeti djetetu jedan na jedan.

  31. #81
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Moje je osobno misljenje da nema nenadarene djece i djece koja ne vole uciti. Samo treba otkriti za sto su nadarena i kakav im pristup ucenju najvise odgovara.
    I unutar nekih okvira i granica pustiti dijete da se vodi svojim interesima za ucenjem.

    Da bi se to uopce moglo, treba iskreno, iz srca, vjerovati da je djetetu usadjena zelja i potreba za ucenjem i da ce se usvajanje znanja dogoditi, u vrijeme kad dijete bude spremno i zrelo prihvatiti odredjenu vjestinu i znanje. Sustav to ne omogucava nego svima udara isti tempo i obiljezava one zrelije kao napredne, a one manje zrele ili trenutno nezainteresirane za nesto, kao nenadarene, prosjecne ili cak, ispodprosjecne.

  32. #82
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    E sad, moje mišljenje o obrazovanju kod kuće
    Isto kao s porodom kod kuće. Načelno da, ali u idealnim uvjetima neke idealne države... DA to bude pravo izbora, jedna od mogućnosti...Za neku djecu, i neke roditelje...

    TAko da praktički , zapravo sam skeptična prema tome. Nekako sam sklonija poboljšanju naših rodilišta, bolnica , škola i vrtića...

    Dijete u školi uči i van nastave... To ja djetetu ne mogu dati...Ne mogu biti nekoliko njegovih prijatelja koji su različiti, ali njemu pašu, ne mogu biti onaj klinac koji sjedi s njim u klupi i s kojim se dopisuje kad mu je sat dosadan...Kako možete oduzeti to svom djetetu?

    Istina je danas radi i stara garda profesora, ali svi mlađi su upoznati s novim pedagoškim, metodičkim pristupima, školovali su se da podučavaju svoj predmet ... Da znaju prenjeti znanje iz matematike, hrvatskog... Možda bih znala odrediti do 4 razreda što je u toj dobi bitno mom djetetu, ali kako da ja prilagodim način prenošenja matematike baš jednom 12godišnjaku, mogu tapkati...
    A svako dijete koje pokaže povećani interes za neku umjetnost, znanost, sport, prepoznat će to i nastavnik tog predmeta, a i sam roditelj... Jer škola ne umanjuje značaj roditelja kao uzora, podučavatelja, odgojitelja kroz cijeli proces odrastanja...

  33. #83
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    "Nek se nitko ne uvrijedi" - ne nasmijavaj me molim te...

    Ali, ja svakako mislim da je državna matura virtualna mjerna jedinica i uopče ne odražva neko stvarno znanje već nabiflane informacije koje mu ispare iz glave kroz par mjeseci i više ih se nitko nikad ne sjeti.
    Ja isto ne mislim da je državna matura presjek općeg znanja, ali je neophodno za fakultetsko obrazovanje.

  34. #84
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ne mislim da je državna matura presjek općeg znanja, ali je neophodno za fakultetsko obrazovanje.
    To sam i mislila.
    To je ono što po meni HS mora pružiti. Pa nek onda dijete bira. A ne da roditelj već unaprijed odabere za njega.

  35. #85
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Svimbalo, drago mi je da si imala suprotno iskustvo. Najiskrenije.

  36. #86
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Dobro, a je li uopće važno da dijete nauči poštivati autoritet (učitelja, nastavnka, profesora) ili je to potpuno nebitna stavka. Roditelj u tom pogledu ne može zamijeniti poštovanje prema toliko ne bliskoj osobi s kojom ipak normalno ima drugačiji odnos nego s roditeljem.
    Mislim, čisto pod pretpostavkom da će i ta djeca jednog dana imati nadređene s kojima si neće moći dozvoliti da imaju problema s autoritetom
    ovo čisto kao natuknica za razmišljanje

  37. #87
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    kako se ti, Roza, with all due respect, smatraš kompetentnom svom djetetu prenijeti znanje pravopisa materinjeg jezika?
    A eto, u školi me nisu uspjeli naučit - svejedno sam maturirala i završila faks

  38. #88
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Jer škola ne umanjuje značaj roditelja kao uzora, podučavatelja, odgojitelja kroz cijeli proces odrastanja...

    Cijeli post mi je odličan, ali mislim da si ovim pogodila point mnogih zagovaratelja HS.
    Koji se vidi još mnogo prije no što dijete stasa za školu, može se to nazvati različitim imenima, ekstremnim oblikom AP-a, control freak, nesigurnost u sebe, ne znam. Ali ta ideja da se ulogom roditelja može istodobno biti i sve ostalo svom djetetu...

  39. #89
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    To sam i mislila.
    To je ono što po meni HS mora pružiti. Pa nek onda dijete bira. A ne da roditelj već unaprijed odabere za njega.
    Pa taj besmisleni kurikulum je upravo ono što HS roditelji žele izbjeći za svoje djete. Toliko vremena utrošeno na izgubljena znanja!

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Samo još da dodam - razumijem zašto Roza zagovara HS.

    Da je mene netko pitao to isto pitanje dok su djeca bila u dobi DO 2-3 godine i kad smo im mm i ja bili bogovi i cijeli svijet, vjerujem da bi mi ideja HS bila bliskija, ali sada mislim drugačije... Već od samog početka školovanja moje djece našla sam se u nebranom grožđu kad je trebalo odgovoriti na brojna pitanja, odgovoriti na izazov dječje pameti ALI i uspostaviti red koji je nužan za usvajanje gradiva....

    Kasnije, čovjek shvati da školski sustav nije idealan (nije bio ni kad sam ja bila učenica, nije idealan ni sada kad su moja djeca u toj fazi) ali je još uvijek bolji od druge opcije. Pustite Rozu da joj vrijeme i život oblikuje stav... Kakav će biti - ovisi više o njenom djetetu nego o njenim sadašnjim stavovima. Vrijeme će pokazati da li je tako (a pitanje je tko će od nas tada biti ovdje da provjeri...)

  41. #91

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Moram priznati da me malo plaši ovo nepovjerenje prema roditeljima. Kao da oni zapravo ne žele najbolje za svoje dijete, kao da ne znaju što ono treba... Bolje da uvedemo kontrolu dobrohotnog Velikog Brata koji će kroz neosobne institucije tipiziranim testovima odrediti u koju kutiju dijete spada. I možda pogriješiti, čak još više i češće nego roditelj, i i bespovratno ga utjerati u stazu u koju nije htjelo.
    U procjeni može pogriješiti i roditelj, ali sam sigurna da je greška manje vjerojatna i lakše ispravljiva nego u sustavu. Naravno da govorim o roditeljima koji žele dobro svome djetetu. Oni drugi ionako nisu tema.

  42. #92
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Zaista ne znam zelim li da moja djeca istreniraju postivanje i neupitno slusanje autoriteta/nadredjenih.
    U stvari znam, ne zelim da slusaju bespogovorno.

    Zelim ih nauciti da postuju svako ljudsko bice, svoje i njegove osobne granice, budu pristojni i da nauce koristiti svoj mozak i preispitivati autoritete.
    Ne zelim da izrastu u poslusnike. Ne zelim da krse pravila kada bi time drugima mogli nastetiti, ali zelim im da preispituju zadana pravila i da imaju hrabrosti svim raspolozivim legalnim sredstvima mijenjati pravila koja su zatupljujuca i nepotrebno ogranicavajuca.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, a je li uopće važno da dijete nauči poštivati autoritet (učitelja, nastavnka, profesora) ili je to potpuno nebitna stavka. Roditelj u tom pogledu ne može zamijeniti poštovanje prema toliko ne bliskoj osobi s kojom ipak normalno ima drugačiji odnos nego s roditeljem.
    Mislim, čisto pod pretpostavkom da će i ta djeca jednog dana imati nadređene s kojima si neće moći dozvoliti da imaju problema s autoritetom
    ovo čisto kao natuknica za razmišljanje
    Pa mislim da se u ovom grmu skriva zec. Škola nam treba da odgojimo djecu koja će poštovati autoritete zbog njihova statusa, a ne zbog njihove stvarne osobne vrijednosti. Škola nam treba da nauči djecu trpiti dosadu i glupost dokle god ne zazvoni zvono, gušeći impuls koji potiče na promjenu. Treba nam masa pojedinaca koji rade kako im se kaže i svoje nezadovoljstvo istresaju negdje drugdje.

    A o poštovanju ostalih odraslih... hoćete reći da današnji maturanti poštuju odrasle?

  44. #94
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da me malo plaši ovo nepovjerenje prema roditeljima. Kao da oni zapravo ne žele najbolje za svoje dijete, kao da ne znaju što ono treba...
    dobro bi bilo pitati i dijete, nakon xy godina, koliko je ono bilo zadovoljno time što mu je pruženo kroz "roditelj želio najbolje za njega i vjerovao da zna ono što djetetu treba"
    obično djeca ne žele ništa puno drugačije od onoga kako im živi velika većina vršnjaka
    svaki dublji i dodatni poticaj u bilo kojem smijeru mogu dobiti od roditelja, i dobivaju, nadam se.

  45. #95
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nepovjerenja u roditelja tu jednostavno mora biti jer se radi o djeci i pravima djece na obrazovanje, a to su previše ozbiljne stvari da bi se dozvolilo da budu bez nadzora. Taj nadzor, kontrola, je meni osobno najveći problem kad se govori o HS jer inače nekakav dobro proveden i kvaliteten homeschooling sigurno da može biti puno bolja opcija od školovanja u sustavu. (jedino je tu još problem socijalizacije)

  46. #96
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Mendula, AM je baš dobro rekla.

    Mislim da se toliko dubinski ne slažem s tobom i BB da se nikad nećemo pronaći. Prije ću shvatiti neasistirani PKK nego ovakvo razmišljanje... Iskreno, mene je takvog razmišljanja strah. Vodi anarhiji. Ah, nikad revolucionara od mene. Zavući ću se u svoju konformističku rupu skupa sa svojim djetetom. Koji će mi ipak možda zahvaliti na mojim ograničenjima jednom kad bude, kao odrastao, znao funkcionirati u društvu.

  47. #97
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    meni je zaista skolsko doba bilo jedno od najljepsih u zivotu
    druzenja, zezancije, izleti, mali i veliki odmori, zaljubljivanja, suparnistvo sa 8 d, leksikoni...
    ovakvi ucitelji, profesori - onakvi, ali vecina je bila stvarno dobra i rado ih se sjecam
    mozda moje potrebe nisu bile idealno zadovoljene, mozda su sve godine iz povijesti bile nabiflane pa kasnije zaboravljene, pa sta?
    to mi je toliko nemjerivo sa citavom slikom
    a ko kaze da bi taj savrseni roditelj tako super procijenio sta njegovom djetetu treba?
    bi li ga usmjeravao gdje dijete trazi ili gdje se njemu cini da treba biti
    strasno bi zamjerila mojim roditeljima da su me skolovali doma (ali od uvjeta ionako nismo imali nista)
    ustvari, jel vi osobno smatrate da ste trebali biti obrazovani doma, a ne u skoli?

  48. #98
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mene još i zanima tehničko pitanje vezano uz boravak djeteta za vrijeme dok su roditelji na poslu?
    da li to automatski znači da ako želim HS moram dati otkaz?
    ili što npr. desetgodišnjaci rade sami doma 8-10 sati dnevno dok ste vi na svom poslu?

  49. #99
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    E sad, moje mišljenje o obrazovanju kod kuće
    Isto kao s porodom kod kuće. Načelno da, ali u idealnim uvjetima neke idealne države... DA to bude pravo izbora, jedna od mogućnosti...Za neku djecu, i neke roditelje...

    TAko da praktički , zapravo sam skeptična prema tome. Nekako sam sklonija poboljšanju naših rodilišta, bolnica , škola i vrtića...

    Dijete u školi uči i van nastave... To ja djetetu ne mogu dati...Ne mogu biti nekoliko njegovih prijatelja koji su različiti, ali njemu pašu, ne mogu biti onaj klinac koji sjedi s njim u klupi i s kojim se dopisuje kad mu je sat dosadan...Kako možete oduzeti to svom djetetu?

    Istina je danas radi i stara garda profesora, ali svi mlađi su upoznati s novim pedagoškim, metodičkim pristupima, školovali su se da podučavaju svoj predmet ... Da znaju prenjeti znanje iz matematike, hrvatskog... Možda bih znala odrediti do 4 razreda što je u toj dobi bitno mom djetetu, ali kako da ja prilagodim način prenošenja matematike baš jednom 12godišnjaku, mogu tapkati...
    A svako dijete koje pokaže povećani interes za neku umjetnost, znanost, sport, prepoznat će to i nastavnik tog predmeta, a i sam roditelj... Jer škola ne umanjuje značaj roditelja kao uzora, podučavatelja, odgojitelja kroz cijeli proces odrastanja...
    Sjajan post, slažem se u potpunosti.

  50. #100
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    A eto, u školi me nisu uspjeli naučit - svejedno sam maturirala i završila faks
    ne vidim zasto rollas, pitanje je na mjestu
    tu ocito imas veliku rupu
    i ne zelis je pokrpati
    bojis li se drugih rupa koje bi mu prenijela, svjesno ili nesvjesno?
    valjda zelimo kvalitetno obrazovanje za svoje dijete

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •